Veld voor basketbal komt er VVV -werk is oneindig werk Een jeugdige crimineel is vaak een product van zijn opvoeding I0.J3 PZC PZC W olphaartsdij kse noodslachterij mag de polder niet in zeeland b 15 Goesenaren staken verzet Hennepkwekerij ontmanteld Tholen geeft prijs weer door Inventaris Prins te koop Zeelandbrug nacht gestremd Van Dijke bepleit meer transferia Van Gelder naar Dow Midland Tevredenheid over minicampings Snelheidscontrole SPORT - AVONTUUR "KIJKEN EN DOEN" ZEELANDHALLEN - GOES zaterdag 4 april 1998 door Marten deJongh GOES - De bewoners van de In dira Ghandilaan leggen zich neer bij de aanleg van een bas ketbalveld achter hun woonerf. De woordvoerders van de straat in de Goese Polder bereikten daarover deze week een ak koord met het dagelijks ge meentebestuur van Goes. Zij kregen een belangrijke toe zegging, want de nieuwe speel- voorziening is veel kleiner van opzet dan aanvankelijk ge pland. Wat de woordvoerders van de Ghandilaan betreft gaat het plan door mits de achterban daarmee instemt. Ook burge meester en wethouders moeten officieel nog hun goedkeuring geven. Het laatste woord is aan de gemeenteraad, plan van de gemeente was aan vankelijk een forse sport- en speelvoorziening aan te leggen met ruimte voor bijvoorbeeld basketbal, speedhockey, een skatebaan en voetbal. Bedoe ling is nu om het te beperken.tot een basketveld. Het moet ko men aan de oostelijke rand van deGoese Polder. De Ghandilaan ligt daar vlakbij De aanleg van het nieuwe ter rein helpt de bewoners van de Koos Vorrinkstraat uit de HEINKENSZAND - De politie heeft vrijdagochtend in de ge meente Borsele een professione le hennepkwekerij opgerold. Op de zolder van cle woning van de verdachte, een 24-jarige in woner van Borsele, werden meer dan honderd planten ge vonden. De kwekerij is inbe- slaggenomen. Tegen de ver dachte wordt proces-verbaal REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M.J.van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L, Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl brand. Zij hebben al jaren last van het gebonk op het geasfal teerde basketveldje voor hun deur. Als de voorziening aan de oostrand van de polder er komt, verdwijnt het het basketbal veldje aan de Vorrinkstraat. Minder grootschalig Woordvoerder van de Ghandi laan EDohmen is tevreden over de onderhandelingen met de ge meente. ,,De uitkomst is minder grootschalig dan de bedoeling was. En die grootschaligheid was ons voornaamste bezwaar. We hebben nu in elk geval ons zegje mogen doen. Dat is netjes. Er wordt nu naar ons geluisterd en met onze inbreng gebeurt ook iets." Dohmen houdt wel een slag om de arm waar het gaat. om het resultaat. ,,De buurtbewo ners mogen nog reageren. Als zij ernstige bezwaren hebben moe ten zij dat aangeven." De woordvoerder wijst erop dat ook het Goese college formeel nog groen licht moet geven. Het uitkleden van de sport- en speelvoorziening zou kunnen betekenen dat voor de ge schrapte activiteiten elders in de wijk ruimte moet worden ge vonden. Dohmen: ,,De gemeen teraad wil een stuk of vier, vijf activiteiten. Die opdracht ligt nog steeds bij het college." Overlast Gaan alle partijen akkoord, dan is dat een belangrijke door braak. De gemeente en de bewo ners van de Ghandilaan stonden aanvankelijk lijnrecht tegen- •over elkaar. De presentatie van het plan voor een grote sport- en speelvoorziening eind januari maakte woedende reacties los. Bewoners vreesden voor over last in hun woonwijk. Zij waren uiterst verbolgen over het feit dat Goes