Zes ton aan steunfraude ontdekt Omstreden wethouder heeft beetje spijt PZC PZC Bewoners De Sterre onder nieuw dak Bewoner Terneuzen vecht voor behoud groen in Zuiderpark zeeland 11 Sociale recherche ontdekt fors aantal gevallen van misbruik uitkeringen Suggesties voor natuurfuncties in Nieuw-Othene Hulst beraadt zich op bijdrage busje De Sterre Auto van de weg in Hengstdijk Autoruiten vernield in Terneuzen Gentenaar dronken achter stuur Gevaarlijke stoffen in Axel Kat vermoedelijk vergiftigd Bouw complex Zuidzande hervat Politie deelt 42 bekeuringen uit Uitstel besluit aanleg rotonde vrijdag 20 maart 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - De sociale re cherche Zeeuws-Vlaanderen ui heeft het afgelopen kwartaal voor ruim zeshonderduizend gulden aan uitkeringsfraude opgespoord. Dat blijkt uit de kwartaalrapportage van de ge meenschappelijke dienst. Vol gens een woordvoerder gaat het om een extreem hoog bedrag, dat valt toe te schrijven aan een aantal grote zaken die werden opgelost. De grootste vangst deed de soci ale recherche bij een 34-jarige inwoner van de gemeente Hulst. De man liep in het oog omdat hij voor iemand met een uitkering in een opvallend dure auto reed. Onderzoek bracht aan het licht dat de man al sinds 1992 over een aanzienlijk vermogen be schikt en dat hij allerminst recht had op een uitkering. Berekend werd dat hij 155.000 gulden moet terugbetalen aan de ge meente. Ook de gemeente Hontenisse werd voor een omvangrijk be drag benadeeld. De recherche stuitte op een koppel dat niet als zodanig geregistreerd stond. De 52-jarige vrouw meldde zich in 1992 keurig aan bij de sociale dienst. Haar huisgenoot hield echter zijn adres in de Randstad aan, wat het tweetal op terugbe taling van 116.000 gulden kwam te staan. Ex-vrouw De Zeeuws-Vlaamse recherche werd door collega's in Rotter dam op het spoor gezet van een vermeende fraudezaak. Het ging om een man die officieel nog in de havenstad zou wonen, maar tussentijds bij zijn ex- vrouw in Terneuzen was inge trokken. De 30-jarige vrouw haalde zo onterecht ruim 90.000 gulden aan sociale uitkering binnen. Ook trof de recherche vier ge vallen aan van uitkeringsge rechtigden met een baan over de grens. Een 37-jarige Hulstenaar hield er in België zelfs een eigen bedrijfje op na. Als excuus voor het verzwijgen van zijn inkom sten, voerde hij aan dat die nihil zouden zijn. Een onderzoek be wees het tegendeel. De uitke ring werd stopgezet en de man moest 70.000 gulden retourne ren. Een 49-jarige inwoner van TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft met de inrich ting van de wijk Nieuw-Othene een prachtkans in handen om de natuur en recreatiemogelijkhe den te versterken. Natuurlief hebber J. Dieleman ziet moge lijkheden te over voor de aanleg van paddenpoelen, een bos tus sen de tunnel en de zeedijk en een mountainbikeparcóurs van zo'n tien kilometer evenwijdig aan de zeedijk. Serieuze mountainbikers moe ten voor het dichtsbijzijnde parcours naar Westerschouwen of het Franse Lille reizen. Ter- neuzen zou zich in dat rijtje kunnen voegen, doet Dieleman de gemeenteraad in een brief de suggestie. Hij ziet mogelijkhe den voor een route met de nodi ge klims en steile afdalingen tussen Othene en De Griete of van de nieuwbouwwijk in de richting van de Westerschelde- tunnel. sTegelijkertijd pleit hij voor de aanleg van poelen voor rugstreeppadden. Een jaar gele den trok hij ook als eens aan de bel bij de gemeente, maar