Weer crisis rond Samen-op-Weg M! lea se Ruime voorlichting aan proefpersonen medisch onderzoek Tom Poes en het Kukel KOOPS varia vrijdag 20 maart 1998 het weer Hervormde predikanten keren zich tegen opgaan in Verenigde Protestantse Kerk puzzel recept EEE&2987620 Vooruitzichten weer zaterdag maandag dinsdag max. 9° 9° 9° 9° min. 5° 4° 3° 3Q wind NNO 3 NNO 3 NNO 3 N 4 mjdag onder 18.57 zaterdag op 6.45 Maan vrijdag onder 10.22 zaterdag op 2.15 Nautisch bericht Matige, aan zee soms krachtige noordwestelijke wind, kracht 6. Matig tot slecht zicht, vooral in motregen. Temperatuur zeewater 7 graden. Kleine kans op mist, geen onweer. Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 20 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 05.59 196 18.26 182 12.20 178 Terneuzen 06.19 223 18.41 208 00.20 192 12.45 187 Bath 07.17 261 19.40 249 01.22 219 13.48 214 Roompot Buiten 06.00 14818.25 137 12.20 142 Zierikzee 07.25 144 19.50 137 01.05 141 13.25 145 Stellendam Buiten 06.30 137 18.50 126 12.35 091 -4 Wemeldinge 07.35 166 20.00 158 01.10 156 13.35 159 Philipsdam West 07.20 15419.50 146 01.10 151 13.30 155 ZATERDAG Hoog water Laag water 21 MAART LK uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 06.48 175 19.26 156 00.41 17313.10 162 Terneuzen 07.05 201 19.34 180 01.06 18413.35 172 Bath 08.06 241 20.35 221 02.06 21414.32 202 Roompot Buiten 06.50 131 19.40 116 00.40 13413.20 131 Zierikzee 08.15 136 20.45 124 01.45 139 14.20 137 Stellendam Buiten 07.10 122 19.45 103 00.45 088 13.50 084 Wemeldinge 08.20 155 20.50 142 01.55 15214.25 149 Philipsdam West 08.20 143 21.00 134 01.50 149 14.20 147 Zeeland: Bewolkt 1- Lagedrukgebied H Hogedrukgebled lichte sneeuw e|e e|e matige sneeuw zware sneeuw lichte regen maligB regen zware regen Europa: Insluiper Een hogedrukgebied ligt al geruime tijd pontificaal ten westen van Ierland. Hierdoor hebben storingen er een zware dobber aan om vanaf de Atlantische Oceaan het Europese continent op te zwaai en. Toch slaagt een insluiper erin om in verschillende delen van Europa bewolking en enige regen te brengen. Met name Duitsland houdt het niet droog. Ook de lagergelegen delen van de Alpenlan den kunnen regen tegemoetzien, terwijl hogerop sneeuw gaat val len. In Noorwegen wordt regen en natte sneeuw verwacht, maar Zweden houdt het overwegend droog met enkele opklaringen. De middagtemperaturen komen er uit op enkele graden boven nul. De Britse eilanden krijgen eveneens een droge dag met van tijd tot tijd zon, hoewel in Schotland de bewolking meer de overhand heeft. De zon is vandaag volop te vinden in Spanje en Portugal-bij- middagtemperaturen plaatselijk in het uiterste zuiden van 25 gra den. Voor Italië is eveneens een zonnig weerbeeld weggelegd hoe wel het zuiden kans maakt op een enkel buitje. Bij Griekenland be vindt zich vandaag een kleine depressiekern, en de bijbehorende storing veroorzaakt er regenval. Bovendien maakt Kreta daarbij kans op een onweersbui. Het westen van Turkije pikt enkele drup pels van deze storing op, terwijl het in Oost-Turkije droog blijft. door Wilfred Scholten De mega-fusie tussen de Ne derlands hervormde, gere formeerde en Lutherse kerken levert telkens weer verrassende belemmeringen op. Komende zaterdag is het weer zover. De synode van de hei-vormde kerk, met twee miljoen leden de grootste partner in het Samen- op-Weg-proces, beraadt zich over de kerkorde van de nieuw te vormen Verenigde