Steun voor rapport De Schans Banenpoolers worden misbruikt PZC Verbeteringen in zicht voor WIW Berde plaats voor Franstalige Zeeuwse Duivenmelkers zijn vergiftiging katten in Aardenburg zat Axels college mag het nog een keer doen Bestemmingsplan zet Hema Terneuzen klem zeeland 13 Cliëntenraad staat achter voorgestelde maatregelen tegen misstanden lezers schrijven Zeetop gesubsidieerde arbeid Hulst pakt de Tivoliweg niet aan voor 2002 PILAAR vrijdag 20 maart 1998 door Willem van Dam GOES - De bewoners van het pensiontehuis voor lichamelijk gehandicapten De Schans in Goes kunnen zich volledig vin den in het rapport, waarin l'orse kritiek wordt geuit op de situa tie binnen de instelling. Ook stemmen zij in met de maatrege len die de leiding van het tehuis wil treffen om een eind te maken aan de gesignaleerde misstan den. Dat blijkt uit een reactie van de cliëntenraad van De Schans op de rapportage over de proble men die bij het tehuis zijn gerezen tussen personeel en cli ënten. Het onderzoek werd in gesteld naar aanleiding van klachten van bewoners. Het externe bureau dat het on derzoek heeft verricht, kwam onder meer tot de slotsom dat in De Schans sprake is van ver gaande betutteling en gebrek aan privacy. In het rapport wordt harde taal gesproken aan het adres van de personeelsle den; ze bejegenen de cliënten vaak op onheuse wijze en som mige bewoners zouden zelfs stelselmatig worden geïntimi deerd. De bewoners voelen zich ge sterkt door de uitkomsten van het onderzoek. Volgens de leden van de cliëntenraad spelen de problemen al een reeks van ja ren. Veel bewoners durfden zich daarover niet te beklagen uit angst het personeel tegen zich in het harnas te jagen. Verstandhouding Voorzitter M. Westveer van de cliëntenraad wilde gisteren niet in details treden over de manier waarop bewoners door het per soneel zijn behandeld; de cliën tenraad wil voorkomen dat de verstandhouding tussen mede werkers en bewoners nog verder verslechtert. „We zullen uitein delijk toch weer samen verder moeten." De Raad van Bestuur- van de moederstichting Zorg Licha melijk Gehandicapten (ZLG) voert met alle medewerkers in dividuele gesprekken over hun functioneren. Daarmee is giste ren een begin gemaakt. Volgens voorzitter D. Klaassen van de Raad van Bestuur van de ZLG is uit het onderzoek overduidelijk gebleken, dat het sommige per soneelsleden 'ontbreekt aan de meest basale fatsoensnormen' en dat hun 'beroepshouding dringend verbetering' behoeft. Zoals gemeld worden alle mede werkers verplicht een bijscho lingscursus te volgen. Een aan tal personeelsleden dat geen enkel vertrouwen meer geniet van de bewoners wordt vermoe delijk overgeplaatst. Hoeveel medewerkers overplaatsing wacht is nog niet duidelijk. De cliëntenraad gaat er vooralsnog vanuit dat met deze maatrege len de problemen kunnen wor den opgelost. Woedend De top van de ZLG heeft zich in middels de woede op de hals ge haald van de ondernemings raad. De ondernemingsraad is weinig gecharmeerd van de wij ze waarop de Raad van Bestuur het rapport over de toestanden bij De Schans naar buiten heeft gebracht. Volgens vice-voorzit- ter G. van de Poel van de ZLG- ondernemingsraad moesten de persoonsleden de bevindingen van het onderzoeksbureau gis terochtend uit de PZC verne men. Hij vindt dat onjuist. De ondernemingsraad wordt in die opvatting gesteund door de FNV-vakbond Abvakabo. Van De Poel zei gisteren niet op de inhoud van het rapport te kun nen reageren omdat de onderne mingsraad daarover nog altijd niet beschikt. In De Schans verblijven ruim twintig lichamelijk gehandi capten. Hun leeftijd varieert van even in de dertig tot ruim zeventig. Sommigen wonen er al ruim twintig jaar. Eind vorig j aar werd het hoofd van het pen siontehuis vervangen omdat hij over onvoldoende kwaliteiten zou beschikken. Daarover loopt nog een gerechtelijke procedu re. Het tehuis aan de Goese Beu kenstraat wordt over enkele ja ren (uiterlijk in 2000) gesloten. De bewoners worden dan on dergebracht in kleinere woon voorzieningen. De ZLG waartoe De Schans be hoort, beheert in Zeeland