[pzc Schouwen-Duiveland krijgt Zeecu Een gehandicapt waterschapsbestuur PZC VVD Oostflakkee toch in oppositie CIOS start stages fitness-studenten in het buitenland Lucht basisschool Binnen de Veste in Zierkzee asbestvrij zeeland si 1 Vijfjevoor 750jaar stadsrechten Zierikzee wordt écht betaalmiddel Gemeentehuis rolstoelvriendelijk Auto terug na betalen boetes Automobilist botst tegen boom Winkeldief tweemaal gepakt Rechter geeft dealer een kans Dealers moeten de cel in Vlissings hotel mag de hoogte in Flinke schade bij aanrijding vrijdag 27 maart 1998 ZIERIKZEE - Het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland wordt zo snel mogelijk gemakkelijker toegankelijk voor rol stoelers. De commissie algemene en interne zaken heeft gis teravond besloten niet de raadsvergadering van april af te wachten, maar B en W nu al toestemming voor aanpassing van de hoofdingang' te geven. Daar zullen nu schuifdeuren worden bevestigd. Ook zal het stoepje worden aangepast. GOES - Bij een routinecontrole is donderdagmorgen in alle vroegte omstreeks 1.45 uur een 25-jarige man uit 's-Graven- polder aangehouden. Hij bleek nog enkele boetes open te heb ben staan, voor een totaalbedrag van 243,75 gulden. Omdat het wettelijk mogelijk is de auto in zulke gevallen te vorderen, moest de man om geld gaan om de boetes te betalen, waarna hij zijn voertuig terugkreeg. THOLEN - Een 35-jarige man uit Bergen op Zoom raakte donderdag omstreeks 17 uur op de Oud-Vossemeersedijk in de richting van Tholen de macht over het stuur van zijn auto kwijt. Hij kwam op de verkeerde weghelft terecht, draaide 180 graden en schoot achteruit verder, tot zijn voertuig naast de weg belandde om tegen een boom tot stilstand te komen. De automobilist kwam met de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd, de boom licht. VLISSINGEN - De politie heeft donderdag tot twee maal toe een 21-jarige Vlissinger in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. 's Ochtends werd hij betrapt toen hij een paar aanstekers niet afrekende. Na verhoor werd de man met een dagvaarding naar huis gestuurd, 's Middags liep de Vlissinger opnieuw te gen de lamp. Twee agenten zagen de man fietsen. Op dat mo ment probeerde hij iets onder zijn jas te verstoppen. Dat ble ken twee flessen whiskey te zijn. Ook voor dit feit moet de Vlissinger voor de rechter komen. MIDDELBURG - Omdat een 44-jarige Vlissinger daar zelf al mee is begonnen, wil de rechtbank in Middelburg hem de kans geven zijn leven te beteren. De man heeft in 1996 en 1997 in drugs gehandeld. Dat deed hij zelfs in de weekeinden dat hij verlof kreeg van een gevangenisstraf die hij destijds uitzat. De rechtbank hield in zijn vonnis echter rekening met de omstandigheden waar onder de man had gehandeld. Hij verkocht de verdovende middelen om drugs te kunnen kopen voor zijn verslaafde vriendin; zelf gebruikte hij niet. Inmiddels had de man zijn vriendin het huis uitgezet en alle contacten met de drugswe reld verbroken. Om hem op de goede weg door te laten gaan, gaf de rechtbank hem een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke cel straf van zes maanden. MIDDELBURG - Ze hadden weliswaar niet in harddrugs ge handeld, maar hun huis in Terneuzen wel voor de verkoop van verdovende middelen beschikbaar gesteld. De rechtbank in Middelburg heeft een 42-jarige Oostburger en een even oude wouw uit Terneuzen wegens dat vergrijp veroordeeld tot cel straffen van vijf maanden. De man moet daarnaast nog drié maanden de cel in, omdat hij in de proeftijd van een eerdere veroordeling opnieuw in de fout was gegaan. VLISSINGEN - Hotel Britan nia in Vlissingen mag uitbrei den. De gemeenteraad ging donderdagmiddag met uitzon