Feest fondspiegel druk bezocht Cas van de Graaf, Piet en Nettie Bakker als enige Zeeuwen gehuldigd duiven Plaatselijke kampioenen Oost-Zuid-Beveland bridge schaken I I* j i a i A A H ef ï"T 4 I 4r Joop van der Reijden al volgende week aan de slag bij NOCNSF dammen O O O O O O O O O O O door Adrie van Riel STEENBERGEN - In de Steen- bergse zaal Welleberg waren driehonderd van de beste Ne derlandse overnachtfondspe- lers aanwezig tijdens het jaar lijkse kampioenenfeest van de nationale fondspiegel. Voor de zevende keer werd dit festijn ge houden door het duivenblad De Fondkrant. Doelstelling van de nationale fondspiegel is de meest constan te overnachtfondspelers op de middaglossingen van Neder land te ontdekken. Niemand hoeft voor deze competitie zijn uitslagen in te zenden voor klas sering en deelname is gratis. Door samenwerking met het na tionale rekenbureau heeft De Fondkrant de beschikking over alle gegevens op de nationale overnachtfondvluchten en ko men gegevens van iedere lief hebber automatisch uit de com puter gerold. Categorieën Via, berekeningen wordt over drié nationale f ondvluchten een factorberekening gemaakt. Naar gelang het aantal duiven wat is ingemand per liefhebber over drie nationale vluchten worden de liefhebbers aan het eind van het jaar ingedeeld in ,acht categorieën. Zo strijden bijvoorbeeld liefhebbers in ca tegorie 4 tegen liefhebbers die allemaal 19 t/m 24 duiven heb ben ingemand. De competitie van de nationale fondspiegel loopt over drie jaar. Dit jaar werden de beste resul taten van 1995,1996 en 1997 bij elkaar opgeteld. Volgend sei zoen valt 1995 af en komen de resultaten van 1998 erbij. Tevens kwamen de kampioenen van de Zuid Limburgse Unie (ZLU) fondspiegel allemaal op het podium. De prijsuitreiking werd aandachtig door de aan wezige kenners gevolgd omdat Henk van Caam (Steenbergen) van alle kampioenen hele aan sprekende resultaten opsomde. Dat het moeilijk is om tot de top door te dringen, bleek uit het feit dat slechts twee Zeeuwse liefhebbers, Cas van de Graaf uit Arnemuiden en Piet en Net tie Bakker uit Middelburg wer den gehuldigd voor hun Idasse- ringen binnen de eerste tien. Namens de Nederlandse Post- duivenorganisatie reikte Hans van de Veer de trofeeën uit. E. Hoedenmakers (Geleen) bood de gelukwensen aan namens de fondorganisatie Zuid Limburg se Unie. Toetje De prestaties van overnacht fondspelers genieten in de we reld (Japan,Taiwan. Engeland, Duitsland enz.) een enorme pu bliciteit. De commercie steunt en sponsort deze groep duiven- liefhebbers met duizenden gul dens. Bij het organiseren van happenings is deze groep dui- venhouders financieel geheel onafhankelijk. Achtentwintig fondliefhebbers schonken De Fondkrant een duivenbon voor verkoop bij op bod en deze bonnen brachten samen 35.000 gulden op. Alle aanwezigen waren in hun nop jes tijdens de goed verzorgde bijeenkomst. Als 'toetje' kreeg Het jaarlijkse feest van de nationale fondspiegel, waar ook de kampioenen van de Zuid Limburgse Unie op het podium kwamen, werd mas saal bezocht. Van links naar rechts: Marga en Bram Walpot (uitgevers Fondkrant), Zeeuws kampioenen Nettie en Piet Bakker en Saar en Cas van de Graaffoto Adrie van Riel door Adrie van Riel VLISSINGEN - De verenigin gen uit Hansweert, Kruinin- gen, Kapelle, Wemeldinge, Krabbendijke, Yerseke (2x) en Rilland vormen samen het ray on 5. Provinciaal en rayonaal zijn de kampioenen reeds ver meld. Plaatselijk, de meeste eerlijke en ook de felste