Werken op rand van de waarheid China op weg naar gedeeld leiderschap PZC PZC feiten en meningen 2 Opwaardering Clintons 'spin doctors' hebben zware dobber aan seksschandaal 20 maart 1948 vrijdag 20 maart 1998 Journalisten in politieke centra als Washington, Londen of Den Haag leggen een enorme kuddegeest aan de dag. Het is een van de bijverschijnselen van de televisiedemocratie. Poli tieke verslaggevers hollen als een roedel wolven achter dat ene verhaal aan. Dat geeft politieke adviseurs de kans de pers een bepaalde richting uit te duwen. In Washington is die vaar digheid tot kunst verheven, in de persoon van de 'spin doctor'. Er is ruw weer op komst in de verpleegkunde. D( Nederlandse Zorgfederatie (NZf) staat afwij zend tegenover de salariseis van vijf procen: waarmee de beroepsorganisatie NU'91 is gekomen Ook over andere verlangens in de sfeer van verlaging van de werkdruk en verbetering van de beroepsoplei dingen verlopen de eerste besprekingen moeizaam. Het gaat in deze onderhandelingen niet om het rituee! waarbij werknemers en werkgevers er van meet af aar wel van doordrongen zijn dat tussen eis en afwijzing een breed veld ligt waarop men elkaar wel ergens za ontmoeten ter ondertekening van een nieuw akkoord. De onderhandelingen spelen zich af in een periods waarin fundamentele problemen moeten worden opge lost. In de komende jaren zullen er tienduizenden ver pleegkundigen tekort zijn. De samenleving maakt ziel terecht kwaad over te lange wachtlijsten in een lanc waarover politici niet aflaten te melden dat het er voor treffelijk gaat. Het tekort aan verpleegkundigen word' veroorzaakt door elkaar tegenwerkende krachten: ont groening en vergrijzing. Het aantal jongeren op zoel naar een baan vermindert en het aantal ouderen, dai extra zorg behoeft, neemt toe. Onder schoolverlaters zal de animo om werk te zoeker in de verpleegkunde niet vergroot worden zonder dal een forse koerswijziging wordt ingezet. Velen ligt noj goed in het geheugen hoe enkele j aren geleden complets lichtingen werkers in het ziekenhuis aanstonds na di plomering het bos in werden gezonden. Dat heeft hei vertrouwen geschaad. Daar komt bij dat sprake is var een uiteenlopende waardering van verpleegkundigen Wie tijdens een verblijf in het ziekenhuis goed oplet, za! respect krijgen voor de verpleegkundigen die lichame lijk en psychisch zwaar onder druk staan. Dat aanzier wordt niet zichtbaar gemaakt in de hoogte van het ba sissalaris. Bovendien is er een grote ongelijkheid tusser de beloning van aan de ene kant de verpleegkundiger en aan de andere kant medisch specialisten en vee' mensen met organisatorische banen in de gezondheids zorg. In de sector heerst terecht een zekere beduchtheid dal de werkgevers oplossingen zullen zoeken door op gro tere schaal Melkertwerkers aan te trekken. Zo'n keus gaat regelrecht in tegen de noodzaak het werk aan hel bed door goed geschoolde en goed gemotiveerde men sen te laten doen. De beroepsorganisatie heeft alle ge lijk van de wereld als ze zich daartegen teweer stelt. De werknemers in de gezondheidszorg treffen thans voorbereidingen voor acties, ook in Zeeland. Daar bi; kiezen ze een goed moment. Zij hebben juist nu een sta pel valide argumenten op grond waarvan een herwaar dering van hun vak valt af te dwingen. Daarvoor zal dt samenleving uiteraard moeten betalen. Als de bereid heid daartoe echter nu ontbreekt, zal de rekening in de komende jaren te sterk oplopen. door John Wanders Zoals een ervaren tennisser 'spin' geeft aan een bal waardoor deze een curve maakt en de raarste kanten op stuitert, zo geven 'spin doctors' een draai aan een politieke gebeurtenis met (potentiële) nieuwswaarde. Dat kan een politiek debat zijn of een belangrijke speech. Maar het kan evengoed een gebeurte nis zijn die de spin doctors zelf hebben gecreëerd, bijvoorbeeld om de aandacht te vestigen op een thema dat zij belangrijk achten. Of om de aandacht af te leiden van een