Belgen adoreren Vandenbroucke Kluivert wil even uit schaduw van Ronaldo sport vrijdag 20 maart 1998 27 Ullrich krijgt Fausto Coppi- trofee Pleidooi beperking buitenlandse voetballers Cees Paree plotseling overleden Douglas loopt voor Nederland Middlesbrough wil Gascoigne Gelijkspel bij Mexico - Paraguay Regelwijziging in hockey Wielertalent vindt zichzelf de te kloppen man in Milaan-San Remo Milanese derby houdt gemoederen in Italië bezig van onze sportredactie MILAAN - Patrick Kluivert lijkt de grootste problemen bij AC Milan te hebben overwon nen. Niet langer fluitconcerten van zijn eigen fans. Wel beslis sende doelpunten. Grote kran tenkoppen beheersen momen teel het sportieve leven van de Huibregtsen start procedure tegen de Volkskrant AMSTERDAM - Wouter Hui bregtsen, de afgetreden voorzit ter van NOCNSF, is een civiele procedure begonnen tegen de Volkskrant en redacteur Hans van Wissen. In een artikel van 10 februari schreef de krant dat Huibregt sen kroonprins Willem-Alexan der een judas, saboteur en lafaard" vond. Hij eist dat het artikel onrechtmatig wordt ver klaard. In de concept-dagvaardiging staat dat Huibregtsen het ge wraakte artikel ervaart als schending van zijn eer en goede naam en als inbreuk op zijn per soonlijke levenssfeer. Hij eist geen schadevergoeding. Huibregtsen ontkent dat het ar tikel een weergave is van een te lefoongesprek dat hij op 9 fe bruari vanuit Nagano met Van Wissen had. De bestuurder heeft altijd de beledigende uitspra ken ontkend. Wel uitte hij be nvaren tegen de wijze waarop de kroonprins toetrad tot het In ternationaal Olympisch Comi té. Hoofdredacteur Pieter Broer tjes van cle Volkskrant heeft steeds verklaard dat hij achter bet artikel van Van Wissen staat en niet bang" is voor een rechts zaak. ANP voormalige Ajacied. Zondag is hij de spil in de derby tegen In- ter. En tegen Ronaldo. De spits van het Nederlands Elftal is er weer. Hij heeft zich teruggevochten uit een diep dal. Kluivert weet waar het de eerste zes maanden aan schortte. „Hier telt slechts één ding: sco ren. Slecht spelen en in de laat ste seconden een doelpunt. Dat is goed. Zo werkt dat hier. Daar om begin ik pas sinds kort mee te tellen." Vreemd vindt hij de aanlooppe riode niet. Marco van Basten heeft het hier in zijn eerste jaar ook zeer moeilijk gehad. Dat vergeten een heleboel mensen. Voor Dennis Bergkamp geldt hetzelfde. Marco is er wel ver schrikkelijk goed uitgekomen. Dat zou ik ook graag willen. Vóór dit seizoen had ik iets van „we gaan het hier helemaal ma ken". Als blijkt dat het niet lukt, krijg je eigenlijk een enorme klap. Die heb ik dan ook wel ge had." Doormidden Kluivert geeft ruiterlijk toe de afgelopen zes maanden nodig te hebben gehad om kennis te ma ken met het Italiaanse voetbal. Vooral met de verdedigende mentaliteit. „Verdedigers zijn hier veel scherper dan in Neder land. Natuurlijk trappen ze in Italië een spits lachend door midden, al heb ik dat persoon lijk nog maar weinig meege maakt. Wat ook opvalt is de enorme defensieve tactiek van veel ploegen. Met name de klei nere clubs spelen gewoon met vier of vijf verdedigers en één of twee aanvallers. Als je eigen ploeg dan ook nog slecht draait, wordt het voor een spits hele maal moeilijk." Kluivert heeft echter vooral te maken met een elftal dat over de gehele linie ondermaats pres teert. Vedetten als de Braziliaan Leonardo en de Duiter Ziege gingen het voorbije half jaar volledig ten onder. „Als ik voor mezelf spreek voel ik me