Frans Bauer nu al in Ahoy' PZC Feiten en feitjes over Beatles in Holland Schatkist vol jazz van Bill Evans Van Halen klinkt soms als Queen Nieuw succes jonge megaster kü Pist CU ItU U r vrijdag 27 maart 1998 21 Rondvaart van The Beatles in Amsterdam, 6 juni 1964. Lennon en McCartney spelen samen met Hot Humpers-gitarist Oscar Rexhauser. Even moet hij gedacht hebben dat hij droomde. En toch is Azing Moltmaker uit Alkmaar wel wat gewend als het om zijn favoriete groep The Beatles gaat. Maar toen hij in november van het vorig jaar de documenten die betrekking hadden op de organisatie van de twee Blokkerconcerten in handen kreeg, heeft hij zich nadien herhaaldelijk in de arm geknepen om zich er van te vergewissen dat allemaal echt waar was. „Ik dacht meteen: 'Daar moet een boek van komen' en ben aan de slag gegaan." Drie maanden later is het spulletje naar de drukker en op 4 april wordt het boek The Beatles in Nederland gepresenteerd. Naast juni 1964 komen ook de bezoeken van de solo- Beatles aan Nederland aan bod. "IVTatuurlijk, er was al heel wat geschre- 1N ven over het bezoek dat Blokker op 6 juni 1964 wereldberoemd maakte. 'B- Day'werd in 1989 herdacht door de schrij vende fans Henk van Gelder en Lucas Ligtenberg. Een kwart eeuw na dato re construeerden zij het evenement in 'The Beatles in Holland'. Het handzame boekje liet, in de ogen van Azing Moltmaker, echter nog heel wat te raden over. „Wat er al was, viel me eigen lijk een beetje tegen. Dat boekje van Van Gelder en Ligtenberg is al jaren niet meer te koop. Verder was er nog een Muziek-Pa- rade bijlage. Maar dat was het wel zo'n beetje. Ik wilde er dieper op in. Meer feiten op tafel hebben", aldus de hard-core fan. Moltmaker kreeg die feiten zomaar in de schoot geworpen. „Een mazzeltje", zegt hij achteraf. Toch kan hij nog niet uit over de vondst die de basis werd van zijn boek: „In november was ik op een beurs in Utrecht. Onder meer om mijn boek 'Mees terwerken', het eerste deel van een trilogie over de Beatles, onder de aandacht te brengen van fans. „Op de tweede dag van dat weekend kwam Marijn van Gelder naar onze stand. Hij is de neef van Dick van Gelder; de thea terproducer uit Amstèrdam die samen met Ben Essing uit Blokker en een theaterbu reau uit Den Haag de Bèatles naar Neder land haalde." „Marijn was, zo zei hij, op zoek naar een Beatles-fanclub. Ik maakte hem duidelijk dat wij een van de twee Nederlandse fan clubs zijn. Toen kwam het gesprek op de Beatles. Hij vertelde dat hij allerlei be langrijke zaken met betrekking tot het be zoek aan de Beatles aan ons land van zijn heef had geërfd en hij wilde graag dat daar iets mee zou gebeuren." Draaiboek Een afspraak was snel gemaakt en Molt maker mocht in de plastic tas met beschei den grutten. Hij geloofde zijn ogen niet: „Er zat van alles bijVanhet draaiboek dat de politie hanteerde, tot en met werkver gunningen voor de artiesten. Maar uit de boekhouding kom je ook te weten welke bedragen er omgingen. Dick van Gelder had aanvankelijk aan Beatles-manager Brian Epstein een percentage-regeling aangeboden. Maar Epstein wilde daar niet van weten en verlangde een vast bedrag." „Tot op heden is daar alleen maar naar ge raden. Bedragen van tussen de dertig- en negentigduizend gulden circuleerden. Maar nu weten we het exact: The Beatles ontvingen voor het tweedaagse bezoek aan Nederland het bedrag van 39.077,70 plus duizend gulden reiskosten. Dick moest de helft van het bedrag vooraf beta len en de rest na afloop. De contracten wa ren getekend en dat was dat." Moltmaker is geen onbekende in het Beat les-wereldje. Hij nam het initiatief tot evenementen, boeken, platen en cd's. Ook tilde hij Beatles Fan Next Generation van de grond. Deze fanclub, die in onmin leeft met grote broer Beatles Unlimited, pro beert met name de nieuwe lichting fans van informatie te