Elk deel is na te maken Wachtlijsten slaan deuk in de zorg Opmars van de kunstmens in deze bijlage PZC reportage zaterdag 4 april 1998 Het menselijk lichaam is als een uiterst gecompliceerde 'machine', vol hoogwaardige onderdelen die op een ingenieuze manier samenwerken. Maar wat doe je als een machine niet meer draait zoals je wilt? Je vervangt de versleten onderdelen, repareert kapotte, legt hier en daar een nieuwe leiding aan en daarna draait hij veelal weer als vanouds. Met ons lichaam gaan we dezelfde kant op. Gloort aan de wetenschappelijke horizon na de 'gekloonde' mens nu ook de 'kunstmens'? Slechts weinig mensen slagen erin hun lichaam tijdens hun leven 'zuiver' te houden, vrij van onnatuurlijke elementen. Nu al krijgt elke Neder lander gemiddeld één implantaat, meestal in het gebit. Maar dat zal snel toenemen. Het vervangen van versleten of defecte onderdelen van het mense- lijk lichaam is de snelst groeiende tak van de medische wetenschap. Nu al krijgen jaarlijks één miljoen mensen in de wereld een kunstgewricht aangemeten. In Nederland werden in 1996 zo'n 17.000 kunstheupen aangebracht, 80.000 kunstmatige gehoorbuisjes geïnstalleerd en 30.000 gebitsim plantaten vastgeschroefd. Het aantal lichaamsde len dat door 'namaak' kan worden vervangen groeit nog steeds. Er zijn kunstheupen, -knieën, - schouders, -ellebogen, -kaken, en kunstpols- en vingergewrichten. Behalve de plastic hartklep zijn er het kunstoor, de been-, arm- of handprothese, de kunstpenis, het borstimplantaat en zelfs de silico- nenneus. En ook het horen en zien kan kunstmatig worden verbeterd. Routine Sommigen hebben stalen pennen in hun lichaam, anderen een pacemaker om hun hart aan de gang te houden. Hele gebitten kunnen worden vervangen. Er lopen duizenden mensen rond met kunstaders en bypasses. Daarnaast worden natuurlij klevende organen getransplanteerd. Van een hart-, nier- of hoorn vliestransplantatie kijkt niemand meer op. Huid- en botweefseltransplantaties zijn routine geworden. Het overplaatsen van longen, levers en alvleesklieren ligt nog wat moeilijker. Maar or gaantransplantaties kampen nog altijd met afsto- tings- en infectieverschijnselen en vooral een chronisch gebrek aan orgaandonors, met lange wachtlijsten voor operaties als gevolg. De 'vervangingsgeneeskunde' staat echter pas in de kinderschoenen. In laboratoria over de hele we reld wordt gezocht naar methoden om 'de mense lijke machine' aan nieuwe onderdelen te helpen. De mens wordt gemiddeld steeds ouder, maar zijn lichaam kan de medische problemen waarmee dat gepaard gaat veelal zelf niet oplossen. De strijd te gen levensbedreigende ziekten, zoals kanker, stag neert. Maar het vervangen van zieke of beschadig de onderdelen van het lichaam - letterlijk van top tot teen - kan het leven met jaren verlengen. Vergaarbak Een mensenlichaam als dat op de illustratie bij dit verhaal is een vergaarbak van namaakorganen en - onderdelen. Het zou volgens dr. J. Feijen, hoofd van het BioMredisch Technologisch Instituut van de Universiteit Twente, een uiterst moeizaam func tionerend geheel worden. „Hij zou zich niet heel erg prettig voelen", zegt hij ironisch. Feijen en de andere onderzoekers willen geen kunstmens creë ren, maar vooral de kwaliteit verbeteren van het leven van gewone mensen, van wie organen of li chaamsdelen door ziekte, ongeluk of gewoon slij- De vervangingsgeneeskunde staat nog in de kinderschoenen. Wereldwijd wordt gezocht naar mogelijkheden om het mense lijk lichaam aan nieuwe onder delen te helpen. Het leven kan door het vervangen van beschadigde delen met vele jaren worden verlengd. Het digitale oog ïctronisch oor Zender Ontvanger Microfoon geeft geluid door aan de spraakprocessor Electroden in het slakkenhuis Met behulp van een