prettig, het is wel duidelijk dat de ploeg in zijn geheel veel beter kan. Milan moest veel nieuwe spelers inpassen, kreeg bovendien te maken met een blessuregolf. Kluivert: „AC Milan kocht af gelopen zomer zestien nieuwe spelers. Niemand had verwacht dat we met zoveel goede spelers zulke matige prestaties zouden leveren. Als je ons team bekijkt, moet er gewoon iets uitkomen. Tot nu toe gebeurt dat niet en dat heeft zo zijn conesequentie voor mij gehad. Kijk maar naar Davids. Hij komt bij Juventus in een goed draaiend team en speelt meteen de sterren van de hemel. Bij ons had hij het heel moeilijk, kort daarvoor," Hoofdprijs Kluivert hoopt die opleving dit seizoen nog mee te maken. Op 8 en 29 april speelt hij de Italiaan se bekerfinale tegen Lazio, zon dag ontmoet hij Ronaldo in de derby tegen Inter. „Vroeger als ik tegen Ronaldo speelde, dan stond ik op de eerste plaats van de topscorerslijst en hij op de tweede. Of andersom. Nu ligt dat anders. Hij heeft zestien doelpunten gemaakt. Ik pas zes. Inter staat op de derde plaats kort achter Juventus. Wij zijn achtste. Bovendien speelt hij Europees voetbal, terwijl ik thuis voor de televisie zit. Dat steekt enorm. Maar misschien kunnen we zondagavond de za ken voor één dag goedmaken. Ook wat Ronaldo en mij aan gaat." AiVP NOVILIGURE - Jan Ullrich heeft donderdag de kostbare Fausto Coppi-trofee, een gestileerde fiets gemaakt uit een kilo goud, gekregen. Wielerjournalisten uit vijftien landen riepen de Duitse Tourwinnaar uit tot de beste coureur van 1997. De 24-jarige Ullrich kreeg de voorkeur boven de Fransman Laurent Jalabert, aanvoerder van de wereldranglijst. DPA Jan Ullrich toont de Fausto Coppi-trofee, die hij gisteren in ontvangst nam. foto Gero Breloer/EPA (Advertentie) CAMpiNq fdE MolENhoEk B.V.' FeUcIteert de VV WissENkERkE met hET brhaIen van hun ptrtiodmTcl van onze sportredactie PARIJS - Frankrijk en Italië willen het aantal buitenlanders in hun nationale voetbalcompetities, in weerwil van het Bosman-arrest, beperken. Ze denken aan een maximum van vijf buitenlanders per club, ongeacht of die uit de EU komen of van daarbuiten. De Franse minister van sportzaken Ma rie-George Buffet en haar Italiaanse ambtsgenoot Walter Veltroni hebben gis teren dit voorstel gelanceerd. Zij hebben met enig leedwezen vastgesteld dat bij sommige Engelse clubs momenteel meer Italianen spelen dan bij veel Italiaanse clubs. Frankrijk heeft, evenals Neder land, de laatste jaren een uittocht van ta lent gezien naar Italië en Engeland. De angst bestaat dat het voetbal op natio naal niveau zijn wortels geheel kwijtraakt als dat zo doorgaat. Bovendien werkt de opening van de transfermarkt volgens de EU-richtlijnen sterk in het voordeel van de kapitaalkrachtige clubs. De verschil len nemen ook steeds meer toe. De inkomsten uit de verkoop van tv-rech- ten lopen bijvoorbeeld sterk uiteen. Van een eerlijke verdeling, zoals in Frankrijk, is lang niet in alle landen van de Europese Unie sprake. Gerenommeerde clubs als Anderlecht en FC Porto kunnen cle inter nationale rat-race daardoor niet meer aan en zouden hun nationale competitie het liefst meteen laten fuseren met respectie velijk die van Frankrijk en Spanje. Ajax. PSV en Feyenoord zouden, zo doorden kend, veel beter af zijn in de Bundesliga. De ministers van Sport van de vijftien landen van cle Europese Unie zullen zich begin juni, voor aanvang van het WK, bij een vergadering in Parijs over ondermeer dit onderwerp buigen. De dopingproble- matiek