onderwerp dat een politiek risico inhoudt voor hun baas. De spin doctor balanceert op de rand van de waarheid. Hij voert journalisten en andere opinie leiders tijdens talloze telefoon gesprekken langs halve waar heden, roddels en geruchten. Je treft de spin doctor veelvuldig aan in de wandelgangen van de macht. Maar ook op de tennis baan, of de golfbaan, of gewoon aan de bar van een hotel. De ene keer geeft hij een tv-interview, in een andere verhaal fungeert hij als anonieme bron. Hij geeft selectieve informatie want hij is een functionaris met een missie De ervaren spin doctor mijdt de glasharde leugen. Hij weet dat zijn effectiviteit nooit groter kan zijn dan zijn geloofwaar digheid. Politieke journalisten mogen kuddedieren zijn, ach terlijk zijn ze zelden. Een spin doctor die zich laat verleiden door de leugen is geen lange car rière beschoren. De spin doctor beschikt over een uitgebreide trucendoos. Met uitzondering van de aperte leu gen is elk middel toegestaan. Het strategisch lekken van in formatie is zijn belangrijkste wapen. Dit geeft de spin doctor die de zittende macht vertegen woordigt een aanzienlijk voor deel ten opzichte van zijn arme collega die de oppositie dient. De regering kan de agenda be palen, het politieke debat sturen en de nieuwsstroom in banen leiden. De draai die de spin doc tor geeft aan dit debat kan het verschil betekenen tussen winst en verlies. Vandaar dat het spel hard wordt gespeeld en de spin doctor zichzelf soms beschouwt als een soldaat. President Rea- gans woordvoerder Larry Spea- kes had op zijn werkkamer een bordje met het veelzeggende op schrift: „Jullie zeggen niet hoe wij het nieuws moeten regisse ren en wij zeggen niet hoe jullie het nieuws moeten verslaan." Vechtsport De spin doctors van Reagan wa ren meesters in de misleiding. Zij beschouwden het dagelijkse gevecht met de media als poli tieke jiujitsu. Bij deze vecht sport is het zaak dat je de kracht van je tegenstander aanwendt in je eigen voordeel. Het bete kent dat j e de invloed van het in dringende medium televisie aanwendt ter ondersteuning van je boodschap en ter verste viging van het imago van je baas. „Heb altijd maximale greep op hetgeen de televisiekij kers te zien krijgen", luidt sinds Richard Nixon de basisregel in 'Spin City', een van de aardigste bijnamen van Washington. Politiek krijgt voor het grote Amerikaanse publiek pas kleur en vorm in de berichtgeving op de televisie. Dit biedt de spin machine van het Witte Huis elke nieuwe dag de gelegenheid tot het versturen van een p.r.-be richt aan het Amerikaanse volk. Het is de truc om de president zijn boodschap met enige dra matiek te laten verkondigen. Hij moet zijn centrale thema in een of twee pakkende zinnen ('soundbites') uitstoten. Dat le vert het spul op waarmee televi sieverslaggevers uit de voeten kunnen. Reagan, die zich over het algemeen keurig aan het script van zijn spin doctors hield, was daar goed in. Hij had dan ook een lange ervaring als acteur. Ook onder Clinton werkt het dan onder Reagan. Als ze aan het eind van weer een vermoei ende dag vaststellen dat ze voortreffelijk gescoord hebben, heffen ze tevreden het glas. Wild water Sinds 21 januari, de dag dat de naam van Monica Lewinsky voor het eerst de wereld over ging, varen Clintons spin doc tors in wild water. Tegen de stroom op, wel te verstaan. Ze moeten concurreren met een uitzonderlijk en meeslepend verhaal dat draait om seks, macht, geld, list en bedrog. Alle andere onderwerpen leggen het hiertegen af, ongeacht of het nu gaat om de uitbreiding van de NAVO of om de situatie van de kinderopvang in de VS. Mannen als James Carville, de grappig ste spin doctor op wie Clinton kan leunen, zijn vooral bezig met 'damage control', het be perken van de schade voor de president. Clintons spin doctors opereren nu al negen weken als de Iraakse luchtafweer bij het uitbreken van de Golfoorlog. Hun taak is het omlaag halen van alle spelers die zich