Weren varkenshouder moeilijker r A Radiotientje blijft een radiotientje Architecten hadden in 1997 een topjaar Hydro Agri bouwt koolzuurgasfabriek Eejd now roez: Gelukkig nieuwjaar Fileparkeren blijkt grootste probleem oudere weggebruiker Goes weigert tekort Den Haag te dekken Nu f30.- gratis beltegoed. Extra bij Libertel iZi.® zeeuwse almanak Arm beest Dronken tweetal bezorgt politie Goes onnodig werk Raad van State twijfelt aan plicht om milieu-effecten te meten 'Nu bel ik tegen het standaardtarief. Volgende week tegen Piek Dal tarief. Heel iZi.' i. Ik zeeland vrijdag 20 maart 1998 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De provincies vol doen niet aan het verzoek van de regionale omroepen om het 'ra diotientje' met een rijksdaalder te verhogen. De provincies wil len geen lastenverzwaring voor de burgers. Die moeten immers ook al tien gulden voor de regio nale televisie betalen, vinden zij. Staatssecretaris A Nuis (Cul tuur) ziet daarom geen nut in het aanpassen van het Mediabesluit opdat de provincies ƒ12,50 voor de radio kunnen vragen, Hij probeert wel via het Commissa riaat voor de Media inzicht te krijgen in de financiële situatie van de radio-omroepen, liet hij gisteren weten tijdens een over leg met de mediaspecialisten in de Tweede Kamer, De Stichting Regionale Omroep Overleg en Samenwerking (ROOS) verzocht Nuis in een brief het radiotientje met 2,50 te verhogen omdat de regionale radio-omroepen anders in de problemen zouden komen. Al sinds 1988 staat de radio-bij drage vast op tien gulden terwijl de kosten voor de omroepen, bijvoorbeeld de lonen, zijn ge stegen, aldus ROOS. De provincies, verenigd in het Interprovinciaal Overleg, stel len dat verhoging van de radio opslag negatieve gevolgen heeft voor dunbevolkte provincies zoals Zeeland en Friesland. Die krijgen nu extra geld uit de pot voor de algemene omroep. De radio-tientjes zijn niet genoeg om een volwaardige radio-zen der in de lucht te houden. Door de wijze van financiering zou die extra aanvulling omlaag gaan als de opslag wordt ver hoogd. De Zeeuwse gedeputeer de G. de Kok heeft er nooit voor gevoeld het radio-tientje te ver hogen. De regionale televisieomroepen en de STER, de reclameorgani satie voor de landelijke publie- VLISSINGEN - Architecten hebben vorig jaar een record aan nieuwe opdrachten ont vangen. De ontwerp-op- drachten voor particulieren, bedrijven en overheidsin stellingen in Zeeland verte genwoordigen gezamenlijk een bouwwaarde van 624 miljoen gulden, meer dan een verdubbeling ten opzichte van 1996. Uit recente cijfers van het CentraalBureau voor de Sta tistiek blijkt dat 1997 een topjaar is geweest voor ar chitecten. De waarde van al le nieuwe opdrachten in Ne derland bedroeg 24,7 miljard gulden. In 1996 bleef de bouwwaarde op 20 miljard gulden steken. De woningbouw-opdrach- ten die in 1997 vanuit Zee land zijn verstrekt vertegen woordigen een bedrag van 351 miljoen gulden. Het Zeeuwse bedrijfsleven heeft nieuwbouwplannen laten uitwerken waarvan de uit eindelijke realisering 102 miljoen gulden kost. Over heidsinstellingen hebben ontwerp-opdrachten gege ven waarmee 133 miljoen gulden is gemoeid. De aange vraagde herstel- en ver bouwplannen zijn goed voor 38 miljoen gulden. ke omroep, zijn het eens gewor den over samenwerking. De STER biedt haar landelijke ad verteerders de mogelijkheid in de regio op de beeldbuis te ver schijnen. In ruil daarvoor krijgt de STER provisie. Zo wordt concurrentie tussen de publieke landelijke en publieke regionale omroepen voorkomen. Het voordeel voor de landelijke ad verteerder is dat hij via één loket zaken kan doen. Gedwongen Nuis dwong de regionale om roepen tot samenwei-king met de STER. De regionale omroe pen snoepen volgens de