PROVINCIAL! EEUWSE COURAN Bevallen in ziekenhuis dure grap Rel rond nevenfunctie van rechterhand Kok Proeven van failliete boel Twee jongetjes richten bloedbad aan op school VS 4 WEKEN intratuin Hogere eigen bijdrage voor verblijf gezonde zuigeling veroorzaakt schrik Oscar voor Nederlandse film 32 e Kunst Antiekbeurs Breda Drugsrunners MELIESTE Klimroos Euro in 11 landen i Actiedreiging bij lè NS duurt voort Zorg krijgt geen extra geld tegen wachtlijsten VOOR 15,00 JA, ik wil: Geweld moet beteugeld worden Robson opvolger Advocaat Later regen Vanochtend droog met af en toe zon. Vanmiddag meer bewolking en later een beetje regen. Maxima rond 10 graden. 241e jaargang no. 71 woensdag 25 maart 1998 losse nummers 1,75 Gewijzigde openingstijden: zaterdag cn zoni van 11-18 uur maandag tni donderdag van 11-20 uur Goede Vrijdag t/m 2e p ROOSENDAAL - Het drugstoe risme in Zuid-Nederland is aan het afnemen. Dat constateert de politie na een vijf dagen duren de actie van politie, Koninklijke Marechaussee, douane en spoorwegpolitie. De actie is ge houden in alle zuidelijke poli tieregio's (niet in Zeeland) en Rotterdam Rijnmond. Ze was het gevolg van afspra ken tussen de Benelux en Frankrijk. In Roosendaal wer den vier Engelsen en een Ier aangehouden met een koffer met vijf vuurwapens en 158.000 gulden. GPD door René Schrier SINT-MAARTENSDIJK - Een groep zil- veruientelers heeft de roerende goederen van de failliete uienfabriek in Sint Maar tensdijk opgekocht. Dinsdag is een begin gemaakt met het leeghalen van de fabriek. Enkele weken geleden werd de Italiaanse eigenaar, die onder de naam M. Masaggia de fabriek in bedrijf hield, failliet verklaard. Onder toezicht van de curator zijn de voorraad, een grote partij zilveruien, ma chines, apparatuur en landbouwvoertui gen verkocht. Deze goederen worden ver deeld onder de leden van het consortium. Een van de zeven deelnemers in dat con sortium is het bedrijf SVZ uit Baarland. Ze zij n nog wel een week bezig met de ont manteling van het geheel. Een onderdeel van de werkzaamheden is het keuren van de nog resterende partij zilveruien. De ABN/AMRO-bank wil de gebouwen verkopen. Een naburige bouw markt zou belangstelling hebben voor een deel van de gebouwen. In 1993 werd de zilveruienfabriek Polderman overgeno men door Italianen. Volgens ingewijden had de Italiaan niet voldoende kennis van de markt, waardoor het bedrijf in de fi nanciële problemen kwam. Ten tijde van de overname werkten er nog twintig werknemers bij het bedrijf, recentelijk nog slechts tien. Tijdens de campagne liep het aantal personeelsleden op tot tegen de honderd. Menig scholier uit de buurt heeft vakantiewerk verricht in de uienfabriek. foto Wim van Vossen Advertentie GlASHANDEL Jiuuditeit ia i GOES Advertentie Een plek in de zon en regelmatig rozenmest zorgen in de zomer voor een weelderig bloeiende klimroos. X&5 door Cees van der Laan DEN HAAG - Secretaris-gene raal Geelhoed van het ministe rie van algemene zaken blijkt een belangrijke nevenfunctie te hebben bij het gerenommeerde adviesbureau Rand Europe. Dit bureau doet veelvuldig en grootschalig onderzoek waarop kabinetsbeleid mede is geba seerd, zo maakte het televisie programma NOVA gisteren be kend. De Kamerfracties van CDA en SP eisen van premier Kok opheldering over de 'dub bele petten' van de topambte- Geelhoed is als secretaris-gene raal bij Algemene Zaken de hoogste ambtenaar van de over heid en ressorteert direct onder premier Kok. Hij staat bekend als één van de invloedrijkste ambtenaren van de overheid. Hij is bij Rand Europe lid van de 'board', wat het midden houdt tussen een toezichthoudende functie en een bestuursfunctie. Het gaat om een onbezoldigde functie. Geelhoed geeft als secretaris generaal leiding aan de zeer 'zware' interdepartementale commissie voor economische structuurversterking, de zoge heten ICES-commissie. Deze commissie adviseert het kabinet over miljardeninvesteringen om de Nederlandse economie te BRUSSEL - Elf van de vijftien landen van de Europese Unie krijgen vandaag hun aanbeve lingsbrieven overhandigd voor deelname aan de euro. Alleen Griekenland wordt zo wel door de Europese