Witschge, altijd weer Witschge Rolf Sörensen opgeleid om te winnen Voorzitter zoekt naar herkomst naam Swift RONDE VAN VLAANDEREN Ajacied zonder angst naar De Kuip sport zaterdag 4 april 1998 23 Wereldtitel kunstrijder Jagoedin Interim-bestuur bij MVV Veldrijder Nijs naar Rabobank Spijkerman nieuwe trainer VVV Brazilië keert terug in Maracana Van den Ham langer bij Telstar Pete Sampras geblesseerd Damme Jabbekei Mil'M'M Torhout Uchtervelde Tfelt Denterger jKfuishoutenf Zottegem Ninove Oudenaardej ^X°Kortrijk Avelgem Geraardsberg'en Denderwindeke 1 DEN AST 2 KATTENBERG 3 ACHTERBERG 4 MOLENBERG 5 KLUISBERG 6 KNOKTEBERG 7KWAREM0NT 8PATERSBERG 9KORTEKEER 10 TAAIENBERG 11 EIKEN BERG 12 BERENDRIES 13 TENBOSSE 14 MUUR 15 BOSBERG f/ ijnnrYpe Minkema AMSTERDAM - Tik-tik-tik. Behendig wipte de bal op de Schoen van de voetballer. Tik- jik-tik. Hogeschoolvoetbal. Zó j jude loop, langs de lijn, een keer of tien. Leuk vonden ze dat, in Arasterdam. Maar was het wel zo leuk, voor de tegenstander bijvoorbeeld? Het was de ultie me provocatie en de Feyenoor- ders zwoeren wraak. Nee, zegt Richard Witschge nu, maanden later. Het was niet zo bedoeld. Echt niet. „Want ik was er niet op uit om de Feyenoorders te vernederen. Dat doe je toch niet, met collega's? Het gebeurde ge woon, impulsief, zonder na te denken." Zoals, zegt de voetbal ler, zoals bijna alle acties op het lid: git weekeinde is de return: Fey- 'anoord-Ajax. Zonder Ajax- jjms. Vijandiger kan de arena in Rotterdam niet zijn. 'Die Wit schge zal wel geblesseerd zijn', werd al geroepen. 'Die durft niet'. Maar 'die Witschge' is er jjiorgen gewoon bij. Zonder angst. Omdat hij zo'n klassieker natuurlijk niet wil missen. Nee, |ij is nooit bedreigd, zei hij. Maar het kan geen kwaad om 'cle tegenpartij' nog eens uit te leggen dat er van boze opzet geen sprake was. Of het scheelt, Sorgen? „Ze zullen wel gaan fluiten tegen Ajax", klinkt het ampel. „Waarschijnlijk iets Harder tegen mij." Het was weer Witschge. Het was altijd weer Witschge. Een carri ère die hij zo graag naar rustig 'vaarwater wil loodsen. Het is hem, zegt hij, best redelijk ge lukt. Maar dan gebeurt er weer iets, De Ajacied haalt zijn 'schouders op; Het zal altijd wel zo blijven. Wat kan hij er aan doen? Slappe hap Wat kón hij er aan doen? Hoe jong was hij niet, toen Leo Been- bakker zo nodig moest 'scoren' ïndemedia? Die jonge 'gassies', die' waren van de 'patatgenera tie', zei de trainer. De volgende dag, in de media: 'de patatgene ratie'. Slappe hap, zonder rug- De loopbaan van Richard Witschge, geboren op 20 september 1969 te Am sterdam, wil maar niet tot rust karnen. Vanaf de pril ste jeugd wordt de Am sterdammer nagejaagd. Hij was het die aanvoer der werd gemaakt van de 'patatgeneratie'De 'Fe- bo-freaks'. Hij ioas het zondagskind, dat lanter fantend eti flierefluitend door het leven stapte. Lui en arrogant. Hij was het die eind, vorig jaar zo maar bedankte voor Oranje op weg naar het WK. En, in derdaad, het was Richard Witschge die aan het einde van Ajax-Feyenoord van zondag 26 oktober, eind stand 3-0, de Rotterdam mers het bloed onder de nagels vandaan haalde met zijn hoogstandje. Morgen (zondag) is de re turn. gengraat. Het zal de voetballer blijven achtervolgen. Wat hij ook doet. „Ik zal er nog een paar jaar mee moeten leven", klinkt het Vlak. Nu nog kan Beenhakker, tegen woordig trainer van - inderdaad - Feyenoord, de Ajacied blijk baar niet loslaten. Witschge: „Kort geleden riep hij nog over mij dat ik elke trainer maar een klootzak vond. 