Steun voor rapport De Schans Banenpoolers worden misbruikt ma PZC Verbeteringen in zicht voor WIAV Eisen tot drie jaar wegens overvallen Derde plaats voor Franstalige Zeeuwse zeeland 13 Cliëntenraad staat achter voorgestelde maatregelen tegen misstanden Verkaveling Schouwen lijdt onder trage grondaankopen gesubsidieerde arbeid lezers schrijven JAIB Zeetop PILAAR vrijdag 20 maart 1998 door Willem van Dam GOES - De bewoners van het pensiontehuis voor lichamelijk gehandicapten De Schans in Goes kunnen zich volledig vin den in het rapport, waarin forse kritiek wordt geuit op de situa tie binnen de instelling. Ook stemmen zij in met de maatrege len die de leiding van het tehuis wil treffen om een eind te maken aan de gesignaleerde misstan den. Dat blijkt uit een reactie van de cliëntenraad van De Schans op de rapportage over de proble men die bij het tehuis zijn gerezen tussen personeel en cli ënten. Het onderzoek werd in gesteld naar aanleiding van klachten van bewoners. Het externe bureau dat het on derzoek heeft verricht, kwam onder meer tot de slotsom dat in De Schans sprake is van ver gaande betutteling en gebrek aan privacy. In het rapport wordt harde taal gesproken aan het adres van de personeelsle den; ze bejegenen de cliënten vaak op onheuse wijze en som mige bewoners zouden zelfs stelselmatig worden geïntimi deerd. De bewoners voelen zich ge sterkt door de uitkomsten van het onderzoek. Volgens de leden van de cliëntenraad spelen de problemen al een reeks van ja ren. Veel bewoners durfden zich daarover niet te beklagen uit angst het personeel tegen zich in het harnas te jagen. Verstandhouding Voorzitter M. Westveer van de cliëntenraad wilde gisteren niet in details treden over de manier waarop bewoners door het per soneel zijn behandeld; de cliën tenraad wil voorkomen dat de verstandhouding tussen mede werkers en bewoners nog verder verslechtert. We zullen uitein delijk toch weer samen verder moeten." De Raad van Bestuur van de moederstichting Zorg Licha melijk Gehandicapten (ZLG) voert met alle medewerkers in dividuele gesprekken over hun functioneren. Daarmee is giste ren een begin gemaakt. Volgens voorzitter D. Klaassen van de Raad van Bestuur van de ZLG is uit het onderzoek overduidelijk gebleken, dat het sommige per KERKWERVE - De grondver werving voor het landinrich tingsproject Schouwen-West gaat veel te traag. Per jaar komt gemiddeld te weinig grond op de markt om de streefcijfers te ha len. Om in 2007 de beoogde 579 hectare aangekocht te hebben, moet jaarlijks gemiddeld 59 hectare verworven worden. Ne gen meer dan jaarlijks vrijkomt. Dat staat in het Aankoopstrate gieplan Schouwen-Duiveland van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). De vaart wordt nog ver minderd doordat het BBL (Bu reau Beheer Landbouwgron den) niet meer dan dertig procent van de vrijkomende grond mag aankopen om de markt niet te bederven. Beide factoren zorgen ervoor dat, zon der nieuwe maatregelen, de taakstelling pas over 41 jaar be reikt zou worden. Voor het land- inrichtingsproject Schouwen- Oost verwacht de DLG minder moeilijkheden. Daar is het ge middelde grondaanbod hoger dan wat in de komende jaren verworven moet worden om de herinrichtingsplannen te ver wezenlijken. Wel speelt ook daar het 'dertig procentspro- bleem'. Ruilobject Om de grondverwerving te ver snellen, stelde projectmanager P. Vermeulen van de DLG de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost gistermiddag voor het aankoopbeleid te ver ruimen door buiten Schouwen - op Duiveland - grond te vei-wer- ven