Spannende weken voor Stoffijn Als ik niet kan lopen, ben ik chagrijnig PZC Koewacht vecht tegen Philippine voor laatste kans Harry van der Laan kiest voor 'gigantisch' aanbod Den Bosch V olleybalcompetitie nadert ontknoping Voetbalscheidsrechter maakt kans op promotie naar C-lijst betaald voetbal sport 29 tussen schelde en grens vooruitzicht Rapide is uit op revanche uitslagen achter de schermen vrijdag 20 maart 1998 door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Met het compe titie-einde in het verschiet bre ken voor Hans Stoffijn spannende weken aan. De voet balarbiter maakt deel uit van een select groepje in de top van het amateurvoetbal, dat kans maakt op promotie naar de zo geheten C-lijst van het betaald voetbal. Voor Stoffijn (38) is het zijn eerste en gezien zijn leeftijd tevens laatste kans om door te dringen tot de top van het scheidsrechtersgilde. De Ter- neuzenaar kijkt met gemengde gevoelens vooruit. Het is ingegeven door zijn op treden tijdens de ontmoeting tussen de zondag-hoofdklassers Holland en Hollandia. „Ik denk dat ik het daar heb laten lig gen", houdt hij' een slag om de arm. „Maar aan de andere kant Marinlta Klaeysen HULST - Met nog zeven wed strijden voor de boeg en een voorsprong van vijf punten op de naaste belagers lonkt voor de hockeysters van Rapide een mooi competitieslot. De ploeg uit Hulst is veruit de beste van de vierde klasse en liep slechts één keer tegen een nederlaag aan. Gilze-Rijen versloeg Rapi de eerder in de competitie met 1-0. Zondag (12.45 uur) azen de Zeeuws-Vlamingen op revan che. Met een erg j ong team kan Rapi de nu al terugkijken op een on verwacht sterk seizoen, waarin in veertien duels slechts drie verliespunten werden geleden. „We rekenden er voordat de competitie begon niet op dat het zó goed zou gaan", geeft aan voerster Marinka Klaeysen toe. „Maar eigenlijk kan het nu niet meer fout gaan." Klaeysen, die als vrije verdedi ger speelt, roemt vooral het ster ke collectief van haar ploeg. „We hebben allemaal een rede lijke techniek, zonder dat er ie mand echt bovenuit steekt. In voorgaande jaren hadden we nog wel eens te weinig speel sters, waardoor we een beroep moesten doen op meisjes uit de jeugd. Maar dit seizoen hebben we een groep van zestien." Veelvaste krachten studeren kuiten Zeeland. Als gevolg daarvan wordt onder leiding van Peter Bouwman op vrijdag avond op het kunstgras in Hulst getraind. „Niet ideaal", beseft Marinka Klaeysen. „Maar tot nu toe blijkt het voldoende te zijn." Rapide komt zondag na de ne derlaag" uit bij Gilze-Rijen ge taand op een overwinning in het veld. „We zijn gewaarschuwd", vindt de aanvoerster. „Ik heb er Wel vertrouwen in en geef ons 7 5 procent^kans om te winnen." heb ik drie hoofdklassers achter elkaar gehad en ben ik voor over een week aangewezen om de topper in de hoofdklasse B tus sen WSC en Gemert te leiden. Dan hebben ze waarschijnlijk toch een redelijk idee over je." Doorstromen Het is zeker geen grootspraak van een scheidsrechter, die zich in gezelschap weet van de Vlis- singers Harold van de Ketterij en Arthur Sardjoe. Op grond van hun prestaties vorig seizoen maakt het Zeeuws trio deel uit van een select gezelschap, waarin 47 arbiters uit het zater dag-en zondagvoetbal zijn op genomen. De gezamenlijke doelstelling is doorstromen naar de C-lijst van het betaald voetbal. „De verschillen zijn minimaal", weet Stoffijn. „Hal verwege