Fiat voor uitbreiding Britannia Ik wil geen problemen verschuiven PZC PZC Geheimen van computer ontsluierd Onderzoek naar energiebesparing bij supermarkten Domburgse stichting wil zelfstandigheid niet zomaar opgeven Meerderheid raad Vlissingen stemt in met wijziging bestemmingsplan zeeland 11 Flinke schade )ij aanrijding in Scherpenisse Rechter geeft dealer een kans Winkeldief tweemaal gepakt Auto terug na betalen boetes Automobilist botst tegen boom Dealers moeten de cel in Werkstraf voor drugskoerier loor Ab van der Sluis vrijdag Tl maart 1998 ie VLISSINGEN - Hotel Britan nia in Vlissingen mag uitbrei- i len. De gemeenteraad ging donderdagmiddag met uitzon dering van D66 en GroenLinks met de wijziging van ij iet bestemmingsplan. De hotel- ligenaar wil het aantal kamers lot 154 uitbreiden en zich meer ichten op congresgangers. Te- jen de verbouwing van Britan nia, dat een hoogte krijgt van 52 r. neter, kwamen achtendertig lezwaren binnen. Die hadden c vooral betrekking op windover- ast en slagschaduw in de tuinen 'an omwonenden. De gemeen teraad verklaarde de bezwaren ongegrond, Vrijwel alle fracties erkenden dat door de uitbreiding en ver bouwing van het hotel op de Boulevard Evertsen de omwo nenden in hun woongenot en privacy worden aangetast. De eigenaar heeft toegezegd zo veel mogelijk maatregelen te nemen om de pijn een beetje weg te nemen. Daarnaast staat artikel 49 van Wet op de Ruimtelijke Orde ning open voor de bewoners. Dat artikel regelt een schade vergoeding. ,Maar sommige za ken en emoties zijn niet in geld uit te drukken", aldus J. H. Hui- zinga-Kivit (WD). Conflict Het RPCU-raadslid J. E. Kop iejan sloeg de spijker op zijn cop toen hij concludeerde dat er SCHERPENISSE - Op de Poortvlietsedijk nabij Scherpe nisse bij de afslag Engelaarsdijk zijn donderdagmiddag rond flrie uur twee auto's zwaar be schadigd geraakt bij een bot sing. Het ging om een kop-staart- botsing die ontstond toen een auto die werd bestuurd door een 31-jarige vrouw uit de gemeente Tholen tegen de voor haar rij dende auto reed. Daarin zat een 49-jarige vrouw uit Bergen op Zoom. Doek valt voor koor Middelburg MIDDELBURG - Het interker- kelijk Mannenkoor 'Comt nu met sangh' uit Middelburg houdt na 12,5 jaar op met be staan. Vergrijzing, afnemend le dental en een vergeefse zoek tocht naar een nieuwe dirigent zijn de oorzaak. Het koor geeft zaterdag 4 april een slotconcert in de Christelijk Gereformeerde Gasthuiskerk in Middelburg. Dat optreden begint om 19.30 Het koor begon in september toen twaalf mamien bijeen kwamen in een zaaltje van de Getuigeniskerk. Zij wilden een koor oprichten dat zich zou richten op geestelijke muziek met een rijke, muzikale inhoud. Initiatiefnemers waren J. Mallie en J. Post. Dirigent was Jac. Suurmond. Drie jaar geleden droeg hij het stokje over aan K. Nieuwenhuyzen. Hij vindt dat ftu de tijd is gekomen om het koor te verlaten. Comt nu met sangh zal nog één keer onder zijn leiding optreden. Het jubi leumconcert is tevens het slot concert van het gezelschap. Het koor zal werken zingen van Pa- lestrina, Leo Hassler, N. H. An- driesen, F. Mendelssohn- Bartholdy en Fr. Schubert. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl sprake van conflicterende be langen: de bewoners verdedig den een individueel belang, de gemeenteraad moest zich uit spreken over het algemene be lang. De gemeente Vlissingen wil zich de komende jaren meer richten op toerisme en recreatie. „Vlissingen heeft een impuls nodig", betoogde Koppejan. ,,We willen kiezen voor mari tiem toerisme, maar we moeten wel oppassen voor eenzijdig heid. Vlissingen heeftmeer kan sen en mogelijkheden en die je moet je stimuleren." D66-fractievoorzitter M. Schoonen en haar collega P. C. van Zalen van GroenLinks von den het principieel onjuist dat de zittende gemeenteraad in zijn laatse vergadering een be sluit moest nemen over deze kwestie. Beiden wilden de be sluitvorming aan de nieuwe ge meenteraad