URANT Deal met crimineel toegestaan 250 B0VAG OCCASIONS Ruimer ouderschapsverlof bij meerlingen Tranen bij herdenking slachtoffertjes granaat zeelandhallen goes M Samenwerking SFB en ING baart zorgen Opbrengst nazi-goud bestemd voor hulp oorlogsslachtoffers .VACATURES. 4 WEKEN VOOR 15,- Kabinet bindt zaken doen met getuige aan strenge voorwaarden Wall Street laat champagnekurk te vroeg knallen KAARTVERKOOP START VANDAAG!!! Gehandicaptenvervoer in trek Siemerink zet Oranje op voorsprong Opmars van de kunstmens PAAS andee JA, ik wil: 14° 'i 9° ZW6 Enkele bui Af en toe zon, soms een bui. Temperatuur oplopend naar 14 graden. Vlagerige wind. Aan zee regelmatig hard, kracht 6. 241e jaargang no. 80 zaterdag 4 april 1998 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Kiewiet Schulting in Middelburg/Goes Niers in Goes van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werknemers die vader of moeder worden van een meerling komen in aan merking voor een ruimere ver lofregeling. De ouders krijgen recht op twee maal de aanspraak op ou derschapsverlof, die ze in twee delen kunnen opnemen totdat de kinderen acht jaar oud zijn. Ook ouders die meer dan één kind tegelijk adopteren vallen onder de nieuwe regeling. Het kabinet stemde gisteren in met de aanpassing, op basis van een gezamenlij k wetsvoor- stèl van de ministers Melkert (Sociale Zaken), Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnen landse Zaken). Het wetsvoor stel wordt nu eerst voor advies naar de Raad van State gezon den. Ook ouders die vanwege de ge boorte van een meerling of na een meervoudige adoptie al een keer verlof hebben opgenomen kunnen van de nieuwe regeling profeteren. Zij hebben het recht nog één keer ouder schapsverlof op te nemen, eveneens totdat de kinderen acht jaar zijn. anp van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Open baar Ministerie mag bij wijze van uitzondering en alleen in zeer ernstige strafzaken toezeggingen doen aan criminele getui gen. De rechter-commis- saris dient de deal tussen liet OM en de getuige op zijn rechtmatigheid te toetsen. Het kabinet stemde gisteren in met het wetsvoorstel Toezeg gingen aan getuigen in strafza ken, waarin de randvoorwaar den voor een dergelijke overeenkomst zijn neergelegd. Het OM mag een getuige die be langrijk bewijsmateriaal kan aanleveren voor een strafzaak tegen een andere verdachte, nooit vrijspraak in het vooruit zicht stellen. Een officier van justitie mag in zijn eis wel een strafvermindering toepassen van maximaal eenderde van de normale straf. Bewijs De procedure mag allen worden toegepast op strafzaken waar voor een gevangenisstraf van acht jaar of hoger staat. Daar naast kan het OM de regeling gebruiken om bewijs te verza melen tegen de georganiseerde misdaad en als er sprake is van een ernstige inbreuk op de rechtsorde, waarbij voorlopige hechtenis mag worden opge legd. De getuige in kwestie moet zelf ook van een dergelijk ern stig misdrijf worden verdacht, hetzij in dezelfde zaak, hetzij in een andere zaak. Het wetsvoorstel, dat nu voor advies naar de Raad van State wordt gestuurd, sluit aan bij de voorstellen van de regering om bijzondere opsporingsmetho den goed te regelen. Kernpunt voor minister Sorgdrager van Justitie is dat alle afspraken en bewijzen open op tafel komen te liggen en er geen twijfel meer bestaat over de rechtmatigheid van het verkregen bewijs. De verdediging krijgt volledig in zicht in het bewijsmateriaal dat op deze wijze is verkregen. Als de rechter-commissaris zich niet in de overeenkomst kan vinden, gaat de deal niet door en kan ook het bewijs niet worden gebruikt. Ingewikkeld Het wetsvoorstel heeft op zich laten wachten, omdat Sorgdra ger aanvankelijk een wettelijke regeling te ingewikkeld vond. Begin dit jaar kwam zij onder druk van de Kamer op haar aar zelingen terug. PvdA-woordvoerder Kalsbeek reageert positief op het wets voorstel. ,,Het ziet er naar uit dat het kabinet de goede lijn te pakken heeft." Zij is vooral in genomen met de beperking tot ernstige strafzaken en de toets van de