Foute dames op het net Detective Jack op boevenj acht PZC wetenschap en techniek zaterdag 4 april 1998 43 Zij is eigenlijk een hij Koffie zonder cafeïne Praten met de stem van iemand anders Robot eet slakken op computertaal puzzel postzegels Koffie kunstmatig ontdoen van cafeïne zal binnen enkele ja ren wellicht niet meer nodig zijn. Hawaiïaanse wetenschappers hebben genetisch veranderde kof- fiesoorten ontwikkeld die de cafeïne-alkaloïde niet meer aan maken, maar verder alle eigen schappen van normale koffie be houden en vooral dezelfde smaak als gewone koffie hebben. Het scheikundige proces van de- cafeïnering maakt cafeïnevrije koffie duur. Het is milieu-onvrien delijk en beïnvloedt ondanks alle inspanningen meestal toch de smaak. De nieuwe cafeïnevrije koffie- soorten kunnen volgens de Frank furter Allgemeine Zeitung binnen vijf tot acht jaren op grote schaal worden geplant. Het wachten is op voldoende pootplanten. De wetenschappers zijn overigens van mening dat. het principe van de moleculaire wijziging van de cafeïnesynthese ook op theeplan- ten kan worden toegepast, zodat in de toekomst mogelijk theesoor ten zonder theïne-alkaloïde kun nen worden gekweekt. Expei'i- menten op theeplanten werden evenwel nog niet ondernomen. Johan Lamoral Voor het eerst is bij een mens een strottenhoofd getrans planteerd. De operatie, die an derhalve maand geleden in de Cleveland Clinic in Philadel phia werd verricht door de Amerikaanse chirurg Strome, is technisch geslaagd. In de on geveer zes weken 11a de ingreep zijn nog geen tekenen van af stoting waargenomen, zo meldt wetenschapsblad The Lancet. De transplantatie betrof een 40-jarige man. wiens.strotten hoofd 19 jaar geleden door een motorongeluk onherstelbaar was beschadigd. Behalve het strottenhoofd werd bij de man ook een groot deel van de keel, de schildklier, de bijschildklie ren en drie kraakbeenringen van de luchtpijp meegetrans- planteerd. Drie dagen na de ingreep kon de patiënt al zijn eerste woord je zeggen: 'hello'. Na een aantal weken was hij reeds in staat een aantal zinnen uit te spreken. Het is echter nog te vroeg om te beoordelen of een dergelijke transplantatie op den duur ook een oplossing biedt aan mensen van wie het strottenhoofd, door welke oorzaak dan ook, zeer ernstig is beschadigd. Henk HeUema De slak heeft een nieuwe vij and: een robot. Engelse on derzoekers van de universiteit in Bristol werken aan een robot die zelfstandig jacht maakt op slak ken in tarwevelden. De robot ver orbert per etmaal een kilo vette slakken, zo bericht de Financial Times. Het is de eerste robot die in de na tuurlijke omgeving lange tijd kan overleven zonder ingrijpen van de De nodige energie komt niet van de zon, want die schijnt te weinig in het regenachtige Engeland. De machine haalt zijn energie uit slakkenvlees. De slak is een plaag geest voor iedere tuinder en ak kerbouwer. De Britten spuiten en strooien jaarlijks voor 70 miljoen gulden aan slaklcengif. De robot wordt uitgetest in eenperceel win tertarwe. Daar zitten circa twee honderd slakken per vierkante meter. Het apparaat staat af en toe stil om met zijn twee meter lange arm de buurt af te tasten. De slak ken worden gezien door een video camera aan het eind van de arm. De glibberige beesten worden op gepakt met een grijpertje. Een ro bot heeft genoeg aan een jachtter rein van honderd vierkante meter om te overleven. De gevangen slakken worden naar- een soort nest gebracht, waar vier robots regelmatig naar terug ke ren. Hier worden de slakken ge dood. De lijkjes worden omgezet in biogas waarmee de robot zijn accu oplaadt en de jacht kan ver volgen. Jack kan op zijn speurtocht een groot aantal voorwerpen opra pen, die hem al dan niet verder zullen helpen. De meest onzinni ge voorwerpen blijken ineens van onschatbare waarde als