Tegenslag bij klimaatbeleid fiets... Ontevreden treinreizigers hét publiek van GroenLinks Eerst zien dan geloven Kratten brieven tegen 24 uurs-economie Vlot CAO-akkoord bij DSM in Limburg Ouders school in Winschoten starten landelijk protest meeloopdag binnenland zaterdag 4 april 1998 Stroom asielzoekers zorgt voor problemen Nieuw overleg met Suriname Schrijnend gebrek technici Gedempt licht boven snelweg Zoekactie naar piloot Ophef Van Baaien 'zorgelijk' Britten willen van Nederland extra reductie uitstoot broeikasgas Mogelijk dioxine in scheepslading citruspulp Den Haag gaat stenen gooiende eksters te lijf JZ'ltMeémbaé DEN HAAG - De grote aantallen asielzoekers clie naar Nederland komen, blijven het kabinet voor problemen stellen. „Voor al omdat wij tegen de grenzen oplopen van de capaciteit", aldus minis ter Dijkstal van Binnen landse Zaken gisteren na de ministerraad. De staatssecretarissen Schmitz van Justitie en Tommei van Volkshuis vesting en Dijkstal zelf proberen al enige tijd als team 'creatieve' oplossin gen voor de korte termijn te vinden. Tommei bena dert bijvoorbeeld per soonlijk woningbouwver enigingen om woningen voor asielzoekers ter be- schikking te stellen. Justi- tie probeert asielzoekers 1 die in de centrale opvang zitten, onder te brengen bij landgenoten of „men- sen die ze al kennen", al- dus Dijkstal. Het kabinet sluit geen en- lcele oplossing uit om de problemen met de opvang voor de korte termijn op te lossen. Maar het onder- brengen van asielzoekers in tenten is niet aan de or de. „Dat proberen wij nu juist te vermijden", zei Dijkstal. Hij verwacht dat de ergste druk over drie maanden van de ketel is. Een pro bleem dat nu speelt is dat contracten met bijvoor beeld bungalowparken aflopen. Er moeten in een aantal gevallen nieuwe partners worden gezocht. Dat moet rond de zomer maanden zijn gelukt, meent Dijkstal. Eerder trok het kabinet de oud-commissaris van de koningin in Gelderland J. Terlouw aan om gemeen- ten te bewegen huisves ting beschikbaar te stel len voor asielzoekers. Justitie houdt voor 1998 rekening met de komst e', van tussen de 40.000 en 45.000 asielzoekers. Eer- I der werd de raming al eens 1 I bijgesteld van 27.000 naar 35.000. ANP DEN HAAG - Nederland en Suriname ontmoeten elkaar op 9 of 10 april in de Verenigde Staten voor de tweede keer voor ambtelijk vooroverleg. De precieze plaats van de ontmoeting staat nog niet vast. Mia mi behoort tot de mogelijkheden. Volgens een woordvoerder mikt Nederland op een inhoudelijker gesprek. De ambtelijke voorbesprekingen moeten de weg effenen voor een ontmoeting tussen premier Kok en de Surinaamse presi dent Wijdenbosch. De relatie tussen Nederland en Suriname staat sinds augustus vorig jaar zwaar onderdruk toen bekend werd dat justitie in Den Haag bij Interpol een opsporingsbe vel had laten uitvaardigen tegen oud-legerleider Bouterse. Het Openbaar Ministerie in Den Haag verdenkt hem van han del in cocaïne en het witwassen van drugsgelden. ANP GOUDA - Tot grote verrassing van uitzendbureau Start zijn er meer vacatures voor technische functies dan het zelf had gedacht. Het bedrijf kan vandaag op een landelijke techni sche banenmarkt 11,500 technische functies aanbieden. Het had er op slechts 1500 gerekend. Volgens Start toont dit aan dat het 'schrijnendgebrek aan per soneel in technische branches vele malen groter is dan ge dacht', Het uitzendbureau kreeg zicht op de vacatures door ruim 20.000 technische bedrijven telefonisch te benaderen. Start verwacht meer dan 10.000 mensen op de banenmarkt, die op 48 plekken in het land wordt gehouden. ANP DEN HAAG - Op de snelwegen in natuurgebieden in Neder land wordt de hoofdverlichting uitgeschakeld en vervangen door kleine oriëntatielampjes. Het experiment begint volgen de maand. Rijkswaterstaat wil hiermee energie besparen. Ook voor de nachtrust van dieren in cle omgeving zou de maatregel goed zijn. Gekozen is voor de Rijkswegen Al2 rondom Utrecht, de A27 tussen Everdingen en Eemnes en de A28 tussen Utrecht en Amersfoort. Vooral op de Veluwe is volledige verlichting overbodig, meent Rijkswaterstaat. Bij slecht weer kan de hoofdverlichting alsnog worden ingeschakeld, GPD DIEPENHEIM - Familie en vrienden van de vermiste piloot Erno Wegereef uit Diepenheim zijn gisteren naar Miami ge vlogen om een nieuwe zoekactie op touw te zetten. De 27-jari- ge piloot maakte een week geleden met een eenmotoi'ig toestel een vlucht van Jamaica naar de Bahama's. