Housefeesten niet te verbieden Schouwse scholieren knotten en planten tijdens Boomfeestdag 'TFeCyevwimd ea'TC.&utyefiMct PZC Dames houden Op Drift drijvend zeeland Voorstel van raadsfractie SGP/GPV/RPF in Goes heeft weinig zin weekenddiensten Partners toch geregistreerd in Tholen Trage grondaankopen frustreren verkaveling van Schouwen-West Structuurvisie voor één Schouwen-Duiveland Raad van State wijst bezwaren tegen landschapscamping af vrijdag 20 maart 1998 s12 door René Schrier GOES - Het college van burge meester en wethouders in Goes kan niet zomaar in het algemeen houseparty's verbieden. Een motie van de gemeenteraads fractie van de SGP/GPV/RPF waarin om zo'n verbod wordt gevraagd, heeft dan ook weinig zin. Het valt in Goes ook alle maal enorm mee met dergelijke jongerenfeesten. In 1997 zijn bij de gemeente twee schriftelijke vragen binnengekomen en is vier keer telefonisch geïnfor meerd naar de mogelijkheden. SINT-MAARTENSDIJK - Het overgrote deel van de ambtena ren van de burgerlijke stand in de gemeente Tholen voelt er niets voor om niet-huwelijkse samenlevingsvormen in te schrijven in de registers van de burgerlijke stand. Toch kunnen zulke samenlevingsvormen voortaan wel degelijk in die re gisters worden aangetroffen. Drie van cle twaalf betrokken ambtenaren hebben daar géén problemen mee. Volgens de \yet is dat voldoende om de 'partner schapsregistratie' mogelijk te maken. Dit blijkt uit een ant woord van het Thoolse college op vragen van de SGP- en RPF/GPV-fracties. Vragen De fracties stelden de vragen met het oog op de recente invoe ring van de partnerschapsre gistratie. SGP en RPF/GPV vroegen zich af of ambtenaren verplicht zijn aan die registratie mee te werken. De procedures daarbij zijn nagenoeg hetzelfde als bij huwelijksvoltrekkingen. „Maar veel ambtenaren hebben er moeite mee omdat het ook te maken heeft met registratie van man-man of vrouw-vrouwsa- menlevingsvormen", zegt een gemeentewoordvoerder. „Dat is overigens niet alleen bij ons zo, maar ook in andere gemeenten hebben ambtenaren daarmee problemen." Bij de laatste begrotingsverga dering van de Goese raad heeft de SGP/GPV/RPF-fractie een motie ingediend om het college van B en W opdracht te geven geen vergunning te verstrekken voor het houden van housepar ty's of daarmee gelijkstaande evenementen. In de motie wor den twee argumenten genoemd om de vergunningen niet meer af te geven. Ten eerste zou het tegengaan van het gebruik van hard- en softdrugs een bijdrage kunnen leveren aan het preventiebeleid van de gemeente en gezond heidsbevorderend werken. In de tweede plaats zou er bij house party's veel inzet van de politie vereist zijn; deze tijd kan beter voor andere zaken worden ge bruikt, vindt de SGP/GPV/RPF. In de begrotingsvergadering is besloten de motie aan te houden en hem eerst te bespreken in een vergadering van de commissie Algemene Zaken. Openbare orde Inmiddels is de kwestie ambte lijk bestudeerd. Dat heeft geleid tot de conclusie dat een vergun ning niet geweigerd kan worden alleen op basis van het feit dat het om een houseparty gaat. Dat kan alleen als de openbare orde in het geding is, als het gaat om het voorkomen of beperken van overlast, in verband met de ver keersveiligheid, de zedelijkheid of de volksgezondheid. In bepaalde gevallen kan nog een beroep worden gedaan op de vereisten uit de Drank- en hore- cawet en brandveiligheidsas pecten om een aanvraag niet te honoreren. Mocht een house party in een regulier café of dis cotheek worden georganiseerd dan hoeft geen vergunning te worden aangevraagd. Alleen bij problemen kan achteraf worden ingegrepen. De enige locatie waar een ver gunning en een ontheffing van het sluitingsuur kan worden af gegeven zijn de Zeelandhallen. Tot nu toe zijn deze'aanvragen steeds geweigerd, met name omdat de Zeelandhallen nog niet voldoen aan de vereisten in het kader van de geluidsover last. De commissie Algemene Zaken van de gemeente Goes vergadert maandag 23 maart vanaf 20.00 - uur over onder meer deze kwes tie. 