hij geconfronteerd wordt met een persoon die niets anders verstaat dan een snoeiharde vuist. Anders dan de meeste adventu- re-spellen is Jack Orlando volle dig in striptekeningen uitge voerd, door mensen die nog kunnen tekenen ook. De begelei dende muziek is gecomponeerd door de Duitser Harold Falter- meyer die bekend is door de her kenningstune van Miami Vice. Guido van der Heijden Jack Orlando is een product van Top- ware, Nederlands ondertitels en in winkels en computerspeciaalzaken te koop voor f 69,95. Om het spel te kunnen spelen moetje volgens de ma kers minimaal beschikken over een 468 PC 66Mhz met minimaal 8 Mb RAM met 4x cd-rom en een Sound- blaster compatible geluidskaart Detective Jack loopt met een flink stuk in zijn kraag van het café naar huis. Wanneer hij even stilstaat om een sigaret op te steken is hij getuige van een moord. Jack wordt door de dader neergeslagen en bewusteloos naast het lijk door agenten ge vonden. Hij krijgt van de hoofd- commisaris 48 uur de tijd om zijn onschuld te bewijzen. Jack Or lando is een spel op cd-rom ge heel in de stijl van de Amerikaan se Private Dick uit de jaren dertig - denk aan Dick Tracy, Bugsy Malone en Philip Marlowe - en ziet eruit als een mix tussen Clue- do, een adventurespel en een stripboek. Aan de speler de taak om Jack de ware dader van de moord te laten vinden. Als echte, ruige detective kan Jack wanneer het nodig is zijn getuigen een flink pak ram mel geven of bedreigen met zijn enorme Colt. Een aanpak die af en toe zelfs meer vruchten af werpt dan vriendelijk zijn. In meer dan 200 scènesdie op een standaard computer (166 mhz) snel lopen, komt Orlando op de gekste plaatsen. Hij snuffelt in hotels, in steegjes, hij maakt ru zie in een havenkroeg en ligt een halve middag buiten westen wanneer hij wordt neergeslagen door een kwade man belust op wraak. Denk je op Internet je droomvrouw te hebben gevonden - en dan blijkt het een man te zijn. Het aantal mannen dat zich in de chatboxen als vrouw voordoet, is schrikbarend groot. En dat is niet zo vreemd. Volgens het vakblad Computer Idee is de verhouding man-vrouw op Internet 8 op 1. „De meeste vrouwen op Internet zijn getrouwd of hebben een vaste relatie en absoluut geen zin in een ontmoeting", aldus Marco Roelofs van de TU-Eindhoven. Chatten met een vrouw op Internet is in werkelijkheid meer dan eens chatten met een man die zich als vrouw voordoet. foto Lex de Meester Internet mag dan opgezet zijn als informatiebron, voor de door snee-gebruiker vormt de moge lijkheid te chatten toch de belang rijkste aantrekkingskracht. De chats in de gespecialiseerde boxen (over bijvoorbeeld geschiedenis, geneeskunde of dieren) zijn meestal diepgaand. In de algeme ne chatboxen zijn de chats echter onthutsend oppervlakkig, al kun nen er diepere gedachtenwisselin- gen uit ontstaan en worden via de privé-mode wel vriendschappen gesloten. Wat zoekt dan de gemid delde chatter in een praatgroep? Contact. Geregeld worden op tele visie programma's uitgezonden waarin een nieuwbakken bruids paar vertelt hoe ze elkaar op Inter net hebben gevonden. „Hebbes", denken veel vrijgezellen en zij ne men een Internet-abonnement om hun droompartner te ontmoeten. De kans dat ze van een koude ker mis thuiskomen is groot. Enerzijds omdat van de weinige vrouwen die zich in de chat bege ven, een groot aantal'al 'bezet' is en alleen voor de spanning en het vermaak meedoet. Anderzijds omdat mannen zich, en lang niet altijd alleen om eens goed te lachen, als vrouw vermommen. Roelofs: „De situatie kan dan ont staan dat mannen elkaar liefdes brieven toesturen, compleet met foto's uit de Cosmo en elkaar zo neppen." Er zijn voorbeelden be kend van mannen die zich als arm lastige vrouw voordeden en him cyber-lover zo enorme bedragen uit de zak klopten. Nog afgezien van