daar op is zijn geen serieuze stappen ondernomen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Sas van Gent ging op ongeveer de zelfde manier te werk. Hij was bij zijn Belgische vriendin ingetrokken, van waaruit hij een bedrijf exploiteerde en op die manier onterecht 37.500 gulden toucheerde. Aanpak In het kader van een preventieve aanpak van uitkeringsfraude is één rechercheur de afgelopen zes maanden betrokken geweest bij voortgangsgesprekken van de afdelingen sociale zaken met cliënten. Daaruit bleek dat slechts zeven van de dertig be handelde gevallen integer wa ren. Tien verzoeken om een uit kering werden afgewezen. Van acht mensen werd de uitkering beëindigd en drie cliënten kre gen een lagere norm opgelegd. Een vroegtijdige signalering van misstanden moet strafver volging voorkomen, zo is de doelstelling. CLINGE - Het centrum voor verstandelijk gehandicapten De Sterre moet nog even wach ten op een besluit van de ge meente Hulst over de toeken ning van een bijdrage voor vervoermiddelen voor haar be woners. De Sterre had de raad om een subsidie van 26.000 gulden ge vraagd voor de aanschaf van een nieuw busje. Woordvoerder van het Koninklijk Nederlands Vervoer afdeling Zeeland, P. Cappendijk, vroeg namens taxi ondernemers uit de omgeving Hulst waarom De Sterre geen offerte had aangevraagd bij een taxibedrijf. Hij wees er op dat subsidie voor de aanschaf van een dergelijk voertuig een stuk concurrentievervalsing is naar professionele vervoerders. Zijn pleidooi vond het nodige gehoor bij de leden van de com missie financiën. CDA'er J. van Eek vroeg om het voorstel aan te houden zodat een goede afwe ging gemaakt kan worden tus sen de aanschaf van een bus j e en het vervoer door een taxibedrijf en vond daarin direct steun bij de overige raadsleden. De nieuwe moderne woningen op het terrein van De Sterre in Clinge. foto Charles Strijd door René Hoonhorst CLINGE - Tegelijk met kro kussen en andere voorjaars bloemen schieten op het ter rein van De Sterre, centrum voor mensen met een verstan delijke handicap, in Clinge dit voorjaar zes grote, moderne woningen uit de grond. Vier huizen zijn intussen al be woond en de overige twee wor den vóór het eind van de maand opgeleverd. Tegelijk met de laatste twee woningen zal de Sterredreef van nieuwe bestrating zijn voorzien en het pleintje ter hoogte van de kin- derboérderij klaar gemaakt. In de zes nieuwe woningen vinden 72 Sterrebewoners on derdak. Met het gereedkomen van de huizen is de eerste fase van de nieuwbouw achter de rug. Die was nodig omdat in de oude paviljoens begin jaren negentig betonrot werd vast gesteld. De plannen voor nieuwbouw werden vorig jaar nog enigszins herzien en aan gepast aan de wensen van de verstandelijk gehandicapten zelf. De zes woningen zijn door scheidingswanden in tweeën gesplitst. Alleen door de grote gezamenlijke woonkeukens voor alle twaalf bewoners blij - ven de huizen een eenheid. Grotere eigen kamers komen tegemoet aan de belangrijkste wens van veel bewoners: meer ruimte (en dus privacy) om al leen te zijn of mensen te ont vangen. Bedoeling is dat een groot deel van de centrumbe woners een 'normaler' leven gaat leiden door in een gewoon huis te wonen en bij toerbeurt te moeten koken en bood schappen te doen; Ook houden de bewoners zelf de, ook net aangelegde, tuinen zoveel mo gelijk bij. De herinrichting van de Sterredreef - en later de Kapelledreef - moet het insti tuut meer bij het dorp Clinge