rechter-commissaris. NEW YORK - Het feestje op de effectenbeurs van New York was van korte duur. De Dow Jo- nes-index overschreed gisteren kort na openig van de handel voor de eerste keer in de ge schiedenis de magische grens van 9000 punten, maar wist dit niveau niet vast te houden. De beursgraadmeter sloot op 8983,41 wat een verlies van 3,24 punten betekende vergeleken met de eindstand op de voor- De Dow Jones-index schurkte donderdag al tegen de negen duizend punten aan. Gisteren leek het moment gekomen dat de effectenbeurs deze horde zou nemen. De kortstondige door braak leidde tot euforie op de beursvloer, maar even later le ken beleggers na het record massaal hun winst te willen ne men. Dat had tot een grote koersval kunnen leiden. De meeste beleggers bewaarden echter uiteindelijk hun geduld. Veel veranderde het koersge- middelde daarna niet meer. De tijdelijke doorbraak op Wall Street werd veroorzaakt door een licht haperende banenmo- tor. Het Damrak wist gisteren wel een record te boeken. De in dex sloot op 1162,12 punten. krf/anp Een klasgenootje van een van de omgekomen jongens kan zich niet goed houden. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ongeveer 2000 kinde ren, ouders, docenten en buurtbewo ners hebben gistermiddag in Amster dam de twee jongetjes herdacht die woensdag om het leven kwamen door een handgranaat. Ook burgemeester Patijn en de korpsleiding van de politie waren aanwezig. De kinderen en hun ouders kwamen vanaf de twee basisscholen waar de Marokkaanse jongetjes van 6 en 8 jaar op zaten en een derde school naar de plaats waar het drama zich in de Albert Neuhuysstraat afspeelde. Onderweg babbelden de kleinsten nog, maar toen de huilende familieleden arriveerden, vielen ook de kleinsten stil en pinkte menig omstander een traan weg. Een jonge vrouw sprak namens de fa milie een dankwoord uit. Ze zei niet te vallen treuren omdat de jongetjes naar het paradijs gaan. Daarna bedolven de leerlingen en ou ders de plek waar de jongetjes overle den met bloemen en tekeningen. 'Kha- lid, ik hoop dat je er wat aan hebt', had een van hen op een kaartje aan een knuffelbeest geschreven. Op de hekken die de plaats afschermen werden bal lonnen opgehangen-omdat de jongste zo dol op ballonnetjes was. Geschokt Op de drie basisscholen is geschokt ge reageerd op het incident. Vooral op de Willem van Boeijenschool en De Noten kraker, de scholen van de slachtoffer tjes, heerst sinds woensdag verslagen heid. De kinderen reageerden heel verschillend. Sommigen doen heel druk, tei-wijl anderen juist heel stil en verdrietig zijn. Veel kinderen dromen ervan, aldus directeur F. van der Lee van De Notenkraker. De slachtoffertjes worden volgende week in Marokko begraven. Maandag worden de stoffelijke overschotten vrij gegeven en woensdag worden ze naar Marokko gebracht. Groep vier van De Notenkraker, waarin het oudste jonge tje Khalid zat, neemt maandag op de begraafplaats Westgaarde afscheid van het klasgenootje. anp (Advertentie) (Advertentie) financiering en/of uitgestelde betaling mogelijk Vandaag, zaterdag 4 april 10.00-17.00 uur DE GOESE MERKEN DEALERS Mil i ^p/ex Vlissingen. Kaartverkoop a f 30,- Bij Boekhandel Bikker, Walstraat 96, Vlissingen, en bij Hotel Arneville, Buitenruststraat (bij de Schroeweg), Middelburg. Om 20.00 uur Cabaratier Job Schuring. Voor het cabaret zijn slechts 300 plaatsen beschikbaar! Bij aanvang sluiten de deuren, zorg dat u er bij bent! Optredens vanaf 20.30 o.a: Gordon, de Bintangs, Post Sessie Band, Coconut, Wild Roses, Combo Top 100, Penny Surprise, Straight Johns en Suus en de Bende. ORGANISATIE: LIONSCLUB VLISSINGEN van onze redactie binnenland AMSTERDAM - ING gaat sa menwerken met de SFB groep, het voormalige Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Gisteren bezegelden zij hun in oktober aangekondigde plan nen. De Registratiekamer volgt de ontwikkeling waarbij pu blieke en commerciële verzeke raars nauw samenwerken met argusogen. Beide bedrijven denken zo pro fijt te kunnen trekken van de toenemende marktwerking in de sociale zekerheid. Klanten van de ING en dan met name het onderdeel Nationale Nederlan den, kunnen via de samenwer king zowel hun private als publieke verzekeringen laten lopen. De SFB groep kan haar verzekeringspoot uitbreiden met de producten van Nationale Nederlanden. De Registratiekamer maakt zich zorgen over'deze ontwikke- Het WVG-vervoer voor Zeeuwse gehandicapten en o uderen is vorig jaar fors gegroeid. In Midden- en Noord-Zeeland en de drie samenwerkende Zeeuws-Vlaamse gemeenten Temeu- zen, Sluis-Aardenburg en Oostburg nam het aantal gebruikers met een kleine 2.500 toe tot ruim 7.500. 