Groen blijft Schouwen domineren Als je gelijk hebt, hoor je niets meer Eigenlijk willen we die molens niet Natuurplan Prunje lijkt molensteen van landinrichtingsclub zeeland vrijdag 20 maart 1998 s 1 Wethouders nemen afscheid Boottochtje voor gehandicapten Venters daklozenkrant opgepakt Gratis muziekles voor kinderen Vrouwen gewond bij botsing Voor twee mille gestolen uit huis Gemeente presenteert visie voor komende dertig jaar Nog kans voor leverancier van Goese stemcomputers RPF-lijsttrekker Leen van Dijke op Schouwen door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Slechts op twee locaties, en dan nog onder voorwaarden, is de gemeente Schouwen-Duiveland bereid de komst van windturbines toe te staan. Het gaat om de Gou weveerse Zeedijk bij Zierikzee en de kustlijn ten zuiden van Bruinisse. Op elke andere plek is de plaatsing van windturbi nes 'uitgesloten'. Landschap, natuur en recrea-: tie verdragen de windmolens niet. Dat staat in de Structuur- visie. De Delingsdijk, waar dé provincie de turbines .graag had gewild, ligt nogal gevoelig vanwege de zeer nadelige ef fecten op de ruimtelijke bele ving. Dammen In de gebieden waar veel na tuur is, zoals aan de zuidkant van het eiland en in westelijk Schouwen, zijn de windmo lens al helemaal uitgesloten en in de recreatiegebieden peinst de gemeente er ook niet over. Zelfs de dammen aan beide zijden van het eiland - de Brouwersdam en de Grevelin- gendam - worden door de gemeente 'windrholënloos' verklaard 'om de recreatieve ontwikkelingsmogelijkheden niet te veel te beperken'. „Zo komen we dus op bijna niets uit", zei wethouder C. W. Veerhoelc tijdens de presenta tie van de Structuurvisie. „Misschien wórdt het ook wel niets. We doen in elk geval geen voorstellen waar we zelf niet achter staan. Eigenlijk willen we die molens ook hele maal niet. Moeten we ze toch plaatsen, dan maar op die twee locaties. Als ook dat weer niet mogelijk blijkt, dan denk ik dat we uitverkocht zijn. Behalve de Gouweveerse Zee dijk en de zeedijk bij Bruinisse wordt in de Structuurvisie, zij het vaag, nóg een mogeli jke lo catie genoemd: de Philipsdam. Plaatsing van windturbines is daar 'in principe wel moge lijk'. Die dam heeft minder re creatieve waarden. Omdat de provincie de verplichting op zich heeft genomen in het jaar 2000 250 megawatt (een kwart van de nationale productie) windenergie te produceren, moeten Zeeuwse gemeenten - ook Schouwen-Duiveland - locaties aan wij zen waar wind molenparken kunnen worden gebouwd. SINT MAARTENSDIJK - Ing J. Verluijs en ing J. van der Jagt nemen op woendag 8 april officieel afscheid als wethouders van de gemeente Tholen. Versluijs is sinds '78 wethouder na mens het CDA en Van der Jagt is sinds mei '90 wethouder na mens de SGP. Het afscheid wordt gehouden in recreatiecen trum Haestinge in Sint-Maartensdijk. VLISSINGEN - Voor de tiende maal vindt zaterdag (morgen) een vaartocht plaats voor verstandelijk gehandicapten, bege leiders en hun naaste familie op de Westerschelde. De PSD stelt belangeloos haar nieuwste schip, de Prins Johan Friso, beschikbaar. De bemanning, die bestaat uit tien personen van matrozen tot de kapitein, gaat mee als vrijwilliger. De organisatie van de tocht is in handen van de Federatie van Ouderverenigingen Zeeland. De Loodsencoörperatie verzorgt gratis de begelei ding. Aan boord wordt muziek gemaakt door 'De Dikküh nekküh bent' van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen, Axelerando uit Axel en Dans- en Amusementsor kest Roulette uit Oost-Souburg. Zanger Jacco Ricardo uit Oostburg verzorgt een optreden. MIDDELBURG - De politie heeft donderdagmiddag in Mid delburg een Roemeens gezin opgepakt dat illegaal in Neder land was. De familie (man, vrouw en drie kinderen) had geen verblijfsstatus. Zij waren met de auto van België naar Neder land gekomen. In Middelburg verkochten zij daklozenkran ten. Door tussenkomst van de Vreemdelingenpolitie is het ge zin begeleid naar de grens met België. MIDDELBURG - Het Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middelburg begint gratis muzieklessen voor kinderen. De op leiding bestaat uit twaalf lessen over drie maanden waai'bij kinderen op een speelse manier kennismaken met verschil lende aspecten van muziek. Het lesprogramma bestaat onder meer uit notenschrift, ritmiek en samenspel. De lessen zijn bedoeld voor kinderen van acht tot twaalf jaar-. Met het px-o- ject dat in april begint, wil Blue Spirit kinderen laten zien hoe leuk het is oxxi met muziek bezig te zijn. VROUWENPOLDER - Bij een botsing tussen een tankauto en een personenauto op de Vrouwenpoldex-seweg te Vrouwen polder zijix dondex-dagmiddag twee vrouwen uit Middelburg lichtgewond geraakt. De slachtoffers zijn voor onderzoek naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De aani'ijding ontstond, doordat de 62-jarige bestuurster van de personen auto verkeerd iixhaalde. Beide wagens reden richting Noord- Beveland. De Middelburgse haalde de tankauto in op het mo ment dat er een tegenligger aan kwam. De vrouw kon die nog net ontwijken, maar i'aakte daaxhij de vrachtwagen die be- stuux-d werd door een 57-jarige man uit Raamsdonkveer. De auto van de Middelburgse sloeg enkele malen over de kop. Te gen de vangrail kwam de wagen tot stilstand. De leeftijd van de gewonde medepassagier is niet bekend. De wagen van de twee vx-ouwen werd geheel vernield. KOUDEKERKE - Uit de gax-age van een woning aan de Banc- kei-tstraat in Koudekexke is voor tweeduizend gulden aan ge luidsapparatuur gestolen. Om bij de spullen te komen, werd een deur geforceerd, door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Landbouw en natuur blijven de komende der tig jaar beeldbepalend voor Schouwen-Duiveland. Een ver sterking van beide komt niet al leen de agrarische sector eix de ecologie ten goede, maar ook de recreatie. Toch moet in die branche zélf eveneens fors geïn vesteerd worden. Seizoensver- lenging, luxueuzere accommo daties, meer ruimte en meer nadruk op cultuurhistorie zijn daarbij de toverwoorden. Dat staat in de discussienota Sti'uctuux.'visie Schouwen-Dui veland, die de gemeente Schou wen-Duiveland gisteren heeft gepresenteerd. De visie, die nog lang niet vaststaat maar wel aangeeft waar het volgexxs de gemeente met het eiland in de komende dertig jaar naar toe mag gaan, gaat uit van een aan tal deelgebieden met hun eigen kenmerken. Zo onderscheidt de visie de Kop van Schouwen. De gemeente wil daar de natuur versterken door onder meer cle aanleg van bos en landgoederen. Ook moeten maatregelen genomen worden tegen de verdroging. De recrea tiesector zal, en daar wordt al aan gewerkt, ook ingrijpende verandex-ingen ondergaan, zo als verplaatsing van campings ten bate van natuurontwikke ling. Ook zal de gemeente het bestaande netwerk van wandel - fiets- en ruiterpaden uitbrei den. Initiatieven om het recrea tieve aanbod te verbeteren wor den gestimuleerd. Kleinschalig Ook de Gx-evelingenkust wordt als apax-te eenheid aangemexkt. Dat gebied wordt gekenmerkt door een afwisseling van na tuur, recreatie en landbouw. De gemeente wil die afwisseling behouden, maar vindt wel dat kleinschalige recreatie-initia tieven moeten wox-den toege staan. Een derde deelgebied is de Oos- terscheldekust-west, waar veel natuurontwikkeling plaats vindt. Beperkte vormen van natuurtoerisme en -x'ecreatie zullen er mogelijk zijn, zoals trekkershutten of een natuur- camping, maar niet meer dan dat. Omdat de N59 momenteel dit gebied doorsnijdt, acht de gemeente het gewenst die weg naar het noorden te verplaat sen. Vex'der is er de Oosterschelde- kust-oost, tussen Ouwerkerk en Bruinisse. Ook daar wil de ge meente derecx'eatieve mogelijk heden zoveel mogelijk benut ten. Daaxhij denkt zij vooral aan de uitstraling van de Oostex-- schelde en aan de diverse kre ken. Ook de caissons kunnen, meer dan nu, een trekpleister worden. Kassencomplex Het centraal agrarisch cultuur landschap, 'cle rest van Schou wen minus Zierikzee en Brui nisse', is in de visie het grootste deelgebied. Het moet agrarisch blijven, hoewel in sommige zo nes recreatie in combinatie met het agrarisch bedrijf niet wordt uitgesloten. 