EEUWSI Ruzie over nieuw fiscaal stelsel Coup Jeltsin tegen eigen regering m Benauwde ogenblikken voor Bill Clinton Chirac veroordeelt politici die zich met Le Pen afgeven Tiio0 45° Ouders krijgen brief over aanvragen studiekosten VVD wil tegen zin van PvdA belastingvrije som afschaffen Vlissingen vier dagen 'weerloos' Britten vrezen gifaanval Irak Haven Rotterdam zelfstandiger Kaalslag in Zeeuwse land Mijnders leeft toe naar Boat Race SPAAR MET MAASLANDERVOOR BUITENGEWONE TUINIDEEËN <)WflS aflNDER Z 4 Vrij zonnig Vrij zonnig en droog. Later op de dag meer wolken. Middagtemperatuur 10 graden bij een matige zuidelijke wind. 241e jaargang no. 70 dinsdag 24 maart 1998 losse numtners 1,75 Leren op de Milieuboot PAGINA 11 GRONINGEN - De Informatie Beheer Groep in Groningen gaat alle ouders in Nederland met schoolgaande kinderen in de leef tij d van 12 tot 18 jaar per brief benaderen met de vraag of ze een aanvraag willen in dienen voor tegemoetkoming in de studiekosten. De IB-groep wil hiermee een bijdrage leveren aan een juist gebruik van sociale voorzie ningen. Een woordvoerder van de IB- Groep (die behalve de wet op de studiefinanciering ook die op de tegemoetkoming in studie kosten- en lesgeld uitvoert) maakte dat gisteren bekend na een door de gemeente Gronin gen op touw gezette conferen tie over inkomensondersteu ning voor de minima. Daaraan deden dertig organisaties mee. In de stad Groningen blijft jaarlijks voor zo'n zes miljoen gulden liggen doordat mensen geen gebruik maken van socia le regelingen. Ook blijken veel mensen niet op de hoogte van de mogelijk heid om tegemoetkoming in de studiekosten aan te vragen. De IB-groep wil daarom via gege vens van de kinderbijslag alle mensen benaderen die kinde ren in cle middelbare school leeftijd hebben. Zij krijgen een brief waaruit ze zelf kunnen afleiden of ze voor een tege moetkoming in aanmerking komen. Ze kunnen via een bijgevoegd formulier een aanvraag indie nen en krijgen binnen drie we ken antwoord, zo beloofde de woordvoerder van de IB- Groep. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De opzet van een nieuw belasting stelsel, waarover het vol gende kabinet beslist, heeft gisteren voor flinke onenigheid gezorgd tus sen VVD en PvdA De twee regeringspartijen den ken zeer verschillend over de belangrijkste aftrekpost, de be lastingvrije som. De liberalen willen de belas tingvrije som (het inkomensdeel waarover de fiscus geen belas ting heft) geheel afschaffen. De opbrengst gebruikt de WD om de tarieven van de inkomsten belasting over de hele linie fors te verlagen. De PvdA is daar te gen. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg wil de belastingvrije som voor iedereen gelijk trek ken, zodat vooral lage inkomens er op vooruit gaan. Van der Ploeg ging gisteren zo ver dit als een breekpunt te be schouwen in de kabinetsforma tie na de Kamerverkiezingen van 6 mei. Zijn WD-collega Hoogervorst verweet hem 'een arrogante toon'. Ook D66 erger de zich aan de opstelling van Van der Ploeg. De Tweede Kamer discussieer de gisteren voor het eerst over een nieuw belastingstelsel, dat begin volgende eeuw in werking moet treden. Minister Zalm van Financiën verwacht dat het stelsel al in 2001 wordt inge voerd. Doel van een nieuw be lastingregime is onder meer la gere tarieven en het bevorderen van milieuvriendelijk gedrag. Met name de VVD en PvdA gre pen de naderende verkiezingen aan om zich te profileren met hun belastingstandpunten. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg stelde dat 'hardwerkende burgers' als onderwijzers, ver pleegsters en politiemensen meer moeten profiteren van een nieuw stelsel. De VVD verweet de sociaal-democraten weer uit te zijn op 'ouderwets nivelle ren'. Brede steun was er in de Kamer voor het kabinetsvoorstel om in de toekomst het rendement op vermogen (spaargeld, aande lenbezit) met een vast tarief te belasten. Dit moet in de plaats komen van de vermogensbelas ting,. De WD wil hier echter een veel lager tarief dan de PvdA De Kamer schaarde zich verder in meerderheid achter het rege ringsvoorstel om binnen een nieuw stelsel de BTW te verho gen van 17,5 naar 19 procent. D66 wil zelfs tot 20% gaan. Ook een hogere belasting op energie lijkt een Kamermeerderheid te krijgen. Met deze heffingen wordt consumptie zwaarder be last, en kan de belasting op ar beid omlaag. Benzine drie gulden GroenLinks wil de energie-ac cijns sterk opvoeren, zodat bij voorbeeld een liter benzine eri ca drie gulden gaat kosten. VLISSINGEN - Het KNMI heeft het bijna