Rel over groei Schiphol Burgemeesters Borsele en Goes ruilen tijdelijk hun ambtsketens Zware tijden voor Nigeriaanse huisindustrie 4 WEKEN M Ergernis over stunt Citroën Jorritsma zou aftreden wegens motie, De Boer zou aanblijven Albanië bereidt zich voor op aanval Serven zondag 29 maart Zalm vangt bot in conflict EU-afdracht Wim Kok stapt door Amsterdam Clinton bij Mandela Morres onderuit in raad Hulst Tevye wordt weer rijk 17 Spoorbonden bang dat marktwerking in het geniep wordt geregeld VOOR 15,00 VACATURES 241e jaargang no. 73 vrijdag 27 maart 1998 losse nummers 1,75 A 11° sËSS» 110° ZW4 Af en toe regen Vrij veel bewolking en vooral 's middags kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. AMSTERDAM - Een re clamestunt van Citroën heeft gisteren tot tiental len boze reacties geleid. Ongeveer 200.000 auto mobilisten zagen 's och tends tot hun grote schrik dat hun auto te koop stond. Op de achterruit was de tekst geplakt Te Koop in verband met de introductie van de Citroën Xsara Coupé en Break. Hét Franse automerk had voor de plakactie 's nachts vierhonderd mensen de ,straat opgestuurd. Op ruim 150 plaatsen in het hele land zetten ze de vooraf zorgvuldig gese lecteerde middenklassers van enkele jaren oud 'te koop', zónder dat de eige naren er van wisten. Lang niet iedereen waar deerde de stunt. Het spe ciale klachten- en infor matienummer van de importeur stond 's och tends vroeg' al roodgloei end. De tien telefonistes kregen van de boze bellers te horen dat 'ze' van hun auto moesten afblijven en dat ze niet waren gediend van deze 'inbreuk op hun privacy'. Citroën Nederland was voorbereid op tramme lant. „We hadden wel re kening gehouden met klachten. Gelukkigheb ben we ook veel positieve reacties gekregen. Met de ze actie wilden we. de grenzen op het gebied van reclame verkennenANP door Koos van Wees DEN HAAG - Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat heeft gisteren gedreigd met aftreden als de Tweede Kamer het ge bruiksplan van Schiphol on rechtmatig vindt. Haar collega De Boer (milieubeheer) noemde zo'n uitspraak van de Kamer 'ondenkbaar', maar wilde niet zo ver gaan als het 'onaanvaardbaar' van haar collega. „Ik heb mijn eigen verantwoor delijkheid", aldus De Boer. Het is niet eerder voorgekomen dat ministers' zo verschillend reageren. Het kabinet wordt geacht met één mond te spreken. De Kamer sprak gisteren over een uit zending van het tv-programma Netwerk, waaruit naar voren kwam dat op Schip hol meer gevlogen mag worden, zonder dat de wettelijke aanpassingen daarvoor al geldig zijn. Jorritsma noemde dat gis teren 'niet abnormaal'. Het wachten is alleen nog op publicatie in de Staatscou rant, waarna de wet met terugwerkende kracht rechtsgeldig wordt. Dat is volgens Jorritsma juridisch verdedigbaar. GroenLinks-kamerlid Rosenmöller dacht er heel anders over. Hij bestempel de de aanpassingen vanhet gebruiksplan als onrechtmatig en vroeg in een motie om het terugdraaien van de aanpassin gen. Jorritsma sprak daarop haar 'on aanvaardbaar', wat in politieke kringen geldt als een dreiging met aftreden. Volgens De Boer betekent de motie dat Schiphol met onmiddellijke ingang wordt gesloten. „Dat is ondenkbaar, maar als de Kamer dat wil merk ik dat wel", aldus De Boer laconiek. STOCKHOLM - Terwijl de in ternationale gemeenschap het opnieuw niet eens kan worden over wat er in de Balkan moet gebeuren, lijkt het conflict in de Servische provincie Kosovo zich gestaag verder uit te brei den over de regio. .De Albanese minister van Bui tenlandse Zaken Paskal Milo verklaarde gisteren dat het Al banese leger voorbereidingen heeft getroffen om zich te verde digen tegen een eventuele Joe goslavische aanval. Tirana houdt er rekening mee dat de crisis in Kosovo uiteindelijkkan leiden tot een Servische aanval op Albanië. Tijdens een bezoek aan Zweden gaf Milo te kennen dat zij n rege ring de bewegingen van Belgra do met argusogen volgt. „De Joegoslavische president Slob odan Milosevic heeft in Bosnië veel oorlogservaring opgedaan, en hij is ermee bezig een situatie te provoceren die een groot scheepse aanval op Kosovo zou rechtvaardigen", aldus Milo. Woensdag al sloot Albanië een militaire overeenkomst voor vijf jaar met Macedonië, dat een omvangrijk etnisch Albanees bevolkingsdeel heeft. Beide lan den lieten er geen twijfel over bestaan dat hun verbond vooral bedoeld is om het hoofd te kun nen bieden aan eventuele Servi sche agressie. AFP/RTR/ANP KANO - De