Adidas prikt luchtkussens door Oh nee, een kale vrouw ïimmmmssm mm PZC Mode rondom tien Streep door overdempieg Sporter kan extra energie halen uit gewone voeding tafel en trend zaterdag 4 april 1998 39 Vroeger had je gewoon gympies. En daar kon je mee hardlopen. Die tijden zijn voorbij. Loopschoenen worden wetenschappelijk ontwikkeld. Het gaat om een beetje meer of minder demping. Adidas heeft een nieuwe hardloopschoen op de markt gebracht waarin het de nieuwste technieken voor veerkracht heeft toegepast. Het bedrijf, dat veel energie stopt in studie en onderzoek naar een verbeterde looptechniek, heeft een materiaal ontwikkeld dat het Adiprene en Adiprene Plus heeft genoemd. Dat materiaal is verwerkt in de nieuwste loopschoen, de Solution, een onderdeel van de Feet You Wear-serie van Adidas. Vorig jaar introduceerde Adidas al een totaal nieuwe schoen waar de over- demping uit was gehaald. Niet minder dan een kleine revolutie in het hardlo perswereldje, omdat tot dan toe gold dat demping en vering het lopen zou veraan genamen en de voet beter zou bescher men. Het was niet alleen Adidas die zich de afgelopen jaren in meer of mindere ma te had bezondigd aan overdemping, maar nagenoeg alle schoenfabikanten legden in hun presentatie wel het accent op dat element. Overbescherming Dr. Simon Luthi, biochemicus en hoofd van de research- en innovatiegroep van Adidas in Portland, VS, concludeerde vo- Donovan Bailey, winnaar van de World's Fastest Man Race in '97, loopt op de Solu tion. trainingsschoen, een trail-running- schoen, geschikt voor zowel on road als off road running, een tennisschoen voor gravel en hard court banen alsook een basketbalschoen aan het bestaande gam ma toegevoegd. De hardloopschoen heeft een adviesprijs van 259 gulden en is daarmee de duurste uit het pakket. De tennisschoen met een adviesprijs van net beneden de 160 gul den de goedkoopste. Kinderen ontwikkelen steeds jonger een eigen kledingstijl. Ze willen ergens bijhoren, en laten zich beïnvloeden door de sterren die langskomen op muziekzenders als MTV of TMF. Een groepje jeugd zapt een uurtje langs de vlechtjes van Bridget en de hoge zolen van The Spice Girls. Een broek moet wijd en 're laxed' zitten, maar een trai ningspak, dat kan echt niet. Gab bers op TMF worden dan ook meteen weggezapt. Rieky (11): „Trainingspakken zijn ordinair. En ook dat half weggeschoren haar van gabbers is stom.Giorgio (15): „Ik mag helemaal geen trai ningspak aan van mijn ouders." Ook van de populaire Backstreet Boys, die toch erg hun best doen om er goed uit te zien, moeten de meisjes niets hebben. Lindsay (11): „Dieblauwejasjes in de nieu we videoclip zijn vies." Mirthe (11): „Normaal hebben ze alle maal blote buiken, behalve Nick. D ie durft dat nietVeerle 9,Hij is te wit." Lindsay: Jongens moe ten wij de broeken aan hebben. Zo als skaters, die zijn leuk." Rieky: „En ze moeten van dat piekhaar hebben, zoals VJ Jeroen van TMF. Lindsay: „Ja, dat vind ik ook leuk en van de vrouwelijke presentatri ces op TMF heeft Bridget het leuk ste kapsel. Vooral die vlechtj es van haar zijn gaaf." Lindsay: „Maar Bridget is soms te zwaar opge maakt en dat vind ik niets. Later zal ik me nooit zo opmaken.Gior gio: „Bridget is wel alto, die heeft een eigen kledingstijl. Ze draagt gewoon waar ze zelf zin in heeft, maar ik vind dat Fabiënne de leukste creaties maakt van haar kapsel. Als mensen opbellen naar TMF krijgt ze daar vaak compli menten over." Rieky: „Fabiënne heeft soms wel truttige kleren aan." Mirthe: „Ik vind het stom