Forse groei WVG-vervoer Spektaklis voor Litouwen Oorspronkelijk landschap opgeknapt «fftrd Basisscholen moeten zorg verbreden voor kind met problemen UMYEtgf In hoger beroep voor overval op supermarkt vijfjaar cel geëist België wil kust voor tongvisserij sluiten Al 7500 gebruikers onder gehandicapten en ouderen Univé komt u tegemoet met verlaagde All-Risks-premies PILAAR zeeuwse almanak Fooi zeeland zaterdag 4 april 1998 Smit-man Paul Glerum vader op dag thuiskomst NIEUWERKERK/GOES - Bergingsleider Paul Gle rum van Smit Internatio nale had geen dag later thuis moeten komen na de maandenlange gijzeling in Iran. Op de dag van zijn thuiskomst, donderdag avond tegen midder nacht, is zijn vrouw beval len van een dochter, Julia. De baby werd pas over twee weken verwacht. Ju lia is het vijfde kind van de familie Glerum in het Schouwse Nieuwerkerk. „Blij dat ik net op tijd thuis was," zei de gelukki ge vader in het Ooster- schelde-ziekenhuis in Goes, waar Julia ter we reld kwam, „Het is harts- tike mooi. We hadden na mijn thuiskomst natuur lijk een hectische dag ach ter de rug. 's Avonds be gonnen de weeën, iets te vroegeigenlijk, en we moesten met spoed naar het ziekenhuis. Julia ligt uit voorzorg in de couveu se." Glerum vertrok vorig jaar op 14 augustus voor zijn werk in Iran. Dat zijn vrouw zwanger was, ver nam hij ter plaatse. Van wege de. berging van een Amerikaanse helikopter door Smit-schepen heeft Glerum vanaf 8 septem ber tot eergisteren in Iran vastgezeten, waarvan de eerste weken in isolement. Zonder enig contact met het thuisfront of zijn werkgever. In de maanden daarna heeft hij meegewerkt aan bergingsopdrachten die Smit nog had lopen in de Iraanse wateren en kon hij contact onderhouden met zijn gezin in Nieuwer kerk. GPD door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het WVG-ver- voer voorziet in Zeeland in een grote behoefte. Het aantal ge bruikers (gehandicapten en ou deren die minder goed uit de voeten kunnen) is vorig jaar ex plosief gestegen en de groei zet nog steeds door. In Midden- en Noord-Zeeland en de drie sa menwerkende Zeeuws-Vlaam- se gemeenten Terneuzen, Sluis- Aardenburg en Oostburg is het aantal WVG'ers in 1997 toege nomen met een kleine 2.500 tot ruim 7.500. In 1994 is het vervoer op basis van de nieuwe Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG) in gevoerd. Gemeenten kregen daarvoor de verantwoordelijk heid en het geld uit Den Haag. ,In het begin is daar veel kritiek op geweest", weet Dick Eve leens van het Samenwerkings verband Welzijnszorg Ooster- schelde-regio. „Gehandicapten die een eigen aangepaste auto hadden, zagen het WVG-ver- voer als een verslechtering. In middels hoor je zulke geluiden nauwelijks meer." Belangstelling Het tegendeel lijkt het geval. De belangstelling voor het WVG- vervoer groeit explosief. Op de Bevelanden, Tholen en Schou- wen-Duiveland hadden begin vorig jaar 2.291 mensen een WVG-pasje. Op 1 januari 1998 waren dat er 32 81 Op Walcheren en in de samen werkende Zeeuws-Vlaamse ge meenten Terneuzen, Oostburg en Sluis-Aardenburg is het niet veel anders. Op Walcheren zijn er in 1997 zeven- tot achthon derd klanten bijgekomen, schat Wim Louwerse, waarmee het totaal op zo'n drieduizend is ge komen. De groei was in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten verhoudingsgewijs nog groter, van 694 naar 1.330. Over de oorzaak van de 'explo sieve' toename zijn de drie uit voerende instanties het roerend door Henk Postma VLISSINGEN - Met de vast stelling van de Wet op het pri mair Onderwijs (WPO), afgelo pen dinsdag door de Eerste Kamer, zijn de bassischolen nu daadwerkelijk verantwoorde lijk gemaakt voor de zorg voor kinderen die extra hulp nodig hebben, willen ze zich zo goed mogelijk ontwikkelen. Tegen die achtergrond deed beleids medewerkster R. Gongrijp van het