Met de duimstok op vakantie Schoonheidssalon breidt snel uit PZC Master Care opent advertentiesite zeeland 19 Iedereen heeft verstand van stedenbouwkunde 0118-417500 in detail ondernemend zeeland Echtpaar Laban geeft Japans cosmeticahuis Shiseido eigen vorm zaterdag 4 april 1998 door Ab van der Sluis EINDHOVEN - Nederland telt niet alleen vijftienenhalf mil joen bondscoaches, maar ook vijftienenhalf miljoen steden bouwkundigen. Dat zei prof. H. E. (Riek) Bakker gisteren in haar intreerede aan de Techni sche Universiteit in Eindhoven. Het bureau BVR uit Utrecht, waaraan mevrouw Bakker is verbonden, werkt momenteel aan een stedenbouwkundige vi sie voor Middelburg. De 'mo derne' stedenbouwkundige moet volgens haar een duizend poot zijn: hij moet rekening houden met alle belangen, waarbij politiek en diplomatiek inzicht geen overbodige luxe is. De stedenbouwkundige is niet iemand die alleen maar steden bedenkt of ontwerpt, zijn aan pak moet zeer breed gericht zijn. De aandacht in de media voor architectuur en steden bouw, aldus prof. Bakker, geeft aan hoe het onderwerp leeft bij de mensen. Om die reden wordt ook van stedenbouwkundigen verwacht dat ze met hun plan nen oplossingen aangeven voor een groot scala aan problemen: economie en werkgelegenheid, natuur en milieu, verkeer en vervoer, de stad en het buitenge bied. „Van de plannenmaker, de stedenbouwkundige, wordt een zeer veelzijdige krachtsinspan ning verwacht." Parkeerplaats Er moet bij het maken van plan nen rekening worden gehouden met diverse belangen: overhe den. instellingen, bedrijven, maatschappelijke organisaties en natuurlijk de bewoners. Kleine ingrepen kunnen grote gevolgen hebben. Prof. Bakker: „Neem de herinrichting van de parkeerplaats voor de deur, waardoor de zo gewaardeerde bomenrij acuut moet verdwij nen en het huis in desolate toe stand achterblijft. Nee, de om vang, de aard en de schaal van een project zijn absoluut geen indicatie voor de moeilijkheids graad van en emoties rond een stedenbouwkundig project." Belangrijk is volgens Bakker het nieuwe maatschappelijk in stituut, de mensen. Zij zijn voor haar een uitermate serieuze ge sprekspartner, die niet onder één koepel zijn te vangen. „Het grote publiek bestaat uit hon derden, zo niet duizenden indi viduen of groeperingen die be trokken willen worden in het overleg.Het succes van steden bouw zit vooral in het bij elkaar brengen van diverse belangen. Mensen, overheden en instellin gen moeten volgens prof. Bak ker bereid zijn om over eikaars schutting te kijken en behalve het eigenbelang ook het ge meenschappelijk belang te zien. Woningbouw Lag de nadruk in de jaren ze ventig in de woni ngbouw nog op het zoveel mogelijk bouwen, te genwoordig moet meer worden gelet op de kwaliteit. Iedereen in Nederland heeft een dak bo ven het hoofd, maar nog steeds zoeken veel Nederlanders naar een andere woning. De voor raad, concludeerde Bakker, past dus niet bij het inkomen, de ge zinssamenstelling en de levens fase en levenswijze van veel mensen. Nog te vaak dienen opdrachtge vers lijstjes in met grote hoe veelheden gebouwen. „Daar mee gaat men maar al te vaak voorbij aan de vraag wat voor sóórt woningen, kantoren, win kels of bedrijfsruimtes dat dan moeten zijn. Het maakt natuur lijk nogal wat uit of je in een wei zit of in een oude binnenstad." DOMBURG Markt - Voor de eerste keer wordt er op tweede paasdag, 13 april, van 11.00 tot 17.00 uur in vakantiepark Hof Domburg een markt gehouden. Naast de ge bruikelijke waren worden er handgemaakte spullen ver kocht. (Advertentie) m SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud www.zeelandnet.nl/bleijbv gecertificeerd volaens de NEN-ISO 9002 door Willem van Dam Het was een opvallend verzoek waarmee Frank Nanning zich tot de media richtte. Hij zou gaarne een oproep geplaatst zien aan alle Neder landers die