strijd, zijn bij de diverse clubs een groot aantal liefhebbers reeds in het zonnetje gezet. PV De Blauwe Doffer (Hansweert): Kees Niemeyer was op Vitesse, midfond, dagfond bij de oude dui ven en met de jonge duiven op Vi tesse en fond de beste. Hij won het generaal kampioenschap. Alleen Simon op 't Hof maakte het Niemeyer soms lastig. Op 'tHof be zette diverse ereplaatsen op ver schillende onderdelen. Op de na- vluchten was hij de beste.J. Flips werd vierde generaal kampioen.. PV De Vrijheidsduif (Kruiningen): Thijs van Iwaarden werd generaal kampioen, in de vereniging be haalde hij veel kettinguitslagen. J. Paauwe/zn won het vitessekampi- oenschap, tevens behaalden vader en zoon Paauwe de titel generaal duif. Op de midfond was Jac. van Noorden de beste. Winnaar op de fond werd H. Poley. Erik Dek greep de titel jonge duiven vitesse. Van Iwaarden won de titel jonge fond hok. A Neve en A Arrebout bezet ten in diverse kampioenschappen ereplaatsen. J. Paauwe/zn won in de eredivisie, H.Poley in de eerste divisie. Jeugdlid Veronique Boone won op haar eerste vlucht waaraan ze met vier duiven deelnam, vier prijzen. PV Oost-West-Thuis-Best (Kapel- Ie): Ster was Jaap Bras. Dertien maal won hij een wedvlucht. Voor zijn doen op de vitesse een zwakke start. Maar op de midfond en dag fond won hij. Bras werd tweede en vierde bij de vitesse jonge duiven. Bij de jonge duiven fond was hij weer de beste. C. Zegers won uit sluitend het onaangewezen na- vluchten kampioenschap, op alle andere disciplines (behalve over nacht) eindigde Zegers bij de bovenste vijf. Theo Oudeman, de penningmeester van de afdeling Zeeland'96, paste zich na de fusie ook op vliegniveau goed aan. Eer ste en derde op de midfond, tweede en zesde dagfond, tweemaal derde bij de jonge vitesse en vijfde bij de navluchten zijn prima resultaten. Jan de Schipper was de beste vites- sespeler. Jo Dekker versloeg ieder een op het onderdeel vitesse jonge duiven. G. van Ewijck/zn wonnen het aangewezen kampioenschap navluchten. F. H. Janssens was de beste bij de overnachters J. van de Velde, J. Corre, Weststrate-Mar- tens en J. Allemekinders. De zes jeugdleden Edz. van Ewijck, B. Lindenbergh, B. en C.Korstanje, H, Wondergem en D. Janssens eindig den in deze volgorde in de jeugd- competitie. PV De Noordster (Yerseke): M. van de Dorpel won in de eredivisie. In de eerste divisie won Anton Kruys- se. De jeugdige Danny de Voogd behaalde op 288 inkorvingen 32% prijs, goed voor het kampioen schap van de tweede divisie. E. Minnaard Jz. bleef E. Minnaard Mzn generaal voor. De hokkamppi- oenschappen gingen naar AJ. Kruysse (vitesse en midfond). Fond naar E. Minnaard Mzn; M.Baste- meyer (overnacht); E. Minnaard Jzn; (jonge duiven); D. Kosten (fond Hok) en de navluchten en te vens het generale duifkampioen schap oude duiven was voor Jac. Neels. PV Luchtpost (Yerseke): H, Paau we/zn werd generaal kampioen. Comb.Oele-Sinke bezette de twee de generale plaats. Emiel van Hijf- te werd derde generaal. P.Steketee won de vierde generale trofee, C. Voshol de vijfde. P. Ridderhof was de beste op fond aangewezen en midfond onaangewezen. Chris Aerts won de superfond aangewe zen en J .Murre pakte de titel Vites se aangewezen. door Berry Westra Bridge is een sport die je tot op hoge leeftijd kunt beoe fenen. En met het klimmen dei- jaren hoeft het speelniveau be slist niet af te nemen. Integen deel, factoren als ervaring en routine kunnen de prestaties juist positief beïnvloeden. Veel