'Barend van Roos', een vrouwelijk onderonsje. d PieterHonhoff door Lizette Dalebout RENESSE - Toneelvereniging Op Drift uit Renesse probeerde de afgelopen jaren met kluchten en bijspelen de lachers op haar hand te krijgen. „Dit jaar heb ben we voor iets heel anders ge kozen", zegt Hanneke Daniels van Op Drift. „Het toneelstuk dat we nu hebben ingestudeerd, is wat serieuzer van aard. Er zit ten wel grappige gedeeltes in, maar die komen juist op de mo menten dat het publiek het niet verwacht." Het nieuwe stuk van Op Drift heet 'Barend van Roos'. Hoofd personen zijn de vriendinnen Roos, Nina, Dorien en Guusje. Ze komen twee keer per jaar bij elkaar in het huis van Nina. Wanneer Roos arriveert, heeft zeBabs, haar dochter bij zich en dat is niet zonder reden. Vrien dinnen in voor- en tegenspoed? Hanneke Daniëls, die Nina speelt: „De voornaamste reden dat we voor 'Barend van Roos' hebben gekozen, is omdat er louter vrouwen in meespelen. We hadden dit jaar een gebrek aan acteurs; vooral de mannen vielen af omdat ze andere bezig heden hadden." Het viel niet mee om een stuk te vinden dat alleen over vrouwen handelt: „Annemarie Heiligers, de toen malige regisseur, heeft de hele zomer gelezen om iets geschikts te vinden. Uiteindelijk kwam ze hiermee op de proppen. We von den het allemaal meteen mooi", aldus Daniëls. Gevoelens 'Barend van Roos' gaat volgens Daniëls over herkenbare zaken als relaties en gevoelens. „Dein- teractie tussen vrouwen is an ders dan die tussen mannen. Dat zie je terug in het stuk. Het is net als in het echte leven: gesprek ken tussen vrouwen zijn intie mer, ze praten over gevoelens. Mannen doen vaak wat stoer der." Op Drift heeft sinds september vorig jaar gerepeteerd. De uit voering is zaterdag 21 maart in het Dorpshuis van Renesse. De aanvang is 20.00 uur. Na afloop van de twee uur durende voor stelling is er gelegenheid om te dansen. De muzikale begelei ding hierbij is in handen van Mare Borsboom. 21 en 22 maart 1998 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniëls, Kievitstraat 2, Zie rikzee, tel.(0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinis se, tel. (0111) 482120. Tandartsen: F. v. d. Vliet, Oude Haven 51, Zierik zee, tel.(0111)416190. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M.C.M. Ver haak, Zierikzee, tel. (0111) 412180. Spreekuur zat. 13-13.30. GOEREE-OVERFLAKKEE CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Dirksland, Herkingen en Melissant, vrij. 17.00-maa. 08.00 uur: H.C. Graafland, Voorstraat 13, Dirksland, tel. (0187)601227. Huisartsengroep Middelharnis- Sommelsdijk, zat. 08.00-maa. 08.00 uur: J.L. van der Ven, Voorstraat 26, Middelharnis, tel. (0187)482117. Huisartsengroep Flakkee Oost (Stad aan 't Haringvliet, Den Bom mel en Ooltgensplaat), vrij. 18.00- maa. 08.00 uur: A.J.M.F.Janssen enC. Hofman-van Vliet, Schaapsweg 26, Den Bom mel, tel. (0187) 611306. Apotheek Apotheek Dirksland, Voorstraat 25, Dirksland, tel (0187) 601580, ge opend van ma. t/m vrij. van 08.30- 12.30 en 13-18 uur, zat. 9-12 en 17- 17.30, zon. 11.30-12 en 17-17.30 uur, spoedrecepten telefonisch via telnr. (0187)601580. Apotheek Ouddorp, Boompjes 3, Ouddorp, tel (0187) 683789, zat. 12- 13 en 16.30-17 uur, zon. 12-12.30 e 17.30-18 uur. Apotheek Menheerse, Voorstraat 16, Middelharnis, tel (0187) 483666, zat. 10.30-11.30 en 17.30-18 uur, zon. 11-11.30 en 17.30-18 uur, spoedrecepten telefonisch. Apotheek St. Joris, St. Joris Doel- straat 34-36, Sommelsdijk, tel. (0187) 487277, weekenddiensten via telefoonnummer (0187) 483666; spoedrecepten telefonisch. Dierenartsen Dierenkliniek Goeree-Overflakkee (gezelschapsdieren), Haveneind 2- A, Sommelsdijk, dienstdoende die renarts