staat dan ook op de agenda. AF- P/ANP Frank Vandenbroucke. „Ik denk dat Milaan-San Remo op maat gesneden is voor mij." foto Lionel Cironneau/GPD AXEL - Op 47-jarige leeftijd is Cees Paree woensdagavond plotseling overleden. Paree was de laatste zeven jaar pen ningmeester van de voetbalvereniging Axel en maakte in die periode zowel bij het bestuur als bij de clubleden talrijke vrienden. Voor komend weekeinde zijn alle activiteiten en wedstrijden van de v.v. Axel afgelast. MARRAKESH - Troy Douglas mag zijn atletiekloopbaan voortzetten namens Nederland. De internationale federatie (IAAF) accepteerde bij een vergadering in Marrakesh de na tionaliteitswijziging van de sprinter uit Bermuda. Douglas is getrouwd met een Nederlandse en woont en traint hier al ge ruime tijd. Hij mag bij de EK in Boedapest starten namens zijn nieuwe vaderland. Douglas won bij de WK indoor in 1995 zilver op de 200 mete- r.Ook Miguel Janssen," Douglas' clubgenoot bij AAC, geldt voortaan voor de IAAF als Nederlander. Tot dusver nam de Amsterdamse sprinter namens Arbuba deel aan de grote toer nooien. ANP LONDEN - De transfer van Paul Gascoigne van Glasgow Rangers naar Middlesbrough is een stapje dichterbij. De eer ste divisieclub is bereid de de Schotse club, volgend seizoen getraind door Dick Advocaat, een vergoedingssom van ruim tien miljoen gulden te betalen. Middlesbrough-manager Bry an Robson verklaarde donderdag dat hij van de Schotse club toestemming heeft gekregen met Gascoigne (30) te praten over zijn financiële wensen. „De clubs zijn akkoord. Het is slechts een kwestie met de speler overeenstemming te berei ken. Als dat gebeurt, moet hij nog medisch gekeurd worden." Dat zou nog wel eens een probleem kunnen worden. Gaza heeft in zijn carrière nogal wat zware blessures gehad. Op dit moment kampt hij met een enkelblessure. De adviseur van de middenvelder, Mel Stein, zei eerder op donderdag dat cle ve dette zelf nog steeds in gesprek is met Crystal Palace. RTR MEXICO-STAD - De voetbalinterland tussen Mexico en Pa raguay is in Mexico- Stad in 1-1 geëindigd. Paraguay nam in de vijftigste minuut van de oefenwedstrijd de leiding door Cardozo. In de 67e minuut maakte De Ande gelijk. Zowel Mexico als Paraguay doet komende zomer in Frankrijk mee aan het WK voetbal. Mexico is ingedeeld in de groep met Nederland, België en Zuicl-Korea. Paraguay is ingedeeld met Bulgarije, Spanje en Nigeria. ANP BRUSSEL - De internationale hockeyfederatie (FIFI) heeft definitief besloten tot een regelwijziging met betrekking tot de vliegende wissel. Met ingang van 1 juli is het bij de grote toernooien verboden bij korte hoekslagen een specialist te ld- ten opdraven om die direct na de strafcorner weer naar de bank te dirigeren. Bij de Nederlandse mannen vervulde Bram Lomans die functie dikwijls. Vooruitlopend op de verande ring liet bondscoach Roelant Oltmans de lange HGC'er in Au stralië ook al eens een hele wedstrijd spelen als linksachter. Bij de WK in Nederland mag hij zijn kunnen desgewenst nog vanuit de dug-out tonen. Het besluit treft alleen de strafcornerspecialist die niet goed genoeg is voor een basisplaats. In andere situaties mogen spe lers wel blijven „in- en uitvliegen". De enige uitzondering is de doelman. Die mag in geval van een blessure ook bij een kor te hoekslag worden vervangen. De reglementwijziging geldt voorlopig alleen de .internationale toernooien. ANP (Advertentie) door Renë Banierink MILAAN - Met Milaan-San Re mo begint zaterdag het klassie