Overleg landinrichting succesvol PZC O.V.U. speelt klucht deels in dialect De Zak lijkt op film nog veel mooier Wandelgids wijst weg bij Bergen op Zoom zeeland 16 Rijkdom aan ideeën verrast voorzitter Mandos van Borsselse commissie Zeemanshuis Missions to Seamen zit zonder leiding Stichting Nehalennia verzamelt geld voor tempel In Colijnsplaat Theater in Erasmusflat Delegatie uit Glogow bezoekt Middelburg Vertrek J. de Footer als secretaris Kapelle betekent eind tijdperk Schouwse raad laakt provincieplan N256 donderdag 26 maart 1998 door Marten de Jongh HEINKENSZAND - De Land- inrichtingscomissie Borssele blijft rechthebbenden betrek ken bij het te maken inrich tingsplan. Dat gebeurt ook na de afronding woensdag van de dialoogprocedure. De voorzit ter van de landinrichtingscom missie, de Borselse burgemees ter ir. J. L. M. Mandos liet zich woensdag in die zin uit tijdens de afronding van de laatste dis cussieronde. Met de behaalde resultaten tot dusver is hij te vreden. „Duidelijk is dat met de discus sie veel meer te bereiken is dan VLISSINGEN-OOST - Het Zeemanshuis van The Missions to Seamen in Vlissingen-Oost zit zonder dagelijkse leiding. Manager Jim Holloway is opge stapt uit onvrede met de gang van zaken. Door zijn vertrek is de hulpverlening aan zeelieden die in problemen verkeren, gro tendeels stilgevallen. Volgens Holloway heeft zijn ontslag alles te maken met het conflict dat vorig jaar bij The Missions to Seamen tot uitbar sting kwam. Dat ging over de koers van de organisatie. De vraag was of The Missions to Seamen een kerkelijke organi satie moet zijn of een club die vooral verpozing en hulp biedt aan zeelui. Dit vertaalde zich in een persoonlijke tegenstelling tussen Holloway en de toenma lige Anglicaanse dominee van het Zeemanshuis in Vlissingen, Victor Story. Het bestuur van het Zeemanshuis schaarde zich feitelijk aan de kant van Hollo way en won het pleit. Dominee Story vertrok vorig jaar al naar Rotterdam. Holloway bleef aan, tot voor kort. „Het werd me alle maal veel te politiek", verklaart de Engelsman, „terwijl ik daar alleen voor de zeelieden zat." Het Zeemanshuis is overdag vaak niet meer bemand. 'sA- vonds is de club wel geopend, met de hulp van vrijwilligers. tot dusver gedacht", aldus Man dos. „Iedereen is in beweging en denkt na over het gebied. De vraag moet zijn wat wij er met z'n allen van gaan maken. Het is niet zo dat de commissie nu de deur van de keuken dicht doet." Mandos stelde voor een soort workshop of klankbordgroep bij de verdere uitwerking te be trekken. Landbouw Resultaat van de discussies is onder meer een vloed aan idee- en. Ze variëren van een stimule ringsplan voor biologische landbouw en de kweek van struisvogels tot tal van alterna tieven voor het geplande bos. Dat de bosaanleg niet populair is bleek ook gisteren weer. Men sen uit het gebied opperden tal van alternatieven. Eén van de suggesties is een landbouwkun dige invulling met behulp van fruitteelt. Een ander plan is uit te gaan van een lintbebossing langs dijken. Als boomaanplant onafwendbaar is dan graag zo dicht mogelijk bij de woningen. Nog een alternatief is natuur ontwikkelingbinnendijks langs de Westerschelde. Mandos zei dat het ageren tegen het bos een openingsritueel lijkt te worden voor elke bijeenkomst over het landinrichtingsplan. Hij grapte dat het woord bos eigenlijk al tijd verkeerd is begrepen. Het zou slechts een afkorting zijn voor Bufferzone Ontwikkeling in Samenwerking (BOS). De voorzitter is bereid te kijken in hoeverre de bosdoelstelling van het gemeentebestuur kan aan sluiten bij de vele alternatieven. Tunnel Mandos waarschuwde nog eens dat het onmogelijk is bij de landinrichting alle wensen te honoreren. Hij wees daarbij on der meer op diverse tegenstel lingen. Zo wil de één het tolplein zoveel mogelijk richting Wes terschelde terwijl de ander voor een veel noordelijker ligging kiest. De landinrichtingscom missie houdt zich bezig met de herinrichting van het gebied rondom de toeleidingsweg naar de