Weren varkenshouder moeilijker Radiotientje blijft een radiotientje Nu f30,-gratis beltegoed. Extra bij Libertel iZi.® Hydro Agri bouwt koolzuurgasfabriek Door de knieën en dan een boogje Architecten hadden in 1997 een topjaar Fileparkeren blijkt grootste probleem oudere weggebruiker Raad van State twijfelt aan plicht om milieu-effecten te meten Zieke zeehond op strand bij Haamstede Dronken tweetal bezorgt politie Goes onnodig werk 'Nu bel ik tegen het standaardtarief. Volgende week tegen Piek Dal tarief. Heel ïZï: EHBO houdt manifestatie zeeuwse almanak Arm beest door Conny van Gremberghe SLUISKIL - Kimstmestfabri- kant Hydro Agri Sluiskil is de ze week begonnen met de bouw van een nieuwe koolzuurgasfa- briek. De nieuwe prodijctie-eenheid vergt een investering van 25 miljoen gulden. In de loop van dit jaar is de fabriek, waar de reststoffen van de ammoniak- productie verwerkt worden om toegepast te kunnen worden in de voedingsmiddelen-indu strie, operationeel. Nieuwe ba nen levert de koolzuurgasfa briek niet op, wel behoorlijk wat indirecte werkgelegen heid. Op het terrein van HAS staan volgens J. van Damme, manager milieu en veiligheid van Hydro Agri, al drie kool zuurgasfabriekjes. De vierde is nodig om de productiviteit op te kunnen vijzelen. ,,De kool zuurgas-productie past in het kader van de diversificatie van onze activiteiten. We zijn wel iswaar kunstmestfabrikant, maar de sector waarin we ope reren is nu niet bepaald de makkelijkste. Kun je als con cern je activiteiten verbreden door je reststoffen te gebruiken voor winstgevende doeleinden, dan moet j e dat niet nalaten om te doen", aldus Van Damme. door Arjan Schuiling en Theo Giele DEN HAAG - De Raad van Sta te dreigt de provincie Zeeland en de gemeenten een wapen uit handen te nemen in hun pogin gen grote varkensmesterijen van hun grondgebied te weren. Raad van State-rechter E. Berg uitte donderdag grote twijfel over de rechtsgeldigheid van de provinciale verordening die varkenshouderijen met meer dan duizend mestvarkens ver plicht een milieu-effect-rap portage (mer) te overleggen. Het ontbreken van een mer was voor de gemeente Tholen reden HAAMSTEDE - Op het strand bij Nieuw-Haamstede is don derdagmiddag een zieke grijze zeehond gevonden. Het dier is overgebracht naar het opvangcentrum voor zee honden in Pieterburen. Grijze zeehonden zijn in Zee land een zeldzame verschijning, aldus een medewerkster van Pieterburen. De dieren komen vooral voor aan de Engelse oost kust en er is een kolonie in de Waddenzee. Volgens haar ver keerde de zeehond in een slechte conditie toen hij werd gevon den. om de aanvraag voor zeven mes- terijen - samen goed voor hon derdduizendvleesvarkens - niet in behandeling te nemen. Na mens de aanvragers eiste mr. J. van Groningen dat Tholen de aanvraag alsnog binnen twee weken afdoet. Rechter Berg wees de gemeente er gistermorgen op dat in deze gevallen twee criteria van be lang zijn bij het voorschrijven van een mei-. Is er sprake van een verontreinigd gebied of is er sprake van een gebied met een uitzonderlijke natuurwaarde. Gemeentewoordvoerder C. Stouten erkende dat bij de ze ven aanvragen in zijn gemeente aan geen van die twee criteria wordt voldaan. Niettemin voel de het bestuur van de gemeente Tholen zich verplicht de provin ciale verordening na te leven en de vergunningaanvragen niet in behandeling te nemen zonder mer-rapport. Oppervlaktewater Een woordvoerder van de pro vincie zei gistermiddag na de zitting in een reactie dat het op pervlaktewater in bijna de hele provincie te veel nitraat bevat. De hele provincie kan dus als verontreinigd gebied worden beschouwd en dus is de mer- plicht volgens hem wel van toe passing. Mocht de mer-plicht voor varkenshouders met meer dan duizend dieren vervallen, dan betekent dit