Meer hulpverlening over grens Oranje snoep voor legioen Laat ze maar creatief bezig zijn op het strand Wereldwinkels week lang op de bres voor kleine koffieboeren Een Duitse moordfilm in winters Vlissingen AMZ wil weer buslijn Twee verkeersdoden Identiteit aangespoelde man bekend Archeologen op zoek naar bodemschatten in tunneltracé zeeuwse almanak Plankenkoorts Onderzoek naar samenwerking brandweer Zeeland en Vlaanderen PZC zeeland dinsdag 31 maart 1998 door Jacques Cats VLISSINGEN - Strandred- dingsbrigades in Zeeland zien geen reden om, net als op een Noord-Duits eiland is beslo ten, het graven van strandkui- len aan banden te leggen. Wel wordt gewaarschuwd voor in stortingsgevaarvoor in de kui len spelende kinderen. door Wout Bareman GENT - De grensoverschrijden de samenwerking tussen de hulpverleners in Vlaanderen en Zeeland wordt verder uitge breid. Na het succes dat de poli tie in Euregio-verband boekte, wordt de komende maanden be keken of een dergelijk samen werkingsverband ook voor de brandweer kan worden opgezet. Daarnaast worden scenario's uitgewerkt voor (hulpverlening over en weer bij calamiteiten. Het besluit tot nauwere en zelfs structurele samenwerking werd maandag in Gent genomen tij dens het jaarlijkse Euregionaal Veiligheidsoverleg, waaraan vertegenwoordigers van de drie Euregio-provincies, de politie diensten en justitie deelnemen. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder wees na af loop van het (besloten) beraad op de succesformule van de po litionele samenwerking; de ach tervolging van vluchtende over treders bijvoorbeeld houdt niet langer op bij de grens en daar naast zijn er alle mogelijke an dere vormen van samenwer king, zoals de gezamenlijke verkeerscontroles in de grens streek. Volgens Van Gelder is het niet meer dan logisch dat ook op ander vlak in gezamenlijkheid wordt opgetreden. Nu al wordt zeer incidenteel - bijvoorbeeld bij branden - een beroep gedaan op eikaars hulpverleningsmid delen. In Zeeuws-Vlaanderen wordt MORIAANSHOOFD - De poli tie heeft de identiteit vast kun nen stellen van de man die vrijdag in het water van de Oos- terschelde gevonden is. Het gaat om Abdurrahman Yalcinkaya die op 1 januari 1958 in de Turk se plaats Sariz geboren is. Dat is dan ook meteen alles wat de po litie van de man weet. Voor zo ver valt na te gaan staat hij ner gens ingeschreven. Bij de sectie zijn sporen van geweld op het li chaam aangetroffen. In zijn kle ding is Nederlands geld gevon den. De politie zit nog met een aantal vragen. Zo wil ze weten wie het slachtoffer kent of hem heeft ge zien tussen 22 en 27 maart jongstleden. Ook is er nog de vraag waar het slachtoffer het laatst woonde of verbleef en wie in de omgeving van de vind plaats aan de Oosterscheldedijlc nabij Moriaanshoofd op Schou- wen-Duiveland in de vroege ochtenduren van de 27-ste maart iets bijzonders heeft ge zien. Verder is de politie in het algemeen op zoek naar andere informatie over het slachtoffer. Mensen die daar iets over kun nen zeggen wordt verzocht con tact op te nemen met het recher cheteam, telefoon 0113-381810 of 0113-383700. Winkeldief in Goes gepakt GOES - De Goese politie heeft gisteren een 31-jarige inwoner van die stad voorgeleid aan de rechter-commissaris wegens winkeldiefstal. Hij wordt er van beschuldigd twee trainingspakken ter waar de van 160 gulden te hebben ontvreemd uit een sport winkel aan de Lange Kerkstraat in Goes. Geamuseerd hebben gemeen telijke vertegenwoordigers en representanten van reddings brigades kennis genomen van de Duitse maatregelen. „Ik mag graag kijken naar iemand die met zo'n klein schepje een op gezette tij den ook de trauma- helikopter uit Brugge ingezet. De gouverneurs van West- en Oost-Vlaanderen en commissa ris Van