een aanzienlijk aantal voorzienin gen voor lichamelijk gehandi capten: activiteitencentra, ge zinsvervangende tehuizen en beschermde woonvormen. De stichting telt in totaal 180 me dewerkers en biedt zorg aan on geveer 2J)0 cliënten. Vv i'. De Schans in Goes, foto Willem Mieras door Edith Ramakers AMERSFOORT - De Middelburgse Sarah de Lange is op de derde plaats geëindigd van het concours Allons en France. Daar mee won de zeventienjarige 5 VWO-scho- liere van de Nehalennia Stedelijke Scho lengemeenschap een lang weekeinde voor twee personen naar Futuroscope bij Poi tiers. In de finale, die gisteren in Amersfoort werd gehouden, moest ze voor een tien koppige jury een spreekbeurt houden over de cultuurverschillen tussen Frankrijk en Nederland. Aan de voorronden deden 750 kandidaten mee, waarvan er twaalf de finale bereik ten. Aan die selectie ging een opstel vooraf waarin alle kandidaten in moesten gaan op het belang van de sport. „Ik had al niet verwacht de finale te bereiken. Dus vond ik dat ik mijn doel al had bereikt. Gisteren moest ik als laatste het podium op. Dat was van de ene kant voordelig, want ik kon wennen aan de sfeer. Maar ik werd er ook weer heel zenuwachtig van, omdat het allemaal goede sprekers waren." Vijf minutenlang moest de enige Zeeuwse vertegenwoordiger spreken over de cul tuurverschillen. Daarna stelde de jury vragen. „Ik had vooraf in enkele klassen van onze school mijn spreekbeurt gehou den. Daarna mochten de anderen ook vra gen stellen. Vandaag gingen de vragen een heel andere richting op. De jury was meer geïnteresseerd in mijn persoonlijke me ning. Ik heb geantwoord dat ik niet vind dat er veel cultuurverschillen zijn. Maar in algemene zin vind ik dat Fransen harte lijker zijn dan Nederlanders, gastvrijer ook." Ook al heeft ze gevoel voor de Franse taal, ze zal geen Frans gaan studeren. „Ik ga politicologie doen. Dat lijkt me een heel interessant vak." Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Als het de Zeeuwse bevolking menens is om geen vruchtbare landbouwgrond op te offeren voor natuurherstel van de Wes ters chelde, moet zij alert reage ren op de voorstellen van het vierde Scheldesymposium om ontpolderen weer in beeld te krijgen. Zowel de HID Rijkswa terstaat dr. H. Saeys, als de Commissaris van de Koningin drs. W. van Gelder zijn voor stander van ontpoldering waar bij zij het oog hebben op de He- dwigp older. Natuurherstel om verloren gegane slikken en on diep water terug te winnen wor den belangrijker geacht dan de economische belangen van de langs de Westerschelde gelegen agrarische bedrijven. Als door vaargeulverdieping (ten behoe ve van het economisch belang van Antwerpen) hogere water standen verwacht worden, zal Vlaanderen op eigen grondge bied maatregelen moeten ne men om de waterstanden ten oosten van Bath te reguleren. Nederland heeft immers niet gevraagd om verdieping van de Schelde. Gelukkig heeft de commissie Leemhuis, Hendriks en Kien- buis zich uitvoerig verdiept in de mogelijkheden tot natuur herstel. Wanneer de studie naai de ontwikkelingen in de Wester schelde over vijf jaar gepresen teerd wordt, is pas het ogenblik aangebroken om de toestand opnieuw in ogenschouw te ne men. Tot die tijd zal de bevolking van Zeeland er ver standig aan doen zich met hand en tand tegen ontpoldering te verzetten onder het motto ZEETOP: ZEEland Tegen Ont poldering. De politieke partijen zullen vóór de Tweede-Kamer verkiezingen aan de burgers duidelijk moeten maken of zij voorstander of tegenstander zijn van ontpoldering, zodat de Zeeuwen daar rekening mee kunnen houden bij het uitbren gen van hun stem. D. J. van der Have Marktplein 20 Kapelle door Lukas Fransen Ed de Held (53) is zes jaar wijkbemiddelaar in het Vlissingse middengebied. Hij is als ex-banenpooler inge stroomd in de nieuwe Wet In schakeling Werkzoekenden (WIW). Een vaste aanstelling zit er volgens hem nog steeds niet in. „Het werk wordt wel gewaardeerd door de gemeen te. Maar zodra het geld gaat kosten, wordt niet thuis gege ven. Hoe bedoelt u, misbruik maken van overheidsgeld door particulieren? De