Arbiters willen geen heksenjacht Toptijden verwacht in Calgary I MVV-bestuur dient ontslag in Blijlevens sneller dan Cipollini Venus Williams verslaat Hingis Johan Cruijff in onderwijs WK-kaarten voor 9000 Oranje-fans Winst Heerenveen WK afstanden Timmer krijgt Schenk Award Inschrijving voor Elfsteden is open PZ sport I vrijdag Tl maart 1998 van onze sportredactie MAASTRICHT - Het bestuur van de voetbalclub MW heeft gisteren zijn ontslag inge diend. De leiding van de prof club is tot deze beslissing geko men omdat men teleurgesteld is in de geringe respons van sponsors op het vorige week gepresenteerde beleidsplan. Daarin bood het bestuur oplos- singen voor de grote financiële problemen waarin de Maas trichtse club is geraakt. Naar verwachting- heeft MW aan het eind van dit seizoen een schuld van vier tot vijf miljoen gulden. „De club heeft binnen anderhalf jaar zo'n twaalf mil joen nodig om te overleven", aldus woordvoerder T. See- verens. „Het bestuur heeft in het beleidsplan aangegeven een oplossing te zien in het uit geven van aandelen. Daarin richt de club zich op drie groe pen: grote bedrijven, midden bedrijven en de kleine onder nemingen en supporters. Die laatste groep heeft goed gerea geerd en steun toegezegd. Maar van de belangrijkste groep, de middenbedrijven, was nauwe lijks respons. De aftredende bestuursleden hopen nu dat hun opvolgers meer steun krijgen voor invul ling van het beleidsplan. De voorzitter van de Stichting Be taald Voetbal Maastricht, J. de Jong, heeft het ontslag in be raad genomen. Hij heeft het af tredend bestuur gevraagd de lopende zaken waar te nemen tot er een nieuw presidium is gevormd. Die toezegging heeft het vertrekkend bestuur in middels gedaan. In januari bood algemeen di recteur Jan Hoen al zijn ont slag aan. Hij stapte op wegens een principieel conflict met zijn collega's over de organisa torische aanpak bij de club. ANP Mario van der Ende naar WK: we worden steeds professioneler door Peter van Leeuwen CALGARY - Wereldrecords. Daar draait het in de komende dagen om in Calgary. De Olym pic Oval, de snelste schaatsbaan ter wereld, maakt zich op voor een greep naar de macht. Van de tien wereldrecords die er in het schaatsen te verdelen zijn, bezit de Canadese baan er momenteel vier. Dat zijn er na dit weekeinde een paar meer, zo is de stellige over tuiging van Roger Jackson, voorzitter van het plaatselijk organisatiecomité. Volgens Jackson kunnen de re- cordlijsten na het wereldkampi oenschap afstanden, dat van avond (vrijdag) begint met de 500 meter voor vrouwen, de vijf kilometer voor mannen en de drie kilometer voor vrouwen, grondig worden aangepast. „Nagano was eigenlijk maar een voorproefje op wat ons hier te wachten staat," is Jacksons voorspelling. Op dit moment hebben alleen de sprintrecords het keurmerk Calgary. Shimizu (35.39), Wo- therspoon (1.10,16), LeMay- Doan (37.55) en "Witty (1.15,43) reden hun records op de op 1050 meter hooggelegen baan, waar in 1988 de Olympische Spelen werden gehouden. Luchtweerstand Die hoogte is de belangrijkste reden dat er zo hard wordt ge schaatst in Calgary.De lucht weerstand is immers lager. Vol gens Bart Doan, een van de medewerkers van ijsmeester Mark Messer en getrouwd met Canadees topsprintster Catrio- na LeMay-Doan, is de reputatie van de Oval niet alleen daarop terug te voeren. „We werken hier met een erva ren team dat als geen ander weet hoe het ijs geprepareerd moet worden." Het verhaal is ook dat de Oval vooral voor sprinters de beste omstandigheden biedt. Het ijs in de bochten is in vergelijking met bijvoorbeeld Heerenveen of Nagano iets zachter. GPD Jeroen Blijlevens na zijn etappezege in de-Catalaanse week. De TVM-renner versloeg in een rechtstreeks duel topsprinter Mario Ci- pollini. foto Toni Garriga/ANP '1 HOSPITALET - De Nederlandse ren ners spelen een hoofdrol in de Catlaanse wielerweek. Michael Boogerd won woensdag de koninginnerit en werd lei der, Jeroen Blijlevens ging in de vierde rit na een lastige sprint als eerste over de streep. De TVM-renner troefde de Itali aanse spurter Mario Cipollini af. De Duitser Erik Zabel, vorig weekeinde nog winnaar van Milaan - San Remo, achtte het bochtige parkoers in de laatste kilometer te riskant. Hij liet zich terug