met hen geen enkel overleg had gevoerd. Bij de ge meente was vrijdag niemand bereikbaar voor een toelichting. Agnes Saris zag de Thoolse WV groeien van een ietwat amateuristische instantie tot een volwassen, professioneel instituut met een eigen pand. foto Willem Mie ras Secretaris Agues Saris neemt na 20 jaar afscheid door Marco van Barneveld POORTVLIET - Het waren tropenjaren, de laatste jaren van Agnes Saris bij de WV- Tholen. Knokken voor het voortbestaan van de toeristische dienst, gesteggel met de ge meente om subsidies en weinig tijd voor de leuke kanten van het werk zoals het maken van folders of het promoten van het eiland. Al eind '96 gaf de inwoonster van Poortvliet het daarom aan: ik doe het misschien nog ruim een jaar. En inmiddels is het zover. Sa ris is, na bijna twintig jaar, gestopt als secre taris van de VVV. Ze heeft de Thoolse toeristische dienst zien uitgroeien van een ietwat amateuristische instantie, gehuisvest in een kantoortje bo ven de bibliotheek in Sint-Maartensdijk, tot een volwassen, professioneel instituut met een eigen pand te Sint-Maartensdijk. ,,Het is echt hartstikke leuk werk", zegt Sa ris. „Het is in feite oneindig werk. Steeds weer nieuwe dingen bedenken, inspelen op trends. De laatste jaren is fietsen bijvoor beeld erg in. Dan moet je daar weer mee aan de slag. De laatste jaren werd het me echter teveel allemaal. Door strengere eisen van de landelijke WV moest ons kantoor langer open zijn dan we met onze bezetting aan konden. Daardoor hadden we meer geld no dig en dat gaf verschrikkelijk veel romp slomp. Ik stond zo'n beetje met m'n VW- werk op en ik ging ermee naar bed. Terwijl ik ook nog mijn werk voor de Speelmans- platen heb, waar ik samen met mijn man ei genaar van ben." Fusie De redding van de WV-Tholen lijkt er uit eindelijk gekomen door een fusie met de VW's op de Bevelanden. Toch is er volgens Saris nog een behoorlijk lange weg te gaan. „Het is nog slechts een samenwerking op papier. In de praktijk moeten alle neuzen natuurlijk nog dezelfde kantop." Het mooiste van het werk bij de WV noemt Saris het promotiewerk. „Dat is het leukste. Ik heb bijvoorbeeld zelf veel contacten on derhouden bij de provincie in Middelburg. Daardoor is Tholen ook in de rest van Zee land bekend gewordenAnders was het toch nog meer een soort Verweggistan geweest. Water, rust en ruimte. Met die woorden wordt Tholen volgens Saris meestal 'gepro moot'. Een grote bedreiging voor het toeris me op Tholen vormen echter de megavar- kensstallen die her en der op het eiland verrijzen en onder meer zorgen voor be hoorlijk wat stankoverlast. Nu vallen de problemen voor de toeristen volgens Saris nog mee, omdat de toeristen vooral aan de westkant van het eiland verblijven terwijl de stallen in het oosten zijn geconcentreerd. „Maar ik denk dat het in de toekomst wel vervelend kan worden. Er liggen natuurlijk nog veel meer aanvragen voor varkensstal len." Wat voor recreatieve voorziening op Tholen nog node wordt gemist? Saris: „Een 'elk- weeraccommodatie'. Daar kun je toch niet meer buiten tegenwoordig." Wat dat betreft zegt Saris verrast te zijn door het feit dat in het ontwerp-collegeprogramma van het nieuwe Thoolse college van B en W wordt gerept over de mogelijke komst van een overdekt zwembad. In het verleden is altijd door de gemeente gesteld dat zo'n bad veel te duur zou zijn, maar het nieuwe college zegt er nu een 'verantwoorde bijdrage' aan te willen leveren. Saris: „En dat overdekte bad zou in het Wulpdal bij Gorishoek moe ten komen, waar