voorzien. Maar de 39-jarige Noord-Hollander maakte geen van de twee concerten mee: „Ik was bijna zes jaar en miste de Beatle- mania dus. Toch kan ik me wel herinneren dat de Beatles in ons land zijn geweest. Ik woonde in Krommenie en het hele dorp was in rep en roer, heel veel mensen gingen naar Amsterdam om de rondvaart door de grachten te bekijken. Iedereen had het over de 'Bietels die kwamen'. Wat 'Bietels' precies waren, wist ik niet, maar het maakte wel indruk." Toch weet Moltmaker nu meer van het VARA-interview en optreden in Treslong Hillegom, de rondvaart door de grachten en de twee concerten in veilinghal 'Op Hoop van Zegen' te Blokker dan wie ook: „Door die spullen van Marijn kom je ach ter de meest bizarre dingen. Er zijn bij voorbeeld 1184 programmaboekjes ver kocht voor vijftig cent. Maar ook de omzet van de consumpties is bekend: 14.820,88. Het avondoptreden bracht 59.002,50 op." Tijdsbeeld De documenten bevatten veel materiaal dat nader inzicht geeft in het tijdsbeeld. Zo is er eenbrief van 26 juni 1964, geschre ven door voorzitter Elle Mol van de Stich ting Festival Blokker en burgemeesters zoon/organisator Ben Essing aan de districtscommandant van de rijkspolitie te Alkmaar. De commandant wordt hartelijk bedankt voor de medewerking. In de brief wordt een aanbod gedaan: „Het bestuur heeft gemeend, als dank voor uw spontane en tactische medewerking, de corpsleden een éénmalige fruitverpak- king aan te bieden, als een ander voort brengsel van de veiling. Om dit ten uitvoer te kunnen brengen, zouden wij gaarne de namen, adressen en onderdelen van de op het festival aanwezige rijkspolitie van u ontvangen..." Ab Winkel Azing Moltmaker: The Beatles in Nederland - ISBN: 90-803978-2-2. Soflcover-editie f 39,95, genummerde hard-cover 50,-. Uitgave Stich ting Beatles Fan, verkrijgbaar vanaf 4 april. Begin jaren vijftig belde gitarist Mimdell Lowe de jonge platenproducer Orrin Keepnews op. 'Dit móet je horen', zei Lowe en draaide een bandje voor de telefoon af met een eigen opname. Muziek van Lowe's schoolmaatje Bill Evans en het begin van diens platencarrière. „We wisten dat je zoiets natuurlijk nooit moet doen", herinnert Keepnews zich in zijn boek 'The view from within' en op de hoes van 'Peace piece and other pieces'. „Maar ondanks de belachelijk ongunstige omstandigheden, was er iets in die pianist op dat bandje dat je dwong te luisteren." Bill Evans (1929-1980) zou een van de opmerkelijkste pianis ten in de j azz worden. Een musi cus die collega's als Keith Jarrett, Herbie Hancock en Chick Corea beïnvloedde, die op 'Kind of blue', een van de allermooiste jazzplaten aller tijden, samen met Miles Da- vis een belangrijke stap zette naar het gebruik van modale structu ren in plaats van akkoordensche ma's en die het fenomeen pianotrio in de jazz nieuwe diepte gaf. Een ster die zijn publiek 'bespeel de' zou Evans nooit worden. Aan modes deed hij niet. Een zachtaar dige bebrilde man, aan wie het meest opvallende was dat hij een tijd lang een wat wilde baard liet staan. Alsof hij privé nóg verder van zijn publiek wilde blijven. Tekst had hij niet bij een concert, hij zat als een treurwilg, ver voor over gebogen, voor zijn instru ment. Bijna in een trance, alsof hij achter die piano sliep. Pianist Ri chie Beirach: „Datdeedhij omzijn geluid beter te kunnen horen, niet omdat hij moe of high was." Bij Evans was het de pure muziek die zijn verhaal moest vertellen. Daarin gaf hij zich bloot, daar lag zijn totale kwetsbaarheid. In breekbare lyriek, ragfijne en ver rassend ingekleurde akkoorden waarin toonsoorten vervaagden en waarmee hij zelfs een simpele melodie zonder verdere improvi saties nieuw kon maken. „Ik wil dat mijh muziek, of mijn trio, zingt", zei hij zelf. Geen vernieu wer per se, al koos Miles Davis hem nota bene als enige blanke in 1958 op een cruciaal moment in