Organisaties steunen Slobberduin Een jeugdige crimineel is vaak een product van zijn opvoeding PZC Bunkers opgenomen in fietsroutes PZC 10 t/m13 zeeland 15 Het Klaverblad roept hulp GS in om vakantieoord gehandicapten te behouden Gift voor visserij museum Drankrijder Inventaris Prins te koop Van Dijke bepleit meer transferia Zeelandbrug nacht gestremd Van Gelder naar Dow Midland Tevredenheid over minicampings Verhuur huizen Hof ter Veste II Omwonenden vechten tegen vrijstelling voor Vlissings dagverblijf Motorrijder loopt letsel op bij val SPORT AVONTUUR "KIJKEN EN DOEN" ZEELANDHALLEN - GOES zaterdag 4 april 1998 Hnor Ab van der Sluis VLISSINGEN - Groepsaccom- modatie Slobberduin in Koude- kerke, die met de buren in een juridische strijd is verwikkeld over een milieuvergunning, heeft steun gekregen van diver se belangenorganisaties voor zorg- en dienstverlening. De ge meente Veere geeft eigenaar Van Lieshout van Slobberduin geen nieuwe milieuvergunning, om dat hij onmogelijk kan voldoen aan de voorschriften. Stichting Het Klaverblad Zeeland, waar in onder meer de Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid is vertegenwoordigd, vraagt het Veerse college van B en W en Gedeputeerde Staten alles in het werk te stellen om de accommodatie voor gehandi capten te behouden. De toekomst voor Van Lieshout is onzeker nu zijn buren met succes de milieuvergunning hebben aangevochten die de ou de gemeente Valkenisse had verleend. Sluiting van de groepsaccommodatie dreigt. De buren vinden dat de gasten en af en aan rijdende auto's te veel la waai, veroorzaken. De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid heeft de ontwikkeling van het Koudekerkse vakantie verblijf op de voet gevolgd, om dat Slobberduin bij uitstek geschikt is voor mensen met li chamelijke en verstandelijke handicap. Zulke bedrijven zijn er - in combinatie met de gebo den recreatieve faciliteiten - nog maar weinig in de provin cie. Slobberduin ontvangt elk jaar honderden gasten met een zonder handicap. Het Klaver blad noemt het samen optrek ken, waarbij gezamenlijk ook wordt deelgenomen aan recrea tieve programma's, uniek. Ruim zestig procent van alle vakan tiegasten van Van Lieshout heeft een handicap. Bijdragen door Wilma Valk BRESKENS - Bij de opening van het, toen nieuwe, gemeente huis van Breskens werd in okto ber 1964 een in koper uitge voerd gemeentewapen door aannemer en architect aan het gemeentebestuur aangeboden. Na de herindeling in 1970 be landde dit wapen via de kelder van het gemeentehuis in Oost- VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 28-jarige Vlissinger aangehou den op de Sloeweg, die onder in vloed van drank met zijn auto op pad was. Uit een ademtest bleek een pro millage van 1,1. Wettelijk is een half promille toegestaan. De marechaussee heeft de Vlissin ger een rijverbod opgelegd van vijf uur. De man moet zich bin nenkort verantwoorden voor de rechter. ruimten over het Internationaal Toegankelijkheidssymbool (ITS) beschikken. „Wij zouden het bijzonder be treuren", aldus Het Klaverblad in de brief aan de provincie en de gemeente, „wanneer deze unie ke voorziening voor Zeeland verloren zou gaan. Dit klemt te meer daar wij begrepen hebben dat er momenteel bij de Raad van State een Algemene Maat regel van Bestuur klaarligt die een oplossing zou kunnen bie den." Het Klaverblad dringt bij de twee overheden aan op een gedoogbeleid in afwachting van nieuw beleid. „Wellicht is dit een oplossing voor de voortgang van dit unieke bedrijf." Om mensen met een handicap een vakantie te kunnen bieden, heeft Slobberduin het bedrijf aangepast. Daarvoor is gebruik gemaakt van bijdragen uit de provinciale stimuleringsrege ling toegankelijkheid. Gevolg daarvan is dat bijna alle groeps- burg uiteindelijk in 1982 in het postkantoor van Breskens. Nu dit kantoor ook moet wijken, werd het wapen vrijdagavond tot verrassing van velen door de manager van het postkantoor A van de Luijster tijdens de ope ning van het nieuwe seizoen aangeboden aan het Breskense 1 