betrekken. Het terrein van De Sterre moet als een gewone wijk van het dorp worden ge zien. De eerste bewoners van de nieuwe huizen reageerden 'zeer enthousiast', zegt Sterre- directeur J. Biegstraaten. Hoewel de laatste twee wonin gen ook vóór Pasen door be woners worden betrokken, verwacht cle directeur dat het wel zomer is alvorens een offi cieel openingsfeest op het programma staat. Met de inge bruikname van de zes pavil joenwoningen en twee vrijstaande huizen in de Ter- neuzense Nassaustraat, waar al sinds enkele maanden twaalf verstandelijk gehandi capten wonen, is de eerste fase van de vernieuwing van De Sterre afgerond. De komende jaren zullen nog vele bouwactiviteiten in Clin ge en elders plaatsvinden. Tij dens de tweede bouwfase, die later dit jaar moet beginnen, zullen ondermeer verschillen de onderkomens voor nog eens een kleine honderd bewoners verrijzen op het centrum ter rein in Clinge. Daarnaast moeten ook het activiteiten- centrum, de keuken en de technische dienst nog op ande re plaatsen worden onderge bracht. De totale kosten van de herinrichting van centrum De Sterre in en buiten Clinge worden geraamd op 35 tot 40 miljoen gulden. door Pascalle Cappetti Toen door het CDA-bestuur aan zijn integriteit werd getwijfeld, was de maat vol. Renaldo de Mul uit Philippine stapte daags na de verkiezingen vier jaar geleden, kwaad op uit een vergade ring van de partij. Hij stond blijkbaar alleen in zijn mening dat het CDA een coalitie met PvdA en Gemeentebelan gen Groot Sas niet uit de weg moest gaan. De volgende dag besloot De Mul met J. Platschorre en L. Marquinie het nieuwe college te vormen. Die stap werd hem op zijn zachtst gezegd, niet in dank afgenomen. Hij werd geroyeerd als CDA-lid en moest de afgelopen vier jaar als onafhankelijk wethouder ver der. Nu, zestien jaar nadat hij in de raad kwam, en 31 jaar nadat hij zijn eerste schreden in de politiek zette, keert hij de raad definitief de rug toe. De Mul (57) vindt het mooi geweest: „Op de plaats rust." Om zonder overleg in het college te stappen, dat riekt naar rancu- ,,Nee,nee,nee, dat was het niet. Ik vond gewoon dat het CDA na twaalf jaar in de oppositie weer mee moest regeren. Een dergelijke coalitie was de keer daarvoor afgeketst op de personen. Misschien was het niet zo verstandig om na de opmerking van de afdelings voorzitter dat hij twijfelde aan mijn in tegriteit, kwaad uit de vergadering weg te lopen. Excuses van zijn kant waren wellicht genoeg geweest om het conflict te lijmen. Maar het was een no-return- punt. Ik kon en wilde niet meer terug. Spijt van de beslissing om het wethou derschap te aanvaarden, heb ik nooit gehad, wel van het feit dat ik niet eerder openheid van zaken heb gegeven." U heeft altijd gezegd dat u in het belang van het CDA handelde? „Ik deed het in het belang van de ge meente. Natuurlijk had ik kunnen lde- zen om de eer aan mezelf te houden en er de brui aan te geven. Maar dat vond ik niet eerlijk tegenover de ldezer, ik had tenslotte niet voor niets 150 voorkeur stemmen. De basis voor de breuk met het CDA was al vóór de verkiezingen gelegd. De vorming van het college stond daar eigenlijk los van. Ik had me aanvankelijk, uit onvrede met de hele gang van zaken, niet eens verkiesbaar willen stellen, maar op aandringen van de partij had ik dat toch gedaan. Ze hadden me nodig. Of beter gezegd: ze hadden iemand uit Philippine nodig. Maar het zat me al niet lekker, toen mij n fractiegenoten