ministerie van Onderwijs vrijdag een appèl op Zeeuwse leerkrachten om de manier waarop in hun scholen onder wijs wordt gegeven nog eens kritisch tegen het licht te hou den. Mevrouw Gongrijp kwam met die oproep tijdens het. seminari um 'Doorstarten met Zorg' dat .'hetUtrechts Seminarie voor Or thopedagogiek gisteren hield in het Vhssings Hotel Arion. Zo'n '180 leerkrachten uit het basis- en speciaal onderwijs waren er op af gekomen. Ze luisterden de hele dag naar handreikingen voor verbetering van de zorg aan kinderen met achterstands- problematiek. Scholen voor basis- en speciaal onderwijs zijn nu verplicht met elkaar samen een zorgplan op te stellen waarin wordt aangege ven hoe middelen om kinderen extra hulp te geven worden in gezet. Dat moet gebeuren in re gionale samenwerkingsverban den. Geharrewar b Zeeland bestaan die al. In Zeeuws-Vlaancleren kostte het, door gehairewar tussen school besturen, nogal wat moeite zo'n samenwerkingsverband van de grond te krijgen. Maar volgens mevrouw Gongrijp zijn de pro blemen ook daar nu achter de mg. Bedoeling is zo weinig mogelijk kinderen door te verwijzen naar het speciaal onderwijs, en zo veel mogelijk kinderen binnen het basisonderwijs precies die eens: de lage prijs, mond-tot- mond-reclame en de kwaliteit. „Wij krijgen maandelijks twee a drie klachten op 12.000 ritten", vertelt Eveleens. „Dat is heel weinig, maar wij blijven er bo venop zitten. Meestal gaat het om een taxi die te laat is geko men." Inhaalslag Vooral veel ouderen die zich minder goed kunnen verplaat sen, hebben zich vorig jaar aan gemeld. Eveleens: „Zij horen via kennissen, familie of de ge meente van het WVG-vervoer. Of kinderen dringen erop aan niet meer met de eigen auto te rijden. De groei lijkt nauwelijks af te vlakken. In Goes zie je dat wel, maar in andere gemeenten gaat het gewoon door. Daar is sprake van een inhaalslag De Walchei'se ambtenaar Lou werse verwacht 'als vanzelf een stabilisatie'. „Al zal de vergrij zing wel door blijven werken." Zeeuws-Vlaming Patrick van Herwaarden voorziet een min der sterke groei. Maar: „Oude ren ontdekken meer en meer de mogelijkheden van WVG-ver voer. En aangezien het percen tage ouderen in West-Zeeuws- Vlaanderen het hoogste is van Nederland..." De vraag is hoe lang gemeenten het WVG-ver voer nog kunnen behappen. „Goes en Schouwen-Duiveland zitten tegen de grens van hun budget", meldt Eveleens. „Ook andere gemeenten zien dat op zich afkomen. Er zal echter geen dam opgeworpen worden, zo is besloten. Eind 1999 wordt dat opnieuw bekeken." Limiet Volgens Louwerse is het niet mogelijk het aantal deelnemers te begrenzen. Wie recht heeft op WVG-vervoer, moet dat krijgen. Er kan wel een limiet worden hulp te geven die ze nodig heb ben. Basisscholen krijgen daar meer geld voor naarmate ze meer kinderen binnen de boot weten te houden. Verwijst een school meer dan 4 procent van de leerlingen door naar het speciaal ondeiwijs, dan pakt dit financieringssysteem voor die school nadelig uit. In Zeeland is het doorverwijzings percentage nu al in veel gevallen lager. Op Walcheren echter is het aantal doorverwijzingen de laatste tijd echter zo gegroeid dat de kritische grens is gena derd. Rondreizend Gevolg van dit nieuwe beleid is ook dat leerkrachten uit het speciaal onderwijs meer nog dan nu al het geval ishun entree maken in de basisscholen, als 'rondreizende' begeleiders, dan wel als vaste kracht binnen het schoolteam. De afgelopen jaren is hier al een begin mee gemaakt onder de noemer 'Weer Samen Naar School'. De nieuwe wet is niet het enige 'instrument' dat basisscholen krijgen toegewor pen om de aandacht voor kinde ren met achterstandsproblema- tiek te intensiveren. Zo komen nu ook middelen be schikbaar in het kader van Ge meentelijk Onderwijs Achter standenbeleid. Daarbij gaat het om de inschakeling