volgens de pro vincie niet dat de deur wagen wijd openstaat. De mer is slechts een aanvullende voor waarde, bedoeld om aanvragen GOES - Twee Dordtenarenheb ben in de nacht van woensdag op donderdag de politie inge schakeld omdat zij hun auto waren kwijtgeraakt. Enigszins aangeschoten spraken zij op de Grote Markt enkele agenten aan. De mannen zeiden zeker te we ten dat zij hun auto eerder op de dag op de markt hadden gepar keerd. Het vermoeden rees dat de wagen gestolen zou zijn en op het bureau werd aangifte ge- Naast het ili standaardtarief nu ook Piek Dal-tarief. Libertel kwam als eerste me zonder abonnement. En maakt dat het standaard gesprekstarief, kunt u ook kie Zo belt u 's avonds en in het weekend al voo En u bent vrij om van tarief te wisselen v flexibel. Heel iZi. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnd# punten gratis Libertel OSOO 05 60. iZi. Oftewel mobiel bellen ïu nog flexibeler. Want naast en voor 'n Piek Dal-tarief, r f 0,75 per minuut. /anneer u dat uitkomt. Heel rkoop- LIBERTEL zorgvuldiger af te kunnen we gen. Van Groningen, die de zeven varkenshouders uit Brabant en Zeeland vertegenwoordigde, stelde dat Gedeputeerde Staten van Zeeland de grens voor de mer-plicht bewust zo hebben gekozen (duizend mestvai'kens) dat zij allen nog net onder die plicht vallen. Van Groningen is het met rechter Berg eens dat de wettelijke basis voor een mer- plicht ontbreekt. Zelfs als de ge meente Tholen alle aanvragen van zijn cliënten zou honoreren, dan bestaat er in Zeeland nog altijd een mesttekort en zullen Zeeuwse akkerbouwers mest blijven importeren, aldus van Groningen tijdens de hoorzit ting in Den Haag. Inmiddels hebben GS aan vijf van de zeven cliënten van Van Groningen ontheffing van de mer-plicht verleend. Burgemeester en wethouders van Tholen willen, alvorens op de aanvragen te beslissen, eerst afwachten of die ontheffingsbe- sluiten onherroepelijk worden. De advocaat wil daar niet op wachten en een uitspraak van de Raad van State forceren waarin B en W worden verplicht binnen twee weken de aanvra gen af te doen. De Raad van State doet op 26 maart uitspraak. daan. Even later werd toch nog gezocht in het centrum van Goes, en jawel: de wagen stond op een ander, veel kleiner, plein, aan de Koningsstraat. Eén van de mannen, die inmiddels we gens overmatig alcoholgebruik een rijverbod van zeven uur had gekregen, hield vervolgens bij hoog en bij laag vol dat de wa gen zonder hulp van de auto sleutel of van een afstandbedie ning van de Grote Markt naar het andere plein was verplaatst. Nauwkeurig worden de afstanden van de concurrerende zwarte en bruine ballen tot het belangrijke witte balletje gemeten: het kan een winst of verlies betekenen van twee punten. foto Charles Strijd door Bianca Abrahamse SAS VAN GENT - „Door de knieën, één hancl op de knie, hoofd op en bips achter uit. Stabiel staan en dan een sierlijke zwaai met je arm, dat is het belangrijk ste." O. Rombout van koersbalvereniging Groot Hulst-Glinge ontvouwt de ideale houding voor een koersbalspeler. Ge spannen volgt hij de beslissende worp van de tegenpartij. De zwarte bal komt ge vaarlijk dichtbij het kleine witte balletje. Maar niet dichtbij genoeg. Rombout slaakt een zucht van verlichting. „Geluk kig, we hebben van deze ploeg gewonnen. We staan nog steeds bovenaan de lijst." Donderdag wordt in de sporthal van Sas van Gent voor de negende, keer het Zeeuws-Vlaamse koersbaltoernooi ge houden. Zo'n 260 senioren zijn uit de hele regio toegestroomd om de befaamde Ro ger Spuessens-beker (oprichter koersbal toernooi, red.) in de wacht te slepen. Uit 21 verenigingen worden 43 teams van vier personen samengesteld. De leeftijd van de deelnemers varieert van 40 tot 87 jaar. Bij het koersbal draait alles om een klein, wit balletje. De