Strenge school koestert leerling PZC Sommige Bulgaren verlangen terug naar ex-dictator Zjivkov PZC Rijksambtenaren stoeien dagje met CAO a la carte Strafvervolging kind is een heilloze weg feiten en meningen 2 Contract maakt scholieren bewust van de gevolgen van hun gedrag 4 april 1948 zaterdag 4 april 1998 D66, PvdA en WD bindeyi de strijd aan tegen school uitval. Met leercontracten willen ze voorkomen dat jongeren van school gaan zonder diploma. In zo'n contract leggen ouders, school en leerling alle rechten en plichten vast. Een klein aantal scholen werktal met zo 'n overeen komst. Schoonoord in Zeist is er een van. door Gerry van der Lit Conrector Hanelore Cator: „Elkaar groeten deed nie mand. Leerlingen liepen de hele dag tegen elkaar te schelden. 'Geintje', zeiden ze dan, 'we me nen het niet'. Maar we willen niet dat kinderen elkaar zomaar 'hoer' noemen. We hadden het gevoel dat we ze moesten leren hoe je met elkaar omgaat, we wilden ze opvoeden." Drie jaar geleden trad een nieu we directie aan bij de openbare scholengemeenschap Schoon oord in Zeist. Rector Marijke Holland kwam van 'buiten', conrectoren zoals Hannelore Cator liepen al twintig jaar mee op Schoonoord. De tijd was rijp, zeggenze nu. Er moest structuur komen. Dat be gon met schoolregels, een soort gedragscode voor leerlingen én leraren. En het eindigde met de invoering van contracten. Sticker De directie besloot het meteen groot aan te pakken en stelde een enquête op waarin alle leer lingen konden zeggen welke ge dragsregels zij zelf op school be langrijk vonden. Er kwam een sticker waarop Schoonoord-co- de staat. Die geldt sinds het schooljaar '96-'97. De sticker meldt: iedereen is verantwoordelijk voor de sfeer en het terrein. Op tijd is op tijd, iedereen houdt zich aan afspra ken. Niemand roddelt of discri mineert. De school is een veilige plek, waar niet wordt gepikt, gescholden, gepest of gedreigd. Het grote gebouw werd opge deeld in 'units'. Eén voor de j ongste leerlingen die eerst twee jaar basisvorming volgen, een voor vbo, een voor mavo, voor havo en voor vwo. „Daar horen Een havo-3-klas van Scholengem ze. Ze hebben hun eigen ingang. Sindsdien hoeven we niet meer te surveilleren op de gangen." „We krijgen complimentjes van het schoonmaakbedrijf dat on ze school zo netjes is. Zelfs de corveeploegen van leerlingen die na de pauzes de boel opruim den, hebben we afgeschaft. Want het wordt geen rommel meer", zegt Holland. 'De Schoonoord-leerling' moet een begrip worden. „Leerlingen moeten trots zijn op deze plek. Ze moeten zich positief verbon den voelen met school.De ver gelijking met de padvinderij dringt zich op, waar de eed van hulpvaardigheid en 'een goed mens te zijn' moest worden af gelegd. „Wat wij er tegenover stellen? ienschap Schoonoord leert Franse woordjes op de gang. Betrokkenheid! We hebben zorg voor alle kinderen, interesse in hun welbevinden", zegt Hol land. Dat uit zich bijvoorbeeld in het feit dat twee keer per dag wordt gecontroleerd of alle kin deren in de klas zitten. Spijbe len valt onmiddellijk op. Ouders worden gebeld. Pesten Die zorg omvat ook trainingen waarin leerlingen sociale vaar digheden leren opdoen. Of in evaluatietrainingen met een deel van een klas, waarin ge dragsproblemen worden be handeld. Of in aandacht voor pesten. Na een film en een ge sprek, werd onderzocht óf er werd gepest. Cator: „Dertig procent verklaarde te pesten, een even grote groep wérd ge pest. We zijn er mee aan de slag gegaan. Laatst