tevens een bungalowpark zou moeten verrijzen. Maar over zo'n bun galowpark op die plek wordt al bijna twin tig jaar gesproken en er is nog steeds niks gebeurd. Dus dat moet ik allemaal nog zien." SINT MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen schenkt tien duizend gulden aan het kinder boerderijproject van de stich ting Leefbaar Platteland Tholen. De gemeente had het geld zelf eerder dit j aar ontvangen van de stichting Samenwerkingsver band Praktijkopleidingen Grond-, water-, spoor- en we genbouw (SPG). Het ging om een prijs voor de 'meest onder steunende gemeente'. Voorwaarde bij de uitreiking van de prijs was dat het geld moest gaan naar een project, waar weer leerlingstraatma- kers van de SPG bij betrokken kunnen worden. Bij de kinder boerderij die er in de buurt van Sint-Maartensdijk moet ko men, is dat het geval. van onze regioredactie Jongeren worden crimineler, geweld dadiger en ze beginnen op steeds la gere leeftijd met zaken die niet door de beugel kunnen. Schokkende cijfers wa ren het deze week. De Raad voor de Kinderbescherming in Zeeland noteer de in drie jaar tijd een verdubbeling van het aantal misdrijven onder jongeren, kreeg vaker te maken met geweldple ging en moest vaker begeleiding bieden aan de categorie die niet eens onder het kopje jongeren valt: kinderen die jonger zijn dan twaalf jaar gaan vaker over de schreef. Hoe komt dat en wat kun je er aan doen? Veel Zeeuwen zijn in elk ge val geschokt door de sombere tijdingen van de Raad voor de Kinderbescher ming. Klaarblijkelijk houdt het de ge moederen bezig. Annelies de Jonge (17) uit Goes spreekt er al een paar dagen met haar klasgeno ten over. „Pas is er nog een jongen die wij kennen helemaal in elkaar gesla gen. Die is bijna een week buiten kennis geweest. Gewoon gepakt door gasten van zijn eigen leeftijd. Wij denken dat die dingen onder invloed van pilletjes en alcohol gebeuren. Pillen kun j e over al krijgen, iedereen weet waar je moet zijn. Vooral in het weekend wordt er ook nog bij gedronken. Ik ben op zater dag ook wel mensen tegengekomen in de stad, gewoon kennissen van school, die plotseling een heel ander gedrag hadden. Je zou er doodsbang voor wor den. Voor Chervet Voditzca (19) is het niet helemaal zeker of het wel aan drugs en alcohol ligt. Hij is nog niet zo lang gele den met zijn moeder en zus van Rotter dam naar Yerseke verhuisd. „Zelf ben ik van allochtone afkomst en dan is het best rottig om te lezen dat vooral al lochtone kinderen de fout in gaan. In Zeeland heb ik het nog niet zo gemerkt, maar in Rotterdam weten veel uit het buitenland afkomstige ouders hun kin deren niet binnen te houden. Die lopen altijd maar op straat, leren slechte din gen van elkaar. Dan krijg je vanzelf knokken op straat, soms met messen of andere wapens. Ik vind het niet altijd leuk, maar ik ben blij dat mijn moeder ons een beetje streng opvoedt. Ze is ook een Nederlandse, dat scheelt heel veel. Ik moet er wel bijzeggen dat Nederlan ders er vaak van uitgaan dat je gevaar lijk bent, alleen omdat je een beetje donker bent uitgevallen. Ik ga niet meppen, maar ik word er wel kwaad om." Beangstigend De Thoolse E. van Dongen is zelf moe der van twee pubers. Ze heeft vertrou wen in het gedrag van haar eigen kinde ren, maar weet ook dat ze er niet altijd bij kan zijn. „Mijn kinderen zullen zich niet misdragen als ze eens uitgaan, maar ze lopen misschien tussen leef tijdgenoten die dat wel doen. Het is me weieens verteld dat sommige kinderen op school messen bij zich dragen. On