interland gaat door Twijfel aan uraniumtest Bijlmerramp tv Noodkreet Arafat op Erasmus Beatrix en Juliana bij uitreiking Four Freedoms Awards 4 WEKEN De Milliano noemt Borst kapitein Titanic Fietsen met trapplanken \Nederland-Nigeria heeft plaats in sobere entourage VN: warmste februari sinds begin registratie Schilderende Deense kleuter verkoopt goed Rolls-Royce in handen BMW Actie voor kleine koffieboeren Rijsbergen op non-actief gesteld VOOR 15,00 14° ri «siL F W 2 Rustig Wolkenvelden, weinig zon en eerst plaatselijk mist. Later op de dag een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima 14 graden. 241e jaargang no. 76 dinsdag 31 maart 1998 osse nummers 1,75 pagina 11 Vlissingen decor van Duitse krimi De Rotterdamse rechtenstudent Julius von Bone (r) trotseerde gisteren veiligheidsagenten om een handtekening van de Palestijnse president Arafat te krijgen. foto Jasper Juinen/ANP door Arnoud Riethof ROTTERDAM - De Palestijnse leider Arafat heeft gisteren in Rotterdam de in ternationale gemeenschap opgeroepen meer druk uit te oefenen op Israël. „An ders is het gedaan met het vredespoces", zei Arafat in een toespraak op de Erasmus Universiteit. „De twee jaar geleden in liet Witte Huis getekende overeenkomst over terugtrek king van Israëlische troepen uit Palestijn se gebieden was, behalve door de VS, ook ondertekend door Rusland, dé Europese Unie, Noorwegen, Egypte, Jordanië en Ja pan. Dat maakt het een internationale overeenkomst en geen bilaterale overeen komst tussen Israël en de Palestijnen. Is raël stelt steeds weer eisen die niet in die overeenkomst staan,alclus de Palestijnse voorman. Arafat was in Rotterdam op uitnodiging van de Economische Faculteit van de Erasmus Universiteit ter gelegenheid van de veertiende jaarlijkse 'Business Week', het grootste studentencongres óp econo misch gebied in Europa. De conferentie is dit jaar onder meer gewijd aan het belang van een goede infrastructuur voor de eco nomisch welvarendheid van landen. De Palestijnse leider wees er inRotterdam op dat door het uitblijven van vrede in het Midden-Oosten en de tegenwerking van Israël (onder meer het weren van Pales tijnse arbeidskrachten) juist de infra structuur van zijn nog steeds verdeelde land geen kans krijgt zich te ontwikkelen. Dit ondanks de vele honderden miljoenen guldens die de EU aan hulp geeft. Zo blijft bijvoorbeeld,de speciale steun die Neder land biedt voor de ontwikkeling van een zeehaven in de Gaza-Strook onbenut om dat Israël de aanleg van die haven tegen houdt zolang er over de rest van de proble men geen overeenstemming is. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aanstaande CDA-Kamerlid De Milliano noemt D66-lijsttrekker en mi nister van Volksgezondheid Borst de 'kapitein van de Tita nic'. Volgens de vroegere topman van Artsen zonder Grenzen is de zorgsector de 'Titanic van het paarse kabinet'. De Milliano was er al vlot bij om zijn opmerkingen kwijt te kunnen op het SeniorWeb, een site waar oudere internetters een bijdrage aan het verkie- zingsdebat kunnen leveren. Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) opende gisteren de si te. Internet leent zich voor breed voerige omschrijvingen. De Milliano: ,,In feeststemming onder een blauwe hemel van economische voorspoed voeren kapitein Borst en loods Terp stra op een ijsberg. Chaos aan boord. Pompen of verzuipen, galmt het door de luidsprekers en in het zicht van de verkie zingen worden miljoenen be loofd voor reparatie." Ook PvdA-Kamerlid Oudkerk heeft het SeniorWeb toever trouwd allerminst ingenomen te zijn met de verrichtingen van de paarse coalitie op het gebied van het volksgezond heid. Volgens hem verdient het beleid zeker niet de 'de schoon heidsprijs'. ANP zie ook pagina 3 bruari. Voor het noorde lijk halfrond was februari de warmste februa- rimaand sinds 1950. De terugkeer naar een normale situatie wordt vooruitgeschoven, naar juni of augustus, in plaats van mei, zoals eerder was voorspeld. „El Nino blijft de hele maand mei bij ons", luidt de prognose. De grote hoeveelheid warm water in de Stille Oceaan die het effect ver oorzaakt, is evenwel aan het slinken. Het is nog onbekend of het tegengestelde patroon, La Nina, dat gekenmerkt wordt door een grote hoe veelheid relatief koud wa ter in de Stille Oceaan, zich.na augustus zal ma nifesteren. De WMO con stateert dat El Nino en La Nina elkaar in de jaren vijftig, zestig en zeventig trouw afwisselden, maar dat La Nina recentminder voorkomt. AP door Carine Neefjes en Thea van Beek AMSTERDAM - Onder hulp verleners en slachtoffers van de Bijknervlieggramp is grote on rust ontstaan over het onder zoek van het Zweedse instituut Biospectron. Daaruit blijkt dat veel meer ver armd uranium is vrijgekomen dan tot nu toe bekend was. De vraag rijst echter hoe serieus de resultaten zijn van dit onder zoek. Bij stralingsdeskundigen van de Technische Universiteit in Delft en het Energieonder zoekcentrum (ECN) in Petten is het bedrijf Biospectron vol strekt onbekend. Opdrachtgever voor het onder zoek is de Stichting Visie. Deze liet Biospectron de Qntlasting onderzoeken van vijftien men sen die sinds de vliegramp in ok tober 1992 kampen met ernstige lichamelijke klachten. Advertentie Libertel iZif Mobiel bellen zonder abonnement. Maar met tijdelijk f30.- gratis beltegoed extra. Bel gratis 0800 05 60. Bij twee mensen werd een ver hoogd uraniumgehalte aange troffen. Voor minister Borst van volksgezondheid is dit de aan leiding een onderzoek in te stel len. De PvdA en GroenLinks hebben een spoeddebat in de Tweede Kamer aangevraagd. De Stichting Laka, het docu mentatie- en onderzoekscen trum kernenergie in Amster dam dat zich ook met de gevol gen van de vliegramp bezig houdt, verwerpt de onderzoeks resultaten. „Het Zweedse be drijf heeft niet gekeken naar de samenstelling van het aange troffen uranium. Bovendien is het onderzoek niet uitgevoerd volgens de gebruikelijke metho des. Normaal gesproken wordt gekeken naar de urine, botten en longen en niet naar de ontlas ting", aldus H. van der Keur van Laka, die in 1994 een rapport publiceerde waaruit bleek dat de staart van de Boeing 747 ver armd uranium bevatte. Laka vindt dat de Stichting Visie, die de resultaten afgelopen week end naar buiten bracht, 'onno dig paniek zaait'. De Stichting Visie kwam via In ternet op het spoor van het Zweedse bedrijf, 'een privé- achtig laboratorium waar zo'n vijftien mensen werken', aldus Bertholet. Onwaarschijnlijk In 1994 onderzocht de GG en GD in Amsterdam de relatie tussen lichamelijke klachten en de vliegramp. Die noemde het onwaarschijnlijk dat bewoners aan verarmd uranium waren blootgesteld. Voor schadelijke gevolgen moet tenminste enkele honderden milligrammen zijn ingeademd. Toch kampen nog steeds veel mensen met lichamelijke klach ten. De commotie heeft in ieder ge val spoed gezet achter het on derzoek van minister Borst. „De onrust in de Bijlmer duldt geen uitstel meer. Het ministerie van Volksgezondheid gaat alvast aan de slag", aldus een woord voerder. GPD