overlaten. Wethou der T. R. K. Meijers begreep die uitspraak niet. „Deze raad is volkomen bevoegd om hierover een beslissing te nemen. D66 en GroenLinks vinden dit een be langrijk besluit, Ik wijs erop dat alle besluiten die vandaag zijn genomen, belangrijk zijn. An deren mogen niet lijden onder het feit dat er toevallig gemeen teraadsverkiezingen zijn ge weest." Totaalvisie De fracties van PvdA en D66 drongen bij wethouder Meijers aan op het maken van een ste denbouwkundige totaalvisie voor de Vlissingse boulevard. Die ontbreekt nu. R. J. W. den Broeder (PvdA): „We wijzigen het bestemmingsplan nu voor de achtste keer. We moeten nu maar eens een discussie voeren over de toekomst van de boule vard, wat waardevol is om te be houden, waar uitgebreid kan worden en waar niet. Het is hoog tijd om daar serieus naar te kij ken. Een negende wijziging ac cepteren we niet zonder een ge degen visie. Ondernemers en bewoners hebben er recht op om te weten waar ze aan toe zijn." Wethouder Meijers wilde een stedenbouwkundige totaalvisie niet toezeggen. Hij beloofde al leen met een notitie te komen waarin de voor- en nadelen van zo'n visie staan opgesomd. De gemeenteraad kon zich daarin in meerderheid vinden. De trotse bezitters van een computercertificaat poseren voor het gebouw van de SWOM in de Molstraat. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Voor hon derden ouderen heeft de com puter geen geheimen meer. De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) reikte donderdagochtend certifica ten uit aan vijftig ouderen die deelnamen aan twee compu tercursussen. Sinds het begin van de lessen - nu vier jaar ge leden - hebben naar schatting driehonderd vijftig-plussers uit Walcheren een cursus ge volgd. Dit najaar gaan twee nieuwe van start. Daarvoor hebben zich inmiddels dertig belangstellenden aangemeld. Ouderen, verklaarde organi sator Loek ter Welle de massa le belangstelling, willen mét hun kleinkinderen kunnen meepraten over computers. De SWOM biedt twee cursussen: leren omgaan met de computer en tekstverwerking. „Mensen willen op de hoogte blijven. Ze willen niet het gevoel krijgen dat ze buiten de maatschappij komen te staan." De lessen gaan niet echt diep op de mate rie in. Het is vooral de bedoe ling dat oudéren weten hoe een computer werkt en wat de mo gelijkheden zijn. „Mensen hoeven geen angst te hebben voor de computer", al dus cursusleider W. van Nieu lande, „Ze leren iets over het besturingssysteem, waar de aan/uit knop zit, hoe het toet senbord werkt en waarom een computer werkt, zoals die wérkt. Mensen zijn heel en thousiast. Voor velen is het ook een openbaring wat het appa raat allemaal kan." Volgens Nieulande is er een- groot verschil tussen lesgeven aan jongeren en aan ouderen. „Je kunt niet op alles ingaan. Aan de toeters en bellen beste den we ook geen aandacht." Nieulande kan ook niet alles demonstreren, omdat de cur sisten moeten werken op ver ouderde computers. Hij is naarstig op zoek naar bedrij ven die van afgedankte appa raten afwillen. Exotisch hapje De. 'afgestudeerde' cursisten werden verrast door enkele bewoners van het asielzoe kerscentrum Middelburg, die voor een zelfgemaakte traca- tie bij de koffie zorgden. De verrassing staat in het teken van een multi-cultureel kook- festijn dat op vrijdag 17 april van start gaat in de leskeuken van de SWOM. De bedoeling is dat bewoners uit het asielzoe kerscentrum samen met oude ren een maaltijd bereiden. Daarbij wordt gedacht aan eten uit landen als Sri Lanka, Iran, Zaïre, Irak en Somalië. De bijeenkomsten vinden plaats op de vrijdagochtend en beginnen om half elf. Tussen de middag wordt de maaltijd gezamenlijk gegeten. Belang stellenden kunnen zich nog aanmelden bij de SWOM in de Molstraat. door Ab van derSluis Met een fontein voor het stadhuis wordt de Middelburgse Markt 'op geleukt'. De gemeenteraad trok daar maandagavond na bijna twee uur dis cussiëren een kwart miljoen gulden voor