'Schone gebieden' moetexx gevx'ijwaard blijven van intensieve veehouderij. De ver snippering van glas wordt reeds voorkomen door bij Sii'jansland een groot kassencomplex toe te staan. Zierikzee en Bruinisse woi'den met de term ontwikkelingspo len ook als deelgebieden aange duid. Woningbouw moet vooral plaatsvinden in Zierikzee, om het eilandelijlce migratieover schot te huisvesten. Om nieuw bouw ten noorden van de stad niet 'af te laten drijven', wil de gemeente ook daar de N59 ver plaatsen, zodat die geen barriè re is tussen twee stadsdelen. Eigen behoefte Ook de meeste bedrijven van buitenaf moeten in Zierikzee worden gehuisvest. Bruinisse krijgt in beide ontwikkelingen een aanvullende taak. Ook de Kop van Schouwen moet het migratieoverschot opvangen. De woningbouw wordt zo ge concentreerd op de plekken waar het meeste werk is. Dat scheelt autoverkeer Maar waar woningbouw op de Kop conflic teert met recreatie en natuur, moet Scharendijke als opvang fxmgeren. De overige kernen op het eiland zullen alleen voor cle eigen behoefte mogen bouwen. De Structuurvisie wordt de ko mende week drie keer gepresen teerd. Iedere Schouwen-Duive- lander is daarvoor uitgenodigd van de gemeente ontvangen. In april worden discussieavonden gehouden. Pas eind clit jaar zal de visie worden vastgesteld. De Gouweveerse Zeedijk, volgens de Structuurvisie een van de twee plekken waar, als het echt nodig is, windturbines mogen worden neergezet. foto Pieter Honhoff REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax:(0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl GOES - De leverancier van de computers die in Goes bij de ge meenteraadsverkiezingen zo veel problemen veroorzaakten, Vuga Systemen uit Zoetermeer, krijgt nog een kans. De meerdexTxeid van de gemeen- teraad heeft donderdag welis waar besloten 'neen' te zeggen tegen de computers, maar Vuga mag in Goes nog een demonstra tie koxnen geven. Als het bedrijf daarbij de x-aad kan ovexluigen dat alles feilloos werkt, is het niet uitgesloten dat er bij de Tweede Kamerverkie zingen op 6 mei aanstaande, als nog stemcomputers in de Goese stemhokjes komen. De fracties van GroenLinks en VVD waren daar ronduit tegen. Veel kiezers zijn bang voor dat apparaat, al dus de WD'er G. Hoogestegex-, D66 en GroenLinks voegden er aan toe dat ook niet voorbij mag worden gegaan aan het privacy probleem. Naar aanleiding van de gang van zaken op 4 maart klaagden veel Goese kiezers dat ze onvoldoende privacy genoten bij het uitbrengen van hun stem door Andries Molengraaf KERKWERVE - De landinrich tingscommissie Schouwen- Oost maakt zich zorgen over de kosten van het natuurontwik kelingsplan Prunje, aan de zuidrand van het eiland. Vol gens de schets moet het agrari sche gebied binnendijks een zoutmoeras worden. De beden kers van de Grontmij hebben echter nog geen idee hoeveel geld daar voor nodig is. De com missie vreest dan ook dat de uit voering van andere herinrich- tingsprojecten op de tocht komt te staan. „We willen hier geen tweede Dikke Toren", zei commissielid namens de agx-arische sector P. M. de Koeijer gistermiddag, nadat het plan aan de landin richtingscommissie was gepre senteerd. „Die is ook nooit afge bouwd omdat er op een gegeven moment geen geld meer was." Advisex-end lid (en wethouder van Schouwen-Duiveland) ir. C. W. Veerhoek viel hem bij. We heb ben het hier over een in tegraal plan. Het kan niet zo zijn dat door dit natuurproject straks andere delen van de her inrichting in de problemen ko men." Of dat zo zal zijn, moet nog blij ken. Feit is dat de Gront mij van de commissie toestem ming kreeg de schets vex-der te ontwikkelen tot een vastom lijnd plan. Wel moet daax-in kei hard worden vastgelegd dat de aanleg van het zoutmoeras niet de zoute kwel doet toeneme^i. In de schets is met die afspraak, die eerder