mini-camera en computer worden videosignalen naar een ontvanger gezonden, die onder de schedel is ingebracht. De ontvanger stimuleert door middel van electroden het deel van de hersenen dat verantwoordelijk is voor het gezichtsvermogen. Met ieder verzonden signaaltje wordt een lichtpuntje waargenomen. Een groep lichtpunten zorgt voor een herkenbaar beeld. mm S>43> - Het elektronische oor Geluidsgolven worden omgezet in elektrische signalen. De impulsen van de ontvanger worden door de hersenen geïnterpreteerd als geluid. Deze methode wordt gebruikt om de geluidszenuw te prikkelen in geval van doofheid. Werking van de bloedpomp Inlaatklep Bloedkamer Uitlaatklep I Drukplaat Luchtkamer sensQr De bloedkamer zet uit als deze volloopt*3 via de inlaatklep. Met behulp van lucht wordt de drukplaat omhoog geperst en stroomt het bloed via de uitlaatklep door de aderen. Borstreconstructie Door middel van siliconen of een implantaat gevuld met zoutoplossing Door de lichaamswarmte zet het fluorocarbon- gas uit en wordt de insuline gelijkmatig in het bloed gebracht Bronnen: Universiteit Twente/NYT/GRAPHIC NEWS/GPD-graphics/Reinoud Sijtsma tage niet meer naar behoren werken. De toekomst heeft volgens Feijen daarbij niet het implanteren van kunstmatige organen, maar juist het creëren van onderdelen die bestaan uit natuurlijke of 'li chaamseigen' cellen en dus minder snel worden af gestoten. Onderdelen die op den duur meegroeien met de rest van het lichaam, soms samen met kunstmatige onderdelen. Dat heet 'hybride tech nologie': het knutselen met bestaand weefsels om zo nieuw weefsel te maken dat door het lichaam wordt geaccepteei'd. Zo wordt aan de universiteit in Enschede gewerkt aan kunstaders, die van binnen bijna dezelfde ef fecten hebben op het doorstromende bloed als ech te aders. De huidige kunstaders hebben wat Feijen noemt een 'bloedonvriendelijk' oppervlak. Dat leidt tot bloedstolling". De kunstaders van het BM- TI worden van binnen bekleed met een laagje cel len uit het lichaam van de patiënt zelf. Die 'endo- theelcellen' vermenigvuldigen zich, bedekken de poreuze kunstader van binnen geheel en voorko men dat het bloed stolt. „Vooral voor het aanleggen van een bypass is dat een uitkomst", zegt professor Feijen. Uitdaging De nieuwe kunstader is over vijf tot tien jaar ge bruiksklaar, verwacht hij. Moeilijker is de tech niek waarmee doorgesneden zenuweinden moeten worden genezen. Tot nog toe kunnen zenuwbanen alleen aan elkaar worden 'geknoopt', als de be- schadiging tenminstenietmeer dan een centimeter lang is. In Enschede wordt gestudeerd op een mo gelijkheid om ook langere doorgesneden zenuwen weer te herstellen, zodat op den duur zelfs ernstige verlammingsgevallen geneesbaar worden. Daartoe wordt aan de afgesneden zenuw een mi croscopisch klein buisje bevestigd, dat groeistof fen bevat en een soort rastertje, waardoor de zenu weinden weer kunnen groeien. Dat klinkt simpel, maar het is een van de grootste uitdagingen waai de onderzoekers voor staan. Net als het creeëren van een kunstmatige lever, waar in Amerika op wordt gedokterd. Een andere uitdaging is het kweken van botweef- sel. Het kweken van een heel been of onderarm is (nog) onmogelijk, maar het natuurgetrouwe bot- weefsel kan uitstekend worden gebruikt voor klei ne reparaties en het opvullen van de vaak optre dende ruimte tussen bestaand bot en kunstgewrichten. Nu wordt die opgevuld met veel te bros 'cement'. Als een kunstheup uitsluitend wordt omgeven door echt botweefsel zal dat de duurzaamheid vergroten en de overlast verminde ren. Nu gaat zo'n heup maar 15 jaar mee. Levensecht In de laboratoria wordt ook gewerkt aan het kwe- kën van kraakbeen, waardoor een beschadigde meniscus niet langer alleen hoeft te worden wegge haald, maar