Klapschaats, klapracket... Van Dik Hout wordt grote trekker Klomppopfestival Dubbelexpositie Joke Schmidt en Herman Bisschop Theaterspektakel Nazomer Festivals gaat definitief door t zeeland kunst cultuur Boete en rijverbod voon dronken oegevalsrlt Elf Atochem hoeft uitstoot benzeen niet te verlagen Festival vol droevige levensliederen en ellendige smartlappen i woensdag 1 april 1998 door Wout Bareman De klapschaats blijkt een vinding, die de internationale schaatselite van het ene wereldrecord naar het an dere leidt. De toegepaste techniek is simpel en het wekt daarom verbazing dat het fenomeen al niet veel eerder z'n intrede deed. Ook in andere spor ten trouwens. Twee ingenieurs van de opleiding Werktuigbouwkunde van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen slaagden er nu in - na jaren onderzoek - het-idee van de klapschaats ook toe te passen in de tennissport. Ze ont wikkelden een tennisracket, dat de maximale energie vanuit de onderarm via het handvat absorbeert, waardoor de balsnelheid een gigantische vlucht neemt. Ir. Jan Wuite en ing. Ronald Verhage doceren mechatronica aan de HZ. Ge fascineerd door het succes van de klapschaats trokken ze zich terug in' het schoollaboratorium en ontwik kelden daar het klapracket. Wuite in een technische uitleg: „Op de onderarm wordt een sensor geplaatst die de energie detecteert en via een transponder transporteert naar een actuator in het handvat van het racket. Op deze wijze komt ongeveer 17 procent extra energie vrij." Reactiegrens Juist ja... Volgens Verhage hebben proeven met enkele prominente Ne derlandse tennissers aangetoond dat balsnelheden boven 256 kilometer per uur mogelijk zijn. „Die snelheid lijkt - vergeleken met de racesport - niet groot, maar als je beseft dat deze snel heid boven de kritische reactiegrens van het menselijk lichaam uitkomt, is deze vinding spectaculair te noemen. Een return is practisch onmogelijk." Volgens z'n collega Wuite is dit nög maar het begin van een enorme evolu tie in de sport. „Door nieuwe ontwik kelingen op het gebied van mechatro nica zijn de grenzen in de techniek vrijwel onbeperkt. Het zal nog zeker twee jaar duren voordat het nieuwe racket uitontwikkeld is." Veer De klapschaats, het klapracket... Het zal niemand verbazen dat inmiddels ook de klapschoen is geïntroduceerd. In Groepsnieuws, het maandelijks magazine van de stichting Zieken- huisgroep Zeeuws-Vlaanderen wordt de schoen gepresenteerd: een sport schoen, voorzien van een hak op een stevige veer. Twee medewerkers van het ziekenhuis keerden juichend te rug van een 'proefdag' in Zoetermeer. Groepsnieuws: „Door de verminderde Ing. Ronald Verhage legt de werking van het klapracket uit aan mechatronicamedewerkster Karin Pasman. foto Ruben Oreel krachten op de voeten wordt de kans op knie- en rugklachten gereduceerd. Fysiotherapeuten vrezen een over schot op de arbeidsmarkt van hun be- roepsgroep." De klapschoen is een uitkomst voor rondrazende verpleeg kundigen: dankzij het unieke veersys- teem boeken ze bij hun werk maar liefst 20 procent tijdwinst... Treinen Even iets geheel anders. De Neder landse Spoorwegen willen het isole ment van Zeeuws-Vlaanderen in één klap opheffen. In een van de perio dieken van NS viel eind vorige week te lezen: „De nieuw te bouwen Wester- scheldetunnel moet een tunnel wor den voor auto's en treinen. Dat vinden NS en de Zeeuws-Vlaamse actiegroep Vlaanderen 2000. De partijen betreu ren het dat de tunnel tussen Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland straks uitsluitend is bedoeld voor