al was gemaakt, onvol doende rekening gehouden. Tot ongenoegen van commissielid De Koeijer: „Het uitgangspunt was: geen toename van de zoute kwel. En wat zegt de Grontmij: wel toename, we bekijken nog hoe we dat gaan oplossen. Ik vind dat een zeer px-incipieel punt." M. van Mansfeld van de Grontmij gaf toe dat ergens een foutinisgeslopen. Zezeidateen toename van de zoute kwel niet te voorkomen is, omdat het wa terpeil in het moeras zal worden verhoogd. Wel zal de toename van de agrarische schade door de zoute kwel worden ondex-- vangen. Wind van voren Over die verhoging van de wa terpeilen had de commissie nog niets besloten. Toch had secre taris T. Emonts in een brief aan het waterschap het zich veroor loofd het tegendeel te suggex-e- ren. Omdat hij daarin boven dien had geschreven dat ten gunste van het natuurgebied de Prunje weg en een deel van de Bootsweg opgeheven zouden worden, kreeg hij van de corrr- missie de wind van voren. „Waarom zitten we hier dan nog, als u dingen naar buiten brengt die wij nog helemaal niet besloten hebben?", zei R. J. van der Wekken, ook lid namens de agrariërs. Emonts legde uit dat hij dat gedaan had ten bate van de 'procedurele snelheid'. Voox-- zitter A P. de Haan vroeg daar begrip voor. Ze moest boven dien beterschap beloven wat betreft het toezenden of ter in zage leggen van de stukken. Uitgerookt Inspreker L. Hart, die midden in het te ontwikkelen gebied woont, waar straks mogelijk wegen verdwijnen, had als di rect betrokkene geen informatie kunnen krijgen omdat nergens iets ter inzage lag. Hij maakte zich grote zorgen over zijn woongenot en over de mogelijke opheffing van de wegen, wal hij 'uit de krant moest vernemen'. Ook inspreker J. W. van de Vel de, landbouwer aan de Pi'unje- weg, maakte zich zorgen. „Het is zeer pijnlijk. Er is ons altijd voorgehouden dat alles op vrij willige basis zou geschieden. Maar op deze manier worden we uitgerookt." Op initiatief van Veerhoek be sloot de commissie om tussen tijds apart met de betrokken in- en omwonexxden te gaan praten. „Als burger sta je bijna machte loos als dit sooxï zaken eenmaal besloten is. Ik vind dat deze mensen daar recht op hebben." ZIERIKZEE - RPF-lijsttrekker Leen van Dijke komt vrijdag 3 april naar Schouwen-Duive land. De voorman van de refox-mato- x-ische partij voert campagne voor de Kamerverkiezingen en zal 's avonds om 20.00 uur in de foyer van theater Mondragon in Zierikzee spreken over het the ma 'een hart voor mensen'. Voorafgaand aan zijn spreek beurt in Mondragon zal hij, tus sen 14.00 en 18.00 uur, drie loca ties op het eiland bezoeken. door Herre Stegenga De herindeling" op Schouwen-Dui veland heeft voor meer evenwicht gezorgd in de Oosterschelderegio. Dat heeft wethouder D. van der Wekken (PvdA) het afgelopen jaar ondervonden als vertegenwoordiger van de gemeente in diverse organen voor dit gebied. Als één grote gemeente in plaats van zes kleine, legt Schouwexx veel meer ge wicht in de schaal. „We hebben bijna net zoveel inwoners als Goes. Dat merk je." Afkomstig uit een 'rood nest' interes seerde hij zich al op jonge leeftijd voor de lokale politiek. Toen hij een jaar of vijftien was, volgde hij de ontwikkelin gen binnen de Zierikzeese PvdA-fi-ac- tie op de voet. Hij raakte betrokken bij het afdelingswerk en belandde in 1981 in de gemeenteraad, nadat een PvdA- lid wegens gezondheidsreden opstapte. Bij de vexkiezingen van 1982 werd hij fractievoorzitter'. Een functie die hij tien jaar vervulde. Toen PvdA-wethou der Groen in 1992 bij een auto-ongeluk om het leven kwam, nam Van der Wek ken zijn plaats in. Twee jaar later werd hij herkozen en sinds 1996 is hij wet houder voor Schouwen-Duiveland. Uit lokale peilingen die onlangs zijn gehouden, blijkt dat de Schouwen-Duivelandse PvdA op winst staat. Komt dat door de landelijke of de gemeentelijke vi sie van uw partij 1 „Ik denk beide. Je ziet overal in Neder- i land dat de partij op gemeentelijk niveau prof iteext van het landelijke be leid van