staats secretaris reclame-inkomsten van de STER af en dat zou weer nadelig zijn voor de landelijke. Dat wilde Nuis niet. Als de re gionale omroepen niet met de STER tot een akkoord zouden komen, verspeelden zij een deel van de rijksbijdrage. Nuis verdubbelt de bijdrage die een provincie aan de omroep be schikbaar stelt. Zeeland haalt dit jaar zelf 1,4 miljoen gulden op, de staatssecretaris legt er nog eens zo'n bedrag bij. Daarbovenop krijgt Zeeland van hem 2,4 miljoen gulden ex tra omdat de provincie dunbe volkt is. Ze kan daardoor bij de bevolking niet voldoende geld halen. Met het oog op het begin van de lente en de daarmee toene mende kans op milder weer had die Middelburger de camper van stal gehaald ten einde achter zijn woning en kele noodzakelijke ingrepen te plegen in de machine die de beweegkracht levert, zeg maar de motor. Het karwei liet zich niet snel klaren. De man sloot na uren zwoegen de camper af om een- week later het sleutelen te hervatten. Toen hij daarmee aanstalten wilde maken- werd zijn oog getroffen door iets harigs dat in de camper op de bank lag. De man schrok toen hij er de kat van de buren in ontdekte. Ach, het arme beest, schoot het door hem heen. Die kat is, toen ik een iveek geleden aan het werk ivas, natuurlijk op een onbeioaakt moment naar binnen geglipt en ingesloten en heeft nu het avontuur bij gebrek aan eten en drinken met de dood moeten beko pen. Juist op dat moment kwam er beweging in het harige baal tje. De kat kwam overeind, rekte zich behaaglijk en omstandig uit en trippelde naar de cam perdeur om buiten gelaten te worden. Via de bodem van het vehikel langs het openliggende mo torblok naar binnen klim men was een uur eerder nog een hele toer geweest. door Conny van Gremberghe SLUISKIL - Kunstmestfabri- kant Hydro Agri Sluiskil is de ze week begonnen met de bouw van een nieuwe koolzuurgasfa- briek. De nieuwe productie-eenheid vergt een investering van 25 miljoen gulden. In de loop van dit jaar is de fabriek, waar de reststoffen van de ammoniak- productie verwerkt, worden om toegepast te kunnen Worden in de voedingsmiddelen-indu strie, operationeel. Nieuwe ba nen levert de koolzuurgasfa briek niet op, wel behoorlijk wat indirecte werkgelegen heid. Op het terrein van HAS staan volgens J. van Damrne, manager milieu en veiligheid van Hydro Agri, al drie kool zuurgasfabriekjes. De vierde is nodig om de productiviteit op te kunnen vijzelen. „De kool zuurgas-productie past in het kader van de diversificatie van onze activiteiten. We zijn wel iswaar kunstmestfabrikant, maar de sector waarin we ope reren is nu niet bepaald de makkelijkste. Kun je als con cern je activiteiten verbreden door je reststoffen te gebruiken voor winstgevende doeleinden, dan moet je dat niet nalaten om te doen", aldus Van Damme. De Goese tapijthandelaar Saroek bij de voorwerpen en vruchten in de etalage die het Perzisch nieuwjaar symboliseren. foto Willem Mieras door Peter Urbanus GOES - Wie een dezer dagen de Perzi sche- tapijtenhandel Saroek op de hoek van het Magdalenastraatje en de Koning straat in Goes passeert, merkt mogelijk een kleine uitstalling van voorwerpen en vruchten in de etalage op. Dit symboli seert het Perzische nieuwjaar, Eejd now roez. Vanavond, vrijdag, begint het nieuwjaarsfeest, dat niet toevallig sa menvalt met het ingaan van het voorjaar in het Westen. Rond 21 maart stallen alle gezinnen in Iran, het voormalige Perzië, zeven voor werpen en vruchten uit, die alle een sjm- bolische betekenis hebben, vertelt, eige naar Nosrat Fatemizadeh van Saroek. Dé appel, 'sieb' in het Perzisch, staat voor de hemel. Muntgeld (sekxe) staat voor macht. Jonge tarwe (sabzie) symboliseert vruchtbaarheid. Sinjit, een inheemse vmcht, verbeeldt de liefde