'Onzin. Denk je dat ik dat ooit over Cruijff heb gezegd? Ik heb het zelfs van Beenhakker nooit geroepen." Witschge heeft, zegt hij, maar één keer een flinke krachtterm naar het hoofd van een trainer geslingerd. Maar die man had het toch wel érg bont gemaakt. Het ging eigenlijk nooit om Wit schge, de voetballer. Ook niet in het verhaal van de bondscoach en de ex-international. Het gaat, zegt hij, steeds om andere dingen. Maar dat is een grijs ge bied, Witschge krijgt er daarom geen vinger achter. „Ik weet het niet", klinkt hetvaak, „datmoet je aan hen vragen." De Ajacied kan dus ook niet in discussie, hij kent de argumenten niet. Wit schge kan alleen maar raden, en reageren. Op zijn manier. Hid- dink, de bondscoach, had niet hém gebeld met de mededeling dat hij niet was geselecteerd voor Oranje, maar de bood schap bij zijn vrouw achtergela ten. Dat doe je dus niet, in de visie van de voetballer. Bij Wit schge ging de ergernis tot de grens. „Waarom was ik er nou niet meer bij? Ik had, als een van de weinigen, op het EK in Enge land goed gespeeld. Raakte ge blesseerd, maar ik kwam bij Aj ax weer sterk terug. Bij Oran je zat ik niet eens bij de eerste zestien." Binnenvetter Tot de grens. En er dik over. „Ik ben een vrolijke jongen, maar ik was een binnenvetter gewor den. Elke dag werd ik er mee ge confronteerd. Ik nam het mee naar huis. Heel lang heb ik me ingehouden, maar op een gege ven moment knapte er iets. Ik ging uit mijn bol, ik ontplofte." Niet, zegt hij nu, niet door de keuze van de bondscoach. „Hij moet opstellen wie hij de beste vindt.Maar het ging om het ge voel van recht en rechtvaardig heid. „Je zou", zegt hij, „een voetballer alleen op zijn voet balkwaliteiten moeten beoor delen. Dan moet er niks aan de hand wezen, want mijn kwali teiten hebben nooit ter discussie gestaan. Maar het gaat vaak over bijzaken. Er is zo veel on recht in de voetballerij. Omdat anderen over jou beslissen." Maar hebben de mensen dan nooit kunnen zien dat ook hij - zogenaamd lui, arrogant, fliere fluiter, Febo-freak, verwend - voor zijn bestaan, voor zijn plekkie in de voetbalwereld heeft moeten knokken? In Bar celona mochten er toen - ver voor 'Bosman' - niet meer dan drie buitenlanders spelen. Wat moest hijj ochie van twintig, ze ventig kilootjes en dat magi sche, maar magere linkerbeen, tegen sterren als Ronald Koe man, Hristo Stoitsjkov en Mi chael Laudrup?Alle drie zaten ze in die jaren bij de beste vijf Richard Witschge: „Ik werd een binnenvetter tien van Europa." Toch ging hij het gevecht aan. „En ik heb het nog twee jaar volgehouden. Dompers Dus zó makkelijk, wil hij maar zeggen, zó makkelijk heeft hij het niet gehad in zijn voetballe ven. „Ik heb wel meer dompers gehad," Sterker: „Ik heb het moeilijker gehad dan de rest." Omdat 'de mensen' nu eenmaal dat beeld hadden van Witschge. Het was een extra handicap. Die mensen, zegt hij, zullen wel an ders van hem denken. „Maar ik ben ook over het hele veld ge schopt, hoor. En ik heb óók in het hek gelegen." Van Ajax, twaalf jaar geleden begonnen, naar Barcelona, naar Girondins Bordeaux, naar Blackburn Rovers. Weer terug bij Ajax. Voor de prijzen, maar ook voor het vissen, zijn hobby. Want het vissen kan de voetbal ler niet missen. Al vanaf zijn prilste jeugd. Met zijn vader, die een caravan had in Vinkeveen, met z'n broer Rob. Misschien is het de hang naar het verleden, misschien is het ontsnappen. Aan de hectiek, de druk, de aan dacht. Dan gaat-ie vissen. Nee, hij snapt best dat weinigen dat begrijpen. Zeven uur in een bootje, hakkepuffend met een piepklein motortje door de sloten, turend naar die ene be weging in het water. De einde loosheid, het natte heelal van Vinkeveen. Vroeger visten ze al lemaal, de topvoetballers. En kaarten. Nu niet meer. Witsch ge: „Na de training pakken ze snel een broodje, trekken hun jas aan en sprinten naar buiten, naar huis." GPD MINNEAPOLIS - De Rus Alexei Jagoedin heeft bij de we reldkampioenschappen kunstrijden in Minneapolis de