het seizoen heb ik de cijfers gezien van mijn collega's. Toen stond ik zesde. Maar de verschillen zijn echt minimaal: het gaat om honderdsten van punten." Hans Stoffijn was blij verrast, toen hij eind vorig seizoen van groep twee naar groep één pro moveerde. „In principe kan ie dereen van 38 jaar of jonger uit groep één doorstromen naar het betaald voetbal", legt hij uit. „Voor mij is het gezien mijn leef tijd dus mijn eerste, maar tege lijk ook enige kans. Ik fluit sinds 1982Het is dus zo'nbeetje op de valreep. Ik heb er niet zo lang over moeten nadenken. Aan de ene kant is het een inbreuk op je privé-leven, omdat je er veel tijd in steekt als je zou promoveren. Maar het is altijd mijn doel ge weest om zo hoog mogelijk te fluiten." „Het is natuurlijk vaak genie ten", bekent hij als voetballief hebber. „De publieke belang stelling valt tegen. In de hoofdklasse is het gebruikelijk dat er niet meer dan 250 tot 300 man langs de lijn staat. Het gaat vaak om regio's, waar volop be taald voetbal is. Maar ik kan ge nieten van goed verzorgd voet bal, een mooie aanval en een schitterend doelpunt. Ik ben soms ook echt kwaad als een snel uitgevoerde aanval door een bewuste overtreding wordt onderbroken." ,Ik ben vrij rustig"weet hij,Ik probeer heel kort op het spel te zitten. Conditioneel ben ik ster TERNEUZEN - Hij weet van zichzelf dat hij zeker geen top atleet is, maar toch neemt het Zeeuws-Vlaamse trimmers wereldje stiekem zijn petje voor hem af. De 59-jarige Francois de Decker onderging bijna acht jaar geleden een hartoperatie, revalideerde en behoort in de langere trhnlo- pen in de streek zo langzamer hand tot het inventaris. Halve marathons hebben zijn voor keur.' Zijn beste tijd (1.35 uur) over 21 kilometer liet hij in de Zwinstedentocht noteren. Frangois de Decker beschouwt het lopen niet als een wed strijd, maar als een aardig ver zetje en een aangename manier om zijn leven te rekken. Jaren lang reed hij 'op' een vracht wagen in de Benelux, totdat hij na een ongeluk bij dezelfde baas werd overgeplaatst. „Ik werk vanaf een jaar voordat ik getrouwd ben bij De Hoop in Terneuzen", vertelt hij. „Tot dat ik een hartinfarct kreeg, heb ik nooit gesport, omdat ik er geen tijd voor had. Ik heb al- tij d dag en nacht gewerkt. Mijn cardioloog heeft me ertoe aan gezet om te gaan lopen. Ik kon twee dingen doen, zei hij. Zit ten, blijven eten zoals ik ge wend was en wachten op mijn dood, óf fris en gezond gaan le ven." Hij begon op 51-jarige leeftijd met lopen. „Op vakantie in Bretagne ben ik gaan trim men', weet hij nog. „Zo maar een stukje. In het begin liep ik van lantaarnpaal tot lantaarn paal. Ik pakte er na een tijdje twee en wandelde tussendoor twintig meter. Zo heb ik het op gevoerd. Ik ben onmiddellijk gestopt met roken. Ik schaam me ervoor, maar ik stak echt met de ene sigaret de andere aan. Nu vind ik het smerig, mottig. Het lopen is langza merhand uitgebouwd. Ik loop heel graag halve marathons." Angst De Decker beterde zijn leven en raakte verslaafd aan het lo pen. „Als ik niet kan lopen, ben ik chagrijnig", weet hij. „Een jaar of drie geleden ben ik ge blesseerd geweest aan de ham strings. Ik vond het verschrik kelijk. Ik denk dat het met me gebeurd is als ik niet meer kan lopen. Eigenlijk heb ik altijd wel angst gehad, vooral kort na mijn operatieIk ga nóg niet al leen de polder in. En interval ker dan de laatste jaren. Het is al gebeurd