Grimaldi beziet meerdere havens PZC Bloedbank huldigt trouwe donoren zeeland Snel besluit Tholen over varkens WAO'ers willen naar rechter Acties CAO zorgsector ophanden Meer variatie in fietsroutes Vlissingen wel belangrijkste kandidaat voor autoterminal Italiaanse rederij Eerste western trade in Clinge Hogeschool Zeeland zet studieresultaten voortaan op Internet Toeristische bootverbinding Sluis- Brugge Werkstraf geëist tegen van ontucht verdachte Kruiningse man (80) Eis negen maanden cel tegen drugsdealer Komst Marine naar Vlissingse Vlootdagen in jaar 2000 onzeker vrijdag 27 maart 1998 sbw DEN HAAG - B en W van Tholen moeten vóór 17 april een be sluiten nemen over een zevental aanvragen voor vergunnin gen van intensieve varkenshouderijen. Dat is het gevolg van een uitspraak van de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag. Het gemeentebestuur van Tho len had tot nu toe geweigerd de aanvragen in behandeling te nemen omdat provinciale regels zouden voorschrijven dat er voor dergelijke grote varkenshouderijen eerst zogenaamde milieu-effectrapportages (mer) zouden moeten worden ver richt. De Raad van State heeft de weigeringsbesluiten ge schorst en opgedragen binnen drie weken alsnog op de aan vragen te beslissen. VLISSINGEN - De Stichting GAOS te Zoutelande wil de overheid via gerechtelijke stappen dwingen arbeidsonge schikten die jarenlang een te lage uitkering hebben ontvan gen alsnog een aanvulling te geven. De stichting GAOS (af korting van Gedupeerde Arbeids Ongeschikten Slachtoffers) overweegt een kort geding aan te spannen tegen de Staat en het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen. Begin deze maand erkende staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken, dat enkele duizenden WAO'ers een te lage uitkering ontvan gen. De staatssecretaris is echter niet bereid hun uitkering met terugwerkende kracht te verhogen. De problemen vloei en voort uit de ingrepen in de WAO, in 1994. Veel arbeidsonge schikten verloren na herkeuring een deel van hun WAO-uit- kering en kregen daarvoor een WW-uitkering in de plaats. Begin dit jaar bepaalde de Centrale Raad van Beroep dat die WW-uitkering in vele gevallen te laag is. Met deze uitspraak in de hand wil de Stichting GAOS de overheid ertoe brengen de gedupeerden schadeloos te stellen. VLISSINGEN - In de loop van de volgende week worden in Zeeland waarschijnlijk acties gevoerd voor een betere CAO in de zorgsector. Regiovoorzitter H. Geldof van de beroepsorga nisatievoorde verpleging NU '91 heeft dat donderdag aange kondigd. Volgens Geldof gaat het om publieksvriendelijke acties die vooralsnog beperkt blijven tot het verspreiden van pamfletten. Dat zal bij nagenoeg alle Zeeuwse verpleeg- en ziekenhuizen gebeuren. Geldof zei gisteren dat de actiebereidheid onder verpleeg kundigen groot is. NU '91 eist onder meer een structurele sa larisverhoging van vijf procent, invoering van een nieuw functiewaarderingssysteem en vermindering van de hoge werkdruk. TERNEUZEN - Deze zomer zullen de bestaande fietsroutes in Zeeuws-Vlaanderen fiks worden uitgebreid. De nieuwe fietsroutes krijgen 'knooppunten', die keuzemogelijkheden tussen een korte en recreatieve route, zelfs tijdens de tochtjes, mogelijk maken. Hiermee heeft de regio een primeur voor Ne derland. Het plaatsen van 486 nieuwe fietsroutewijzers past in het nieuwe fietsrouteplan van het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen, waax-van de knooppunten de basis vor men, Het idee om de acht bestaande fietsroutes uit te breiden met knooppunten is geopperd nadat bleek dat oudere fietsers en gezinnen de bestaande i-outes van 35 tot 45 kilometer 'een beetje te lang' vinden. Ook de fanatieke fietsers die juist kilo meters willen maken komen door de knooppunten aan hun trekken. Door de keuzemogelijkheid tussen een groene, recre atieve route of een rode, korte route kunnen de fietsers zelf hun fietsafstand regelen. Het fietsrouteproject kost bijna één miljoen gulden en wordt door de ANWB uitgevoex'd. Vanaf 28 mei is het nieuwe fietsnëtwerk compleet. Nieuwe