vier dagen zon der weergegevens uit Vlissingen moeten stellen. Het volledig ge automatiseerde weerstation op de kop van het Eiland bij Vlis singen lag sinds vrijdag plat en werkt pas sinds gisteren weer. Een kabelbreuk, waarschijnlijk ontstaan bij grondwerkzaam heden, is volgens medewerker J. van Dun van het KNMI in De Bilt de oorzaak. Het station in Vlissingen is een belangrijke post voor het KNMI. Omdat het weer in Ne derland vaak onder invloed staat van een zuidwestelijke stroming, kan met de gegevens uit Vlissingen veelal het eerst de ontwikkeling van het weer in de rest van Nederland worden voorspeld. Van Dun keek er dan ook van op dat pas gistermorgen een onderhoudsploeg naar Vlis singen is gestuurd. Om alsnog de temperatuur, de windsnelheid en -richting en de neerslag van vrijdag, het week einde en maandag in Vlissingen te bepalen, kan het KNMI te rugvallen op gegevens van meetpalen in de Westerschelde. LONDEN - Britse havens zijn sinds vorige week in de hoogste staat van paraatheid omdat ge vreesd wordt voor een aanslag met anthrax (miltvuurbacillen) door Iraakse agenten. Dat heeft een woordvoerder van de Britse regering gezegd. Britse inlichtingendiensten hebben uit betrouwbare bron nen vernomen dat de Iraakse dictator Saddam Hoessein plannen had om flessen met het dodelijke gif het land binnen te smokkelen. Het zou vermomd zijn als belastingvrije drank. De Britse premier Blair gaf daarop vorige week de opdracht om de havens in de hoogste staat van praatheid te brengen. AFP Clinton loopt rood aan als hij door de opdringende menigte in het nauw wordt gebracht. foto Paul J. Richards/AFP van onze redactie buitenland ACCRA - De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren op zijn rondreis door Afrika in Ghana benauwde ogenblikken doorgemaakt toen hij na een toespraak in een menigte terechtkwam en in de ver drukking raakte. „Achteruit, achteruit", schreeuwde een rood aange lopen Clinton, terwijl Amerikaans veiligheidsperso neel gealarmeerd om zich heen keek. De president had een toespraak gehouden op het Plein van de Onafhankelijkheid in de Ghanese hoofdstad Accra. Het incident deed zich voor nadat hij van het podium was afgestapt en een paar hekken omver wer den gelopen die de menigte - geschat op een miljoen mensen - op afstand moesten houden. Kennelijk wilden te veel Ghanezen de president de hand drukken. Militairen en politie gebruikten leren riemen en houten stokken om de menigte met geweld terug te dringen. Ook braken gevechten uit over fles sen water. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - Met het plotselinge ontslag van de Russische rege ring heeft president Jeltsin gis teren een politieke aardbeving in het Kremlin ontketend. Jeltsin wil een krachtiger, ener gieker regering die beter is op gewassen tegen haar economi sche en sociale taken, zo liet hij weten. Hij is vooral boos over de langzame uitbetaling van ach terstallige salarissen en pensi oenen. De hervormingen gaan echter door, verzekerde hij. Jeltsin, die vrijdag na een ver koudheid terugkeerde in het Kremlin, neemt het premier schap op zich. De haast onbe kende hervormer Sergej Ki- Libertel iZi Mobiel bellen zonder abonnement. Maar met de vrijheid om van tarief te wisselen Bel gratis 0800 05 60. rilenko (35), tot dusver minister van Energie, moet nu als vice- premier een nieuw kabinet vor men. Premier Tsjernomyrdin, vice- premier Tsjoebais en minister Koelikov van Binnenlandse Za ken zijn met onmiddellijke in gang ontslagen. Jeltsin heeft de overige kabinetsleden gevraagd aan te blijven tot er een nieuw regering is samengesteld. Nooit eerder stuurde Jeltsin een volledige regering de laan uit. Wel heeft hij vaker bewindslie den op stel en sprong ontslagen om zo zijn greep op de verschil lende facties in het Kremlin te behouden. De communistische oppositie juichte de machtswis seling toe. De beurs in Moskou daalde na Jeltsins aankondi ging, maar herstelde zich. Stormen Jeltsin gaf Tsjernomyrdin, die sinds 1992 alle politieke stor men heeft doorstaan, de taak de presidentsverkiezingen van 2000 voor te bereiden. Of Tsjer nomyrdin daarmee ook zijn ei gen verkiezing tot staatshoofd voorbereidt, is onduidelijk. Sommige waarnemers menen dat Jeltsin juist een gevaarlijke rivaal voor zijn opvolging heeft" uitgeschakeld. „Buiten het Kremlin is Tsjernomyrdin als politiek figuur verloren", aldus een Russische commentator. „Jeltsin wil een derde termijn, ook al is zijn conditie slecht." Op het eerste gezicht lijken de hervormers de overhand te heb ben