de ontwikkeling van de jazz. Hij kreeg er aardig wat kritiek op, maar Davis wilde loskomen van de akkoordendwang van de hard- bop en had, met zijn feilloze oor, in de rijk gelaagde benadering van Evans een uitweg gevonden. Toen Evans in 1962 zijn contract met het Verve-label tekende was hij 'een geïnspecteerde hongerar- tiest'. Zo omschrijft Phil Bailey het in de inleiding van zijn com mentaar bij de uitgave van alle sessies die Evans in acht jaar voor het label opnam, Evans had met bassist Scott LaFaro en drummer Paul Motian al laten zien wat hij wilde. Triojazz waarbij de keurige oude rolverdeling zachtjes opzij geschoven werd. Alle drie de stem men moesten even belangrijk zijn, met te drukke drummers zou Evans het altijd moeilijk hebben, en vooral de harmonische inventi viteit van de bas moest hem impul sen geven om tot dat meerstemmi ge weefsel te komen. Eerder kwamen van Evans The complete Riverside recordings en The complete Fantasy recordings in cd-sets uit. Belangrijk. Maar Evans was het langst bij Verve en in die tijd kreeg hij drie Grammy Awards, voor zijn driemaal over- gedubte solo 'Conversations with myself', voor 'At the Montreux Jazz festival' en voor de soloplaat 'Alone'. Op achttien cd's heeft Ver ve die acht jaar werk dus opnieuw, soms voor het eerst uitgebracht. Een uniek project (prijs rond de 475 gulden), verpakt in een soort schatkistje van metaal met roest- vlekjes (en dat worden er meer, be looft Verve-eigenaar Polygram). Inclusief een zeer uitgebreid boekwerkje.Inclusief een dolletje- na-afloop met Stan Getz en het door Evans gek-nasaal gezongen 'Santa Claus is coming to town'. Om te laten horen datje met Evans ook kon lachen. Bert Jansma The complete Bill Evans on Verve, achttien cd's in een metalen doos. Twee jaar geleden had de in Roosendaal geboren en geto gen en nu in het Brabantse Fij naart wonende zanglieveling van het grote publiek daar stilletjes al leen maar op gehoopt. In een inter view verklaarde hij toen dat één concert in Ahoy' zijn jongens droom al in vervulling zou doen gaan. Tegelijkertijd voegde hij daar bescheiden aan toe dat het nog wel een fiks aantal jaar zou duren omdat hij zichzelf toen nog niet echt tot de groten van Neder land vond behoren. Daar zat Frans Bauer dus mooi naast! Na de succesvolle tournee met zijn show in 1997 en de eerste weken van dit jaar langs de grotere zalen en schouwburgen van Nederland, besloot hij de 'megasprong' naar Ahoy' te maken en in de voetspo ren te treden van vaderlandse col lega's als André Hazes, René Froger, Anita Meijer en niet in de laatste plaats Lee Towers. De Scheveninger is met 45 shows in Ahoy', waar hij met zijnin voorbe reiding zijnde 'Millennium Gala' op de grens van 1999 en 2000 nog minimaal zeven aan wil toevoe gen, onverbiddelijk recordhouder. Frans Bauer moet zijn eerste nog scoren, beseft hij terdege, om een partijtje te mogen meeblazen in het ervaren koor van nationale en internationale vakgenoten die hem in Ahoy' voorgingen. Vergele ken bij hen is Frans in muziek- en showland nog een 'jong broekie', die echter alle records kan gaan breken en zich ook - naar hij zelf zegt - in die uitdaging ijzersterk heeft vastgebeten. Dat Frans Bau er een uitdaging aankan, bewees hij in de achterliggende zes jaar waarin hij van een onbekend deel nemer aan een talentenshow van Rita Young in Vlaardingen uit groeide tot de jongste megaster van Nederland die.hij anno 1998 is. Zelfdiscipline Het succes is Frans Bauer, die uit een uiterst nuchtere familie voort komt, volstrekt niet naar het hoofd gestegen. Het is hem ook niet komen aanwaaien: hij werkt er keihard voor en ontzegt zichzelf veel pleziertjes waar andere jonge twintigers zich graag aan laven. Frans Bauer leeft volgens een ijze ren zelfdiscipline voor zijn vak en stippelt daarin ook nog eens zijn eigen weg uit. Adviezen bereiken