minder dan bij fysieke sporten is er bij bridge dus sprake van een natuurlijk 'verloop' in de top. Met name in grote bridgenaties als Frankrijk en Amerika, waar die top professioneel met bridge bezig is, blijkt het bijzonder moeilijk voor jonge spelers om de oude garde te verdringen. In de vorig jaar verspeelde WK-fi- nale tussen deze beide landen waren de meeste spelers vijfti gers. Nederland kent geen echte pro fessionele bridgespelers en bij ons ligt het niveau dus iets lager. Dit maakt het wat gemakkelij ker voor jonge ambitieuze spe lers om de sprong naar de top te ■toaken. twee van hen leverden onlangs -\ noord AV106 S? HB843 AH <2?87 west oost &974 4B5 V- tvJV109752 OVB832 O 95 &AHV106 ÖB53 zuid ^H832 <?A6 010764 £942 Oost gever, niemand kwetsbaar W N O Z Jansma Hoogweg Chorus Van Prooijen pas pas jp dbl yj| 2^ pas 3^> pas pas pas hun visitekaartje af in het Ne derlands kampioenschap ge mengde paren. Ricco van Prooijen en Femke Hoogweg wonnen zowel de halve finale als de finale en troefden daar mee gerenommeerde paren als Maas-Vriend, Tammens-Ar- nolds en Verhees-Van der Spek overtuigend af. Een grote verrassing was de overwinning van Van Prooi jen- Hoogwegniet. Ricco van Prooij en werd vorig jaar derde in het nationaal toernooiklassement (NTCI) en staat, daarin ook dit jaar weer hoog genoteerd. Zoals het een jeugdspeler betaamt biedt hij op alles wat beweegt, en dat is in toernooibridge een lonende benadering. Daarnaast is het afspel natuurlijk goed verzorgd. Zeker in paren, waar elk slagje telt, is dat een voor waarde voor succes. Op het vol gende spel haalde Van Prooijen met speels gemak een goede sco re binnen. Zie diagram 1 Een interessant biedverloop. De eerste opmerkelijke beslissing was van Jan Jansma op de west- stoel. Hij hield er rekening mee dat noord leider zou worden en besloot met een klaveren in plaats van een ruiten te openen omdat hij graag een klaverstart van partner tegemoet zag. Twee harten van oost na het informa tiedoublet was het in wedstrij d- bridge populaire zwakke spron- gantwoord. Van Prooijen het zich niet van de weg drukken en meldde zich met twee schoppen Femke Hoogweg volstond als noord met een inviterende drie schoppen, mede omdat zij haar hartenbezit devalueerde. Zuid ging natuurlijk niet op de man chepoging in. Tegen drie schoppen begon west met klaveren aas-heer. Oost speelde achtereenvolgens kla veren drie en klaveren vijf bij en gaf daarmee een oneven aantal klaveren aan. Jansma wist nu dat zijn partner de derde klave ren niet kon overtroeven en speelde ruiten na. Van Prooijen concludeerde uit het biedver loop en het tegenspel (geen har ten na van west) dat de harten- kleur 6-0 zat. Toen bij het troeftrekken bleek dat oost een doubleton schoppen bezat, werd het hele zitsel duidelijk. Gezien het distributiesignaal in klaveren moest oost beschikken over exact een 2-6-2-3. Van £>AH9 V9763 OHV7 £VB5 west oost ^V8652 <è- >782 <^V5 OB4 OA986532 Ö9873 £AH106 zuid £B10743 VAHB104 010 £>42 Oost gever, niemand kwetsbaar W N O z iO ié pas 2<0> «O 4<? pas pas pas Prooijen troefde zijn derde kla veren in dummy, incasseerde ruiten heer en speelde harten naar het aas en harten naar de acht. Oost kwam aan slag met harten negen en had alleen nog maar hartens over. Zij moest twee slagen aan noord brengen, zodat zuid zijn beide ruitenver liezers weg kon werken. Drie schoppen plus een leverde de la tere winnaars 39 van de 54 matchpunten op. Afgelopen zaterdag werd in