gemeente doet het zelf, maar dan met de banenpoolers." Officieel bestaan de banen poolers niet meer. Sinds janua ri zijn ze opgegaan in WTW. De Held heeft ook over deze nieu we wetsregel nog twijfels. „11? koester weinig hoop dat de fi nanciële situatie en de rechts positie van de banenpooler verbetert. Ik heb de afgelopen jaren al zoveel gehoord over eventuele verbeteringen. Nu wil ik het eerst wel eens zien. De gemeente gaat zichzelf echt niet dwingen om iemand voor vast aan te nemen." De ex-banenpooler vindt dat er voor hen te weinig is gere geld. „We hebben geen vol waardige CAO, bouwen geen pensioen op, hebben geen spaarregeling. Al die sociale verworvenheden worden er gens halverwege het traject verdonkeremaand. Als banen pooler heb je geen rechtsposi tie, dus ook geen zekerheid. Hoe vager het gehouden wordt, hoe makkelijker er op een goedkope manier van de banenpooler gebruik gemaakt kan worden. De enige regel is dat je in plaats van een uitke ring het minimumloon krijgt." Ervaring De Vlissinger rekent voor dat een banenpooler met een gezin ongeveer veertig gulden meer krijgt dan een uitkering. Zelf verdient hij 1.790 gulden per maand. „Soms denk ik wel eens 'waar doe ik het allemaal voor?' Aan de andere kant moet ik zeggen dat ik wel era- ring opdoe." Maar ervaring voor wat? De Held is 53 jaar en weet dat werkgevers niet op hem zitten te wachten. Het 'ervaring op doen' voelt aan als een smoesje van de gemeente om geen vol ledige beloning te hoeven betalen. „De banenpool is daarom niets meer dan mensen wellicht nuttig werk te laten doen voor een uitkering. Er zijn genoeg banenpoolers met directe collega's die hetzelfde werk doen, maar die achthon derd gulden in de maand meer verdienen." Maar waarom houdt de Vlis singer het dan toch zo lang vol? „In de banenpool is de wijkbe middelaar een van de beste ba nen. Ik heb vaste spreekuren en kan daarnaast zelf mijn werk indelen. Ook het contact met de mensen spreekt me erg aan. Je hoort van alles en bent voor veel buurtbewoners een ver trouwenspersoon. Ik behandel klachten over drugsoverlast, maar mensen ldagen ook wel eens over de behandeling bij de gemeente. Ik verstrek ook weer informatie over diezelfde ge meente. Dat maakt mijn baan boeiend. Verder onderhoud ik contacten met de politiek en instanties als de Riagg, de Blijf van mijn lij f huizen en woning- b ou wcorporaties Bushokje De Held staat niet alleen in de taken. In het wijkteam zitten naast de wijkbemiddelaar on der andere een wijkagent, een wijkambtenaar en wijkbe heerders. De Held: „Naai- aan leiding van klachten gaan we ter plekke kijken en proberen een oplossing te vinden. Dat is niet altijd even makkelijk. Mensen willen allemaal met de bus naar de stad, maar nie mand wil een bushokje voor zijn eigen deur hebben." De Vlissinger is overtuigd van het nut van zij n werk..Mensen krijgen meer vertrouwen in de politiek als hun klachten seri eus worden behandeld. Een volgende keer zullen ze ge makkelijker de wijkwinkel binnenstappen met hun pro blemen. Het is het herstel van de relatie tussen het verre stadhuis en de .bewoners." Wat De Held wil, is een nor maal dienstverband. „Ze hoe ven geen speciale gesubsidi eerde dingen te doen. Doe maar gewone, goedkope ba nen. Maar wel normale banen. Dan ben je van al dat dubbele gedoe af." In de laatste aflevering van de serie Gesubsidieerde Arbeid zegt mor gen de Goese sportbuurtwerker Willem Sterk dat er te weinig geld over is voor de sociale sector. Zijn college Peter Remijn beaamt dat. „Een nieuwe parkeerkelder tuint het van voorzieningen voorjonge- Banenpooler Ed de Held: „We hebben geen volwaardige CAO, geen pensioen, geen spaarregeling: dat alles worden ergens in het traject verdonkeremaand." foto Ruben Oreel door Edith Ramakers Niet aan alle eisen van de vakbonden is de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) tegemoet gekomen, maar toch zijn AB VAK AB O/N O V ON en CFO redelijk tevreden met het on derhandelingsakkoord dat on langs is bereikt. De leden van de bonden heb ben nog het laatste woord over de nieuwe CAO-Wet