Veere wil clubgebouwen inlijven De Open Tafel is altijd gezellig PZC PZC Prijswinnaars Haltproject ontvangen ■i Missions to Seamen zit zonder leiding zeeland 15 Binnensportaccommodaties en verenigingsgebouwen in één hand Kledingbeurs van UW in Middelburg Bromfietsers krijgen bekeuring Portemonnee bejaarde gestolen Bromfietser gewond bij val Boetes bij snelheidscontroles Winkeldief betrapt in Goes Rijden zonder rijbewijs in Goes Vluchtelingenwerk samengebald Directeur Poelwijck uitgezwaaid mensenwerk n HAp'fs tfvËpl donderdag 26 maart 1998 door Nicole Kluijtmans VEERE - De gemeente Veere wil alle binnensportaccommoda ties en verenigingsgebouwen onderbrengen bij de gemeente. Hiervoor wordt een speciale, in terne organisatie voor het be heer en exploitatie in het leven geroepen. Voor het dorpscen trum Biggekerke en de stichting Gemeenschapsbelangen Dom- burg-Oostkapelle (die de Halve Maan in Oostkapelle en het Schuttershof in Domburg be heert) wordt nagegaan hoe zij geleidelijk aan kunnen opgaan in de gemeentelijke organisatie. De overige negen verenigings gebouwen vielen al geheel of ge deeltelijk onder de verantwoor ding van de gemeente. De maatregelen worden voorge steld in het voorontwerp Nota accommodatiebeleid sport- en welzij nsaccommodaties die nog tot en met 15 april ter inzage ligt bij de gemeente. Er bestaan nu aanzienlijke verschillen in be heer, onderhoud en' exploitatie van de diverse accommodaties. Daarom had het gemeentebe stuur al in het beleidsprogram ma 1997-2002 aangegeven dat er een nota moest komen. Het Ingenieursbureau Oranjewoud heeft het omvangrijke en inge wikkelde arsenaal in kaart ge bracht en de aanbevelingen voor een accommodatiebeleid op papier gezet. MIDDELBURG - De Unie van Vrijwilligers (UW) houdt woensdag 8 en donderdag 9 april een zomerkledingbeurs in het gebouw aan de Herengracht in Middelburg. Woensdag is beurs open van 13.30 tot 16 uur, donderdag van 9.30 tot 13.30 uur. OOST-SOUBURG Dansavond - Wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg houdt zaterdag 28 maart een dans avond met livemuziek van Ad Hagestein. De zaal gaat om 20 iiiur open. In de nota wordt onderscheid gemaakt tussen de tenniscom- plexen, de buitensportaccom modaties en de binnensportac commodaties/verenigingsge bouwen. De accommodaties in de eerste twee categorieën zul len op korte termijn allemaal worden overgedragen aan de afzonderlijke verenigingen. Al leen gaat het bij de buitensport accommodaties voorlopig al leen om de kleedgelegenheid, kantoren, kantines en het sport- meubilair. De overdracht van de velden is voorlopig nog toe komstmuziek. Basis Het sport- en welzijnsaccom- modatiebeleid moet een basis scheppen voor één helder beleid voor alle gemeentelijke accom modaties. Daarbij wordt er van uitgegaan dat de taak van de ge meentelijke overheid steeds meer op afstand komt te staan en de gebruikers een steeds gro tere verantwoordelijkheid krij gen. Bij de invoering van een nieuw beleid moet rekening worden gehouden met de kosten voor achterstallig onderhoud, vergoedingen voor het bestuur en overganskosten voor de ac commodaties die al waren ge privatiseerd. Volgens de eerste berekening van het ingenieurs bureau ontstaat er een tekort van 380.000 gulden, die voorna melijk voor rekening komt van de binnensportaccommodaties en de verenigingsgebouwen (214.000 gulden). De mogelijk heden voor besparingen op kor te termijn lijken gering. De nota moet op 11 juni door de gemeenteraad worden vastge steld. Zodat de betrokken par tijen hun zienswijzen monde ling kunnen toelichten, houdt de gemeente Veere de komende dagen drie inspraakbijeenkom sten. De eerste bijeenkomst is vanavond gepland in de Zand- put in Serooskerke en gaat over het onderdeel binnensportac commodaties en de verenigings gebouwen. De inspraakavond over de