titel bij de mannen veroverd. De Europees kampioen en nummer vijf bij de Spelen in Nagano bleef de Amerikaan Todd Eldred- ge en zijn landgenoot Evgeni Ploesjenko (15) voor. DPA MAASTRICHT - Een interim-bestuur van vier personen gaat zorgen dat MW binnen vier maanden een nieuw bestuur voor de Stichting MVV krijgt. Plet kwartet, dat bijgestaan wordt door een aantal adviseurs, zal de komende tijd toezien op de dagelijkse gang van zaken bij de noodlijdende Maastrichtse eredivisieclub. Vorige week stapte het complete bestuur on der aanvoering van voorzitter Benoit Wesley op omdat het te leurgesteld was in de geringe respons van sponsors op het ge presenteerde beleidsplan. ANP EINDHOVEN - De Belgische veldrijder Sven Nijs (21) rijdt vanaf september voor de Rabobank. De tweevoudige wereld kampioen bij de neo-amateurs tekende een contract voor twee jaar. Na Adri van der Poel en Richard Groenendaal wordt Nijs de derde veldrijder in de Raboploeg. ANP VENLO - Hennie Spijkerman (47) wordt de nieuwe trainer van de Venlose eerstedivisieclub VVV. Hij bereikte met het be stuur een akkoord over een driejarig contract. Hij volgt met ingang van komend seizoen Henk van Stee op. Spijkerman is oud-prof van Go Ahead Eagles en dit seizoen trainer van za terdaghoofdklasser Urk. ANP RIO DE JANEIRO - Het Braziliaanse voetbalelftal is eind de ze maand voor het eerst in vijf jaar weer eens te bewonderen in het gigantische Maracana-stadion in Rio de Janeiro. De we reldkampioen speelt er op 29 april een WK-oefenwedstrijd tegen buurland Argentinië. Brazilië koos in 1993 voor het laatst voor Maracana. dat indertijd 200.000 toeschouwers kon bevatten. Toen werd via een 2-0 zege op Uruguay kwalifi catie voor het WK in de Verenigde Staten afgedwongen. De afgelopen jaren week de bond uit naar kleinere stadions om voor een uitverkocht huis actief te kunnen zijn. In het bouw vallige Maracana, waarvan de toekomst onzeker is, mogen nu niet meer dan 140.000 voetballiefhebbers worden toegelaten. SID VELSEN - Telstar heeft het contract met Harry van den Ham meteen jaar verlengd. De oefenmeester, die als actief voetbal ler enkele jaren uitkwam voor VC VLissingen, werkt sinds juli 1997 in Velsen. Daarnaast heeft de eerste divisieclub Toon Beijer benoemd als technisch manager. Met de aanstelling van Beijer wil Telstar een eerste aanzet geven tot een profes sionelere en beter gestroomlijnde organisatie. Beijer is voor drie jaar aangetrokken. ANP HONGKONG - Pete Sampras heeft zich afgemeld voor het tennistoernooi in Hongkong. De Amerikaan kampt met een blessure aan de schouder. Vorige week raakte Sampras na 102 weken zijn eerste plaats op de wereldranglijst kwijt aan de Chileen Marcelo Rios. AFP Owift-voorzitter Chris van O Leerdam bekent het eerlijk. Als het moet kan hij uren vertel len over de roemrij ke geschiede nis van het Middelburgse korf- balbolwerk. Maar over de her komst van de clubnaam? Nog geen minuut. „Het enige wat ik weet, is dat Swift 'snel' bete kent. Toevallig ben ik de laatste tijd volop bezig met het doors pitten van oude clubbladen, maar tot nu toe is nergens ook maar één letter gewijd aan het waarom van deze naam voor on ze vereniging." De korfbalvereniging Swift kwam in 1934 voort uit het sa mengaan van de korfbalclubs van de Middelburgse kweek school en de PZEM. In de eerste jaren na de oprichting rees Swifts ster in duizelingwek kend tempo en halfverwege de jaren veertig was de club het ni veau in Zeeland eigenlij k al ont groeid. Toch duurde het nog even voor Swift ook buiten Zee land actief was. Van Leerdam: „Om hogerop te gaan, moest je als vereniging in een zondagcompetitie spelen. Om geloofsi*edenen wilde Swift echter per se zijn wedstrijden op zaterdag afwerken. Pas na lang durig overleg mocht