dering van D66 en GroenLinks akkoord met de wijziging van het bestemmingsplan. De hoteleigenaar wil het aantal kamers tot 154 uitbreiden en zich meer richten op congres gangers. Tegen de verbouwing van Britannia, dat een hoogte krijgt van 52 meter, kwamen achtendertig bezwaren binnen. Die hadden vooral betrekking op windoverlast en slagscha duw in de tuinen van omwonen den. De gemeenteraad verklaarde de bezwaren onge- grond. Vrijwel alle fracties erkenden dat door de uitbreiding en ver bouwing van het hotel op de Boulevard Evertsen de omwo nenden in hun woongenot en privacy worden aangetast. De eigenaar heeft toegezegd zo veel mogelijk maatregelen te nemen om de pij n een beetje weg te nemen. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Andries Molengraaf OUDE-TONGE - De VVD in Oostflakkee moet de komende vier jaar toch de oppositie in. Het college van PvdA, CDA, SGP en RPF heeft WD-lijsttrekker P. H. van de Ree laten weten geen heil te zien in de ideeën van de liberalen. Van de Ree betreurt de buiten sluiting van zijn partij. „We hadden graag gezien dat er een college gekomen zou zijn dat meer beleidsmatig zou optre den, in plaats van beheersmatig. Dat. er niet alleen iets gedaan zou worden aan cle lantaarnpaal om de hoek, maar ook iets waar door onze kinderen het hier ook naar hun zin hebben." Van de Ree verwacht van dit college een beleid zonder al te veel visie. De buitensluiting van de libera len kwam niet onverwachts, ze ker niet gezien hun plaats in het politieke spectrum. „Wij. zijn progressief liberaal en zitten links van het midden. Dit colle ge bestaat grotendeels uit een christelijk blok, mét de PvdA Dat zegt genoeg." De PvdA was de winnaar van de gemeente raadsverkiezingen in Oostflak kee, Met vier zetels - een winst van een - formeerde zij een col lege met het CDA (dat een zetel verloor) en de SGP. Het bete kende een voortzetting van het oude college. De RPF, die voor het eerst aan de verkiezingen meedeed en twee zetels verover de, schoof later aan. Net als de SGP zal de RPF het college van uit de raad gedoogsteun geven. Behalve uit de WD bestaat de oppositie in Oostflakkee de ko mende vier jaar uit de lokale partij Vrije Lijst Oostflakkee. Het overwicht van de college partijen op de oppositie is groot: tien tegen vijf. door René Schrier GOES - Het was een initiatief van drie leerlingen, maar uit eindelijk zou het voor de hele fitnessafdeling van de Goese ClOS-opleiding wel eens een doorbraak kunnen zijn. Het drietal vertrekt morgen, za terdag, voor een stage van drie maanden naar Londen, als eer ste Nederlandse ClOS-leerlin- gen die als hoofdkeuzevak fitness hebben. Mocht het initi atief aanslaan, en daar heeft het nu al alle schijn van, dan kon het wel eens het begin zijn van een stevig contact tussen de Neder landse opleidingen en de Engel se fitnesspraktijk. Amerika Zaterdag vertrekken Stefan Vi.s (22) uit Zwijndrecht, Mark de Wit (24) uit Dordrecht en Jaap Bijsterbosch (21) uit Middel- harnis voor drie maanden naar Londen. Zij kwamen geruime tij d geleden zelf met het plan om de stage, die ze toch moeten vol gen als afronding van hun drie jarige studie aan de Goese sportopleiding, in Amerika te doorlopen. De hoofddocent fitness, Frans Maas, vond het een prima plan en zette het drietal aan het werk om zelf een stageplan te maken. Dat leek de goede kant uit te gaan totdat de voorbereidingen uiteindelijk op een onoverko- menlijk probleem stuitten, na melijk de verzekeringen. Toonaangevend Na enig onderzoek konden con tacten gelegd worden met een groep van negen fitnesscentra die alle in het centrum van Lon den gelegen zijn. Mark de Wit: „We hadden als alternatief voor Londen gekozen, omdat