tegen het opknappen van het Havenplein uit Philippine stemden. Dat was niet volgens af spraak! Daar kwam bij dat Lucien van Waes zonder overleg met de fractie aan de kant gezet was als fractievoorzitter. Bovendien kreeg ik een papier onder mijn neus geschoven, dat ik zou moeten De Mul: „De basis voor de breuk met het CDA werd al voor de verkiezingen gelegd." CDA, en trouwens ook de WD, zich nooit tijdens commissies volksgezond heid en cultuur hebben laten zien. Ze schitterden door afwezigheid. Dat be schouw ik als een gemiste kans. Zelf heb ik nooit rancune gehad, ondanks dat ik veel heb moeten aanhoren. Ter men als Mezersbedrog", politiek ver raad: als dat wordt gezegd, doet dat pijn." Men deed weieens geringschat tend over uw magere portefeuil le? tekenen, waarin stond dat we bij stem mingen altijd met de fractie moesten meegaan. Daar kon natuurlijk geen sprake van zijn." Kijkt u met gemengde gevoelens terug op de vier jaar als wethou der? „Het begin was natuurlijk moeilijk. Maar daarna draai je gewoon mee en gaat het niet meer om de persoon, maar om de inhoud. Ik heb altijd geprobeerd mens onder de mensen te zijn. Blijkbaar is dat ook gelukt, want laatst M-eeg' ik dat compliment van iemand. Dat is toch leutig'. Een voordeel van onafhan kelijk zijn, is dat je verder komt dan de fractiekamer, je moet er zelf op af, zelf naar mensen luisteren - ook naar je te genpartij - zelf adviezen inwinnen. De situatie was verre van onwerkbaar. Er was zeker openheid. Dat sommigen er geen gebruik van maakten, is aan hen. Daarom vind ik het jammer dat het „Dat is niet terecht. Kijk om je heen. Moet je eens kijken wat er allemaal in gang is gezet! De rioleringswerken in Philippine en Westdorpe, het herstra- tingsplan, de groenvoorzieningen, de aanleg van het voetbalveld, de realisa tie van inbreilocaties. Neem ook de Graafjansdijk. Openbare werken is geen flauwe jongen. Daar heb ik toch de nodige centjes voor losgekregen. Na het overlijden van wethouder Marquinie kreeg u er zijn porte feuille sociale zaken bij. En direct werd u geconfronteerd met een actie van uitkeringsgerechtigden tegen het onrechtvaardige mini mabeleid van de gemeente. „Ja, ik kreeg er een stoot werk bij. Maar dat geeft niets. Ik heb me razendsnel moeten inlezen. In dat opzicht is het wel jammer dat dat nu al ophoudt. Ik had foto Charles Strijd graag dit soort zaken afgemaakt. Vier jaar is te kort, ja. Maar 31 jaar is niet niks." Hoe bent u destijds in de politiek terecht gekomen? „Puur uit maatschappelijke betrok kenheid. Mijn broer, die wethouder is geweest in Axel, noemde me wel een linkse KVP'er. In die tijd draaide ik vooral op bestuurlijk niveau mee: het algemeen en dagelijks bestuur van de KVP, later vanhet CD A bestuurslid van de Kamer kring Zeeland, van de Kring Hulst. Ik stond aan de wieg van de fusie tussen de KVP, ARP en CHU in Sas van Gent. Ben zelfs nog voor de KVP kandi daat geweest voor de provinciale sta ten. Tweehonderd stemmen voor een beginneling, da's toch niet slecht. Met een bus en geluidsinstallatie trokken we de provincie door om campagne te voeren. Een mooie tijdDe confessione len, de voorlopers van het CDA, waren in de raad Sas van Gent altijd aan de macht geweest. Maar toen het CDA in de raad kwam, kwamen we gelijk in de oppositie terecht. Een goede leerstoel. Je leert kritischer de stukken te bekij ken. Tegenstemmen om het tegenstem men was echter niet mijn stijl. Wat goed is, mag je ook durven zeggen. Om