tenniscomplexen is dinsdag 31 maart in De Couburg in Koudekerke. En tijdens de laatste inspraakbijeenkomst die maandag 6 april wordt ge houden in de Zandput komen de buitensportaccommodaties aan bod. Alle bijeenkomsten begin nen om 19.30 uur. De vier prijswinnaars van het Haltproject krijgen uitleg in een cel van L. C. Schouls van de parketpolitie. foto Ruben Oreel door Michelle Middendorp MIDDELBURG - „Ik vind het spannend want wat de prijs is, wilden ze ons nog niet verklappen", zegt Joany Za- chariasse uit groep acht van basisschool Acaciahof in Mid delburg. Stipt om elf uur ver zamelde zij zich met de andere drie prijswinnaars in de hal van de arrondissementsrecht bank in Middelburg waar zij gisteren de prijs kreeg uitge reikt. De kinderen hebben in decem ber meegedaan aan een prijs vraag in een lespakket over de gevaren rond vuurwerk. Het lespakket, een jaarlijks terug kerend project, werd door het Regionaal Halt Buro Walche ren samengesteld en aan 64 basisscholen op Walcheren aangeboden; 58 scholen deden mee. De kinderen moesten of een kleurplaat inkleuren of een verhaal schrijven. Alle inzen dingen werden gejureerd door de kinderboekenschrijver Wim Hofman. De prijzen gin gen naar Maartje Melse uit groep acht van basisschool de Regenboog in Middelburg, Haritasch Malekani uit groep zeven van basisschool de Vlie ger in Vlissingen en Johan Houterman uit groep zeven van basisschool de Zeester uit Meliskerke. Zij hadden allen een kleurplaat ingekleurd. De enige verhalenschrijfster is Joany. „Maardat moest van dè juf want die vond een kleur plaat kinderachtig", zegt Joa ny. Voordat de prijs werd uit gereikt, kregen de kinderen in een zittingzaal eerst voorlich ting van parketvoorlichter H- Osinga. Hij vertelde de kinde ren precies hoe het er op een rechtbank aan toe gaat. „Nu komen jullie hier niet voor een rechtszaak maar voor een prijs. Want jullie hebben niets verkeerd gedaan maar juist hard gewerkt", verklaart Osinga. Pakket De kinderen krijgen naast de felicitaties allemaal een groot pakket en een envelop. Daarin zitten een lijst met hun win nende werkstukken en drie kaartjes voor zwemparadijs de Parel in Domburg. Na de prijsuitreiking kregen de winnaars nog een rondlei ding door het gebouw. Ze be zochten een cel en namen een kijkje in een echte boevenwa- gen waarin crimelen worden afgeleverd. „De cel vond ik het leukste, dat vond ik best span nend", zegt Maartje. Hari tasch was nog nooit in een rechtbank geweest. „Ik zou hier best wel een keertj e willen terugkomen." Ook Johan vond de prijsuitrei king en de rondleiding ge slaagd. „Ik vind de prijs die ik heb gekregen erg mooi. En ik ben ook nog de hele dag vrij van school", zegt Johan. Hari tasch was ook vrij op deze spe ciale dag. Maartje en Joany moesten helaas nog wel even naar school. MIDDELBURG - Twaalf bromfietsers kunnen binnenkort een bekeuring thuis vernachten. De politie controleerde woensdagochtend tussen kwart over zeven en kwart voor ne gen op de Walcherseweg in Middelburg op snelheid. Op die weg geldt een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur. Eén bromfietser reed bijna zestig kilometer per uur. MIDDELBURG - Een 80-jarige vrouw uit Middelburg is woensdag van haar portemonnee bestolen. De vrouw liep op het Damplein in haar woonplaats. Zij had haar portemonnee in haar fietstas gedaan en liep met haar fiets tussen de markt kramen. Het geld is vermoedelijk op een onbewaakt ogenblik uit de fietstas gestolen. AAGTE KERKE - Een 67-jarige bromfietser uit Middelburg is dinsdagmiddag gewond geraakt aan hoofd, schouder en been na een val op de Blumstraat in Aagtekerke. De man raakte bij het wegrijden een stoeprand. Hij moest zich onder behande ling van een arts laten stellen, RITTHEM - Bij snelheidscontroles op de Ritthemsestraat. in Ritthem en de Loodholseweg