I1!! LE 1 fcEUWSE COUR 199,- Liberaal strafrecht op de helling Bee-Soivipaimy Van Aartsen overleeft vleesdebat 4 WEKEN Politie slaat betoging Zuid-Afrika uiteen AJ VACATURES* Veekeuring omzeilt millenniumprobleem tegen wil en dank Verkeersdelict krijgt grenzeloze gevolgen w% i H NOKIA 3110 mam VOOR 15,00 JA, ik wil: Sorgdrager voorziet aanpassing justitiële regels door harmonisatie in EU Roda JC uitgeschakeld 10° HÉ NW 5 16° Grijs Veel bewolking en perioden met regen of motregen. Landinwaarts matige noord westelijke wind. Maxima 9 tot 10 graden. VAN DER ENDT AUTOSCHADE Aniiindsenweg 35 Goes (aclilor Gévier) tel. 0113-270810 241e jaargang no. 67 vrijdag 20 maart 1998 losse nummers 1,75 Is# m Pnem/Mega en Van Gansewinkel bezien kansen samenwerking MIDDELBURG - De onlangs gefuseerde Brabantse en Lim burgse nutsbedrijven Pnem en Mega onderzoeken de mogelijk heden tot samenwerking met de afval- en milieugroep Van Gan sewinkel, die ook in Zeeland af val inzamelt. De Pnem/Mega Groep is het grootste energiedrijf van Ne derland. Op afvalgebied be heert het onder meer stortplaat sen en recyclingsinstallaties. Ook bezit het een meerderheid van de aandelen in de afvalver brandingsinstallatie Moerdijk. Van Gansewinkel is een van de grootste bedrijven op het gebied van milieuzorg in Nederland en België.. De waarschijnlijke uitkomst van het onderzoek is dat Pnem- _a een minderheidsdeelne ming in de Van Gansewinkel Groep neemt. Demonstranten op weg naar de omstreden middelbare school in Vryburg. (Advertentie) gÜET ¥u bij BelCompany: Libertel Personal Inclusief Inclusief Nokia 3110 Inclusief 12 maanden abonnement (t.w.v. ƒ419,40) Inclusief alle Libertel diensten Bellen v.a. 0,35 p/m LIBERTEL Best getest Gewicht 200 gram Beltijd tot 100 min. Standby tot 50 uur Totaalprijs Met Libertel Personal Inclusief Mensen met verstand van mobiele communicatie Bel gratis voor het adres van de BelCompany-winkel bij u in de buurt: 0800 1413 Aanbieding geldig t/m 26 maart '98. Max. 2 per klant Prijzen zijn Incl. BTW. van onze redactie buitenland VRYBURG - De politie in het Zuid-Afrikaanse Vryburg is gis teren meermalen slaags geraakt met zo'n 2.500 zwarte demon stranten, die in het blanke bol werk op weg waren naar een middelbare school die de afge lopen weken het toneel is ge weest van raciaal geweld. De uit het zwarte woonoord Hu- hudi afkomstige demonstran ten sloegen aanvankelijk op de vlucht voor het traangas, maar begonnen de politie later met stenen te bekogelen. Een poli tiewoordvoerder in Vryburg zei dat de situatie volledig uit de hand was gelopen. Sluiting De demonstranten eisten de sluiting van de school, het ont slag van de directeur en de ont binding van het schoolbestuur. Het provinciebestuur gelastte gisteravond de sluiting van de school tot 15 april vanwege her haalde gevallen van raciaal ge weld. Het 300 kilometer ten westen van Johannesburg gelegen Vry burg is een bolwerk van rechtse blanken. Vorige maand ge bruikte de politie stunguns te gen zwarte scholieren die met brandbommen gooiden en on langs gingen blanke ouders zwarte scholieren met zwepen te lijf. Ook gijzelden zwarte leerlingen personeel van de school. Scholen zijn sinds de afschaf fing van de apartheid in 1994 verplicht zowel blanke als zwarte leerlingen toe te laten. Sommige blanke scholen, waar foto AP onder die in Vryburg, voelen hier echter niets voor en hebben allerlei trucs bedacht om niet te hoeven integreren. De school in Vryburg heeft twee afdelingen, een waar les wordt gegeven in het voornamelijk door blanken gesproken Afrikaans en een waar les wordt gegeven in het Engels, een taal die vooral door zwarten wordt gebezigd. Ook verhoogde de school het jaar lijkse schoolgeld, ondanks pro testen van zwai*te ouders die de verhoging niet konden betalen. AP door Koos van Wees DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat in meerderheid akkoord met de uitleg van minister Van Aartsen van Landbouw over de vermeende exportfraude met rundvlees naar Rusland. De op positiepartijen GroenLinks en CDA willen een nader onafhan kelijk onderzoek, inaar de