NIJMEGEN - Een medewerker van het Natio naal Fietsmuseum Velorama in Nijmegen poetst het nieuwste pronkstuk van de collectie op, een 145 jaar oud rijwiel met trapplanken. Het voertuig werd in Frankrijk gevonden. De machine heeft twee wielen naast elkaar en een klein voorwieltje om te sturen. De trapplanken laten via een zuiger de grote wielen draaien. Het stuurmechanisme is bijna hetzelfde als bij de huidige fietsen. foto ANP - GENÈVE - De maand fe bruari was wereldwijd de warmste sinds meteorolo gen in 1856 mondiaal be gonnen met de registratie van gegevens over het weer. Het weerbureau van de Verenigde Naties heeft dit gisteren bekendge maakt. De World Meteorological Organization (WMO) zegt in een verslag over de in vloed van het El Nino-ef- fect dat de gemiddelde temperatuur wereldwijd 0,75 graden Celsius hoger Was dan normaal voor fe- KOPENHAGEN - „Dat kan mijn zoontje/dochtertje van vijf ook!", is een klassiek commen taar van sommige mensen bij het zien van abstracte kunst. In Denemarken is echter een ou derpaar dat bij een expositie met gepaste trots kan zeggen: „Dat heeft mijn zoontje van vijf gemaakt". Paw Rytter Petersen had op goed geluk drie werken van zijn zoontje Virtus ingeleverd voor de voorjaarstentoonstelling van werk van jonge kunstenaars in de befaamde galerie Chaiiot- tenborg. De schilderijen werden geaccepteerd. Sterker nog, ze zijn al verkocht. Een bedrijf kocht de drie werken samen voor de prijs van 1.000 gulden. AP weest. Met name Frankrijk wil de die uitzondering, en had de boycot vermoedelijk terugge draaid als voor de WK-voetbal geen uitzondering was ge- door Koos van Wees DEN HAAG - Het kabinet verzet zich niet langer te gen de oefeninterland van het Nederlands elftal te gen Nigeria, op vrijdag 5 juni in de Amsterdam Are na. Wel is met de KNVB afgesproken dat de voet balwedstrijd in de grootst mogelijke soberheid wordt afgewerkt: zonder officials, waarschijnlijk zonder volksliederen en ook zonder staatssecreta ris van Sport Erica Terp stra. Terpstra maakte gisteren be kend dat de KNVB juridisch vastzit aan de afspraak die de bond met de Nigerianen heeft gemaakt over het duel. De KNVB baseerde zich daarbij op de uitzonderingsbepalingen van de tegen Nigeria afgekon digde sportboycot. Daarin staat dat de EU-landen kunnen af wijken van de boycot bij de we reldkampioenschappen voetbal en basketbal, en bij de oefen wedstrijden voor die titeltoer- nooien. Volgens de staatssecretaris heeft Nederland 'zelf indertijd met deze uitzonderingsbepalin gen ingestemd. „Als we dat niet hadden gedaan was er waar schijnlijk geen boycot meer ge maakt." De boycot geldt sinds 1995, na de executie van een aantal strijders voor de mensen rechten in Nigeria. De uitzonde ringsbepalingen werden eind november 1997 aangenomen door de EU. Terpstra zei het te betreuren dat de KNVB zich heeft laten leiden door de uitzonderingsbepalin gen. „Ik had liever gehad dat de bond gewoon van de wedstrijd had afgezien." Dat de KNVB in stemt met een heel sober aange klede wedstrijd vindt ze hoop gevend. Daarmee geeft de voetbalbond blijk van haar 'maatschappelijke verantwoor delijkheid', aldus Terpstra. Koortsachtig De oefenwedstrijd leidde giste ren tot koortsachtig overleg tus sen Terpstra, de in Brussel verblijvende minister van Bui tenlandse Zaken Van Mierlo en KNVB-officials. Die koortsach tigheid stond in schril contrast, met de betrekkelijke rust waar in Terpstra sinds december vo rig jaar het overleg met de KNVB voerde. De bewinds vrouwe leek gisteren