zakken. Een andere geduchte concurrent van Blijlevens, de Fransman Moncassin, reed lek in de slalom door de randgemeen ten van de industriegordel rond Barcelo na. Hoewel Cipollini met voorsprong uit de laatste bocht kwam, wist Blijlevens hem in de laatste vijftig meter voorbij te gaan. Boogerd, als achttiende eindigend, had geen moeite zijn leidende positie in het algemeen klassement te behouden. Vandaag, op de slotdag, wordt dat anders. Na een korte morgenetappe staat in de middag een tijdrit over twaalf kilometer op het programma. In die race tegen de klok gaan de renners over de Montjuich. De voornaamste concurrent van Boogerd voor de eindzege is de wereldkampioen tijdrijden Jalabert. Het verschil tussen beiden is daarbij na de vierde etappe slechts elf seconden. ANP Venus Williams bereikte de finale van Key Biscayne na een specta culaire zege op Martina Hingis. foto Roberto Schmidt van onze sportredactie KEY BISCAYNE - Andre Agassi heeft gisteravond de halve fina le bereikt van het tennistoer nooi van Key Biscayne. De Amerikaan behaalde een een voudige zege op zijn landgenoot Jeff Tarango: 6-4 6-3. In de halve eindstrijd treft Agassi de winnaar van de partij tussen zijn landgenoot Steve Campbell en de als achtste ge plaatste Spanjaard Alex Corre tja. Eerder op de dag bereikte Venus Williams de finale van het toernooi door verrassend topfa voriete Martina Hingis uit Zwitserland te verslaan. Wil liams nam met de 6-2 5-7 6-2 re vanche voor de nederlaag die Hingis Williams' zus Serena in de kwartfinale had toegebracht. De als elfde geplaatste Ameri kaanse stuit in de eindstrijd op de winnares van de partij Koer- nikova-Sanchez. ANP van onze sportredactie CALGARY - Marianne Timmer is door de lezers van het bonds blad van de KNSB uitgeroepen tot schaatser van het jaar. De tweevoudig olympisch kampi oene van Nagano (1000 en 1500 meter) kreeg meer dan de helft van de stemmen. De 23-jarige Sappemeerse ontving" de bijbe horende Ard Schenk Award in Calgary uit handen van KNSB- directeur Jean Soons. De verrichtingen van Timmer zijn hoger aangeslagen dan die van stayer Gianni Romme. De winnaar van olympisch goud op 5 en 10 km verzamelde 16,3 pro cent van de stemmen. Dat was aog een procent minder dan Ids Postma. Op afstand volgden Jan Bos (6), Erben Wennemars (5,4) en Europees allroundkampioen Rintje Ritsma (3,4). De Ard Schenk Award voor de beste schaatser van het jaar werd in 1990 voor het eerst uit gereikt, toen aan Bart Veld kamp. Zijn opvolgers waren Dries van Wijhe ('91), Falko "Zandstra ('92 en '93), Rintj e Ritsma ('94 en '96), Annamarie Thomas ('95) en Ids Postma ('97 ).ANP van onze sportredactie LEEUWARDEN - Schaatsers die jonger zijn dan 36 jaar (ge boren na 1 januari 1962) kunnen vanaf woensdag een aanvraag indienen om lid te worden van de Vereniging De Friesche Elf Steden. De inschrijftermijn loopt tot 1 september. Het bestuur zal alleen goed ge trainde rijders toelaten, van wie mag worden verwacht 'dat ze de tocht ook kunnen volbrengen. Een verklaring van twee erva ren Elf stedenschaatsers is daar voor noodzakelijk. Een huidig lid mag maximaal twee aanbe velingen doen. De Vereniging De Friesche Elf Steden wordt slechts zeer be perkt opgengesteld voor nieuwe leden. In december van het vorig Jaar kwam het bestuur met het voorstel om de ledenstop na de eerstvolgende Elfstedentocht op te heffen. De meerderheid van de leden verklaarde zich tijdens de jaar vergadering tegenstander van het voorstel. Derhalve bleven de rechten van de huidige 15000 le den gehandhaafd. Er zijn bij een Elfstedentocht 16000 schaat sers startgerechtigd. ANP van onze sportredactie BARCELONA - Johan Cruijff gaat in het onderwijs. De oud voetballer presenteerde giste ren de Johan Cruijff Internatio nal University in Barcelona. Sporters krijgen op deze oplei ding de kans een studie met een sportieve loopbaan te combine ren. „Het idee erachter is om de academische en de sportwereld met elkaar te verenigen. „Vele jongeren van zestien en zeventien jaar staan voor de keuze tussen studeren of een sportcarrière. Wij bieden spor ters de kans het samen te doen, een mogelijkheid die ik heb ge mist." Cruijff liep al jaren met het plan rond. Na onderzoek in de Ver enigde Staten was hij ervan overtuigd