door een levensecht exemplaar kan worden vervangen. Ook daarbij wordt gebruik ge maakt van cellen van de patiënt zelf. Feijen ver wacht dat die techniek op den duur ook zal worden gebruikt voor het vervangen van rugwervelschij- ven, waarmee ondermeer herniapatiënten kunnen worden geholpen. Het lijstje met mogelijkheden voor weefselvervan ging is daarmee nog lang niet uitgeput. Zo breekt de wetenschap zich het hoofd over een techniek waarbij kliertjes die bij varkens insuline produce ren kunnen worden ingebracht in een mensenli chaam en ingekapseld in een kunststof huisje, zo dat het lichaam dat niet als 'vreemd' herkent. Zo'n pseudo-alvleesklier zou een uitkomst zijn voor diabetici, die dan niet meer hoeven te spuiten en geen dieet meer nodig hebben. Maar Feijen noemt dat nog toekomstmuziek. Datzelfde geldt voor het kweken van spierweefsel of hele organen, zoals levers of nieren. Er wordt wel gestudeerd op het maken van hartkleppen, die zijn gemaakt van het aorta-weefsel van varkens, wat de kunstmatige kleppen overbodig zou maken. Maar tot een oplossing is gevonden zullen kunst matige organen en implanten een belangrijke rol blijven spelen. De ontwikkelingen gaan razendsnel, maar voor velen toch té langzaam. „De mensen verwachten te veel", zegt Feijen. Maar dat is een natuurlijke reac tie. „Zodra je iets nieuws publiceert, krijg je de vol gende dag al de telefoontjes van mensen die proef dier willen zijn." Hans de Bruijn Nederlanders zien gezondheidszorg- als iets mythisch, terwijl een blinde darmoperatie niets meer is dan een product van een volcontinubedrijf. 'Zorgbobo' Ton Krol van de Nederlandse Zorgfederatie strijdt tegen het softe pro bleemimago van de gezondheidszorg. De echte problemen komen nog. „.Baby boomers met een goed pensioen, dié gaan pas tweedeling veroorzaken." Voorzitter Ton Krol van de Nederlandse Zorgfederatie (de overkoepelende orga nisatie van werkgevers in de zorgsector) vindt dat het in Nederland, ondanks alle klaagzangen over wachtlijsten en 'stop- watchzorg', zo slecht nog niet gaat. Er is veel verbeterd de laatste tientallen jaren en daardoor verandert de houding van patiënten in het ziekenhuis, van thuis zorgcliënten en van bewoners van ver pleeg- en verzorgingshuizen. „We kijken te veel naar de problemen. Nederland doet het gemiddeld het best vergeleken met landen om ons heen én met relatief het minste geld. We praten over een bedrijfstak waar 800.000 men sen werken, waar elk jaar miljoenen mensen worden geholpen. De gezond heidszorg is gewoon een volcontinu be drijf. Er wordt een product gemaakt en dat heeft een kostprijs. Je betaalt voor het weghalen van een blinde darm. Toch heeft de gezondheidszorg hier iets myt hisch, dokters worden gezien als halve goden en dat is niet goed. voor de beeld vorming." Doodmoe wordt Krol van het continue geroep dat alles efficiënter en doelmati ger moet. „Er is al zoveel gedaan, de doelmatigheidswinst is bij ons de laatste tien jaar hoger dan in de zakelijke dienstverlening Wat willen ze dan? Dat je met nog minder personeel meer men sen gaat verzorgen?" Topdokters Een van de voordelen voor patiënten in Nederland is de gelijke behandeling voor iedereen. Die is er vooral dankzij de com binatie van ziekenfondsen en particulie re verzekeringen. „Die solidariteit moe ten we absoluut houden", vindt Krol. „Dat ook topdokters er voor iedereen zijn, daar snappen ze in het buitenland niets van. Het is normaal in de wereld dat mensen met geld naar betere klinieken gaan en artsen aan hun bed krijgen die aan de beste universiteiten hebben ge studeerd. Maar hier zijn alle artsen gelijk en goed opgeleid, er is geen verschil in rangorde. „Hoe goed ons systeem ook is, er zit inmiddels een grote deuk in: de wachtlijsten. We hebben niet