ke seizoen pas echt. Traditio neel wordt deze koers na een lange aanloop beslist in de slot fase: op de Poggio of desnoods in een massaspurt. Traditioneel ook zijn de sterksten van de koersen Tirreno-Adriatico en Parijs-Nice de favorieten voor de PrimaveraMet name voor de winnaar van Parijs-Nice lijken de papieren aan de Italiaanse Riviera uitermate gunstig te lig gen. Dat vindt de Belg Frank Vandenbroucke zelf ook: „Mi laan-San Remo is op maat ge maakt voor mij." Hij is pas 23 jaar en toch noemt zelfs Frank Vandenbroucke 1998 het jaar van de waarheid voor zichzelf als professioneel coureur. Vreemd? Nee. Want Vandenbroucke, bijkans onklopbaar bij de junioren, is al aan zijn vijfde jaar als prof be gonnen. Bovendien: hij is Belg. En bij de zuiderburen geldt een standaard antwoord voor de op telsom van talent en Belgische nationaliteit: de nieuwe Merckx. En warempel, er zijn dit jaar sterke aanwijzingen dat Van denbroucke in staat moet wor den geacht uit te groeien tot de nieuwe Belgische wielerheld, zeker nu voor ploegmaat Johan Museeuw zoetjesaan de jaren gaan tellen. Hoezeer het wielermaffe België smacht naar een nieuwe held, bleek tijdens Parijs-Nice vorige week. Toen 'VDB', zoals hij ook wel wordt afgekort, na de ge wonnen proloog op zegetocht ging in de Rit naar de Zon, wist het Belgische j ournaille niet hoe snel er extra manschappen rich ting Frankrijk gedirigeerd moesten worden. Met als meest treffende voorbeeld dat de Vlaamse televisie, de laatste ja ren nauwelijks geïnteresseerd in eigen verslaggeving in de etappekoers, opeens ritten live ging verslaan. Ze werd op hun wenken bediend door Steels, door import-Belg Tsjmil maar vooral door de heldendaden van Vandenbroucke, een Waal nota bene. Kortom: het ganse land is in ver voering gebracht door een jon geman die door het gros der Bel gen van grootheidswaanzin en verwaandheid is beticht. In plat Vlaams heet zoiets: een dikke nek hebben. Zelfs de grote Eddy Merckx vond het een beetje te gortig worden en noemde het ta lent een praatjesmaker. Maar de in het tegen de Franse grens ge plakte stadje Moeskroen gebo ren Vandenbroucke heeft nooit moeite gedaan zich te verlossen van het stigma arrogant. Hij is tamelijk zeker van zichzelf en niet bang de zaken naar zijn wens te regelen. De laatste grote renner die Wallonië voort bracht, Claude Criquelion, zegt het zo: „Frank was al een kam pioen toen anderen er nog niet eens aan dachten coureur te worden." Dat bleek na zijn debuutjaar in de ploeg van oom Jean-Luc en vader/mécanicien Jean-Jac ques: Lotto. De toen net20-jari- ge renner wilde ondanks een doorlopend contract per se naai de sterrenformatie Mapei, waai de Vlaming Lefèvere de scepter zwaait. „Mijn kansen om me te ontwikkelen waren daar veel groter." Toen oomlief weigerde mee te werken, tekende VDB- junior gewoon ook een contract bij Mapei, waar hij uiteindelijk na nog drie maanden Lotto en ingrijpen van UCI-baas Ver- bruggen terecht kwam. In het Belgische weekblad Humo rea geerde Frank scherp:,Mijn oom Jean-Luc heeft me gewaar schuwd voor de vele wolven in de wielersport. Maar hij is zelf de grootste." Vijftien zeges Pas in 1996 leek de jongeman de torenhoge verwachtingen waar te maken. Met vijftien zeges, waaronder etappes en eindze ges in de rondes van de Middel landse Zee en Oostenrijk, de Scheldeprijs en de GP Ouest France. Een knieblessure ver ziekte vervolgens het begin van afgelopen jaar. Desondanks de buteerde hij in de Tour en liet daar een paar sterke