viatel. (0187)482897. P.R.J.M. Schilder, Kolfweg 27, Ou de Tonge, afspraken via tel. (0187) 642441. Dierenartsenpraktijk L.E. Tjebbes en C.M. Westermann, Pr. Hendrik straat 2, Middelharnis, afspraken via tel. (0187) 482966. Tholen pakt rat niet extra aan SINT-MAARTENSDIJK - Er is op dit moment geen enkele aan leiding om de bestrijding van de bruine rat in de gemeente Tho len te intensiveren. Bovendien verhoogt het ver spreiden van rattengif op open baar terrein het risico van onge lukken met huisdieren of met kinderen. Dit antwoorden bur gemeester en wethouders op vragen die het Algemeen Oude ren Verbond (AOV) onlangs tij dens een vergadering van de ge meenteraad stelde. W. A M. Roelvink van het AOV stelde tij dens die bijeenkomst dat de bruine-rattenpopulatie op Tho len de afgelopen tijd behoorlijk zou zijn toegenomen, maar vol gens B en W is dat absoluut niet het geval. Zij antwoordden van niets te weten en stelden bovendien, an ders dan Roelvink had verzocht er weinig heil in te zien te infor meren bij de rattenvanger van het waterschap.Het college gaat ervan uit dat die rattenvanger zelf wel contact opneemt met de gemeente als de rattenaantallen explosief toenemen. De ruimtelijke foekoimf V0n Schouwen-Duiveland. U kunt nu meepraten door Inge Heuff ZIERIKZEE - Een boom voor het leven; dat is het thema van de 42e Boomfeestdag die ko mende woensdag 25 maart wordt gehouden. Leerlingen van alle basisscholen op Schou wen-Duiveland zullen die och tend bomen planten of knotten in de omgeving van hun school. Wethouder D. van der Wekken zal de dag openen door een boom te planten de Constan- tijnweg in Renesse. Scholieren van de groepen zes, zeven en acht van openbare basisschool 't Staepel'of uit Renesse zullen hem hierin bijstaan. Het planten van bomen op de Nationale Boomfeestdag is al jaren een goede gewoonte op Schouwen-Duiveland. Op veel scholen is de Boomfeestdag een onderdeel van het lesprogram ma geworden. Verschillende as pecten uit het thema van dit j aar 'een boom voor het leven', zijn in de groepen eruit gelicht. De be doeling is dat op deze wijze de betrokkenheid van kinderen bij door Andries Molengraaf KERKWERVE - De grondver werving voor het landinrich tingsproject Schouwen-West gaat veel te traag. Per jaar komt gemiddeld te weinig grond op de markt om de streefcijfers te ha len. Om in 2007 de beoogde 579 hectare aangekocht te hebben, moet jaarlijks gemiddeld 59 hectare verworven worden. Ne gen meer dan er jaarlijks vrij komt. Dat staat in het Aankoopstrate gieplan Schouwen-Duiveland van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). De vaart wordt nog ver minderd doordat het BBL (Bu reau Beheer Landbouwgron den) niet meer dan dertig procent van de vrijkomende grond mag aankopen om de markt niet te bederven. Beide factoren zorgen ervoor dat, zon der nieuwe maatregelen, de taakstelling pas over 41 jaar be reikt zou worden. Voor het land- inrichtingsproject Schouwen- Oost verwacht de DLG minder moeilijkheden. Daar is het ge middelde grondaanbod hoger dan wat in de komende jaren verworven moet worden om de herinrichtingsplannen te ver wezenlijken. Wel speelt ook daar het 'dertig procentspro bleem'. Ruilobject Om de grondverwerving te ver snellen, stelde projectmanager P. Vermeulen van de DLG de 1 a ndi nrichtingscommissie Schouwen-Oost gistermiddag voor het aankoopbeleid te ver ruimen door buiten Schouwen - op Duiveland - grond te verwer ven als ruilobject. Voordeel daarvan is dat vervangende grond op relatief korte afstand aangeboden kan worden, wat de verwerving op Schouwen-Oost en Schouwen-West kan versnel len. Onder de voorwaarde dat de aankopen alleen zouden plaats vinden om vervangende grond aan te bieden, ging de commis sie akkoord. Ook ging zij akkoord met een actief aankoopbeleid, waarbij grondbezitters persoonli jk wor den benaderd in plaats van lijd zaam 'af te wachten tot er