Protes tantse Kerk in Nederland (VP- KN). Een belangrijke stap in de fusie en normaal gesproken - na zo veel jaren van overleg en aan passing - geen obstakel meer. Maar opnieuw is het hommeles. Een groep van 23 orthodox-her- vormde synodeleden trekt met alle macht aan de bel. De heren - het zijn uitsluitend mannelijke predikanten - zullen tegen de kerkorde stemmen. Zij vinden een fusie een stap te ver omdat ze voorzien dat er brokken gaan vallen. Zij weten dat voor velen het vasthouden aan de 'gerefor meerde belijdenis' een hals zaak. Beter kunnen de drie kerken een federatie aangaan, vinden ze. Iedere kerk behoudt dan zijn zelfstandigheid en zijn eigen belijdenisgeschriften. Sa men maar toch apart. De verontrusten wijzen op het gevaar dat dreigt als het her vormd synodebestuur niet naar hun bezwaren luistert: een - nog onbekend - aantal predikanten en gemeenten zal dan het Sa- men-Op-Weg-proces verlaten en 'op hun post' (en dus her vormd) blijven. Een breuk met de rest van de kerk lijkt dan niet te voorkomen. Voor de zoveelste keer crisis in het Samen-op- Weg-proces. Belijdenis Een van de rebelse predikanten is dominee Reinier van Kooten uit Soest, een spraakmakend predikant in kringen van de ge reformeerde bond, het grootste deel van de rechterflank van de hervormde kerk. Al jarenlang synodelid, uit de SGP gestapt vanwege de weigering van die partij vrouwen in de politiek toe te staan en lid van het Comité tot behoud van de hervormde kerk. Geen 'diehard', maar beslist ook geen meeloper. In zijn bungalow voor de Ichtus- kerk legt hij geduldig uit waar om hij de brief aan het synode- bestuur heeft ondertekend. Kernpunt is de belijdenis van de nieuw te vormen kerk. Naast de eeuwenoude Heidelbergse Ca techismus en de Dordtse Leer regels - in bondskringen nog altijd zeer geliefd - komen er en kele moderne belijdenisge schriften bij. De andere tradi ties, zoals de Lutherse, krijgen zo ook hun inbreng in de nieuwe kerk. Maar Van Kooten en de zijnen willen er niets van weten. „Het zijn tegengestelde belijde nissen", zegt de predikant. Dat botst dus met elkaar. Bovendien moet ik als predikant geschrif ten ondertekenen waar ik niet achter kan staan. Niet dat er dagelijks ruzie over zou ontstaan. Maar toch... Van Kooten vergelijkt het met het ondertekenen van een hypo theekakte. „De kleine lettertjes doen er niet toe op het moment dat je het geld voor je huis ont vangt. Maar o wee als er iets ge beurt, dan kan het je kop kosten. Geen dominee die zonder gron dige lezing van zijn akte een huis koopt. Maar als het gaat om de geest van de kerk zou je zo maar een handtekening moeten zetten onder papieren waarvan je de inhoud niet voor je reke ning kunt nemen. Dat gaat mij te ver. Ik teken pas als ik op alles aanspreekbaar kan zijn." De liefde voor de hervormde kerk zit Van Kooten diep. „Het is de kerkvan de reformatie. Dat was geen mensenwerk, maar een zaak van God, evenzeer als het begin van de kerk in Neder land. Ik ben Bonifatius nog al tijd dankbaar voor zijn zen dingswerk." Ziektekiemen Maar er is meer dan historie en emotie. De nieuwe kerk legt for meel vast waar de predikant en zijn geestverwanten niet aan willen: het erkennen van het recht van anderen om binnen Eén van de rebelse predikanten is dominee Reinier van Kooten uit Soest, een spraakmakend predikant in kringen van de gereformeerde bond, het grootste deel van de rechterflank van de hervormde