binnenkort op vakantie gaan. Of zij zo vriendelijk willen zijn een meetlint of duimstok mee te ne men, teneinde daarmee in hun hotel, appartement of bungalow enige meetwerkzaamheden te verrichten; hoe hoog is de drempel van de slaap kamer, wat zijn de afmetingen van de badkamer, hoe breed zijn de deuren van lift en toilet? Bevindingen s.v.p. opsturen naar de Stichting Globe- Roller te Eindhoven. Nanning, voor zitter van die stichting, ziet de reac ties met belangstelling tegemoet. Want, meent hij, een dergelijke actie is de enige manier om redelijk in beeld te krijgen welke vakantie-accommoda ties wél en welke niet toegankelijk zijn voor gehandicapten. Op wervende folders vertrouwt Nan ning al lang niet meer. Hoe vaak kreeg hij geen. snedige vouwbladen onder ogen waarin hotelexploitanten op bij na juichende toon schrijven dat bij hen vanzelfsprekend ook gehandi capten van harte welkom zijn. „Maar als je daar dan aankomt, blijkt de badkamer niet breder te zijn dan een halve meter; alsof gehandicapten niet naar de wc moeten, alsof zij zich niet hoeven te wassen." De Grote Uittocht komt straks weer op gang. Bij de reisbureaus is sprake van filevorming, stapels vakantiegid sen zijn inmiddels doorgebladerd. Nog even boeken en niets staat een prettige vakantie nog in de weg. Ongerief Voor mensen ïnet een handicap ligt dat iets minder eenvoudig. De meeste reisorganisaties (Nanning spreekt de nigrerend van 'reisboeren') zitten niet echt op rolstoelers te wachten; die ge ven maar een hoop gedoe en gesjouw. Bovendien, veel vakantievoorzienin gen, vooral over de landsgrenzen, le veren voor invaliden vaak onoverko melijke problemen op; hoge trappen, smalle deuren, nauwe badkamertjes, defecte liften en meer van dat soort ongerief. Nanning, tot enkele jaren geleden verpleegkundige van professie, ging met enige regelmaat als begeleider mee op vakantietripjes van het type Zonnebloem en Henri Dunant. Leuke uitstapjes, daar niet van. Maar een Rijnreisje, hoe genoeglijk ook, biedt weinig écht vakantie-avontuur-. Nan ning wist een bescheiden bijdrage los te peuteren van een paar banken en gehandicaptenorganisaties, verza melde een aantal vrijwilligers om zich In Zeeland zijn veel vakantievoorzieningen, zoals recreatiepark De Soeten Haert in Renesse inmiddels uitstekend geschikt voor rolstoelers, foto Pieter Honhoff heen en zette in 1988 zijn Stichting Globe-Roller op, een niet-commerci- ele organisatie ('we hebben geen en kele betaalde kracht in dienst'), die zich richt op vakantiereizen voor minder-validen. Bouwvakkersmentaliteit De afgelopen jaren ('we hebben in middels een aantal vliegtuigen vol kunnen laden') bracht Globe-Roller enkele honderden gehandicapten uit alle delen van het land naar all over the world. Naar Turkije, Portugal, Griekenland. Maar ook naar landen als Gambia, India, Mexico, Indonesië, Zuid-Afrika, Egypte, Sri Lanka. Rol stoelers gingen op safari in Kenia, trokken ('gewoon op een kar achter een kameel') door de woestijn. Inder daad; toch een tikje enerverender dan een reisje langs de Rijn. „Ze zeggen wel eens dat wij een bouwvakkers mentaliteit hebben. We moeten soms bij wijze van spreken een restaurant compleet verbouwen omdat rolstoe lers er anders niet in kunnen. Het is voortdurend improviseren. Dat maakt het aan de ene kant span nend. Maar anderzijds is het voor een rolstoelend vakantiegezelschap j e niet altijd aangenaam om des avonds te arriveren bij een hotel dat helemaal niet zo rolstoelvriendelijk blijkt te zijn als was beloofd. Als Nanning in eigen land rondkijkt; daar is de situa tie zo slecht nog niet. In Zeeland bij voorbeeld zijn vrij veel vakantievoor zieningen uitstekend geschikt voor gehandicapten. De provincie kreeg ten slotte niet voor niets twee keer achtereen de Stijgbeugel-Trofee, een waarderingsprijs die jaarlijks wordt uitgereikt door de Stichting