uit. Drie beeldend kunstenaars mogen een ontwerp maken, waaruit een conmiissie een favoriet kiest. Niet elk raadslid was tevreden over de gevolgde procedure. Vooral de financiering van het kunstobject maakte de tongen los. Wethouder M. L. Strous wilde het geld uit het lege potje voor stadsverfraaiing halen. Na een wijzigingsvoorstel van het CDA, werd uiteindelijk besloten het kwart miljoen voorlopig uit het budget voor de herinrichting van het kernwin kelgebied te halen. Het PvdA-raadslid Piet Kraan stemde als enige binnen zijn fractie tegen het plan voor de fontein. Kraans voorkeur ging uit naar het permanent zichtbaar maken van de ruïnes van de Westmon- sterkerk. De restanten daarvan kwa men de afgelopen maanden tevoor schijn tijdens archeologisch onderzoek. Bij gebrek aan tijd en geld ging daar vrijwel meteen zand en bakstenen over. Wat is er mis met een mooie fon tein op de Markt „Helemaal niks. Er waren wat mij be treft twee zaken aan de orde: het gevo teerde bedrag en de financiële dekking ervan. Dat laatste is nu geregeld, maar volgens mij ook niet voldoende. Je hebt alleen het probleem verschoven. En daar doe ik niet aan mee. Je lost iets op of je lost iets'niet op. Het bedrag van een kwart miljoen is sowieso te weinig. In Den Haag staat een fontein met verlich ting en die kostte zeven miljoen. Voor deze was een half tot driekwart miljoen geraamd. Een ontwerper neemt zeker eenderde van het bedrag voor zijn reke ning. Ik verwacht zeker nog een claim van de Stichting Beeldende Kunst Mid delburg voor het honorarium. Dan zit ik al bijna op de helft van dat bedrag en dan moet-ie nog aangelegd worden. Een fontein moet beeldbepalend zijn. Want als je 't doet, moet je 't goed doen en dan mag je daar een flink bedrag voor uittrekken." Waarom pleitte u voor het zicht baar maken van de Westmonster- kerk „De hele kerk is te groot, maar een paar graven lukt wel. Veel steden hebben een fontein, maar er is maar één stad die een Westmonsterkerk heeft gehad waar de kerstening is begonnen. Vergeet ook het Willibrordusputje in Zoutelande niet waar hij geland zou zijn. Hij heeft hier in Middelburg kerstening verricht. De Westmonsterkerk is een hele belangrij ke plek geweest in die tijd. Ik wil geen zuurpruim zijn, maar als je een fontein afwijst, moet je ook het lef hebben om Piet Kraan, PvdA-raadslid Middelburg: „Veel steden hebben een fontein, maar er is maar één stad die een Westmonsterkerk heeft gehad waar de kerstening is begonnen." foto Ruben Oreel met iets anders te komen. Had u niet veel eerder met dat plan op de proppen moeten ko men „Dat lijkt misschien wel zomaar pas de laatste maanden is de Westmonster kerk écht naar boven gekomen. We wis ten niet precies waar de kerk lag. Dat denkbeeld om graven zichtbaar te ma ken is pas de laatste maand ontstaan. Veel Middelburgers vinden het jammer dat er niets overblijft." Waarom mag 'de Middelburger' niet kiezen uit één van de drie ont werpen? Die betaalt er immers aan mee en maakt toch het meeste gebruik van de Markt „Kunst loopt vaak vooruit. Dan heb je mensennodig" die je de weg wijzen. Fre- derik van Eeden zei al: men kan niet be wijzen of iets mooi is. Ik sta achter het advies van de SBKM. Als je opdracht geeft aan die stichting, dan moet je er ook voor zorgen dat het er komt. De ar tistieke verantwoordelijkheid ligt bij de beeldend kunstenaar. De ellende van de politiek is dat je uiteindelijk voor al les verantwoordelijk bent. Je hebt gauw de neiging om overal je vinger tussen te steken. Kunst wordt in vrij heid groot." De gemeenteraad Middelburg trekt zonder blikken of blozen drie miljoen gulden uit voor een stedenbouwkundig adviesbu reau, maar voor een relatief goed kope fontein is een twee uur du rende discussie nodig. „Eén van de oorzaken zou kunnen zijn dat er bij grote projecten een strakkere regie is en dat er meer vooroverleg is met de fracties. Grote projecten worden meer voorgekauwd. Dan is meestal vooraf bekend