de club be gin jaren vijftig als eerste zater dagclub in Nederland meedoen in een zondagcompetitie. Dat was een hele doorbraak .in die tijd." Volgend jaar bestaat Swift 65 jaar. Die mijlpaal zal echter zonder noemenswaardige festi viteiten worden gepasseerd, verwacht Van Leerdam. „We richten ons volledig op het Swift-toernooi, dat op Hemel vaartsdag voor de vijftigste keer wordt gehouden. Dat jubileum willen we op grootse wijze vie ren." Deen opnieuw favoriet in Ronde van Vlaanderen [door Fred Segaar GENT - Rolf Sörensen gaat morgen als één van de grote fa vorieten van start in de Ronde van Vlaanderen. Vorig jaar was lüj al de sterkste in de klassie ker, maar Sörensen krijgt nooit genoeg van winnen. Hij is er voor opgeleid. Hij stuurt zijn vader erop uit om vitamines te halen en ploeglei der Theo de Rooy wordt met [spoed op-de kamer van de kop- jman gevraagd. Rolf Sörensen is 'geen jongen van ophef en ver- lier. veel meer het timide type, maar als het grote doel dichter bij komt kan hij prikkelbaar zijn. Jan Raas, zijn baas bij de Rabobank, had het. Zijn vader Ifens, een top-amateur in de ja- ten zestig, had het eveneens. Senior, gepensioneerd verzeke raar, heeft voor de maand april [Zijn intrek genomen in een stra tegisch gelegen hotel; vlakbij de koersen. Als enig familielid ver toeft hij dagelijks in de onmid dellijke omgeving van de ploeg, i'iheo de Rooy zegt geen hinder [te ondervinden van zijn aanwe zigheid, 'maar als iedereen zijn vader zou meenemen naar de wedstrijden, zou ik me toch even achter de oren krabben.' DeRooy: „Gelukkig is Jens heel bescheiden. Hij begeeft zich op de achtergrond. Maar als het nodigis, is hij niet te beroerd een handje mee te helpen." Kolf Sörensen (bijna 33) is niet het type dat zich laat beïnvloe den. Hij gaat zijn eigen weg. Hij was zeventien toen hij de deur van het ouderlijkhuis in Kopen hagen achter zich dichtsloeg en zich aanmeldde bij een Italiaan se amateurploeg. Vader had het contact gelegd met de club in Luca, met medewerking van de oud-werelduurrecordhouder Ole Ritter, maar in Toscane moest Rolf het maar alleen uit zoeken. Zijn verblijf (Jens: „Uit eigen wil, ik heb het hem niet opgelegd") speelde een belang rijke rol in zijn vorming als be roepswielrenner. Ervaring rijker Junior: „Ik had een droom. Ik wilde prof worden en had daar alles voor over. Van mijn va dei- wist ik dat Italië het Mekka is voor coureurs, dus moest ik die kant op. De omstandigheden in Luca waren niet best. Ik sliep op een heel klein kamertje. Geluk kig waren de mensen aardig en het eten goed, anders had ik het misschien niet zo lang uitge houden." Sörensen is in Italië blijven han gen,hij woont met zijn vrouw en twee kinderen in het Toscaanse Pieve a Nievole. Zijn ouders ze telen een paar huizen verderop. ,Ik had het in het begin wel eens moeilijk in Italië, maar ik heb nooit overwogen terug te ke ren", zegt Sörensen. „Hadikdat wel gedaan, dan hadden we er thuis geen enkel punt van ge maakt. Dan was ik toch een mooie ervaring rijker geweest en had in elk geval een taal ge leerd. Ik heb veel opgegeven voor het wielrennen. Van school is nooit meer iets gekomen. Daardoor heb ik een andere Rolf Sörensen in gesprek met zijn vader Jens (links) voor de tweede etappe van de Driedaagse van De Panne. foto CorVos/GPD jeugd gehad dan de meeste kin deren. Ik vind het niet erg. Ik gaf toch'niet zoveel om feestjes, In een land als Amerika wordt vol ledig geaccepteerd dat een kind een doel in de sport nastreeft. In Europa kijkt men er nog steeds vreemd van op." Uitzondering Sörensen wordt steeds vaker vergeleken met Sean Kelly Zelfde eerzucht, vergelijkbare sobere levenswijze. Net als Kel ly laat Sörensen zich het hele jaar zien. Van begin februari in de Ronde van de