visserijmuseum. Bij de onthulling was burge meester Noordewier behulp zaam. Namens de Rabobank West- Zeeuws-Vlaanderen zegde di recteur Smits het museum een bedrag van 25.000 toe. „Aan gezien het thema van de ten toonstelling 1998 'Vis moet zwemmen' is", aldus Smits, „is dit bedrag bedoeld voor de aan koop van een zoutwateraquari um." De expositie 'Vis moet zwem men' maakt onderdeel uit van een reeks tentoonstellingen die de zes West-Zeeuws-Vlaamse musea dit jaar gezamenlijk on der de noemer 'Aan Tafel' orga niseren. De Vlissingse Watergang wordt binnenkort voorzien van een recreatief fietspad. foto Lex de Meester door Ab van derSluis VLISSINGEN - De landin richtingscommissie Walche ren gaat medio dit jaar een aantal plattelandswegen ver beteren en recreatieve fietspa den aanleggen. Het bestek is op dit moment in voorbereiding. Een van de aan te leggen fietspaden komt te liggen langs de Vlissingse Wa tergang en moet de Jacoba van Beierenweg met de Abeelse- weg verbinden. Langs de Vlissingse Water gang staan diverse bunkers. De landinrichtingscommissie Walcheren heeft besloten die overblijfselen uit de Tweede Wereldoorlog over te nemen in het plan. Het nog aan te leggen pad komt langs de waterloop. Een brede beplantingsstrook zorgt ervoor dat er een duide lijke scheiding komt tussen het fietspad en de landbouw- kavels. De landinrichtingscommissie wil de bunkers in eigendom en beheer geven aan de Stichting Atlantikwall Museum. Die zal de betonnen gevaartes vrijma ken van ingespoelde grond. De commissie wil de nieuwe fiets route verder aankleden met bankjes en informatiepanelen bij de bunkers. Verder heeft de commissie de Stichting Land schapsbeheer Zeeland ge vraagd of er mogelijkheden zijn om de bunkers geschikt te maken als winterverblijf voor vleermuizen. De SLZ heeft daar positief op gereageerd. Samen met de landinrich tingscommissie zullen er voor zieningen worden getroffen. GOES - De gemeente Goes gaat de inventaris van de Prins van Oranje verkopen. De schouwburg sluit op 4 juli definitief de deuren en het gebouw zal zeker niet meer de oude bestemming houden. Vandaar dat de inventaris, zoals stoelen, tafels, thea terattributen en dergelijke te koop worden aangeboden. Vol gens de gemeente Goes is dit een mooie kans voor wijk- en dorpshuizen en andere instellingen om hun inventaris uit te breiden. Geïnteresseerden moeten zich voor 1 mei schriftelijk melden bij de stichting Beheer Prins van Oranje, waarvan het secretariaat te vinden is bij het bureau cultuur van de ge meente Goes. RENESSE - Transferia bij Zierikzee en Bruinisse zijn voor RPF-lijsttrekker Leen van Dijke de moeite van het bestude ren waard. Hij zei dit gistermiddag tijdens zijn bezoekje aan de superparkeerplaats in Renesse. Plet transferium in dit va kantiedorp is op zich een uitstekend initiatief, zei Van Dijke. „Maar de gebruikers moeten wel het hele eiland over voordat ze hier eenmaal zijn." Misschien kunnen de automobilisten worden opgevangen bij Bruinisse, opperde hij ..Of kunnen ze vanaf een dergelijke parkeerplaats bij Zierikzee meer rich tingen worden uitgestuurd. Los hiervan is het transferium een initiatief dat navolging verdient in de rest van het land, benadrukte Van Dijke. Hij wees op het belang van 'aanvullen de vooi-zieningen' zoals natransport. Dit is noodzakelijk om het parkeerterrein aantrekkelijk te houden voor de bezoe kers. COLIJNSPLAAT - In de nacht van woensdag 15 óp donder dag 16 april is de Zeelandbi-ug van middernacht tot vijf uur 's ochtends gestremd voor het gemotoriseerd verkeer. In die tijd wordt onderhoudswerk aan de brug verricht. In verband met de veiligheid van de werkers wordt het verkeer omgeleid. Op de toeleidende wegen naar de Zeelandbrug en bij de brug zeÜ worden verkeersdeelnemers gewezen op de stremming en de alternatieve route via de stormvloedkering. Bij ongunstig weer wordt het werk verschoven naar de nacht van maandag 20 op dinsdag 21 april. De tijden blijven dan dezelfde. TERNEUZEN - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder brengt volgende week een tweedaags bezoek aan het hoofdkantoor van de Dow Chemical Company in het Ameri kaanse Midland. Van Gelder krijgt uitleg over de achtergron den van de geplande uitbreiding van de fabxiek in Terneuzen en het lange-termijnbeleid van Dow. De uitbreiding vergt een investering van vijfhonderd miljoen tot één miljard gulden. Het initiatief is uitgegaan van vice-president operations A Allemang bij Dow, naar aanleiding van de viering van het honderdjarig bestaan van het concern vorig jaar. VLISSINGEN - Veel vakantiegasten zijn tevreden tot zeer te vreden over de kwaliteit van de minicampings op Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland en Walcheren. Dat blijkt uit een enquête die vorig jaar werd gehouden onder de gasten van veertien minicampings. Van de campinggasten werkten er 171 aan het ondei"zoek mee. Het merendeel van hen liet zich positief uit over de kwaliteit van de kampeerterreinen. Wel werd uit het onderzoekje dui delijk dat er behoefte is aan uitbreiding van het aantal sani taire voorzieningen. Ook moeten er meer speelvoorzieningen komen. De enquête vloeide voox-t uit een cursus die de Stich ting Educatief Centrum Toerisme Zeeland Oranjezon ver zorgde voor mini-campinghouders. MIDDELBURG - Woongoed Middelburg begint eind deze maand met de verhuur van de 62 huurappai-tementen van woon zorgcentrum Hof ter Veste II. De huur bedraagt tussen de 823 en 968 gulden, exclusief de maandelijkse sexvicekosten van 33,25 gulden. Geïnteresseerden kunnen zich tot en met dinsdag 21 april voor half twee 's mid dags aanmelden voor een ap partement met een speciale woonbon. Deze was te vinden in de Woningkrant van vrijdag 3 april. Er zijn twee kijkmiddagen op woensdag 8 en donderdag 9 april van 16.00 tot 18.00 uur. De brochure over Hof ter Veste II kan aangevraagd worden bij Woongoed. Daarin worden de appartementen uitgebreid be schreven. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A, de Jongh C.A. Moerland teVlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van derSluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Jongeren worden crimineler, geweld dadiger en ze beginnen op steeds la gere leeftijd met zaken die niet door de beugel kunnen. Schokkende cijfers wa ren het deze week. De Raad voor de Kinderbescherming in Zeeland noteer de in drie jaar tijd een verdubbeling van het aantal misdrijven onder jongeren, kreeg vaker te maken met geweldple ging en moest vaker begeleiding bieden aan de categorie die niet eens onder het kopje jongeren valt: kinderen die jonger zijn dan twaalf jaar gaan vaker over de schreef. Hoe komt dat en wat kun je er aan doen? Veel Zeeuwen zijn in elk ge val geschokt door de sombere tijdingen van de Raad voor de Kinderbescher ming. Klaarblijkelijk houdt het de ge moederen bezig. Annelies de Jonge (17) uit Goes spreekt er al een paar dagen met haar klasgeno ten over. „Pas is er nog een jongen die wij kennen helemaal in elkaar gesla gen. Die is bi j na een week buiten kennis geweest. Gewoon gepakt door gasten van zijn eigen leeftijd. Wij denken dat die dingen onder invloed van pilletjes en alcohol gebeuren. Pillen kun je over al krijgen, iedereen weet waar je moet zijn. Vooral in het weekend wordt er ook nog bij gedronken. Ik ben op zater dag ook wel mensen tegengekomen in de stad, gewoon kennissen van school, die plotseling een heel ander gedrag hadden. Je zou er doodsbang voor wor- den." Voor Cheivet Voditzca (19) is het niet helemaal zeker of het wel aan drugs en alcohol ligt. Hij is nog niet zo lang gele den met zijn moeder en zus van Rotter dam naar Yerseke verhuisd. „Zelf ben ik van allochtone afkomst en dan is het best rottig om te lezen dat vooral al lochtone kinderen de fout in gaan. In Zeeland heb ik het nog niet zo gemerkt, maar in Rotterdam weten veel uit het buitenland afkomstige ouders hun kin deren niet binnen te houden. Die lopen altijd maar op straat, leren slechte din gen van elkaai". Dan krijg je vanzelf knokken op straat, soms met messen of andere wapens. Ik vind