autover keer." Ook NS Cargo juicht een spoorverbin ding toe. Vandaag - woensdag - wordt het ambitieuze masterplan voor de spoortunnel officieel gepresenteerd tijdens een bijeenkomst in De Mosse laar in Boerengat. Muggentongetjes Ach ja... vroeger stond de dag van he den - kijk naar de datum bovenaan deze pagina en we zijn weer helemaal thuis! - vooral bekend als Verzende- kensdag. Een dag waarop' je kinderen en simpelen van geest wegzond om er gens een boodschap te halen. Alsrze goed hadden geluisterd en even had den nagedacht, waren ze niet gegaan. Want waar haal je een ons vierkante rondjes, eenspijkerzeef, een kilo mug gentongetjes, een dichte gaatjespan, een bloedboor of een houtmijtschaar'? Maar o, wat was het leuk de jongste gezel of gewoon de dorpsgek vertwij feld terug te zien keren met lege han den. De bedenker van de grap was even de held van de dag. Het had wel iets van een volksgericht. In de negentiende eeuw vierde de Ver- zendekensdag hoogtijLater werd de mens socialer, gekken pesten mocht niet meer. En dus veranderde het ka rakter van de grappen en grollen. Alva Een hardnekkig misverstand wil dat de inneming van Den Briel door de Geuzen de oorsprong van 'de dag der gekte' is. 'Op 1 april verloor Alva zijn bril'heet het. Maar lang voor 1572 - zo heeft onderzoek uitgewezen - was het al goed gebruik elkaar op die dag bij de neus te nemen. Bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht zitten 1 april grappen van ver voor 1572 in de kaar tenbakken. Het is trouwens opvallend dat het 1 april-gedoe een wereldwijde bezigheid is. In Duitsland hebben ze vandaag hun Narrentag, in Engeland is het All Fools Day en zelfs in China houden ze zich er mee bezig. Op 1 april 1993 meldde het Jeugddagblad daar dat in de stad Jinan bierleidingen naar de woonhuizen waren aange- legd. Maar waar die '1 april' nu echt van daan komt... Het blijft gissen. Heeft het met het seizoen te maken? De be hoefte om na de lange, saaie winter al le dorheid weg te lachen, net als bij carnaval... Is het de lente, de voorbode van de zomer? Veter Feit is dat, naast de gebruikelijke kin dergrappen ('je veteris los', 'je verliest je voetstappen' en meer van die dijen- ldetsers), jaarlijks vele volwassenen zich verkneukelen om de misleidin gen die aan hun brein ontsproten. Ter illustratie eentje van twee jaar gele den. Het KR O-radioprogramma Breakfast Club sprak met een woord voerder van de ANWB, die melding maakte van de problemen met auto banden, veroorzaakt door de de ex treem lage temperaturen van de maanden daarvoor. „Wij raden u aan de winterlucht weg te laten lopen en uw banden te vullen met voorjaars lucht. Winterlucht is zo afgekoeld dat ze in tegenstelling tot voorjaarslucht te weinig zuurstof bevat. Zo wordt de kans op klapbanden vergroot." Ga naar een Bovag-bedrijf of raadpleeg de Wegenwacht, luidde het advies. En het liep storm! Tenslotte: de Vlissingse ingenieurs Wuite en Verhage laten weten dat ze - na het vervolmaken van de klapracket - nu druk doende zijn met het perfec tioneren van de klapband. door Caroline Moerland OVEZANDE - De Nederlands talige band Van Dik Hout moet 21 mei één van de grote trekkers worden van het jaarlijkse Klomppopfestival in Ovezande. Programmeur Ad Boonman is blij met de komst van deze Noord-Hollandse formatie, die het erg goed doet. Verder veel oude bekenden tijdens deze achttiende editie van Klomp pop, zoals het Franse Blankass, de Ier Barry McCabe met zijn nieuwe band en, voor de tweede achtereenvolgende keer, Handsome 3Some. Ovezande staat Hemelvaarts dag (donderdag 