Westerscheldetunnel. Het plan heeft betrekking op een ge bied van tweeduizend hectare en het wordt ruwweg begrensd door de dorpen Borssele, 's-Hee- renhoek en Ellewoutsdijk. O.V.U. uit Heinkenszand brengt zaterdag de klucht 'Hoezo Familie' op de planken. foto Willem Mieras door Jacqueline Pons-Maas HEINKENSZAND - De Toneelvereniging O.V.U. uit Heinkenszand voert zaterdag 28 maart haar jaarlijkse toneelspel op. De dol dwaze klucht 'Hoezo Familie' is geschreven door Edwin Moons. De Vereniging Onze Vrije Uurtjes zet hiermee in haar 21-jarig bestaan de twintigste voorstelling op de planken. Zij doet dit niet alleen voor pu bliek in De Stenge in Heinkenszand, maar treedt ook op voor ouderen en bejaarden. Het verhaal draait om de krap bij kas zitten de freule Emma Dillenburg La Montagne. Zij krijgt zeer onverwacht haar tante uit Nieuw-Zeeland op bezoek. Om haar stand hoog te houden, ziet de freule zich genood zaakt een man, zoon en butlers aan te schaf fen. Het loopt niet allemaal zoals Emma wil, waardoor zij de wanhoop nabij raakt. Het middel blijkt allemaal veel erger dan de kwaal. Kortom een toneelstuk vol actie en lachwekkende momenten. De opvoering wordt gedeeltelijk in dialect gespeeld door zes dames en drie heren, onder het toeziend oog van regiseur Rini de Koster. Bank De vereniging heeft in de loop der jaren al heel wat spelers zien komen en gaan, maar nu telt zij vijftien leden, die zorg dragen voor het hele toneelspektakel inclusief de corbouw. „Over publieke belangstelling hebben wij nooit te klagen", zegt Rini de Koster. „Een aardige bijkomstigheid dit jaar is dat de Rabobank op de dag van onze eerste voorstelling een nieuw kantoor in Heinkenszand opent. Ter gelegenheid hier van kocht de bank een groot aantal kaarten, die onder het personeel worden verdeeld. Hierdoor worden ook anderen weer gesti muleerd kennis te maken met amateurto neel." De uitvoering in de Stenge begint zaterdag avond om 20.00 uur. Na afloop kan er wor den gedanst op muziek van Nico Kuijer. De klucht wordt ook opgevoerd op zaterdag 4 april om 20.00 in het Dorpshuis in Nisse. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - De Nehalen- niatempel in Colijnsplaat krijgt steeds duidelijker contouren. Zagen veel mensen het bouw werk vorig jaar nog als een luchtkasteel, nu wordt er in Co lijnsplaat druk gespeculeerd over de plaats waar het komen moet. Woensdagavond verzorg de notaris J. P. Muijs in restau rant Zeelandia in Colijnsplaat een stichtingsacte voor de nieu we Stichting Nehalennia. Ne halennia gaat zich uitsluitend bezighouden met het werven van fondsen, het voorbereiden van de bouw en het zoeken van een zinvolle invulling van het herinneringsmonument als het klaar is. De nieuwe stichting is losge maakt uit de Stichting Colijns plaat 400 jaar, die al lange tijd bezig is met de voorbereiding van het 400-jarig bestaan van Colijnsplaat, dat dit jaar ge vierd wordt. Behalve een lange reeks van culturele evenemen ten, te houden gedurende het hele jaar, wilde de stichting ook een blijvende herinnering aan het jubileum. Omdat de bouw en de voorbereiding daarvan nogal wat voeten in aarde heeft, moest voor de Nehalenniatempel een aparte rechtspersoon in het le ven worden geroepen. Voor een Nehalennia-tempel is gekozen omdat vlakbij Colijns plaat, in de Schaar van Vuil baard, bijna tweeduizend jaar geleden een dergelijk heiligdom verzonk. In de jaren zeventig' visten Colijnsplaatse vissers al taren en votiefstenen op die in een tempeltje moeten hebben gestaan en die stuk voor stuk ge wijd waren aan de godin Neha lennia. Gelijksoortige stenen, die een eeuw geleden bij Dom burg werden gevonden, gingen nagenoeg allemaal bij een brand verloren. Centen De schatten uit de Schaar van Vuilbaard zijn bewaard geble ven maar geen ervan is in Co lijnsplaat te bezichtigen. Met de bouw van een heiligdommetje in de stijl van twintig eeuwen te rug, zou de mogelijkheid kun nen ontstaan om wat van het culturele erfgoed naar Colijns plaat terug te halen. De nieuwe stichting moet