dat een assistent- scheidsrechter na afloop zei dat hij dacht dat ik in de tweede helft in elkaar zou klappen, om dat ik voor rust heel veel had ge lopen. Ik voetbal zelf één keer in de week bij HKC in de zaal en ga elke week naar fitness: lopen op de loopband, een keer roeien of fietsen. Ik merk dat ik veel fitter ben. Een wedstrijd goed volgen betekent dat je niet hijgend bij een spelsituatie moet aanko men. Je moet overal kort bij zijn heb ik nooit getraind. Dan be last je je lichaam te veel en dat is gevaarlijk. Ik doe alleen maar aan duurtrainingen en voel me er prima bij In een vast loopgroepje heeft hij de conditie opgevoerd. „Als het gepland is, gaan we altijd trainen. Weer of geen weer", vertelt hij. „Ik ben al thuisge komen, dat het water werke lijk overal uitkwam. Als je met het weer rekening gaat hou den, dan is het voorbij", voor ziet hij„De mensen met wie je een afspraak hebt gemaakt, moeten op je kunnen vertrou- wen. Ik loop toch zeker drie, vier keer per week. Vooral 's woensdagsavonds, vanaf het en zodanig hersteld zijn dat je rustig een beslissing kunt ne men. Ik pi'obeer verder zo wei nig mogelijk met spelers in dis cussie te gaan en geef de laatste jaren wel gemakkelijker een ge le kaart. Daarop wordt ook aan gedrongen. Het spelbederf moet de kop worden ingedrukt." Details Zo is hij anders gaan fluiten als gevolg van aanwijzingen, tips en discussies tijdens sessies met collega's in Zeist. Daarbij gaat ROC Westerschelde in Terneu zen, vind ik heel leuk. Dat kan ik eigenlijk niet missen. Een fantastische ploeg, van een man of dertig. We lopen in zó'n tempo, dat je nog eens een praatje kunt maken. We beta len geen contributie en er is niemand die regels opmaakt. Als het zomertijd is, gaan we op de fiets naar het Axelse bos. Daar lopen we een uurtje." Het heeft ertoe geleid dat hij slechts één keer per jaar nog te rug moet op controle bij zijn cardioloog. „Dokter Ciampricotti heeft me gestimuleerd", vertelt hij. „Voor hem zijn mijn cardio- gi-am en fietsproeven van grote het vaak om details. „Op het moment wordt er vanuit Zeist op gehamerd om bij vrije trap pen zelf het buitenspel voor je rekening te nemen en je assis tent-grensrechters sneller rich ting achterlijn te dirigeren", vertelthij. „Dan kunnen zij -in dien nodig - beoordelen of een bal al dan niet over de lijn is." Hij vervolgt: „In Zeist bekijken we video's met beslissingen van scheidsrechters. Ik vind het heel leerzaam om daar met zijn allen over te praten. Ik kijk ook an klasse. Hij is altijd groots op me." Met de reacties van zijn li chaam als beste raadgever kan de Terneuzense veteraan pri ma uit de voeten. Zijn tijden op de halve marathon schomme len doorgaans tussen de 1.35 en 1.40 uur en geven hem een vol daan gevoel. „Als het niet lek ker gaat, neem ik gas terug", bekent hij. „Het is voor mij geen wedstrijd, maar in die hele grote trimlopen met drie honderd tot vierhonderd deel nemers eindig ik bij de D-vete- ranen toch meestal als derde of vierde." Zo staat hij steevast aan het vertrek voor langere afstanden ders naar voetbal op televisie. Ik kijk minder naar het voetbal en let veel meer op de scheidsrech ter. Hoe hij loopt, hoe hij bepaal de situaties oplost. En dan vraag ik me steeds af of ik het ook zo zou doen. Ik merk dat ik niet meer zo gefixeerd ben op de bal, maar veel meer anticipeer op wat er komen gaat. Welke bewe ging wordt er gemaakt, hoe