daar de ontwikkeling van de fitness nogal toonaangevend is. In Amerika ook wel, maar daar is al alles al snel ook weer erg com mercieel." De mensen van de Engelse fit nessclubs zijn heel benieuwd naar de komst van de Neder landse studenten. Stefan Vis: „Eigenlijk is er in Europa alleen in Nederland een mbo-sport die instructeurs aflevert. Vandaar dat er in het buiteland best be langstelling is voor onze oplei ding." door Harmen van der Werf Eén burger kan in Nederland veel te weeg brengen. J. Smits uit Goes heeft bij de Raad van State bezwaar aangetekend tegen de toelating van vijf Zuidbevelandse leden tot de nieuwe al gemene vergadering van het water schap Zeeuwse Eilanden. Met één pen nenvrucht heeft hij een storm doen opsteken, waarop het waterschap ab soluut niet had gerekend. J. Hoekman is zittend dagelijks bestuurder van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij stond bij de waterschapsverkiezingen van woensdag 4 maart kandidaat voor de categorie ingezetenen (alle inwo ners). Zijn zetel - hij verwierf de meeste stem men: 6.430 - staat door het bezwaar schrift niet ter discussie. Het gaat om vijf bestuursleden uit Zuid-Beveland die zijn gekozen in de categorieën ge bouwd (huiseigenaren) en ongebouwd (grondeigenaren) Wat vindt u ervan dat één burger zoveel teweeg kan brengen „Zoals zo vaak zitten er twee kanten aan de medaille. Het is goed dat elke burger zijn recht kan laten gelden, als hij denkt dat hem onrecht is aange daan. Ik wil dat absoluut niet betwis ten. Integendeel. Maar de vraagis of het door Smits gebruikte middel wel het juiste is, gezien het gevolg. Er zijn de mocratische verkiezingen gehouden. Er zijn mensen gekozen, die nog niet him bestuurszetel kunnen innemen. Dit probleem had, denk ik, ook op een an dere manier opgelost kunnen worden. In onderling overleg." De bezwaarmaker zegt al een dag na de verkiezingen een brief te hebben geschreven aan het wa terschap. Hij vond het antwoord onbevredigend en heeft pas daar na besloten beroep aan te tekenen bij de Raad van State. „Ik ken de inhoud van die correspon dentie niet. Uit contacten met het wa terschap heb ik wel begrepen dat er niets onoirbaars is gebeurd. En dan nog. Als er sprake zou zijn geweest van bewuste grootschalige malversaties, dan is het uitstekend als iemand naar dit zware middel grijpt. Maar het be treft hier één geval, waarbij het nog maar de vraag is of er in strijd met de re gels is gehandeld." In Goes hebben tochmeermensen niet van hun stemrecht gebruik kunnen maken als huiseigenaar ,D at is een andere insteek. Wij zijn voor woningg'egevens, de taxaties van wo ningen, afhankelijk van de gemeenten. Door de wijziging van de Wet Onroe rende Zaken (WOZ) heeft een aantal gemeenten die gegevens niet op tijd kunnen leveren. Wij konden daar niet Bestuurder J. Hoekman van het waterschap Zeeuwse Eilanden: „In dit geval is de balans tussen individuele rechten en alge meen belang doorgeslagen naar de verkeerde kant." foto Dirk-Jan Gjeltema op wachten bij de verzending van op roepkaarten. Mensen hebben daardoor een kaart op hun oude adres gekregen. Mogelijk gaat dat om ettelijke tiental len gevallen." Had het waterschap de gemeen ten dan meer achter de broek moeten zitten „Natuurlijk hebben wij dat gedaan. Er zijn ook financiële belangen mee ge moeid. Wij hebben enkele tonnen ren teverlies, omdat wij de belastingaan slagen veel later de deur uit konden doen. Maar nood breekt wet. Er was bij een aantal gemeenten sprake van over macht, veronderstel ik." Is er dan genoeg gedaan om het kiezersbestand actueel te hou den „Gemeenten moeten ons dus die gege vens leveren. Maar er is ook een folder huis-aan-huis verspreid voor de