vooral zorgen voor de centen. De voorzitter van de Stichting Nehalennia wordt P. de Waal en zijn bestuur krijgt van alle kan- ten steun. In het Comité van Aanbeveling hebben onder meer Commissaris van de Ko ningin W. van Gelder, H. Evers- dijk en en oud-provinciaal ar cheoloog J. Trimpe Burger plaatsgenomen. Ook de gemeente Noord-Beve land denkt met de nieuwe stich ting mee. Vooral het zoeken naar een geschikte plaats houdt, de gemeente bezig. Het tempel tje, dat zijn vorm krijgt aan de hand van wetenschappelijk ver antwoorde voorbeelden in oud heidkundige musea, moet op een plaats komen die aantrek kelijk is voor de inwoners van 1 het dorp èn voor de recreanten die Colijnsplaat in groten getale bezoeken. GOES Film over Jezus - De stichting Agape uit Doorn houdt donder dag 2 april een filmavond over het leven van Jezus Christus in het gebouw van het Leger des Heils in Goes. De film is gemaakt aan de hand van het Lucas evangelie en heel 'Alsof het gisteren gebeurde'. De filmavond begint om 19.30 uur. GOES - De voorstelling 'De zot speelt met de nieu we kleren van de keizer' is zondag te zien in de grote zaal van de Erasmusflat in Goes. De zot wordt ver tolkt door Rijn van thea tergroep Rijn Trijn uit Zierikzee. De opvoering is een initia tief van de afdeling De Be- velanden/ Schouwen van het Humanistisch Ver bond. De toegang is gratis voor leden van het ver bond en Humanitas. De voorstelling begint om 15 uur. Kaarten .zijn vanaf 14.30 uur aan de kassa verkrijgbaar. door Marten de Jongh BAARLAND - Zonnige beel den van fraaie bloemdijken, van meidoornhagen en grenslinden; de promotiefilm van het project Waardevol Cul tuur Landschap (WCL) schetst een idyllisch beeld van de ge meente Borsele. Schoolkinde ren van Baarland en vertegen woordigers van de gemeente en van natuur-, recreatie- en landbouworganisaties keken woensdag in Baarland adem- loos naar de première. „Het ge- biedisnogmooier dan je als be woner zelf ervaart", aldus de Borselse wethouder P. J. Vol- laard (PvdA). „Maar op deze film is het dan ook mooi weer en er zit muziek bij. En wie zelf woont en werkt in een gebied ziet vaak niet hoe mooi het is." Vollaard overhandigde het eer ste exemplaar van de promo tiefilm aan commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder. De rolprent noemt Borsele een parel van Nederland en ver haalt over het ontstaan van de gemeente. Over hoe het gebied polder na polder, dijkna dijk en schor na schor werd veroverd op de zee. Ook van het heden daagse Borsele blijft geen as pect onbelicht. Of het riu gaat over prachtige dorpjes, zwarte bessen teelt, f ietsrecreatie, winkelen bij de boer of de Stoomtram Goes-Borsele (SGBhet wordt allemaal aan gestipt. „Het is zeker niet de bedoeling een museum te ma ken van Borsele", zei Vollaard na afloop van de vertoning. „Bedoeling is het goede te be waren. Wie dat wil, krijgt te maken met spanningen. Span ningen tussen belangen van natuur, landbouw en recreatie. Bedoeling van liet WCL-pro- ject is daar zo goed mogelijk mee om te gaan." Dijkbeplantingen Binnen de WCL werken de di verse belangengroeperingen samen. Sinds '94 is er acht tot negen miljoen gulden aan sub sidies in het project gestoken. Daarmee zijn ohdér meer tien tallen kilometers dijk- en bermbeplantingen aange dacht. Ook is gewerkt aan het herstel van meidoornheggen en grenslinden. Na afloop van de filmpremière gingen de schoolkinderen ter gelegenheid van de nationale boomplantdag struiken plan ten bijeen boerenerf in het dorp. Zij deden dat samen met Van Gelder. BERGEN OP ZOOM Boekenmarkt - De Vrijmetse laarsloge L'Inseparable uit Ber gen op Zoom houdt zondag 5 april een'boekenmarkt in hun Logegebouw aan de Engelse straat 3 0De boekenmarkt is ge opend tussen 14.00 uur en 17.00 uur en de opbrengst is voor een goed doel. KAPELLE Show Jonge Kracht - Het show- korps Jonge Kracht uit Kapelle geeft morgen, vrijdag, de jaar lijkse muziek- en showavond in De Vroone. Het thema van deze uitvoering is Showtime with Jonge Kracht, met muziek uit shows