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Gea Wegereef, zus van de piloot: „Het is onze laatste strohalm. Hoewel het gebied waarin we moeten zoeken vier keer zo groot is als Nederland, geven we de moed niet op." ANP DEN HAAG - De ophef rond de afgetreden VVD-campagne- leider en kandidaat-Kamerlid Van Baaien is niet goed voor de WD. „Als een campagneleider van een partij in diskrediet wordt gebracht, dan is dat zorgelijk", zei vice-premier Dijk stal gisteren na afloop van de ministerraad. „Het is niet plezierig dat je zo je campagne moet beginnen", zei Dijkstal over de onrust die ontstaan na beschuldigingen aan het adres van Van Baaien. Het liberale kandidaat-Ka merlid wordt beticht van extreem-rechtse sympathieën in zijn jeugd en zijn studententijd. Dijkstal heeft er al eerder op gewezen dat de screening van kandidaten voor het Kamerlidmaatschap te wensen overlaat. „Politieke partijen kunnen daar over het algemeen wel wat meer aan doen", zei hij gisteren opnieuw. ANP van onze redactie binnenland NIJVERDAL - Met kratten tegelijk ko men ze binnen, de vele honderden handte keningenbriefjes en adhesiebetuigingen voor de actie tegeix de 24 uurs-economie. Coördinator J. Kwakkelaar uit Nijverdal haalt iedere morgen een krat met brieven bij het postkantoor op. Tot medio deze week heeft hij al 11.000 poststukken ge turfd. „Ik hoef nog net geen schuurtje bij m'n huis te bouwen." In Nijverdal is vorig jaar vooral vanaf de kansel, het eerst bij de Vrije Evangelische Gemeente, gewezen op nadelige gevolgen van verlengde openingstijden en veelvul dige koopzondagen, bijvoorbeeld voor het gezins- en verenigingsleven. In korte tijd werden 10.000 handtekeningen tegen de uitwassen van de 24 uurs-economie verzameld. De actie is ovex-genomen door de overkoepelende Raad van Kerken en twee weken geleden gepresenteerd met een persconferentie in Den Haag. „De actie is nog maar net op gang geko men", aldus Kwakkelaar. Hij verwacht eind mei honderddxiizenden handteke- nixxgen te hebben. „Misschien komen we wel over een miljoen, al moet je oppassen, want daar word je op afgerekend." GPD van onze redactie binnenland PARIJS - Nederland dreigt meer maatregelen te moeten nemen tegen het broeikaseffect dan oorspronkelijk ixx de Europese Unie (EU) was afgesprokexx. EU-voorzitter Engeland stuurt aan op eexx afspraak dat alle Eu ropese landen de uitstoot van broeikasgassen met 8 px-ocent vernxinderen. Dat is oneerlijk, aldus minister De Boer (Milieu). Ixx de EU was voiig jaar afge sproken dat per lidstaat een re ductiepercentage zou worden vastgesteld. Voor Nedexiand zou dat bij voorbeeld lager zijn dan voor Duitsland. EU-voor zitter Engeland wil daar nu vanaf, bleek gisteren in Parijs waar de 29 OESO-landen spra ken over duurzame ontwikke ling. Volgens De Boers collega Mea- cher wordt het buitengewoon lastig om per lidstaat een apart percentage te bepalen. In een gespx'ek met De Boer zei hij dat daar veel verzet tegen heerst bij een aantal landen. Dat zou er toe kunnen leiden dat landen minder ver willen gaan in po gingen om minder broeikasgas sen uit te stoten. Tijdens de VN-klimaatconfe- rentie in Kyoto, vorig jaar de cember, beloofde de EU als ge heel in 2010 8 procent minder broeikasgassen uit te stoten dan in 1990. Volgens de verdeelsleu tel die de EU toen nog toepaste, moest Nederland de uitstoot 6 tot 7 procent verminderen. „En dat is al heel