voorstelbaar. Ik heb gezegd dat als ik merk dat ze een wapen hebben, dat ze dan een jaar niet meer de deur uit ko men. Gelukkig begrijpen ze dat. Maar het blijft beangstigend dat er elk mo ment iemand in de omgeving van je kin deren kan doordraaien. Dat die kinde ren zelf een beetj e bang zijn, snap ik ook wel en ik ben er zelfs blij mee. Dan zul- foto Willem Mieras len ze tenminste een beetje op hun tel len passen, In Westkapelle is er volgens mevrouw I. de Witte de jeugdcriminaliteit en de daar bijbehorende overlast vrij groot. „Vooral in de kern van het dorp is er vaak veel aan de hand." In het buiten gebied, waar ze zelf woont, is het stuk ken rustiger. „Ik merk inderdaad dat de jeugd de laatste jaren stukken baldadi ger is geworden. Er wordt veel verniel d Aan de rand van het dorp merken we er gelukkig niet zoveel van. Ja, soms wor den we weieens telefonisch lastig ge vallen. Niet door hijgers, maar gewoon om te pesten. Daar hebben meer men sen last van." Bommetjes In Veere lijkt het op het eerste gezicht .rustigei'. J van de Broek: „Ik heb zelf kinderen in de puberleeftijd en merk er op deze manier niet zoveel van. De jon gens zijn wild, maar dat zijn jongeren toch altijd. Crimineel zal ik ze niet noe men." Maar dan komen de kantteke ningen. „Je merkt toch vaak dat ze meer uit winkels stelen. En de laatste tijd merk ik steeds meer dat er bommetjes worden gegooid in de buurt." In de buurt van de Vlissinger K. de Nooijer is het wel openlijk onrustig. „Altijd hangen er wel jongeren rond op straat en dat geeft toch een onveilig ge voel. Ze scheuren rond op brommers en een keer is geprobeerd mijn tas te pik ken. Er wordt ook vaak ingebroken in de buurt." Vooral als de vuilnisbakken buiten staan, is het volgens haar dik wijls hommeles. „Ze schoppen de gft- -bakken omver, zodat alles op straat komt te liggen." In Middelburg lijkt de situatie op het eerste gezicht rustig. „Hier is niks aan de hand", zegt W. van Ouwerkerk. „Het is hier een rustige buurt en echt veel overlast is er niet." Maar ook hier is dit een schijnbaar rus tige fagade. „Onlangs is er een Keulse pot in mijn tuinkapot getrapt door jon geren." Tijdgeest Directeur F. de Vos van basisschool 't Zand in Zandstraat (Sas van Gent) wijt als de toename van de jeugdcriminali teit aan de tijdgeest „Normen en .waar den vervagen, en dat heeft zo zijn gevoL gen," Hij maakt naar eigen zeggen 'weinig jeugdcriminaliteit mee, omdat de Zandstraat een klein dorp is met gro te sociale controle'. De Vos: „Invloeden van buitenaf zijn een bepalend voor de jeugdcriminaliteit. Van huis uit moet er veel gepraat worden. Wanneer het daar al aan schort, is er een redelij k begin dat het de verkeerde kant opgaat. Als kin deren alleen thuis zijn en maar wat voor de televisie zitten, moeten ze alles wat ze zien zelf verwerken. De contacten vervagen en het kind raakt in zichzelf gekeerd." De Vos vindt dat de verant woordelijkheid vooral 'van huis uit moet komen, en dat de school een on dersteunende taak heeft'. De Oostburgse L. de Loos ervaart de jeugdcriminaliteit op dit moment als 'heel, heel erg'. „Je weet niet waar het allemaal naar toe moet. Je hoort er steeds vaker van." De Oostburgse heeft zes zoons, die allemaal de deur uit zijn, „Vroeger haalden zij zeker ook katte- kwaad uit, maar nu is. het anders dan vroeger. Wapens, messen, niets wordt geschuwd. Iedereen wordt bedreigd en alles wordt kapot gemaakt." GOES - De gemeente Goes gaat de inventaris van de Prins van Oranje verkopen. De schouwburg sluit op 4 juli