OVINCIALE ZEEUWSE tl Aanbod op ollemarkt krapper Illegale verkiezing Kosovo gedoogd iX ipp Scheiding Van Kooten en De Bie RPF-ieider Van Dijke wordt vervolgd om discriminatie homo's Terpstra snijdt Ter Weel-taart aan 5 Nieuwe triomf SPD 4 WEKEN VOOR 15,00 ErikZabel op herhaling ^Ell-Ill r in klassieker k w» J|f il p 4.1** 1H Landen verminderen productie om prijspeil brandstof op te krikken Uitbreiding EU in gevaar Juni Zeeuwse natuurmaand 't Zand: één punt tekort JA, ik wil: 04 Zonnige perioden In de loop van de dag meer zon. Temperatuur rond 8 graden bij een matigi oostenwind. Komende nacht lichte vorst. 241e jaargang no. 69 jmaandag 23 maart 1998 Jlosse nummers 1,75 pagina 13 door Monique Brandt AMSTERDAM - De kans is groot dat VPRO-duo Van Koo ten en De Bie nooit meer samen tv-programma's zal maken. Omdat Kees van Kooten 'van dat scherm ai' wil', zal Wim de Bie alleen verder gaan. Hij werkt aan een programma dat komend najaar bij de VPRO te zien zal zijn. Zijn tv-partner Kees van Kooten beraadt zich op de toekomst, zo zei hij gis teravond in de laatste uitzen ding van hun programma. Het is niet duidelijk of hij ooit nog op tv te zien zal zijn. ,,Ik wil wel eens een keer stop pen", aldus Kees van Kooten. ,,Ik wil eens even van dat scherm. Ik wil eerst mijn hoofd schoonmaken, en heb geen idee hoe lang dat kan duren, want het is daar een behoorlij ke ben de. Ik heb nog totaal geen plan nen." Onlangs werd bekend dat het tweetal nadacht over een ande re opzet van hun succesvolle programma op de zondag avond omdat de druk van een wekelijks programma te groot werd. Gisteren was volgens het duo sprake van de laatste reguliere uitzending na 25 jaar Van Koo ten en De Bie op televisie. Wim de Bie gaat voorlopig alleen verder:,Ik heb nog geen zin om te stoppen. Ik heb een idee en dat wil ik gaan uitwerken. Het zal, naar ik hoop komende herfst, bij de VPRO te zien zijn." Van Kooten en De Bie houden, ondanks de 'proefscheiding' alle opties voor de toekomst open. 'Al worden van Kooten en De Bie 100 jaar; ze gaan nooit uit elkaar', aldus het tweetal. Komende zondag zullen Koot en Bie voor het laatst samen te zien zijn in een speciaal pro gramma. Van 20.30 uur tot 21.30 uur zullen ze een selectie presenteren van de in hun ogen leukste fragmenten van de af gelopen twee tv-seizoenen. GPD van onze redactie economie RIYAD - Saudi-Arabië, Mexico en Venezuela heb ben een actie op touw ge- om de internationale olieproductie vanaf 1 april tot eind dit jaar met 1,6 a twee miljoen vaten per dag terug te brengen om het sterk gezakte prijs peil op te krikken. Saudi-Arabië verlaagt de pro ductie met 300.000 vaten per Mexico levert 100.000 va ten in en Venezuela 200.000 vaten. Koeweit en Algerije drukken de productie met res pectievelijk 125.000 en 50.000 vaten. Volgens het Saudische ministe rie van Olie beschikten de drie initiatiefnemers, behalve Mexi co lid van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), al over toezeggingen om de productie met 11 milj oen vaten terug te brengen. De ko mende dagen zou blijken welke andere landen deelnemen aan de actie. Een vermindering met twee miljoen vaten komt neer op 2,7 procent van het internationale aanbod dat volgens ramingen op 75 miljoen vaten (van 159 li ter) per dag ligt. Saudi-Arabië is goed voor 8,7 miljoen vaten. Onenigheid Pogingen van de OPEC om on derling afspraken over de hui dige overproductie te maken, mislukten tot nu toe als gevolg van onenigheid .tussen Saudi- Arabië en Venezuela, de twee grootste exportlanden binnen de organisatie. Onlangs nog werd een vergadering van het zogenoemde OPEC-marktco- mité, dat de marktsituatie nauwlettend volgt, met twee weken uitgesteld tot 30 maart. De drie genoemde