Stijgbeu gel, een landelijke organisatie die zich inzet om de bereikbaarheid en bruik baarheid van recreatievoorzieningen voor lichamelijk gehandicapten te verbeteren. Foldertaai Landen als Engeland, Noorwegen, Zweden, Duitsland en Oostenrijk sco ren in de ogen van Nanning ook vrij hoog. En als hij buiten Europa gaat; in de Verenigde Staten ('veel Vietnamve- teranen') en Israël ('ook veel oorlogs invaliden') is het eveneens prima rolstoelen. Maar elders in de wereld hebben vakantievierende rolstoelge bruikers het stukken minder makke lijk. In foldertaai gelooft Nanning al lang niet. meer. Op papier staat het doorgaans fraai geformuleerd: ge handicapten welkom. Tot zij er op de stoep staan. Dan stuiten zij vaak op onneembare trappen en stoepen, drukken ze wanhopig op de knoppen van een lift die het niet wil doen, blij kt het toilet onbereikbaar. Globe-Roller beschikt zelf over te weinig financiën om al die vakantie adressen in de vreemde aan een in spectie te onderwerpen. Vandaar de oproep aan alle vakantiegangers om, waar zij ook heen gaan, meetlint en duimstok te pakken en Nanning te be richten over hun bevindingen. Het is, zegt hij, zo'n kleine moeite en inzen ders maken nog kans op een beloning ook; van die banden waarmee koffers kunnen worden dichtgesnoerd. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk ivorden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Zaman Schoenen, Mode en Sport aan de Absdaalseweg in Hulst is heropend na een ingrij pende verbouwing. De ver koopoppervlakte werd met nieuwbouw uitgebreid tot on geveer 700 vierkante meter. R. Zaman verkoopt er ruim 70 topmerken waaronder Levis, Nike en Tommy Hilfiger. In de winkel pronkt een uitstalkast met collectors items van beken de sportlieden. Exact-dealer B&P Automati sering is aanzienlijk uitgebreid in het computer en softwarebe- stand en de kantoorartikelen. Het bedrijf uit Breskens is ver huisd van het Oranjeplein naai de Dorpsstraat. Freddy's Doe-het-zelf Markt aan de Breskense Dorpsstraat is uitgebreid met meer dan veertig vierkante meter. In de grotere winkel is een breder assortiment tuinartikelen on dergebracht en een nieuwe af deling buitenverlichting inge richt. De Promenade Nieuwe Burg- in Middelburg is zaterdag 11 april in Paassferen met diverse stands, schapen en lammeren van de Kinderboerderij, kin derwedstrijden en kunstschil ders die ter plaatse hun werken maken. De Paasdag in de win kelstraat duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Opticiën Coen Honig viert het twintigjarig bestaan van zijn zaak in Zierikze.e met een actie. De actie heeft betrekking op het startjaar van zijn onderne ming, 1978 - en niet op de gehe le periode dat de winkel aan de Visstraat gevestigd was. Wie nog een handgeschreven reke ning uit dat eerste jaar heeft, mag dat bedrag nog eens ko men besteden. René Bader aan de Nieuw- straat te Vrouwenpolder heeft modellen-castingbureau My Way Models opgericht. Het bu reau zendt modellen, artiesten en figuranten uit naar op drachtgevers in film, reclame en televisie. Het bureau bemid delt modellen in alle maten en leeftijden en geeft basisoplei dingen mannequin/dressman. Classic Car Service in Mid delburg is dealer geworden van Miller Classic Oils. Het bedrijf aan de Arnesteinweg nam de olie op in het pakket omdat de ze specifiek is ontwikkeld voor automotoren die tot halverwe ge de jaren zeventig zijn ge maakt. Zeeuwse transportonderne mers houden hun jaarlijkse contactavond zaterdag 11 april in Motel Goes in Goes. De Eve nementencommissie De Zeeuwse Vervoerder heeft dit jaar voor het eerst een pro gramma samengesteld waarbij ook transportondernemers uit de Zeeuwse grensgebieden uit genodigd zijn. De interprovin ciale transportbijeenkomst be gint om 18.45 uur. Hoe de juiste fundering te leg gen onder een nieuw bedrijf komt aan bod tijdens de Star- tersbijeenkomst die de Kamer van Koophandel dinsdag .14 april houdt in Middelburg, donderdag 16 april in Terneu- zen. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 17 uur. Mobuco Steigers viert vrijdag 17 april de officiële opening van het nieuwe pand aan de Andorraweg in Vlissingen- Oost. Oprichter van het bedrijf A L. P. Moerenhout verricht nde openingshandeling om 17 uur, waarna het bedrijf reci- piëert tot 19 uur. Internationaal marketing- expert drs. A Kok uit Amster dam praat over internationaal marketingbeleid en de beno digde instrumenten tijdens een" bijeenkomst van de Maker van Koophandel, dinsdag 21 april in Middelburg, tussen 14 en 17 uur. Benoemingen bij fusiebanken West-Zeeuws Vlaanderen SLUIS - J. W. M. Smits is aan gesteld als de algemeen direc teur voor de nieuw gevormde Rabobank West Zeeuws- Vlaanderen. De bank komt voort uit"de fusie tussen Rabobanken Sluis-IJ- zendijke en West-Zeeuwsch- Vlaanderen, die 31 december 1997 zijn beslag kreeg. A B. L. van de Graaff is benoemd tot directeur. Zij krijgen in het management team bijstand van B. K. J. Ceu- lemans, R. J. V. Corijn, H. A Enkelaar, commercieel mana gers van respectievelijk cliën tenadvies, private banking en bedrijvenadvies, J. J. Hoog- strate, manager bedrijfsvoe ring en J. P, Kools en D. A Polderman, commercieel ma nagers voor respectievelijk cli- entenadvies België en financi eel/hypotheekadvies. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Temidden van de honderden schoon heidssalons in Zeeland moet je opvallen om te overleven. „Er zit er zowat één in elke slaapka mer", beaamt Trinette Laban- van Driel. Opvallen wordt des te noodzakelijker wanneer een ondernemerspaar vier salons drijft in één stad van 44.500 in woners. In een tijdsbestek van een half jaar opende Parfume rie LaBan twee salons volgens het concept van het Japanse cosmeticahuis Shiseido, he melsbreed negenhonderd me ter van elkaar gelegen in het Middelburgse centrum. Naast de Shiseidosalons tellen de parfumerieën elk nog een al gemene salon, waarin met alle producten uit het winkelassor timent wordt gewerkt. De Middelburgse salons zijn Provincie telt drie Erkende Hoveniers VLISSINGEN - Hoveniers beschikken sinds kort over hun eigen erkenningsregeling. De Erkend Hovenier moet een ver zekering geven aan de consu ment dat die te maken heeft met een vakkundig en bonafide tuinaanleg- en onderhoudsbe drijf. De regeling voorziet in een ga rantie- en geschillenregeling en terugkerende controles op kwaliteitsnormen bij de bedrij ven. Erzijnnu circa 150 bedrijven in Nederland erkend door de stichting, In Zeeland horen Ha- bo Hoveniers in Renesse, Pou-. welse Tuinen in Vlissingen en hoveniersbedrijf Allemekin- ders in 's-Heer Arendskerke bij de eerste erkende bedrijven. In West-Brabant zijn Tuintech- niek Van Rijswijk in Bergen op Zoom en hovenier Nuyten in Halsteren eveneens erkend. De stichting heeft daarnaast nog enkele aanvragen van bedrij ven in de regio in behandeling. De stichting Erkenningen Ho veniers werkt aan de opstelling van een adressenlijst van er kende bedrijven en is onderge bracht bij het Wooncentrum aan de J. F. Kennedylaan in Bunnik. nummer twaalf en dertien van het Japanse merk in Neder land, maar wijken sterk af van het standaardconcept. Dat leek de Labans, negen jaar na intro ductie ervan, achterhaald. Ze voelden weinig voor de zachte bruin- en rozetinten en even min voor de hoge investerings kosten die de aanschaf van het bijbehorende meubilair mee bracht. Ze lieten hun 'huisont werper', architect Hagemeier uit Gilze-Rijen, een ontwerp maken. Enthousiast Het resultaat werd zeer Japans: alles, van prullenbak, planken met potjes en watten tot spoel bak is weggewerkt in een enkel strak, sober wandmeubel in zwart lak met rode accentkleur en stalen werkblad. „Toen ik Shiseido Nederland opbelde met de boodschap: ik wil