hebben we die enquête opnieuw gehouden. Nog maar 4% werd gepest." Het 'elimineren' van ongewenst gedrag levert veel op, leerlingen blijken veel meer in hun mars te hebben dan wordt gedacht, ver telt Cator. De sfeer in een vbo- groep werd zo goed, dat ze op ei gen initiatief in het Frans een musical instudeerde. „En als je ziet wat voor werkstukken ze maken..." Alert Het beleid eist veel van de school. Want regels voor goed gedrag opstellen alleen, is niet voldoende. Naleving van die re gels eist dat de docenten voort foto Marc van der Kort/GPD durend alert zijn. Holland om schrijft Cator als een 'terriër'zij is de motor. Alle leerlingen die op twaalfja rige leeftijd op school komen, worden 'opgevoed' tot een Schoonoordleerling: Cator is conrector voor de basisvorming, die twee jaar duurt. Maar ook de collega-leraren moeten worden 'opgevoed': zij moeten immers nét zo strikt zijn in het niet ac cepteren van schelden als de di rectie dat is. Niet alle kinderen zijn echter voorbestemd modelleerling te worden. Daarom zijn twee jaar geleden de contracten inge voerd. Ze worden gebruikt tij dens de basisvorming en in het voorbereidend beroepsonder wijs (vbo). Minder dan 10% van de 250 leerlingen basisvorming krijgt zo'n contract onder de neus geschoven. Het papier is een laatste middel om het ge drag, bijvoorbeeld spijbelge drag, te verbeteren. Kanderen weten van elkaar wie zo'n contract heeft en wie niet. Het is een serieuze zaak, niet in het minst omdat de school zich aan de afspraken houdt: verbe tert de situatie niet, dan volgt schorsing. Eerst twee dagen, dan een week, en uiteindelijk verwijdering van school.* Dat laatste is tot nu toe vier keer ge beurd. Eerst waren het nog standaard- leercontracten, die een heel schooljaar van kracht bleven. Hierin verklaart de leerling op tijdnaar de lessen te komen, zijn huiswerk te maken, zijn best te doen. Hij belooft zich voortaan fatsoenlijk te gedragen, te pra ten zonder schuttingtaai en krachttermen. Wie zich onvol doende houdt aan de overeen komst wordt geschorst of ver wijderd. Rol ouders Tegenwoordig heet het leercon- tract 'functionerings overeen komst'. Daarin staan heel per soonlijke afspraken, die voor een bepaalde tijd gelden. Bij voorbeeld voor een meisje dat haar huiswerk nooit maakt. Ze wordt wekenlang achter de vodden gezeten door haar lera ren. „Als dat niet helpt zeggen we: nuis het afgelopen. Je houdt je niet aan de' afspraken. We sluiten een contract. Je krijgt eenpaar weken de tijd je gedrag te verbeteren. Het contract maakt de leerling bewust van het feit dat zijn gedrag op den duur bepaalde consequenties heeft. Een leerling kan dus van school worden gestuurd omdat hij weigert zijn huiswerk te ma ken." Ook de ouders ondertekenen de functioneringsovereenkomst. Het maakt hen mede-verant woordelijk. Als zij niet ook hun uiterste best doen hun spijbe lende dochter of hun nooit- huiswerk-makende zoon achter de vodden te zitten, weten ze wat volgt: verwijdering van school. Dat gebeurt overigens pas nadat Schoonoord een an dere school voor het kind heeft gevonden. GPD door Gijs Schreuders Een drama in Lelystad, waar twee jongetjes een driejarig meisje door verdrinking om brachten, heeft de publieke opi nie diep geschokt. Er is weinig fantasie voor nodig om een ver band te veronderstellen tussen de verbijstering over de geweld- dage dood van een peuter en het voorstel van liet CDA om de mi nimumleeftijd in ons strafrecht te verlagen van twaalf naar tien jaar. De