fietsroute- kaarten van Oost- en West-Zeeuws-Vlaanderen zijn ook van af die datum verkrijgbaar bij de lokale VW's. Vlnr L. Haverkamp (Vlissingen, 5x gegeven), M. Schipper (Wissenkerke, 20x), T. Kienhuis (Sportraad Vlissingen), L. Reijnhout (Goes, 40x), P. G. Hoekman (Middelburg, 60x), J. M. Stokx, ('s-Heerenhoek, 80x) en W. S. M. Fakkeldij ('s-Heerenhoek, lOOx). foto Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Eén keer per jaar worden ze door de Bloed bank gehuldigd, de mensen die veertig, zestig, tachtig of hon derd keer bloed of plasma ga ven. In danssportcentrum Good Times in Vlissingen wer den ruim tachtig bloeddono ren uit Midden- en Noord- Zeeland in het zonnetje gezet. Dit jaar was de huldiging ex tra feestelijk in verband met de nieuwe structuur van de Bloedbank. In januari wérd het aantal bloedbanken in Nederland te rug gebracht van 22 naar 8. Ook de naam is veranderd. T Voortaan vallen ze onder de naam Stichting Sanquin. De dertien Zeeuwse afnamepun- ten zijn onderdeel van de Bloedbank Zuidwêst-Neder- land/Rotterdam in Ddrdrecht. De donoren zullen overigens weinig of niets merken van de reorganisatie. Het bloed en plasma van de Zeeuwse dono ren werd al opgeslagen in een depot in Doxxlrecht. Pluim „Deze mensen verdienen een pluim op hun hoed. Het is niet niks. Deze mensen geven hun bloed weg.Daarmagjebestbij stil staan. Ze geven een deel van zichzelf weg", zegt de voorzitter van de Vereniging van Bloeddonox-s Zuidwest- Nederland, A Klaasse. Voor de vereniging was dit reden om dit jaar ook de mensen die vijf, tien keer of twintig keer had den gegeven uit te nodigen. Honderd keer Bij de groep gehuldigden wa ren dit jaar maar liefst zeven mensen die al honderd keer hebben gegeven. Deze groep is de afgelopen jaren flink ge groeid. Dat komt door een stijgend aantal mensen dat plasma afstaat. De daarvoor bestemde apparatuur is in Zeeland alleen in Goes te vin den. Donoren worden aan een apparaat gekoppeld dat alleen bestanddelen van het bloed ex- uithaalt en de' rest van het bloed weer tenxggeeft aan de donor. Omdat deze methode minder ingrijpend is kan elke maand worden gegeven in plaats van enkele keren per jaar zoals bij de traditionele bloeddonatie. Toch waren bij de donoren, die door T. Kienhuis van de Zeeuwse Sportraad werden onderscheiden, ook nog men sen die de honderd op de 'oude manier' hadden volgemaakt, zoals een man die al vanaf 1954 bloeddonor is. Trouwens, de bloedbanken kunnen altijd nieuwe donox-en gebruiken omdat er jaarlijks mensen af vallen door het bereiken van de maximumleeftijd van ze ventig jaar. joor Ben Jansen JAPELS - De Italiaanse rederij tJruppo Grimaldi is nog met verscheidene andere havens in over vestiging van een lavenbedrijf dat zich richt op i Ie Benelux en een deel van I )uitsland. Vlissingen staat venwel hoog op de lijst van r ;andidaat-havens. Het scheep vaartbedrijf maakt uiterlijk ind dit jaar een keus. )irectielid Emanuele Grimaldi .(,'an het kantoor van de Gruppo i. jrimaldi in Napels bevestigde isionderdag dat de gesprekken nnet havenschap Zeeland Sea- n xorts over vestiging in Vlissin- ;en in een vergevorderd stadi um verkeren. „Vlissingen heeft mvat ons betreft de beste uit gangspositie", 'verklaarde hij. :i,Dat heeft voor een belangrijk i- leel te maken met de opstelling /an bestuur en directie van het u havenschap, die veel zakelijker it is dan die van andere havenau toriteiten." .Tijdslimiet Vorige week zei voorzitter Daan Bruinooge van Zeeland Sea ports te verwachten dat de CLINGE - De locatie van de Zeeuws-Vlaamse schietsport verenging SV De Schutterij staat zondag 5 april in het teken van de eerste internationale western trade. Zo'n 24 stand houders en liefhebbers van het westem-gebeuren bieden oude en nieuwe spulletjes te koop aan. Vanaf 10.00 tot 17.00 uur kan men aan de Statenboomweg te recht voor een grote variëteit aan kleding en gebruiksvoor werpen voor onder meer trap pers, cowboys, indianen, line dance, western riding, country muziek en military. Er wordt niet gehandeld in wa pens. Op dit gebied komt de SV De