een conceptsalon, maar niet vol gens jullie standaard, was in eerste instantie het antwoord 'nee'. Ikbood aan mijn ontwerp in Weesp te komen laten zien, maar ze kwamen liever naar mij toe. Vervolgens werden ze razend enthousiast", vertelt Jan Laban. Zijn weigering zich te conform eren lij kt zelfs de op frissing te beïnvloeden die Shiseido vo'or het salonconcept voorbereidt. Groei Jan Laban en zijn vrouw Tri nette van Driel leiden de par- furmerie aan de Segeerstraat sinds 1976. In 1979 openden zij een tweede parfumerie aan de Lange Geere. „We hebben Shiseido in huis sinds de eerste keer dat het merk in Nederland op de markt kwam. Nu is het wereldwijd een van de grootste merken." De vier salons van de parfumerie zitten elkaar gek genoeg niet in de weg. „De klanten komen naar hun vaste adres. Ze zullen zelfs niet even 'naar de andere kant' - de ande re zaak - gaan wanneer hun specialiste daar die dag is. Ze maken liever een andere af spraak", ervaart Trinette La ban. „De mensen die elke vier tot zes weken komen, dat zijn nu Shiseidoklanten. De alge mene salons worden bezocht voor losse behandelingen; epi leren, ontharen, wimpers ver ven." De Shiseidosalons van Laban houden donderdag 9 en vrijdag 10 april huidanalysedagen. De inrichting van de nieuwe schoonheidssalon in Middelburg heeft de Japanse cosmeticaketen Shiseido geïnspireerd. foto Lex de Meester door Claudia Sondervan WOLPHAARTSDIJK - Dienstverlening voor de watersport en voor bedrijven, par ticulieren en verenigingen die zich willen presenteren op Internet: dat zijn de twee activiteiten waarop Johan Nieuwenhout zijn bedrijf Master Care heeft gestoeld. De laatste activiteit evolueerde uit de presen tatie die Nieuwenhout zocht op Internet en Het Net van PTT Telecom: Master Care Pu blicity. Zijn eenmansbedrijf aan de Blauwewijk in Wolphaartsdijk st-elt zich op als bemidde laar in verhuur en verkoop van motorboten en zeilschepen en verzorgt scheepsbetim- meringen, -beveiliging en transport. Daar bij laat hij schepen zowel over zee en bin nenwateren varen door ervaren schippers, maar Nieuwenhout voorziet ook in trans port over de weg naar bijvoorbeeld Franse havenplaatsen. Toen Nieuwenhout ondervond hoe kost baar en tijdrovend de vorming van een site op Internet was, besefte hij dat die drempel voor heel veel verenigingen, particulieren en kleine bedrijven te hoog moest zijn. Ge holpen door een aantal Internet-enthousi- asten stelde Nieuwenhout zijn eigen site open voor gastpresentaties van derden. „Aanvankelijk enkel voor watersportbe drijven, maar de belangstelling van andere bedrijven bleek te groot om te negeren. Low-budget Master Care Publicity is opgezet als low budget Internet-advertentiemedium. In diverse rubrieken kunnen particulieren zaken te koop aanbieden en bedrijven een korte presentatie laten opnemen voor en kele tientjes per maand. Desgewenst kun nen bedrijven via Master Care Publicity een homepage met of zonder links laten Een van de adverteerders op de site is PTT Telecom-vestiging Business Centrum Goes. Ook verenigingen kunnen terecht op de site. „Wanneer ze zelf bijvoorbeeld uit slagen aanleveren op floppy, kunnen ze hun eigen vereningsnieuws op Internet hebben", vertelt Nieuwenhout. Tot zijn verdere activiteiten horen trainin gen en opleidingen voor specifieke doel groepen. Opmerkelijk is de 'vrouwentrai ning', speciaal gericht op de partners van schippers die zelf een schip willen kunnen beheersen, maar daar in eigen kring geen kans toe zien. Daarnaast kunnen bedrijfs evenementen aan boord geregeld worden en biedt Master Care teambuildingstrai ningen voor managers en personeelsgroe pen. Daarbij wordt naast Nieuwenhout be drijfspsycholoog G. J. Remijnse ingezet. Het net-adres van Nieuwenhouts onderne ming is http://www.zeelandnet.nl/mas tercare.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19