koersballer staat voor een acht meter lange, groene mat waarop twee witte lijnen zijn gekrijt. Het balletje moet over de verste lijn worden gegooid. Is dat gelukt, dan heeft het team alvast één punt binnen. Vervolgens is het zaak dat de vier bruine en vier zwarte ballen het witte bal letje zo dicht mogelijk naderen. Elke bal die het dichtstbij terechtkomt, levert twee punten op. Maarzo is dat ook bij de tegen partij, zij kunnen op die wijze punten 'wegkapen'. Bij elk 'potje' zijn er twee teams van vier mensen die moeten spelen. Zij krijgen elke twee bruine of twee zwar te ballen toegewezen. De kapiteins van de beide teams moeten samen 'uitvechten' wie de winnaar is. Als zij er samen niet uitkomen, loopt scheidsrechter R. Her- wegh nog altijd rond met zijn meetlint. „Meestal is het snel geregeld en zijn er geen discussies", verzekert hij Zwaartepunt „Het moeilijke aan het koersbal is om de bal juist te koersen", vertelt J. 't Gilde, die speelt voor 't Zwaantje uit Terneuzen. „De bal heeft een ingebouwd zwaarte punt, dus je moet met een boogje gooien. Sommigen kunnen er recht mee gooien. Hoe ze dat doen? Ik bekijk altijd strate gisch met welke hand ik moet gooien. Je hebt inzicht nodig voor dit spel. Span nend is het zeker. Tot de laatste bal toe is het spel onvoorspelbaar." De ploeg Clinge 1 mag uiteindelij k de wis selbeker mee naar huis nemen. Klooster- zande 1 eindigt op een tweede plaats, Westdorpe 2 op de derde. De poedelprijs, een tinnen bord, is voor het team Westdor- pel.Datis hekkensluiter met nul punten. door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De provincies vol doen niet aan het verzoek van de regionale omroepen om het 'ra diotientje' met een rijksdaalder te verhogen. De provincies wil len geen lastenverzwaring voor de burgers. Die moeten immers ook al tien gulden voor de regio nale televisie betalen, vinden zij. Staatssecretaris A Nuis (Cul tuur) ziet daarom geen nut in het aanpassen van het Mediabesluit opdat de provincies 12,50 voor de radio kunnen vragen. Hij probeert wel via het Commissa riaat voor de Media inzicht te krijgen in de financiële situatie van de radio-omroepen, het hij gisteren weten tijdens een over leg met de mediaspecialisten in de Tweede Kamer. De Stichting Regionale Omroep Overleg en Samenwerking (ROOS) verzocht Nuis in een brief het radiotientje met ƒ2,50 te verhogen omdat de regionale radio-omroepen anders in de problemen zouden komen. Al sinds 1988 staat de radio-bij drage vast op tien gulden terwijl de kosten voor de omroepen, bijvoorbeeld de lonen, zijn ge stegen, aldus ROOS. De provincies, verenigd in het Interprovinciaal Overleg, stel len dat verhoging van de radio opslag negatieve gevolgen heeft voor dunbevolkte provincies zoals Zeeland en Friesland. Die krijgen nu extra geld uit de pot voor de algemene omroep. De radio-tientjes zijn niet genoeg om een volwaardige radio-zen der in de lucht te houden. Door de wijze van financiering zou die extra aanvulling omlaag gaan als de opslag wordt ver hoogd. De Zeeuwse gedeputeer de G. de Kok heeft er nooit voor gevoeld het radio-tientje te ver hogen. De regionale televisieomroepen en de STER, de reclameorgani satie voor de landelijke publie- VLISSINGEN - Architecten hebben vorig jaar een record aan nieuwe opdrachten ont vangen. De ontwerp-op- drachten voor particulieren, bedrijven en overheidsin stellingen in Zeeland verte genwoordigen gezamenlijk een bouwwaarde van 624 miljoen gulden, meer dan een verdubbeling ten opzichte van 1996. Uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt dat 1997 een topjaar is geweest voor ar chitecten. De waarde van al le nieuwe opdrachten in Ne derlandbedroeg 24,7 miljard gulden. In 1996 bleef de bouwwaarde op 20 miljard gulden steken. De woningbouw-opdrach- ten die in 1997 vanuit