gekregen. De nieuwe kabi netschef Kirijenko is immers een beschermeling van topher- vormer Boris Nemtsov, vice- premier in het gevallen kabinet. Het Kremlin verzekerde dat de economische koers ongewijzigd blijft, evenals het buitenlandse beleid. De top van Jeltsin, presi dent Chirac en bondskanselier Kohl gaat volgende week ge woon door. RTR/AFP zie ook pagina 2 Het CDA benadrukte dat maat regelen om het nieuwe belas tingstelsel te 'vergroenen' niet ten koste mogen gaan van de koopkracht van de lage inko mens. Woordvoerder Terpstra bepleit te het invoeren van een vierde belastingschijf met een belas tingtarief van 20 procent, speci aal voor de laagste inkomens. Ook de andere grote partijen voelen daar wel voor. GPD De Rotterdamse haven moet meer op eigen be nen komen te staan. Dat staat in het rapport van de commissie-De Vries. Deze denktank bepleit de instelling van een Bestuurlijk Overleg, dat het beleid voor de haven uitstip pelt. Met dit orgaan loopt het havenbedrijf minder aan de leiband van de gemeente Rot terdam. Deze week is het Boomplantdag. De nieuwe aanplant zal ech ter onvoldoende zijn de massale kaalslag in het Zeeuwse landschap te compenseren. Ziekte en ouderdom heb ben het bomenbestand in de provincie de laatste ja ren fors uitgedund. Zaterdag is het weerzo ver. Bij Londen, op de Theems, wordt de wereldberoemde roei wedstrijd Cambridge - Oxford geva ren. Nederlander René Mijnders is voor het tweede jaar trainer/coach bij Oxford. „Als ik eerlijk moet 'j Q zijn, is Cambridge verder dan wij." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. door Cees van Zweeden PARIJS - De Franse president Chirac heeft gisteren in een tele visietoespraak de samenwer king veroordeeld tussen gema tigd en extreem-rechts. Chirac brandmerkte het Front Natio nal van Jean-Marie Le Pen als 'racistisch' en noemde de allian ties met deze partij 'onwaardig' en 'gevaarlijk'. Twee weken geleden eindigde gematigd rechts bij de regionale verkiezingen als tweede achter het linkse blok van socialisten, communisten en groenen. In een groot aantal regionale raden konden de afgevaardigden van rechts alleen verder regeren met steun van het Front National. De leiders van gematigd rechts weigerden die samenwerking, maar op plaatselijk niveau kon den sommigen de verleiding niet weerstaan zich met steun van het Front op het fluweel te laten kiezen. Zondag presenteerde Jean-Ma- rie Le Pen zijn rekening: steun van gematigd rechts voor zijn eigen verkiezing tot voorzitter van de regionale raad in Zuid oost-Frankrijk. Dat ging echter de ergste opportunisten binnen gematigd rechts te ver en giste ren zag Le Pen zijn opmars gestuit. De socialist Michel Vau- (Advertentie) GRATIS KWARTAAL ABONNEMENT OP TUINMAGAZINE BUITENGEWOON Haal de spaarkaart in de winkel. Bellen kan ook 0800 - 022 06 77 www.westland-kaas.nl zelle werd met 49 stemmen tot voorzitter gekozen van de regio nale raad, 12 meer dan Le Pen. Een ontketende Le Pen eiste daarop het aftreden van Charles Millon, die eerder met steun van zijn partij tot voorzitter was ge kozen van de regionale raad in Rhöne-Alpen. „Het was op mijn persoonlijk bevel dat hij tot voorzitter was gekozen", aldus Le Pen, „Ik denk niet dat hij on gestraft in de soep mag spugen waarvan hij heeft gedronken." Millon, oud-minister van De fensie, werd vorige week door zijn partij (het UDF) geschorst wegens zijn collaboratie met het Front National. Zelf heeft hij steeds gezegd geen enkel ak koord met de partij van Le Pen te hebben gesloten. In Le Monde duidde hij gisteren Le Pen aan als 'fascist uit de jaren twintig die abusievelijk in onze tijd te recht is gekomen'. Leugenachtig Le Pen ging gisteren ook te keer tegen president Chirac. Diens toespraak omschreef hij als leu genachtig. Le Pen noemde Chi rac 'de meeste immorele leider die Frankrijk ooit heeft ge kend'. Het Front National kreeg twee weken geleden 15% van de stemmen, niet meer dan bij de parlementsverkiezingen van vorig jaar of de presidentsver kiezingen van 1995. Maar omdat gematigd rechts zijn stemmenaandeel zag dalen in vergelijking met de vorige re gionale verkiezingen, kon het Front de rol van splij tz wam spe len. Door openlijk naar gematigd rechts te lonken, brak de partij met haar traditie van 'wij tegen de rest'. De tactiek leverde Le Pen geen enkel direct voordeel op, terwijl ze hem van een deel van zijn eigen kiezers kan heb ben vervreemd. Veel van die kie zers komen oorspronkelijk van links. GPD Advertentie De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1