Zoetermeer de halve finale van het open parenkampioenschap van Nederland gespeeld. De be kende topschaker John van dei- Wiel was ook van de partij. Op het volgende spel bewees Van der Wiel zijn grijze hersencellen ook te kunnen aanwenden voor het op deductie geënte bridge spel. Zie diagram 2 In plaats van gedachteloos met ruiten boer uit te komen vroeg Van der Wiel naar de betekenis van het twee ruiten bod van noord. Toen hij te horen kreeg dat dit krachttonende cuebid meestal gebaseerd was op een driekaart schoppensteun reali seerde hij zich dat de kans groot was dat zijn partner een renonce in die kleur had. Van der Wiel legde derhalve schoppen twee op tafel. Na deze uitkomst ver loor leider zuid de eerste vier slagen. Vier schoppen min een leverde OW een welverdiende 70 procent score op. door CorJansen Een van de beste partijen van het Zeeuws kampioenschap werd in de laatste ronde ge speeld door Ewout van Hecke tegen Koen Leenhouts. Maar helaas voor hem kon hij zijn voortreffelijke spelvoering niet met een overwinning bekronen. In het zicht van de haven tastte hij vreselijk mis en werd mat ge zet. Zulke ontgoochelende erva ringen kent iedere schaker. Maar een rechtgeaarde sport man laat zich daar natuurlijk met door uit het veld slaan! Im mers, wie niet kan verliezen, kan ook niet winnen. Men kan zich wel afvragen wat erger is, verliezén door een blunder na een prachtige ge speelde partij, of verhezen door slecht spel. Misschien is een blunder dan toch het minst kwade! 4 Ewout van Hecke - Koen Leen houts 1. d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 Lg7 4. e4 d6 5. Pf3 0-0 6. Le2 e5 7. O-O Pc6 8.d5 Pe7 9.b4 Een zet die door Taimanov is uitgevonden. Zwart kan op ver schillende manieren antwoor den, onder andere met 9... a5. Wit kan daarop het beste met 10.bxa5 voortzetten. 9... Pd7 Niet goed. Veel beter is 9... Ph5 om veld e6 onder controle te houden. 10. Le3 f5 11. Pg5! Pf6 12. f3 f4 13. Lf2 Pe8 Voor de derde keer een zet met dit paard. Tarrasch zou het niet goed gevonden hebben! Zijn stelregel was: speel in de ope ning nooit tweemaal met het zelfde stuk! De sovjetschakers hebben hem om zulke dogmati sche uitspraken decennia lang bespot. 14. c5 Lf6 15. Pe6! Natuurlijk! De pion, die wit nu op e6 krijgt lijkt zwak, maar is sterk. Dat komt, omdat veld d5 in witte handen blijf t en c6 en d5 onmogelijk is. 15... Lxe6 16. dxe6 Dc8 17. Lc4 Pg7 18. Db3! a6 19. Tfdl Pe8 Voor de vijfde keer doet dit paard een zet. Ditmaal gedwon gen. 20. Td2 g5 21. Tadl h5 22. b5! Wit heeft zijn stukken schitte rend opgesteld en beslissend po sitioneel overwicht afgedwon gen. De opmars van de zwarte pionnen op de koningsvleugel is slechts een slag in de lucht, maar wat moest zwart anders doen? 22... Kh8 23. b6! 23... dxc5 24. Lxc5 g4 25. Khl gxf3 26. gxf3 cxb6 27. Lxe7 Wit kiest voor de moeilijke weg en dat was met het oog op de ko mende tijdnood niet zo verstan dig. Met eenvoudig 27... Dxb6 had hij vrij gemakkelijk de overwinning kunnen binnenha len. 27... Lxe7 28. Td7 Tg8! Tot nu toe heeft de jonge Oóst- burger slechts opstoppers te verwerken gekregen, maar op het moment van groot gevaar ontwaakt zijn talent. Met grote vindingrijkheid weet hij tegen- kansen te scheppen. 29. Txe7 Dc5 30. Pd5 Df2! Voor de eerste keer in de partij komt zwart met een dreiging en wat voor een; 31.Dg2 mat. Maar wit heeft een briljant antwoord klaar. 31. Pxf4ü i 1 i i Diagram 2 Prachtig gespeeld. Het is uit na 31... exf4 32.Dc3+ Pg7 33.Tdd7! en alle bedreigde punten op de onderste rij zijn beschermd. 