landen beslo ten kennelijk daarop actie te on dernemen. Hun ministers van Olie waren dit weekeinde bijeen in de Saudische hoofdstad Riyad. De verklaring spreekt van een 'uiterst zwakke' wer reldoliemarkt in de eerste drie maanden van dit jaar als gevolg van de tegenvallende vraag. De daardoor lagere prijs, onder de twaalf dollar tegen negentien dollar een jaar geleden, hebben geleid tot een aanzienlijke in komstendaling van alle oliepro ducerende landen. De Saudiërs waarschuwen voor de risico's op middellange ter mijn voor de internationale eco nomische stabiliteit. Minder in komsten kan leiden tot minder investeringen die een voldoende aanvoer moeten garanderen. Noorwegen, na Saudi-Arabië 's werelds belangrijkste olie-ex- portland, zal wellicht deelne men aan de actie. KRF/AFP/RTR door Edith Ramakers MIDDELBURG - De leider van reformatorische politieke partij RPF, L. C. van Dijke, is te leurgesteld in het Openbaar Mi nisterie dat hem zal vervolgen voor discriminerende uitlatin gen over homoseksuelen. Het gerechtshof in Den Haag vindt dat er voldoende grond is om tot vervolging over te gaan. De Middelburger Van Dijke heeft, zijn vervolging te wijten aan een interview dat hij in 1996 aan het weekblad Nieuwe Revu. Hij vergeleek daarin ho moseksualiteit met het plegen van fraude. De lijsttrekker van de RPF stelde dat er ten onrech te gradaties werden aange bracht in overtreding van Gods geboden. 'Alsof je erg en minder erg hebt', zei Van Dijke toen. 'Maar waar om zou stelen, bij voorbeeld uitkeringen pikken van de over heid, minder erg zijn dan zondi- tegen het zevende gebod? Ja, waarom zou een praktise rend homoseksueel beter zijn dan een dief. Van Dijke had niet verwacht dat zaak deze wending zou ne men. Een jaar geleden sepo neerde de hoofdofficier met de vergadering van de procureurs generaal de zaak voorwaarde lijk. Excuses Het OM vond weliswaar dat er genoeg bewijs was om over te gaan tot vervolging, maar nam genoegen met de excuses die Van Dijke had aangeboden in een open brief aan de Tweede Kamer. Twee partijen - een stichting en een particulier - hebben hoger beroep aangetekend tegen het besluit van het OM, waardoor Van Dijke alsnog wordt ver volgd. Het RPF-Kamerlid, gevraagd naar een reactie: „Het OM kwam na gedegen onderzoek tot het sepot. Ook hoofdredacteur Henk Krol van de Gay Krant Was tevreden over het besluit. En dan kunnen twee klagers er toch weer voor zorgen dat ik nu een dagvaarding af moet wach ten. In deze verkiezingstijd staat mijn hoofd er helemaal niet naar." Keihard Krol liet in augustus 1996 blij ken genoegen te nemen met het voorwaardelijk sepot van de zaak. „Het staat nu keihard vast", zei hij destijds, „dat het een belediging is en dat dat niet mag." Van Dijke herhaalde zaterdag dat homoseksualiteit voor hem zelf nooit een thema is geweest. Maar omdat een verslaggever hem twee jaar geleden er expli ciet naar vroeg, heeft hij gerea geerd hoe hij als christen tegen homoseksualiteit aankijkt. ,Het gaat er nu niet meer om dat ik als christen de homoseksuele praktijk een zonde noem en af wijs. In plaats van het woord zonde, zeg ik liever dat homo seksualiteit niet Gods bedoeling van het leven is. Wat ik van ho moseksualiteit vind, is nu niet meer belangrijk, maar wel wat christenen publiekelij k nog mo gen zeggen. Als ik daarvan de testcase ben, dan moet dat Staatssecretaris Terpstra staat klaar om een grote taart aan te snijden ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe zorg centrum Ter Weel in Goes. foto Willem Mieras door Mieke van der Japt GOES - Met twee slagersmessen heeft staatssecretaris Erica Terpstra zaterdag het nieuwe zorgcentrum Ter Weel in Goes geopend. Uit een gigantische Ter Weel- taart sneed de