de telefoonkosten, want de tijd vliegt in de box en daardoor ook de teller van de PTT; Internet en dus ook chatten gaat tenslotte via de telefoon. De beloofde ont moeting met de droompartner blijft meestal uit. Tegen die tijd zijn de 'vrouwen' opeens spoor loos van het net verdwenen. Dat wil zeggen, hun alter ego. De man nen zelf beginnen met een nieuwe identiteit weer van voren af aan, met een nieuw slachtoffer. Hage naar Ivo Kwanten is één van de weinige chat-victims die zijn ver haal in de media wilde vertellen; over het algemeen is de schaamte te groot. Kwanten chatte nachten lang met iemand waarvan hij overtuigd was dat ze een vrouw was: op basis van foto's die wel een heel hoog Cosmo-gehalte hadden. Hij werd verliefd en stuurde de vrouw, die zei in de problemen te zitten, vele malen geld. Tot de be loofde ontmoeting is het nooit ge komen. Ze verdween, en Kwanten kon haar nergens meer vinden, on danks driftige zoektochten. Dat vrouwen tegenwoordig ver dacht zijn op Internet ondervond Miriam Binnendijk uit Amster dam. „Ik had mijn foto via IRC la ten zien. Iedereen zei: dat is nep, jij bent een kerel die een foto uit de Story laat zien. Ik heb hemel en aarde moeten bewegen om te be wijzen dat ik ik ben: een echte, le vende vrouw. Chatten in de zekerheid dat je met iemand van de andere sekse van doen hebt, is dus moeilijk. Rob Vendeloo uit Rotterdam kan daar voor zorgen. Al jarenlang exploi teert hij via mIRC een succesvolle date/sekslijn. „Ik wil me eerst wel ervan overtuigen dat ik echt met vrouwen te doen heb", verklaart hij. „De rest is mond-tot-mond re clame. Vrouwen sturen hun vrien dinnen naar me door en zo heb ik een groot bestand opgebouwd. Voorop staan vertrouwen, discre tie, psychologisch inzicht en zorg vuldig taalgebruik. Niet iedereen kan dit 'werk' doen. Via de privé chatbox heb ik veel huwelijken kunnen redden. De vrouwen kun nen 'vreemdgaan' op een accepta bele manier en dat wil een huwe lijk nog wel eens nieuw leven inblazen. Ik heb al de nodige ge boortekaartjes met kleine Robjes of Robientj es gekregen grapt hij Het merendeel van de chatters zal het echter moeten doen met een openbare chatbox. „Het is span nend, leuk en op een of andere ma nier heel erg gezellig. En daardoor verslavend", besluit Liesbeth de Koning. Dat chatten toch tot echte ont moetingen kan leiden bewijst City On Line. Een kleine honderd vaste chatters uit deze box houden op 25 april een feest in Utrecht. Ben Oerlemans In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin.Sommige letters wor den dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn.Vermeldt uw naam, adres en woon plaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van f25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen zaterdag zijn: K. Schouten, Lijsterbeslaan 1, Mid delburg (VVV-bon vanf 50,de VVV-bonnen van f25,gaan naar H.v.d.Sande, Jan Campertstraat22 te Westkapelle, P.H. Minnaard, Pr. Beatrixstraat 1 te Arnemuiden en A. Caan, Rosenburglaan 247 te Vlissingen. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. RREDDALDNARBS EREMAHFOOLKAT TSCGOMANYDPAH LGNATRAAHMLRQ I LLAGEREOTATL FLEZHARKAAUER EGAP HNBAHOT! E ONTAEIJMCBI SEN RAFKI LSREBEOE HTEORNEBSAMBP CDETI El I LCPDO SERUDAELF OANK KETLADDERFKAI NMORROOBTUOHL ASDFEEZNEROKB BLLETUELSGNI R Oplossing cryptogram zaterdag 28 maart: o-p- -w- vergrootglas -e-o-e-o-a-t-g- drijf riem-vieren -g-ij-ze-r-1— vastzitten-krijt -a-b-g-or-k- onberekenbaar g-r-r-a-a- instelling n-v-n-1 smelthitte -e-r-e-n-o- blikslagers e-1s - zegen -r-r- Het is belangrijk dat door mid del van kleurgebruik en typo grafie het thema 'Zorg' duidelijk wordt uitgebeeld. De zegels moe ten vooral vrolijk, helder en op vallend zijn, zo oordelen de ont werpers van de Zomer/ouderenzegels 1998, Ron Faas en Tirso Francés van Dietwee Ontwerpers