Schutterij jaarlijks begin ju ni met een groot western festijn naar buiten. Enkele honderden westera fanaten gaan dan in verschillende klassen met di verse wapens en mini-kanon nen de strijd met elkaar aan. Gruppo Grimaldi binnen één a twee maanden een beslissing neemt. Zoveel haast heeft men in Napels echter niet. Grimaldi vertelde dat zijn bedrijf zich een tijdslimiet heeft gesteld die eind 1998 afloopt. Over de werkgele genheid die de mogelijke termi nal in Vlissingen met zich mee brengt - door Bruinooge op 125 tot 150 ax-beidsplaatsengeschat - hield het directielid van de Ita liaanse rederij zich op de vlakte. „We willen veel lading aan- en afvoeren. Dat bx'engt veel werk met zich mee en daar heb je veel mensen voor nodig. De Gruppo Grimaldi voert veer- en vrachtdiensten uit in het Middellandse Zee-gebied en vaax-t met vrachtschepen op Zuid-Amerika, Afx'ika en West- Europa. De redexij is een van de grootste autotransporteurs ter wereld. Grimaldi werkt voor autofabxikanten als Fiat, Ford, General Motors/Opel, Peugeot en Citroen. Auto's De nieuwe terminal die moge lijk in Vlissingen komt is onder meer bestemd voor vervoer van auto's van en naar de Benelux en een deel van Duitsland. Het ha venbedrijf zal deel uitmaken van een keten van havens die de Grimaldi-schepen aandoen tus sen de Middellandse Zee en Noord-Europa. De Italiaanse redexij heeft mede daaxvoor een serie grote multi-purpose auto schepen in ontwikkeling, die ook voor andex-e soorten vracht, zoals papier, forrest products en containers, geschikt zijn. Emanuele Gximaldi: „We zien een gróte toekomst voor dit soort shört-sea vervoer. Naar onze opvatting zal binnen af zienbare tijd 80 procent van het transport over enige afstand via het water gaan en de andere 20 procent via andere vormen van vervoer. Dat betekent minder verkeer over de weg en minder; files. Bovendien is dat goed voor het milieu." De directeur van Grimaldi in Napels wilde niet bevestigen dat de eventuele aanleg van de texminal in Vlissingen betekent dat zijn rederij Antwerpen ixiet langer zal aandoen. Daarvoor bestaat in de Vlaamse haven angst. Grimaldi: „We hebben veel lading. Daarom hebben we ook veel havens nodig. door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland gaat het Internet ge bruiken voor communicatie met studenten en docenten, niet al leen over kwesties van algeme ne aard, maar ook over zeer persoonsgebonden aspecten. Daarvoor is het zogenaamde HZ InfoNet in het leven geroepen. Eerste gebruiksmogelijkheid is dat studenten overal ter wereld en op elk gewenst tijdstip hun studieresultaten kunnen inzien. HZ InfoNet werd dondex'dag- middag officieel in gebruik ge steld door bestuursvoorzitter N. Ginjaar-Maas. Dat gebeur de, ondanks alle techniek die er aan te pas kwam nog op de 'ou derwetse en gezellige manier'. In de Vlissingse vestiging van de hogeschool overhandigde ze via een rechtstreekse Internet beeldverbinding figuurlijk een enveloppe aan een studente die zich ophield in de centrale van PTT Telecom in Goes. De enve loppe bevatte de gebruiksaan wijzing waarmee de studente via het Internet haar studiere sultaten kon bekijken. De Hogeschool Zeeland is een van de eerste scholen in Neder land die studenten de mogelijk heid bieden om vanaf elke plek in de wereld en op elk gewenst tijdstip persoonsgebonden stu die-informatie te raadplegen. Volgens de voorzitter van het college van bestuur', L. Labxuy- ère, is het HZ InfoNet eigenlijk te ambitieus voor een kleine ho geschool als de Zeeuwse. Aan de andere kant vergt het project meer ox-ganisatoxïsche dan fi nanciële of technische inspan- hingen. En juist een kleine ho geschool is sneller in staat de benodigde organisatorische CAD ZAND - De stichting Strandexpress wil een toeristi sche bootverbinding tussen Sluis en Brugge in het leven Toepen. Woordvoerder P. de Keuninck van de stichting Strandexpress verklaart dat de exploitatie geen groot probleem hoeft te zijn, omdat verschillen de rederijen in Brugge over goe de rondvaartboten beschikken voor de uitvoering van het pro ject. maatregelen