of iets voldoende draag kracht heeft. Niet alles wordt vooraf besproken. Kleine dingen zijn nooit tot achter de komma gesondeerd bij de raad. Dan krijg je een levendige discus sie. Daar is niks op tegen." U stemde tegen het voorstel van het CDA, maar u wilde het wel be talen uit het potje stadsverfraai ing waar niets in zit. Legt u m.ij dat eens uit. „Ik begreep dat er zelfs over vier jaar nog niets in het potje zou zitten. Dat was voor mij onacceptabel. Ik had graag over de willing van dat fonds ge sproken. Ikpleit voor een één-procents- regeling, zodat de gemeente bij aanbe stedingen één procent in het fonds stadsverfraaiing stopt. Ik wil ook dat er geld uit de grondverkoop van nieuw bouwwijken vooraf in het potje wordt gestopt. Als het voorstel aan de orde was geweest om de fontein uit het fonds stadsverfraaiing te betalen, dan had ik daar deze voorwaarden aan verbonden. Dan had er vijf ton in dat fonds gezeten. Dan kun je er ook makkelijk een kwart miljoen uit halen." De Markt zou een plein worden met fun-elementen. Vindt u dat de Markt nog voldoet aan de uit gangspunten die de gemeente raad. heeft gesteld „De raad is achteraf akkoord gegaan met de fun-elementen, maar vind ik 't leuk, nee. Ik vind de Markt er niet mooi er op geworden. De besluitvorming is democratisch geweest, ik ben daar schoorvoetend mee akkoord gegaan. Het opleuken van de Markt moet je zeer mondjesmaat doen. Wat ik niet wil mis sen, is ruimte. Een fontein is prima, maar dan wel een beeldbepalende, zo dat hij tot uitdrukking komt in de ruim te. Je kunt ook de Vleeshal vol hangen met Rembrandts, maar dat valt niet op. Je moet er één Rembrandt hangen. Die zie je." Hoe is het trouwens met de frac tiediscipline binnen de PvdA „Uitstekend. We zijn het in grote lijnen volkomen met elkaar eens. Over kleine dingen kunnen we van harte met elkaar van mening verschillen. Dat doen we ook. Daar is ruimte voor binnen de frac tie en dat zal altijd blijven ook." MIDDELBURG - Omdat een 44-jarige Vlïssinger daar zelf al mee is begonnen, wil de rechtbank in Middelburg hem de kans geven zijn leven te beteren. De man heeft in 1996 en 1997 in drugs gehandeld. Dat deed hij zelfs in de weekeinden dat hij verlof kreeg van een gevangenisstraf die hij des tij ds uitzat. De rechtbank hield in zijn vonnis echter rekening met de omstandigheden waar onder de man had gehandeld. Hij verkocht de verdovende middelen om drugs te kunnen kopen voor zijn verslaafde vriendin; zelf gebruikte hij niet. Inmiddels had de man zijn vriendin het huis uitgezet en alle contacten met de drugswe reld verbroken. Om hem op de goede weg door te laten gaan, gaf de rechtbank hem een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke cel- straf van zes maanden. VLISSINGEN - De politie heeft donderdag tot twee maal toe een 21-jarige Vlissinger in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. 's Ochtends werd hij betrapt toen hij een paar aanstekers niet afrekende. Na verhoor werd de man met een dagvaarding naar huis gestuurd, 's Middags liep de Vlissinger opnieuw te gen de lamp. Twee agenten zagen de man fietsen. Op dat mo ment probeerde hij iets onder zijn jas te verstoppen. Dat ble ken twee flessen whiskey te zijn. Ook voor dit feit moet de Vlissinger voor de rechter komen. GOES - Bij een routinecontrole is donderdagmorgen in alle vroegte omstreeks 1.45 uur een 25-jai'ige man uit 's-Graven- polder aangehouden, Hij bleek nog enkele boetes open te heb ben staan, voor een totaalbedrag van 243,75 gulden. Omdat het wettelijk mogelijk is de auto in zulke gevallen te vorderen, moest de man om geld gaan om de boetes te betalen, waarna hij zijn voertuig terugkreeg. THOLEN - Een 35-jarige man uit Bergen op Zoom raakte donderdag omstreeks 17 uur op de Oud-Vossemeersedijk in de richting van Tholen de macht over het stuur van zijn auto kwijt. Hij kwam op de verkeerde weghelft terecht, draaide 180 graden en schoot achteruit verder, tot zijn voertuig