als ruilobject. Voordeel daarvan is dat vervangende grond op relatief korte afstand aangeboden kan worden, wat de verwerving op Schouwen-Oost en Schouwen-West kan versnel len. Onder de voorwaarde dat de aankopen alleen zouden plaats vinden om vervangende grond aan te bieden, ging de commis sie akkoord. Ook ging zij ak koord met een actief aankoop beleid, waarbij grondbezitters persoonlijk worden benaderd in plaats van lijdzaam 'af te wach ten tot er iets vrij komt'. CADZAND soneelsleden 'ontbreekt aan de meest basale fatsoensnormen' en dat hun 'beroepshouding dringend verbetering' behoeft. Zoals gemeld worden alle mede werkers verplicht een bijscho lingscursus te volgen. Een aan tal personeelsleden dat geen enkel vertrouwen meer geniet van de bewoners wordt vermoe delijk overgeplaatst. Hoeveel medewerkers overplaatsing wacht is nog niet duidelijk. De cliëntenraad gaat er vooralsnog vanuit dat met deze maatrege len de problemen kunnen wor den opgelost. Woedend De top van de ZLG heeft zich in middels de woede op de hals gé- haald van de ondernemings raad. De ondernemingsraad is weinig gecharmeerd van de wij ze waarop de Raad van Bestuur het rapport over de toestanden bij De Schans naar buiten heeft gebracht. Volgens vice-voorzit- ter G. van de Poel van de ZLG- ondernemingsraad moesten de persoonsleden de bevindingen van het onderzoeksbureau gis terochtend uit de PZC verne men. Hij vindt dat onjuist. De ondernemingsraad wordt in die opvatting gesteund door de FNV-vakbond Abvakabo. Van De Poel zei gisteren niet op de inhoud van het rapport te kun nen reagei-en omdat de onderne mingsraad daarover nog altijd niet beschikt. In De Schans verblijven ruim twintig lichamelijk gehandi capten. Hun leeftijd varieert van even in de dertig tot ruim zeventig. Sommigen wonen er al ruim twintig jaar. Eind vorig jaar werd het hoofd van het pen siontehuis vervangen omdat hij over onvoldoende kwaliteiten zou beschikken. Daarover loopt nog een gerechtelijke procedu re. Het tehuis aan de Goese Beu kenstraat wordt over enkele ja ren (uiterlijk in 2000) gesloten. De bewoners worden dan on dergebracht in kleinere woon voorzieningen. De ZLG waartoe De Schans be hoort, beheert in Zeeland een aanzienlijk aantal voorzienin gen voor lichamelijk gehandi capten: activiteitencentra, ge zinsvervangende tehuizen en beschermde woonvormen. De stichting telt in totaal 180 me dewerkers en biedt zorg aan on geveer 200 cliënten. VS5.U- 1 ^-Vv v De Schans in Goes. foto Willem Mieras door Edith Ramakers AMERSFOORT - De Middelburgse Sarah de Lange is op de derde plaats geëindigd van het concours Allons en France. Daar mee won de zeventienjarige 5 VWO-scho- liere van de Nehalennia Stedelijke Scho lengemeenschap een lang weekeinde voor twee personen naar Futuroscope bij Poi tiers. In de finale, die gisteren in Amersfoort werd gehouden, moest ze voor een tien koppige jury een spreekbeurt houden over de cultuurverschillen tussen Frankrijk en Nederland. Aan de voorronden deden 750 kandidaten mee, waarvan er twaalf de finale bereik ten. Aan die selectie ging een opstel vooraf waarin alle kandidaten in moesten gaan op het belang van de sport. „Ik had al niet vernacht de finale te bereiken. Dus vond ik dat ik mijn doel al had bereikt. Gisteren moest ik als laatste het podium op. Dat was van de ene kant voordelig, want ik kon wennen aan de sfeer. Maar ik werd er ook weer heel zenuwachtig van, omdat het allemaal goede sprekers waren." Vijf minuten lang moest de enige Zeeuwse vertegenwoordiger spreken over de cul tuurverschillen. Daarna