staaltjes zien. In de derde etappe leek hij met een onweerstaanbare dem arrage heuvel op, op weg naai de zege maar werd op de streep alsnog achterhaald door Erik Zabel. In de twaalfde etappe reed hij zeer knap naar een ze vende plaats in de klimtijdrit rond St. Etienne, om later nog een tweede plek te scoren. Volgens Lefèvere had er met een betere voorbereiding nog meer ingezeten, al heeft hij twijfels over de capaciteiten van zijn jeugdige pupil in het hoogge bergte. „Als hij goedmeekan in het middelgebergte, ben ik al te vreden." Voor Vandenbroucke zelf is dat, vanzelfsprekend, geen uitge maakte zaak. Hij ging afgelopen winter eens even flink aan de halters hangen. „Vier keer per week anderhalf uur, van de eer ste oktober tot half januari", roept Vandenbroucke zijn opof feringen in herinnering. Het maakte zijn tengere doch pezige lijf breder en sterker. Daarnaast nam hij het onderdeel tij drit na- drukkelijker op in het program ma. Het resulteerde in een overtui gende overwinning in de pro loog van Parijs-Nice, de koers waarin hij in 1996 al als vierde totaal eindigde. De triomf over de pure specialisten Jalabert (op zeven seconden) en Zülle (op 22 seconden) na 10.2 kilometer was indrukwekkend. Net als de rit- zege onder een erbarmelijke weersomstandigheden naar de top van de Col de la Republique en de knappe reacties op aan vallen van de Festina- en Once- blokken, vaak zonder steun van zijn ploeg. Favorietenrol Vandenbroucke zou ook geen Vandenbroucke heten als hij vervolgens niet zij n zelfvertrou wen met anderen deelde. „Ik denk dat Milaan-San Remo op maat gesneden is voor mij", ac cepteerde hij zonder moeite de absolute favorietenrol. „Na tuurlijk zal de rest voor mij wer ken, ze hebben gezien hoe sterk ik ben", drong hij een andere fa- yoriet als Museeuw bij voorbaat in een knechtenrol.' De Vlaming reageerde netjes: „Ik heb altijd gezegd dat dit zou gebeuren. Hij moest alleen het geduld opbren gen en dat had hij niet altijd." De Belgen, die al zeventien jaar (1981 Fons de Wolf) wachten op de bloemen in de Primavera, zullen hem de schoffering van de oud-wereldkampioen gaarne vergeven als hij zaterdag zege vierend de meet op de Via Roma passeert. Zelfs nu hij al heeft la ten weten na dit seizoen het sterren ensemble van Mapei te willen verruilen voor de positie van kopman van een Franse ploeg. Van de tegenargumenten van Lefèvere ('Als Frank nu al kiest voor het grote geld, is hij bang dat zijn knie het vroeg of laat weer begeeft' en 'Hij weet toch ook dat het daar ieder voor zich is') zal hij slechts lachen. Heeft hij het tot nu toe ook niet alleen weten te rooien? GPD Zeeuws Jaarboek Adres Postcode Plaats Boekhandel Tegen inlevering van deze bon bij een Zeeuwse boekhandel betaalt u slechts 32,40 (normale prijs 39,90) voor ZL-I, Zeeuws Jaarboek (Uitgegeven door Stichting NRI, Middelburg, ISBN 90-72146-32-8). Deze kortingsactie is geldig van 12 februari tot 23 maart 1998. Najaar 1997 verscheen ZL-1 Boeiend, gevarieerd, verhalend, beschrijvend, onderhoudend en informatief. Mooi vormgegeven, prettig leesbaar, 232 pagina's. landschap wetenschap kunst en cultuur persoonsverhalen ontdekkende historie Zeeuwse instellingen actuele cijfers De PZC neemt een voorschot op de boekenweek in maart en geeft samen met de Zeeuwse boekhandel een korting Va.fl 7,50 op dit boek, dat een "must" is voor iedereen die iets met Zeeland heeft. De actie duurt van 12 februari tot 23 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27