en films. Het korps staat onder leiding van René Reijerse en de drumband onder leiding van zijn broer Hans Reijerse. De majorettes treden op onder lei ding van Mirian Hensdijk. De optredens beginnen om 20.00 uur. Na afloop kan er gedanst worden. MIDDELBURG - Een onder- wijsdelegatie uit Glogow, de Poolse zusterstad van Middel burg, brengt van zondag tot en met donderdag 2 april een be zoek aan Middelburg. De dele gatie bestaat uit veertig studen ten en twee docenten. Zij volgen een onderwijskundig en cultureel programma. De Po len bezoeken onder meer een aantal scholen. Tussen de be drijven door is er tijd en ruimte om nader kennis te maken met de Middelburgers. Daarnaast is een aantal be drijf sexcursies georganiseerd in de specialisaties van de studen ten, bedoeld om kennis te ma ken met bedrijven en arbeids omstandigheden in de regio. De ontmoeting is een voortzetting van eerdere ontmoetingen tus sen onderwijsdelegaties uit Middelburg en Glogow. door Mooike de Moor BERGEN OP ZOOM - Bij Ber gen op Zoom verandert de we reld. Het landschap gaat om laag en maakt een overgang van het Brabantse bos naar de Zeeuwse polders. Van zand naar klei. Het natuurgebied rondom Bergen op Zoom is daar zeer ge varieerd en nodigt uit tot lange wandelingen. Aardrijkskunde leraar Willem de Weert uit Ber gen op Zoom heeft in het boekje 'Tussen Zoomland en Zoom meer' zestien van de mooiste wandelroutes in kaart gebracht. De Kraaijenberg aan de Fiane- straat in Bergen op Zoom is het beginpunt van drie wandelin gen: naar de vogelkijkhut aan het Markiezaatsmeer, naar voormalig Zeebad De Duintjes en rond De Kraaijenberg zelf. Een zwerm luid kri jsende kraai en laat iedere bezoeker weten dat de naam van het natuurge bied niet zomaar uit de lucht is gegrepen. De Kraaijenberg ligt op de Brabantse Wal en was tot 1984 uniek omdat het tij van de Oosterschelde tot aan de zand grond kwam. Na de bouw van de Oesterdam bij Tholen grenst het landschap niet meer aan de zee maar aan het Markiezaatsmeer. Bij elke wandeling wordt niet alleen de routebeschrijving ge geven, maai- ook een kleine ge schiedenis. De schrijver, gaat bovendien in op bijzonderheden die hem tijdens de wandelingen zijn opgevallen. Op deze manier hoopt hij de mensen tot wande len te prikkelen. Vervolg Schrijver Willem de Weert is naast aardrijkskundeleraar op de Roncalli-scholengemeen- schap in Bergen op Zoom ook hoofdredacteur van het tijd schrift Wantij van de Zeeuwse Milieufederatie. Tussen Zoom land en Zoommeer is zijn twee de publicatie. De wandelgids is een vervolg op zijn eerste uitga- Mg Willem de Weert in het natuurgebied De Kraaijenberg. ve: De Brabantse Wal, waarmee hij de natuur rond Bergen op Zoom meer bekendheid wilde geven. „Ik schrijf vanuit mijn beroep en mijn plezier voor wandelen. Maar ook vanuit mjjn zorg over het feit dat de natuur langzaam verloren gaat"vertelt De Weert. De natuur rondom Bergen op Zoom wordt onder meer be dreigd door verdroging. „Zee land haalt een groot deel van het drinkwater uit de Brabantse Wal. Veel plantensoorten ster ven hierdoor uit." Een andere bedreiging is volgens de docent de mogelijke aanleg van de Zoomweg-Noord, waarbij de A4 wordt doorgetrokken naar Dinteloord. Als de weg op het geplande tracé komt, worden tenminste drie natuurgebieden aangetast. De Weert hoopt dat de natuur van Bergen op Zoom nog lange tijd behouden blijft. Hij heeft de wandelgids dan ook opgedra gen aanzijn vijfjarig zoontje, 'in de hoop dat alles blijft zoals zijn vader beschreven en zijn moe der getekend heeft'. De illustra ties in de gids zijn gemaakt door De Weert zijn vrouw, Anja Buur- on, die schilderijenrestauratri- ce is. Eigen streek Voor een derde publicatie denkt de leraar aan een natuurbe schrijving van de (nieuwe) ge meente Woensdrecht. Het wan delen is hij nog niet beu en volgens De Weert is er boven dien veel belangstelling voor wandelen in de eigen streek. De verklaring hiervoor zoekt de le raar in de internationalisering foto Willem Mieras van de huidige