Zorgbond is woest op kabinet EEUWSE COURANT Rumoer om interland Nederland-Nigeria Reisbureau licht vakantiegangers op Peru getroffen door noodweer D66 wijst CDA af 4 WEKEN Strenge Duitse regels voor strandkuilen Elektrofiets moet verzekerd zijn Drukte op verkiezingsmarkt Besluit over arbeidsvoorwaarden uitgesteld tot na de verkiezingen Vissers vinden lijk van man in Oosterschelde Spice Girls bezorgen politie handenvol werk Dieren in Noordzee bedreigd Schaatsers verpulveren records 13 VOOR 15,00 Lente Klein beetje zon en droog. Middagtemperatuur rond 18 graden. Matige tot vrij krachtige zuidenwind. 241e jaargang no. 75 maandag 30 maart 1998 losse nummers 1,75 TRUJILLO - Peruanen proberen de lading vis te red den uit een vrachtwagen die vast is komen te zitten op de overstroomde Pan American-weg bij Trujillo, een dikke 500 kilometer ten noorden van Lima. Hevige stortbuien hebben de belangrijke, ruim dui zend kilometer lange weg tussen de Peruaanse hoofd stad en de noordelijke stad Tumbe op een tiental plaatsen vernield. Een vliegtuig van de Peruaanse luchtmacht dat men sen vervoerde die door overstromingen waren ge strand, is zondag neergestort ip een sloppenwijk van de Noord-Peruaanse stad Piura. President Alberto Fujimori maakte bekend dat er zeker 28 doden zijn gevallen. Vijftien inzittenden hebben de ramp over leefd. Sommige inzittenden konden op eigen kracht met lichte verwondingen uit het wrak stappen. Op de grond vielen geen slachtoffers. foto Scott Dalton/AP door Ans Bouwmans DEN HAAG - De KNVB zal niet zwichten voor de politieke druk om de oefeninterland tegen Ni geria, op vrijdag 5 juni in de Arena, te schrappen. Volgens de voorzitter van de sectie betaald voetbal, HenkKesler, fiatteerde het ministerie van VWS destij ds de verplichtingen die de KNVB is aangegaan met het Afrikaan se land, dat wegens schendin gen van de mensenrechten sinds 1995 door een sportboycot van de EU is getroffen. De Europese Unie kondigde toen sancties af tegen het mili taire bewind in Nigeria, na de executie van negen strijders voor de mensenrechten. De boy cot is in december 1997 her haald, met een uitzondering voor de WK's voetbal en basket bal. ,,Wij hebben met Nigeria af spraken gemaakt opeen moment dat er over een sport boycot met ons nog niet was ge communiceerd" aldus Kesler. ,,We spelen gewoon. Duitsland speelt ook tegen Nigeria. Het kabinet wil liever niet dat het duel doorgaat, maar zal de interland niet verbieden. Vol gens het kabinet is de wedstrijd in strijd met de Europese boy cotmaatregelen. Zowel minister Van Mierlo (buitenlandse za ken) als minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) heb ben zich dit weekeinde openlijk verzet tegen de voetbalwed strijd, na een discussie hierover in het kabinet afgelopen vrij dag. In het PvdA-vlugschrift zei Pronk het een schande te vinden indien de sancties zouden wor den genegeerd. Kesler: „Het standpunt van Pronk is voor óns niet nieuw. Hij kent onze argumenten. Eén ding is helder: de KNVB is geen poli tieke partij, als zodanig nemen wij geen politiek standpunt in. Om het Nederlands elftal te ge bruik als politiek drukmiddel, is niet de juiste weg." Staatssecretaris Terpstra van sport heeft de KNVB vorig jaar twee keer per brief laten weten tegen een oefeninterland van Nederland tegen Nigeria te zijn, maar de KNVB heeft zich daar tot nu toe weinig van aange trokken. Inmiddels is er afgesproken dat het kabinet de KNVB nog eens zal laten weten hiermee zeer on gelukkig te zijn. Maar het is niet mogelijk