Inschake ling Werkzoekenden (WIW). In januari dit jaar werden de Ba nenpool, het Jeugd Werk Ga- rantieplan (JWG) en de Mel- kert 2 gebundeld in de nieuwe WTW. Vanaf dat moment leken de acties voor een betere CAO een nieuwe impuls te krijgen. De rechtspositie van de nieuwe WlW'ers moest verbeterd wor den. Banenpoolers en JWG'ers die vaak lange tijd voor werk gevers goedkope arbeids krachten zijn, eisen betere vooruitzichten op werk. Voor al het feit dat WlW'ers geen pensioen opbouwen en dat ze geen loonsverbetering krijgen, werden aandachtspunten. De gesubsidieerde arbeidskrach ten, voor een geplaatste kracht ontvangt de werkgever 17.000 gulden van het Rijk, voelen zich ondergewaardeerd. De hoofdlijnen van het jongste akkoord kómen neer op een uitloop in tien jaar naar 120 procent van het minimumloon. De VNG wilde vóór de onder handelingen niet verder dan 110 procent gaan. Voor ex-ba- nenpooler Ed de Held, die in dienst was voor peildatum 1992, geldt dat hij per 1 juli van dit jaar van 100 naar 109 pro cent van het minimumloon gaat. Over de pensioenregeling wordt geprobeerd in 1999 tot afspraken te komen. Voor de eerste keer worden overwerk en onregelmatig werk als extra gezien en gehonoreerd. doorConny van Gremberghe AARDENBURG - De Aarden- burgse duivenmelkers hopen dat de politie snel de dader van dc kattenmoorden weet te ach terhalen. Pas dan kunnen de duivenliefhebbers het beklaag denbankje verlaten waar ze nu al drie jaar in vertoeven. „We zijn het beu om voortdu rend als verdachten aange merkt te worden. De twaalf dui venmelkers die Aardenburg nog telt zijn dierenliefhebbers en distantiëren zich nadrukkelijk van deze affaire", zegt H. Cocquit. De Aardenburger woont in de Aardenburgse Landstra at, de straat waarin de afgelopen maanden katten en gros het loodje hebben gelegd, omdat een onverlaat hen vergiftigde met het landbouwgif Temïk. „Als er weer een kat verdwenen is, kloppen wildvreemde men sen bij mij aan met de vraag waar hun kat gebleven is. Ze ko men bij mij omdat ik de enige duivenmelker in de buurt ben. Geloof me, het is bijzonder ver velend om jaren achtereen be ticht te worden van iets waar mee je absoluut niks te maken hebt. Ik houd al 45 jaar duiven en in al die jaren heb ik één vogel verloren door een kat. Ook mijn collega's hebben zelden last van die beesten. Zou dat anders zijn, dan werd daar tijdens onze bij eenkomsten of bij onze vluchten zeker over gepraat, maar dat is nooit het geval geweest", bena drukt hij Ramp Voor de Aardenburgse duiven melkers dreigt de kattenaffaire uit te lopen op een ramp. De ver eniging De Bonte Duif is vol gens Cocquit mede door deze kwestie dit jaar ter ziele gegaan. „Daar komt nog bij dat de ge meente de bouw van duiven hokken bijzonder moeilijk TERN EU ZEN Kleding- en speelgoedbeurs - Peuterspeelzaal Bruintje Beer in Terneuzen houdt vrijdag 27 maart tussen 18.30 uur en 20.30 uur voor de 25ste keer een kin derkleding- en speelgoedbeurs in Het Rivierenhuis. maakt. Het gevolg van alles is dat we de aanwas van nieuwe leden kunnen vergeten en dat we voor onze wedstrijden moe ten uitwijken naar Eede en Sint-Kruis." Cocquit en de andere Aarden burgse duivensporters hopen net als de kattenliefhebbers in het dorp dat de politie snel de giflegger weet te achterhalen. „Ook wij zijn deze affaire meer dan zat", aldus Cocquit. HULST - Hoewel de verkeerssi tuatie op de Hulster Tivoliweg verre van ideaal is zullen voor het jaar 2002 geen aanpassingen plaatsvinden. In de commissievergadering Stads- en Dorpsontwikkeling kaartte onafhankelijk raadslid F. de Vries de veelvuldige be schadigingen aan op de Tivoli weg geparkeerde auto's aan en informeerde naar de mogelijk heid van parkeerhavens. Wethouder G. van de Voorde beaamde dat er regelmatig door passerende auto's en fietsers zij spiegels worden afgerukt. Hij wees op dat de weg inderdaad toe is aan een reconstructie en dat de huidige infrastructuur van 1935 dateert. Een recon structie van de weg, waar dage lijks zo'n 8.000 voertuigen pas seren, staat gepland voor 2002. „Het parkeren langs de Tivoli weg