van instel lingen voor gezondheidszorg en sociaal-cultureel werk bij de leerlingenzorg. Voor kinderen met specifieke problemen als doofheid, blind heid of andere lichamelijke handicaps wordt een 'leerling gebonden financiering' in het leven geroepen, wat ouders de mogelijkheid geeft zelf te kiezen waar hulp wordt ingeroepen. Handreikingen Tijdens het seminar gaven di verse sprekers de leerkrachten gisteren handreikingen voor het doorvoeren van veranderingen binnen de school die er op zijn gericht de leerlingenzorg te ver diepen en te verbreden. Vooral de schminkstand op Spektaklis in Goes had veel klandizie. door Peter Urbanus GOES Het standje waar bezoekers zich kunnen laten schminken, lijkt voorname lijk te worden aangedaan door de leerlin gen van Ter Welle zelf. Vooral in de grote feesttent zijn beschilderde meisjesgezich ten duidelijk in de meerderheid. Het win kelend publiek geeft zijn ogen de kost bij de kraampjes met tweede- en derdehands spulletjes. De Goese scholengemeenschap Ter Welle: hield vrijdagmiddag onder de naam 'Spektaklis' een rommelmarkt en mini- kermis ten bate van verschillende goede doelen in de Litouwse stad Panevézys. Aan de actie déden vier afdelingen van de scholengemeenschap mee. 'Spektaklis' is Litouws voor spektakel. Leerlingen en docenten van Ter Welle gaan al sinds drie jaar naar Panevézys, waar Goes een zusterstad- overeenkomst mee heeft afgesloten. Tijdens die bezoe ken werdén zij keer op keer geconfron teerd met armoede in Litouwen. Ter Welle besloot daarop hulpacties te organiseren voor onder meer een verpleeghuis, kin dertehuizen, verstandeljk gehandicapten en een trainingsprogramma voor een Li touws voetbalteam. Dankzij sponsors kon Ter Welle ook be schikken over attracties als een elektri sche rodeo-stier en een springkussen. In de grote tent traden bovendien twee Li touwse. zangeressen in klederdracht op, die traditionele muziek uit hun vaderland brachten. Godsdienstleraar Theo van Teylingen, de drijvende kracht achter het gebeuren, foto Willem Mieras denkt met deze actie zes- tot zevendui zend gulden bijeen te kunnen brengen. „Maar behalve dat we een geldbedrag bij een proberen te brengen, gaan er ook leer lingen van ons werken in verpleeghuizen in Panevézys. Leerlingen van de afdeling CIOS gaan daar bovendien voetbaltrai ningen verzorgen. Eredivisie Derdejaars ClOS-leerling Harry Biemans is een van hen. Hij gaat nu voor de derde en laatste keer naar Panevezys,Tij dens eer dere bezoeken hebben we geïnventari seerd wat er moest gebeuren. Dit jaar gaan we onder andere de trainers van de eredivisieclub Ekranas coachen. We wil len proberen de basisprincipes van voet baltrainingen zoals wij dat hier doen op hen over te brengen." door René Schrier KLOETINGE - Een mooi oor spronkelijk stukje Zeeland bij een mooi Zeeuws dorp. Zoiets moet onderhouden worden en van dat werk is vrijdag de eerste fase afgerond. Het gaat om ver schillende landschapselemen ten op twee weilanden bij het Jachthuis van de ambachts vrouw van Kloetinge, mevrouw J. J. van Dijk van 't Velde. Bij wijze van afsluiting van de eer ste fase van het landschapspro ject plantten mevrouw Van Dijk van 't Velde en haar dochter Marguerite een zomereik. Verschillende instanties, zoals de gemeente Goes, de provincie Zeeland, de stichting land schapsverzorging en de dienst landelijk gebied zijn bij het pro ject betrokken geweest. Vrijwil ligers verrichtten het meeste werk. In het kader van het pro ject zijn 20 hoogstamfruitbo- men gesnoeid en 30 nieuwe aan geplant, 7 wilgen geknot en 45 nieuwe geplant, er is een nieuwe haag met 1250 struiken aange plant en dode bomen zijn ge rooid. Later in het jaar wordt nog een kikkerpoel gegraven en zullen er nog hoogstamfruitbo- men bijkomen. Mevrouw Van Dijk van 't Velde zei in een korte toespraak dat ze erg