uit Utrecht. Faas en Francés zijn in deze opzet onte genzeggelijk geslaagd. De zesde ouderen-editie van het Fonds Zomerzegels, die op 21 april uitkomt, brengt inderdaad de zorg om, door en voor ouderen helder en vrolijk in beeld. Evenals vorig jaar zijn het drie zegels van 80 cent met een bijslag van 40 cent. Deze bijslag gaat naar organisa ties die zich inzetten voor het wel zijn van ouderen. Door de oude- renpostzegelactie worden dan ook steeds meer ouderen in de gelegen heid gesteld hun leven zo aange naam en zo zelfstandig mogelijk te kunnen leiden. Zorgen om, door en voor hebben de ontwerpers in voor iedereen herkenbare handelingen ver beeld: opstaan voor ouderen in het openbaar (een sportschoen en de tekst: wilt u zitten ik kan staan), een snoepje krijgen van oma (een snoepje en de tekst: veel liefs van oma) en boodschappen meenemen voor een buurvrouw die niet meer goed ter been is (een boodschap penlijstje en de tekst: heeft u nog wat nodig). Verder op de drie ze gels de tekst 'ouderenzorg'. Ook nu een souvenirvelletje. Daarin 3x2 zegels met op de rand de tekst: zorgen om ouderen, zor gen door ouderen, zorgen voor ou deren. In de opsomming van de tot nu toe verschenen Beatrix-inversieze-r gels (rubriek van veertien dagen geleden) ontbraken twee zegels. Naar aanleiding daarvan ben ik door nogal wat lezers op de vin gers getikt. De reeks bestaat niet uit twaalf, zoals gemeld, maar uit veertien zegels7 58 0 en 9 0 cent en 1,00, 1,30, 1,40, 1,50, 1,60, 2,00, 2,50, 3,00, 5,00, 7,50 en 10,00 gul den. BELGIE heeft op 9 maart drie ze gels uitgegeven ter ere van een van de belangrijkste schilders van de 20e eeuw, René Margritte (zie vori ge rubriek). Op 20 april volgt nog een-17 fr.-zegel. Deze is identiek (een tweeling dus/een vogel die te rugkeert op z'n nest) aan de 3,00 fr.-zegel die Frankrijk op 20 april uitgeeft. ITALIË's eerste zegel van het jaar (2 januari) herdenkt 50 jaar Grondwet. Op een 800 lire-zegel de kaart van Italië (in profiel) op een zuil. Al een dag later (3 janua ri) een 800 l.-zegel in de reeks Cul tureel erfgoed. Herdacht wordt de 500e sterfdag van de schilder- /beeldhouwer/goudsmid Antonio del Pollaiolo (1432-1498), motief: Hercules en de draak. ANTONIO 1)KI. I'OI.I. UOI,< fles, die pelgrims met zich mee dragen, en die gestileerd samen het getal 99 vormen. In de serie Spaanse fauna verscheen 5 febru ari een 35 ptas.-zegel met een met uitsterven bedreigde mediterrane lynx. Verder: 10 februari in de se rie Sport een 35 ptas.-zegel gewijd aan het 100-jarig bestaan van de voetbalvereniging Athletic Club de Bilbao (vlagen embleem); 26 fe- bruari, figuren uit kinderstrips, 35 en 70 ptas. IJSLAND heeft zich dit jaar ook geschaard in de rij van landen die zegels hebben gewijd aan de Olympische Winterspelen in het Japanse Nagano (22 januari). Op de zegels een alpine-skiër (35,00 kr.) en een langlaufer (45,00 kr.). Island SPANJE heeft het jaar ingezet (12 januari) met een 35 ptas.-zegel die attendeert op het Heilige Jako- bijnse jaar 1999, Xacobeo 99. Op de zegel de jakobsstaf en een veld- STEMPELNIEUWS - Tijdens het Museum weekeinde op 18 en 19 april neemt de Stichting Museum Buurt Spoorweg (MBS) te Haaks bergen de geheel gerestaureerde ijlgoederenwagen E129 in ge bruik. Naar aanleiding daarvan wordt een bijzonder poststempel gebruikt met daarin een afbeel ding van de stoomlocomotief 5 'Elnaf, die na een restauratie van twee jaar in 1995 weer in dienst werd gesteld. Correspondentie kan tot uiterlijk één week na het Museumweekeinde in een gefran keerde envelop worden gestuurd naar: PTT Post, de Verzamelservi- ce, Postbus 30051, 9700 RN Gro ningen. Op de omslag vermelden: Stempel Museumweekeinde. Hero Wit CORREOS ESPANA FAUNA ESFAfïOLA EN PEL1GRO DE EXTINCIÓN'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43