stelde de jury vragen. „Ik had vooraf in enkele klassen van onze school mijn spreekbeurt gehou den. Daarna mochten de anderen ook vra gen stellenVandaag gingen de vragen een heel andere richting op. De jury was meer geïnteresseerd in mijn persoonlijke me ning. Ik heb geantwoord dat ik niet vind dat er veel cultuurverschillen zijn. Maar in algemene zin vind ik dat Fransen harte lijker zijn dan Nederlanders, gastvrijer ook," Ook al heeft ze gevoel voor de Franse taal, ze zal geen Frans gaan studeren. „Ik ga politicologie doen. Dat lijkt me een heel interessant vak." Reünie - Eenieder die ooit de Openbare Basisschool Cadzand heeft bezocht, is welkom op de reünie die op 9 mei wordt ge houden in de sporthal in Cad- zand-Bad. Inschrijven is tot 15 april telefonisch mogelijk bij M. van Dale-Adriaansen in Cad zand. door Lukas Fransen Ed de Held (53) is zes jaar wijkbemiddelaar in het Vlissingse middengebied. Hij is als ex-banenpooler inge stroomd in de nieuwe Wet In schakeling Werkzoekenden (WIW). Een vaste aanstelling zit er volgens hem nog steeds niet in. „Het werk wordt wel gewaardeerd door de gemeen te. Maar zodra het geld gaat kosten, wordt niet thuis gege ven. Hoe bedoelt u, misbruik maken van overheidsgeld door particulieren? De gemeente doet het zelf, maar dan met de banenpoolers." Officieel bestaan de banen poolers niet meer. Sinds janua ri zijn ze opgegaan in WIW. De Held heeft ook over deze nieu we wetsregel nog twijfels. „Ik koester weinig hoop dat de fi nanciële situatie en de rechts positie van de banenpooler verbetert. Ik heb de afgelopen jaren al zoveel gehoord over eventuele verbeteringen. Nu wil ik het eerst wel ééns zien. De gemeente gaat zichzelf echt niet dwingen om iemand voor vast aan te nemen." De ex-banenpooler vindt dat er voor hen te weinig is gere geld. „We hebben geen vol waardige CAO, bouwen geen pensioen op, hebben geen spaarregeling. Al die sociale verworvenheden worden er gens halverwege het traject verdonkeremaand. Als banen pooler heb je geen rechtsposi tie, dus ook geen zekerheid. Hoe vager het gehouden wordt, hoe makkelijker er op een goedkope manier van de banenpooler gebruik gemaakt kan worden. De enige regel is dat je in plaats van een uitke ring het minimumloon krijgt." Ervaring De Vlissinger rekent voor dat een banenpooler met een gezin ongeveer veertig gulden meer krijgt dan een uitkering. Zelf verdient hij 1.790 gulden per maand. „Soms denk ik wel eens 'waar doe ik het allemaal voor?' Aan de andere kant moet ik zeggen dat ik wel erva ring opdoe." Maar ervaring voor wat? De Held is 53 jaar en weet dat werkgevers niet op hem zitten te wachten. Het 'ervaring op doen' voelt aan als een smoesje van de gemeente om geen vol ledige beloning te hoeven betalen. „De banenpool is daarom niets meer dan mensen wellicht nuttig werk te laten doen voor een uitkering. Er zijn genoeg banenpoolers met directe collega's die hetzelfde werk doen, maar die achthon derd gulden in de maand meer verdienen." Maar waarom houdt de Vlis singer het dan toch zo lang vol? „In de banenpool is de wijkbe middelaar een van de beste ba nen. Ik heb vaste spreekuren en kan daarnaast zelf mijn werk indelen. Ook het contact met de mensen spreekt me erg aan. Je hoort van alles en bent voor veel buurtbewoners een ver trouwenspersoon. Ik behandel klachten over drugsoverlast, maar mensen klagen ook wel eens over de behandeling bij de gemeente. Ik verstrek ook weer informatie over diezelfde ge meente. Dat maakt mijn baan boeiend. Verder onderhoud ik contacten met de politiek en instanties