lo pen ze vxij. Je leert anders naar een wedstrijd te kijken." ,Het gaat ei*om dat je momenten die wedstiijdbepalend kunnen zijn goed fluit. Er wordt door rapporteurs veel gerichter ge keken naar vervolgsituaties. Naar hetgeen kan voortvloeien uit jouw beslissingen: naar wat er door ingrijpen of juist niet in grijpen (het toepassen van de voordeelregel bijvoorbeeld) ge beurt." Handhaven Stoffijn begon het seizoen met het idee om zich te handhaven en is er min of meer van over tuigd dat die doelstelling zal worden bereikt. „Ik had in het begin echt het idee dat ik zelfs niet eens de kleinste kans had om door te stromen naar het betaald voet bal. Maar naarmate het seizoen vordert, ga je denken dat het misschien toch wel mogelijk is. Het eind van een competitie is voor iedei-een spannend. Voor de clubs, cüe allemaal punten nodig hebben, omdat er over een kampioenschap, degradatie of een periodetitel (die recht geeft op een plaats in de Amstel-cup) wordt beslist. Maar natuurlijk ook voor scheidsrechters. De druk is wel toegenomen", geeft hij toe. „Je hebt elke wedstrijd te maken met schrijvende pers, soms met televisie. Na Holland- Hollandia werd in de bestuurs kamer gezegd dat ik prima had gefloten, maar ik weet zelf wel beter. Ik ben kritisch op mezelf. Toen ben ik met een belabberd gevoel naar huis gereden en daarvan ben ik echt drie dagen niet lekker geweest. Maar afge lopen zondag reed ik bijvooi' beeld heel opgewekt naar huis. Promotie? Ik weet het niet hoor. Het zou kunnen dat ik het zelf heb laten liggen. Maar aan de andere kant verwacht ik niet dat ik uit deze groep degradeer. Dat zou een enorme tegenvaller zijn." in de streek, Terneuzen- Graauw (27 kilometer) is de langste afstand, die hij ooit volbracht. Twee weken terug liep hij Axel-Graauw (22 kilo meter), afgelopen zondag in de 21 kilometer lange Zwinste- denloop. „Er zijn maar twee trimlopen waaraan ik 's zon dags meedoe", zegt hij. „In Ca- dzand en in Sluis. Ik blijf het liefst een beetje in de buurt. Er zijn er bij, die elke week een busreis bestellen om ergens in Nederland een halve marathon te kunnen lopenDat doe ik dus niet. Dan loop ik wel even over Zaamslag naar Axel en via Magrette weer terug. Da's ook een halve marathon. door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - In zowel het zaterdag- als het zondag voetbal staat dit weekeinde slechts een beperkt aantal wedstrijden op het program ma. Koewacht-Philippine is het enige duel in de vierde klasse. Zaterdag-vierdeklas ser Zaamslag haalt morgen in tegen Apollo'69 (thuis). In de vierde klasse van het zondagvoetbal wordt over morgen Koewacht-Philippi ne gespeeld, de confrontatie tussen de nummers elf en' twaalf van de ranglijst. Voor af lijkt zoveel zeker dat Koe wacht - met zeven punten uit zeventien wedstrijden de be langrijkste degradatiekan didaat - bij verlies verloren is. In dat geval is ook de strijd om de tweede degradatie plaats weer volledig open, omdat Philippine slechts drie punten achterstand op Sluiskil telt. Voor Philippine is het duel met Koewacht een ideale ge legenheid om na de neder laag van zondag tegen Clinge (1-4) het geschonden blazoen weer enigszins op te poetsen. Na de overwinningen op Sluiskil (3-0) en Grenswach ters (4-2) was het ..verlies te gen Clinge niets meer en niets minder dan teleurstellend. „Op zichzelf waren we ge lijkwaardig aan Clinge", be weert trainer Ruud Cornelis. „Alleen