en ook weer de vruchtbaarheid, knoflook (sier) staat voor gezondheid en samanoe, een tarwe- product, staat voor eten, liefde, weldaad en God. Azijn (serke) tenslotte, staat voor vloeistof, drijven. In het oude Perzië was dit wijn, maar onder invloed van de Islam werd dit vervangen door azijn. Behalve deze zeven vaste ingrediënten worden meestal nog water (reinheid), eieren (vruchtbaarheid), kaarsen (licht en warmte), vis (vers en fris), een spiegel (zonlicht) en eswant (een geurig kruid te gen boze geesten) toegevoegd. Het ingaan van het Perzisch nieuwjaar valt nooit op precies hetzelfde tijdstip. Vanavond begint het om 20.26 uur en 31 seconden. Dit tijdstip is gebaseerd op sterrenkundige berekeningen. Overigens gaan de Iraniërs niet 1998 in, maar het jaar 1377. Dit wijkt ook weer af van de Arabische jaartelling. Geen toeval Dat het ingaan van het Perzische nieuw jaar samenvalt met het begin van ons voorjaar is geen toeval. „Het heeft alles te maken met de natuur", vertelt Fatemiza deh, ,In de winter is alles stil en doodMet het voorjaar begint het nieuwe leven en gaat alles weer groeien." Het Pei'zisch nieuwjaarsfeest bestrijkt een periode van twaalf dagen. „De mensen zoeken elkaar in die tij d op om een gelukkig nieuwjaar te wensen. De kinderen bezoeken hun ou ders, en twee dagen later gaan de ouders op bezoek bij de kinderen. Daarbij wor den geschenken uitgewisseld en bijna ie dereen krijgt nieuwe kleren. En op de laatste dag gaan alle mensen de deur uit om te picknicken. De hele stad staat dan op z'n kop." De geschiedenis van het Per zische nieuwjaarsfeest gaat duizenden ja- ren terug. Het is volgens Fatemizadeh een van de weinige van de traditionele Perzi sche gebruiken die de komst van de Islam hebben doorstaan. Deze Wijze van nieuwjaar vieren komt ook voor in Afghanistan en in delen van andere landen. Het Perzische rijk heeft zich ooit uitgestrekt tot ver buiten de grenzen van het huidige Iran. Dat zeven voorwerpenhet nieuwe jaar symboliseren is ook geen toeval, denkt Fatemizadeh. Dit getal speelt in alle wereldgodsdien sten een belangrijke rol. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Fileparkeren is het ergste. Daarna komen voor rang geven, zien wat de andere weggebruikers doen, verkeers pleinen en rotondes en korte in- voegstroken. Dat is de top vijf van moeilijkheden die 50-plus- sers in de auto ondervinden. Veilig Verkeer Nederland (VVN) hield een enquête onder oudere automobilisten, die volgens Zeeuwse cijfers tot de kwetsba re verkeersdeelnemers behoren. In 1996 kwamen vijftien 50- plussers om het leven in het ver keer en werden er 92 in het zie kenhuis opgenomen. Eén op de 25 ondervraagden was de afge lopen drie jaar bij een ongeval betrokken. In 1997 heeft cle WN zo'n 1500 senioren voorlichting gegeven over veiligheid in het verkeer. De vereniging raadt senioren aan gebruik te maken van op friscursussen en seniorenritten die in Zeeland gegeven worden. Dit omdat uit het onderzoek blijkt dat bij de meeste rijbe wijsbezitters in de loop der ja ren ook wat praktijk betreft aardig wat fouten insluipen en nieuwe regels onvoldoende be kend zijn. „Het is goed dat ze dat doen bij oudere mensen", zegt de Vlis- singse C. Pot (70). „Zelf hou ik de verkeersregels altijd bij. Zo als laatst, ergens bij Goes, ik dacht wat is dat voor een bord? Nooit eerder gezien. Ik heb het nagekeken in de lesboekjes van mijn kleinkinderen. Voorsorte ren had ik ook nooit geleerd, dat was net na de oorlog nog niet zo nodig blijkbaar. Daar heeft mijn kleindochter me op attent ge maakt." Andere conclusies uit het on derzoek zijn dat 85 procent van de senioren een rijbewijs bezit en dat meer dan de helft het rij bewijs al tussen de 27 en de 40 jaar heeft. Ongeveer de