die re den wilde ik ook graag de coalitie met PvdA en GGS aan. Om die constante 7- 6 stemverhouding te doorbreken. Ik moet vier jaar later tot mijn spijt zeg gen, dat dat niet is gelukt. HENGSTDIJK - In een bocht in de Hengstdijkse Zuidweg raakte woensdagavond een 20-jarige autobestuurder uit Zaamslag van de weg. De man was de controle over zijn auto kwijtgeraakt en belandde in een sloot. De bestuurder liep bij het ongeluk een hoofdwond op die door een arts behandeld moest worden. De auto werd aanzienlijk beschadigd. TERNEUZEN - Van een in de Terneuzense Zeldenrustlaan geparkeerde auto werd woensdagavond een ruit vernield. De 49-jarige man die aangifte deed, kon geen schadebedrag noe men. Er werden geen spullen vermist die in de auto lagen. Eer der sneuvelden tussen 18 en 22 februari vier autoruiten in de zelfde buurt. De politie surveilleert extra in de wijk, te meer omdat de Zeldem-ustwijk bekend staat als 'probleemwijk', waar regelmatig sprake is van vernielingen en inbraken. TERNEUZEN - Een 51-jarige Gentenaar kreeg donderdag middag in de Terneuzense Westkolkstraat een dagvaarding van de politie. Hij had ruim twee keer de toegestane hoeveel heid alcohol genuttigd. AXEL - Een 33-jarige chauffeur uit Koewacht kreeg donder dagochtend een procesverbaal van de politie omdat hij met zijn vrachtwagen met gevaarlijke stoffen door de bebouwde kom van Axel reed. Hij vervoerde de stoffen argon en stikstof. KLOOSTERZANDE - Een gezin uit Kloosterzande trof woensdag zijn kat dood aan. Het dier. dat gevonden werd in een tuin in de Cloosterstraat, is vermoedelijk vergiftigd. ZUIDZANDE - De gemeente Oostburg' heeft aannemingsbe drijf firma Brugge in Breskens de opdracht gegeven het mul tifunctioneel centrum in Zuidzande af te bouwen. De oor- spi'onkelijke aannemer had met financiële problemen te kampen en gaf de opdracht daarom terug. Het werk lag enkele weken stil. Maar Brugge is inmiddels opnieuw aan de slag ge gaan. Het centrum kan pas op 29 mei worden opgeleverd en kort daarop in gebruik worden genomen. Het was aanvanke lijk de bedoeling de werkzaamheden in april af te ronden. Het gemeentebestuur heeft besloten het complex voorlopig door de gemeentelijke diensten te laten beheren, Het voornemen om het beheer aan de dorpsraad over te dragen moest worden losgelaten. De dorpsraad ziet geen mogelijkheden om het centrum goed te beheren. Toekomstige gebruikers van het multifunctioneel gebouw M'ijgen binnenkort een uitnodiging van de sectie welzijnszaken van de gemeente om afspraken te maken over het gebruik. TERNEUZEN - Bij diverse verkeerscontroles donderdag door heel Zeeuws-Vlaanderen moest de politie 42 keer een procesverbaal opmaken. De controles werden gehouden op de Rijksweg N58 en N61, op de Bellamystraat en de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneuzen. Ook op de Vaartwijk in Axel was de politie aanwezig. Zo'n 100 auto's en 45 bromfietsen werden van de weg gehaald. De meest voorkomende overtredingen waren technische mankementen aan de voertuigen en het niet dragen van een helm of autogordel door Marcel Modde TERNEUZEN - Het is een wan beleid van de eerste orde, vin den dr. R. Ciampricotti en zijn advocaat W. Boetzelaar. Want waarom zou je een park te grab bel gooien aan de bouw van nog meer bungalows, terwijl er toch al zoveel leegstand is in Terneu zen? Nee, zegt de gemeente, het plan Parkhove voorziet in een andere behoefte dan de be staande woningbouwplannen binnen