31... Dh4! Zwart .laat zich niet kisten en ontdekt zijn laatste kans. Er staan twee zwarte stukken in. 32. Tf7! Pd6! 33. Dc3! Dg5 Evenmin voldoende was 33... Pxc4 34.Dxc4 en zwart kan nog steeds niet op f4 slaan wegens Dc3+. Zie diagram 1 34. Tc7?? In grote tijdnood tast wit mis en geeft zijn meesterpartij uit han den. Hij had briljant kunnen winnen met 34.Tf5ü Pxf5 35.Dxe5+ Tg7 36.exf5 Kh7 37.Pg6 en zwart kan opgeven. 34.Dxf4 35. Txd6 Zo is het meteen uit, maar er was toch geen redding meer. De drei ging 35... Pxe4 doet wit de das om. Bijvoorbeeld 35.Dd3 Pxc4 36.Txc4 Tad8! 37.De2 De3ü en wit kan opgeven. Pas op voor mat op de onderste rij 35... Dg5ü Uit! Tegen de dubbele matdrei- ging op de g-lijn heeft zwart geen verweer. 36. Dxe5+Dxe5 37. Tdd7 Dal+ Wi t had nog net tij d om op te ge ven. Een dramatische partij, waarbij, zoals zo vaak, tactische handigheid het won van strate gisch inzicht. Ook Paul van Rooijen kwam weer uitstekend voor de dag. Hij speelde toch een sterk toernooi, vijf gewonnen twee verloren. Bovendien ontmoette hij de sterkste tegenstand. Paul van Rooijen - René Tiggel- man I. d4 c5 2. c3 e6 3. Pf3 b6 4. Lf4 Lb7 5. e3 Pf6 6. Pbd2 cxd4 Veiliger was meteen 6... Le7, 7. cxd4 Le7 8. Tel d6 Er was geen bezwaar tegen 8... 0-0 9.Lc7 De8 en zwart heeft niets te vrezen. 9. Lb5+ Pbd7 10.Pc4!DbS Na 10... Pe4 was er nog steeds weinig aan de hand. II. Da4 Kd8 Op 11... a6 volgt 12.Lxd7 Pxd7 13.Pxb6 enzovoort. 12. Pg5 Tf8 13. Lc6 h6 14. P1'3 Hier had wit al een pion kunnen winnen met 14 ,Pxd6 14... Lxc6 15. Dxc6 Pe8 16. 0-0 Pdf6 17. h3 Dc8 18. Da4 Db7 19. Tc2 g5 20. Lh2 g4 21. hxg4 Tg8 22. Pce5ü Om een speler als Tiggelman te kunnen verslaan moet je bijzon- Jl i het publiek een langdurig op treden van de bekende Belgi sche zangeres Danna Winner voorgeschoteld. door Henk Stouwdam ROTTERDAM - Joop van der Reijden gaat volgende week al aan de slag bij NOCNSF. Als be- stuursadviseur weliswaar, want de huidige voorzitter van Vero nica moet op de voorjaarsverga dering van 12 mei officieel tot interim-voorzitter worden ge kozen. Het bestuur van de sportkoepel wil in zijn speur tocht naar een opvolger voor Wouter Huibregtsen namelijk zo weinig mogelijk tijd verlie zen. De opdracht voor Van der Reij den beperkt zich overigens niet tot het zoeken van een nieuwe voorzitter. De tussenpaus heeft eveneens de taak om een analy se van de organisatiestructuur van het NOCNSF te maken. Overigens een proces waarmee de sportkoepel in de Huibregt- sen-periode al een begin had ge maakt. Vice-voorzitter Jan Loorbach: ,,Dat moet worden gezien als een doorlichting van de organisatie en de mogelijk afspiegeling daarvan in het be stuur." Profiel Loorbach vertelt dat er niet lang gezocht hoefde te worden naar een interim-voorzitter. Van der Reijden was de eerste naam die werd genoemd toen eenmaal het profiel was geschetst.We zoch ten iemand die vertrouwd is met de sportwereld, maar ook weer geen part off the family is. Ie mand met betrokkenheid op af stand. Nadat Van der Reijden zich had laten voorlichten, heeft hij niet lang hoeven na te den ken." De oud-staatssecretaris van WVC heeft vaker met het bijltje van troubleshooter gehakt. In die rol was Van der Reijden on der andere actief bij Feyenoord. De verwachtingen zijn dan ook hooggespannen. „Ik heb er alle vertrouwen in dat Van der Reij den met een kandidaat-voorzit ter van niveau komt", spreekt Loorbach