remt echter wel het verkeer af, de weg zou zonder die obsta kels onherroepelijk veranderen in een racebaan", constateert de wethouder. „Parkeerhavens zouden trouwens weinig rende ren omdat er extra gevaar komt door het in- en uitrijden van de parkeerplaatsen en bovendien kunnen door de aanwezigheid van bomen te weinig plekken gerealiseerd worden." Van de Voorde vindt dat er beter gewacht kan worden op een to- taalaanpak, omdat ter plaatse tegen die tijd ook de riolering vernieuwd moet worden. door Conny van Gremberghe AXEL - De Axelse wethouders J. M. van Scliaik (PvdA) en A van Waes (CDA) hebben van de Axelse raad steun gekregen om hun werk de komende vier jaar voox-t te zetten. PvdA en CDA door de zetel winst van beiden begin deze maand samen goed voor negen raadszetels, hadden de steun van de rest van de raad niet no dig om aan te blijven, maar toch hebben GPV, VVD en Lijst- Snoodijk het duo steun toege zegd voor de komende raadspe riode. De wethouders blijven de por- teuilles die ze de voorbije vier jaar beheerden ook de komende raadsperiode houden. Dat bete kent dat Van Waes verantwoor delijk is voor openbare werken en financiën en Van Schaik voor sociale zaken, onderwijs en cul tuur. Ook het takenpakket van burgemeester W. J. de Graaf blijft hetzelfde. PvclA-wethouder Van Schaik zei gistex-en dat de eenstemmig heid van bestuurlijk Axel ook vertaald zal worden in het be leidsprogramma voor de eerst volgende vier jaar. „Aanstaande maandag gaan we met de voltal lige raad, dus ook met de nieuw komers, aan tafel zitten om het collegeprogramma te bespre ken. We hopen dat dit door alle partijen wordt onderschreven", zei Van Schaik. Dat programma - dat overigens in concept al klaar is - zal weinig verrassingen bevatten. Uit gangspunt voor alle partijen is en blijft een ongewijzigd finan cieel beleid als het gaat om ge meentelijke belastingen. Dat betekent geen verhogingen en voorlopig ook geen invoering van een rioolrecht. Wel willen de partijen in Axel de komende ja ren het minimabeleid verder uitbouwen, een gedegen jeugd beleid ontwikkelen en meer aan gemeentelijke promotie gaan doen. door Marcel Modde TERNEUZEN - De Hema heeft bij de gemeente Terneuzen be zwaar aangetekend tegen de be perking die het warenhuis wordt opgelegd in het ontwerp- bestemmingsplan Steenen Beer in Terneuzen. De winkel is volgens die opzet de bestemming centrum-doel einden toegekend. Daaraan is echter een aantal voorwaarden gekoppeld dat indruist tegen de huidige situatie rond het win kelpand aan de Havenstraat. Een van die bepalingen is dat de vloeroppervlakte van elke ves tiging aan de Havenstraat, oos telijk van de Markt, niet groter mag zijn dan twaalfhonderd vierkante meter. Voor de front breedte geld een maximum van vijftien meter. Het pand dat de Hema bijna twee jaar geleden betrok, voldoet niet aan die re gels. De winkel is 76 vierkante meter groter en bijna twee keer zo breed als het ontwerpplan toestaat. „De beperking die het bestemmingsplan aan een wa renhuis als de Hema oplegt, lijkt mij niet zinvol en geen enkel doel dienend", reageert drs. A Heins van Hema Vastgoed BV op de visie van de gemeente Ter neuzen. Heins eist dat de ge wraakte passage uit het bestem mingsplan wordt geschrapt. Vestigingsmanager W. Rouw van de Hema in Terneuzen gaat er vanuit dat 'het misverstand' spoedig kan worden opgelost. „Zo niet, dan is er een probleem. Want volgens de letter van de wet zou dat betekenen dat we hier weg moeten. Dat kan, lijkt mij, toch niet de bedoeling zijn van de gemeente. Wij hebben die intentie in elk geval abso luut niet. We draaien naar volle tevredenheid. Ik hou het er maar op dat ze bij het opstellen van het plan een klein foutje hebben gemaakt." Het college van burgemeester en wethou ders doet binnenkort een uit spraak over de kwestie. (Advertentie) Meer licht op zolder? NgU Dan nu naar Pilaar voor een professioneel advies in dakramen! BOUWMATERIALEN ALBERT JOACH1MIKADE 33 GOES -TEL 0113-215401 Openingstijden ma t/m vrij: 8.30-17.30 za. 9.30-15 30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45