als presentatorën pruiken dragen. Zoals Isabelle van TMF. De ene dag heeft ze kort haar, de dag erna weer lang. Ook Eden van MTV heeft vaker zo 'n rode pruik opD at vind ik er niet uitzien." Girl power De meiden zijn allemaal toegewij de aanhangsters van girl power. Wanneer The Spice Girls voorbij komen op MTV kwekken ze druk door elkaar. Veerle: „The Spice Girls hebben leuke kapsels. Mel B heeft van die knotjes, dat is erg leuk. En Emma maakt staartjes, wat mooi is.Rie ky: „The Spice Girls dragen ook van die schoenen met spekzolen. Kijk, zoals ik aanheb, maar die van mij zijn niet zo hoog, want dat mag ik niet van mijn moeder. Ei genlijk vind ik ze mooier als ze ho ger zijn." Veerle: „En ze moeten aparte kleuren hebben. The Spice Girls hebben allemaal mooie schoenen en kleren aan.Lindsay: „Ik vind ook die korte, strakke broekjes die The Spice Girls dra gen tof, maar die mag ik niet ko pen. Ik zou ze ook niet aandoen naar school, die blote benen vind ik geen gezicht, maar voor in de zomer vind ik dat wel weer grap pig-" De jongens hebben zo hun beden kingen over de populaire meiden band. Raffaele (10): „The Spice Girls zien er wel goed uit, maar niet om dat ze korte rokjes aanhebben." Skunky image Giorgio: „Tuurlijk vind je dat wel. Maar zangeressen hoeven niet al lemaal strakke kleding aan te heb- Skunk Anansie: kale kop staat na een paar hitjes toch wel leuk. meestal zwart, want dat is cool. Zo'n witte, lange leren jas die rap per Puff Daddy aan heeft, vind ik wel mooi. Maar dan zou ik hem zelf in het zwart kopen, want wit wordt zo snel vuil." Lindsay: „Ik vind het er mooi uitzien als ie mand helemaal in het leer is ge kleed, zoals Victoria van The Spi ce Girls in een videoclip, maar ik zou het zelf niet doen." Rieky: „Die zangeres heeft dan ook wel een figuurtje, dan ziet het er me teen goed uit." Giorgio: „Voor een videoclip mag de kleding er best apart uitzien. Want als zangers en zangeressen er zoals iedereen op straat uitzien, dan vallen ze niet op. Alles moet kunnen. Mannen met make-up zie je op straat niet veel. Maar sommi ge zangers doen dat gewoon voor hun imago. Ik stoor me ook niet aan die grote oorbellen van zanger Espen Lind. Het is misschien wel uit de mode dat een jongen grote oorbellen draagt, maar het springt er wel uit." Mirthe: „Ik vind grote oorbellen niet mooi voor een jon gen, kleintjes kan wel." Lindsay: „En zangers die zich opmaken, vind ik afgrijselijk." Mirthe: „Ook Michael Jackson ziet er niet uit. Hij gaat slecht gekleed en die schoenen die hij draagt, lijken wel balletschoenen." Rieky: „En Tina Turner is te oud." Giorgio: „Tina Turner ziet er wel goed uit in die videoclip met Eros Ramazotti, maar ze is gewoon te oud om zich zo te kleden. Tina past niet meer in de popwereld. Als ik haar op MTV of TMF zie, zap ik meteen door. Irene Smeets TMF-VJ's Fabienne (links, truttige kleren), Isabelle (stomme pruiken) en Bridget (wel alto, maar te veel make up). foto's Frank van den Brink The Spice Girls: ...zulke leuke kapsels...allemaal mooie schoenen en kle ren.. ben. Het ligt er ook aan of het bij die vrouw past. Toen ik voor de eerste keer Skunk Anansie op tv zag, dacht ik 'oh nee, een vrouw met een kale kop', maar nu ze een paar hits heeft gescoord, ben ik er aan gewend en vind ik dat het j uist bij haar imago hoort." Rieky: „Ja maar, zangeres Meredith Brooks ziet er afschuwelijk uit in haar lange rokken." Lindsay: „Geef mij maar 'Oh die drie', die meisjes hebben wijde broeken aan met schoenèn zoals ik heb, met van die geribbelde