om cle wedstrijd te ver bieden, aldus een woordvoerder van VWS. Wat de regering wel kan doen - en dat wil minister Pronk - is het weigeren van visa aan de spelers en begeleiders van het Nigeriaanse team. Van Mierlo en Terpstra zullen van daag nog eens om de tafel gaan zitten, om te kijken of ze zo ver willen gaan. In de praktijk levert het inhou den van de visa overigens geen onoverkomelijk bezwaar op voor de KNVB om toch een oe fenwedstrijd te houden. De meeste spelers van het Nigeri aanse nationale team voetbal len al in Europa en hebben geen visum nodig. Volgens een woordvoerder van Terpstra komt het er uiteindelijk op neer dat de KNVB zijn maatschap pelijke verantwoordelijkheid moet nemen. GPD Een groot aantal gedupeerden trok zaterdag naar Ra ja Travels. fotoCeesSpruijt/ANP ROTTERDAM - Het reisbureau Raja Travels in Rotterdam-West heeft vermoedelijk honderden vakantiegangers opgelicht. De gedupeerden hebben reizen naar Suriname, de Nederlandse Antillen en India betaald. De ei genaar van het reisbureau is met de noorderzon vertrokken. Vrijdagavond kwam de politie de zaak op het spoor. Voor het reisbureau annex videotheek verzamelden zich toen 150 boze klanten die hun tickets niet hadden gekregen. Zij eisten bo vendien hun paspoorten terug. Omdat niemand aangifte deed, kon de politie vrijdag niet in ac tie komen. Zaterdagmiddag is in opdracht van de rechter-com- missaris toch een inval gedaan. Binnen nam de politie een groot aantal paspoorten in beslag'.. De politie schat dat 300 mensen het slachtoffer van de oplich ting zijn geworden. Die hebben gemiddeld 1.500 voor de tic kets betaald. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - D66 voelt er niets voor samen met het CDA in een kabinet te gaan zitten. Daarvoor verschillen beide par tijen op bepaalde cruciale pun ten te veel van elkaar. De grote voorkeur van D66 is en blijft meeregeren in een tweede Paar se kabinet. D66-lijsttrekker Borst zei dat gistermiddag op een partijbij eenkomst in Amsterdam, waar ze het begin van het tweede deel van de verkiezingscampagne inluidde. Met name de stand punten van het CDA op het ge bied van het referendum, winkelsluitingsti j den en de zeg genschap in het onderwijs lig gen 'mijlenver' van die van D66, stelt zij. Wij doen niet mee aan een dans om de macht die de sporen van Paars weer uitwist, zoals de an- dere paarse partners de laatste weken lijken te doen. Ten koste van bepaalde paarse verwor venheden willen ze de macht krijgen", zo zei Borst Meeregeren heeft volgens haar alleen zin als je als partij ook 'iets in de melk te brokkelen hebt'. Daarvoor zijn zetels no dig, maar ze wilde niet kwijt hoeveel er nodig zijn om deel te nemen aan een regering. Volgens de minister zijn de slechte peilingen voor een groot deel te. wijten aan onduidelijk heid over wat D66 voorstaat en bereikt heeft. Daarom heeft ze DEN HAAG - De berijders van een elektrofiets mogen alleen verzekerd de weg qp. Voor de wet is het voertuig namelijk geen fiets, maar een bromfiets waarvoor een verplichte aan sprakelijkheidsverzekering geldt. Een dergelijke verzeke ring kost tussen de 20 en 50 gul den per jaar. Door deze mededeling van de ministeries van Verkeer en Wa terstaat en Justitie is een einde gekomen aan de onduidelijke status van de elektrofiets, Het rijwiel is uitgerust met een 250 watt-elektromotor die de trap- beweging ondersteunt. Organisaties als RAI, Bovag, ANWB, WN en CBR hadden de ministeries om een standpunt gevraagd. Volgens hen rijden nu veel elektrofietsen zonder