iets vrij komt'. de natuur in hun directe omge ving wordt aangewakkerd. Niet alle leerlingen gaan plan ten. De groepen zeven en acht uit Dreischor gaan fraditiege- trouw bomen knotten aan het Dijkjeswater. De bomen aan de Donkereweg en de Zuiddijk in Schuddebeurs worden dit jaar voor het eerst door de leerlingen uit Noordgouwe onder handen genomen. Zierikzee In Zierikzee wordt de Haven weg 25 bomen rijker. Ze worden tussen 8.30 en 11 uur geplant door leerlingen van de Zierik- zeese basisscholen. Aansluitend gaan de boomplanters nog op pad voor een educatieve wande- ling. Dat geldt ook voor de leerlingen uit Burgh-Haamstede en Re nesse. Zij mogen na hun inspan ning aan de Zandweg en Ber- nardweg in Haamstede en de Constantijnweg in Renesse de benen strekken voor een leerza me wandeling. In Noordwelle krijgt de be graafplaats er op 25 maart vier linden bijterwijl de Moolweg in Ellemeet drie eiken rijker wordt. Leerlingen uit Scharen- dijke planten die ochtend op hun schoolplein twee bomen. De derde boom voor het dorp komt aan de Julianastraat te staan. Ook de Julianastraat in Zonne- maire wordt groener. Daar planten scholieren 40 heesters en haagbeuken. De particulie ren die vorig jaar hun tuinen open stelden ten tijde van Dreischor Bloemendorp, schen ken het dorp een boom die op deze Boomfeestdag geplant gaat worden. Verder krijgen de Heshuyzenstraat en Slotstraat er bomen bij. Brouwershaven In Brouwershaven zijn linden populair. Op de Noord wal be ginnen de kinderen om 8.30 uur met het planten van 30 bomen. De Zuidwal krijgt dertien linde bomen geplant. Kerkwerve geeft daarentegen de voorkeur aan sierperen. De leerlingen gaan daar aan de Vroonstraat twaalf stuks planten. De meeste boomplanters uit Bruinisse moeten de bus pak ken. In samenwerking met Staatsbosbeheer gaat een deel van hen naar Westerschouwen om 3 0 0 eiken te planten. Een an dere groep vertrekt naar de Punt van Goeree om daar babybuizen te verwijderen. Babybuizen worden om jonge aanplant ge plaatst als afweer tegen de vraatzucht van konijnen. Na verloop van tijd moeten die ba bybuizen echter verwijderd worden. In Bruinisse zelf wor den nog 15 bomen geplant aan de Molenweg. In Nieuwerkerk krijgen de Loensweg en D'Heule er bomen bij. Ook in Oosterland worden er bomen en heesters geplaatst aan de Hofweg en Dr. Schutte- straat. Sirjansland mag zich verheugen op zeven bomen aan de Bredeweg. Alleen in Ouwer- kerk is het nog niet bekend of er bomen of heesters komen en waar die geplaatst worden. De keuze is tussen Phoenixstraat of Burg. Romijnstraat. doorTheo Calkoen DEN HAAG - De akkerbouwers Niek en Esther Deist uit het Zeeuwse Zonnemaire zijn weer een stukje dichter bij het mo ment gekomen dat zij hun droom kunnen waarmaken: de aanleg van de eerste Nederland se 'landschapscamping'. Een door een tegenstander van hun plannen, de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiven- land, bij de Raad van State aan gespannen spoedprocedure heeft namelijk geen roet in het eten gegooid. Rechter D. Dol man van de Raad wees het ver zoek van de Natuur- en Vogel wacht om de door de provincie verleende ontgrondingsvergun ning te schorsen van de hand. Van hun zeventig hectare akkerbouwland wil het echt paar vijf hectare in natuur veranderen en twee hectare in richten als campingterrein. Daarvoor zal nogal, wat grond verzet moeten worden en we] zo veel dat' er een ontgrondings vergunning vereist is. De pro vincie staat achter de ontwikke ling van de landschapscamping, onder meer omdat deze neven tak wel eens een goede inkom stenbron. zou kunnen zijn voor akkerbouwers die kampen met kwakkelende omzetten in hun reguliere bedrijfsvoering. De Natuur- en Vogelwacht plaatst vraagtekens bij de wijze waarop de Deists willen ingrij- penin het landschap. Voorrech ter Dolman zijn deze kritische noten geen aanleiding geweest om de