Serviërs voldoen aan eisen premie PZC Jones Lijfwacht Clinton schiet gat in verhaal IPZC Pakistan waarschuwt voor kernwapenwedloop India Tudjman tekende deling Bosnië op menukaart uit Duitse politie ontruimt kampen tegenstanders kerntransport MORGEN IN UW KRANT: Belgrado haalt ultimatum buitenland Blokkade Kanaaltunnel dreigt Alitalia breidt vloot fors uit Illegale steun Crédit Lyonnais Arrestatie Iraakse officieren EU open voor transgene maïs Nederlandse missionaris in Brazilië duikt onder Zaak-Dutroux Papon hoort 20 jaar eisen lezers 1001 REDENEN OM NAAR UW REGIOKANTOOR TE SPRINTEN: 3 FAIR PLAY NIGHT IN DE AMSTERDAM ARENA Turkse agenten cel in na moord op journalist vrijdag 20 maart 1998 Een Servische politieagent probeert een demonstratie van Kosovo-Albanezen in goede banen te leiden. foto Mladen Antonov/EPA CALAIS - Werknemers van Franse havens langs het Kanaal hebben aangekondigd dat ze vandaag in staking zullen gaan en daarbij de Kanaaltunnel zullen blokkeren. Ze protesteren hiermee tegen het besluit van de Europese Unie om de belas tingvrije verkopen op internationale veerboten te verbieden en tegen het in dienst nemen van buitenlandei's die bereid zijn voor een lager loon te wei-ken. Rederijen en bonden van havenwerkers zijn bang dat de af schaffing van het belastingvrije winkelen klanten en banen gaat kosten. Volgens vakbondsleiders zijn de rederijen voor een groot deel van hun inkomsten afhankelijk van de belas tingvrije verkoop van drank, sigaretten en luxe-artikelen en dreigen de havens van Calais en Boulogne te verpieteren als deze verkoop wordt verboden. AP ROME - De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia, sinds kort partner van de KLM, investeert de komende jaren 3,2 bi l- joen lire 3,65 miljard) in uitbreiding van haar vloot van 145 tot 187 toestellen. Alitalia koopt drie toestellen van het type Boeing 767 die al deze zomer moeten gaan vliegen op de routes naar de Verenig de Staten. Ook schaft de maatschappij een vrachtvliegtuig aan van het type Boeing 747Bij de overige aankopen gaat het om zeven toestellen van het type Airbus A321, negentien A320!s en opties op nog eens twaalf A32O's. ANP PARIJS - De Europese Commissie heeft donderdag de Franse staatsbank Crédit Lyonnais op de vingers getikt. Kort nadat de bank de resultaten over 1997 had bekendgemaakt, liet Brussel weten dat daarin ruim 3 miljard franc 1 miljard) aan staatssteun is opgenomen waarvoor geen goedkeuring is gegeven. ,,De steun is daarom illegaal", aldus commissielid Van Miert voor Concurrentiezaken, De steun is onderdeel van een grote sanering. Crédit Lyonnais leed in de eerste helft van de jaren negentig verliezen van in totaal 100 miljard franc (ƒ33,6 miljard) door grote fiasco's als gevolg van lichtzinnige kredietverlening. De schattingen van de totale kosten van de reddingsoperatie door de staat liggen tussen 100 en 190 miljard franc. KRF CAIRO - Dertien officieren van de Republikeinse Garde, de elite-eenheid van de Iraakse president Saddam Hoessein, zijn gearresteerd omdat ze hadden geklaagd over de barre econo mische omstandigheden in het land. Dat heeft de in Iran ge vestigde oppositiegroep Opperste Raad voor de Islamitische Revolutie in Irak gisteren gezegd. Volgens de raad gaf Sad dams jongste zoon, Qusai, opdracht tot de arrestaties, die de afgelopen weken werden verricht. Qusai (31) staat aan het hoofd van verschillende veiligheidsdiensten. Ook ziet hij toe op de Republikeinse Garde. Onder de arrestanten bevinden zich vier kolonels en vijf luitenant-kolonels. AP BRUSSEL - De Europese Unie stelt de grenzen open voor ge netisch aangepaste landbouwgewassen uit de Verenigde Sta ten. De landen van de Europese Unie hebben op ambtelijk ni veau hun toestemming gegeven de gewassen toe te laten. Het gaat om drie maïsrassen en een koolzaadras, waarvan de erfelijke eigenschappen zodanig zijn veranderd dat ze be stand zijn tegen onkruiddodende middelen. Eén van de maïs rassen produceert tevens een insectenwerende stof. Van de vijftien EU-landen is alleen Oostenijk gekant tegen de import van de genetisch aangepaste gewassen. De formele toelating moet komen van de Europese Commissie. ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - Belgrado heeft aan de meeste eisen voldaan die de Contactgroep voor ex-Joego- I slavië in een ultimatum aan Bel- I grado had gesteld. Dat hebben sa de Franse en Duitse ministers v van Buitenlandse Zaken, Védri- ne en Kinkel, gisteren verklaard 3 na een ontmoeting met de Joe- )r goslavische president Milose vic. Milosevic beloofde dat hij de Servische oproerpolitie uit Kos ovo zal terugtrekken. De twee ministers kregen te horen dat de meeste politietroepen inmid dels naar hun kazernes zijn te ruggekeerd. Tachtig doden Milosevic stemde in met een on derzoek naar de gevechten tus sen de Servische politie en Al banezen eind februari en begin maart in Kosovo, waarbij tach- tig doden vielen. Aan het onder- zoek zouden het Rode Kruis en buitenlandse artsen kunnen deelnemen. BRUSSEL - De Belg Mare Dutroux is volledig toereke ningsvatbaar voor zijn daden. Dat heeft zijn advocaat gisteren gezegd voor de Waalse televisie. Volgens de advocaat is uit het - psychiatrisch rapport op te ma ken dat Dutroux niet kan wor den bestempeld als pedofiel. Verder kan hij volledig verant woordelijk worden gesteld voor zijn daden, aldus raadsman Ju- lien Pierre. Dutroux zit al anderhalf jaar in voorarrest in een Belgische ge vangenis. Hij wordt verdacht van ontvoering en seksueel mis- bruik van tenminste zes meisjes. Vier van hen vonden de dood. ANP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Pakistan waar- schuwt dat er in Azië een wa penwedloop kan ontstaan als de nieuwe regering van India ge volg geeft aan haar uitspraak dat zij het land van kernwapens j. wil voorzien. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Za- 31 ken Ayub Khan haalde gisteren 37 tijdens een zitting van de ont- 54 wapeningsconferentie in Genè- 19 vehard uit naar zijn buurland. 17 n door John Wanders WASHINGTON - Niet Bill Clin- d jon, maar Paula Jones nam het initiatief voor hun veel beschre- I- ven ontmoeting op een hotelka mer in Little Rock (Arkansas), bij welke gelegenheid Clinton lijn broek zou hebben laten lakken. Dit stelt Danny Fergu son, de politieman die op de be wuste dag (8 mei 1991) fungeer- de als lijfwacht van toenmalig gouverneur Clinton. De getuigenis van Ferguson, in december onder ede afgegeven, werpt nieuw licht op de rechts Ookis hij bereid een speciale ge zant van de Europese Unie te ontvangen. President Milutino- vie van Servië, een deelstaat van Joegoslavië, verklaarde zich voor de komst van de twee mi nisters bereid met Kosovo te praten over autonomie binnen Servië. Ultimatum De concessies van Belgrado kwamen enkele uren voordat het ultimatum van de Contact groep voor ex-Joegoslavië af loopt. Volgens Védrine is aan de meeste eisen voldaan. „We heb ben vooruitgang geboekt, maar nog geen doorbraak bereikt", aldus Kinkel In de hoofdstad van Kosovo, Pristina, zijn gisteren Albane zen en Servische betogers slaags geraakt. Het was voor het eerst dat burgers van de twee ge meenschappen in de roerige provincie met elkaar op de vuist gingen. Het centrum van Pristina bood gisteren een beeld van de poli tieke spanningen die Kosovo van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Kroatische president Tudjman heeft tij dens een diner in Londen in mei 1995 een kaartje getekend waarop Bosnië was opgedeeld tussen Kroatië en Servië. Dit heeft de Britse liberale leider Ash down, die toen naast hem aan tafel zat, gistermiddag be vestigd als getuige voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Tudjman, die volgens Ash- down op dat moment al flink wat wijn op had, tekende het kaartje als antwoord op Ash- downs vraag hoe Bosnië vol gens;; hem over tien jaareruit Khan benadrukte dat het tijd wordt om nucleaire ontwape ning de allerhoogste prioriteit te geven. Volgens hem zijn twin tig landen in de