rege ringspartijen PvdA, WD en D66 steunen die wens niet. Van Aartsen overweegt juridische stappen tegen het tv-program- ma Netwerk, waarin hij vorige week werd beschuldigd van be trokkenheid bij de fraude. Zowel de paarse fracties als de minister zeiden zich tijdens een door GroenLinks aangezwen geld debat flink te hebben geër gerd aan de krantenartikelen en televisieuitzendingen over de kwestie. Van Aartsen noemde de suggestie dat hijzelf betrokken was bij de fraude 'lasterlijk'. Hij Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT! hekelde de handelwijze van de makers van Netwerk om hem wel uit te nodigen voor com mentaar, maar nog zonder dat hij het materiaal had mogen zien. Hij had de uitnodiging daarom afgeslagen. PvdA-Ka- merlid Huys noemde het pro gramma 'een samenraapsel van hele en halve waarheden' en zet te vraagtekens bij de integriteit van de programmamakers. Omkatten Van Aartsen ontkende gisteren categorisch alle beschuldigin gen dat de diensten van zijn mi nisterie mee zouden werken aan het 'omkatten' van vlees. Dat vlees zou volgens de uitzendin gen en artikelen afkomstig zijn uit landen waarvan Rusland geen vlees wilde hebben wegens BSE-risico's, In Nederland zou den de buitenlandse stempels zijn weggesneden en vervangen door Nederlandse stempels. Volgens Van Aartsen echter was" het vlees niet afkomstig uit 'BSE-landen' en zou daarom voor wegsnijden ook geen aan leiding zijn geweest. De contro le daarop werd zowel uitge voerd door de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) als door een hier gestatio neerde Russische vertegen woordiger. Van Aartsen erkende wel geval len te kennen waarin daadwer kelijk werd gesjoemeld met het vlees. In één geval werd vlees alsnog voorzien van nieuwe Ne derlandse stempels nadat de douane bij de Duits-Poolse grens doorvoer weigerde we gens onduidelijke stempels. Te gen de RW-medewerkers die bij dit 'bijstempelen' betrokken waren zijn disciplinaire maat regelen getroffen. GPD door Martin de Bruin YERSEKE - De 'millennium- bom' teistert de Haagse depar tementen. Met onmiddellijke ingang is een investeringsstop voor nieuwe apparatuur van kracht, want geld en mensen moeten volledig worden benut voor aanpassing van bestaande computers en software. Ook bij Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. „Wat nou geen nieuwe computers? We hebben niet eens oude computers", luidt een on verwachte noodkreet uit Yerse- ke. Els Bustraan-van der Lijn van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV) werkt op het districtskantoor in Yerseke. Met ingehouden woede las zij in het personeelsblad van LNV de aangekondigde investerings stop. „Wat nou geen nieuwe computers? Zijn de hoge heren in Den Haag en Voorburg zich er van bewust dat er, in elk geval bij de RW, nog menig kantoor bestaat waar helemaal geen computers staan?" In een brief in het personeelsblad Met Name trekt zij fel van leer tegen de RW-top. Alle administratie wordt op haar kantoor nog ou derwets met de hand 'of op een aftandse typemachine' verricht. (Advertentie) Auto-Lease Walcheren: leidinggeverfd in lease-advies CIRCIE iease; Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een VW Transporter vanaf 700,- per maand excl. BTW. „Ondanks diverse verzoeken aan ons hoofdkantoor in Breda werken we hier in Zeeland nog vooroorlogs.Rob van der Steeg van de RW: „We zijn dit jaar be gonnen met een inhaalslag voor onze 32 districtskantoren. Dat is ingewikkelder dan het plaat sen van alleen een pc. De regel geving is complex, maar de computer komt er aan." GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving k 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 713214 000002 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Automobilisten die in het buitenland grove ver keersovertredingen begaan, kunnen straks bij thuiskomst hun rijbewijs verliezen. De Eu ropese ministers van Justitie bereikten daar gisteren een ak koord over. Daarmee moet een eind komen aan de merkwaar dige situatie dat een wegpiraat in eigen land kan blijven rijden terwijl hem over de grens de rij - bevoegdheid is ontzegd. De klachten zijn legio en reeds lang bekend. Zo is er het ver haal over een Duitse oud-voet baller - naar verluidt Becken- bauer - die met 180 kilometer per uur door een Oostenrijks stadje raasde. De politie aldaar staat in zo'n geval vrij machte loos, want als het rijbewijs in beslag wordt genomen, krijgt de zondaar dat terug zodra hij de grens weer overgaat. Het zelfde geldt voor de Nederlan der die in België in dronken toestand iemand doodrijdt en vervolgens zijn rijbewijs aan de rijkswacht moet afgeven. Ook deze wegpiraat krijgt het roze papiertje weer terug zodra hij de grens passeert. Het voor stel waar de ministers van Jus titie hun zegen aan gaven, voorziet in bestraffing thuis van de wegpiraat. De politie in eigen land wordt verplicht het rijbewijs van de wegpiraat in te nemen als deze daar in het bui tenland toe veroordeeld is. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Minister Sorgdrager van Justitie noemt het onontkoom baar dat Nederland zijn eigen strafrecht de ko mende jaren deels inruilt voor de rechtspraak van andere Europese landen. Nederland moet daarbij niet verwachten dat alle andere EU- landen zich naar Den Haag richten, meent de minister. Een deel van de liberale kantjes van het strafrecht kunnen door de Europese vijl worden afgevlakt. Sorgdrager verwees naar de eenzame positie die Nederland binnen de EU inneemt door pri- vébezit van kinderporno niet strafbaar te stellen. „Als de EU echt werk wil maken om kinder porno aan te pakken, dan ben ik wel bereid om ons standpunt aan te passen", zei de minister. Ook aanscherping van het soft drugsbeleid - met name Frank rijk vraagt daar al jaren om - acht Sorgdrager mogelijk. „Maar daar ben ik niet meteen toe bereid. Eerst zal men mij dan moeten overtuigen dat ons be leid criminele organisaties in de kaartspeelt." Zij voegde er aan toe dat als lan den erg aan een onderdeel van hun strafrecht hechten, hier voor een 'uitzonderingspositie' mogelijk moet blijven. Sorgdrager bekritiseerde de weerzin bij veel juristen, maar ook in de Tweede Kamer, om het historisch gegroeide rechtstel sel aan te passen aan de EU. „Ie dereen hecht aan zijn eigen wet geving. Maar als je blijft hangen aan de nationale identiteit, dan werp je blokkades op voor een internationale misdaadbestrij ding. Je moet bereid zijn verder te denken dan de eigen lands grenzen." De minister bena drukte dat de harmonisering van het strafrecht geen betrek king zal hebben op zaken als in braak en verkeersovertredin gen. GPD Aldo en Hannie van Eyck vieren deze maand hun tachtigste verjaardag. Het Nederlands Architectuurinstituut in Rotter dam viert het feestje mee met een expositie van maquettes, fo to's en tekeningen, die een beeld geven van de denkwereld van het architectenechtpaar. Meer kunst dan architec tuur. „Want", zegt. Aldo van Eyck, „op architecten was ik nooit zo gesteld." Een goede bestrijding van inter nationale criminele bendes ver eist een dergelijke afstemming, meent de minister. „Wij zullen water bij de wijn moeten doen. Daar kun je je niet tegen verzet ten." Zij sluit niet uit dat het ge doogbeleid voorsoftdrugs als gevolg daarvan gedeeltelijk wordt losgelaten. Uiteindelijk kom het tot een harmonisatie van het Europese strafrecht", zei Sorgdrager gis teren na afloop van een bijeen komst tussen de Europese mi nisters van Justitie. De aanpak van de internationale drugs- en mensenhandel, het witwassen van geld en grensoverschrij den- de fraude kan immers alleen ef fectief gebeuren als de justitiële •egels in de EU op elkaar zijn af gestemd. „Anders blijft het klungelen in de marge", aldus Sorgdrager. Roda JC is in de kwartfi nales van het toernooi om de Europa Cup voor be kerwinnaars uitgescha keld. De Limburgers verloren ook de tweede wedstrijd tegen Vicenza. Gisteren werd het in Italië 5-0. Roda JChad twee we ken geleden de thuiswedstrijd al gT met 4-1 verloren. feiten en meningen: 2; binnenalnd: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,20,21,23 en 24; sport: 25,26,27,29 en 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1