21 mei) en de zondag erna weer op z'n kop. Het besluit dat jongerencen trum De Klomp enkele j aren ge leden nam om het jaarlijkse pop- en straatfestival (dit keer op 24 mei) te combineren, is een goede keuze gebleken. De eve nementen trekken samen door gaans honderden bezoekers. Zoals gebruikelijk, is het pro gramma voor Klomppop eerder rond dan dat van het straatfesti val dat pas over enkele weken komt. Podia Omdat de geschiedenis leert dat het weer rond Hemelvaartsdag niet erg betrouwbaar is, vindt Klomppop plaats in twee grote festivaltenten. Om een continue muziekstroom te garanderen, treden de bands om beurten op op verschillende podia. Het fes tival duurt van half één 's mid dags tot half één 's nachts. Nimbus, een jonge rockband uit Middelburg, heeft het lef om om 12.30 uur het festival te openen. Drie kwartier later volgt Tre mor, dat onlangs een verrassen de cd uitbracht. 'Atmosferische metalzo noemt het Bra bants/Zeeuwse zestal zijn mu ziek. Vervolgens komt om 14 uur No Talkin' aan bod, een ener giek rocktrio uit Goes en Hal steren. Vanwege het succesvolle optre den van vorig jaar is Handsome 3Some ook dit keer weer van de partij (vanaf 15 uur). Boonman beluistert in dit gitaarrock/ triphop-trio internationaal ta lent. Van oorsprong Zeeuws, maar de provinciale podia ont stegen is Sure, dat vanaf 16 uur optreedt. -Ook dit vijftal is een oude bekende op Klomppop. Sure heeft de eer om het publiek Handsome 3Some foto Henk Jan Kamerbeek op te warmen voor het optreden van Van Dik Hout, dat om 16.50 uur begint. Poëtische teksten, vervat in melancholische rock. Zo zou je de muziek van deze vijfmansformatie kunnen type ren. Hun eerste single 'Stil in mij' verwierf in 1994 meteen de hit-status en werd door Nieuwe Revu uitgeroepen tot beste sin gle aller tijden. Ook de laatste cd 'Kopstoot van een vlinder' is bijzonder goed ontvangen. Na optredens op Pinkpop, Park pop, Noorderslag, Lowlands en Crossing Border, doet Van Dik Hout nu Klomppop aan. Vanaf 18.15 uur speelt Void uit Kamperland,' een live-house trio dat Drum 'n Bass en andere moderne Dance Beats brengt. Vervolgens komt om 19 uur de Ierse BMC Band aan bod. Dit is de nieuwe muziekgroep rond Barry McCabe, bekend van Al batross. Must Volgens Boonman is The Per 'li ve een must voor de Zeeuwse popliefhebbers'. Deze Walcher- se band bracht onlangs, de cd People uit en treedt op vanaf 20.15 uur. Ze verlaten het podi um voor het optreden van het Franse Blankass, dat gepland is om 21 uur. Deze 'Rowen Heze in 't Frans' viel in 1996 bijzonder inde smaak bij de bezoekers van Klomppop. Vanaf 22.20 is de beurt aan Nuff Said. Volgens Boonman staat dit 'Zeeuwse poptalent in den vreemde' op het punt van doorbreken. Eind april brengt het Amsterdamse gitaarrocktrio zijn debuut-cd uit. Afsluiter van het festival is vanaf 23.30 uur The Perks. Deze party funk rock band maakt sinds enige jaren furore in het hoofdstedelijke (studen- ten)feestcircuit. Dat belooft dus een wervelend einde te worden. (Meer informatie over Klomppop- Straatfestival op Internet: http: Izeelandnet.nl/klomppop) Adoratie, sculptuur van Joke Schmidt. foto Charles Strijd door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - In de hal en de passerelle van het Terneuzense stadhuis zijn tot 8 mei werken te zien van de beeldend kunste naars Herman Bisschop en Joke Schmidt uit Westdorpe. Het werk van Bisschop is in de streek niet onbekend. Hij expo seerde sinds 1976 al diverse ma len in de Zeeuws-Vlaamse kunsthuizen en openbare cen tra. Vaak betrof het bronsplas tieken, maar in de