definitief de deuren en het gebouw zal zeker niet meer de oude bestemming houden. Vandaar dat de inventaris, zoals stoelen, tafels, thea terattributen en dergelijke te koop worden aangeboden. Vol gens de gemeente Goes is dit een mooie kans voor wijk- en dorpshuizen en andei-e instellingen om hun inventaris uit te breiden. Geïnteresseerden moeten zich voor 1 mei schriftelijk melden bij de stichting Beheer Prins van Oranje, waarvan het secretariaat te vinden is bij het bureau cultuur van de ge meente Goes. COLIJNSPLAAT - In de nacht van woensdag 15 op donder dag 16 april is de Zeelandbrug van middernacht tot vijf uur 's ochtends gestremd voor het gemotoriseerd verkeer. In die tijd wordt onderhoudswerk aan de brug verricht. In verband met de veiligheid van de werkers wordt het verkeer omgeleid. Op de toe'leidende wegen naar de Zeelandbrug en bij de brug zelf worden verkeersdeelnemers gewezen op de stremming en de alternatieve route via de stormvloedkering. Bij ongunstig weer wordt het werk verschoven naar de nacht van maandag 20 op dinsdag 21 april. De tijden blijven dan dezelfde. RENESSE - Transferia bij Zierikzee en Bruinisse zijn voor RPF-lijsttrekker Leen van Dijke de moeite van het bestude ren waard. Hij zei dit gistermiddag tijdens zijn bezoekje aan de.superparkeerplaats in Renesse. Het transferium in dit va kantiedorp is op zich een uitstekend initiatief, zei Van Dijke. „Maar de gebruikers moeten wel het hele eiland over voordat ze hier eenmaal zijn." Misschien kunnen de automobilisten worden opgevangen bij Bruinisse, opperde hij. Of kunnen ze vanaf een dergelijke parkeerplaats bij Zierikzee meer rich tingen worden uitgestuurd. Los hiervan is het transferium een initiatief dat navolging verdient in de rest van het land, benadrukte Van Dijke. Hij wees op het belang van 'aanvullen de voorzieningen' zoals natransport. Dit is noodzakelijk om het parkeerterrein aantrekkelijk te houden voor de bezoe kers. TERNEUZEN - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder brengt volgende week een tweedaags bezoek aan het hoofdkantoor van de Dow Chemical Company in het Ameri kaanse Midland. Van Gelder krijgt uitleg over de achtergron den van de geplande uitbreiding van de fabriek in Terneuzen en het lange-termijnbeleid van Dow. De uitbreiding vergt een investering van vijfhonderd miljoen tot één miljard gulden. Het initiatief is uitgegaan van vice-president operations A Allemang.bij Dow, naar aanleiding van de viering van het honderdjarig bestaan van het concern vorig jaar. VLISSINGEN - Veel vakantiegasten zijn tevreden tot zeer te vreden over de kwaliteit van de minicampings op Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland en Walcheren. Dat blijkt uit een enquête die vorig jaar werd gehouden onder de gasten van veertien minicampings. Van de campinggasten werkten er 171 aan het onderzoek mee. Het merendeel van hen liet zich positief uit over de kwaliteit van de kampeerterreinen. Wel werd uit het onderzoekje dui delijk dat er behoefte is aan uitbreiding van het aantal sani taire voorzieningen. Ook moeten er meer speelvoorzieningen komen. De enquête vloeide voort uit een cursus die de Stich ting Educatief Centrum Toerisme Zeeland Oranjezon ver zorgde voor mini-campinghouders. door Marten de Jongh WOLPHAARTSDIJK - Nood- slachterij De Kok in Wol- phaartsdijk krijgt geen toe stemming om te verhuizen naar het buitengebied van het dorp. Het dagelijks gemeentebestuur van Goes vindt dat het bedrijf daar niet past. De noodslachte rij is op zoek naar een andere