in Grijpskerke heeft de politie woensdag twintig automobilisten betrapt. Op beide wegen mag maximaal tachtig kilometer per uur worden gereden. Twee bestuurders reden 110 kilometer per uur. In totaal pas seerden iets meer dan tweehonderd wagens de radarappara- tuur. GOES - In een grootwinkelbedrijf aan de Klokstraat te Goes is dinsdag rond 17.30 uur een 40-jarige inwoner van Goes aangehouden omdat hij een lamp ter waarde van 27,50 had weggenomen. De verdachte werd vervolgens overgebracht naar het politiebureau, waar hij een boete van 240 gulden moest betalen. GOES - De politie heeft woensdag een automobilist aange houden van wie bekend was dat hij geen rijbewijs heeft. Een surveillanceteam zag hem omstreeks 13.00 uur rijden op de Marconistraat in Goes. Toen hij de politie in het oog kreeg parkeerde hij de auto, zijn zoontje in het voertuig achterlatend. Na enige tijd keerde de Goésenaar terug, waarna de politie de auto in beslag nam om dat die niet verzekerd was. TERNEUZEN - De Vluchtelingenwerkgroepen in Oostburg en Terneuzen zullen dit jaar naar alle waarschijnlijkheid gaan samenwerken. Of ook de groep uit Hulst bij het samen werkingsverband aanhaakt, is nog niet duidelijk. Dit stelt de Vereniging Vluchtelingenwerk Terneuzen in haar jaarverslag over 1997. De Temeuzense vluchtelingenwerkgroep kijkt in het verslag met zekere tevredenheid terug op het voorbije jaar. Het vrij- willigersaantal bleef vorig jaar - met achtentwintig actieve leden - redelijk op peil. In totaal konden de vrijwilligers twin tig statusloze asielzoekers begeleiden en zestien vluchtelin gen met een voorlopige verblijfsvergunning helpen bij de op vang in Terneuzen. S HEER ARENDSKERKE - Het verzorgingshuis Poelwijck te 's-Heer-Arendskerke heeft woensdagmiddag afscheid ge nomen van directeur M. P. Heij- boer. Hij wordt directeur van de Oosters chelderegio van de stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland. Heijboer kwam op 1 oktober 1989 als directeur bij Poelwijck. In die hoedanigheid heeft hij zich ingezet voor de bewoners en personeel van het verzor gingshuis in 's-Heer Arendsker- ke, voor de woonzorgcentra Vorsvliet in 's-Gravenpolder en de Meuleweie in Wolphaarts- dijk. Voorafgaand aan het officiële gedeelte was er een bij eenkomst met het personeel en de bewo ners van Poelwijck. Daarin werd uitvoerig en op luchtige wijze in de vorm van sketches stilgestaan bij het functioneren van de vertrekkende directeur. Dat gebeurde daarna nog eens maar dan in de vorm van toe spraken tijdens de receptie. Me vrouw A W. Dales volgt Heij boer op als directeur van Poelwijck. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van derSluis CENTRALE REDACTIE 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Josette van Velzen In de kleine, gezellige ruimte van het 'Klokuus' aan het Kerkplein in Big gekerke is het al behaaglijk warm. De tafels keurig gedekt, drank en glaasjes gereed, en het eten is bijna klaar. Het wachten is nu nog op de gasten, die voor de Open Tafel van vanavond staan aan gemeld. Op het menu prijken kippen soep, kipfilet met gekookte witlof en aardappelen, stoofpeertjes en sla, en toe tiramisu. „Gewoonlijk komen er twaalf deelne mers en Riet en ik, maar er zijn een paar zieken, zodat we vanavond maar met elf eters zijn", vertelt Maaike de Wolf (71), initiatiefneemster van de Open Tafel in Biggekerke. Samen met Riet Besuijen (55) zette ze deze activiteit ze ven jaar geleden op. Een keer per maand, in principe iedere laatste woensdag, verzorgen ze een uitgebrei de maaltij d voor alleenstaanden in Big gekerke. Maaike hep al veel langer met het plan rond. Zelf ervoer ze het alleen eten als bar ongezellig. „Bij het realiseren van een plannetje heb je vaak andere men sen nodig", vertelt ze. „Allereerst ie mand om het mee samen te doen. Maar