zestigjarige Nigeriaan Malam Yakubu verft lappen stof in een put met indigo-kleurstof. Zijn familie werkt in Kano al honderden jaren in deze tak van nijver heid. De Nigeriaanse economie verkeert in een crisis die naast de multinationals ook de kleine familiebedrijven zwaar treft. De zwakke munt van het land heeft de ver kopen doen instorten. foto David Guttenfelder/AP (Advertentie) Vanaf zijn de winkels in Domburg weer elke zondag geopend. DOMBURG door Paul Koopman BRUSSEL - Het Nederlandse kabinet heeft bot gevangen met zijn eis de betalingen aan 'Brus sel' aan een maximum te bin den. Voorzitter Jacques Santer van de Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie - heeft deze week duidelijk gemaakt dat de invoe ring van een zogeheten netto be grenzer onbespreekbaar is. Behalve Nederland hadden ook Duitsland, Zweden en Oosten rijk om een 'veiligheidsslot' op de EU-af drachten gevraagd. Het per lidstaat beperken van de afdrachten aan de EU, is al leen mogelijk als de Europese Commissie zelf met een voorstel komt. Santer wil echter niet aan de regels tornen, omdat elke Wijziging volgens hem meteen leidt tot ruzie tussen de zuidelij ke en noordelijke EU-landen. „De netto begrenzer komt er niet, dat staat als een paal boven water", liet een Nederlandse di plomaat zich gisteren ontvallen. Op zijn vroegst wil de Commis sie de discussie openen na de toetreding van nieuwe lidsta ten, rond het jaar 2003/2004. Begin maart overhandigde mi nister Zalm een schriftelijk ver zoek om de korting op de EU- bijdrage die de Britse premier Thatcher in 1984 wist te bedin gen, ook op Nederland van toe passing te verklaren. Zalm vindt dat ons land in verhou ding tot het nationaal inkomen te veel aan 'Brussel' afdraagt. Met de aangekondigde hervor mingen van het landbouw- en regionaal steunbeleid dreigt de situatie nog verder te verslech teren. Nederland betaalt 'netto' 6 miljard gulden per jaar. GPD. door René Schrier GOES - De burgemeesters vau Goes en Borsele zullen in no vember een maand lang op el- kaars stoel zitten. Het gaat niet om een stoelendans voor de vorm. Ze zullen daadwerkelijk eikaars functies voor de volle honderd procent overnemen met alle rechten en plichten. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder heeft er geen problemen mee. Alleen het ministerie van Binnenlandse Zaken moet nog toestemming verlenen. Vorige week hebben de twee burgemeesters en de commissa ris van de koningin de tijdelijke ruil met elkaar doorgenomen. Eerder al waren de fractievoor zitters in de gemeenteraad en de wethouders gepolst. Het doel is dat de twee buurgemeenten een beter begrip voor elkaar krij gen. De waarneming in eikaars gemeenten door de burgemees ters, is een vervolg op een soort gelijke ruil tussen verschillende ambtenaren van Boi'sele en Goes onder wie de gemeentese cretarissen. Dat is zo goed be vallen dat nu ook de eerste bur gers eens bij elkaar in de keuken kijken. Kerncentrale Wat de Goese burgemeester drs. D. J, van der Zaag betreft is het meer dan eens even bij elkaar in de keuken kijken. „Stel dat er beslissingen genomen moeten worden over de kerncentrale te Borssele of over een bepaalde si tuatie op de Westerschelde, dan moet het niet zo zijn dat mijn collega Mandos zegt: 'Schuif eens even op'. Dan blijf ik op die stoel zitten, al zal het wat mij betreft dan wel zo zijn dat hij op de stoel naast me zit," Over het doel van de ruil zegt de Goese burgemeester: „In de praktijk staan we als buurge meenten te veel met de rug naar elkaar toe. We willen meer be grip voor elkaar. Eens zien hoe het bij de ander werkt.En over het mogelijk misbruik van de si tuatie: „Ik neem geen besluiten waar Mandos het niet mee eens is." Zijn collega Mandos: „Hetiswel eens goed om in een andere con- DEN HAAG - Premier Wim Kok was gisteren een wel zeer groot staatsman bij zijn be zoek aan Madurodam. Daar opende hij officieel het sei zoen '98. De eerste-minister droeg ook de modellen van de Amsterdamse wijk over aan Madurodams burgemeester Maxim Glazendam (1). foto Ed Oudenaarden/ANP Overigens wordt de kans dat de motie een meerderheid haalt nihil geacht. De Kamer wil dat de regering alsnog een onafhankelijk onderzoek laat instellen naar de groeicijfers van Schiphol. Dat onderzoek moet duidelijk maken waar om de Kamer bij de discussies over de verdere groei van Schiphol beschikte over cijfers die op dat moment al achter haald bleken. PvdA CDA en GroenLinks bleken gisteren niet bereid