hem bij honderden, maar alleen die waarvan hij de bruikbaarheid zelf inziet, neemt hij in overwe ging. Een uitdrukking als 'over het paard getild' is hem wereld vreemd. Zijn carrière kent de laatste jaren vrijwel alleen hoogtepunten. Con certzalen zijn maanden vooraf uitverkocht en de muziekdragers die Frans Bauer uitbrengt zijn vrijwel allemaal goed voor goud, platina en zelfs dubbelplatina. Niet alleen in eigen land, maar ook bij de oosterburen is hij grenzeloos populair sinds er Duitstalige ver sies van zijn cd's in de schappen liggen. Als een absoluut hoogtepunt geldt voor Frans Bauer de vier shows in Ahoy', waarvan alleen voor die van zondagmiddag (aanvang 14.30 uur) nog kaarten aan de kas sa te koop zijn. Tot voor kort kende hij de muziektempel vrijwel alleen van de optredens van Lee Towers, van wie Frans Bauer een groot fan én bewonderaar is. „Vorige week was ik in Ahoy' om de boel nader te verkennen", ver telt hij aan het stuur van zijn de auto onderweg naar een garage bedrijf in Rotterdam. „Het was er akelig leeg, sfeerloos en koud. Licht brandde er nauwelijks en publiek was er natuurlijk niet. Wat is zo'n gebouw dan groot en mistroostig tegelijk, op het akelige af! Op dat moment had ik werke lijk niet echt het besef dat ik daar vier maar liefst vier concerten mag geven." „Vanzelfsprekend leef ik van mi nuut tot minuut naar het moment van het eerste applaus. Al weken ben ik elk uur van de dag bezig met de show. Is het niet in een bespre king dan toch wel in gedachten. Inderdaad, het zijn voor de men sen die mij helpen en mezelf ook, héél drukke tijden. Zeg maar ge rust een gekkenhuis." Showballet Hij benadrukt: „Ik heb bij het pu bliek een hoog verwachtingspa troon geschapen. Natuurlijk ga ik trachten dat op bijzondere wijze waar te maken. Samen met de er varing en geniale invallen van Lee Towers moet dat lukken. Het wor den vier prachtige shows met ook een showballet, speciale gasten en tal van bijzondere effecten die het allemaal nóg fraaier maken." „Néé, ik verklap niet wat er inhou delijk op het programma staat. Dat blijft een verrassing." Wél zegt hij: „Mijn show bestaat volle dig uit Nederlandstalig werk en is volstrekt geen kopie van de shows die ik in het land heb gedaan. Na tuurlijk breng ik een aantal van de bekende hits, maar ook volstrekt nieuw werk dat staat op mijn nieuwe album dat op 2 april ver schijnt." Frans Bauer treedt op met begelei ding van het orkest Greenlight Expresse (dat voor de gelegenheid is uitgebreid met de blazerssectie Stylus Horns), een achtergrond koor en de Dutch Image Dancers. Lee Towers, door Frans Bauer de 'Godfather van Ahoy' genoemd, is vorige maand aangezocht om te helpen bij het opzetten van de show, want de tijd van voorberei den was niet echt ruimTij dens het eerste van twee concerten in De Doelen op 2 december vorig jaar maakte Frans Bauer zijn gang naar Ahoy' bekend. Elf dagen la ter waren al twee concerten uit verkocht, zo groot was de vraag. Lee Towers over zijn jonge disci pel: „Over de keuze van repertoire hoef ik Frans niks meer te vertel len. Dat weet ie zelf héél goed. Frans is leergierig, luistert goed en weet precies waar hij mee bezig is." De Ahoy'-pionier over zijn functie: „Noem het maar regisseur of art-director; want dat is het in feite. Ik heb geloof in Frans, zijn aanpak en zijn show. Daarom heb ik er mijn naam aan durven ver binden. In de loop van jaren heb ik veel ervaring opgedaan met het ontwerpen van decors, verlich ting, lasertechnieken en vuur werk. Uiteraard komen die onder delen allemaal in de show van Frans terug, maar wel op een wijze die bij zijn repertoire en uitstra ling past." Rein Wolters Frans Bauer live in Ahoy' 1998: Van daag (vrijdag), zaterdag en zondag om 20.00 uur in Ahoy' te Rotterdam. Ook een ingelast matinee zondag 29 maart om 14.30uur. Alleen voor het middag concert zijn nog kaarten aan de kassa verlcrijgbaar. foto Roland de Bruin IZZT STEABLIiT 117»=.