in deze zedenschets tegen de presiden tiële hoofdpersoon keren. Hun dag begint vroeg - met het na pluizen van de ochtendbladen op berichten die moeten worden ontkracht - en eindigt door gaans laat. Talkshows De spin doctors maken graag overuren op de zondagochtend wanneer vijf landelijke televi sieomroepen hun invloedrijkste politieke talkshows uitzenden. James Carville's echtgenote is net als haar man spin doctor, maar dan van de tegenpartijZij wordt betaald om met modder te gooien naar haar man's goede vrienden Bill en Hillary Clinton. Het echtpaar-Carville verzorg de kort geleden een gezamenlijk optreden in NBC's talkshow 'Meet the Press'. Dat was ver makelijke televisie. Het ging er hard aan toe (Zij: „Bek dicht, Carville. Haal adem en tel tot tien."). Al snel kwam de vraag op hoe het in hemelsnaam mo gelijk is dat deze politiek zo te gengestelde spin doctors elkaar gevonden hebben in de liefde. Het antwoord bleef uit, maar de twee verwachten binnenkort weer een kind. GPD zie ook pagina 5 Witte Huis graag met 'Het Ver haal van de Dag', een enkel the ma dat door de spin doctors wordt uitgezet en - als het goed is - het politieke nieuws van die dag domineert. De spin doctors begeleiden het verhaal van con ceptie tot consumptie. Ze ma ken de media erop attent dat er iets zit aan te komen. En als de president of wie dan ook het ei heeft gelegd, zorgen ze er voor dat die boodschap zo goed mo gelijk bij het publiek aankomt. Onder Clinton is dat niet anders De presentatie van 'Bill Clinton's Little Black Book' - een beschrijving van het denkbeeldige liefdesle ven van de president - werd aangegrepen voor een persiflage op Bill Clinton en Moncia Lewinsky. Tegen dergelijke boekjes kunnen de 'spin doctors' van Clinton nauwelijks voldoende zware munitie in stelling brengen. foto Ron Edmonds/AP door Jan van der Made Wat mij ook te wachten staat, of het landmijnen zijn of een af grond, ik zal niet aarzelen en mijn best doen om mij tot aan de laatste dagen van mijn leven aan het volk te geven. Deze belofte deed Zhu Rongji gisteren na afloop van het Nationale Volks congres tijdens zijn eerste persconfe rentie als premier van China. Vooralsnog vinden veranderingen uitsluitend op economisch gebied plaats, op politiek gebied blijft alles bij het oude. Het 'oordeel over het bloedbad van Tiananmen' (toen vreedzame demonstraties door het Volksbevrijdingsleger bloedig wer den neergeslagen) zal niet worden omgedraaid; volgens Zhu 'heeft de ge hele partij daarover een eensluidend oordeel', wat zoveel wil zeggen dat Peking niet zal erkennen dat het mili tair ingrijpen fout was. Wel gaf Zhu garanties voor Hong kong. „Het is de vrijheid van de inwo ners van Hong Kong om te demonstre ren", aldus Zhu Rongji, zolang de acties 'binnen de regels van de Basis wet (Hongkongs mini-grondwet) blij ven'. De mogelijkheid voor directe presi- dentsveihiezingen binnen China wees Zhu niet zonder meer af, maar hij merkte op dat 'het proces van demo cratische verkiezingen in China an ders is dan in het buitenland'. Zhu: „We hebben tijd nodig om daarnaar te kijken, en het is moeilijk voor mij te voorspellen wanneer zo'n verkiezing plaats kan hebben." Voorlopig zweert hij trouw aan 'de derde generatie lei ders met Jiang Zemin als kern' die opereert volgens 'de theorieën van Deng Xiaoping'. Groei Het nieuwe kabinet zal zich vooral met de economie bezighouden. Chi na's nieuwe kabinet garandeert een economische groei van acht procent en een inflatie lager dan drie procent en belooft dat de nationale munt, de Renminbi, niet zal devalueren. Daar naast zal Peking streven naar het om vormen van het huidige conglomeraat van staatsbedrijven tot een systeem met 'moderne bedrijfsvoering', waar bij miljoenen arbeiders ontslagen moeten worden. Tevens zal China's banksysteem grondig worden geher structureerd. De Chinese Volksbank, de centrale bank, zal een sterk contro lerende functie krijgen. De bijna tien commerciële