samenleving. „Hoe dichter we bij het wereld burgerschap komen, hoe meel de mensen zich op hun eigen herkomst, hun streek richten. Het behoud van het dialect, de interesse voor de heemkunde, het uitzoeken van de familie stamboom, zijn allemaal voor beelden van het opleven van de drang naar de éigenheid." Tussen Zoomland en Zoommeer is behalve bij de boekhajidels en de VWvan Bergen op Zoon ook bij Ko peren Tuin in Goes en bij Fanoy in Middelburg verkrijgbaar. door René Schrier KAPELLE - Ongeveer 250 be langstellenden waren woens dagmiddag naar de Vroone in Kapelle gekomen om afscheid te nemen van J. de Pooter als ge meentesecretaris. Na 42 jaar in overheidsdienst, waarvan 26 jaar bij de gemeente Kapelle, maakt De Pooter gebruik van een vervroegde uittredingsrege ling. Niet dat hij nu thuis achter de plantjes gaat zitten, zo veel werd uit de talrijke toespraken op de afscheidsbijeenkomst wel duidelijk. De vertrekkende ambtenaar heeft nog allerlei bijbanen die hem - als het moet - voor acht dagen in de week werk kunnen bezorgen. In totaal veertien sprekers sta ken de loftrompet over De Pooter. Die begon in 1956 bij de Rijksbelastingdienst, waar me teen zijn belangstelling voor fi nanciële zaken ontstond. Die belangstelling heeft hij nog steeds. In 1964 kwam hij dan ook in dienst als ambtenaar bij de afdeling financiën, onder wijs en personeelszaken van de gemeente Axel. Die baan ver ruilde hij in 1972 voor de functie van chef van de afdeling finan ciën, onderwijs en personeels zaken van de gemeente Kapelle, tevens locosecretaris. In 1989 kon de toevoeging loco ge schrapt worden. Het vertrek van De Groot is voor de gemeente Kapelle het eind van een tijdperk, gaf burge meester G. C. de Groot in een zeer uitvoerige toespraak aan, Hij voegde eraan toe dat de ver trekkende gemeentesecretaris een sterke affiniteit had finan ciën en elke financiële truc doorzag die vanuit Den Haag op de gemeenten werd losgelaten. Die eigenschap bezorgde hem na verloop van tijd dan ook het lidmaatschap van de commissie voor financiën van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. Bevlogen Namens de gemeenteraad maakte de nestor, I. Balkenen- de-Naumann, duidelijk dat heel wat gemeentraadsleden gepro fiteerd hebben van de voortrek kersrol van De Pooter op het ge bied van de gemeentefinanciën. Hij noemde de 58-jarige meentesecretaris een bevlogen man. Loco-secretaris J. A Priem noemde zijn collega een bevlo gen man die een 'prachtige car rière' bij de gemeente Kapelle heeft opgebouwd. Hij voegde eraan toe dat De Pooter betrok kenheid toonde en visie heeft op allerlei terreinen. Ook talrijke andere sprekers roemden de ei genschappen van de vertrek kende gemeentesecretaris. Het duurde dan ook tot laat in de middag eer alle aanwezigen de hand geschud hadden van De Pooter en kennisgemaakt had den met diens opvolger R. van Wallenburg. door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft gisteren in een motie de ver waarlozing van de Midden-Zee landroute als 'economische ader' door de provincie gelaakt. In de motie, ingediend door PvdA VVD en CDA spreekt de raad zich uit tegen de door de provincie voorgestelde veilig heidsmaatregelen op de N256. Zo zou de weg vanaf de Zee- landbrug tot Goes een tachtig kilometerweg moeten worden en zouden middengeleiders moeten worden aangelegd. De gemeenteraad zegt in de motie te vrezen dat de 'bereikbaarheid van het noordelijk deel van d provincie Zeeland op een on aanvaardbare wijze zal ver slechteren'. De voorgestelde aanpassingen zullen bovendien, zo vreest de gemeenteraad, 'zeer grote negatieve gevolgen heb ben voor de economie en werkgelegenheid in het noorde lijk deel van de provincie Zee land' (de gemeenten Noord-Be veland, Goes en Schouwen- Duiveland). De raad spreekt in de motie van 'plannen van de provincie Zee land om de enige min of meer volwaardige economische ader tussen Midden- en Noord-Zee land te degraderen tot een wat veiligere erfontsluitingsweg'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 28