helft ge bruikt medicijnen, vaak voor hart- en vaatziekten. Tenslotte blijken vooral bij het overste ken relatief vaak ouderen het slachtoffer te zijn. Dat zou vol gens VVN kunnen komen door slechtere ogen, waardoor de snelheid van medeweggebrui kers minder goed kan worden ingeschat. De ondervraagde 179 ouderen geven zelf ook aan vaak moeite te hebben met het waar nemen van andere weggebrui kers. Het advies is dan ook, jaarlijks de ogen te laten contro leren. C. ten Haken vindt dat voor zichzelf in ieder geval niet no dig. „Ik ben 84 en ik rij al zestig jaar perfect auto. Ik kan het met mijn ogen dicht. Mijn reactie vermogen is uitstekend en mijn ogen ook." Hij wil graag een kanttekening zetten bij de aan bevelingen vanWN. „Eigenlijk is het onbillijk. Er zijn genoeg jongeren die onvoorzichter zijn dan al die ouderen bij elkaar. Ik geloof, als je statistisch kijkt, dat er bij de oudjes minder aan te merken is dan bij vele jonge ren. Zo'n Marco Bakker bij voorbeeld, dat zou een oudje nooit doen. Niet dat hij zó jong is, maar het is een jonge streek geweest om zo weg te rijden." WN stelt overigens dat een óp- friscursus van tijd tot tijd voor alle weggebruikers een zinvolle zaak zou zijn. Slachtoffers Uit de Zeeuwse cijfers blijkt ook dat van de 41 doden die in 1996 te betreuren vielen, er binnen de leeftijdsgroep vijftig jaar en ou der vijf als fietser om het leven kwamen. C. Pot rijdt weliswaar al vanaf haar zeventiende auto, maar pakt toch bij voorkeur de fiets. „Dan voel ik me behoorlijk kwetsbaar. Het lijkt soms net of automobilisten je niet zien. Wandelaars ook trouwens. Dan denk ik: ben ik er nog of ben ik een of andere geest. Net of ze door je heen willen of denken: zo'n oud mens, daar kun je best overheen." GOES - Goes gaat er tegen pro testeren dat de Nederlandse ge meenten moeten meebetalen aan het tekort op de begroting van de gemeente Den Haag. PvdA-wethouder M.L. 't Hart sprak gisteren van een schanda lige zaak. Goes heeft de afgelo pen jaren veel dingen niet kun nen invoeren omdat er gëen geld was. Door de korting op de uit kering uit het gemeentefonds moet Goes nu net als andere ge meenten meebetalen aan het gat in de kas van Den Plaag. Dat komt voor Goes neer op een jaarlijks bedrag van vier ton. En dat is volgens 't Hart allemaal het gevolg van een zeer slecht fi nancieel beleid van Den Haag. Advertentie PE Wie nu Libertel iZi Totnal of.i'Zi GO! neemt, krijgt direct maar liefst f 30,- extra beltegoed. Gratis. Bovenop de l"60,- die u al standaard krijgt. Heel voordelig. 1-Icel iZi. Bel voor meer informatie- of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Libertel iZi® is o.a. verkrijgbaar bij: BCC; BclCompany; Brezan; Combi foto; Compute Company; Coinshop; Correct Telecom; De Block: Dc Grote Eén; Electro World; EP:ElcctronïcParlncr: Europa Foto; Expert; Filmpost; Flandria; Foto Klein; Free Record Shop; Halfords; HORN Elektra: In Car Quality Center; It's Electric; Kijksh Kinorama; MEGAPOOL; M1KRO Electro; Objectief: Office Centre; PHONES4«; Polcciro; RoadPhonc; Radio ModcrnF.lcctromcs; Raft Scheer Foppen; Steenweg; Telecom Today; Tele Masters; Telcgaranl; United Retail; Vogelzang. GOES - Twee Dordtenaren heb ben in de nacht van woensdag op donderdag de politie inge schakeld omdat zij hun auto waren kwijtgeraakt. Enigszins aangeschoten spraken zij op de Grote Markt enkele agenten aan. De mannen zeiden zeker te we ten dat zij hun auto eerder op de dag op de markt hadden gepar keerd. Het vermoeden rees dat de wagen gestolen zou zijn en op het bureau werd aangifte ge daan. Even later werd toch nog gezocht in het centrum van Goes, en jawel: de wagen stond op een ander, veel kleiner, plein, aan de Koningsstraat. Eén van de mannen, die inmiddels we