wereld in staat kernbommen te maken. De be kendmaking van de plannen van de Indiase regering is vol gens Pakistan een zware slag voor dé pogingen verspreiding van kernwapens te voorkomen. „Het is triest dat de wereld pas wakker wordt als Pakistan zich genoodzaakt ziet te antwoorden zaak die Paula Jones tegen pre sident Clinton heeft aangespan nen. Jones beweert dat Clinton Ferguson op haar afstuurde met het dringende verzoek of zij naar zijn hotelkamer wilde ko men. Eenmaal in de hotelkamer drong Clinton zich, volgens Jo nes, op ongepaste wijze aan haar op en verzocht hij haar met de broek op de enkels zijn penis te kussen. Sexy haar Ferguson stelt dat Clinton en Jones elkaar eerder al hadden ontmoet in de conferentiezaal van het hotel. Jones schoot Fer- beheersen. Eerst bevolkten een kleine 20.000 Albanezen de straten. Luidruchtig betoogden zij voor een vrij Kosovo en tegen het geweld van de autoriteiten. Hun optocht begon vreedzaam maar Üep volledig uit de hand toen ze werden aangevallen zou zien. De Britse politicus vatte het kaartje, dat op de achterkant van een menukaart is getekend, niet alleen op als een 'voorspelling', maar had het gevoel dat het zeer waar schijnlijk de 'intenties' weer gaf van het Kroatische staats hoofd. Tijdens het galadiner kondig de Tudjman aan dat hij de Kra- jina, het gedeelte van Kroatië op stappen van zijn buurland die tot escalatie leiden", aldus Khan. Hij zei dat de vrees be staat dat 'de hel ontketend wordt' door het feit dat de nieu we regering van India de nucle aire optie open houdt. Hij noemde het alarmerend dat de hoogste leiding van India met het idee is gekomen en niet 'de lagere rangen'. In het woensdag bekendge maakte programma van het In diase minderheidskabinet staat dat de regering het nucleaire be leid zal herzien en ervoor ldest het land van kernwapens te voorzien. India voerde in 1974 met succes een ondergrondse atoomproef uit. Het weigert het non-proliferatieverdrag tegen de verspreiding van kernwa pens of het verbod op proeven te onderschrijven. Pakistan wil gezien de opstelling van India het verdrag ook niet tekenen. Westerse waarnemers menen dat India in staat is snel kern bommen te fabriceren of ze mis schien zelfs al heeft. Datzelfde geldt voor buurland en rivaal Pakistan. De landen zijn al drie maal met elkaar in oorlog geweest sinds zij in 1947 onaf hankelijk werden van Groot- Brittannië. De leider van de nieuwe Indiase regering, Atul Behari Vajpayee, werd gisteren beëdigd tot pre mier. Hij leidt een minderheids regering waarin zijn partij, de radicale hindoepartij BJP, sa menwerkt met enkele regionale en linkse partijtjes. Op 27 en 28 maart zal in het nieuwe parle ment in New Delhi worden ge stemd over een motie van ver trouwen in de regering. AFP/RTR guson daarna aan met het ver zoek of hij zijn baas wilde laten weten dat zij hem een aantrek kelijke man vond. „Ze zei onder meer dat ze zijn haar sexy vond", aldus Ferguson. „Vervol gens zei ze dat ze hem graag nog even zou willen spreken. Of ik dat maar aan de gouverneur wilde doorgeven. Dat heb ik ge daan. Hij (Clinton) ging toen weer naar haar toe en zij (Jones) wachtte hem met een verleide lijke glimlach op. De twee wis selden vervolgens nog een paar woorden." Even later in zijn hotelkamer zei Clinton tegen Ferguson, volgens door groepen Serviërs. Stenen vlogen over en weer en beide partij en gingen elkaar met stok ken te lijf. De Servische politie kwam tussenbeide en vuurde traangasgranaten af. Ook buitenlandse journalisten moesten het ontgelden. De Bel- •dat toen in handen was van de Serviërs, zou heroveren. Toen het Kroatische leger en kele maanden later daadwer kelijk het offensief inzette, was Ashdown gealarmeerd. Hij vatte die Operatie Storm op als mogelijke èerste stap van een groter plan om een situatie zo als op de menukaart te realise ren. Daarom koos Ashdown ervoor diens getuigenis: „Als Paula mij wil zien, dan mag ze naar boven komen." De bodyguard nam vervolgens de lift omlaag