water schapsverkiezingen. Aan de hand daarvan hadden mensen spontaan kun nen reageren richting waterschap. Dat ze geen oproepkaart hadden ontvangen of een kaart één op het oude adres. Maar het ivaterschap had toch gewoon zijn zaken op orde moe ten hebben? „Volgens mij hebben wij gedaan wat wij konden. Bij volgende verkiezingen bestaat er minder kans op zulke inci denten. Je mag vernachten dat zulke problemen zich dan niet opnieuw voor doen bij gemeenten. En wij moeten eens onderzoeken hoe wij onze gegevens zo actueel mogelijk kunnen houden. Bij voorbeeld door de gegevens uit het be volkingsregister te koppelen aan het bestand van huiseigenaren. Gemakke lijk is dat niet, maar het is wel het on derzoeken waard." Wat zijn nu de gevolgen van het beroep dat Smits heeft aangete kend? Moet het oude bestuur aan blijven tot er een uitspraak ligt of zal er toch een nieuw bestuur aan treden? „Het reglement schrijft voor dat een aantal dagen na de verkiezingen het nieuw gekozen waterschapsbestuur moet worden beëdigd. Gevolg is dat het waterschapsbestuur, tot er een uit spraak van de Raad van State ligt, rede lijk gehandicapt door hét leven moet gaan. Vijf van de vijfendertig leden kunnen niet meedoen, ook niet bij de verkiezing (vanavond) van het dage lijks bestuur. En dat is een heel belang rijk moment." Moet het kiesreglement worden gewijzigd om dit soort incidenten te voorkomen? Dat één bezwaar maker zoveel teweeg kan bren gen? „Misschien moeten we het kiesregle ment op dat punt eens tegen het licht houden. Ik wil niet iets afdoen aan de individuele rechten van burgers. Dat is het laatste wat ik zou willen, maar in dit geval is de balans tussen individuele i-echten en algemeen belang wel door geslagen naar de verkeerde kant." Gaat dat niet. wat ver? Moet het waterschap de oorzaak ook niet intern zoeken? ,Ik beschouw dit geval als een incident. De waterschapsverkiezingen zijn juist redelijk succesvol verlopen. De op komst was hoog. En wat betreft de hou ding van het waterschap: wij zijn er als overheid voor de burgers. Wij zij n even als gemeenten een dienstverlenende in stantie. Ik heb moeite met de air van: 'wij bepalen het wel.' Nee. dat doet de burger." door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Er zijn geen losdwarre- lende asbestvezels aangetroffen in de noodlokalen van openbare basisschool Binnen de Veste in Zierikzee. Dat heeft onderwijswethouder D. van der Wek ken van Schouwen-Duiveland gisteren gezegd. „Er is geen reden voor onge rustheid", zei hij. Het onderzoek naar de aanwezigheid van asbestvezels is uitgevoerd om de ouders van de leerlingen die in de drie noodlokalen les krijgen, gerust te stel len. De ouders lieten de school en de ge meente regelmatig wetenzichzorgen te maken om de gezondheid van hun kin deren. Gaatje De wanden van de lokalen zijn immers samengesteld uit panelen die met eter- nit zijn beplakt. Eternit bestaat voor een deel uit asbest. De angst dat de kan kerverwekkende asbestvezels niet al leen in de wanden zitten, maar ook in de lucht, werd gevoed door het feit dat de wanden op diverse plekken deuken vertonen en op een plek zelfs een gaat je. Als je er niet in gaat zagen, kan het ook niet vrijkomen en dus is er niets aan de hand, was steeds de reactie van de gemeente. De ouders namen daar geen genoegen mee en dus besloot de ge meente een onafhankelijk onderzoek te laten doen. „De uitslag bevestigt ons vermoeden dat er inderdaad niets aan de hand is", aldus Van der Wekken. Als er wel as bestvezels in de lucht waren aangetrof fen, hadden de lokalen gelijk dicht ge moeten, zegt hij. „Dan kun je geen enkel volksgezondheidsrisico nemen." Binnen de Veste-directeur G. Kooman is blij