blij was dat het gebied weer opgeknapt wordt. Vooral met de komst van de kikkerpoel was ze ingenomen. Omdat de gemeente Goes onder meer bijdraagt aan het graven van die poel had ze voor de vertegenwoordiger van de gemeente een beeldje van een kikker meegenomen. „De na- Advertentie) GROEDE O.B.M. Groede, Voorstraat 16. tel. (0117) 37 15 65. O.B.M. Terneuzen, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65 MIDDELBURG Univé Zeeland, Molenwater 49. tel. (01.18) 62 96 55 WOUW OVM Univé West-Brabant, Markl5, tel. (0165) 30 15 05 Kom langs voor een offerte. Of bel gratis: 0800-1935 (ma.-vr. 9.00-22.00 uur, zat. 9.00-17.00 uur). Daar plukt de vruchten van! Bom Dia 0113-626100 Blind Date menu 4-gangen ƒ37,50 Jachthaven Wemeldinge b.v. gesteld aan het (gesubsidieerde) gebruik. Zo kregen gebruikers op Walcheren eerst 'slechts' vierhonderd zones per persoon. Dat is half 1996 afgeschaft, om dat het gemiddeld gebruik on der de vierhonderd zones lag. Zo 'n grens bestaat wel in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Die ligt op plusminus tweehon derd gratis zones per gebruiker. Wie meer reist, betaalt het nor male tarief van 7,25 gulden per openbaar vervoerszone. In de Oosterschelde-regio en op Wal cheren kost een zone voor WVG- ers een gulden. door Frank de Klerk DEN HAAG/MIDDELBURG - Voor de overval op de A&P su permarkt aan de Blauwedijk in Middelburg is gisteren in hoger beroep voor het Haagse ge rechtshof tegen een 25-jarige Amsterdammer een celstraf van vijf jaar geëist. Op grond van verklaringen van drie mede werksters van de supermarkt achtte openbare aanklager rnr. E. Ruys bewezen dat de man de overval gepleegd heeft. Eerder werd de Amsterdammer door de rechtbank in Middelburg tot een celstraf van vier jaar ver oordeeld. Hij stelde hoger be roep in omdat hij zegt onschul dig te zijn. De supermarkt werd op 21 no vember 1996 door twee mannen overvallen. Deze drongen ach ter een bezorger de kantine van de supermarkt binnen. Een van de medewerkers werd op het hoofd geslagen en liep een bloe dende wond op. Bij hun vertrek sloten de overvallers het perso neel op in de koelcel. De buit be droeg 15.300 gulden. Bij zijn eerdere veroordeling door de rechtbank in Middel burg was het bewijs tegen de man aan de magere kant. In ho ger beroep was er volgens open bare aanklager Ruys echter meer bewijs. Tijdens de eerdere rechtszaak in Middelburg herkenden enkele medewerksters van de super markt de man aan zijn suède schoenen. Voor de openbare aanklager was dit reden om hen als getuigen op te roepen. Bo vendien liet hij in de gevangenis de schoenen van de man in be slag nemen. Randje Op de zitting van het gerechts hof herkende een van de drie ge tuigen de man voor honderd procent als de dader van de overval. „Dat is hem", zei de vrouw vol overtuiging tegen de rechters. Alle getuigen zeiden geconfronteerd met de schoe nen dat deze sterke overeen komsten vertoonden met het schoeisel van de overvaller. Slechts een van de vrouwen durfde met zekerheid te zeggen dat het de schoenen waren waarmee de dader de kantine van de supermarkt binnen drong. Zij herkende de schoe nen aan het gestikte randje, de kleur en de veters. Openbare aanklager Ruys was nog door een andere nieuwe om standigheid overtuigd van de schuld van de Amsterdammer. Onlangs is de vermoedelijke mededader van de overval aan gehouden. DNA-onderzoek toonde aan dat het speeksel in een bivakmuts van hem afkom stig is. De bivakmuts werd aan getroffen in een auto, waarmee ook de Amsterdammer gesigna leerd is. Leugens Advocaat V. Kraal achtte het bewijs echter onvoldoende om zijn cliënt voor de overval te veroordelen. „Het is vreselijk wat deze dames overkomen is en ik wil hen niet van leugens be tichten", zei Kraal, „maar hun verhaal is niet zoals het geweest is. Je maakt niet vaak mee dat