banken zullen meer zelf standig moeten gaan opereren. Graanoverschot Het aantal ministeries wordt terugge bracht van veertig tot 29. Binnen drie jaar zullen ook nog eens vier miljoen ambtenaren moeten worden omge schoold. Volgens Zhu is dit nodig om dat de ministeries in de loop der jaren Een vrouw haalt de theekopjes weg die de afgevaardigden tot het Nationale Volkscongres hebben gebruikt tijdens de bij eenkomst in de Grote Hal van het Volk. foto Greg Baker/AP 'groter werden en alle belastinggel den hebben opgeslokt'. Het vrijgeko men geld gaat naar wetenschap en on derwijs. Daarnaast wil het kabinet de circula tie van graanproducten verbeteren. Er is zoals Zhu zei 'genoeg graan is om twee jaar van rampen te overleven'. Maar vanwege de enorme voorraden die dure opslagplaatsen vereisen en door een kreupel distributiesysteem zullen landbouwsubsidies stijgen. Zhu beloofde ook dat het systeem van investeringen zo wordt aangepast dat China in aanmerking komt voor lid maatschap van de Wereld Handelsor ganisatie, iets waar Peking al elf jaar op aast. Belangrijke stappen zullen worden genomen op het gebied van de behui zing voor de stadsbevolking: Zhu kondigde aan dat in de tweede helft van dit jaar de huursubsidies voor ambtenaren zullen worden afge schaft. Arbeiders zullen door middel van een nog te perfectioneren systeem van hypotheeksubsidies, in staat ge steld worden hun eigen huis te kopen. Ook wordt later dit jaar een nieuw na tionaal systeem voor ziektekosten van kracht, naar voorbeeld van het Ame rikaanse Meciaid en Medicare. De laatste 'hervorming' houdt een verbetering in van het nationale be lastingsysteem. Volgens Zhu wordt de bevolking zwaar overbelast ten ge volge illegale heffingen door plaatse lijke overheden. De voorstellen van Zhu moeten de komende drie jaar in wetten worden gevat. De gisteren af gesloten zitting van het negende Na tionale Volkscongres was hiertoe de springplank. Graadmeter De verkiezingen die een keer in de vijf jaar door het Volkscongres worden gehouden vormen een mooie graad meter voor het democratisch gehalte, dat, zo bleek ook dit maal weer, niet bijster hoog ligt. Alle voorstellen voor personele veranderingen, werkrap porten en commissies genoten een ge middelde steun van 95 procent. Maar het aantal tegenstemmen varieert, en vormt een indicatie voor onvrede die leeft onder de afgevaardigden. 'Populairste' gekozen persoon is de Tibetaan Pagbalha Geleg Namgyai die met vijf tegenstemmen als een van de negentien vice-voorzitters van het Volkscongres werd gekozen. Generaal Chi Haotian, herkozen als vice-voor- zitter van de Centrale Militaire Com missie, kreeg eveneens maar vijf te genstemmen. Minst populair waren voormalig premier Li Peng, die met 200 tegen stemmen en 126 onthoudingen werd gekozen als parlementsvoorzitter (vergelijk: zijn voorganger Qiao Shi werd in 1993 gekozen met 44 tegen stemmen en diens voorganger Wan Li in 1988 met 64 tegenstemmen) en Jiang Chunyun, die met 395 tegen stemmen en 99 onthoudingen als een van de vice-voorzitters van het Volks congres werd geïnstalleerd. Absolute 'verliezer' was Han Zhubin. Met 687 stemmen tegen en 344 ont houdingen werd hij gekozen als open baar aanklager. Han, een opportunist die er zelfs tijdens de Culturele Revo lutie (1966 - 1976) in slaagde om lei dende posities te bekleden, zou 'ge brek aan ervaring' op juridisch gebied verweten worden; als voormalig mi nister van Spoorwegen lagen zijn ver antwoordelijkheden duidelijk op een ander terrein. Han is echter een be schermeling van Jiang Zemin, en bin nen China's patronagesysteem is dat belangrijker dan werkervaring. De vele negatieve stemmen tegen Han Zhubin kunnen ook worden uitgelegd als een vorm van protest tegen wijd verbreide corruptie en groeiende mis daad. Zo kreeg het werkrapport van Han Zhubin's voorganger Zhang Si- qing donderdagochtend maar liefst 845 tegenstemmen en 447 onthoudin gen. Dit was de laatste, maar tevens