kerk. foto Roland de Bruin/GPD dezelfde kerk anders te geloven. Dat is feitelijk al zo, maar het wordt door de rechtzinnige bon ders met pijn in het hart aan schouwd. Van Kooten: „We zien de verschillende manieren van geloven als een ziektekiem. De kerk is een lichaam dat ziek is. Ik kan geestelijk niet accepteren wat vrijzinnigen geloven. Dat heeft voor mij geen rechtsgel digheid. Ik ben bereid daarvoor te lijden en te strijden in de kerk." De oplossing van de verontrus ten is daarom eenvoudig: laat de kerken die dat willen maar fuse ren. „Want de economische noodzaak is er in veel plaatsen nu eenmaal.Enlaat de anderen zelfstandig blijven, maar ver bindt ze wel met elkaar in een federatief verband. „Wij zijn best bereid om mee te betalen aan gezamenlijke personeels kosten of een administratie", zegt Van Kooten. Ruimhartig voegt hij eraan toe: „Als die ge fuseerde gemeenten geloven dat het samengaan het werk van de Heilige Geest is, wat ik persoon lij k niet geloof, hoeven ze niet zo krampachtig te doen tegenover ons. Als de Geest echt waait, komt Van Kooten er ook wel bij Het werk van de Geest is immers niet te keren." Verworpen De federatiegedachte is al twee keer eerder door de synode ver worpen. Het zou de kerk on waardig zijn. Dat komt, meent Van Kooten, omdat het synode- bestuur te veel naar de bestuur lijke kant kijkt; de fusie mag on der geen beding mislukken. „Als zij zeggen dat het proces mislukt als niet allen meegaan, noem ik dat machtsmisbruik. Er wordt niet gedacht aan wat goed is voor de plaatselijke ge meenten. Dat krijg je als de managers het voor het zeggen hebben. Beter kan er een refe rendum worden gehouden on der alle kerkleden om te peilen wat er leeft." Op wat er gebeurt als het idee van een federatie opnieuw sneuvelt, wil Van Kooten niet vooruitlopen. „Dat is de lange termijn, ik kijk liever eerst naar zaterdag". Van Kooten is realis tisch genoeg om het een wonder te vinden als hij zijn zin krijgt. „Ik geloof wel in wonderen, je kunt die niet afdwingen." GPD Doorloper HORIZONTAAL: 1. Lekkernij; 2. geestdrift, ooievaar; 3. netelig vraagstuk, bevel; 4. U edele, soort onderwijs, vruchtje; 5. sneeuwhut, aartsbisschop (Lat. afk.), wa tering; 6. op die plaats, contra; 7. gewa pend geleide, Japans spel; 8. zinloos; 9. fantasiebeeld, in het jaar; 10. fungerend (afk.), groente, bedrijfsvorm, voorzetsel; 11. op erewoord, godin van de dageraad, kledingstuk; 12. radon,opsmuk; 13.strem ming. VERTICAAL: 1. Belangrijk, imposant; 2. soort gas, dringend; 3. treuzelaar, melk suiker, tantalium; 4. een zekere, gehooror gaan, medisch specialist; 5. dans,leeste ken, plaats in N.-Brabant; 6. horizon, kier, automerk; 7. eirond,persoonlijk vnw., wankel; 8. echtgenoot, hersenfilm, ont kennend voorvoegsel,voorzetsel, vogel- produkt; 9. bevallen, rund, familielid, Frans lidwoord. Oplossing donderdag Stoom, kraam, praam, drama, strip, re kest, manie, banaan, krans, krant, pover, tiaar, demon, slot. Het citaat van Jean de Boisson: 'Een goede leugenaar spreekt meestal de waarheid'. Janny van der Lee_ Aardappel- goulash 4 personen Dit recept houdt een beetje het midden tussen een soep en een hoofdschotel. Natuurlijk kunt u ook nog gehaktballetjes, reepjes spek of blokjes ham toevoegen, of om het vegetarisch te houden blokjes tahoe of bijvoorbeeld Tivall. 