Gelder besloten maan dag de plannen samen verder uit te werken. Tijdens het eerstvol- door Bianca Abrahamse BRESKENS - Voor velen is het wereldkampioenschap voetbal deze zomer in Frankrijk nog verre toekomst, maar anderen storten zich al volop op de voor bereidingen rondom het oranje festijn. Zo laat ook Verduijn's Suilcer- werkenfabriek in Breskens het WK, dat in juni begint, niet on gemerkt voorbijgaan. De snoepfabrikant is momenteel bezig met het vervaardigen van speciaal snoep. Het snoep is nu al in de winkels verkrijgbaar en zal tot eind juni in de schappen liggen. De Bressiaanse onderneming, onderdeel van snoepfabrikant Van Melle, maakt in haar vesti gingen in Breskens en Ooster hout honderden snoepsoorten. Omdat het oranjegevoel zich binnenkort weer van vele Ne derlanders meester maakt, springt de onderneming handig in op de voetbalgekte. Het snoepassortiment wordt voor de gelegenheid uitgebreid met een speciale WK-lolly en zuurstok in de kleuren van de Nederlandse driekleur en natuurlijk het oranje van de wimpel. In diezelfde stijl zijn winegums in de vorm van voet baltenues vervaardigd. Verduijn exporteert een Belgi sche en Duitse variant van dit snoep naar de buurlanden. Een grote kuil graaft", vindt Kees Lips van de gemeente Oost burg. „Laat de mensen maar creatief bezig zijn." Van L. van Daalen van.de Domburgse red dingsbrigade mogen de kuiien- gravers ook rustig doorgaan gende overleg worden ze gepre senteerd. Er komt geen permanent coör dinerend Bureau voor Euregio- nale Zaken. In plaats daarvan gaan de vertegenwoordigers van de zogenaamde Operatio- Optimistisch W. H. van Heiten, algemeen di recteur van de snoepfabriek, is optimistisch over de kansen van het Nederlands elftal komende zomer op het wereldkampioen schap. Hij denkt dat 'ons elftal redelijk vei' komt en er niet snel uit zal liggen'. Het WK-snoep is volgens Van Heiten dan ook geen zogenaamd risicoproduct, en hij heeft, mocht het onver hoopt misgaan met de voetbal lers in Frankrijk, nog een slag om de arm. Van Helten: „Het snoep kan ook voor Koningin nedag ingezet worden. Dat is tenslotte ook een oranjefeest. Hij vertelt dat 'van tevoren al tijd meer beweging in de ver koop zit dan tijdens een evene ment.' Het grootste deel van het WK-snoep zal volgens hem al opgepeuzeld zijn, voordat het WK goed en wel begonnen is. W. H. van Helten, algemeen di recteur van de snoepfabriek in Breskens, met het uitgebreide WK-assortimenl. foto Charles Strijd met delven. „Als ze maar geen schade toebrengen aan de küstbescherming." Het zijn volgens Van Daalen vooral Duitsers die op het strand graag hun eigen territorium mogen afbakenen. „Zij zijn nele Invalspunten Grensregio's (OIPG's) en het Grensover schrijdend Anspreekpunt van de Regiopolitie Zeeland inten siever vergaderen. De OIPG's (met vertegenwoordigers van de gerechtelijke politie, de Rijks- nog wat primitiever dan wij. Een Nederlander rolt z'n matje uit en gaat liggen," Chris Si mons van de Van Dixhoom Reddingsbrigade, die grote stukken van Walcherse stran den bewaakt, weet nog van wacht en de gemeentepolitie in Vlaanderen) regelen de contac ten met de Zeeuwse politie. Ze vormen samen straks een overlegplatform, dat meer stu ring moet geven aan de grens overschrijdende samenwerking vroeger dat er wel eens ruzies ontstonden om kuilen. Dan stuurden de gravers mensen weg die in 'hun' kuil zaten. Si mons wil alleen waarschuwen voor instortingsgevaar, „Van wege al die opspuitingen ligt er veel mul zand, waardoor zo'n kuil gemakkelijker instort. Dus nooit te diep of te steil gra ven." en adviezen moet opstellen voor de beleidsbepalers. Ook de gou verneurs en de commissaris stu ren een afvaardiging. De verte genwoordigers van politie en provincies treffen elkaar