zijn vertrouwen in de missie uit. De vice-voorzitter, die cle taken van Huibregtsen tijdelijk waarneemt, worstelt niet met de vrees dat de positie van NOCNSF-voorzitter na het gekrakeel rond Huibregtsen be smet is geraakt. „Nu, na vijf we ken, heb ik het gevoel dat het stof eenbeetje is neergedaald. Ik denk daarom niet dat de toe komstige voorzitter een extra zware last zal meetorsen." Ontkoppelen Wie er al kandidaat is voor de opvolging van Huibregtsen, niet Van der Reijden zelf en evenmin Loorbach,,Het is niet de bedoe ling dat een interim-voorzitter zijn eigen benoeming voorbe reidt", sluit Loorbach de eerste mogelijkheid uit. ,,En wat me zelf betreft wordt overwogen om mijn taak als chef de mission voor de Olympische Spelen in Sydney te ontkoppelen van mijn taak als vice-voorzitter. Het is wel denkbaar dat ik aanblijf als bestuurslid, al is het maar om mijn ex-varing niet verloren te laten gaan. Maar ook dat vraag stuk maakt de komende maan den onderdeel uit van Van der Reijdens analyse." GPD Diagram 3 dei'e zetten kunnen en durven doen. 22... dxe5 23. Pxe5 Ld6 24. Pc6+ Kd7 25. Lxd6 Pxd6 26. Tfcl Wit heeft twee pionnen voor het stuk en sterke aanval. Dat moet voldoende zijn. 26... b5 27. Pe5+ Kd8 28. Db4 Pfe8 Zie diagram 2 29. Tc7H Fraai gespeeld. De zwarte to rens werken niet samen, daarom kan wit zich nog een offer per mitteren. 29... Dxc7 30. Txc7 Pxc7 Of 30. Kxc7 31.Dc5+ Kb8 32.Dc6 en zwart verliest toch een paard. 31.Dxd6+Kc832.Dd7+Kb7 33. Dc6+ Kc8 34. Pxf7 Tb8 35. Pe5 Tb6 36. Dd7+ Kb7 37. Dh7 Tc8 38. Dxh6 Pd5 39. g5 Tcl+ 40. Kh2 Zwai*t geeft het op. Een uitste kende partij. Probleem van de week Johann Berger, 1887. Wit; Kg7, Df3, Thl, pionnen op b5, d2, e2, f2. Zwart: Kc4, pionnen op b6, c5, e6, e7. Zie diagram 3. Mat in drie zetten. Een klassieker! Zie diagram 3 Oplossing van de vorige week Pauly, 1905. Wit: Kb5, Tc4, pion g7. Zwart: Kb2. Matin drie zet ten. l.g8T Ka3 2.Tb4 Ka2 3.Ta8 mat. Of 1... Kb3 2.Tb2 Ka3 3.Tc3 mat. Fout was l.g8D?Ka3 2.Tb4 pat! door Leo Anderson In de halve finale van het Ne derlands kampioenschap boekte Johnny de Leeuw drie overwinningen, verloor hij drie partijen en speelde hij hetzelfde aantal remise. Een moyenne derhalve van vijftig procent, hetgeen in het gezelschap van de nationale subtop zeker niet on verdienstelijk is te noemen. Maar onze Zeeuwse kampioen zelf had misschien hogere ver wachtingen, die tot zijn teleur stelling niet geheel zijn uitgeko men. In de laatste ronde deed hij een ultieme poging zich althans nog te plaatsen bij de eerste vier om zodoende volgend jaar recht te hebben op deelname aan de hal ve finales. Met ware leeuwen moed stortte hij zich in het duel met Wim van der Kooij, die met hem gelijk stond op de ranglijst en dus hetzelfde doel voor ogen had. Het werd een titanenstrijd tussen een krachtig aanvallen de De Leeuw en een zich slim verdedigende tegenstander, die met zijn omsingelingstactiek uiteindelijk aan het langste eind trok. Een paitij om niet spel te vergeten... W. van der Kooij - Den Bosch - J. de Leeuw - Goes (21-2-'98) 1. 34-30 17-22 2. 30-25 11-17 3. 40-34 19-23 4. 34-30 6-11 5. 45- 40 13-19 6. 30-24 20x29 7. 33x13 8x19 8. 35-30 15-20 9. 31-26 9- 13 10. 36-31 2-8 11. 41-36 22-27 12.31x22 17x28 Hiervoor is moed nodig! Moge lijk geïnspireerd door de kandi daat wereldkampioen Alexan der Schwarzman onderneemt zwart een super-actieve aanval. 13. 36-31 12-17 14. 46-41 20-24 15. 40-35 1-6 16. 41-36 7-12 17. 44-40 4-9 18. 