ook een ruimte waar j e de maaltij d kunt nuttigen en natuurlijk mensen die wil len komen eten.Ze kwam Riet tegen en van de Nederlands Hervormde Kerk mochten ze gratis het 'Klokuus' voor het doel gebruiken. „Daar wax'en we ontzettend blij mee. Verder kijken we helemaal niet naar geloven of gezind ten. Ook anderszins heeft de kerk er geen bemoeienissen mee." De Open Ta fel bedruipt zichzelf. Per keer betaalt iedere deelnemer tien gulden. „Dat is heel lang 7,50 gulden geweest, maar daar redden we het niet meer mee", zegt Riet verontschuldigend. „De deelne mers stelden zelf voor om er tien gulden van te maken." Uitnodiging Maaike de Wolf (1) en Riet Besuijen aan de Open Tafel in Biggekerke. Voor de eerste Open Tafel ging een offi ciële uitnodiging de deur uit. Dat was voor woensdag 2 7 februari 19 91Op het bijbehorende strookje konden belang stellenden aangeven of ze wilden deel nemen aan de Open Tafel of wellicht in de toekomst interesse hadden. „We richtten ons op aheenstaanden. Een leeftijdsgrens hadden we niet vastge steld. Maar vanzelf bleek dat men pas vanaf rond de zestig echt geïnteres- seerd was. Al snel vormde zich een vast groepje van twaalf: vijf mannen en ze ven vrouwen, met als oudste deelneem ster mevrouw M. Simonse-Kodde van achtentachtig", aldus Maaike. De twee dames komen iedere maand bij elkaar om het menu vast te stellen en om de boodschappen en de bereiding van de verschillende gex'echten te verdelen. „We houden het menu altijd geheim. Eigenlijk hebben we nog nooit meege maakt dat iemand het niet lust. We bie den altijd een soepje, aaxdappelen of rijst, een groente, stoofpeei'tjes of ap pelmoes, witlof- of gewone sla en een toetje. En we wisselen af. Als we de ene maand aardappelen hebben gegeten, eten we de andere maand rijst, Altijd zilvexvliesrijst. In het begin zeiden de eters wel 'Wa 'n raore riest', maar ze vonden het allemaal heel lekker. En het is veel gezonder. Wie dacht dat de pot in het 'Klokuus' al tijd simpel aardappelen met vlees en gx-oente schaft, heeft het aardig mis. De sla wordt bijvooi'beeld verfijnd aange kleed met feta en geroosterde pijn boompitten en er is een toetje als tira misu. „We hebben ook al meerdere keren nasi gemaakt en dat vonden ze geweldig. En pilaf. Daar doen we dan als zoet bijgex'echt pex'ziken bij. 'Pop- penbillen' noemen ze die hier", lacht Riet. Bij de samenstelling van het menu hoe ven de dames geen rekening te houden met lastige eters, want die zijn er niet in het groepje. „We kiezen meestal groen ten van het seizoen. En we denken er wel aan om beter geen kool klaar te ma ken, of vis met graatjes. Er is ons met klem gevraagd ingrediënten als knof look en alcohol bij het koken weg te la ten. Maar zou je dat proeven bij nasi of tiramisu", vragen de dames ondeu gend. „We krijgen gelukkig altijd te ho ren: wat heb je het weer lekker ge maakt." Borreltje Rond half zes komen de eters bij elkaar. Onder het genot van een borreltje wordt er een beetje bijgekletst, voordat er tegen half zeven aan tafel wordt ge gaan. Na het eten, terwijl Riet en Maai ke zich nog onvermoeibaar op de afwas storten, slaat de rest aan het 'Slabber- jannen', een gezelschapsspel met hou ten dopjes. Daarna wordt er nog koffie gedroxxken en tegen tienen stapt ieder weer eens op. „Slabbeijannen is een oud Walchers spel dat onze grootouders al speelden", verzekert mevrouw C. A Witte. Zelf kookt ze niet meer. Haar foto Lex de Meester wanne maaltijd komt via 'Tafeltje Dek Je'. „Dit is veel gezelliger, meer varia tie, uitgebreider en heel lekker klaarge maakt. Maar ook het samen eten maakt dat het veel lekkerder smaakt. Tafeltje dek je komt al om half twaalf. Dit is echt een heel avondje uit." Opa J. P. de Witte kijkt ook altijd erg uit naar het avondje. Hij kookt nog wel zelf, maar vindt het eten hier