meer een absolute toegankelijkheid voor ieder een. De ellende is gekomen in de laatste jaren, de kraan is dicht gedraaid en het leertje is geknapt." Krol wijst het paarse kabinet als grote schuldige aan, de zorg heeft de afgelopen vier. jaar veel te weinig geld gekregen. „Het is willens en wetens gebeurd. Het jaarlijkse groeipercentage van 1,3 pro cent was nergens op gebaseerd. Borst is van goede wil, maar minister Zalm van financiën niet. Met wat extraatjes elk jaar zijn alleen hier en daar gaten ge dicht." Vooral de vergrijzing en de vooruitgang in de medische wetenschap drijven de Ton Krol, voorzitter van de Nederlandse Zorgfederatie: „Paars heeft de gezond heidszorg de afgelopen vier jaar willens en wetens veel te weinig geld gegeven." foto Roland de Bruin kosten van de gezondheidszorg op. Zon der een extra zak geld redt de gezond heidszorg het volgens hem dan ook niet. Tweedeling De tweedeling waar iedereen zo bang voor is, bestaat volgens hem allang. „Sommige gehandicapten staan lang op een wachtlijst en kunnen nergens te recht, terwijl anderen wel in een instel ling zitten. Dat is tweedeling, omdat ie-^ dereen is verzekerd voor langdurige zorg en een aanspraak heeft op een plek. Ik snap niet dat ze niet sneller naar de rech ter gaan om dat af te dwingen."Krol waarschuwt dat de echte verschillen in de gezondheidszorg nog moeten komen. „Verdere tweedeling is niet te vermijden, maar die zal niet ontstaan tussen wer kenden en niet-werkenden. Werkgevers denken echt wel twee keer na voor ze dubbel betalen. Ze dragen al ziektekos tenpremies voor hun werknemers af en daar komen dan de kosten van voor- rangszorg nog eens bij." „Ouderen die geld hebben, babyboomers met een goed pensioen, die gaan pas voor een tweedeling zorgen. Die hebben straks veel meer koopkracht dan de ou deren nu, dus wat doen ze als ze kwalen krijgen? Die gaan naar het buitenland voor hun behandeling. En de verzorging en verpleging die ze nodig hebben, kopen .ze zelf. Dat is niet tegen te houden, straks zitten er gewoon vier of vijf bejaarden in een particuliere villa met verzorgend personeel." Stapelbedden Krol: „We moeten naar het basispakket kijken, bepalen wat de minimale kwali teit van de zorg moet zijn en niet de hoe veelheid zorg. Nu zijn er geen eisen: als een verpleeghuis voor stapelbedden kiest, staat er nergens dat dat niet mag. Zonder eisen krijg je verschraalde zorg." „De noodzakelijke verpleging moet wor den omschreven en voor iedereen be schikbaar zijn. Je moet bekijken welke ingrepen echt noodzakelijk zijn en daar een maximum wachttijd voor vaststel len Politici moeten eens de moed hebben om te zeggen: dit kun je krijgen tegen die prijs. Zo'n discussie is niet gevoerd de af gelopen vier jaar. Borst heeft geprobeerd de pil en het kunstgebit uit het basispak ket te halen, maar dat mislukte uiteinde lijk. De komende vier jaar is de discussie over wat er thuishoort in het basispakket een harde noodzaak." Ook al houdt de NZf-voorman niet van focussen op problemen, hij hoopt dat de pijnpunten in de gezondheidszorg ko mende maanden nog vaak worden opge somd. i,Uit enquêtes blijkt dat Neder landse kiezers gezondheidszorg een belangrijk politiek onderwerp vinden, maar voordat je het weet is het punt geen punt meer, is het item weer weggezakt. Kennelijk moet het imago slecht zijn om de aandacht vast te houden." Margit Kranenburg Scheepsarts moet alle zeilen bijzetten Fotorubriek: scheepvaartkringen Ruiters zouden een rijbewijs moeten hebben Bisschop Henny Bomers blijft recht in de leer Schuldenwet als wapen tegen nieuwe armoede Professional: Mark Faasse, makelaar Geert Bremer verwerkt zijn oorlog in een novelle Egypte is een spiegel voor het rijke Westen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25