ondergrens van twaalf jaar geldt sinds 1965. Misschien ligt het CDA-voor- stel goed in het gehoor van men sen die altijd maar weer oplos singen verwachten van het strafrecht. Meestal leidt inspe len op de publieke opinie echter tot schijnoplossingen. De da- dertjes in Lelystad bijvoorbeeld waren op het moment van hun misdrijf negen jaar. Dus waar om de grens voortaan leggen bij tien jaar en niet bij negen of acht of drie jaar? Ook als het CDA- voorstel zou zijn ingevoerd, wa ren de twee Lelystadse dader- tjes buiten het bereik van het strafrecht gebleven. De leef- tijdsgrens bhj ft dus willekeurig, waar men hem ook trekt. Onlangs verklaarde de Europe se commissie voor de rechten van de mens een klacht tegen Groot-Brittannië ontvankelijk. In dat land bestaat de nu door het CDA bepleite leeftijdsgrens van tien jaar, een uitzondering in Europa. Twee elfjarige jon gens brachten in 1993 een peu ter om het leven die zij hadden ontvoerd uit een winkelcentrum in Liverpool. In een met veel spektakel omgeven proces, waar de jonge daders volgens de in Straatsburg ingediende klacht niets van konden begrij pen, werden de jongens tot vrij heidsbeneming voor onbepaal de tijd veroordeeld. T oerekeningsvatbaar Het probleem met de berechting van kinderen is of en in hoeverre zij toerekeningsvatbaar zijn. Natuurlijk is het waar, zoals het CDA betoogt, dat meestal al op j onge leeftijd een bepaalde mate van besef van goed en kwaad is ontwikkeld. De uitzonderingen zijn de gevallen waarin het fout gaat. Dat kan komen door aan geboren eigenschappen die tot gedragsproblemen leiden, door ontwrichtende gezins- en ande re omgevingsfactoren, verwaar lozing of mishandeling. VolgeJ criminologen wordt kinderen; minaliteit meestal veroorzaak door een samenspel van de;, factoren. Het Wetenschappelijk Ondej zoeks- en Documentatiecen trum van het ministerie van Jus titie publiceerde in 1996 et; rapport over criminaliteit vy jongeren onder de twaalf. Daan uit bleek dat er geen leeftijd vi aan te geven waarop de morev ontwikkeling van kinderen vol tooid is. Er is geen wetenschap pelijke basis om verwijtbaij schuld van kinderen onder ft twaalf uit te sluiten, aldus d onderzoekers. Verkeerde pad Tegelijkertijd is het aantal mi<- drijven door jonge kindetd buitengewoon laag en er zij: ook geen cijfers die aantone dat de kindermisdaad snel ze: zijn gegroeid. Dat geldt wel vod de leeftijdscategorie van twaaï tot achttien jaar, een groep diet ernst en omvang toenemend delicten pleegt. Volgens de on derzoekers is het dan wel lo gisch dat jongeren al vroege vóór hun twaalfde, bezig zijno: het verkeerde pad terecht te ko men. Oplossingen van dit problee; moeten hoe dan ook gezoek: worden in de sfeer van de pro! ventie. De criminologe dn 1 Junger-Tas wijst erop dat erri stig crimineel gedrag, schok kende uitzonderingen daarge] laten, meestal pas vanaf hsj veertiendevij f tiende j aar voor komt. Intensieve begeleid© van gezinnen is in haar visie d> beste weg om deze ontwikkel® een vroegtijdig halt toe te rot-! pen en de j eugdcriminalM aan te pakken. Inrichting Oudertrainingen en steun bijè opvoeding, hulp bij alledaags problemen, zo nodig pedagogi sche maatregelen, desnoods c: vielrechtelijk ingrijpen in ge zinnen en in het uiterste gevij plaatsing van kinderen in eetj inrichting is te verkiezen bove: het klakkeloos inzetten van Iif strafrecht. Meer straffen, hoge re straffen, meer cellen, 'zen! tolerance' - het klinkt daad-; krachtig, maar naarmate