te wachten op een onderzoekje van het Centraal Plan Bureau naar de grote verschillen. Dat verschijnt deze week. Wie het onderzoek zal uitvoeren is nog niet bekend. GPD De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren een bezoek gebracht aan zijn Zuid-Afrikaanse ambtgenoot Nelson Man dela (r). Clinton liet bij hetbegin vanzijn vierdaagse bezoek aan het land weten te streven naar meer sa menwerking met Afrika. Het stemadvies dat Morres zijn werknemers gaf op de dag voor de verkiezingen lijkt de meubelgigant duur komen te staan. Een meerderheid in de raad van Hulst verwierp gister avond een verzoek van Morres om met Pasen en Pinksteren open te zijn. Een smeekbede van burge meester Kessen kon tegenstemmers niet vermurwen. Ruim dertig jaar geleden zette Lex Goudsmit de legendarische melkboer Tevye voor het eex-st op de planken. Zijn liedje 'Als xk toch eens rijk was...' werd één van de hoogtepunten van de musical Anatevka. Na de zomer komt Tevye opnieuw in het the ater, nu vertolkt door Henk Pooid (foto). Joop van den Ende doet met de musical twaalf gx-o- tex-e schouwburgen in Nedei"- land aan. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 1113 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,21 en 23; sport: 25,26, 27,29 en 31. text hetzelfde werk te doen. Op het niveau van de ambtenaren heeft het goed gewerkt, waax'om dan niet op het niveau van de burgemeesters. Ik denk dat je elkaar na die vier weken toch gemakkelijker opbelt als je eens even wil overleggen." Mandos legt uit dat de wil tot een beter samenwexTung één ding is, maar de praktijk is vol gens hem iets anders. „Daarom zeg ik, als het via de voordeur rxiet lukt, dan moet je het eens via de achterdeur probexen.En op de vraag of Mandos van de gelegenheid gebi'uik zal maken om ineens het Goese Bekhof vol te bouwen: „Als ik de kans krijg doe ik het." Mobiliteit Begin december gooiden de twee burgeméesters al eens een balletje over de stoelendans op. Naar aanleiding daarvan zei commissaris van de koningin Van Gelder toen dat hij het initi atief 'fantastisch' vond. Hij vond het een goede manier om de burgemeesters scherp te hou den. Wat Van Gelder betreft wordt dit beeld een heel norma le gang van zaken. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De spooxwegvak- bonden maken zich ernstig zor gen over het voornemen van mi nister Jox-ritsma (Verkeer) om de marktwerking op het spoor te regelen in de komende kabi netsformatie. Zowel FNV, CNV als FSV vinden het onaanvaard baar als de belangen van reizi gers en spoorwegpersoneel wor den geregeld in achterkamers. Zij kondigen dan ook een poli tieke lobby aan om dit te voor komen en zijn desnoods bereid actie te voeren als die lobby niet slaagt. „Hier zijn zoveel belangen mee gemoeid dat er spx*ake moet zijn van een nox-male paxdementaire behandeling. Gebeurt dat niet, dan komen wij als bonden bui tenspel te staan", zei gisteren bestuurder L. Vlek van FNV Bondgenoten. Zijn collega P. Boeseken van de CNV Bedrij- venbond sprak van een 'drama' en FSV-voorzitter G. Hardeveld overweegt al om van april een actiemaand bij het spoor te ma ken. Gisteren werd bekend dat mi nister" Jorritsma in het huidige kabinet alleen afspraken wil maken over de grote lijnen voor marktwex-king'. Het onderwerp is volgens haar politiek en maatschappelijk te omsfreden om er nu beslissingen over te ne men. De details zouden daarom bij de kabinetsfox-matie moeten worden afgesproken. Rege ringspartijen zouden zich daar dan aan moeten houden. oosten en zuidoosten aanbeste den aan regionale bedrijven, netwerken rond de grote steden aan stadsgewestelijke bedrij ven en het kexrxnet voorlopig aan de Nedexiandse Spoorwe gen. Daax-bij zou nu ook de bin nenlandse exploitatie van de hogesnelheidslijn-zuid gaan behoren. GPD commentaar op pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving k 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Netwerken In grote lijnen stelt Jorritsma voor te kiezen voor na het jaar 2000 te komen met een systeem van concurrentie om het spoox: Dat wil zeggen dat om de zoveel jaar delen van het net worden aanbesteed. Het bedxrjf dat de concessie binnenhaalt onder vindt gedurende de concessie periode geen concurrentie van andere bedrijven. Ze wil regio nale netwerken in het nóorden, (Advertentie) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC MORGEN IN DEZE KRANT!! 7132 000002 PAGINA 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1