39-34 14-20 19. 25x14 9x20 20. 30-25 10-14 21. 43-39 28-33 22. 39x28 17-21 23. 26x17 11x33 24. 38x29 24x33 Het spel van zwart grenst aan overmoed; menige tegenstander zou onder de (in)di'uk van dit ge weld dreigen te bezwijken. Maar dat zal openings- en mid denspelspecialist drs. Van der Kooij niet overkomen. Koel bloedig zet hij zijn omsingeling voort met als lokkende prooi de voorpost op veld 33. 25. 34-30 5-10 26. 31-26 10-15 27. 37-31 20-24 28. 32-27 24-29 29. 48-43 12-17 30. 27-21 16x27 31. 31x11 6x17 32. 43-38 14-20 33. 25x14 19x10 34. 50-45 8-12 35. 36-31 3-8 36. 31-27. Zie dia gram 1 hebben, maar dat kan niet we gens 38-32, 47-42, 45-40 en 25x3. Wat zou anders 12-18-23 aan de partij een totaal andere wending hebben gegeven... 46. 45-40 12-18 47. 40-34 28-33 De laatste strohalm. 48. 38x29 23-28 49. 47-41 27-32 50.41-36 32x41 51. 36x47 28-32 52. 47-42 8-12 Mogelijk beter dan 18-22, maar de overmacht zal toch te groot blijken. 53. 24- 20 15x33 54. 34-29 33x24 55. 30x17 18-23 56.17-12 23-28 57. 12-8 28-33 58. 8-3 32-38 59. 42- 37 38-43 60. 21-17 43-49 62. 17- 39! en wint. Een elegant slot van een boeiende partij. Zijn overwinningen behaalde De Leeuw tegen Mark Hoogak- ker - Den Haag, Taeke Dekker - Gorredijk en Peter Schuitema - Emmen. De stand na 44.13-18 in de par tij Dekker - De Leeuw. Zie dia gram 2 O Diagram 1 De omsingeling is met chirurgi sche precisie voltooid. Gedreigd wordt met 26-21, 27-22, 40-34 en 38x7. Een redelijk alternatief voor zwarts volgende zet is niet voorhanden; aan schijfverlies valt niet te ontkomen. 3623-28 37. 40-34 29x40 38.38x29 40-44 39.49x4017-22 40.40-34 22x31 41. 26x37 18-22 42. 30-25 22-27 43. 34-30 10-14 44. 29-24 14-19 45. 42-38 19-23 Graag zou zwart 12-18 gespeeld Diagram 2 Als studieobject zijn dit soort standen interessant. De uitslag van de partij is bekend: zwart zal gaan winnen. Ter beant woording van de vraag of wit zich eventueel nog had kunnen redden en zo ja, op welke wijze vraagt om nader onderzoek. Duidelijk is bijvoorbeeld dat het offer 35-30 gevolgd door 28- 22 niet te versmaden is. Na de plakker 35-40x20 krijgt de wit te linkervleugel meer kracht door 38-33; 20-24 wordt dan be antwoord met 27-22 en op 12- 17ofl8 volgt 33-28 met meer perspectief dan in de partij het geval was. Na 35-30 en28-22 kan uiteraard ook 19-24; 22x13 23-28; 32x23 21x43 volgen, maar dan staan de witte stukken veel gunstiger dan in de partij. Speelt wit in de dg.stand 38-33 dan is het de moeite waard verder te zoeken na 12-17 en 36-31. Kortom voer voor analytici. Maar laten we het verdere par tijverloop volgen. 45. 28-22? 23-28! 46. 32x14 21x43 47.22x13 43-48 De witte stukken staan nu hoogst ongelukkig opgesteld en enkele zullen nu onherroepelijk moeten sneuvelen. 18. 13-9 48x4 49. 34-30 24-29 50. 41-37 29-33 Zwart dreigde met 26-31. 51. 30-25 33-39 52. 25-20 39-44 53. 20-15 44-50 54. 37-32 12-18 55. 14-10 50-11 56. 35-30 11-2 Wit wordt enorm in het nauw gedreven. Alweer ten koste van een schij f kan hij dan eindelijk de damlijn bereiken. 57. 10-5 2x35 58. 32-27 26-31 59. 27-21 16x27 Wit kan nu be ter maar opgeven om het kat en muis spelletje niet te moeten on dergaan. 60. 5-46 35-8 61. 46-14 8-3 62. 14-41 3-21 63. 41-19 21-26 64. 19-41 6-11 65. 41-19 11-16 66. 19-46 18-23 Eindelijk valt dan het doek. Na 31-37 en 26-37 is het immers over en sluiten! Een prima zege van De Leeuw in een bijna vijfeneenhalf uur du rende partij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31