de gemeente. Bovendien is het geld nodig om de grond- transacties (privatisering van de terreinen) met de plaatselijke voetbalvereniging sluitend te maken. Het standpunt van Ciampricot ti is helder. De kap van 85 bomen en kleiner groen achter zijn wo ning moet koste wat het kost worden voorkomen. Niet dat hij nu zo'n fanatiek voorvechter is voor alles wat groeit en bloeit, maar-gewoon omdat hij zich daarmee in zijn privacy voelt aangetast. Toen hij en zeven van zijn buren en medestanders ja ren geleden hun prijzige stulpje aan de rand van het Zuiderpark betrokken, had de gemeente hen geen enkel voorbehoud ge maakt omtrent het bewaren van het oorspronkelijke karakter van de enige flinter park die de stad rijk is. Toen mei vorig jaar onaangekondigd de kap van bo men begon, grepen ze dan ook ogenblikkelijk in. Op last van de rechtbank^staak- te de gemeente de werkzaamhe den. Voor alle zekerheid werd de procedure rond de gewraakte kapvergunning nog maar eens helemaal overgedaan. De 'groep Ciampricotti' spande tussen tijds een bodemprocedure aan bij de bestuursrechter. Gisteren diende het schorsingsverzoek (voorlopige voorziening), waar in naar verwachting vandaag (vrijdag) een uitspraak wordt gedaan. Daags eerder mochten de bezwaarmakers hun stand punt ook nog eens komen toe lichten op een hoorzitting van de gemeente. Voordeel Beide partij en hebben het volste vertrouwen dat de kwestie in hun voordeel afloopt. De ge meente omdat zij ervan over tuigd is dat (achteraf) de grootst mogelijke zorgvuldigheid is be tracht én zich inmiddels voor 20 van de 23 kavels gegadigden hebben gemeld. Bovendien ga ven Gedeputeerde Staten no vember vorig jaar een verkla ring van geen bezwaar af voor de bouw van de zeven eerste bungalows. Ciampricotti en zijn raadsman daarentegen verwachten dat de rechtbank het omhakken van bomen ten gunste van een slui tende exploitatie van het bouw plan nimmer zal accepteren, te meer omdat met de eventueel toekomstige bewoners niet over alternatieven voor behoud van de groengordel is gesproken. Een exploitatie die voor een deel weer ten koste gaat van de toch al geringe belangstelling voor de nieuwbouwwijk Othene. Een ander zwak punt, aldus Ciamp ricotti. Overlast „Ik ken mensen die hun optie op een woning in Nieuw-Othene hebben laten schieten toen ze hoorden van het plan voor het Zuiderpark. Terneuzen snijdt zo in haar eigen vingers." Hij vraagt zich af of de gegadigden wel zijn ingelicht over de over last die ze kunnen ondervinden van de voetbalvelden. „Ik zit er nu nog tachtig meter vanaf en kan op zondagochtend al niet rustig uitslapen. Als mensen hier denken te gaan wonen voor hun rust op de momenten dat ze dat nodig hebben - dus in het weekeinde - komen ze bedrogen uit." TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben hun voorstel voor aan leg van een rotonde op het kruis punt Guido Gezellestraat/Oude Vaart/Alvarezlaan terugge trokken. Aanleiding voor uitstel van de besluitvorming is de reeks be denkingen tegen het plan die vorige week werden aangevoerd in de commissie openbare wer ken en verkeer. Bij die gelegen heid pleitte de landelijke fiet sersbond ENFB pleitte voor de invoering van een voorrangsre geling voor fietsers, inclusief een uniforme aanpassing van de situatie op de reeds bestaande verkeerspleinen binnen de ge meente. Het college laat een na der onderzoek verrichten naar de gewenste situatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43