lekkerder. Mevrouw Simonse kookt ook zelf. Ze komt voornamelijk voor de gezelligheid. „We kermen el kaar al zo'n beetje van kindsaf. De meeste zijn hier gebox-en. We eten alles", zegt ze. „Soms lust je iets wel eens niet, maar dan nog is er genoeg wat je wel lekker vindt." Tegen de vakantie krijgen Maaike en Riet altijd een mooie bos bloemen van de groep als dank voor al hun inspan ningen van het voorbij e jaar Bij het eer ste lustrum werden ze helemaal flink in de bloemetjes gezet. Er waren zelfs een paar lofverzen op hen gemaakt. „In een ervan werden onze avondjes vergele ken met maaltijden als vroeger in het gezin en spelletjes toe", herinnert Riet zich. „Maar dan wel een gezin met alle maal grijze koppen, waar ruzie ont breekt en het altijd vrolijk en vredig is. door Harmen van der Werf VLISSINGEN-OOST - Het Zeemanshuis van The Missions to Seamen in Vlissingen-Oost zit zonder dagelijkse leiding. Manager Jim Holloway is opge stapt uit onvrede met de gang van zaken. Door zijn vertrek is de hulpverlening aan zeelieden die in problemen verkeren, gro tendeels stilgevallen. Volgens Holloway heeft zijn ontslag alles te maken met het conflict dat vorig jaar bij The Missions to Seamen tot uitbar sting kwam. Dat conflict ging over de koers van de organisa tie. De vraag was of The Missions to Seamen een kerkelijke organi satie moet zijn of een club die vooral verpozing en hulp biedt aan zeelui. Dit vertaalde zich in een persoonlijke tegenstelling tussen Holloway en de toenma lige Anglicaanse dominee van het Zeemanshuis in Vlissingen, Victor Story. Het bestuur van het Zeemans huis schaarde zich feitelijk aan de kant van Holloway en won het pleit. Dominee Story ver trok vorig jaar al naar Rotter dam. Holloway bleef aan, tot voor kort. Te veel „Plet werd me allemaal veel te politiek", verklaart de Engels man, „terwijl ik daar alleen voor de zeelieden zat." De ker kelijke organisatie achter The Missions te Seamen in Londen heeft volgens hem druk xxitgeoe- fend. Voorzitter B. Beerman van de Vlissingse club ontkent dat. „Er speelden privé-dingen tussen Jim en het bestuur. Wij wilden eisen aan hem stellen. Hij kon zich daar niet in vinden." Beerman betreuil het vertrek van Holloway. „Hij heeft zeker twee, drie jaar geleden veel werk verzet, toen er enkele schepen op de rede van Vlissin gen aan de ketting lagen. Plij heeft toen een kerstactie voor de zeelieden opgezet. Voor zulke activiteiten is minder tijd, maar het aantal probleemschepen is gelukkig ook gedaald." Het Zeemanshuis is overdag vaak niet meer bemand, 's A- vonds is de club wel geopend, met de hulp van vrijwilligex'S. „De sfeer is goed", aldus Beer man. „Wij hebben veertig tot vijftig vrijwilligers. Een aantal van hen kon niet zo goed over weg met Holloway. Elke roos heeft doorntjes." Ruwe bolster Dat Holloway een niwe bolster is, maakte hem wel geschikt voor het werken met zeelieden, onderkent Beerman. De Inter nationale Transpoxlwerkers Federatie (ITF) die opkomt voor de belangen van zeelui in nood, had met Holloway een voorait- geschoven post in Vlissingen. De ITF steunde daarom het Zee manshuis. Zo was de ITF bereid een sport hal te betalen a 750.000 gulden. Die investering gaat niet dooi-. Met het vertrek van Holloway heeft dat niets te maken, aldus Beex-man. Er bestaat onzeker heid over de locatie van het Zee manshuis, omdat de Koninklij ke Schelde Groep (KSG) alles uit de Vlissingse binnenstad wil overbrengen naar Vlissingen- Oost. Advertentie THEME* OA\s SPECTACULAIRE DANSAVOND 28 Maart a.s. in het theater van 'De Parel' met medewerking van Passé Partout. U kunt van 20.30 tot 00.30 uur genieten van zowel de muziek als van het hapjesbuffet voor slechts 12,50 p.p. Let op: de volgende DatlSaVOtld op 25 april a.s. met Trio Uflique

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15