en gaf J ones een briefj e met daarop het nummer van Clintons hotelka mer. Volgens Ferguson was er daarna een korte ontmoeting. Op de vraag van zijn advocaat of Pau la Jones in zijn ogen de initia tiefneemster was van de crucia le ontmoeting met Clinton, antwoordde de politieman: „Ja mijnheer.En in antwoord op de vraag of hij mogelijk op eniger lei wijze druk had uitgeoefend op Jones om naar Clintons ho gische cameraman Michel Rou- serez van de RTBF werd echter in elkaar geslagen, vermoede lijk door Servische politieman nen in burger. Een Oekraïner, die werkt voor het persbureau Reuters, raakte gewond. Nadat de Albanezen uit de stra- de 'internationale gemeen schap te waarschuwen'. Hij sluit niet uit dat door de publi catie erger is voorkomen. Ash down heeft het menukaartje meegenomen naar Den Haag, dat bij het VN-hof op tv-scher- men aan het publiek is ge toond. Tudjman heeft, daarop een S-vormige lijn door Bosnië getrokken, waarvan het oosten aan Servië zou toevallen. Het telkamer te gaan, zei Ferguson: „Absoluut niet." Intussen beginnen er steeds meer scheuren te ontstaan in het afgelopen weekeinde nog zo sterke imago van Kathleen Wil- ley. Dat is de voormalige mede werkster van het Witte Huis die zowel onder ede als voor de na tionale televisie heeft verklaard dat Clinton haar in 1993 op het Witte Huis seksueel heeft be tast. Julie Hiatt Steele, een ex- vriendin van Willey, heeft op 13 februari onder ede verklaard dat Willey haar expliciet heeft verzocht te liegen over de kwes tie. ten waren verdwenen, liepen een uur lang 40.000 Serviërs door Pristina. Ze riepen dat Kosovo van Servië is en dat dat vooral zo moet blijven en eisten een einde aan 'de terreur van de Albanese separatisten'. AFP/R- TR/ANP westen, met de hoofdstad Sa rajevo en Banja Luka, de grootste Bosnisch-Servische stad, zou naar Kroatië gaan. Volgens Ashdown heeft Tudj man zich 'zeer beledigend' en 'bijna racistisch' uitgelaten over de Bosnische moslims. Hun president Tzetbegovic noemde hij 'een fundamenta list' en 'een Algerijn'. De mos lims zouden volgens Tudjman een 'onbeduidend onderdeel' worden van een 'Kroatische Federatie'. Ashdowns getuigenis was deel van het proces tegen de Kroati sche generaal Blaskic, die al maandenlang terechtstaat we gens Kroatische oorlogsmis daden in Bosnië. ANP Michael Viner, de Califomische uitgever die door Willeys advo caat werd benaderd met de vraag of hij voor 300.000 dollar de rechten op haar verhaal wil de kopen, heeft de indruk dat Willey wanhopig jacht maakt op dit bedrag omdat ze een schuld heeft uitstaan van 300.000 dollar. Gisteren werd bekend dat Wil ley de exclusieve rechten op haar verhaal eveneens heeft trachten te slijten aan een rod delblad. Het blad zou niet meer hebben geboden dan 50.000 dol lar. GPD van onze redactie buitenland RIO DE JANEIRO - De Neder landse missionaris Winfridus Overbeek in Brazilië is onderge doken. De 32-jarige Overbeek kreeg woensdag te horen dat hij binnen acht dagen het land uit moet. De Nederlander, die milieudes kundige is, werkt als lekenmis sionaris met de kerkelijke Indi aanse missieraad (CIMI) samen bij de hulpverlening aan de in dianen. Het CIMI is de afdeling van de Braziliaanse RK Kerk die zich inzet voor de oorspron kelijke bewoners van Brazilië. Overbeek werd woensdag opge pakt en in de regionale hoofd stad Vitoria urenlang verhoord. Een woordvoerder van het CIMI omschreef de gang van zaken als een ontvoering. Overbeek zou in strijd met de regels politieke ac tiviteiten hebben ontplooid in een indianenreservaat. Het CMC in Oeg'stgeest, dat Overbeek in 1995 uitzond, sprak gisteren met zijn contact persoon van het CIMI in Brazi lië. Die deelde mee dat Overbeek halsoverkop is onder gedoken en niet van plan is naar Nederland terug te komen. Advocaten van het CIMI zijn be zig zich juridisch te verzetten tegen de uitwijzing, meldt woordvoerder J. de Paus vanhet CMC. ANP BORDEAUX - De aanklager in het proces tegen Maurice Papon heeft gisteren twintig jaar