ken tekenplaat, dus onverzekerd, rond omdat de berijders denken dat ze op een gewone fiets zit ten. ANP LANGEOOG - Zijn de Ooster buren bekend, zo niet berucht vanwege hun voorliefde om op het strand kuilen te graven, in eigen land worden de moge lijkheden daartoe beknot. Het Duitse Noordzee-eiland Lang'eoog heeft namelijk be sloten paal en perk te stellen aan de graaf- en bouwwoede Van veel strandg'angers Kuilen op het strand mogen voortaan een doorsnee hebben van hoogstens vijf meter en de 'muren' mogen niet hoger zijn dan dertig centimeter. Met de strenge reglementering probeert het bestuur van het Duitse Waddeneiland te voor tkomen dat erop het toch al niet ruim bemeten strand geen ruimte meer overblijft voor an dere gasten. Volgens de politie liep het met de graafwerk zaamheden in het verleden soms volkomen uit de hand. Het graven van zandkuilen geldt overigens als een typisch Duits verschijnsel. Psycholo gen verklaren het verschijnsel ook als afbakening van een ter ritorium. ANP MORIAANSHOOFD - Vissers hebben vrijdagmorgen in de Oosterschelde het stoffelijk overschot gevonden van een man, die vermoedelijk door een misdrijf om het leven is geko men. Dat heeft de politie afgelo pen weekeinde bekend ge maakt. De vissers troffen het ontzielde lichaam rond elf uur aan ter hoogte van de Flauwershaven, in de buurt van het Schouwse gehucht Moriaanshoofd. Pas zaterdagavond, tijdens de sectie op het lichaam, rees het vermoeden dat de man door een misdrijf om het leven moet zijn gekomen. Inmiddels is ook de identiteit van het slachtoffer bekend. Het gaat om een Turkse man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Omdat zijn familie nog niet op de hoogte is van zijn dood, kon de politie zondag zijn naam nog niet prijsgeven. Het rechercheteam dat op deze zaak is gezet, onderzoekt onder meer waar de man voor het laatst heeft verbleven of is ge zien. ARNHEM - De Spice Girls heb ben dit weekeinde in Arnhem niet alleen in het Gelredome voor veel beroering gezorgd. Buiten het stadion had de poli tie de handen vol om eerst par keerders van de vluchtstroken van de A325 te krijgen en later fietsers en voetgangers veilig de snelweg over te laten steken. Zaterdag zorgden veel automo bilisten voor gevaarljke toe standen door hun wagen op de vluchtstrook te parkeren. Zondag stonden agenten op de snelweg A3 2 5 om een zelfde si tuatie te voorkomen. Ook kre gen bezoekers eerder aanwij zingen waar zij hun auto wel mochten parkeren. De maatre gelen werkten volgens een woordvoerder van de politie af doende. Zaterdag zorgden ook fietsers en voetgangers voor ver- keershinder. Op de heenweg na men zij keurig de aangegeven fiets- en voetgangersroute, maar na afloop wilde iedereen zo snel mogelijk weg. Opnieuw staken groepen mensen de snel weg over. De politie zette zon dag extra mensen in om onge lukken te voorkomen. ANP zie ook pagina 4 De visserij op de Noordzee is funest voor een aantal soorten dieren. Volgens een aantal Europese onderzoeksin stituten zijn vooral roggen en andere, langlevende soorten, slachtoffer van intensieve bevissing. Gianni Romme besloot van nacht het WK schaatsen (af standen) in stijl. De- schaatser uit Made, die vrijdag op de 5000 meter al een wereldrecord i'eed, verbeterde ook zijn eigen mon diale toptijd op de 10.000 meter. Op het superijs van Calgary sneuvelden dit weekeinde bij de mannen ook de recoi-ds op de 500 meter (Shimizu), de 1000 meter (Bouchard) en de 1500 meter (Söndral). Bij de vrouwen snelden Niemann (3000 en 5000 meter), Witty (1000) en Friesin- ger (1500 meter) naar gouden wereldrecords. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,21 en 22. van onze redactie binnenland UTRECHT - Het is schan dalig dat het kabinet nu geen besluit neemt over de ruimte die er is voor de ar beidsvoorwaarden in de zorg. Dat kan alleen maar ingegeven zijn door angst dat er een arbeidsconflict uitbreekt. CAO-onderhandelaar A Wirtz van de Abvakabo is weinig te spreken over de beslissing van het kabinet een besluit over de verkiezingen heen te tillen. Drie weken geleden zou er al een be sluit vallen, stelt hij. Aanstaan de donderdag beginnen de CAO-onderhandelingen. „Door geen besluit te nemen laat je meer dan 350.000 werk nemers die de CAO-onderhan delingen in moeten in het onge wisse, zo vindt de Abvakabo- onderhandelaar. Het uitstel be moeilijkt volgens hem ook de gesprekken over het pakket aan maatregelen die de zorg aan trekkelijk moeten houden en een dreigend personeelstekort dienen te voorkomen. De bonden onderhandelen met de werkgevers in de zorg over de CAO. Maar het kabinet bepaalt de loonruimte. Minister Borst (Volksgezondheid) wil voor de arbeidsvoorwaarden 900 mil joen gulden uittrekken. Daar mee is het volgens haar mogelijk 3 procent loonsverhoging te rea liseren. De bonden eisen een loonsver hogingvan 3,75%, 0,75% einde jaarsuitkering, en nog eens 1,5% voor verbetering van de arbeidsmarktpositie. Borst stelde gisteren dat de CAO-onderhandelingen ge woon kunnen beginnen. Het is volgens haar niet nodig dat dit kabinet nu al geld be schikbaar stelt voor zaken naast het loon. Volgens de minister moeten vakbonden, werkgevers en overheid behalve over loon ook afspraken maken over bijko mende zaken als bij voorbeeld kinderopvang en scholing. Dat het huidige kabinet vrijdag besloot daar nu nog geen geld voor beschikbaar te stellen, vindt zij logisch. „Je kan niet nu dl exacte afspraken maken voor de periode hierna. Maar dat neemt niet weg dat de onder handelingen over dat brede pakket nu al kunnen beginnen." „Juist over die bijkomende za ken moet nu al gesproken wor den. De partners moeten er dan op vertrouwen dat dat geld er in de volgende kabinetsperiode ook is. Daar kunnen we nu wel afspraken over maken en op pa pier zetten zodat die in de for matie meegenomen kunnen worden", aldus Borst. ANP De Tweede Kamer hield zaterdag een verkiezingsmarkt met het oog op de verkiezingen op 6 mei. De deuren gingen open voor ruim 13.000 bezoekers, die zichkonden laten informeren over de ideeën en standpunten van de partijen die nu al in de Kamer zijn vertegenwoordigd. De partijen deelden duizen den ballonnetjes, stickers en potloden met opdruk uit. Politici, waaronder GroenLinks-leider Paul Ro- senmöller (foto) leidden bezoekers rond. zich voorgenomen nu duidelij kere, maar ook hardere toon aan te slaan. D66 wil een contract sluiten met de kiezers. Dat betekent dat de partij de verkiezingsbeloftes zal nakomen en de verworvenhe den van Paars zal bewaken en behouden, aldus Borst. Op har de punten als extra banen in de gezondheidszorg, minder regel tjes in het onderwijs, de gekozen burgemeester, vergaande mi- lieumaatx-egelen en een betere euthanasiewetgeving zullen de Democraten ook in de formatie niet toegeven, meent Borst ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA} ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Voorletters: m/v Straat: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-231231 Titel HVV'24 na winst op Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1