met de uitslag. „Er was toch heel wat ongerustheid bij de ouders. Die is, hoop ik, nu verdwenen." Het bedrijf dat het onderzoek uitvoerde, SGS Eco- Care uit Terneuzen, wil geen commen taar geven. De noodlokalen van Binnen de Veste zijn al twintig jaar oud en nodig aan vervanging toe. De school wil alle drie de lokalen vervangen door nieuwe per manente lokalen, maar de gemeente ziet daartoe geen mogelijkheden in verband met de leerlingenprognoses. Slechts een nieuw permanent lokaal is mogelijk. Over enkele jaren zou daar een tweede bij kunnen komen. DÜJKAAT MONUMUNT SCHKl.DUir ZtilRli DELTA Zl RUIK joor Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- reland krijgt op 1 mei een nieu we munt, de ZeeCu. Het vijf- [uldenmuntstuk wordt gesla gen ter gelegenheid van het feit pt Zierikzee 750 jaar geleden Stadsrechten kreeg. Tot 1 janua- 11999 zal de ZeeCu op Schou wen als betaalmiddel worden geaccepteerd. Daarna moet hij [[versterven'. let initiatief voor het slaan van de munt komt van de Lions Club Schouwen-Duiveland. De «aam ZeeCu verwijst naar Zee land, de zee en Zierikzee. En jaar de ecu, de 'voorloper' van de Europese munt euro. „Maar jm de herdenkingsmunt nu Zeuro te noemen, ging toch wat Ie ver. Dat stond niet", zegt ^oordvoerder H. Groeneveld dan de Lions Club. Behalve in de naam van de munt komt Zierikzee (en Schouwen- SCHERPENISSE - Op de Poortvlietsedijk nabij Scherpe- uisse bij de afslagEngelaarsdijk lijn donderdagmiddag rond 15.00 uur twee auto's zwaar be schadigd bij een botsing. Set ging om een kop-staart- botsing die ontstond toen een auto bestuurd door een 31-jari- gè vrouw uit de gemeente Tho len tegen de voor haar rijdende auto reed, waarin een 49-jarige vrouw uit Bergen op Zoom zat. bev DuiVeland) ook in het ontwerp sterk naar voren. Op de voor kant, waar de nominale waarde ('5 ZeeCu') op staat, is een afbeelding van het eiland Schouwen-Duiveland te zien. Daaromheen staat geschreven: 'Zierikzee 1248-1998'. De ach terkant wordt gedomineerd door het oude wapen van Zie rikzee (een leeuw achter tralies) en de aanduiding '750 jaar'. Rondom staat: '750 jaar stads rechten Zierikzee (gem. Schou wen-Duiveland) Promotieobject ITet muntstuk, dat even groot is als een normaal vijfje en ook de zelfde klem- heeft, is volgens Groeneveld een mooi promotie object voor Zierikzee en Schou wen-Duiveland. Toch dient het slaan van de munt ook een ander doel: geld inzamelen voor de modernisering van de bunga low voor lichamelijk gehandi capten die de Lions Club in Aqua delta Vakantiepark in Bruinisse heeft staan. Hoewel de herdenkingsmunt aanvankelijk maximaal moet gaan rollen, is het de bedoeling dat er uiteindelijk zoveel moge lijk in de de oude sok van verza melaars en toeristen belanden. „Dat heet versterven", zegt Groeneveld. Hoe minder Zee- Cu's door versterving niet bij de banken op Schouwen-Duive land worden teruggebracht, hoe meer geld die banken op 1 janu ari 1999 aan de Lions Club kun nen overmaken. Het is de bedoe ling dat De Munt in Utrecht minimaal 30.000 ZeeCu's gaat slaan. Er is één 'maar'Als via de her en der verspreide inteken lijsten te weinig aanvragen bin nenkomen, zou alles nog af kun nen ketsen. „Maar we liggen wat de voorintekening betreft op schema", zegt president D. de Vries van de Lions Club. „Ga er dus maar vanuit dat het lukt." Net als de banken hebben ook de ondernemers op Schouwen- Duiveland inmiddels hun me dewerking toegezegd. Zij zullen de ZeeCu tot 1 januari als be taalmiddel accepteren. De Zeecu, met aan de voorkant (1) het silhouet van Schouwen-Duiveland en aan de achterkant (r) het oude wapen van Zierikzee. foto PieterHonhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39