moeilijk", aldus De Boer. Die verdeelsleutel houdt x-ekerxing met de economie van een land en het klimaat dat ex- heerst. Makkelijker Als elk EU-land 8 procent om laag moet, betekexxt dat volgens De Boer dat Duitsland, Dene marken en Engeland 'niets meer hoeven te doen'. Voor hen is het namelijk veel hxakkelijker om dat doel te bereiken dan voor Nederland, 'waar alle goedkope oplossingen uitgeput zijn'. Elke px-ocent reductie kost Neder land jaarlijks zo'n 200 miljoen gxxlden. Door de groeiende eco nomie kost de reductie van broeikasgassen op termijn zo'n drie miljard gulden. De uitstoot is nu al zo'n 10 procent hoger dan in 1990. In juni praten de EU-milieuministers verder over de klimaatmaatregelen. Plet Enex-gieonderzoek Centrum Nedexiand (ECN) heeft bere kend dat Nederland in 2010 3 procent méér broeikasgassen mag uitstoten, als bij de Euro pese verdeling van de reductie van 8 procent wox-dt gekeken naar de kosten die een land maakt om de lucht minder te vervuilen. Slechts vier landen, waaronder Spanje en Portugal, zouden hun uitstoot dan hoeven te verminderen. De Boer zou dat 'volstrekt onac ceptabel' vinden. „Het staat haaks op het EU-beleid tot nog toe." Dat houdt juist in dat ar mere EU-landen voorlopig meer broeikasgassen mogen producex-en om hun economie te laten groeien. Het kabinet heeft gisteren inge stemd met de besteding van 500 miljoen gulden voor klimaatbe leid. Het geld wordt onder meer uitgegeven aan de aaxxleg' van zo'n 4000 hectare bos (30 mil joen), aan energiebesparing (155 miljoen) en aan projecten op het gebied van verkeer en vervoer (75 miljoen). Verder komt geld beschikbaar voor het stimuleren van schone energie (40 miljoen), de bestrij ding van de bx-oeikasgassen me thaan, lachgas en fluorverbin dingen (100 miljoen) en aan miliexxmaatregelen in Midden- en Oost-Europa (100 miljoen). Met dit pakket hoopt het kabi net een vermindering van cle uitstoot van cix-ca 2,5 megaton kooldioxide (C02) per jaar te bereiken. ANP Johan Kwakkelaar komt bijna om ixx de handtekeningeix exi adhesiebetuigingen. foto Menno ten Bruggencate/GPD (Advertentie) Veilinghuis B. Wine Inbreng gevraagd voor onze voorjaarsvei ling van 22 mei a.s. Bij inbreng gratis veilingtaxatie. Gegarandeerde opbrengsten. Open van dinsdag t/m zat. van 10.30-12.30 en van 13.30-17.00 uur el op afspraak VLASMARKT 11, MIDDELBURG TEL/FAX: 0110-614105 GroenLinks-lijsttrekker Rosenmöller tijdens een onderonsje met NS-topman Den Besten. Kamerlid Marijke Vos kijkt toe. foto Hans Steinmeier/ANP van onze redactie economie HEERLEN - Zoixder veel pro blemen hebben de vakbonden en DSM een akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor de achtduizend medewerkers op de Limburgse locaties van het chemieconcern. Het opvallendste element is de DEN HAAG - Het Produkt- schap Diervoeder heeft het be- drijfsleveix gevraagd een partij Braziliaanse citruspulp niet in dehandel te brengen. In het spul zit mogelijk de kanlterverwek- kende stof dioxine. DestofisinDxxitslandindepulp gevonden. Volgens het ministe rie van Landbouw is de bewuste i partij aangevoerd via de Am sterdamse haven. Het ministe- j rie wil eerst dat de partij gron dig wordt onderzocht en wil niet het risico lopen dat de stof te recht komt in koeienmelk. ANP afspi'aak om jaarlijks vijf dagen uit te trekken voor opleiding en bijscholing. Dat moet de 'em- ployability' van de DSM'ers vergroten. „De werknemers kunnen zich blijven ontwikke len en voor DSM is het van be lang dat het personeel op de hoogte is van de laatste ontwik kelingen en technieken", zegt F. Pistorius, directeur DSM Lim burg. De lonen van het DSM-perso- neel gaan met ingang van 1 april 3,75 procent omhoog en volgend jaar 1 april met 3 procent. Daar naast gaan de werknemers er nog een procent op vooruit door kleinere verbetei-ingen in de 'primaire arbeidsvoorwaarden. Daarnaast verhoogt DSM zijn bijdrage aan de prepensioenre geling per 1 juli met een