gens overmatig alcoholgebruik een rijverbod van zeven uur had gekregen, hield vervolgens bij hoog en bij laag vol dat de wal gen zonder hulp van de auto sleutel of van een afstandbedie ning van de Grote Markt naar het andere plein was verplaatst. Naast het iZi standaardtarief nu ook Piek Dal-tarief. Libertel kwam als eerste met iZi. Oftewel mobiel bellen zonder abonnement. En maakt dat nu nog flexibeler. Want naast het standaard gesprekstarief, kunt u ook kiezen voor 'n Piek Dal-tarief. Zo belt u 's avonds en in het weekend al voor f 0,75 per minuut. En u bent vrij om van tarief te wisselen wanneer u dat uitkomt. Heel flexibel. Heel iZi. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkoop punten gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. door Arjan Schuiling en Theo Giele DEN HAAG - De Raad van Sta te dreigt de provincie Zeeland en de gemeenten een wapen uit handen te nemen in hun pogin gen grote varkensmesterijen van hun grondgebied te weren. Raad van State-rechter E, Berg uitte donderdag grote twijfel over de rechtsgeldigheid van de provinciale verordening die varkenshouderijen met meer dan duizend mestvarkens ver plicht een milieu-effect-rap portage (mer) te overleggen. Het ontbreken van een mer was voor de gemeente Tholen reden om de aanvraag voor zeven mes- terijen - samen goed voor hon derdduizend vleesvarkens - niet in behandeling te nemen. Na mens de aanvragers eiste mr. J. van Groningen dat Tholen de aanvraag alsnog binnen twee weken afdoet. Criteria Rechter Berg wees de gemeente er gistermorgen op dat in deze i gevallen twee criteria van be lang zijn bij het voorschrijven van een mer. Is er sprake van een verontreinigd gebied of is er sprake van een gebied met een uitzonderlijke natuurwaarde. Gemeentewoordvoerder C. Stouten erkende dat bij de ze ven aanvragen in zijn gemeente aan geen van die twee criteria wordt voldaan. Niettemin voelde het bestuur van de gemeente Tholen zich verplicht de provinciale veror dening na te leven en de vergun ningaanvragen niet i n behande ling te nemen zonder mer- rapport. Oppervlaktewater Een woordvoerder van de pro vincie zei gistermiddag na de zitting in een reactie dat het op pervlaktewater in bijna de hele provincie te veel nitraat bevat. De hele provincie kan dus als verontreinigd gebied worden beschouwd en dus is de mer- plicht volgens hem wel van toe passing. Mocht de mer-plicht voor varkenshouders met meer dan duizend dieren vervallen, dan betekent dit volgens de pro vincie niet dat de deur wagen wijd openstaat. De mer is slechts een aanvullende voor waarde, bedoeld om aanvragen zorgvuldiger af te kunnen we gen. Van Groningen, die de zeven varkenshouders uit Brabant en Zeeland vertegenwoordigde, stelde dat Gedeputeerde Staten van Zeeland de grens voor de mer-plicht bewust zo hebben gekozen (duizend mestvarkens) dat zij allen nog net onder die plicht vallen. Van Groningen is het met rechter Berg eens dat de wettelijke basis voor een mer- plicht ontbreekt. Zelfs als de ge meente Tholen alle aanvragen van zijn cliënten zou honoreren, dan bestaat er in Zeeland nog altijd een mesttekort en zullen Zeeuwse akkerbouwers mest blijven importeren, aldus van Groningen tijdens de hoorzit ting in Den Haag. Inmiddels hebben GS aan vijf van de zeven cliënten van Van Groningen ontheffing van de mer-plicht verleend. Burgemeester en wethouders van Tholen willen, alvorens op de aanvragen te beslissen, eerst afwachten of die ontheffingsbe- sluiten onherroepelijk worden. De advocaat wil daar niet op wachten en een uitspraak van de Raad van State forceren waarin B en W worden verplicht binnen twee weken de aanvra gen af te doen. De Raad van State doet op 26 maart uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9