Commis sie als het Europees Monetair Instituut (EMI, voorloper van de Centrale Bank) het felbe geerde fiat nog geweigerd. Groot-Brittannie, Denemarken en Zweden kiezen er zelf voor hun eigen munt voorlopig te be houden. GPD versterken of op peil te houden, bijvoorbeeld over de aanleg van een tweede Maasvlakte, de toe komst van de luchtvaart en de aanleg van een hoge snelheids lijn. Hiermee en met andere in vesteringen zijn bedragen van in totaal zestig miljard gulden gemoeid. Het prestigieuze en van origine Amerikaans onderzoeksbureau Rand Europe heeft veelvuldig onderzoek gedaan voor tenmin ste vijf ministeries, onder ande re naar de toekomst van de luchtvaart in Nederland. Geel hoed blijkt nu betrokken te zijn bij Rand Europe en voorzitter van de ICES-commissie en alle bei houden ze zich bezig met Schiphol. SP-Kamerlid Poppe noemt deze 'dubbele petten' on aanvaardbaar. Hij vindt dat Geelhoed uit het bestuur moet treden. Het CD A-Kamerlid Van der Hoeven wil opheldering. Geelhoed zelf zei desgevraagd geen problemen te zien in zijn nevenfunctie. GPD door Michel Brandsma i* ASSEN - Honderden moeders die begin dit jaar 0 zijn bevallen in een zie- n kenhuis kunnen alsnog 'e een gepeperde rekening n krijgen voor de dagen dat zij hun baby bij zich hiel- j den op de kraamafdeling. De ziekenhuizen moeten ach- ,e teraf een eigen bijdrage van 117 gulden berekenen voor elke dag dat de gezonde zuigeling bij de 'e moeder in het ziekenhuis bleef. !l' Vorig j aar was de eigen bij drage voor fondspatiënten die met een pasgeboren baby in het zieken huis verbleven nog ƒ24,50 per dag. Doordat de ziekenhuizen te laat werden geïnformeerd, kon- den zij hun patiënten niet tijdig inlichten over een verhoging die op 1 januari van kracht werd. ROOSENDAAL - De stakings dreiging bij de posten Roosen daal en Breda van de verkeers leiding van de Nederlandse Spoorwegen is nog steeds niet van de baan. ;r Het personeel heeft gisteravond 'e zonder resultaat een beraad af- 1 gebroken over de directievoor- 1_ stellen ter verlichting van de n werkdruk. *e Vanochtend wordt de vergade- r" ring hervat en wordt bepaald of het ultimatum van tafel gaat. 3" Gebeurt dat niet, dan wordt ;1' morgen, donderdag, van negen tot elf uur 's ochtends een werk- onderbreking gehouden. GPD Daardoor krijgen veel jonge ou ders nu alsnog een flinke reke ning gepresenteerd. Een moeder die bevalt met de keizersnee blijft minstens vijf dagen in het ziekenhuis. Wil zij haar gezonde baby bij zich hou den, dan kost dat dus 585. Duurt de opname langer, dan kan dat bedrag oplopen tot 1.170, het maximum dat aan de eigen bijdrage is gesteld. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) adviseert haar leden om de eigen bijdrage voorlopig niet te innen, maar een aantal ziekenhuizen heeft dat toch al gedaan. Ziekenhuizen verwachten dat de nieuwe regeling een enorm gesleep met baby's teweeg zal brengen; mensen die de eigen bijdrage te hoog vinden zullen de baby mee naar huis nemen, maar doordat de moeder nog in het ziekenhuis ligt moet de zui geling minstens vijf keer per et maal op bezoek komen om aan de borst te kunnen. De problemen rond de eigen bij drage zijn zo groot dat er op aandringen van de NVZ volgen de maand overleg plaatsvindt met het ministerie van Volksge zondheid, het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg, de Ziekenfondsraad en Zorgverze keraars Nederland. De belang rijkste vraag luidt wat er moet gebeuren met de rekeningen van mensen die niet wisten dat de ei gen bijdrage was verhoogd. Rem Een woordvoerder van de Zie kenfondsraad spreekt van 'een buitengewoon vervelend pro bleem'. Ziekenfondsraad en NVZ wijzen naar het ministerie van Volksgezondheid, dat de verhoging pas eind december aankondigde, te laat om er nog goed op te kunnen inspelen, zeg gen de woordvoerders. Toch verwachten NVZ en Zieken fondsraad niet dat de eigen bij drage zomaar weer zal worden verlaagd. De verhoging is juist doorgevoerd om 'een zekere rem te zetten' op het gebruik van zie kenhuisbedden, zegt beleids medewerker R. Langenberg van de Ziekenfondsraad. Woordvoerder F. de Kok van de NVZ zegt als privépersoon dat je moeder