cel tegen hem geëist wegens misda den tegen de menselijkheid. Ook moeten hem zijn burger rechten worden ontnomen. De 87-jarige Papon staat in Bor deaux terecht wegens zijn be trokkenheid bij de arrestatie en deportatie van 1.560 joden naar nazi-concentratiekampen tij dens de Tweede Wereldoorlog. Hij was toen een hoge ambte naar van het Vichy-regime, dat met de nazi's collaboreerde. Volgens aanklager Henri Des- claux pleegde Papon zijn eerste misdaden tegen de menselijk heid toen hij de lijsten van te ar resteren joden opstelde. Ook zorgde hij voor de arrestatiebe velen, de treinen om de joden te vervoeren en voor de bewakers, zei Desclaux in zijn pleidooi. AFP/DPA/ANP Drie Castor-containers verlaten onder zware politiebegeleiding de kerncentrale van Neckarwe- stheim. foto Wolf Dietrich Weissbach/EPA van onze redactie buitenland AHAUS - De Duitse politie heeft gistermiddag in Aliaus, vlak bij de grens met Nederland, twee tentenkampen van actievoerders tegen het omstreden kernafvaltransport ontruimd. Daarbij zijn negen mensen door de politie aan gehouden. De ontruimingen verliepen zonder geweld. Hoewel de actiegroepen toestemming hadden voor de twee geïmproviseerde kampeerplaat sen, besloot de politie 'uit voorzorg' toch tot ontruiming over te gaan. Gistermiddag kwamen er bij een spontane de monstratie in het centrum van Ahaus vele hon derden actievoerders bijeen. Hier deden zich geen incidenten voor. Het transport van afgewerkt kernafval kwam gisteren op gang. Zes zogeheten Castor-con tainers met radioactief afval uit twee verschil lende kerncentrales, in Grundremmingen (Beieren) en Neckarwestheim (Baden-Würt- temberg), arriveerden gisteren later op de dag in Walheim bij Heilbronn, om van daaruit in een gezamenlijk transport per trein verder ver voerd te worden naar Ahaus. De Castors ko men vandaag aan in Ahaus. In Grundremmingen was nauwelijks sprake van protesten, maar in Neckarwestheim hiel den zo'n 250 demonstranten een blokkade bij de kerncentrale. Toen de politie met geweld een einde maakte aan de blokkade, raakten enige demonstranten gewond. Zo'n vijftig ac tivisten zijn opgepakt. ANP/AP (Advertentie) Kom Paaszondag naar de Amsterdam ArenA verras''sen de extra s van xi w krant Ga vanaf maandag naar het dichtstbijzijnde regiokantoor van uw krant, waar de kaarten voor DE FAIR PLAY NIGHT voor u klaarliggen!! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT door Jessica Lutz ISTANBOEL - Vijf agenten van de Turkse oproerpolitie, die twee jaar geleden een journalist hebben doodgeslagen, zijn gis teren ieder veroordeeld tot ze- venenhalf jaar gevangenisstraf. De zaak werd internationaal gezien als de vuurproef voor Turkije's voornemen om schen dingen van de mensenrechten te bestraffen. Ook de agenten waren boos over het vonnis en stelden dat ze on rechtvaardig behandeld zijn. In een eerder stadium beweerden ze dat ze door hun collega's ge marteld waren. Toch zullen ze slechts een derde van hun straf uitzitten. Zes andere verdach- iten werden vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. „Hiermee is de hoop de bodem ingeslagen dat deze politiemannen ten voorbeeld gesteld zouden wor den", aldus Akin Birdal, voor zitter van de landelijke Vereni ging voor Mensenrechten. Turks politiepersoneel wordt slechts zelden daadwerkelijk veroordeeld, zeker als hun slachtoffers van linkse signa tuur zijn. Nog vorige week wer den, ondanks overweldigende bewijzen, acht agenten vrijge sproken van zware martelprak tijken op van linkse sympathie- en verdachte scholieren. Göktepe's moordenaars moeten zitten voor het onbedoeld ple gen van een ambtsmisdrijf dat resulteerde in doodslag. Gökte- pe werd op 7 januari 1996 in Is- tanboel gearresteerd tijdens het verslaan van een begrafenis van slachtoffers van een gevange nisopstand. Samen met vijfhon derd andere arrestanten werd hij ondergebracht in een sport hal. Talloze getuigen zagen daar hoe hij mishandeld werd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5