meest negatieve stemming van het Volkscongres. In feite mogen de nadruk op economi sche hervormingen en personele ver anderingen die tijdens het Volkscon gres 'besloten' werden, geen verassing heten. Reeds vorige maand werd een volledige lijst met alle beleidsbeslis singen en personele veranderingen gesanctioneerd door het Centrale Co mité van de communistische partij China, zij het na intensief lobbyen. Volgens het politieke Hongkongse roddelblad Cheng Ming zou Jiang Ze min aanvankelijk van plan zijn ge weest twee van zijn beschermelingen (de partijsecretaris van Shanghai, Iiuang Ju, en diens ambtsgenoot in de zuidelijke provincie Guangzhou, Xie Fei) op de post van vice-premier te be noemen, maar dit stuitte op weer stand van Qiao Shi (de voormalige parlementsleider) en Zhu Rongji. Uiteindelijk lijkt de macht van Zhu het snelst toe te nemen. Zowel hij als Li Peng en Jiang Zemin hebben ver trouwenspersonen op een sleutelposi ties. De vertrouweling van Jiang Ze- min is Zeng Qinghong, kandidaat-lid van het politburo en een onopvallende technocraat die achter de schermen een reusachtige invloed heeft dankzij zijn positie als directeur van het Alge meen Kantoor van het centraal partij - comité. Jiang ontleent bovendien een deel van zijn macht aan het feit dat hij de aangewezen opvolger van Deng Xiaoping is, en formeel wordt be schouwd als 'de kern van de derde ge neratie leiders'. Driemanschap Li Peng's steunpilaar is de 'staatskan selier' Luo Gan (tevens volledig lid van het politburo) die als vice-voor- zi tter van het Comité ter Bescherming van Staatsgeheimen toegang heeft tot alle archieven en persoonlijke dos siers. Zhu Rongji's fixer is de voorma lige voorzitter van de Staats Plan- nings Commissie Wang Zhongyu die woensdag tot staatskanselier en se cretaris van het Volkscongres werd benoemd. Maar Zhu zal vooral de steun genieten van het merendeel van de nieuw gekozen ministers die in gro te lijnen achter zijn ideeën van econo mische hervorminge staan. Dankzij de verminderde invloed van Li Peng en de opkomst van Zhu Rongji ziet het er naar uit dat China in de ko mende jaren door een driemanschap bestuurd zal worden waarvan de le den in macht niet voor elkaar onder doen. Maar zoals triumviraten in de Romeinse oudheid reeds hebben be wezen: slechts een van de drie kan kei zer zijn. GPD Amerikaanse gift De Watton High School in New York heeft 250 dollar ge schonken aan de Rijks HBS in Oostburg. Met het geld is voor 200 dollar kleding gekocht. De overige 50 dollar zijn besteed aan een basketball, twee voet ballen, een pomp en 144 stuk ken zeep. Marshallplan De commissie voor buiten landse zaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft haar goedkeuring gehecht aan het Europees her stelplan. Op voorstel van mi nister Marshall zal voor 5,3 miljard dollar aan hulp wor den verstrekt aan zestien lan den die te lijden hebben gehad van oorlogsgeweld. De democraten stemden tegen omdat zij bezwaar hebben te- gen het opnemen van Grieken land, Turkije en China in de lijst van hulp ontvangende landen. Dialect De VARA .zendt over Hilver sum II een programma uit in het Zeeuws dialect. Aan de, uitzending verlenen Jaap uit Wilhelminadorp en lange Pier Flupse met zijn familie hun medewerking. Grote Beer thuis De s.s. Grote Beer keert van daag terug uit Batavia. Het schip, dat zal afmeren in de Amsterdamse haven, heeft 1300 militairen aan boord, on der wie een aantal zieken. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissirigen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (01111415380 Fax. (0111) 414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17,00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8,00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail- pzcredcity1@pzc ril Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00, franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5'pct. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2