staatssecretaris een afbeel ding van de villa, de oude sta-in-de-weg die, ondanks verwoede pogingen, niet meer in de nieuwbouw van Ter Weel kon worden geïntegreerd. De villa mag van de gemeente Goes niet worden afgebroken omdat het gebouw te beeldbepalend zou zijn, maar tot nu toe is er niemand die er iets mee wil of kan doen. Het nieuwe Ter Weel heeft acht afdelingen voor elk vijftien bewoners. De helft van de units is bestemd voor somatisch zieken, de andere helft voor psycho-geriatrische pa tiënten. De bouw heeft twaalf miljoen ecu gekost, oftewel 24 miljoen gulden. In een toespraak drukte Terpstra de ver zamelde Bevelandse zorgsector op het hart toch vooral toe te werken naar een geïntegreerde regiovisie. Zeker in de ver pleeghuiszorg veranderen wensen en be hoeften snel en moet het organisatiebe- lang ondergeschikt worden gemaakt aan het belang van de cliënt. Terpstra beloof de in haar politieke testament in elk geval een clausule te zullen onderstrepen die de molens van het College van Ziekenhuis voorzieningen wat sneller kan doen draaien. Bij de bouw van Ter Weel werden dure achterstanden veroorzaakt omdat dat college soms wel een jaar nodig had om een planwijziging te toetsen. zie ook pagina 7 door Harald Doornbos PRISTINA - Tot stemlokalen omgevormde huiskamers, kel ders en schoollokalen vormden gisteren in Kosovo het decor van door etnische Albanezen geor ganiseerde verkiezingen. De Servische autoriteiten in deze onrustige provincie hadden de gang naar de stembus van de Al banezen eerder bestempeld als illegaal, maar grepen nauwe lijks in. Volgens de eerste berichten be droeg de opkomst onder de ruim 11 milj oen stemgerechtigde Al banezen 84,5 procent. De Alba nezen konden stemmen voor een president en een uit 130 afge vaardigden bestaand parle ment. Ibrahim Rugova, de hui dige president en leider van de LD K-partij die vijf jaar geleden al won tijdens vergelijkbare verkiezingen, was dit keer de enige kandidaat voor het presi dentschap omdat anderen zich kort geleden terug hadden ge trokken. Zeven radicalere Albanese par tijen, waaronder de invloedrij ke Parlementaire Partij, deden niet mee aan de gang naar de stembus. Zij staan een meer mi litant verzet voor tegen de Ser vische autoriteiten. De LDK van Rugova en ook de kleinere partijtjes die aan de parlementsverkiezingen mee deden, eisen dat Kosovo zich afscheidt van Servië en een on afhankelijk land wordt. De Ser viërs beschouwen Kosovo ech ter als de bakermat van hun cultuur en willen dat het gebied bij Servië blijft. Volgens de Serviërs waren de verkiezingen illegaal omdat ze aanzetten tot het uiteenvallen van Servië. Het was daarom ook dat de Albanezen zelf stembu reaus moesten inrichten. Onder het toeziend oog van enkele tientallen internationale waar nemers die noodgedwongen als toeristen naar Kosovo afgereisd waren, probeerden de Albane- Kosovo-Albanezen wachten in de sneeuw om te kunnen stemmen. foto Janek Skarzynski/EPA zen zo goed en zo kwaad demo cratische verkiezingen te hou den. Sommige huiskamers waren echter te klein en lange rijen met stemmers stonden soms urenlang buiten in de vrieskou de te wachten. Servische politici in Belgrado zeiden dat deze illegale verkie zingen volstrekt onbelangrijk zijn en de resultaten toch niet zullen worden erkend. Het was ook daarom, zo het Belgrado weten, dat de Albanezen met rust werden gelaten. Toch von den er enkele incidenten plaats. In Kosovsko Mitrovica, veertig kilometer ten noorden van de hoofdstad Pristina, werd een Albanees in een stemlokaal door Servische politieagenten in elkaar geslagen, terwijl poli tie in verscheidene kleinere dor pen Albanezen probeerde weg te jagen bij de plaatsen waar de ze konden stemmen. Vandaag wordt