te treffen. Het pro ject wordt van groot belang geacht omdat studenten zich veelvuldig voor stages naar het buitenland begeven. Ook ma ken steeds meer studenten ge bruik van mogelijkheden om thxxis, of op plaatsen die ver van de hogeschool vexwijderd zijn, te studeren. Door een pex-soon- lijke code in te tikken kan iedere student en iedere docent via het Internet verbinding maken met de HZ Inf oNet-computer en in formatie opvragen over eigen studieresultaten. Nu zijn dat al leen nog maar uitslagen van gemaakte toetsen. Binnen af zienbare tijd kan zo ook pex-- soonsgebonden irxformatie worden opgevraagd over de voortgang van de studie, even tueel in vergelijking met de re sultaten van de andere studen ten, en wordt het ook mogelijk om zich zo aan te melden voor tentamens. Dat is nog maar de eerste fase vanhet project. Uiteindelijk zal HZ InfoNet een veelheid aan informatie voor studenten, do centen en management op vraagbaar maken en mogelijk heden bieden daar dan ook weer via het Internet op te reageren. Daarmee komen mogelijkheden binnen bereik om met een Inter- net-aansluiting aan de hoge school te studeren. „Technisch is dat niet zo'n probleem meer. Het is alleen nog een kwestie van mensenwerk. De hele orga nisatie moet nog leren met deze nieuwe mogelijkheden om te gaan, een proces dat langer zal duren en moeizamer zal zijn dan het realiseren van technische voox'zieningen die ei'voor nodig zijn", waarschuwt de voox'zitter van het College van Bestuur L. Labruyère. Toegang Overigens sukkelt de hoge school nog steeds met een ern stig Internet-px'obleem: een te smalle toegang tot de elektroni sche snelweg. De Surfnet-ver- binding waax-van de hogeschool gebruik maakt, is te dun voor de grote hoeveelheden informatie die dagelijks door docenten en studenten worden opgevraagd. Daardoor werkt het interne net van de school veelal veel te traag. Bij het provinciebestuur is subsidie aangevraagd voor het huren van meer kabelcapa citeit. Labx-uyère gaat ex-van uit dat het probleem voor het eind van het jaar kan worden opge lost. door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Officier van justitie mr. H. Hartog achtte het donderdag belangrijk dat een aanklacht tegen een tachtigja rige man uit Kruiningen on danks diens hoge leeftijd dooi de rechtbank in Middelburg be handeld zou worden. De man werd beschuldigd van ontucht met een meisje dat destijds tus sen de twaalf en zestien jaar oud was. „Het mag niet zo zijn dat ie mand een meisje zo benadeelt en er dan mee wegkomt", zei Har tog'. „De verdachte heeft mis bruik gemaakt van zijn volwas senheid en van de slechte financiële positie van het gezin waar het meisje uit kwam. Om dat er geld nodig was, kluste zij wat bij. hem in huis en ondertus- sen kluste hij wat aan haar." Het meisje zou in haar tienex-ja- ren vaak bij de man en zijn echtgenote thuis zijn geweest, voornamelijk om boeken te ar chiveren. De man zou haar in die jaren diverse keren hebben be tast en zijn vinger in haar vagi na hebben gestoken. Ook had hij naaktfoto's van haar gemaakt. De politie had ook naaktfoto's van haar in het huis van de man gevonden, maar die waren vol gens hem op haar verzoek ge maakt. Leeftijd De officier van justitie geloofde er niets van. „De leeftijd van de vex'dachte speelt wel een rol bij de straf; een man van tachtig hoort niet in de gevangenis." Hartog eiste een celstraf van een jaar, waarvan zes maanden voox-waardelijk, om te zetten in een werkstraf van 240 uur. De verdachte was zelf niet naar de zitting gekomen. Volgens zijn raadsvrouwe mr. M. P. Kapteijn klopte er niets van de aanklacht. In de tijd dat de ontuchtige han delingen zouden zijn gepleegd, deed het meisje volgens Kap teijn nog helemaal geen klusjes in het huis van de verdachte. Ook van diverse getuigenver- klaringen klopte volgens de ad vocate niets. Zij vroeg om vrij spraak. De rechtbank doet uitspraak op 9 april. door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Een giga-gebruiker. Zo noemde strafpleiter mr. E. G. M. Smit zijn 37-jarige cliënt uit Arnemuiden donderdag