maakten we achterin een paar fouten waardoor het van 1-1 heel snel 1-3 werd. Daarna was de wed strijd meteen gespeeld." Hoewel de bezoekers op voorhand favoriet zijn, wil Cornelis daar niet van weten „In deze vierde klasse is alles mogelijk", legt hij uit. Hans- weertse Boys wint toch ook van Zierikzee en Steen van Breskens. Waarom zouden wij dan niet van Koewacht kunnen verliezen?" Hoe groot de kansen op lijfs behoud zijn, kan Cornelis overigens niet inschatten. Sluiskil is weliswaar de be van onze sportredactie LEEUWARDEN - Harry van der Laan is wekelijks nadruk kelijk in beeld als topscorer van de eerste divisie. Met 24 treffers in even zovele competitieduels staat de kleine 34-jarige spits van Cambuur dit seizoen weer nadrukkelijk in de schijnwer pers. Toch laat Cambuur de spits, die in tien seizoenen betaald voet bal tot nu toe 164 keer scoorde, in juli aan het eind van zijn twee-jarig contract vertrekken. Van der Laan tekende een ver bintenis voor opnieuw twee sei zoenen bij Den Bosch. Cambuur sprak twee weken ge leden de intentie uit dat het door wilde gaan met Van der Laan, „maar hooguit voor een jaar, ge zien zijn leeftijd", aldus voor zitter Wim Sleijfer. Begin deze week zocht Den Bosch contact door Jan Roovers TERNEUZEN - Wanneer eind volgende maand de voorjaars competitie van het Terneuzense bedrijfsvolleybal de prijzen worden vergeven, zal bij een aantal ploegen de elfde speel dag nog wel eens in herinnering worden geroepen. Dat Peugqot Dees ook in de 29e jaargang voor de algemene Bevobo-titel gaat, staat al een tijdje vast. Maar in 1B weet Foto Neele- mans na de 3-0 zege op De Footer en nadat Foaks 2 tegen Artland Artland een set inle verde, dat promotie naar de hoogste klasse bijna binnen is. Wie voor Neelemans het veld moet ruimen, is nog allerminst beslist: De Pannenschuur, CIS en V&V vechten dat in de slot- ronden uit. In 1B lijkt Garage Vervaet de rekening te zullen betalen voor de bedroevend zwakke start In 2A hebben Deltan en PSOVZ een straatlengte voorsprong op de rest genomen en,lijkt Deltan na de 2-1 winst in de onderlinge confrontatie de beste papieren in handen te hebben. In 2B heeft Artland Artland 2 nog zes punten nodig om kampioen te worden en met wedstrijden te gen Rabobank enTeVoRe nog op langrijkste concurrent, maar trok intussen wel twee Belgi sche spelers aan. „Competi tievervalsing", vindt Corne lis dat. „Onbegrijpelijk dat de KNVB dat in deze fase van de competitie nog toestaat. Zo zie je maar weer dat de clubs met het meeste geld al tijd aan het langste eind trek ken." Zondag mist Philippine in Koewacht alleen de langdu rig geblesseerde Paul de Put ter. Voor het overige is ieder een beschikbaar. Zaamslag Voor zaterdag-vierdeklasser Zaamslag heeft de KNVB morgen de thuiswedstrijd te gen Apollo'69 in petto. In de ploeg uit 's Gravenpolder treft Zaamslag niet alleen de eerste periodekampioen maar ook de huidige lijstaan voerder als tegenstander. Zes punten staat Apollo in tussen voor op Krabbendijke en bij winst behoeft de ploeg nog slechts één puntje om de titel veilig te stellen. Zaamslag is overigens veel gelegen aan een overwinning om de voorsprong op de laagst geklasseerde ploegen te vergroten. In de vijfde klasse van het zondagvoetbal worden zon dag vier wedstrijden inge haald: Corn Boys-Renesse, Aardenburg-Vogel waarde, Ria W-Hulsterloo en Dom burg-Oostburg. Trainer Ruud Cornelis met Van