Terneuzense stadhuishal zijn ditmaal een twintigtal acrylsehildertjen te zien. Bisschop spreekt zelf van 'geabstraheerde figuraties', waarmee hij aangeeft dat, zijn werken niet onder de noemer fi guratief gevangen kunnen wor den, maar ook niet louter ab stract zijn. Als uitgangspunt hanteerde hij bij een reeks van de schilderijen die in Temeuzen te zien zijn een vogelfiguur, die op het ene doek wegvliegt en op een ander wegvalt. De forse werken in de kleuren rose, grijs en groen kregen titels mee als Lupine, dedikatie, spijsoffer en Indiaas belaagd, waarmee de argeloze kijker niet uit de voe ten kan. Hout Joke Schmidt heeft in tegenstel ling tot Herman Bisschop nog niet vaak in Zeeland geëxpo seerd. Ze was vooral in haar ge boortestreek Limburg op dat vlak actief. Schmidt houdt van hout en zij wil die liefde ook ver taald zien in haar sculpturen. In haar wei-ken probeert Schmidt stemmingen als zwak, triest, vrolijk en sterk uit te drukken zonder daarbij de eigenschap pen van het materiaal - hout met zijn onregelmatigheden, lijnen en nerven - geweld aan te doen. De dubbelexpositie in het Ter neuzense stadhuis is op werkda gen te bezichtigen tijdens kan tooruren. doorErnst Jan Rozendaal KATS - Het openluchttheaterspektakel De Dijk in Kats gaat definitief door. Het toneelstuk, uitge voerd met zang en muziek, vormt op 3 september de opening van de Zeeland Nazomer Festivals. Het was lange tijd onzeker of de spectaculaire op voering, waarmee wordt herdacht dat 400 jaar ge leden Noord-Beveland is ingepolderd, kon door gaan. De begroting was niet rond te krijgen. Maar door toezeggingen van onder meer de gemeente Noord-Beveland, het Anjerfonds Zeeland en het Ministerie van OCW is 'voldoende financiële ba sis' gecreëerd, aldus zakelijk leider Donald Bleij- leve. De Dijk wordt ten minste zes keer opgevoerd in het landschap bij Kats, met een bijzondere vorm geving en belichting. Naast een aantal professio nele acteurs verlenen veel amateurs hun mede werking. De kosten van het totale project zijn begroot op 552.000 gulden. Aangezien het Fonds voor de Podiumkunsten enkele maanden geleden een aangevraagde subsidie van 150.000 gulden weigerde, werd een gat in de begroting geslagen. Dat lijkt nu gedicht. De organisatie is nog in be spreking met een aantal fondsen en mogelijke sponsors. „De financiering is niet helemaal rond, maar het is zeker dat de opvoering kan doorgaan" aldus Bleijleve. Behalve van een grootschalige openingsvoorstel lingzijn de Zeeland Nazomer Festivals ook verze kerd van een aansprekend slot. De financiering door Aector Dooms MIDDELBURG - Een lijverbod van een jaar, 2.200 gulden boete, waarvan 1.700 gulden voor waardelijk en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken. Dat was gisteren de sco re voor een 21-jarige Vlissinger, nadat hij op 10 januari dit jaar met te veel drank op een ongeval had veroorzaakt in zijn woon plaats. De man wilde na een avondje stappen een aantal jongeren ge dienstig zijn door ze naar huis te brengen. Hij realiseerde zich niet dat hij dronken en zonder toestemming achter het stuur van een bedrijfsbusje was ge kropen. Bij een kruising op de Nieuwstraat verloor hij de VLISSINGEN - Het chemie concern Elf Atochem hoeft de uitstoot van benzeen niet verder te verminderen. Om aan de voorwaarden in de milieuver-, gunning te voldoen worden on evenredig hoge investeringen van het bedrijf in Vlissingen- Oost gevraagd, aldus Gedepu teerde Staten. Volgens de vergunning uit 1994 moest de uitstoot van benzeen in 1997 teruggebracht zijn tot 25 kilogram per j