- Izzy Stradlin Op zijn tweede solo-album 1171/2 (Geffen/Universal) sol liciteert Izzy Stradlin nadruk kelijk naar een plekje bij de Rolling Stones. De voormalige gitarist van Guns N' Roses speelt hier een album vol met eerlijke blues, country, rock 'n roll en een beetje surf; een al bum, dat niet zozeer opvalt vanwege de vernieuwing als wel vanwege de lekker soepele wijze, waarop Izzy en zijn ;-rxX. Y~ V bandje musiceren. Nummers als 'Ain't It A Bitch*' en 'Bleedin' zouden op een goeie Stones-plaat niet misstaan en wie daar nog niet van overtuigd is luistert maar naar de messcherpe vertolking van Chuck Berry's 'Memphis'. Izzy geeft de gi- taar-eredits overigens ook aan voormalige Georgia Satellites-gitarist Rick Richards, en terecht, Trouwens, als Keith of Ron nog niet willen af haken, dan zal Izzy ook wel genoegen nemen met een plekje in het voor programma van de komende Stones-toumee. Gert Meijer Begrijpen doe ik het waarschijnlijk pas goed als het allemaal voorbij is, lacht Frans Bauer (24). Deze week geeft hij in Rotterdam onder de naam Frans Bauer live in Ahoy' 1998 maar liefst vier concerten. Hij is de jongste artiest ter wereld aller tijden die een eigen show in Ahoy' neerzet. Frans Bauer is de jongste Nederlandse artiest, die het podium van het Rotterdamse Ahoy' mag betreden. Morcheeba Who Can You Trust? vroeg Mor cheeba zich af op meeslepende debuut-album, maar ondertus sen liet het Britse trio zich daar op toch vooral meeslepen door triphop-pioniers als Massive Attack, Tricky en vooi'al Portis- head. Om het vertrouwen in één klap te herstellen is er nu het prima Big Calm (China/Warner Music) waarop de band van voormalig jazz-zangeres Skye Edwards zich van haar beste zijde laat zien. Vooral omdat het werkterrein van Morcheeba flink uitgebreid blijkt. Door het constant wisselen van beats en tempi is Big Calm een opvallend gevari eerd album geworden. Skye Edwards klinkt met haar smoothy zang bij vlagen als een moderne Sade, maar door de wisselwerking van eigen tijds gefröbel met échte instrumenten creëerde Morcheeba een weids ge luidsbeeld, dat de ene keer refereert aan Björk ('Shoulder Holster'), dan aan The Doors (de Fender Rhodes in 'Let Me See') en weer een volgende keer aan DJ Shadow ('Bullet Proof'). Bovendien doet Morcheeba ook nog aan reggae ('Friction'), folk ('Over Over') en iets van bossa nova ('Fear Love'). Tel daarbij op de hemelse melodieën van de band ('Part Of The Process' en 'Blindfold', met een prachtig duel tussen viool en gi taar, zijn hits in de dop) en de''verrassing is compleet. Van Halens nieuwste heet Van Halen III (Warner Bros.), een zo op het oog wat vreemde titel voor een twaalfde album, negentien jaar na Van Halen II. De Amerikaanse rock band zal er wel mee willen aan geven dat het gedoe rond de zangers David Lee Roth en Sammy Hagar ten einde is en definitief begonnen kan wor den aan een nieuwe periode. Wat op deze plaat meer dan ooit duidelijk wordt is dat de zan gers slechts als trekpop vooT de kunsten van gitarist Eddie Van Halen dienen. Hij maakt in elk nummer de dienst uit met zijn gitaarge- fröbel en voor de pauzes is er dan een zanger. Die heet tegenwoordig Ga ry Cherone (ex-Extreme) en is een goede frontman, die in de wat symfo- nischer stukken opvallend sterk doet denken aan Freddie Mercury. Waarmee, echt waar, Van Halen in stukken als 'From Afar' en 'Josephi- na' als Queen klinkt. En in 'Once' zelfs als Pink Floyd... Je moet Van Pla- lennageven dat het het experiment niet uit de weg gaal. Maar echt veel goeie stukken levert dat op Van Halen III niet op. En het feit dat de band op veel stukken als los zand aan elkaar hangt, doet elke vorm van en thousiasme onmiddelüjk weer de kop indrukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21