het niet altijd leuk, maar ik ben blij dat mijn moeder ons een beetje streng opvoedt. Ze is ook een Nederlandse, dat scheelt heel veel. Ik moet er wel bijzeggen dat Nederlan ders er vaak van uitgaan dat je gevaar lijk bent, alleen omdat je een beetje donker bent uitgevallen. Ik ga niet meppen, maar ik word er wel kwaad om." Beangstigend De Thoolse E. van Dongen is zelf moe der van twee pubers. Ze heeft vertrou wen in het gedrag van haar eigen kinde ren, maar weet ook dat ze er niet altijd bij kan zijn. „Mijn kinderen zullen zich niet misdragen als ze eens uitgaan, maar ze lopen misschien tussen leef tijdgenoten die dat wel doen. Het is me weieens verteld dat sommige kinderen op school messen bij zich dragen. On- voorstelbaar. Ik heb gezegd dat als ik merk dat ze een wapen hebben, dat ze dan een jaar niet meer de deur uit ko men. Gelukkig begrijpen ze dat. Maar het blijft beangstigend dat er elk mo ment iemand in de omgeving van j e kin deren kan doordraaien. Dat die kinde- renzelf een beetje bang zijn, snap ik ook wel en ik ben er zelfs blij mee. Dan zul- foto Willem Mieras len ze tenminste een beetje op hun tel len passen. In Westkapelle is er volgens mevrouw I. de Witte de jeugdciiminaliteit en de daar bijbehorende overlast vrij groot. „Vooral in de kern van het dorp is er vaak veel aan de hand." In het buiten gebied, waar ze zelf woont, is het stuk ken ï'ustiger. „Ik merk inderdaad dat de jeugd de laatste jaren stukken baldadi ger is geworden. Er wordt veel vernield. Aan de rand van het dorp merken we er gelukkig niet zoveel van. Ja, soms wor den we weieens telefonisch lastig ge vallen. Niet door hijgers, maar gewoon om te pesten. Daar hebben meer men sen last van." Bommetjes In Veere lijkt het op het eerste gezicht rustiger. J van de Broek: „Ik heb zelf kinderen in de puberleeftijd en merk er op deze manier niet zoveel van. De jon gens zijn wild, maar dat zijn jongeren toch altijd. Crimineel zal ik ze niet noe men." Maar dan komen de kantteke ningen. „Je merkt toch vaak dat ze meer uit winkels stelen. En de laatste tijd merk ik steeds meer dat er bommetjes worden gegooid in de buurt. In de buurt van de Vlissinger K. de Nooijer is het wel openlijk onrustig. „Altijd hangen er wel jongeren rond op straat en dat geeft toch een onveilig ge- I voel. Ze scheuren rond op brommers en een keer is geprobeerd mijn tas te pik ken. Er wordt ook vaak ingebroken in de buurt." Vooral als de vuilnisbakken buiten staan, is het volgens haar dik wijls hommeles. „Ze schoppen de gft- -bakken omver, zodat alles op straat komt te liggen." In Middelburg lijkt de situatie op het eerste gezicht rustig. „Hier is niks aan de hand", zegt W. van Ouwerkerk. „Het is hier een rustige buurt en echt veel ovexiast is er niet." Maar ook hier is dit een schijnbaar rus tige fa?ade. „Onlangs is er een Keulse pot in mijn tuin kapot getrapt door jon geren." Tijdgeest Directexxr F. de Vos van basisschool 't Zand in Zandstraat (Sas van Gent) wijt als de toename van de jeugdcriminali teit aan de tijdgeest „Normen en waar den vervagen, en dat heeft zo zijn gevol gen." Hij maakt naar eigen zeggen 'weinig jeugdcriminaliteit mee, omdat de Zandstraat een klein dorp is met gi-o- te sociale controle'. De Vos: „Invloeden van bxxitenaf zijn een bepalend voor de jeugdcriminaliteit. Van huis uit moet ex- veel gepraat worden. Wanneer het daar al aan schoil, is er een redelijk begin dat het de verkeei'de kant opgaat. Als kin deren alleen thuis zijn en maar wat voor de televisie zitten, moeten ze alles wat ze zien zelf verwerken. De contacten vervagen en het kind raakt in zichzelf gekeex-d." De Vos vindt dat de verant woordelijkheid vooral 'van huis uit moet komen, en dat de school een on dersteunende taak heeft'. De Oostbux-gse L. de Loos ervaar de jeugdcx-iminaliteit op dit moment als 'heel, heel erg'. „Je weet niet waar het allemaal naar toe moet. Je hoox-t er steeds vaker van." De Oostburgse heeft zes zoons, die allemaal de deux- uit zijn. „Vroeger haalden zij zeker ook katte- kwaad uit, maar nu is het anders dan vroeger. Wapens, messen, niets wordt geschuwd. Iedereen wordt bedreigd en alles wordt kapot gemaakt." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Voor de Mid delburgse bestuursrechter vocht gisteren advocaat J. Wou ters voor vier Vlissingse buurt bewoners de verleende vrijstel ling van het bestemmingsplan voor kinderdagverblijf 't Hazel- tje aan. Door die wijziging kon J. Mijnlieff-Vinke begin van dit jaar in de artsenpraktijkruimte van haar overleden echtgenoot, aan de Nicolaes Beetslaan in Vlissingen, een kleinschalig kinderdagverblijf openen. Raadsman Wouters van de buurtbewoners J. E, Bierens, L. C. van Dijke, C. M. Uijl en A W. de Wei j er vond dat het col lege van Vlissingen een tover formule had gebnxikt oxn de woonbestemming in een be drijfsmatige bestemming om te zetten. „Mevrouw Mijnlieff gaat in een pand in een rustige woon- wijkeenbediïjfjebeginnen. Dat geeft ovexiast. De kinderen wor den weggebracht en opgehaald. Ook de tuin, het erf, is onderdeel van het kinderdagverblijf, waaxin de kinderen regelmatig spelen. De tuin van een van mijn cliënten grenst direct aan het kinderdagverblijfDe gemeente verkwanselt het woongenot, de privacy van de buurtbewoners die zich bovendien niet serieus genomen voelen." Rode draad Over de zogenaamde toverfor mule, die als een rode draad door de rechtszaak liep, ver klaarde F. H. Kuijper, beleids ambtenaar openbaar bestuur van de gemeente Vlissingen, dat het voor gemeenten een zeer ge schikte methode is. Gemeente Vlissingen kon, gesteund door de formule, bekijken of dit kin derdagverblijf zich verdraagt met de woonfunctie van de buurt. „En na toetsing kan de gemeente daarop bevestigend antwoorden. Het kinderdagver blijf is geopend tot uiterlijk 19.00 uur op werkdagen. De verkeersgevolgen door het kin derdagverblijf vallen in het niet in vergelijking met de drukte die de voormalige praktijk ruimte met zich meebracht." Rechter mi'. T. Damsteegt vroeg zich af waaroxn de gemeente het nodig had gevonden om de to- verformule toe te passen. „U had die toch in deze zaak niet nodig, omdat het een huisart senpraktijk is geweest. Die be stemmingsplanwijziging lijkt me zelfs ovexbodig." Kuijper vulde aan dat de ge meente 'netjes wilde zijn'. „We wilden de mensen informeren, zodat ze erop voorbex-eid waren dat er een kleinschalig bedrijf komt. Trouwens, voor het verle nen van een vergunning voor het kinderdagverblijf is ook in spraak van omwonenden moge lijk. Van die mogelijkheid wordt gebruikgemaakt. Die bezwaax-- procedure behandelt de com missie bezwaar- en beroeps schriften op 20 april." Volgens Wouters stuit de omwo nenden ook het definitieve ka rakter van de bestemmings planwijziging tegen de borst. „Eenmaal een kinderdagver blijf, altijd een kinderdagver blijf. Het gebeurt ook vaak dat een kinderdagverblijf steeds meer kinderen toelaat in de loop der jaren. Daarvoor vrezen mijn cli enten." J. Mijnlief-Vinke merkte op dat 't Hazeltje nooit meer dan twaalf kinderen in de leeftijd van zes weken tot vier jaar aan zou nemen. „Dat wil ik niet. Ik wil het kleinschalig houden. Als ik ooit besluit het huis te verko pen, dan stopt het kinderdag verblijf. Die voorwaarden wil ik officieel in mijn vergunning la ten opnemen." De bestuursrechter doet maan dag 6 april uitspraak. MIDDELBURG - Een 26-jarige motorrijder uit Middelburg ging donderdagmiddag met zij n voertuig onderuit in de bocht aan de Grindweg in Zoutelande en belandde in een sloot. Hij x-eed in de lichting van Westka pelle. Hij werd met hoofdletsel opgenomen in het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. APRIL PUMA STREET SOCCER 10 en 11 april (Advertentie) Meer dan 35 activiteiten voor jong en oud, demo's en wedstrijden. Inschrijven tijdens evenement. Programmaboekje op aanvraag verkrijgbaar. Open: vrij. 12.00-20.00 u„ zat., zon., ma. 10.00-18.00 uur. Toegangsprijs: ƒ10.- p.p. Vrije val scaddiving Voorverkoop 50,- per sprong Ter plaatse 60,- per sprong Boekingen: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15