Kok. Wat Schouwen-Duive land betreft, wil ik de kanttekening maken dat wij bij de vexkiezingen in 1996 niet gekregen hebben waar we 1 recht'op hadden. Dat heeft te maken met de problemen die er toen waren met ji BoxTendamme (het verpleeghuis waar van Van der Wekken destijds voorzitter was). De ondernemingsraad heeft die problemen toen tot een verkiezingsitem gemaakt, terwijl het niet eexi politieke kwestie was. Ik heb het gevoel dat we daar vreselijk veel last van hebben ge had. Nu alles beter in evenwicht is, I denk ik dat we op vijf a zes zetels zou- j den uitkomen, zoals de peilingen ook aangeven." Speelt het een rol datjidlie bij de college-onderhandelingen heb ben ingezet op twee wethouders? Dit heeft voor veel kritiek ge zorgd. „Ja, kritiek en verwondering. Kijk, tij dens de college-onderhandelingen speelden er twee zaken. Ten eerste werd gediscussieerd over het benoemen van vakwethouders. In de persoon van Van der Salm konden we een wethouder le- i vex-exx die veel van financiën weet. Zelf ben ik goed ingevoerd in de wereld van foto Pieter Honhoff een blunder zien, hoewel ik verant woordelijk was én ben. Het enige watje er aan overhoudt, is een gevoel van on behagen. Als bestuurder ben je kenne lijk niet. in de gelegenheid geweest om volledig grip op de zaak te houden. Met alle gevolgen van dien. Toch is het rap port van de onderzoekscommissie heel gedetailleerd en diepgaand geweest. Ex- is gesteld dat er geen sprake is geweest van verwijtbax-e nalatigheid. De passa ge niet verwijtbaar is voor mij cnxciaal geweest." Heeft u het gevoel dat deze zaak u blijft achtervolgen „Uit de peilingen blijkt toch dat een he leboel mensen je kennen door de affaire Jannewekken, zoals het zelfs al wordt genoemd. Ik ga er vanuit dat mensen dit niet snel zullen vergeten. Kijk, het be stuur heeft een besluit genomen, maal ais voox-zitter krijg je de volle laag. Als achteraf blijkt dat je als bestuur gelijk had, wox-dt er nauwelijks iets over ge zegd. Van de ondernemingsx-aad van Box-rendamme heb ik bijvoorbeeld niets meer gehoord. En de Zuidhoek, daar gaat het veel beter mee. Daar is sprake van een opwaartse lijn. Maar over de Zuidhoek wox-dt tegenwoox-dig weinig meer gesproken. Ik vind dat wel eens jammex-." Wethouder Van der Wekken: „..gevoel van onbehagen.." onder meer ondex-wijs en sociale zaken. Daarnaast hadden we het gevoel dat de verkiezingsuitslag" xxiet helemaal repre sentatief was. Nou, uiteindelij kis er be sloten om met vijf wethoudex-s van start te gaan. Maar is dit wel eerlijk tegenover de kiezers? Zij bepalen uiteinde lijk hoeveel zetels de PvdA krijgt. Bovendien kunnen andere partij en zich ook beroepen op een niet- representatieve uitslag. „Ja, maar we zaten nou eenmaal in een onderhandelingsproces waarin we twee wethouders hebben geëist en ge kregen. Achtex-af is het natuurlijk mak kelij k praten, maar het is wel opvallend dat drie peilingen hetzelfde beeld ge ven: dat de PvdA op winst staat." Hoe is de sfeer in het college? „Prima, heel collegiaal. Zaken die voor vexhetering vatbaar zijn? Ik zou het op dit moment niet weten. Er wordt voort varend gewerkt, we doen allemaal ons best om er iets van te maken. Besturen op hoofdlijnen? Dat valt niet altijd mee, maar ik heb het idee dat het steeds beter loopt. Ik denk ook dat het college hier mee iets beter omgaat dan de gemeen teraad. Maar dat komt misschien door dat wij er dagelijks mee bezig zijn." Van der Veer (fractievoorzitter D66) zei vorige week dat het col lege gewoon op hoofdlijnen moet besturen en dat de raad zelf wel bepaalt welke onderwerpen m oe ten worden uitgediept. Terecht? „Ik weet niet of dat terecht is. Ook het college moet het af en toe in details zoe ken. Maar het gaat erom dat je altijd weer tex-ugkeei-t naar de hoofdlijn." Wat is uw grootste blunder ge weest? „Moeilijke vraag. Het zou voor de hand liggen als ik het Jannewekken zou ïxoe- men. Maar ik kan die zaak niet echt als

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37