naast de weg belandde om tegen een boom tot stilstand te komen. De automobilist kwam met de schrik vrijDe auto werd zwaar beschadigd, de boom licht. MIDDELBURG - Ze hadden weliswaar niet in harddrugs ge-! handeld, maar hun huis in Terneuzen wel voor de verkoop van; verdovende middelen beschikbaar gesteld, Dë rechtbank in Middelburg heeft een 42-jarige Oostburger en een even oude. vrouw uitTemeuzen wegens dat vergrijp veroordeeld tot cel-,' straffen van vijf maanden. De man moet daarnaast nog drie maanden de cel in, omdat hij; in de proeftijd van een eerdere veroordeling opnieuw in de- fout was gegaan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een twintigjarige Terneuzenaar veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een half jaar. De jongeman had als drugskoerier heroïne en cocaïne naar verschillende adressen in Terneuzen gebracht. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het stadsge west Vlissingen/Middeiburg is samen met de provincie en NV Delta Nutsbedrijven een bij zonder milieuproject begonnen. Supermarkten krijgen het aan bod om gratis de mogelijkheden van hun bedrijf te laten onder zoeken om energie te besparen en om afval te voorkomen. Eer der zijn dergelijke energiebe sparingsprojecten uitgevoerd bij slagers, Ijakkerijen en win kels voor groente, fruit en zui vel. Ondernemers kunnen hun be langstelling tonen door een ant woordkaart aan de gemeente te rug te sturen. Deze maand hebben super marktondernemers in Vlissin gen en Middelburg een uitnodi ging in huis gekregen om gratis, deel te nemen aan het project. Voorzover bekend is een derge lijk project nog nooit eerder op deze schaal opgezet. De ge meente Middelburg leidt het project. Het deel dat is gericht op energiebesparing wordt uit gevoerd door adviseurs van Delta. Advies Nieuw is dat er voor de super-; markten advies over afvalpre ventie aan het project is toege^ voegd. Voor dit onderdeel werken de gemeenten Vlissingen en Mid delburg samen met de provin cie. Daarvoor is het Amster damse adviesbureau CREM ingeschakeld. Dat heeft in andere delen van het land ervaring opgedaan met het onderwerp. door Nicole Kluijtmans SEROOSKERKE (W) - De stichting Gemeenschapsbelan gen Domburg-Oostkapelle is niet van plan haar zelfstandig heid zonder slag of stoot op te geven. Dat lieten enkele be stuursleden van de stichting donderdagavond al doorsche meren tijdens de eerste in spraakavond over het vooront werp Nota accommodatiebeleid sport- en welzijnsaccommoda- ties in de Zandput in Seroosker- ke. Tot vuurwerk kwam het niet omdat de Veerse wethouder E. J. Gelok de twee stichtingen waarvan de zelfstandigheid op het spel staat een speciaal over leg heeft aangeboden. In de nota waarmee de gemeen te Veere het accommodatiebe leid op één lijn wil krijgen, wordt voorgesteld om alle bin nensportaccommodaties en twaalf verenigingsgebouwen onder te brengen bij de gemeen te. Dat betekent dat de stichting Gemeenschapsbelangen Dom burg-Oostkapelle die de Halve Maan in Oostkapelle en het Schuttershof in Domburg be heert en de stichting Dorpscen trum Biggekerke met opheffing worden bedreigd. Tot nu toe wa ren alleen de verenigingsgebou wen in Biggekerke, Domburg en Oostkapelle volledig geprivati seerd. De gemeente overweegt om dit terug te draaien. Door de verantwoordelijkheid voor alle verenigingsgebouwen bij de ge meente te leggen zou efficiënter kunnen worden gewerkt. Tarieven Tijdens de bijeenkomst werd de gemeente op het hart gedrukt de betaalbaarheid van het vereni gingsleven in de gaten te hou den. De tarieven voor de huren zouden in ieder geval niet moe ten stijgen. Ook werd de vrees uitgesproken voor een bestuur op afstand. Bij de verenigings gebouwen die zelfstandig draaien is het mogelijk om nog op korte termijn afspraken voor de verhuur van de accommoda tie te maken. De vraag is of de gemeente net zo snel kan inspringen op de vraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11