wedi. gevangenissen volstoppen me; steeds grotere aantallen steed: jongere delinquenten, zullend problemen alleen maar ernsti ger worden. GPD door Martin de Bruin Een CAO a la carte voor rijks ambtenaren. De illustere voorgangers van de huidige mi nister van Binnenlandse Zaken Dijkstal zouden van hun stoel zijn gevallen bij de gedachte dat een 'cafetariasysteem' voor ar beidsvoorwaarden bespreek baar zou zijn voor de machtige ambtenarenbonden. Bestuurder J. van Herpen van de AbvaKabo toonde wel aarze lingen. Hij waarschuwde voor het wegvallen van solidariteit en overdrijving, maar: „Diffe rentiatie van arbeidsvoorwaar den is bespreekbaar, maar ik zie nog een hoop gevaren." Ongeveer 200 ambtenaren van verschillende departementen, meest managers, waren op een symposium over differentiatie van arbeidsvoorwaarden in het voorname sociëteitsgebouw De Witte minder voorzichtig. Op de vraag of de ambtenaar een deel van zijn arbeidsvoor waarden zelf zou moeten kun nen samenstellen, antwoordde uiteindelijk 88% volmondig ja. „Maar jullie zijn allemaal ma nagers, ik betwijfel of mijn ach terban er net zo over denkt", probeerde de vakbondsman. Vakantiedagen Bij Economische Zaken meldde liefst 60% van de ambtenaren zich aan voor het idee vakantie dagen te verkopen (overeenge komen in de huidige CAO) in ruil voor een computer. Ook op andere departementen loopt het storm. Maar a la carte kan veel meer betekenen: vakantiedagen inruilen voor geld, voor een op leiding, rechten op kinderop vang enzovoorts. Of juist geld ruilen voor extra tijd en - tot verdriet van de meeste bonden - de pensioenpremie in je eigen zak steken en ma ar zien of j e wa t reserveert voor de oude dag". Uit een recente enquete bij Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) blijkt dat drie kwart van de ambtenaren meer invloed willen uitoefenen op hun secundaire arbeidsvoor waarden. Zestig procent wil tijd verkopen en 55 procent kiest voor het extra inkopen van tijd. Raamwerk Maar zover is het nog lang niet. Dijkstal: „Je hebt als ambte naar de neiging om je tegen dit soort ontwikkelingen te verzet ten. Maar je moet juist niet meer zekerheden bieden, maar amb tenaren leren omgaan met onze kerheden. Meer flexibiliteit, minder zekerheid: het zal het aantrekken van hoogwaardig personeel stimuleren." De vrees dat de collectieve arbeidsover eenkomst ten dode is opgeschre ven, deelt hij niet. „De CAO zal het raamwerk blijven waarbin nen individuele werknemers en werkgevers afspraken maken over arbeidsvoorwaarden. De CAO zorgt voor zekerheid, dif ferentiatie voor flexibiliteit en een betere positie op de arbeids markt." Optieregelingen Vorige maand begon een eerste pilotproject bij de 1.800 ambte naren van het Belasting Auto- ma tiseringscentrum (BAC). Di recteur P.W. de Kam: „We huren nogeens 800 tot 1000 man per jaar in van 15 tot 20 bedrijven. Dan zie je de verschillen: auto's van de zaak, optieregelingen. Vooral de hogere ambtenaren verdienen duidelijk minder dan hun collega's." Besloten is twee jaar lang te ex perimenteren met het uitbeta len van verlofuren, overwerk en compensatie-uren. Salaris, ver goedingen en toelagen kunnen ook worden 'geruild' tegen ex tra verlof, studiefaciliteiten, kinderopvang, vervoer of een premiespaarregeling. Van de op het symposium aan wezige ambtenaren denkt liefst 68 procent dat vooral de hogere inkomens zullen profiteren. Het mag echter geen elitair karakter krijgen, waarschuwde Dijkstal. Iedere ambtenaar moet zijn keuzes