der Laan. „Het is in re cordtempo afgewikkeld", aldus Van der Laan. „Een fantastische aanbieding, duidelijk beter dan wat ik nu bij Cambuur verdien. Een fantastisch contract, zeker gezien mijn leeftijd." Van der Laan had geen zin om te wach ten op andere aanbiedingen, eventueel zelfs van eredivisie clubs. „Zo'n contract, is een mo mentopname. Als het snel gaat, spelen emoties een rol. Ik had een maand kunnen wachten, maar ervaring en gevoel zeggen dat ik nergens een betere aan bieding had gekregen." Cambuur kon en wilde niet ho ger gaan met het contract voor Van der Laan. „Een zakelijke beslissing", aldus Sleijfer. „Ik heb respect voor zijn kwalitei ten, maar wij willen niet verder springen dan onze polsstok lang is. Alles moet financieel verant woord zijn." GPD het programma kan het eigen lijk niet meer fout gaan. In 3A kan niemand Dow 3 nog van titel en promotie afhouden en in 3B wordt URS op 31 maart de eerste kampioen van deze jaargang. Volieybal Bedrijfscompetitie Terneuzen. CIS-Dow 2-1, Garage Vervaet-NHI-copyservice 3- 0, PSOVZ-Deltan 1-2, Jacobs Tuinarch.- PSOVZ2 0-3, De Pannenschuur-V&V 2-1, Artland Artland-Foaks 2 1-2, De Hoop- Auberge des Moules 0-3, TeVoRe-Visser Smit Hanab 1-2, Foaks-Broomchemie 2-1, De Pooter-Foto Neelemans 0-3, Zee land Seaporls-Cysouw Optiek 1-2, Foaks 3-VC Schelde 2-1, Peugeot Dees 2-Foaks 40-3, Deltan 2-Auberge des Moules 2 2-1, Gemeente 2-URS 0-3. Stand, 1A: Peu geot Dees 8-23, Foaks 9-19, Broomche- m ie 8-12, Dow 8-11V&V 9-10, CIS 8-8, De Pannenschuur 8-7.1B: Foto Neelemans 8-21, Foaks 2 9-17, Artland Artland 8- 13, De Pooter 9-13, NHI-copyservice 8- 11, Aster 8-9, Garage Vervaet 8-5. 2A: Deltan 9-22, PSOVZ 8-19, Dow 2 8-11Au- berge des Moules 9-11, Echo Audio 8-10, De Hoop 8-7, Meesen Drukkerij 8-6. 2B: Artland Artland 2 8-22, PSOVZ 2 9-18, Visser Smit Hanab 9-15, Gemeente 8- 10, Jacobs Tuinarchitectuur 8-9, Rabo bank 8-7, TeVoRe 8-5. 3A: Dow 3 8-22, Deltan 2 8-16, Auberge des Moules 2 9- 13, Zeeland Seaports8-10, Peugeot Dees 2 8-8, Foaks 4 8-8, Cysouw Optiek 9-8.3B: URS 7-20, Gemeente 2 8-11, B&S 7-10, VC Schelde 6-8, Foaks 3 7-8, Aster 2 5-3. Amstrong eerder terug in competitie BRUSSEL - Lance Am strong' wil over een paar weken toch weer aan wed strijden meedoen. De Amerikaanse wielrenner, herstellende van een kan keraandoening, liet eer der deze week weten pas in juni klaar te zijn voor een competitie-Optreden. Vorige week gaf hij in de tweede etappe van Parijs- Nice op en vertrok naar de Verenigde Staten. Am strong zegt in een verkla ring dat hij in het voorsei zoen iets: te veel' van zijn lichaam gevraagd heeft en het nu even wat rustiger aan wil doen. De renner maakte aan het begin van het wielersei- zoen zijn rentree. De we reldkampioen van 1993 was anderhalf jaar uitge schakeld nadat prostaat kanker was geconsta teerd. Artsen zeggen dat hij beter is. Hij wil zich over een'paar weken weel bij zijn ploeg (US Postal) voegen. Reuters Frangois de Decker (59) beschouwt sport als aangename manier om leven te rekken Frangois de Decker: „Mijn cardioloog heeft me ertoe aangezet te gaan lopen. Ik kon twee dingen doen, zei hij. Zitten, blijven eten zoals ik gewend was en wachten op mijn dood, óf fris en gezond gaan leven." foto Charles Strijd Hans Stoffijn: „Dit is mijn eerste, maar gezien mijn leeftijd tegelijk ook enige kans om te promoveren." foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49