Zee land zijn verstrekt vertegen woordigen een bedrag van 351 miljoen gulden. Het Zeeuwse bedrijfsleven heeft nieuwbouwplannen laten uitwerken waarvan de uit eindelijke realisering 102 miljoen gulden kost. Over heidsinstellingen hebben ontwerp-opdrachten gege ven waarmee 133 miljoen gulden is gemoeid. De aange vraagde herstel- en ver bouwplannen zijn goed voor 38 miljoen gulden. doorOndine van der Vleuten VLISSINGEN - Fileparkeren is het ergste. Daarna komen voor rang geven, zien wat de andere weggebruikers doen, verkeers pleinen en rotondes en korte in- voegstroken. Dat is de top vijf van moeilijkheden die 50-plus- sers in de auto ondervinden. Veilig Verkeer Nederland (WN) hield een enquête onder oudere automobilisten, die volgens Zeeuwse cijfers tot de kwetsba re verkeersdeelnemers behoren. In 1996 kwamen vijftien 50- plussers om het leven in het ver keer en werden er 92 in het zie kenhuis opgenomen. Eén op de 25 ondervraagden was de afge lopen drie jaar bij een ongeval betrokken. In 1997 heeft de WN zo'n 1500 senioren voorlichting gegeven over veiligheid in het verkeer. De vereniging raadt senioren aan gebruik te maken van op friscursussen en seniorenritten die in Zeeland gegeven worden Dit omdat uit het onderzoek blijkt dat bij de meèste rijbe wijsbezitters in de loop der ja ren ook wat praktijk betreft aardig wat fouten insluipen en nieuwe regels onvoldoende be kend zijn. „Het is goed dat ze dat doen bij oudere mensen", zegt de Vlis- singse C. Pot (70), „Zelf hou ik de verkeersregels altijd bij. Zo als laatst, ergens bij Goes, ik dacht wat is dat voor een bord? Nooit eerder gezien. Ik heb het nagekeken in de lesboekjes van mijn kleinkinderen. Voorsorte ren had ik ook nooit geleerd, dat was net na de oorlog nog niet zo nodig blijkbaar. Daar heeft mijn kleindochter me op attent ge maakt." Andere conclusies uit het on derzoek zijn dat 85 procent van de senioren een rijbewijs bezit en dat meer dan de helft het rij bewijs al tussen de 27 en de 40 jaar heeft. Ongeveer de helft ge bruikt medicijnen, vaak voor hart- en vaatziekten. Tenslotte blijken vooral bij het overste ken relatief vaak ouderen het slachtoffer te zijn. Dat zou vol gens WN kunnen komen door slechtere ogen, waardoor de snelheid van medeweggebrui kers minder goed kan worden ingeschat. De ondervraagde 179 ouderen geven zelf ook aan vaak moeite te hebben met het waar nemen van andere weggebrui kers. Het advies is dan ook. jaarlijks de ogen te laten contro leren. C. ten Haken vindt dat voor zichzelf in ieder geval niet no dig. „Ik ben 84 en ik rij al zestig jaar perfect auto. Ik kan het met mijn ogen dicht. Mijn reactie vermogen is uitstekend en mijn ogen ook." Hij wil graag een kanttekening zetten bij de aan bevelingen van WN. „Eigenlijk is het onbillijk. Er zijn genoeg jongeren die onvoorzichter zijn dan al die ouderen bij elkaar. Ik geloof, als je statistisch kijkt, dat er bij de oudjes minder aan te merken is dan bij vele jonge ren. Zo'n Marco Bakker bij voorbeeld, dat zou een oudje nooit doen. Niet dat hij zó jong is, maar het is een jonge streek geweest om zo weg te rijden." VVN stelt overigens dat een op friscursus van tijd tot tijd voor alle weggebruikers een zinvolle zaak zou zijn. Slachtoffers Uit de Zeeuwse cijfers blij kt ook dat van de 41 doden die in 1996 te betreuren vielen, er binnen de leeftijdsgroep vijftig jaar en ou der vijf als fietser om het leven kwamen. C. Pot rijdt weliswaar al vanaf haar zeventiende auto, maar pakt toch bij voorkeur de fiets. „Dan voel ik me behoorlijk kwetsbaar. Het lijkt soms net of automobilisten je niet zien. Wandelaars ook trouwens. Dan denk ik: ben ik er nog of ben ik een of andere geest. Net of ze door je heen willen of denken: zo'n oud mens, daar kun je best overheen." KOEWACHT - Het EHBO-dis- trict