aar. Milieuambte naren van de provincie hebben vastgesteld dat de vervuiling vorig jaar 100 kilogram be droeg. In plaats van het bedrijf op de vingers te tikken stellen GS voor om de voorwaarden in de vergunning te verruimen. De enige maatregel die zou resulteren in een jaaremissie kleiner dan 25 kilogram is het toepassen van een cryogene techniek. De kosten daarvan zijn volgens GS 'vooralsnog on redelijk hoog'. De gevolgen voor de omgeving van de aanpassing van de vergunning zijn ver waarloosbaar. „Een toename van 0,021 microgram per kubie ke meter. Voor stedelijke gebieden geldt een maximale waarde van 2-3 microgram per kubieke meter", aldus GS. macht over het stuur en ramd»' een aantal geparkeerde auto's De schade was enorm. De mai had de plaats van het ongeval iy paniek verlaten, maar getuiger hadden hem herkend. Uit dg blaastest kwam een score vaL 830 microgram. n Gisteren deed de verdachte o^j de zitting van de Middelburg!, politierechter keurig zijn verjj haal, maar officier van justitig mr. C.J. Oldenburger eiste ee^ langdurig rijverbod en een forsg boete. „Dit is dubbel zo ernstijL want u wist dat u niet kon ri|j' den." Ze eiste dertien maandeL rijverbod, een boete van 2.2QL gulden en twee weken vooij, waardelijke gevangenisstraf, Politierechter mr. AL.R. Meler% wilde het nog als een incident beschouwen. Bovendien viel tj,, verwachten dat de verzekering de schade van de bedrijfsauto^, 13.000 gulden, op de verdacht},, zal verhalen. Daarom haalde dE, rechter wat van de eis af. a Rechter spreekt j! tweetal vrij l van diefstal j|: MIDDELBURG - De Middeljj' burgse politierechter mr. AL.IL Melens heeft gisteren twee manZj nen uit Utrecht vrijgesproken van diefstal met braak. j,, Een van de daders zou tegen heijj, belastende verklaringen heb| ben afgelegd in verband met d3- diefstal van een kluis uit heft, WV-kantoor van Bruinisse. Hg zou de twee Utrechters erb:E( hebben gelapt, toen de polity hem via een vingerafdruk op ee WV-map op het spoor was ge j, komen. De verdachten, 33 en 2 j aar, ontkenden gisteren hun be trokkenheid bij het delict, da op 17 juni 1996 zou hebbei plaatsgehad. De jongste verdachte was w< een bekende van de dader, maa hij snapte niet dat deze zoiet had kunnen doen. Officier val justitie mr. C.J. Oldenburger zat voldoende bewijsmiddelen ej eiste tegen beide verdachte! honderd uur dienstverlening De mannen waren al eens eerd< veroordeeld voor diefstalle| met braak. Toch meende de pi litierechter dat er te weinig b< wijs was. „Het komt neer op dij ene verklaring van een van d daders. Andere bewijsmiddels ontbreken. Dus moet ik jullih vrijspreken", zei hij. (600.000 gulden) van de opera Riders to the sea vandeBritse componist Ralph Vaughan Williams, van 24 tot en met 28 september enkele kei'en uit te voeren door het Residentie Orkest samen met en kele Zeeuwse koren in de loods van Standfast Yachts inBreskens, is nagenoeg rond. Een formeel besluit over het doorgaan moet nog worden geno men door de schouwburgcommissie van Terneu- zen, maar coördinator Ruud van Meijel van de Zeeland Nazomer Festivals vernacht daarover geen problemen. door Jacqueline Pons-Maas KAPELLE - Gezichten in de plooi, zakdoeken bij de hand. Tranen mogen rollen in over vloed. Zaterdagavond 4 april wordt de Vroone in Kapelle ge vuld met oude en-nieuwe levens liederen en smartlappen. Voor de zevende maal laten solisten en groepen zich door een jury beoordelen en strijden zij om de publieksprijs. Veertien deelnemers brengen hun liederen vol overgave met een overmaat aan serieuze in zet. Zijn die liederen