als de Riagg, de Blijf van mij n lij f huizen en woning- bouwcorporaties. Bushokje De Held staat niet alleen in de taken. In het wijkteam zitten naast de wijkbemiddelaar on der andere een wijkagent, een wijkambtenaar en wijkbe heerders. De Held: „Naar aan leiding van klachten gaan we ter plekke kijken en proberen een oplossing te vinden. Dat is niet altijd even makkelijk. Mensen willen allemaal met de bus naar de stad, maar nie mand wil een bushokje voor zijn eigen deur hebben." De Vlissinger is overtuigd van het nut van zijn werk. „Mensen krijgen meer vertrouwen in de politiek als hun klachten seri eus worden behandeld. Een volgende keer zullen ze ge makkelijker de wijkwinkel binnenstappen met hun pro blemen. Het is het herstel van de relatie tussen het verre stadhuis en de bewoners." Wat De Held wil, is een nor maal dienstverband. „Ze hoe ven geen speciale gesubsidi eerde dingen te doen. Doe maar gewone, goedkope ba nen. Maar wel normale banen. Dan ben je van al dat dubbele gedoe af." In de laatste aflevering van de serie Gesubsidieerde Arbeid zegt mor gen de Goese sportbuurtwerker Willem Sterk dat er te weinig geld over is voor de sociale sector Zijn college Peter Remijn beaamt dat. „Een nieuwe parkeerkelder wint het van voorzieningen voor jonge- Banenpooler Ed de Held: „We hebben geen volwaardige CAO, geen pensioen, geen spaarregeling: dat alles worden ergens in het traject verdonkeremaand." foto Ruben Oreel door Edith Ramakers Niet aan alle eisen van de vakbonden is de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) tegemoet gekomen, maar toch zijn AB VAK AB O/NO VON en CFO redelijk tevreden met het on derhandelingsakkoord dat on langs is bereikt. De leden van de bonden heb ben nog het laatste woord over de nieuwe CAO-Wet Inschake ling Werkzoekenden (WIW). In januari dit jaar werden de Ba nenpool, het Jeugd Werk Ga rantieplan (JWG) en de Mel- kert 2 gebundeld in de nieuwe WIW. Vanaf dat moment leken de acties voor een betere CAO een nieuwe impuls te krijgen. De rechtspositie van de nieuwe WlW'ers moest verbeterd wor den. Banenpoolers en JWG'ers die vaak lange tijd voor werk gevers goedkope arbeids krachten zijn, eisen betere vooruitzichten op werk. Voor al het feit dat WlW'ers geen pensioen opbouwen en dat ze geen loonsverbetering krijgen, werden aandachtspunten. De gesubsidieerde arbeidskrach ten, voor een geplaatste kracht ontvangt de werkgever 17.000 gulden van het Rijk, voelen zich ondergewaardeerd. De hoofdlijnen van het jongste akkoord komen neer op een uitloop in tien jaar n^ar 120 procent van het minimumloon. De VNG wilde vóór de onder handelingen niet verder dan 110 procent gaan. Voor ex-ba- nenpooler Ed de Held, die in dienst was voor peildatum 1992, geldt dat hij per 1 j uli van dit jaar van 100 naar 109 pro cent van het minimumloon gaat. Over de pensioenregeling wordt geprobeerd in 1999 tot afspraken te komen. Voor de eerste keer worden oveiwerk en onregelmatig werk als extra gezien en gehonoreerd. door Aector Dooms MIDDELBURG - Zes verdach ten van 19 tot 25 jaar, waaron der vier Vlissingers, hebben zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg moeten verant woorden voor de gewelddadige overvallen die zij vorig jaar pleegden op een café, een taxi chauffeur, twee burgers en een werknemer van een tankstation in de gemeente Vlissingen. Een 20-jarige man uit Vlissin gen was betrokken bij drie van de vier geweldsdelicten die in groepsverband werden ge pleegd. Tegen deze verdachte eiste officier van justitie mr. F. van Es de zwaarste straf: drie jaar cel