Middenlandse Zee tot eind oktober in de Ronde van Lombardije zit hij op het za del. Hij is daarmee een uitzon dering. Sörensen vertrekt over al. Als hij vorig jaar in de Ronde van Nederland geen blessure aan zijn hand had opgelopen, was hij in bezit gekomen van de wereldbeker, de prijs voor de meest regelmatige renner. Toch zijn er ook grote verschil len met Kelly. In afkomst bij voorbeeld. Kelly kwam van het Ierse platteland, Sörensen uit een voorstadje van Kopenha gen. Kelly ging fietsen om geld te vei-dienen, Sörensen om te winnen. Hij heeft inmiddels zo veel gewonnen dat hij er miljo nair mee geworden is, maar zijn vader bezweert dat geld niet zijn drijfveer is. „Hij is een pure liefhebber, echt nog één van de oude stempel. Anders had hij het niet zolang uitgehouden." Theo de Rooy: „Hij is de perfecte prof. Het ideale voorbeeld voor de jonge renners. Sörensen is in Italië getraind om te winnen. Hij won onder meer etappes in de Tour en de Giro, Luik-Bastenaken-Luik, Parijs- Brussel (tweemaal), en vorig jaar de Ronde van Vlaanderen waarin hij de laatste kilometers een pact sloot met Franco Balle- rini. Het doel daarvan was de sprinter Fréderic Monccassin af te schudden, want in de sprint waren ze kansloos tegen hem. Ze spraken af om de beurt te de marreren. Sörensen besefte dat Moncassin de eerste demarrage nog zou attaqueren, maar de tweede onbeantwoord zou la ten. Dus liet hij eerst Ballerini een vluchtpoging ondernemen. „Dat slimme heeft hij van mij", zegt Jens Sörensen. „Ik had veel minder talent dan RolfDaarom moest ik met mijn koppie fiet sen. Rolf heeft beide." Jens Sö rensen is van mening dat zijn zoon te weinig erkenning krijgt voor zijn prestaties, zeker in vergelijking met de lof die de Deense kranten na diens Tour zege uitstrooiden boven het hoofd van BjarneRiss. „Rolf be hoort sinds 1986 tot de top. Ie dereen is het gewoon gaan vin den dat hij elk jaar klassiekers wint. Als er dan opeens een Deen de Tour wint, vallen de prestaties van Rolf in het niet." Arrogant Deense kranten zetten de beide vedetten graag tegen elkaar op. Sörensen wordt - hoe clichéma tig - als arrogant neergezet om dat hij uit de stad komt, Riis daarentegen heeft de sympathie omdat zijn wieg op het platte land van Jutland stond (Her- ning). Jens Sörensen: „Maar ik kan u verzekeren dat ze het best met elkaar kunnen vinden." Beide coureurs hadden nu in de zelfde ploeg gereden als La Francais de Jeux, de Franse na tionale loterij, in 1996 niet op het laatste moment de sponso ring van een nieuwe ploeg met een jaar had uitgesteld. Riss en Sörensen hadden al getekend toen het project enkele dagen voor de presentatie werd afge blazen Dezelfde dag nog hing Jan Raas aan de lijn met een aanbod dat Sörensen niet kon weigeren. „We zijn tevreden met elkaar", zegt derenner. „Ikbengoedvoor de ploeg en de ploeg is goed voor mij. Het zit allemaal heel pro fessioneel in elkaar. Als ik de be geleiding van de renners hier vergelijk met die in Italië, zie ik geen verschil. Ik ben er dan ook van overtuigd dat we nog gaan horen van de Nederlandse jon gens." Als het aan Sörensen ligt nog even niet zondag in de Ronde van Vlaanderen en liever ook nog niet in oktober als in Lim burg het WK wordt verreden. „Die wil om te winnen is bij mij heel sterk aanwezig. Zeker als het om de wereldtitel gaat." Hij heeft het van niemand vreemd. Jens Sörensen: „Ik ben net zo, ook zo'n perfectionist. Wat ik doe, wil ik goed doen. Het maakt niet uit wat het is. Ik weet bijna zeker dat Rolf die titel pakt." Vader zegt het. Dus het zal wel zo zijn. GPD QUOTE COLLECTIE NIEUWE LEVI'S NUEIJERAH S01 JEANS WÜQ095 et* W-CM* U* OUTDOOR. EROEREN (Advertentie) VANAF MIDDELBURG - VLISSINGEN - GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23