schoenzolen. En dat topje dat een van die meisjes in de videoclip draagt, vind ik heel leuk, want dat heb ik zelf opk." Mirthe: „En ook de meidengroep Solid Harmony gaat goed gekleed. Die zangeressen hebben verschillende kleuren in hun haar." Lindsay: „Ja, van die haarmascara is gaaf." Mirthe: „Ik heb trouwens twaalf verschillende kleuren nagellak." Lindsay: „Geel is mooi, maar blauw vind ik te opvallend." Rie ky: „Rood en roze is te gewoon, het moet wel iets aparts zijn." Beetje té Maar ook weer niet té. Zoals de meeste kleding en accessoires die je in videoclips ziet. Die is toch speciaal gemaakt voor de tv. Daar ga je niet zomaar mee naar school, vinden ze. Giorgio: „Je ziet vaak in video clips dat ze helemaal in het wit of rood gekleed zijn. Dat zou ik niet doen, want op school loopt ook niemand zo. Nu draag ik toch al Omdat een sporter lichame lijke inspanning levert vraagt zijn/haar lichaam om extra energie. Maar heeft een sporter ook extra vitaminen en mineralen nodig en hoeveel dan? En worden er betere pres taties geleverd door het extra slikken van bepaalde vitami nen of mineralen? Voor ieder mens, maar voor een sporter in het bijzonder, is het van belang dat zij/hij een goed samengestelde voeding gebruikt met voldoende voe dingsstoffen. Maar in de prak- tijk blijkt dat de meeste Neder landers nog te vet eten, te weinig koolhydraten binnen krijgen en dat ze te weinig groente en fruit eten. Voor sporters is een evenwichtig sa mengestelde voeding des te be langrijker, want koolhydraten bijvoorbeeld, zijn een onmis bare energiebron. Extra vitaminen en mineralen heeft een sporter in principe niet nodig, maar hij of zij moet er wel voor blijven zorgen dat de voeding voldoende van deze onontbeerlijke stoffen bevat. Een tekort kan de prestaties nadelig beïnvloeden. Wat een sporter wél extra nodig heeft, is energie en die extra energie kan hij het best uit gewone voe dingsmiddelen halen. Glas melk Bij een goede keuze neemt de hoeveelheid vitaminen en mineralen dan ook toe. In een glas melk bijvoorbeeld, zit on der andere kalk (calcium) en vi tamine B2, een bruine boter ham bevat ijzer, vitamine B1 en voedingsvezel, en in fruit zit vi tamine C en voedingsvezel. Een gevulde koek als extraatje le vert weliswaar veel energie, maar bevat nauwelijks of geen vitaminen of mineralen. Als de voorziening van vitami nen en mineralen goed is, heb ben extra vitaminen geen zin. De prestaties worden er niet beter van en ze maken de spor ter niet gezonder. Het extra slikken van vitaminen of mine ralen is niet zonder risico's. Van sommige krijg je gauw te veel binnen. Daarom adviseert het Voorlichtingsbureau voor de Voeding sporters om niet op ei gen houtje allerlei vitaminen of mineralen te gaan slikken, maar advies aan een arts te vra gen. Wie toch voor alle zeker heid iets extra's wil slikken, kan het beste kiezen voor een multi-vitamine-mineralen- supplement met een lage dose ring. De kans op overdosering is daardoor gering. Extra ijzer Wat een sporter verder nog ex tra kan hebben is ijzer. De voor ziening van dit mineraal in de Nederlandse voeding is niet al te royaal. Vooral vrouwelijke sporters die een voeding met weinig energie gebruiken (sporten waarbij erg gelet wordt op het lichaamsgewicht zoals dansen en turnen) en jeugdige sporters zouden de ijzervoorraad in hun lichaam regelmatig moeten laten con troleren door een arts en zono dig extra ijzer moeten slikken. Alle spoilers die dagelijks 1 a 2 uur intensief trainen, hebben meer aan een persoonlijk ad vies over hun voeding, evenals zeer jeugdige sporters die ook intensief trainen. Zij kunnen het beste contact opnemen met een sportdiëtist voor een voe dingsadvies op maat. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft zojuist een boekje uitgebracht over vita minen en mineralen. Daarin kunt u lezen waarvoor u deze stoffen nodig heeft, welke vita minen wel vitaminen genoemd worden maar het niet echt zijn, hoeveel er wordt aanbevolen, wie er risico lopen op een tekort aan vitaminen en mineralen en daarom een supplement nodig hebben, en welke onwaarheden over supplementen bestaan. Maar ook informatie over voe dingsmiddelen waaraan vita minen of mineralen zijn toege voegd. Marianne van der Wooning Het boekje is te bestellen door f 13,50 over te maken op gironum mer 4323700 van het Voorlichtings bureau voor de Voeding in Den Haag, onder vermelding van Ge zonde kijk op vitamines en minera len, bestelnummer 161. f'&ËSStf. In plaats van naar candybars en vitaminenpillen te grijpen, kan de sporter zijn extra voedingsbehoeften beter uit een evenwichtig menu van gewone voedingsmiddelen halen. ng jaar na jaren van onderzoek, dat we met zijn allen bezig waren geweest om een schoen te maken die geen bescherming maar overbescher ming bood. „We had den niet aan demping gedaan, maar aan overdemping", aldus de wetenschapper. Dus werd besloten er alle franje uit te ha len: geen luchtkus sentjes en al dat soort zaken meer waar door schokdemping en stabiliteit auto matisch werd aange past aan de stijl van elke hardloper af zonderlijk. 'Het li chaam', zo doceerde de wetenschapper, 'heeft voldoende vet kussentjes en dat soort elementjes in huis om dat op een perfecte manier te re guleren'. Aan de uni versiteit van Calgary was bovendien we tenschappelijk vast gesteld, dat hardlo pen op blote voeten bij een bepaalde snel heid vier procent minder energie kost De Mercury, speciaal voor looptraining, dan rennen met schoenen aan. In een marathon zou dat vier tot tien minuten kunnen schelen. Adidas noemde het nieuwe concept Feet You Wear en heeft het afgelopen jaar ge bruikt om de schoen verder te perfectio neren. En het moet gezegd: de schoen vormt zich als een tweede huid rond de voet, voelt buitengewoon weldadig aan en wekt de indruk dat de voet de natuur lijke beweeglijkheid heeft teruggekregen. van de Solution, zo als de hardloop schoen is genoemd, is voorzien van Adipre ne, wat wordt om schreven als een sterk energie-absorberend materiaal om de klap van het neerkomen op de grond op te vangen. De voet stabiliseert zich daardoor sneller en kan onmiddellijk zijn natuurlijke bewe ging herstellen. Topsporters als Kournikova, Bailey en Kluivert hebben de schoen de afgelo pen maanden getest en spreken van een comfortabele, sta biele schoen. Wij hebben de afgelopen weken de schoen eveneens mogen tes ten en kunnen moei lijk anders conclude ren dan dat het vernieuwde model zich op een heel na tuurlijke en prettige manier om je voet vormt, waardoor je de schoen zelf nau welijks voelt. Boven dien hoef je de schoen Solution, de loopschoen uit de Feet You Wear serie. nauwelijks meer in te lopen, iets wat vroe- Dat zou de sportprestatie moeten verho- ger nog wel voor de nodige problemen gen. zorgde. De nieuwgebruikte materialen zijn daar- De Solution loopschoen is het meest dui- om ook nu weer gebaseerd op hetprincipe delijke voorbeeld van het Feet You Wear- van de werking van de blote voet. De hiel concept, maar Adidas heeft nu ook een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39