en zes maanden voor waardelijk. De delinquent, die al op jonge leeftijd in aanraking kwam met justitie, verkeerde ook nog in de proeftijd van een eerdere veroordeling van zes maanden voorwaardelijk. Die maanden komen als het aan de officier ligt nog bovenop de drie jaar cel. Volgens een gedrags deskundige heeft de Vlissinger een langdurige behandeling no dig; der kans zou bestaan dat de man weer in de fout gaat. Tegen twee 20-jarige verdach ten uit Vlissingen werd voor de overvallen op het café en het tankstation respectievelijk twee jaar en tien maanden cel geëist. De vierde verdachte, een 19-jarige Vlissinger, krijgt als het aan de officier ligt vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk. Zijn rol bestond uit het op de uitkijk staan. Bij de overvallen was de buit niet uitzonderlijk groot, maar de officier meende dat het een geluk was dat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. „Ze nemen messen mee, ze hebben daarmee gezwaaid én gestoken. De slachtoffers hebben er trau matische ervaringen aan over gehouden. De overvallen zijn in een korte pei'iode gebeurd. Het heeft de samenleving ge schokt." Bij de overval op het café aan de Bosjeslaan op 15 november wa ren de 20-jarige Vlissingers ge kleed in camouflagepakken en getooid met bivakmutsen. Zij gingen het café binnen, waar te gen het sluitingsuur nog zeven klanten zaten. Een van de klan ten werd bedreigd met een mes en van zijn barkruk op de grond gesmeten. Een van de daders dwong de caféhoudster geld te geven. De buit bedroeg 1.400 gulden. Drie van de vier daders hadden een week eerder, op 7 november, een aandeel gehad bij een over val op een benzinestation in de Paul Krugerstraat. Een mede werker werd hardhandig tegen de grond gewerkt, waarna zijn tas met portemonnee en andere spullen werden afgenomen. Honderd gulden viel er te verde len. De hoofdverdachte overviel op 6 november in de Kasteelstraat in Vlissingen samen met drie andere mannen twee burgers, die kort daarvoor aan hen had den gevraagd waar ze een frietje konden halen. Een van de slachtoffers, die in zijn arm werd gestoken, werd beroofd van zijn portemonnee, bank- pasje en andere waardevolle pa pieren. Taxichauffeur De bedenker van het plan was een 20-jarige man uit Leiden. Hij gaf ook toe in de nacht van 19 november samen met twee vrienden een taxichauffeur in Vlissingen te hebben overval len. Bij een worsteling met twee van de overvallers liep de chauf feur messteken in zijn been op. De portemonnee (met een be drag van 350 gulden) werd afge pakt. Ondertussen had de Lei- denaar de taxi doorzocht en daarin vernielingen aangericht. Een 25-jarige man uit Leiden ontkende zijn rol in de overval, maar de 20-jarige zei dat hij wel had meegedaan. Beide mannen genoten ten aanzien van ge weldsdelicten een behoorlijke reputatie. Dat werd ook meege wogen in de eis van de officier: drie jaar cel voor de jongste ver dachte en achttien maanden voor zijn 25-jarige mededader. Daarnaast moeten aan de slachtoffers van de overvallen schadevergoedingen worden betaald. De officier vond 1.400 gulden voor de café-eigenaar, 767 gulden voor een van de bur gers, 2.800 gulden voor de taxi chauffeur en 2.765 gulden voor de taxicentrale redelijk. De ver dediging van de zes verdachten stuurde aan op strafverminde ring in de vorm van werkstraf dan wel een deel voorwaarde lijk. De rechtbank doet op 2 april uitspraak. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. College Goes laat JAIB vallen (PZC 10-3). Een voorziening waar jaarlijks meer dan dui zend jongeren gebruik van ma ken. Dreigt gesloten te worden door kortzichtigheid. In vijf jaar heeft het Jongeren Advies en Informatie Bureau zijn be staansrecht bewezen. De jonge ren van Goes en omgeving heb ben de weg weten te vinden naar dit informatiebureau, waar op een snelle en adequate manier 'hulp op maat' wordt geboden. De gemeenteraad van Goes zou er goed aan doen om nu ook in de praktijk te laten zien wat ze werkelijk voor jongeren over heeft. Het college stelt dat infor matie en advies wel een gemeen telijke taak is maar de licht pe dagogische hulp niet, het is juist deze hulp waar de jongeren drempels ervaren in de reguliere hulpverlening. Deze zogenaam de 'licht pedagogische hulp' be perkt zich in de meeste gevallen tot één a twee gesprekken waar de bezoeker van het JAIB mee geholpen is. Je kunt deze hulp het beste zien als een goed ge sprek waar de problemen door gesproken worden zodat de klant op eigen kracht verder kan. Het voorziet in de behoefte: kortdurend, laagdrempelig en goedkoop. Deze aanpak voor komt dat jonge mensen ont spoord raken en veel zwaardere hulpverlening nodig hebben. Als Goes er prat op gaat een cen trumfunctie te vervullen met veel onderwijs- en andere regio nale voorzieningen, past het ook het JAIB in stand te hóuden, die vijf jaar bewezen heeft goed werk te leveren. Willem F. Nije Statenhof 19 Goes Als het de Zeeuwse bevolking menens is om geen vruchtbare landbouwgrond op te offeren voor natuurherstel van de Wes- terschelde, moet zij alert reage ren op de voorstellen van het vierde Scheldesymposium om ontpolderen weer in beeld te krijgen. Zowel de HID Rijkswa terstaat dr. H. Saeys, als de Commissaris van de Koningin drs. W. van Gelder zijn voor stander van ontpoldering waar bij zij het oog hebben op de He- dwigpolder, Natuurherstel om verloren gegane slikken en on diep water terug te winnen wor den belangrijker geacht dan de economische belangen van de langs de Westerschelde gelegen agrarische bedrijven. Als door vaargeulverdieping (ten behoe ve van het economisch belang van Antwerpen) hogere water standen verwacht worden, zal Vlaanderen op eigen grondge bied maatregelen moeten ne men om de waterstanden ten oosten van Bath te reguleren. Nederland heeft immers niet gevraagd om verdieping van de Schelde. Gelukkig heeft de commissie Leemhuis, Hendriks en Kien- huis zich uitvoerig verdiept in de mogelijkheden tot natuur herstel. Wanneer de studie naar de ontwikkelingen in de Wester schelde over vijf jaar gepresen teerd wordt, is pas het ogenblik aangebroken om de toestand opnieuw in ogenschouw te ne men. Tot die tijd zal de bevolking van Zeeland er ver standig aan doen zich met hand en tand tegen ontpoldering te verzetten onder het motto ZEETOP: ZEEland Tegen Ont poldering. De politieke partijen zullen vóór de Tweede-Kamer verkiezingen aan de burgers duidelijk moeten maken of zij voorstander of tegenstander zijn van ontpoldering, zodat de Zeeuwen daar rekening mee kunnen houden bij het uitbren gen van hun stem. D. J. van der Have Marktplein 20 Kapelle WAARDE Italiaanse avond - Muziekver eniging Vooruit te Waarde vei- zorgt op zaterdag 4 april een Ita liaanse avond in het dorpshuis. Vanaf 19.30 uur maakt Vooruit een muzikale rondreis door Ita lië met onder meer muziek uit opera's van Verdi, Rossini en Bellini. Meer licht op ffle zolder? Inn Dan tm naar Pilaar voor een professioneel advies in dakramen! BOUWMATERIALEN ALBERT JOACHIMIKADE 33 GOES - TEL. 0113-215401 Openingslijden ma v'm vrij: 8.30-17.30 7.a. 9.30-15.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35