plaats omdat de onderneming raakt ingesloten door nieuw bouw. Ter plaatse uitbreiden is onmogelijk en omwonenden klagen over de bedrijfsactivitei ten. Het noodslachthuis voor paar den is al zo'n twaalf jaar geves tigd aan de Stadseweg en be schikt over alle noodzakelijke vergunningen. Het bedrijf biedt een 24-uursservice en slacht hoofdzakelijk gewonde of zieke paarden. Probleem is echter dat in de nabijheid van het bedrijf nieuwe woningen zijn verrezen. Omwonenden klagen over on der meer geluidsoverlast. De ei genaar van de noodslachterij, M. C. de Kok, kan zich daar best iets bij voorstellen. „Bij de slachterij staan paardenboxen. Laatst zei een buurvrouw: als de paarden hinniken slaan m'n honden aan en dan worden de kinderen wakker. Natuurlijk, het hinniken van de paarden kan vervelend zijn. Maar ik houd me netjes aan alle eisen." De Kok moest ook de door hem gewenste uitbreiding op de oude locatie uit zijn hoofd zetten. De gemeente wilde daar geen me dewerking aan verlenen. Boerderij Ook zijn plan om te verhuizen naar een vrijstaande boerderij ten zuid-oosten van Wol- phaartsdijk ontmoet weer stand. Het college vindt dat de slachterij niet thuishoort in het buitengebied. De eigenaar- meent echter dat het een ideale plaats zou zijn. „Of een slachte rij thuishoort in de industriële of agrarische sector, daar kun je over twisten. In elk geval heeft niemand last van ons als wij in het buitengebied gaan zitten." Een alternatief zou eventueel alleen te vinden zijn in 's-Heer Arendskerke, op het industrie terrein. Volgens De Kok is dat echter een moeilijk verhaal. „Je hebt toch ook een stukje wei land nodig voor de paarden. En ook daar moet er een goede op lossing zijn voor lawaai-over- last." De Kok vindt dat de ge meente in principe zou moeten meebetalen aan een bedrijfsver- plaatsing. Buitengebied J. Snoek van de afdeling stads ontwikkeling van de gemeente Goes erkent dat er een bruggetje te verzinnen is naar een agrari sche functie. Toch kan de ge meente de verhuizing naar het buitengebied niet toestaan. „Dat bij de slachterij weide grond hoort maakt het nog geen landbouwbedrijf. En we praten hier over een vol-agrarisch ge bied voor aan grond gebonden teelt van gewassen." Volgens Snoek is het bedrijf niet verplicht te verhuizen. „Moeten is teveel gezegd. Maar de onder neming voelt terecht aan dat een betere werksituatie denkbaar- is. De ondernemer heeft gelijk als hij niet te dicht bij woningen wil zitten." Over de vraag of de gemeente bij machte is financi eel bij te springen, kan Snoek geen uitsluitsel geven. „Die vraag is nog niet gesteld en ook nog niet beantwoord," Volgens de medewerker van de afdeling stadsontwikkeling is concreet gewerkt aan een verplaatsing naar het industrieterrein Ein- dewege bij 's-Heer Arendsker ke. „Het is niet doorgegaan, want het was nogal een investe ring. Als gemeente hadden we geen probleem met die locatie." GOES - De politie heeft vrijdag bij snelheidscontroles op de Goesestraatweg in 's-Graven- polder en de Noordzakweg te 's- Hee.r Arendskerke 28 van de 1065 gepasseerde automobilis ten bekeurd. (Advertentie) mpASjt* APRIL PUMA STREET SOCCER 10en 11 april Meer dan 35 activiteiten voor jong en oud, demo's en wedstrijden. Inschrijven tijdens evenement. Programmaboekje op aanvraag verkrijgbaar. Open: vrij. 12.00-20.00 u„ zat., zon., ma. 10.00-18.00 uur. Toegangsprijs: 10,- p.p. Vrije val scaddiving Voorverkoop 50,- per sprong Ter plaatse 60,- per sprong Boekingen: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51