wel alle maal zo serieus, ernstig, erg en zielig? Eind jaren vijftig galmde uit het kleine kastje aan de muur de melancholieke stem van de Zangeres Zonder Naam de hardverscheurende woorden: 'mammie laat me toch gaan va ren, toe doe nu mijn schoentjes aan. Ik wil roeien in mijn schuit je, laat mij toch naar paaappie gaan'. Dat laatste, dat deed het hem. Niet vader, va, pap, pa. Nee 'Pappie'. Dat maakte de klank in het lied. Tranen over de wan gen. Het arme kind. Ziek voor een raam in een hutje bij de zee. Diep triest. Zeemansliedjes Hoe zit het met De klok van Ar- nemuiden die bij veel ouderen- koren hoog in het vaandel staat? Vol! overgave zingt iedereen met stralende gezichten: 'wordt de vreugde soms vermengd met droefenis, als het schip op zee gebleven is...' Wat een enig lied om zwierend te zingen. In een ander rampzalig lied staan, de vrouwen op de pieren van de ha ven. 'De zee dompelt al die vrou wen in ellende en verdriet' En dan met een grote uithaal: 'Zee man, o zeeman. Ga toch niet weer heen.' Is dat geen smart? „Nee", weet Ans Schilders, de grote kracht achter hele festival, „die zee mansliedjes zijn geen smartlap pen, wel dat kind dat naar zijn pappie wil. Dat is echt. Dat kun je meebeleven. Je ziet dat ventje zó voor het raam liggen." Smartlappen en levensliederen zijn te vergelijken met appels en peren, vindt zij. „Een levenslied mag je heel simpel, mooi en prachtig zingen en een smart lap, daar hoor je iets mee te doen. Dat kun je met een heel droog gezicht zo zingen, dat je het publiek laat zien dat je het niet serieus neemt. Droogko misch met een knipoog. Het festival is in handen van dj?. Culturele Commissie Kapelle e:aj zou nooit van de grond gekomen zijn zonder de bereidwillige me},, dewerking van Ans Schilderij Vanuit haar toneel- en theater^ achtergrond weet zij de deelne mers door middel van work) shops te brengen tot grot prestaties. Haar criterium is da^ er goede levensliederen e:ei smartlappen worden gebracht)) Doordat Ans de artistieke begety leiding heeft en steeds strenge%, maatstaven hanteert, verbeterd, dit festival elk jaar opnieuw iija kwaliteit. Het festival, dat vorfc jaar vierhonderd bezoeker^ trok, begint zaterdagavond L april in de Vroone om 19.30 uu:™ In de pauze brengt de bekendst Rotterdamse Stien haar mees-y droevige levensliederen, elle% digste smartlappen en nostali'oi gische meezingers. Depresentate tie is in handen van AnMj] Tanihatu en de muzikale ondeijp, steuning is van accorionist Maiivi ten de Haan en drummer Jila Meermans. Adriaan van Dis te gast op school in Middelburg MIDDELBURG - Schrijve Adriaan van Dis is donderdag! april te gast op een literair avond in de aula van de stedelij ke scholengemeenschap Neha lennia in Middelburg. Hi spreekt daar over zijn boeket zijn leven en zijn reizen. In iedei geval zal ook het onderwei] dyslexie aan bod komen. Van Dis is onder meer beken! door zijn boeken Nathan Si(j ZilverEen barbaar if^Chbu Het beloofde land, In Afrika Indische Duinen. In dit laatslj boek speelt de herinnering Nederlands-Indië, de kolonij waar Van Dis' ouders geruit® tijd verbleven, een belangrijk! rol. De historicus drs. H. J. Vsi der, oud-rector van Nehalennif zal de avond inleiden met ee betoog over Nederlands-Indië. De avond is georganiseerd dot leerlingen van VWO 5 in samec werking met de leerlingénvei eniging Nihil Sine Labore, mat voor iedereen toegankelij! Kaarten kunnen worden gei? serveerd bij Nehalennia ondf telefoonnummer 0118-65575! De literaire avond begint o: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 52