dat het project haal baar is. Steun krijgt hij van de sponsors Nike, KLM en Philips en de Catalaanse sportfederatie en autoriteiten. IOC-voorzitter Antonio Samaranch heeft zijn enthousiasme getoond. Studie en sport worden goed op elkaar afgestemd. In de och tenduren kunnen de studenten hun trainingsarbeid afwerken, 's Middags kunnen ze aanschui ven in de collegebanken. Er wordt rekening gehouden met verplichtingen in het buiten land. Het academisch programma be staat onder meer uit Engelsma nagement, sportmai-keting en sportjournalistiek. Hoewel Cruijff niet bevoegd is les te ge ven, wil hij af en toe lezingen ge ven op zijn universiteit. Als het idee in Barcelona aanslaat, wil hij het uitbreiden naar Madrid, de Verenigde Staten, Engeland en Japan. Met het investeren in projecten als deze lijkt Cruijff steeds meer afstand te nemen van het voet bal. Hij liet bij de presentatie weten dat hij zich fysiek niet meer in staat acht op korte ter mijn als trainer terug te keren. „Ik heb diverse aanbiedingen gehad, maar ik heb geen trek in een plaats op de bank." Inter zou onlangs acht miljoen gulden voor zijn komst hebben gebo den. ANP van onze sportredactie ZEIST - Een notaris heeft 9000 toegangsbewijzen voor WK- wedstrijden van het Nederlands elftal en andere duels toegekend aan de leden van de Supporters Club Oranje. De uitverkorenen krijgen morgen (zaterdag) via een brief bericht dat ze zijn in geloot. In totaal heeft de supporters club 16.500 aanvragen binnen gekregen. Veel leden grijpen dus mis. De KNVB hoopt nog altijd op extra kaarten. „We hopen zo snel mogelijk bericht te krijgen over extra toewijzingen", zei een woordvoerster van de KNVB. Voor de toegangsbewij zen die vrij komen, is een reservelijst opgemaakt. „Deze kaarten zullen via dezelfde ver deelsleutel als de andere kaar ten worden verdeeld". De Europese Commissie heeft maandag stappen tegen het or ganisatiecomité van het WK aangekondigd. De commissie beschuldigt het CFO bij de ver deling van toegangsbewijzen van discriminatie. De KNVB hoopt nog een deel van de 160.000 overgebleven toe gangsbewijzen te kunnen krij gen. Voor de drie groepswedstrijden tegen België, Zuid-Korea en Mexico heeft de bond respectie velijk 8000, 6000 en 3600 kaar ten gekregen. Een deel van deze tickets gaat ook naar sponsors en officials van de KNVB en re laties van spelers en coaches uit het betaald voetbal. Socialisten in het Emopees par lement gaan overigens d^oi'ga- nisatie van het WK voor de rech ter dagen. De manier waarop het CFO de kaartverkoop heeft geregeld, is voor de europarle mentariërs onaanvaardbaar. De zaak komt eerst voor natio nale rechters. Initiatiefnemer Philippe De Coene, een Belgi sche socialist, heeft voetbalad vocaat Luc Misson uit Luik in de arm genomen om een rechts zaak aan te spannen in België of Frankrijk. Misson won eerder de zaak van de Belgische voet baller Jean-Marc Bosman voor- het Europese hof. De Coene hoopt op een snelle uitspraak van de rechtbank', waardoor 2,5 miljoen toegangs kaarten opnieuw beschikbaar kunnen komen. ANP Sportbonden akkoord met Van der Reijden van onze sportredactie PAPENDAL - De Nederlandse sportbonden staan unaniem achter het voorstel om op 12 mei oud-staatssecretaris Joop van der Reijden te benoemen als in terim-voorzitter van NOCNSF. Van der Reijden moet deze func tie dan vervullen tot aan de na jaarsvergadering in november. Tegen die tijd moet hij een nieu we voorzitter hebben gevonden, die Wouter Huibregtsen zal op volgen. Voorts zal Van der Reij den een analyse maken van de knelpunten en problemen in NOCNSF ANP van onze sportredactie HEERENVEEN - Heerenveen is gisteravond in eigen stadion Vites se op de ranglijst gepasseerd. De ploeg van Foppe de Haan, die nu de vierde plaats inneemt, had er echter veel tijd voor nodig om FC Utrecht te vloeren. Samardzic maakte in de 74e minuut het enige en winnende doelpunt voor de thuisploeg (1-0). Het duel stond oorspronkelijk voor 12 december op de agenda, maar de doorgaans stoere Friezen vonden toen vijf graden vorst re den om de KNVB met succes te vragen de wedstrijd af te gelasten. Voor de ploeg brak gisteravond letterlijk en figuurlijk de lente aan. Na drie nederlagen in maart (Willem II, Feyenoord en NEC) was daar de eerste overwinning. Voor rust speelde Heerenveen onverzorgd en maakte het veel fouten achterin. Utrechtwasbeduidendbeter.maar na de pauze zette Hee renveen aan voor een offensief. De verwachte treffer viel een kwar tier voor tijd, na goed kaatsen van Gusatu. Samardzic, net buiten het strafschopgebied, plaatste de bal met links in de hoek. Heerenveen - FC Utrecht 1-0 (0-0). 