half procent. Datzelfde doet het che mieconcern een jaar later nog eens. De zogenoemde 'fabrieks- dagen' voor het personeel in continudienst vervallen. De vakbondsleden bij DSM moeten nog met de CAO instem men. De vakbonden FNV, CNV, Unie en ABW gaan het principe akkoord met een positief advies aan hun leden voorleggen. GPD door Hans van Soest UTRECHT - Op het perron van Utrecht Centraal staat de vrouw van Paul Rosenmöller met haar dochtertje te wachteix. Van hier af zullen ze met de GroenLinks- treixx meerijden tot aan Amster dam. „Ze wilde haar vader graag even zien", zegt ze terwijl ze over het hoofd van haar kind aait. „Want daar zal de komen de weken niet veel van komen." De komende tijd zal Groen- Links-leider Rosenmöller wei nig thuis zijn, want gistermor gen vroeg is voor hem de verkie zingscampagne begonnen. Met de trein reist het campagneteam van Roermond naar de hoofd stad. Op de stations in Eindho ven, Den Bosch en Utrecht wordt uitgestapt om te 'folde- ren'. „GroenLinks en het openbaar veivoer", x-oept Rosenmöller te gen de forensen in de stations hallen. Een enkeling weigert het f oldert j e uit handen van de poli ticus aan te nemen. Een ander rent hard door om een trein te halen. Maar de meeste mensen nemen het leesvoer gretig aan. „Ontevreden gebruikers van het openbaar vervoer, dat is hele maal ons publiek", glimlacht Kamerlid Marijke Vos, tweede op de kandidatenlijst van GroenLinks na Rosenmöller. Op het traject tussen Den Bosch en Utrecht gaat Rosenmöller in debat met WD-Kamerlid Rem- kes over de vraag hoe het beter zou moeten met het trein- en busvexwoer. Remkes is het eens met de GroenLinks-leider dat er meer in het openbaar vervoer moet woi'den geïnvesteerd. Maar hij vindt het 'ondoor dacht' dat de partij niet óók wil investeren in de wegen. „We kunnen wel proberen al die au tomobilisten de trein in te krij gen, maar die extra spoorlijnen liggen er nog niet. En op dit mo ment zitten de wegen vol." Dat is precies wat Rosenmöller het paarse kabinet verwijt. Vol gens hem moeten de huidige we gen wel onderhouden worden, maar moet vei'der al het geld voor infrastructuur worden ge stoken in meer en betere trein en busvex-bindingen. „Omdat automobilisten anders niet ge dwongen worden op een andere manier naar hun werk te gaan. Peilingen Intussen dendert de campagne- trein door de Betuwe. Kandi daat-Kamerleden drinken een glaasje sinaasappelsap. Hoewel GroenLinks in de peilingen op tien Kamerzetels staat, durft niemand te spreken van 'toe komstige' Kamerleden. Na de vex-kiezingen van 1994, toen de partij ondanks de hoge ver wachtingen een zetel veiTooi", wordt het als uiterst riskant en voorbarig beschouwd om hard op optimistisch te zijn. „We moeten ons tot aan de ver kiezingen richten op het inhou delijke debat en we hopen dat de peilingen uiteindelijk worden verzilverd", zegt Rosenmöller. Om dat inhoudelijke debat kracht bij te zetten, wordt op Utrecht Centraal een nieuwe GroenLirxks-nota over de toe komst van het openbaar veivoer aangeboden aan NS-directeur Den Besten. Tien miljax-d gulden wil de partij investeren. Prijzen van trein- en buskaartjes mogen niet duurder woi'den, bestaande spoorlijnen moeten worden ver beterd en nieuwe worden aan gelegd en concurrentie op het spoor moet worden tegenge gaan. Het geld dat hiexvoor no dig is, moet onder andere worg den gehaald uit duurdere vlieg tickets. Den Besten heeft er wel oren naar. Onder de trein Op het perx'on worden de NS- topman en Rosenmöller bijna onder de trein gedrukt door nieuwsgierige passagiers en fo tografen. Rosenmöllers doch- tex-je kan haar vader niet zien. Een lid van het campagneteam geeft haar een Gi'oenLinks-bal- lon. Tevreden begint ze ex-mee te spelen. GPD door René Otterloo WINSCHOTEN - De ouderraad van het Dollard College (2500 leerlingen) in Winschotexx heeft een landelijke protestcampagne ontketend tegen de forse kos tenverhoging, waarmee ouders van