kunnen maken. Maar met name hogere ambtenaren lopen te hoop tegen de veelheid aan vakantiedagen en willen het liefst zo snel mogelijk tijd inruilen voor geld of facilitei ten. De ambtenaren op het sym posium gaven een 8 voor dit idee. De helft vond dat het hui dige beloningssysteem op de helling moest, terwijl driekwart het onzin vond dat differentia tie leidt tot een tweedeling. Van Hei-pen blijft van mening dat de meeste ambtenaren die zijn achterban vormen hele maal geen trek hebben in het in leveren van dagen en hun 36- urige werkweek koesteren. Dijkstal kan wat hem betreft beter meer geld uittrekken voor alle ambtenaren. GPD door Dave Carpenter De oude dictator wijst op de lampen en de muren in zijn villa en zijn mondhoek gaat een beetje omhoog in een zwakke poging te glimlachen. „Ze houden me in de gaten", zegt Todor Zjivkov, de enige nog levende leider van het ex- Oostblok. „Alles wat we zeg gen wordt genoteerd." De afluisterapparaten zijn on zichtbaar, de vijanden worden nooit bij naam genoemd en de zogenaamde dreigementen nooit uit de doeken gedaan, liet is een scenario passend bij de intriges van het Bulgaarse communistische, regime, dat Zjivkov 35 jaar met ijzeren vuist aanvoerde. Deze keer claimt Zjivkov zelf het slacht offer te zijn - de consequentie van zijn hernieuwde optreden op het politieke toneel van het verarmde Balkar.larid. Na zijn afzetting in 1989 ver dween Zjivkov ineens uit het publieke leven, maar tot schrik van zijn tegenstanders slaagde hij er in maart in een staande ovatie te krijgen tij dens een communistische bij eenkomst. Vanwege de zware economische crisis die het land doormaakt denken som mige mensen met weemoed te rug aan het verleden en specu leert de 86-jarige politicus over een terugkeer in de poli tiek. Hij zegt door de huidige, her vormingsgezinde regering en door de ex-communisten ge waarschuwd te zijn zich niet meer met politiek in te laten. „Zij zijn bang voor de men sen", zegt Zjivkov. „De men sen herinneren zich wat ik voor ze heb gedaan. Zij kun nen onmogelijk niet aan mij denken." Etnische zuivering Tientallen jaren dachten de Bulgaren niet alleen aan 'pa pa' Zjivkov, zij waren ook bang voor de leider die eens zei altij d - 'levend of dood' - trouw aan de Sovjetunie te zullen zijn. In het Bulgarije van Zjivkov waren er nooit rijen voor de winkels en was er voedsel in overvloed te koop, maar het regime bezoedelde zichzelf met de eerste etnische zuive ring in Oost-Europa: de ge welddadige Bulgarisering van de Turkse minderheid in de ja- De crisis in Bulgari je leidt tot armoede en honger. In de gaarkeuken van het Kode Ka nis-ziekenhuis van Sofia was het de afgelopen winter een gedrang van jewelste. ren tachtig. Bovendien werd de geheime dienst van het land aanhoudend beschuldigd van betrokkenheid bij de aanslag op de paus in 1981 en liet Zjiv kov de dissidente schrijver Ge- orgi Markovin 1978 in Londen liquideren door middel van een met gif gevulde paraplu. Markovs grappige en onder mijnende uitzendingen via de BBC waren in het hele land bijzonder populair. Tijdens de fluwelen revolutie van 1989 werd Zjivkov door zijn eigen partij afgezet en daarna eisten veel mensen te gen hem de doodstraf. Na een moeizaam proces werd Zjiv kov in 1992 tot zeven jaar ver oordeeld wegens verduiste ring, maar in hoger beroep vrijgesproken. Wel had hij tot vorig jaar huisarrest in af wachting van nieuwe proces sen. Gewiekst Onder oude communisten en bejaarden die het in de nieuwe