74. Samardzic 1-0. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 13.600. Gelekaart: Jean-Paidde Jong (FC Utrecht). ANP van onze sportredactie GRESSY EN FRANCE - De scheidsrechters, die zijn aan gewezen voor het WK voetbal in Frankrijk, zijn in de afgelo pen vier dagen in de buurt van Parijs bij elkaar geweest. Het opvallendste bericht was de gage die de arbiters krijgen: 50.000 gulden per man, onge acht het aantal wedstrijden. „We worden steeds professio neler", zegt Mario van der En- de, Nederlands enige afge- i vaardigde in het veld van de topscheidsrechters. „Binnen nu en tien jaar", zegt de aan zijn tweede WK begin nende Hagenaar, zijn de scheidsrechters volledig be taalde krachten. „Dat kan ook bijna niet anders. Dinsdag, woensdag, donderdag, altijd wordt er gevoetbald. En vind maar eens een werkgever die daar begrip voor heeft. Daar komt de training bij, bijna twee uur per dag. Reken maar uit." Maar fluit hij er beter door? Ei genlijk wel, vindt Van der En- de. Tot voor kort werkte hij, zij het steeds minder, in het onder wij sTegenwoordig op proj ect- basis bij de KNVB. „Ik heb nu veel minder kopzorgen. Des tijds, als ik naar de wedstrijd wilde, stapte altijd wel één leerling nog even naar me toe. Om van een drietje een zesje te lullen. Dat heb ik nu niet meer. Er is een last van me afgeval len." Er zijn stressfactoren wegge nomen. Ten dele gaat dat auto matisch. Een psycholoog bij voorbeeld leerde Mario van der Ende deze week in het bijna onvindbare Gressy en France, tien kilometer van hartje Pa rijs, om te gaan met de rand verschijnselen. „Maar ik wist al hoe daar op te reageren. Voor Mario van der Ende tijdens de presentatie van de scheidsrechters voor het WK voetbal. hun wedstrijd tegen Italië ben ik door de Engelse pers kapot geschreven. Een man die Mario heet en ook nog van Italiaans eten hield. Dat kon niet goed gaan. Het ging wel goed." Verhelderend Wel vond hij sommige voor beelden verhelderend. „Er werden beelden getoond van scheidsrechters die gele kaar ten geven alsof ze iemand ont hoofden. Vroeger was ik ook al vijf dagen van te voren met de wedstrijd bezig. Zonde van de energie. Vijf uur is ook goed. Even een slaapje, een warm bad, dan de wedstrijd." In de aanloop naar de wereld titelstrijd had Van der Ende slechts één keer last van stress. Van de fax rolden de namen ■van de kandidaten. Na de D van Durkin kwam de F van Frisk. „Ik dacht: Waar is nu de E van Ende. Mijn pols was in eens hoger dan hier na het lo pen van de Coopertest. Ik schrok me echt rot. Maar vol gens de internationale spelling hoor ik bij de V. Daarom was ik VanderEnde." In Gressy doorstond hij moei teloos de proeven, waaronder de Coopertest. Van der Ende liep bijna 3200 meter in de be faamde twaalf minuten, ter wijl 2700 was gevraagd. „Toch valt er wel iets van je af als het achter de rug is. Voor hetzelfde geld was ik even niet fit ge weest, dat kan toch altijd. Maar niemand had problemen. De tijd dat scheidsrechters na een duurloop hijgend en puf fend aan de beademingsappa ratuur moesten is definitief voorbij." Aangescherpt In Parijs werden natuurlijk ook de nieuwe regels doorge nomen, al nuanceert Van der Ende dat iets anders. Bestaan de regels zijn aangescherpt. „Rood voor de tackle van ach- foto Cor Mulder/ANP teren gaf ik altijd al. De bedoe ling is dat het nu weer conse quenter gebeurt en ik denk dat ieder weldenkend mens daar achter staat. Van Basten had hierin Frankrijk zijn loopbaan moeten afsluiten. Niet jaren geleden als gevolg van een ern stige blessure." „Een tackle mag, over de grond, waarbij alleen de bal wordt geraakt. Ook van achte ren. Is er sprake van lichame lijk contact, dan is het rood. Verder niets meer, ook al heeft iemand nog zo de intentie de bal te spelen. Van een heksen jacht zal echter zeker geen sprake zijn." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25