ontgrondingsvergunning te schorsen. De Deists zijn er nog nietEr loopt nog een plano logische procedure, waarover de Middelburgse rechtbank zich momenteel buigt. De toekomst van Schouwen-Duiveland gaat iedereen aan: inwoners, ondernemers en andere belanghebbenden. Het gemeentebestuur nodigt u uit mee te denken over zaken als: "Hoe gaan we om met de belangen van de recreatie? Hoe verhouden natuurontwikkeling en economische ontwikkeling zich tot elkaar? In welke kernen willen we meer woningen en waar zijn mogelijkheden voor bedrijfsvestiging? Is de wegen structuur nog goed? Op welke plaatsen komen windturbi nes?" Kortom: hoe wordt de ruimtelijke ordening van Schouwen-Duiveland ingekleurd? Aantrekkelijk, Welgevormd en Kerngezond, dat moet Schouwen-Duiveland worden en blijven in de toekomst. Zo luidt de doelstelling in het Beleidsprogramma van het gemeentebestuur. Om samen die nieuwe totaalvisie voor het hele eiland te kun nen ontwikkelen en bespreken is het volgende nodig: 1 Een discussiestuk (een voorzet van Burgemeester en wethouders) met daarin de grote lijnen van bestaande en mogelijke nieuwe situaties, structuren en bestemmingen. Dit praatstuk is nu gereed: de Discussienota Structuurvisie. 2 Een presentatieronde, met daarin een toelichting op deze discussienota, ledereen moet immers weten waar over het gaat, om zich een mening te kunnen vormen. 3 Een georganiseerd meedenkproees voor inwoners en ondernemers, met discussieavonden en inspraak. Deze fase is de meest belangrijke, want samen kleuren we Schouwen-Duiveland in. Uiteindelijk zal dit hele proces leiden tot de vaststelling van de Structuurvisie Schouwen-Duiveland door de gemeenteraad. Mede op basis van die definitieve Strucfuurvisie zullen gemeente en particulieren op allerlei beleidsterreinen verder werken aan de ontwikkeling van Schouwen-Duiveland. Het is dus van het grootste belang uw mening, ideeën en visie kenbaar te maken. Wacht niet tot allerlei beslissingen genomen zijn! Eerst* de presentatie Voorafgaand aan de werkelijke discussies rond de Discussienota Structuurvisie worden de plannen eerst in algemene zin gepresenteerd aan het publiek. Deze presentaties zijn als volgt gepland: Maandag 23 maart in Zierikzee (Theater Mondragon) aanvang 19.30 uur Dinsdag 24 maart in Bruinisse (Dorpshuis) aanvang 19.30 uur Donderdag 26 maart in Renesse (Dorpshuis) aanvang 19.30 uur Vragen van algemene aard ("wat is nu een Structuurvisie en hóe maken aspecten als wonen, werken, natuur, landbouw, visserij en recreatie daar deel van uit?") zullen door hef gemeentebestuur worden beantwoord binnen de context van eilandbreed gemeentebeleid. Inhoudelijke en vergelijkende belangendiscussies, voorstellen en meningen komen pas aan de orde tijdens de discussie avonden, volgens onderstaand programma. Discussieavonden Maandag 20 april, Dorpshuis Renesse aanvang 19.30 uur Dinsdag 21 april, Theater Mondragon Zierikzee aanvang 19.30 uur Woensdag 22 april, Dorpshuis Bruinisse aanvang 19.30 uur Enkele voorbeelden waarover de discussie zal gaan zijn: N 59, verleggen of niet? Zierikzee en Bruinisse: dè centra van bedrijvigheid? Zierikzee groeistad? Recreatie, hoe verder? Natuurontwikkeling, goed voor recreatie? Waar gaan we wonen? Prioriteit landbouw overal gelijk? Grevelingenkust: natuur en/of recreatie? Dammen verder ontwikkelen voor recreatie? Windturbines? Waar dan? Voor alle presentatie- en discussieavonden geldt: iedereen van harte welkom en de koffie staat klaar. Gemeente A Schouwen-Duiveland O* Exemplaren van de Discussienota Structuurvisie en bijlage liggen vanaf 23 maart a.s. ter inzage in gemeen tehuis, bibliotheken en gemeentelijke servicepunten en het informatiepunt Brouwershaven. Vanaf 23/3 ook tegen kostprijs verkrijgbaar in gemeente huis en gemeentelijke servicepunten in Bruinisse en Burgh-Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 38