markteconomie bijzonder moeilijk hebben, had Zjivkov altijd aanhang. Er zijn echter ook jongere mensen, gefrus treerd door armoede, zichtba re corruptie en misdaad, die nu wel wat in de gewiekste leider zien. De Bulgaarse Socialistische Partij, de ex-communistische partij van weleer, vroeg hem onlangs weer lid te worden. In een felle redevoering voor een regionale bijeenkomst noem de hij de BSP-leiders verra ders en eiste hij dat zijn naam gezuiverd zou worden voordat hij weer lid zou worden. Zo'n 100 mensen, nieuwsgierig naar de oude dictator, juichten enthousiast toen hij schreeuw de 'de mensen staan aan onze kant'. Dat zijn optreden serieus wordt genomen bleek toen de staatstelevisie een interview met hem schrapte en BSP-lei- ders uitgebreid op zijn klach ten ingingen. Zjivkov wilde later wel toege ven dat hij alleen in de politiek kan terugkeren 'voor zover mijn leeftijd dat toelaat'. On danks zijn villa claimt hij dat de media hem ten onrechte als rijk afschilderen. „Ik ben met de mensen verbonden en over al waar ik kom zijn de mensen foto Paul Breuker/GPD blij." Op zijn oude dag is hij ook niet te beroerd om te erkennen dat de communistische leiders fouten hadden. Over sovjetlei der Brezjnev zei Zjivkov dat deze te ziek was om een nor maal gesprek te voeren. „Hij begreep de realiteit niet meer." Het was voor Zjivkov duide lijk dat de beslissingen door het Centraal Comité werden genomen. Maar de ergste sov jetleider was Michail Gorba- tsjov, die 'ons heeft verkocht en verraden'. Tevreden Gezien de armoede en de werkloosheid in het post-com- munistisehe Bulgarije is Zjiv kov nog steeds heel tevreden over zijn eigen bestuur. „Toen ik werd afgezet, was Bulgarije een respectabel land. Maar de bejaarde communist is niet bitter en hij biedt zijn Amerikaanse gasten zelfs brandy aan. „Ik dronk en rookte vroeger niet", zegt hij lachend. „Tegenwoordig drink ik af en toe een glaasje. Ik besef nu dat het zo slecht niet is." AP Doodstraf Rauter Procureur-fiscaal mr. J. Zaay- er heeft tegen de voormalige SS-leider Harms Rauter de doodstraf geëist. Zaayer acht te Rauter schuldig aan de jo denvervolging en aan de be vordering van de 'arbeidsin- zet', waaraan honderdduizen den ten offer zijn gevallen en die aan duizenden het leven had gekost. Rauter zei in zijn laatste woor den tij dens het proces als Duit se generaal de bevoegdheid van het hof niet te kunnen er kennen. Rauter zei zich wel ter beschikking van de Neder landse regering te willen stel len om door zijn dood de haat tussen het Nederlandse en het Duitse volk op te heffen. Vliegen De KLM heeft gedurende de Jaarbeurs in Utrecht een luchtdienst ingesteld tussen WoensdreCht en Soesterberg. Per vliegtuig kan men zo in veertig minuten de plaats van bestemming bereiken. Een probleem is echter dat de reis per openbaar vervoer van bij-' voorbeeld Terneuzen naar het West-Brabantse vliegveld liefst drie uur in beslag neemt. In Zeeuws-Vlaanderen klinkt dan ook de roep om een eigen vliegveld. Oorlogsmuseum Na Middelburg en Westkapei- le zal op 8 mei 1948 inCadzand Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115)568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Fax. (0111)414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 1700 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www-.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te 1 spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met: contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2