binnen enkele maanden voor het eerst. ELLEWOUTSDIJK - Maandag is een gespecialiseerd bureau uit Amsterdam begonnen, met ar cheologisch onderzoek in de Zak van Zuid-Beveland. Be doeling is vast te stellen of zich op en om het tracé van het we genstelsel van en naar de Wes- terscheldetunnel mogelijk his torisch waai'devol materiaal in de grond bevindt. Het onder zoek wordt, in opdracht van de NV Westerscheldetunnel, uitge voerd door het Archeologisch Adviesbureau RAAP. Het gaat om een zogenaamd in ventariserend onderzoek dat moet uitwijzen of aanvullend onderzoek moet worden ver richt. In de directe omgeving van het tunneltracé ligt een vliedberg en zijn in het verleden ook resten van een Romeinse ne derzetting aangetroffen. Als het aan de directie van de Wester scheldetunnel ligt, zetten de on derzoekers flink wat vaart achter hun werk, want het tun nelproject mag geen vertraging oplopen. Volgens de planning moet in december worden be gonnen met de aanleg van de tunnelinrit en het wegenstelsel. Tegelijk met het archeologisch onderzoek worden boringen verricht die inzicht moeten ver schaffen in de kwaliteit van de land- en watei'bodem. door Michelle Middendorp MIDDELBURG - Deze week wordt in vierhonderd Wereld winkels de Koffieactieweek ge houden. De actie is een initiatief van de Fair Trade Organisatie (FTO) die zich inzet voor eerlijke handel. De FTO steunt de afzet markt van kleine koffieboeren in ontwikkelingslanden. Om de koffie onder de aandacht te brengen kan in de Wereldwinkel in Middelburg de hele week een gratis kopje 'eerlijke' koffie ge dronken worden. „Koffieboeren in ontwikke lingslanden worden de dupe van tussenhandelaren en te lage marktprijzen. Daardoor kun nen vooral kleine boeren maar moeilijk het hoofd boven water houden. Wij betalen de boeren rechtstreeks én een hogere marktprijs. Door langdurige contracten en een vooruitbeta ling van de order kunnen de boeren een toekomst opbou wen", zegt Mark Huis in 't Veld van FTO. Alle koffiesoorten van Fair Trade dragen het Max Ha- velaar Keurmerk, dat garantie biedt voor eerlijke handel. Het doel van eerlijke koffie is dat de koffieboeren uiteindelijk zichzelf kunnen bedruipen. Er is al veel bereikt. Zo opereert Costa Rica dankzij eerlijke han del zelfstandig op de wereld markt. En honderdduizenden boeren in landen van Latijns Amerika en Afrika hebben een beter inkomen. „Maar dat is nog lang niet genoeg. Het markt aandeel van Max Havelaar is nog maar 2,5% en dat betekent dat miljoenen boeren nog geen koffieboon eerlijk hebben kun nen verkopen", zegt Huis in 't Veld. Het is vijfentwintig aar geleden dat de eerste'eerlijke koffie in Nederland werd verkocht. Een mooie aanleiding om in de We reldwinkels de Koffieactieweek te houden. Jannie van Hoog- strate is penningmeester van de Wereldwinkel in Middelburg en door Harmen van der Werf BORSSELE - Touringcarbe- drijf AMZ uit Borssele over weegt op beperkte schaal weer zelfstandig openbaar vervoer te gaan rijden. Het gaat om één busdienst, lijn 38 Yerseke-Vlis- singen. Lij n 3 8 wordt nu al door de AMZ gereden in opdracht van dé streekvervoerder van Zeeland, de ZWN Groep. De ZWN Groep wil die lijn echter met ingang van de nieuwe dienstregeling, eind mei, schrappen, omdat er te weinig passagiers gebruik van zouden maken. heeft zelf in een ontwikkelings land gewoond. „Wij staan als Wereldwinkel achter dit project omdat het de mensen zelfstandig maakt. Ik heb in Afrika een aantal ont wikkelingsprojecten meege maakt. Dat duurde twee jaar en dan gingen de ontwikkelings werkers weer weg. Dan zag je zo'n project als een kaartenhuis in elkaar vallen." Direct Chiel van der Ende, voorzitter van de Wereldwinkel Middel burg, vindt het belangrijk dat met de eerlijke koffie geen pro