leugens uit de kast gehaald wor den om het bewijs harder te ma ken." Het hof doet over twee weken uitspraak. (Advertentie) WINKELINRICHTING JUWELIER VAN KOEVER INGE KAPELLE Uitgevoerd door: Kapelle, tel. 0113-344151 door Harmen van der Werf OOSTENDE - Het Belgische ministerie van Visserij zal zono dig op eigen houtje de tongvis serij in de drie mijlszone uit de Vlaamse kust verbieden voor al le vissersvaartuigen van meer dan 70 ton. Vóór de Belgische minister van Visserij K. Pinxten deze maatregel neemt, zal nog wel geprobeerd worden over eenstemming te bereiken met Nederland. Belgische en Nederlandse visse rij-ambtenaren hebben begin deze week overlegd in Oosten de. De aanleiding was een actie van Vlaamse kustvissers, die enkele weken geleden de ha veningang van Oostende blok keerden. Zij eisten de sluiting van de Vlaamse drie mijlszone voor met name Nederlandse vis sers, omdat die te veel zouden wegvangen. Niet alleen tong, maar ook kabeljauw en garna len. Het voorstel om alleen de tong visserij te beperken is een tus senoplossing. De hele Belgische visserijsector kan zich daarin vinden, ook vissers die wel eens in Nederlandse kustwateren komen. Het visserij-ministerie in Brus sel heeft het voorstel toegelicht in het overleg met Nederland. Tot een besluit is het niet geko men. Nederland wil het liefst de Vlaamse wateren openhouden. Besloten is dat er eerst overleg moet plaatsvinden binnen de visserij, tussen de Belgische re derscentrale en het Product schap Vis in Rijswijk. Gevoelig Een woordvoerster van het Bel gische ministerie van Visserij wil niet vooruitlopen op die bij eenkomst. „Plet ligt erg gevoe lig." Zij geeft wel te kennen dat voor beperking van de tongvis serij in de Vlaamse drie mijlszo- ne niet per se de toestemming van Nederland nodig is. Het verdrag op grond waarvan Nederlanders en Belgen in el- kaars drie mijlszone mogen vis sen, het Benelux-verdrag tussen België, Nederland en Luxem burg, hoeft daarvoor niet gewij zigd te worden, volgens Belgi sche juristen. Mits de maatregel voor alle vissers geldt, dus ook voor Belgische. (Advertentie) De mooiste badplaats? Dan nu naar Pilaar voor de mooiste badkamers professioneel advies! BOUWMATERIALEN ALBERT JOACHIMIKADE 33 GOES-TEL. 0113-215401 Openingstijden n De ambachtsvrouw van Kloetinge en haar dochter planten een zomereik bij het Jachtslot met assisten tie van een medewerker van de stichting landschapsverzorging. foto Willem Mieras tuur heeft veel geluiden en het geluid van de kikkers ontbrak nog. En dat geluid hoor ik graag", sprak ze. Op één van die zonnige voor- t jaarsdagen in maart bracht een wat otider echtpaar uit het oosten des lands een dag je door te Zierikzee. De ech telieden drentelden er genoeglijk rond, liepen win keltje in en winkeltje uit. Hé kijk, daar bij die boekhandel, daar lag een mooie topografi sche kaart van hun geboorte streek in de etalage; die zou het, gevat in een fraaie lijst, thuis aan de wand aardig doen. Opgetogen wandelden ze naar binnen en informeerden naar de prijs. Tioaalf gulderi vijftig, sprak de verkoper. Na diepgaand beraad besloot het echtpaar tot aankoop. Toen de verkoper zich ver wijderde teneinde het be geerde artikel in een fraaie kartonnen koker te verpak ken, hoorde hij meneer tegen mevrouw zeggen: 'Wat dur ven ze nog een hoop geld te vragen hé, voor zo'n kaart'. En zuinigjes telden zij, pre cies afgepast, twaalf guldens en vijftig cents uit op de toon bank. „Bij de prijs is de fooi zeker wel inbegrepenin formeerde hel klantenpaar pp zurige toon. „Inderdaad", glimlachte de verkoper aller beminnelijkst, „de kaart kost eigenlijk een rijksdaalder en de fooi is derhalve een tien tje." Het echtpaar verliet, met de kartonnen koker onder de arm, haastig de winkel; enigszins van de kaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49