havo- en vvvo-leerlingen worden geconfronteerd als het nieuwe onderwijssysteem van kracht wordt voor de boven bouw van deze twee schoolty pen. Dat gaat uiterlijk per 1 augustus volgend jaar gebeuren. De ou derraad heeft becijferd dat elke leerling dan per schooljaar zo tussen de 700 (met boeken fonds) en 1400 gulden (zonder boekenfonds) extra kwijt is, omdat er in de bovenbouw in beduidend meer vakken les zal worden gegeven dan tot dusver het geval is. Brandbrief De ouderraad van het Dollard College heeft haar zorgen in een brandbx-ief bij de leden van de vaste Kamercommissie voor Ondexwijszaken onder de aan dacht gebracht. Bovendien heb ben alle 625 middelbare scholen in ons land een standaardbrief van de ouderraad van het Dol lard College ontvangen die zij, als zij het eens zijn met; de kri tiek, kuxxnen opsturen naar de vaste Kamercommissie onder wijs. De genoemde ouderi-aad vindt de kostenstijging buitenpro portioneel. Ze vex-wacht gx-ote financiële px-oblemen bij ou- dex-s, zeker bij diegenen met een modaal of lager inkomen. De oudex-raad vindt dat de Ka mercommissie moet voorkomen dat deze vorm van onderwijs onbetaalbaar wordt voor ou ders en verlangt daarom dan ook dat er afdoende maatrege len worden getroffen om die toe komstige situatie te vex-mijden. In de klassen vwo 5-6 en havo 4- •5 zal sprake zijn van een zoge noemde 'Tweede Fase'. In deze hoogste klassen zal het aantal vakken dat wox-dt onderwezen dan aanmerkelijk stijgen; op havo-niveau van 6 naar 12 a 14 en op vwo-rxiveau van 7 naar 12 a 14. Schoolgeld De voorzitter van de ouden-aad van het Dollai-d College, J.G.M. Bouwhuis, vindt dat de politiek de oudex-s substantieel tegemoet moet komen. Volgens Bouwhuis zijn daar voldoende mogelijk heden voor. „Je zou het ver plichte schoolgeld van 1500 gul den per jaar dx-astisch kunnen vex-lagen en je zou bijvoorbeeld ook de uitgeverijen van school boeken kunnen houden aan prijsafspraken. Die zijn mono polist." GPD DEN HAAG - De bewo ners van de Landzijde in Den Haag hebben binnen kort geen last meer van stenengooiende ^ksters in hun straat. De gemeente heeft gisteren eexx vergun ning gekregen om de die reu te vangen. Dat meldt een woordvoerder van de wildschadecommissie van het ministerie van Landbouw. De vogels ten-oriseren de Plaagse straat al enkele weken. Zij laten in volle vlucht stenen naar bene den vallen. De stenen vex-- ooi-zaken deuken in auto's en kapotte autoruiten. De Haagse Dienst Stadsbe heer plaatste vorige week verkeex-sborden om par keerdere te waarschuwen voor de vliegende vanda len. Een boswachter gaat na het weekeinde de vogels vangen met speciale kooi en en een lokekster in een kooitje. Een gemeente woordvoerder weet niet hoe lang het vangen gaat duren omdat hij niet pre cies weet hoe groot de groep is. De gevangen die ren krijgen elders hun vrijheid tex'ug. De vogels zijn om onbe kende x-eden ex-nstig in de wax-. Ze denken dat ze eïe- x-en naar hun nest bren gen. Als ze vex-volgens merken dat het kiezelste nen zijn, gooien ze die naar beneden. ANP (Advertentie) Ho ogeschool Brabant X m O - Bedrijfseconomie - Bedrijfskundige Informatica - Commerciële Economie - International Business School woensdag 15 april 1998 van 10.00 tot 16.00 uur Voor meer informatie: (076) 525 06 00 Ja, ik wil meelopen bij de opleiding:; U Bedrijfseconomie Bedrijfskundige informatica Q Commerciële Economie - International: Business School (Advertentie) FietsActief is het gezelligste fietstijdschrift van ons land. Een kleurrijk blad boordevol ideeën voor de mooiste dagtochten, weekendtrips en fietsvakanties. IVIet in ieder nummer een uitgebreide evenementenkalender, productinformatie en talloze tips voor overnachtingen en fietsarrangementen. Inclusief vier uHneembare kaartjes me* fietsroutes overal in Nederland. HU 88 pagina 's fietsplezier 4 routekaartjes voor slechts f 5,95 overal te koop

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3