jecten worden gesteund maar dat het geld direct bij de boeren terechtkomt. „De koffie is ge middeld een gulden duurder. Maar als je deze koffie koopt dan geef je direct aan de boeren. Er blijft geen geld aan de strijk stok hangen", verzekert Van der Ende. „Met deze actie willen we ook het vooroordeel wegnemen dat Max Havelaar koffie niet lekker is. De koffie komt uit de zelfde landen als die van de.be kende merken en de bonen worden door dezelfde gerenom meerde fabrieken gebrand", voegt Van Hoogstrate er aan toe. Daar is Huis in 't Veld het volle dig mee eens. „Nederlanders zijn eigenwijze koffiedrinkers. En erg trouw aan hun koffie- merk Wij voeren dit hele jaar op allerlei grote festivals actie om eerlijke koffie meer bekendheid te geven." De actieweek duurt tot zaterdag 4 april. Autodiefstal GOES - Een inwoner van We- meldinge heeft gisteren bij de Goese politie aangifte gedaan van diefstal van een bestelauto op een bedrijfsterrein in Goes. De diefstal Vnoet het afgelopen weekeinde hebben plaatsgehad. Het ging om een Mitsubishi met het kenteken BP-76-KV. De AMZ acht de busdienst wel levensvatbaar, mits de subsidie gehandhaafd blijft. Lijn 38 rijdt uitsluitend 's ochtends en aan het einde van de middag, vooi- namelijk voor personeel van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen-Oost (Scheidepoort) en Vlissingen. Momenteel vindt met het ministerie van Verkeer en Waterstaat overleg plaats over overheveling van de kaart - opbrengst naar de AMZ. Tot eind jaren tachtig heeft de AMZ zelfstandig al het open baar vervoer gereden op de Be- velanden. De ZWN Groep heeft dat toen overgenomen. Commissaris Maubach is in winters Vlissingen terecht gekomen om een moord te onderzoeken in de Duitse krimi Glatteis. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Commissaris Maubach loopt quasi-nonchalant door de Sint Jacobsstraat in Vlissingen, terwijl even verderop een fotograaf de kerstman en een groepje kinderen vastlegt. Winke lend publiek figureert professioneel. Ondanks een aangenaam lentezonnetje was gisteren een winters Vlissingen het decor van de Duitse televisiefilm Glat teis, die eind van dit jaar op de Duitse televisiezender ADR te zien is. Walter Koning, de productie-manager van Glatteis, kwam tijdens zijn zoek tocht naar een Nederlandse kustplaats vrij snel in Vlissingen uit. „Nergens in Nederland vind je zo'n mooi, oud hotel dat direct aan zee ligt. Hotel Brittannia voldoet precies aan alle eisen van het script. We hebben in het hotel gefilmd en buitenopnames van de boulevard Evertsen en de Spuistraat gemaakt. Vandaag doet de Sint Jacobspassage dienst als een ontmoetingsplaats. Tussen de figuranten van vooral het castingbureau FTV uit Rotterdam on derscheiden de hoofdrolspelers Günter Lamprecht en Ralf Schermuly, alias commissaris Maubach zich. Op het sein van regisseur Michael Gutmann vormt zich telkens een nieuwe mise-en-scène. Kerstversiering De meeste winkeliers van de Sint Ja cobspassage hebben voor deze gelegen heid him kerstversiering weer voor de dag gehaald. „Een paar weken geleden vroeg Walter Koning of we onze paasei eren nog niet in de etalage wilden op hangen. Ik vind het een eer dat onze passage is uitgekozen. Wordt er eens niet gesproken over leegstand, maar komt onze straat positief in het nieuws. Het. is toch ook een heel sfeervolle straat"zegt Frans Ley dekkers van Ma rijke Wol- en handwerken. De figuranten wachten intussen gedul dig op hun beurt. Via FTV is het model lenbureau Souplesse uit Oost-Souburg ingeschakeld. Ilse wandélt langs de etalages en kijkt keurend naar de kle ding. Langzaam komt commissaris Maubach naderbij Het is moeilijk een verhaal te ontdek ken in de verschillende korte shots. In Glatteis wordt Erika Wallmann, eige