de definitieve uitslag van de verkiezingen be kendgemaakt. Tevens hebben Serviërs in de provincie van daag een grote demonstratie ge pland tegen de onafhankelijk- heidseis van de Albanezen. Ultra-nationalistische Serviërs naar Pristina afgereisd om hun volksgenoten te hulp te komen. GPD zie ook pagina 4 Nederland en Duitsland willen de garantie voorlagere netto betalingen aan Europa voor zij akkoord gaan met plannen die uitbreiding van de Europese Unie mogelijk maken. „Wij zijn nu in de positie eisen te stellen en dat gaan we doen ook", verklaarde minister Zalm van Financiën in York, waar hij met collega's overleg voerde. De derde Zeeland Natuurmaand die van 30 mei tot en met 30 juni wordt gehouden staat opnieuw bol van de activiteiten voor jong en oud. Er is gekozen voor juni omdat de natuur in de provincie zich in de vroege zomer van haar mooiste kant laat zien De tafeltennissers van 't Zand hebben de plav-offs niet gehaald. Het Middel burgse trio Kalun Yu (fo to), Daan Sliepen-, Jan- Henk Bomhof het zater dag in Leiden tegen Scylla kansen op een goed resul taat hggen en verloor met 5-2. Een 4-3 ne derlaag was vol- doende geweest. \y radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20 door Peter van Nuijsenburg BONN - De Duitse sociaal-de mocraten hebben gisteren een nieuwe triomf op hun erelijst kunnen bijschrijven. Drie we ken na de grote overwinning bij de deelstaatverkiezingen in Ne- dersaksen is de SPD ook de grote winnaar van de gemeente raadsverkiezingen in Slees- wijk-Holstein geworden. De sociaal-democraten bhjven de grootste partij en krijgen 42,4%, een winst van 2,9%. De CDU van bondskanselier Kohl, die in Nedersaksen verplette rend was verslagen, boekte een bescheiden winst: van 37,5% naar 39,1%. Voor de Groenen, die samen met de SPD deze deelstaat regeren, waren de verkiezingen een zwa re tegenvaller. Ze verloren 3,5%; van 10,3% naar 6,8%. De coali tiepartner van de CDU, de libe rale FDP, bhjft kwakkelen. De liberalen bleven op 4,8%, 0,2 procentpunten van de kies drempel steken. De opkomst van de kiezers viel tegen: iets meer dan 60% van de 2,2 mil joen stemgerechtigden maakte de gang naar de stembus. Hoewel gemeenteraadsverkie zingen wegens de deelname van lokale (belangen)partijen door gaans niet als een betrouwbare graadmeter voor de landelijke politiek gelden, werden ze giste ren toch gezien als een indicatie van de stemming in het land. Zo werden ze ook door de mees te pohtici geduid. De minister president van Sleeswijk-Hol- stein, Heide Simonis, zei dat de kiezers opnieuw te kennen had den gegeven dat Kohl na bijna Frans links wint ook bij tweede verkiezingsronde PARIJS - De regerende Franse socialistische partij en haar bondgenoten hebben gisteren bij de tweede ronde van de de partementale verkiezingen een overwinning geboekt. Volgens de eerste uitslagen heb ben de linkse partijen de Gaul listen (RPR) en de met hen verbonden liberale (UDF) in 11 departementen de meerderheid in het algemene bestuursraad' ontnomen. De combinatie RPR/UDF had voorheen in 75 van de 95 departementen en de PS in de overige 20 raden de meerderheid. In vijf van de 22 regioraden wordt vandaag de voorzitter ge kozen. AP zestien jaar moet opstappen. CDU-secretaris-generaal Hint- ze noemde de uitslag voor zijn partij met het oog op de Bonds dagverkiezingen van september 'bemoedigend', De Groenen, met wie de SPD ook in Bonn wil regeren, kregen gisteren de rekening gepresen teerd voor hèt omstreden punt uit hun twee weken geleden be sloten verkiezingsprogramma, de verhoging binnen 10 jaar van de bezineprijs tot 5 mark per li ter. „Daarvoor zijn we afge straft", aldus een lid van de Bondsdag. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1