Zeeland houdt zaterdag 21 maart de jaarlijkse manifestatie in het gemeenschapscentrum De Vlaschaard in Koewacht. In samenwerking met de plaatse lijke EHBO-vereniging Sint Ludwina staan vanaf 13.30 uur hulpverleningswedstrijden op het programma. De deelnemende teams zijn af komstig uit Clinge, Graauw, Terhole, Sint Jansteen, IJzen- dijke, Philippine, Lamswaarde, Nieuw-Namen en Koewacht. De hulpverleners krijgen zowel theoretische als praktische op drachten onder ogen. Bij het af werken van ongevallen funge ren leden van de Lotusgroep als slachtoffer. De prestaties wor den beoordeeld door deskundi ge juryleden. De in de eindrang schikking als eerste en tweede geplaatste teams plaatsen zich voor deelname aan de nationale titelstrijd, zaterdag 4 april in Vinkeveen. Advertentie ke omroep, zijn het eens gewor den over samenwerking. De STER biedt haar landelijke ad verteerders de mogelijkheid in de regio op de beeldbuis te ver schijnen. In mil daarvoor krijgt de STER provisie. Zo wordt concurrentie tussen de publieke landelijke en publieke regionale omroepen voorkomen. Het voordeel voor de landelijke ad verteerder is dat hij via één loket zaken kan doen. Gedwongen Nuis dwong de regionale om roepen tot samenwerking met de STER. De regionale omroe pen snoepen volgens de staats secretaris reclame-inkomsten van de STER af en dat zou weer nadelig zijn voor de landelijke. Dat wilde Nuis niet. Als de re gionale omroepen niet met de STER tot een akkoord zouden komen, verspeelden zij een deel van de rijksbijdrage. Nuis verdubbelt de bijdrage die een provincie aan de omroep be schikbaar stelt. Zeeland haalt dit jaar zelf 1,4 miljoen gulden op, de staatssecretaris legt er nog eens zo'n bedrag bij Daarbovenop krijgt Zeeland van hem 2,4 miljoen gulden ex tra omdat de provincie dunbe volkt is. Ze kan daardoor bij de bevolking niet voldoende geld halen. Wie nu Libertel-iZi Totaal of 12i GO! neemt, krijgt dirc ar liefst f 30,- extra beltegoed. Gratis. Bovenop de f60,- die u standaard krijgt. Heel voordelig. Heel iZi. Bel voor meer informat of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. Jbcrtel iZi* is o.a. verkrijgb Company: Comshop; Correct Telecom; De Block; De Grote Kén; Electro World; EP.EIectronicPartner; Europa Foto; Expert; Filmpost; Elandria; Foto Klein: :e Recordshop; Halfords; HORN Elcktro; In Car Quality Center; Irs Electric: Kijkshop; Kinorama; MEGAPOOL: MI KRO Electro; Objectief; Office Centre; PHONE54«; Polectro; RoadPhone; Radio Modern Electronics; Raf; Scheer Foppen; Steenweg: Telecom Today: Tele Masters; Tclcgarnnt: United Retail; Vogelzang. Met het oog op het begin van de lente en de daarmee toene mende kans op milder weer had die Middelburger de camper van stal gehaald ten einde achter zijn wo?iing en kele noodzakelijke ingrepen te plegen in de machine die de beweegkracht levert, zeg maar de motor. Het karwei liet zich niet snel klaren. De man sloot na uren zwoegen de camper af om een week later het sleutelen te hervatten. Toen hij daarmee aanstalten wilde maken werd zijn oog getroffen door iets harigs dat in de camper op de bank lag. De man schrok toen hij er de kat van de buren in ontdekte. Ach, het arme beest, schoot het door hem heen. Die kat is, toen ik een week geleden aan het werk was, natuurlijk op een onbewaakt moment naar binnen geglipt en ingesloten en heeft nu het avontuur bij gebrek aan eten en drinken met de dood moeten beko pen. Juist opdat moment kwam er beweging in het harige baal tje. De kat kwam overeind, rekte zich behaaglijk en omstandig uit en trippelde naar de cam perdeur om buiten gelaten te worden. Via de bodem van het vehikel langs het openliggende mo torblok naar binnen klim men was een uur eerder nog een hele toer geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41