1 Q De groei zet nog steeds door. Jan Siemerink heeft de Nederlandse Davis-Cupploeg in Brussel een voorsprong bezorgd tegen België. De 28-jarige Rijnsburger versloeg Johan van Herekin vier sets: 6-3 6-4 4-6 6-1. Het duel liep door hevige regenval vijf uur ver traging op. Het tweede enkelspel tussen FilipDewulf O >*S en Sjeng Schalken, werd verschoven naar vandaag. dL, WD-woordvoerder Vos is even eens blij met het voorstel. Hij waarschuwt echter voor een al te gecompliceerde procedure en te hoge drempels. Er is een markt voor informatie uitwisseling die de politie moet aanboren. Die markt moet ge stroomlijnd worden, maar de procedure moet wel bij die markt aansluiten, meent hij. anp Gebitten, plastic hart kleppen, glazen ogen, kunstgewrichten, donor organen en borstimplan- taten; het aantal 'onder delen' van de mens dat vervangen kan wor den wordt steeds groter. Toch staat de vervan- gingsgeneeskunde pas in de kinderschoe nen. Waar is de r grens? ^3 feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie:9; radio en televisie: 10 en 11 zeeland: 13,15,17,18 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,26, 27,29,31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motorfiets: 41; wetenschap en techniek: 43 ling en wil dat het kabinet dui delijke regels stelt. De Kamer vreest dat de gegevens die werk nemers verstrekken voor de pu blieke sociale verzekering toch bij de commerciële poot terecht komen. Daardoor kunnen werknemers aanbiedingen krij gen waar ze niet op zitten te wachten. De Registratiekamer is ook bang dat er op deze ma nier druk op werknemers wordt uitgeoefend als ze ziek zijn. Zie ke werknemers leiden bij be drijven tot hogere verzekerings premies. anp van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet be stemt de opbrengsten van het nazi-goud voor zorg en dienst verlening aan oorlogsslachtof fers uit de Tweede Wereldoor log. Ook projecten die de herinnering aan oorlogsslacht offers en hun culturele tradities levend willen houden, kunnen met het geld worden gesteund. Het gaat om in totaal 20 miljoen gulden. Dat is de opbrengst van goud van joodse Nederlanders dat in de Tweede Wereldoorlog door de nazi's is geroofd. Neder land krijgt het terug van Zwit serland, waar het terecht was gekomen. De commissie-Van Kemenade kwam eind vorig jaar tot de con clusie dat het ruim 50 jaar na dato niet meer doenlijk is de op brengsten van het goud over alle rechthebbenden te verdelen. Het kabinet nam ook Van Ke- menades aanbeveling over 95 procent te bestemmen voor de joodse gemeenschap en 5 pro cent voor overige oorlogsslacht offers. Verder besloot het kabinet gis teren in te stemmen met de op richting van een onafhankelijke Stichting Onderzoek Terugkeer en Opvang die komend najaar een onderzoeksvoorstel presen teert naar de manier waarop oorlogsslachtoffers na de Twee de Wereldoorlog in Nederland zijn opgevangen. (Advertentie) Diverse AANBIEDINGEN Aanleiding voor dat onderzoek is de Liro-affaire waarbij onder meer bleek dat ambtenaren van het ministerie van Financiën in de jaren zestig bezittingen van joodse oorlogsslachtoffers on der elkaar hadden verdeeld. Het RIOD organiseert dit najaar voorafgaand aan dat onderzoek een symposium over de terug keer en opvang van oorlogs slachtoffers. ANP (Advertentie) 0113-372738 - Nieuwcwcg 6 4493 PA Kamperland (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar; PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1