en kind beter niet kunt scheiden, maar namens de ziekenhuizen benadrukt hij dat de ziekenhuisopname van een kerngezonde baby nu eenmaal geld kost. GPD Bobby Robson wordt bij PSV waarschijnlijkvoor korte tijdde opvolger van Dick Advocaat. De Brit had een positief gesprek met de leiding van de voetbalclub uit Eindhoven. Robson moet na een jaar plaats maken voor de Belg Eric Ge- rets, die eerst zijn contract bij Club Brugge wil uit dienen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; financiën en economie: 6; buitenland: 7; radio en televisie: 8; kunst cultuur: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23. DEN HAAG - De zorgsector hoeft er niet op te rekenen dat zij dit jaar 130 miljoen krijgt om de wachtlijsten in ziekenhuizen aan te pakken. Meer dan de 75 miljoen die het kabinet voor dit jaar heeft uitgetrokken en de ƒ30 miljoen die nog over is van 1997, zit er volgens de Tweede Kamer niet in. Minister Borst en de Tweede Kamer reageerden twee weken geleden enthousiast op het plan dat de zorgsector presenteerde om de wachtlijsten aan te pak ken. Uitgangspunt daarbij was geen voorrang voor werkne mers en geen tweedeling in de zorg. Dat strookt met de opvat tingen van Borst en de Kamer. Maar de 130 miljoen extra die volgens de sector structureel nodig isis er dit j aar niet. Volks gezondheid heeft al te kampen met een overschrijding op de be groting van naar schatting 1,5 miljard. „Er is voor dit j aar 10 5 miljoen beschikbaar. Laat de sector daar eerst maar mee beginnen", aldus WD-Kamerlid Kamp gisteren aan de vooravond van het debat in de Kamer over de wachtlijsten. Vliegenthart (PvdA) is blij met de voorstellen van het kabinet. „Er komt 75 miljoen extra en geen tweede ling." VanBoxtel (D66) wijster- op dat er in anderhalfjaar tijd al 150 miljoen op tafel kwam voor de wachtlijsten. ANP zie ook pagina 2 door John Wanders WASHINGTON - Twee jongens van elf en dertien jaar oud heb ben gisteren een blóedbad aan gericht op hun school in Jones- boro, in de Amerikaanse staat Arkansas. Gehuld in camoufla gepakken openden ze met auto matische geweren het vuur op hun medescholieren toen deze naar buiten kwamen omdat het brandalarm klonk. Ten minste vier leerlingen werden doodge schoten. Het werkelijke aantal doden ligt mogelijk hoger. Er werd gesproken over tien ge wonden, onder wie twee docen ten Enkele gewonden zouden in kritieke toestand verkeren. Volgens de politie heeft moge lijk een medeplichtige van de schutters het brandalarm rond lunchtijd in werking gezet, met de bedoeling de leerlingen en docenten naar buiten te lokken. Volgens onbevestigde berichten klonken er kort nadat het alarm afging tussen de vijf- en zeshon derd schoten. De jonge schut ters zijn gearresteerd. De school in Jonesboro, een ge meente met 46.000 inwoners, telt 250 leerlingen in de leeftijd van 11 tot en met 13 jaar. Het be treft een 'middle school', de brugperiode tussen lagere school en high school. Woord voerder Dewayne Pierce van de politie in Arkansas verklaarde dat de meeste slachtoffers meis jes zijn. De moordpartij in Jo nesboro is de derde in zijn soort binnen een half jaar. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voor de derde keer in de geschiedenis van Hollywood heeft een Nederlandse film het begeerde beeldje voor de beste niet- Engelstalige film in de wacht gesleept. Actrices Tamar van den Dop en Betty Schuurman (rechts op foto) juichen als zij horen dat de speelfilm Karakter een Oscar heeft gewonnen. De nieuwe hoofdofficier van justitie in Zeeland, mr. Gerard Bouman, beschouwt het als zijn eerste zorg om het probleem van het toenemende geweld han teerbaar te houden. Maar het liefst zou hij het verder terug dringen. Daarvoor heeft het Openbaar Ministerie meermen sen nodig, zodat het flexibeler kan optreden. (Advertentie) (Advertentie) Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoon: Hazelaar, geknipt als paastak. Sierlijk door z'n kronkelende takken. Na de pasen prima op z'n plek in de tuin. Van 24.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 HET GROENE WARENHUIS Koopavond: donderdag en vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1