nares van een groot bedrijf, dood aan getroffen onderaan een trap die direct foto Lex de Meester naar het water loopt. Iedereen denkt aan een ongeluk, behalve werknemer Günter Lamprecht. Hij verdenkt Eri ka's man. Daar begint Lamprechts een zame zoektocht naar bewijs, die uit mondt in een obsessie. De machtige Wallmann moet ontmaskerd worden. Onverwacht krijgt Wallmann steun van een jonge Poolse vrouw. Zij zijn eerst slechts bondgenoten in het onderzoek, maar groeien naar elkaar toe. Zij ko men er achter dat Wallmann een per fecte moord heeft gepleegd. De Duitse politie neemt hen niet serieus. Lamp recht kan nog maar een manier beden ken. Hij bootst de moord na. Deze keer zalzijn eigen vrouw het slachtoffer zijn, zodat hij met Anna een nieuw leven in Vlissingen beginnen. Maar commissa ris Maubach zit hen op de hielen. AXEL - Bij verkeersongevallen in Hengstdijk en bij Axel zijn zondagavond laat en maandag ochtend twee mensen om het le ven gekomen. De slachtoffers komen uit Vogelwaarde en Hulst. Een ontsnapt paard veroor zaakte maandagochtend om streeks half zeven een ongeluk, waarbij de 28-jarige automobi list A C. Bouwens uit Hulst om het leven kwam. De aanrijding met het paard gebeurde op de Langeweg tussen Westdorpe en Axel. Ook het paard bezweek aan zijn verwondingen. De poli tie werd om half zes gistermor gen ingelicht dat er ter hoogte van de Westdorpse Eversdam twee paarden de Tractaatweg overstaken. Het. lukte de politie om ter plaatse één van de ont snapte dieren te vangen, het an dere paard was spoorloos. Een klein uur later veroorzaak te het nog loslopende paard een aanrijding met de auto. Het voertuig belandde in een sloot. De bestuurder, die ter plaatse aan zijn verwondingen be zweek, moest door de brand weer uit zijn zwaar beschadigde auto gehaald worden. De eige naar van de paarden is bekend. Hoe de diei'en uit de stal konden ontsnappen, is nog onbekend. De 22-jarige R. van Trappen uit Vogelwaarde verongelukte zon dagavond laat op de Iiengst- dijksestraat. Het slachtoffer zat als passagier in de wagen van een evenoude automobilist uit Hengstdijk, die door nog onbe kende oorzaak de macht over het stuur kwijtraakte. De auto vloog de weg af en kwam tot stil stand in een sloot. De passagier overleed ter plaatse. De be stuurder raakte gewond. De spanning neemt toe in dat Goese gezin. De jongste dochter heeft een rol gekre gen in een toneel- en zangspel tijdens de schooluitvoering aanstaande vrijdag. Nee, het is geen hoofdrol, maar ze heeft de taak de eerste twee coupletten van het prachtige lied 'It takes tivo to tango'so lo te zingen. Dat is genoeg om je op 9-jarige leeftijd ernstig ongerust over te maken. Het hele gezin leeft eendrachtig mee. Nu hoeft een onver hoopte aatival van planken koorts niet tot dramatisch gezichtsverlies te leiden. De rol die ze speelt is die van spook; een tweekoppig spook zelfs. Het zal de toeschou wers dan ook enige moeite kosten te doorgronden ivie schuilgaat onder de bij die rol passende uitmonstering, zo dat roem en glorie bij een vlekkeloos optreden én schaamte en vernedering bij tegenvallend toneelspel in elk geval achterwege blijven. Laatst ging het aan de ont bijttafel over de zorgen die het tweekoppig spook in spe kiuellen. Wat als ze haar tekst niet meer weetWat als ze over haar spookgeivaad struikelt? En vooral: wat als de mensen in de zaal begin nen te lachen? Het publiek wordt vrijdag dus vooral verzochtniet te la chen. reusachtige oranje winegum in de vorm van een leeuw van veer tig gram sluit de rij in het oran je-assortiment. De snoepfabri kant importeert kauwgom en lollies met plaatjes waarop ka rikaturen van voetballers afge beeld zijn van een Spaanse col- lega.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11