voor de rechtbank in Middelburg. De man gebruikte tot voor kort twee tot drie gram heroïne per dag en verkocht de drugs boven dien aan enkele kennissen. „Die kennissen begrepen dat mijn cliënt vanwege zijn gigantische gebruik goedkoop aan drugs kon komen en zetten hem onder druk om het ook voor hen te kopen", zei Smit. Na ldachten uit de omgeving deed de politie een inval bij de Arnemuidenaax-, Er werden drugs in de woning aangetroffen; bovendien gaven enkele klanten toe dat ze heroïne bij hem hadden gekocht. Kort na zijn aanhouding mocht de man in afwach ting van het proces naar huis, op voorwaar de dat hij zich bij het ZCAD x-egelmatig zou laten onderzoeken op drugsgebruik. Al snel kwam de man die afspraak niet meer na. Gisteren zei hij voor de rechtbank dat hij sinds vorige week wel weer bij het ZCAD komt en dat hij inmiddels via een metha- donprogramma van de drugs af is. Officier van justitie mr. Y. Willems eiste een gevangenisstraf van negen maanden. Bo vendien had zij berekend dat de man met de handel in drugs 2780 gulden had vei-diend; dat moet hij aan de Staat teragbetalen, eiste zij. Advocaat Smit vroeg de rechtbank de zaak voorlopig aan te houden, om de man de kans te geven nu serieus zijn leven te beteren. Dat verzoek werd geweigerd. Uitspraak op donderdag 9 april. De marineschepen werden vorig jaar met saluutschoten verwelkomd. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De deelname van de Koninklijke Marine aan de Vlissingse Vlootdagen in het jaar 2000 is onzeker. De schepen hebben het in dat jaar druk met Sail Amsterdam in augustus, de Nationale Vloot dagen in Den Helder in juli en een grootscheepse manifesta tie van het reddingswezen voor de kust van 's-Graven- zande in juni. De organisatie die de vlootdagen voorbereidt heeft nog geen antwoord ge kregen van de marine of ze naar Vlissingen komt, beves tigt A de Vries van de Konink lijke Schelde Groep. De Vlis singse Vlootdagen vinden waarschijnlijk in de eerste week van mei plaats. De. eerste vlootdagen in Vlis singen werden vorig jaar april gehouden. Dat bleek een door slaand succes. Vijfenzestig tot zeventigduizend mensen maakten van de gelegenheid gebruik om de gebouwen van de KSG én een aantal marine schepen te bezichtigen. Er wa ren demonstraties van mari- niex's en in een grote loodsen presenteerden diverse bedrij ven zich. De KSG vond het evenement direct voor herha ling vatbaar. In 2000 viert de KSG het 125- jarig bestaan. Daarvoor is ook de max'ine uitgenodigd. „Maar die heeft nog geen ei gelegd", aldus De Vries, „en daar zitten we eigenlijk op te wachten. Want wat zijn nu vlootdagen zonder de max'ine. Vlootdagen zonder hen zijn natuurlijk wel mogelijk, maar het is niet leuk. De marine hoox-t erbij. Zeker als de Schelde jarig is. De ma rine is de grootste Mant van de Schelde, die Iran je niet mis sen." De organisatie heeft nog geen enkel antwoord binnen van de marine. Vorig' jaar kreeg' ze foto Dirk-Jan Gjeltema twee maanden voor het evene ment een positief bericht. De Vries: „Maar in 2000 willen we het groter aanpakken. Het ha venschap wil meedoen, de pro vincie heeft toegezegd, even als de gemeente Vlissingen. Het wordt veel groter opgezet dan vorig jaar. Dan kun je ook wat in het havengebied laten zien. Dat is nu de opzet. Maar als je zoiets wilt organiseren, heb je meer tijd nodig.Als de marine 'nee' zegt tegen het verzoek, dan verdwijnt de pij ler onder de vlootdagen, er kent De Vries. „Dan verandert natuurlijk het karakter:" De organisatie zal dan met alle partijen rond de tafel gaan zit ten om te bedenken wat er dan moet gebeuren. „Maar eigen- lijk vind ik dat de marine het j niet kan maken om weg te blij ven." Noord-Beveland. Haven "De Oesterput"Nauwelijks haven en lang geen oesterput meer. Herinnering en horizon Daar hebben we deze stoel neergezet. De kosmische kracht van lijnen uit hef universum bundelen zich in design en comfort. In eigen huis is hij een tijdoversti jgend rustpunt. Een haven en een horizon. (Advertentie) Kees den Herder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13