2 flinke uien 2 groene paprika's 2-3 eetlepels olijfolie ca. 450 gram geschrapte krieltjes paprikapoeder peper en zout 1 blik tomaatblokjes 1 bouillontablet (groenten of krui den) Uien pellen en in ringen snijden. Pa prika's wassen, halveren en zaadjes verwijderen. Paprika in reepjes snij den. Olijfolie verhitten en hierin uiringen ongeveer 2 minuten zacht jes fruiten. Reepjes paprika toevoe gen. en 1 minuut meebakken. Kriel tjes toevoegen en al omscheppend 1 minuut meebakken. Op smaak brengen met paprikapoeder, peper en zout. Tomatenblokjes met vocht toevoe gen en zoveel water (1,5 -2 dl) dat de aardappels net onderstaan. Bouil lontablet boven pan verkruimelen en alles zo lang (zonder deksel) ko ken tot de aardappeltjes gaar zijn. Door: Jordi Bloem Vandaag krijgen we veel bewolking en soms wat (mot)regen te verwer ken. Vanaf morgen keert de zon waarschijnlijk terug en blijft het op de meeste plaatsen droog. Toch blijft juist onze regio gevoelig voor wolkenvelden. Overdag schommelt de temperatuur daarbij rond een graad of 9. De nachten verlopen tamelijk koud met landin waarts geregeld een graadje vorst aan de grond. Een frontale sto ring bepaalt vandaag ons weer. Het trekt geleidelijk over ons land naar het zuiden. De storing veroorzaakt af en toe miezerregen, maar onze regio blijft gevrijwaard van de meeste spatten. De zon komt er niet of nauwelijks aan te pas. De wind uit noordwest is meest matig, in de kustzones soms vrij krachtig, 5 Beaufort. De temperatuur stijgt naar ongeveer 9 graden. In de loop van de dag draait de wind naar noordelijke richtingen en dringt koudere, rhaar ook drogere lucht binnen. Het wordt dan ook droog en er volgen enkele opklaringen. Bij weinig wind zet de temperatuur een daling in. De minimumtemperatuur komt in onze regio rond 4 graden uit. Morgen zijn we nog niet helemaal van die tVIrezerig 8° eerdergenoemde storing af. Deze blijft min of meer stil liggen op de Noordzee. De storing vormt de scheidings lijn tussen frisse lucht boven het vasteland van Europa en milde lucht boven de Britse eilanden. Juist boven onze streken hangen wolkenvel den, waaruit waarschijnlijk nauwelijks of niets meer uit valt. De zon laat het echter niet helemaal afweten bij maximumtemperaturen rond 9 graden. Tot en met dinsdag houden we dat rusti ge weer. Bij het Utrechtse onderzoek is geworven onder mensen die zich met klachten over 'waarschu wingsinfarcten'bij hun huisarts meldden. Ze hebben dan korte of langere tijd verlammingsver schijnselen gehad of een hartin farct. De feitelijke deelname ge beurde pas na enkele medische tests en verschillende gesprek ken door onafhankelijke artsen. Protocollen P.L.C.M. van Riel, voorzitter van de 'Commisssie weten schappelijk onderzoek met mensen' van het academisch ziekenhuis St. Radboud in Nij megen. zegt dat alle onderzoe kers volgens deze protocollen werken. „De Europese regels zijn ook in de Nederlandse wet ten verankerd. De deelnemer heeft t>ij voorbeeld ook het recht halverwege de proef met de proef te stoppen", aldus Van Riel. „Bij onderzoeken met pa tiënten die ernstige aandoening hebben, neem je wel bepaalde risico's. Je moet die echter ne men om andere patiënten beter te kunnen maken." Mensen die een waarschu wingsinfarct hebben gehad, lo pen een kans van één op tien binnen een jaar een zwaarder infarct te krijgen. De gevolgen variëren van functieuitval tot overlijden. De proefpersonen die gevraagd werden aan het liepen ook deze risico's. Berekeningen De ziekenhuizen hanteren een statistische formule