niet erg ge lukkig met de opwinding. Eer der slaagde ze er wel in een trainingskamp van de Nigeri- aanse selectie in Limburg te voorkomen. De Tweede Kamer buigt zich vermoedelijk al vandaag over de veelbesproken oefeninter land. Vooral het CDA heeft felle kritiek op het kabinet, dat in het EU-overleg zelf heeft inge stemd met de uitzonderingen op de boycot. GPD zie ook pagina 2: Mensenrechten situatie Nigeria blijft slecht De Britse autofabrikant Rolls-Royce komt in handen van het Duitse concern BMW. Rolls-Royce-eigenaar Vickers maakte gisteren bekend hetBMW-bod van 1,18 miljard te accepteren. BMW troefde met dit bedrag andere gegadigden, waaronder VW, af. Het merk Bentley, ook vervaardigd in de Rolls-Royce-fabrieken valt eveneens onder de transactie. Om de positie van kleine koffieboeren in ontwikkelingslan den te verbeteren wordt deze week in vierhonderd Wereld winkels de KoffLeactieweek gehouden. De actie is een initia tief van de Fair Trade Organisatie (FTO) die zich inzet voor eerlijke handel. In de Wereldwinkel in Middelburg wordt de hele week een gratis kopje 'eerlijke' koffie geschonken. Het bestuur van FC Groningen heeft hoofdtrainer Wim Rijs bergen gisterochtend op non- actief gesteld. De clubleiding geloofde er niet meer in dat de oefenmeester de tobbende ere- divisionist nog op de rails zou kunnen krijgen. Rijsbergen is bezig aan zijn eer ste seizoen als trainer van FC Groningen. Zijn contract loopt door tot 1 juni 1999. FC Gronin gen staat momenteel vijftiende en verkeert r:ii Q in degradatienood feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19 Ml door Richard Hoving MIDDELBURG - Koningin Beatrix en prinses Juliana zijn zaterdag 2 mei voor de tweede achtereenvolgende keer samen aanwezig bij de uitreiking van Four Freedoms Awards in Mid delburg. De Zuid-Afrikaanse aartsbisschop Desmond Tutu, die de onderscheiding voor vrij heid van godsdienst ontvangt, preekt zondagochtend 3 mei tij dens een kerkdienst in de Nieu we Kerk. De Four Freedoms Awards, een medaille en vier onderscheidin gen, worden afwisselend in Washington en de Zeeuwse hoofdstad uitgereikt. Prinses Juliana is sinds 1982 nagenoeg elke keer aanwezig geweest bij de uitreiking in de Nieuwe Kerk. Koning Beatrix was twee jaar geleden van cle partij omdat de Spaanse Koning Juan Carlos de Four Freedoms Medal kreeg uitgereikt. Activiteiten In de dagen voor de uitreiking van de Awards wordt een aantal activiteiten gehouden. Op maandag 27 april is er in de Middelburgse stadsschouw burg een Ierse culturele avond ter ere van Mary Robinson. De voormalige president van Ier land ontvangt de Four Free doms Medal. De komst van Desmond Tutu is aanleiding voor een Zuid-Afri kaanse avond op dinsdagavond 28 april in de Zeeuwse Biblio theek. In de aula van de biblio theek wordt de Engelstalige do cumentaire 'Mandela,**son of Africa, father of a nation' ver toond. De film wordt ingeleid door de Zuid-Afrikaanse am bassadeur in Nederland Carl Niehaus. Tutu preekt zondag 3 mei (in het Engels) tijdens de ochtenddienst vanaf 10.00 uur in de Nieuwe Kerk. Vijf Zeeuwse scholieren krijgen na de uitreiking van de Awards de kans om de winnaars een vraag te stellen. De in het Engels gestelde vragen zijn door een jury gekozen uit tientallen in zendingen. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Straat:- Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC SCHELFHORST KEUKENS LOSKADE 45, MIDDELBURG TELEFOON 0118-629101 fciP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1