om uit te rekenen hoeveel complicaties en sterfgevallen onder de deel nemers mogen optreden. Daar bij gaan ze uit van de kans op overlijden of een ernstige func tieuitval als er geen behande ling plaatsvindt. Als de grens wordt overschreden, wordt het onderzoek gestaakt. „Onderzoekers houden zich streng aan deze zogenoemde stopcriteria", legt Van Riel uit. „Het is ook vrij gebruikelijk dat zo'n experiment halverwege wordt gestaakt. Dit kan gebeu ren in een medisch onderzoek. Het is heel goed dat er is inge grepen op het moment dat er iets uit de hand dreigt te lopen." „Voor de patiënt maakt het niet uit of hij door de hond of de kat wordt gebeten. Wij probeerden met dit onderzoek te voorkomen dat hij gebeten werd", aldus A Algra van het Academisch Ziè- kenhuis Utrecht. GPD 5 Toonder Studio's 4847-Tom Poes liep, zonder op toestemming te wachten, naar de kelder van Bommelstein en zette het koffertje naast zich neer. Daar op greep hij het instrumentje er uit waarin hij het vreemde ventje had zien praten en draaide een knopje om. Er klonk een zacht ge knetter uit het doosje. „Dit is de verbinding met de Droon", dacht Tom Poes. „Als ik nu maar geen fouten maak! Hij haalde diep adem en trok zijn mond scheef. „Dit is Ep-lep, de waarnemer", sprak hij met geknepen stem. „Hij heeft het kukel gemeten van Grootgrut, de spritsmaker. Het is een min kukel." „Hoeveel min?", vroeg een diepe stem uit het toestelletje. Tom Poes zweeg even beduusd en in de stilte klonk heer Bommels stem bij de keldertrap. „Wat doe je toch, jonge vriend?", vroeg deze klagend. „Dat loopt maar door mijn huis en dat doet maar..." „Hoeveel min?" herhaalde de basstem dreunend. „Eh... wacht even!", zei Tom Poes; heer Bommel gejaagd wegwen- kend. „Ep-lep, de waarnemer, wil eerst weten waarvoor zijn waar nemingen eigenlijk dienen!" Het geknetter uit het apparaatje werd luider en de donkere stem galmde dreigend door het keldergewelf: „Nieuwsgierige waarne mers zijn gevaarlijk! Waarnemers mogen niet denken en niet vra gen; ze mogen alleen maar doen wat hun gezegd wordt. Sta stil, Ep- lep, en houd uw mededeler goed vast!" Nu begon Tom Poes bang te worden. Gedreven door een akelig voor gevoel wierp hij het toestelletje van zich af - en dat was maar net op tijd. Want voordat het de grond bereikt had sprong het met een don derende knal uit elkaar. door Arnoud Cornelissen Deelnemers aan medische onderzoeken krijgen ruime voorlichting over de risico's. Artsen en onderzoekers zijn vol gens de Europese richtlijnen daartoe verplicht. Bij het Utrechtse onderzoek naar be handeling van herseninfarcten stierven 17 patiënten aan een hersenbloeding na toediening van een anti-stollingsmiddel. Volgens L. Paanakker, woord voerder van het medisch onder zoekscentrum U-Gene in Utrecht, waren de proefperso nen goed op de hoogte van de mogelijke complicaties. U-Ge ne test jaarlijks vele medicijnen en behandelmethoden op proef personen. „Onderzoekers zijn verplicht de mensen in normaal Nederlands uit te leggen wat er gebeurt en welke risico's aan de proef kleven. Ze krijgen zowel mondeling als schriftelij k infor matie en ze mogen er goed over nadenken. De deelnemers moe ten verder een document onder tekenen waarin zij verklaren al les te hebben begrepen." (Advertentie) Maatwerk voor èlk merk De Kronkels 9a Bunschoten Miaoeihj efeiyon cp Zoom iTerneuzen Antwerpei;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4