Paviljoens moeten eerder dicht PZC PZC Glorify zingt zich door de bijbel heen Bijzondere bijstand moet worden gebruikt zeeland 11 Raad Veere stemt in met verordening sluitingstijden horeca Zorgen over natuurplan Schouwen Boottochtje voor gehandicapten Venters daklozenkrant opgepakt Gratis muziekles voor kinderen Koudekerke koersbalt het beste Vrouwen gewond bij botsing Voor twee mille gestolen uit huis Waterschap Zeeuwse Eilanden wil kantoor in Bekhofgebied Goes Oostkappels dictee vrijdag 20 maart 1998 door Nicole Kluijtmans KOUDEKERKE - De strandpa viljoens in de voormalige ge meente Valkenisse zullen moe ten accepteren dat zij vanaf het jaar 2001 net als alle andere strandpaviljoens in de gemeen te Veere om elf uur 's avonds de deuren moeten sluiten. De ge meenteraad van Veere heeft gisteravond met een krappe meerderheid de Verordening sluitingstijden horeca aangeno men. WD, D66 en RPF/GPV stem den tegen, omdat ze vinden dat voor de volwaardige horecage legenheden op de stranden de zelfde sluitingstijden moeten gelden als voor de cafés in de kernen. De SGP ging om princi piële redenen niet akkoord met het voorstel. Rust Tijdens een drukbezochte ver gadering - er zaten zelfs luiste- raars in de gang - werd de discussie van de afgelopen com missievergaderingen nog eens dunnetjes overgedaan. Dit keer waren niet de sluitingstijden van de nachtbedrijven een be langrijk gesprekspunt, maar die van de strandpaviljoens. Over dit laatste punt verschilden de meningen in de raad nog steeds. Het werd een discussie tussen voorstanders van 'rust aan de kust' en aanhangers van van het gelijkheidsbeginsel. Aanvankelijk pleitte ook de AOV/Unie 55+ voor de ruimere openingstijden voor strandpa viljoens zoals die door Valkenis se werden gehanteerd vangwe- ge de concurrentiepositie met Vlissingen. Volgens fractievoor zitter R. van der Meer geven de paviljoens een stukje meer waarde aan het toerisme. Hij kon zich heel goed voorstellen dat er toeristen zijn die graag onder het genot van een drankje 's nachts de voorbijvarende schepen willen bekijken. Maar hij voegde zich uiteindelijk toch bij de meerderheid van de raad en liet zijn bezwaren vallen. Cafés Dit in tegenstelling tot de SGP- fractie, die het collegevoorstel slechts gedeeltelijk steunde. Al leen met de sluitingstijden van de strandpaviljoens (23.00) en de terrassen (24.00 uur) konden KERKWERVE - De landinrich tingscommissie Schouwen- Oost maakt zich zorgen over de kosten van het natuurontwik kelingsplan Prunje, aan de zuidrand van het eiland. Volgens de schets moet het agra rische gebied binnendijks een zoutmoeras worden. De beden kers van de Grontmij hebben echter nog geen idee hoeveel geld daar voor nodig is. De com missie vreest dan ook dat de uit voering van andere herinrich tingsprojecten op de tocht komt te staan. „We willen hier geen tweede Dikke Toren", zei commissielid namens de agrarische sector P. M. de Koeijer gistermiddag, nadat het plan aan de landin richtingscommissie was gepre senteerd. ,,Die is ook nooit afge bouwd omdat er op een gegeven moment geen geld meer was." Adviserend lid (en wethouder van Schouwen-Duiveland) ir. C. W. Veerhoek viel hem bij. „We hebben het hier over een in tegraal plan. Het kan niet zo zijn dat door dit natuurproject an dere delen van de herinrichting in de problemen komen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl de SGP'ers leven. Maar cle slui tingstijden die in de verorde ning zijn opgenomen voor de cafés (2.00 uur) en de nachtbe drijven (5.00 uur) ging de fractie veel te ver. Voor de SGP hebben de nachtbedrijven sowieso geen bestaansrecht omdat gevreesd wordt dat nog meer jeugd naar deze gelegenheden wordt ge lokt. Daarom moeten de ope ningstijden van cle horeca wor den beperkt, en dus stemde de SGP tegen de concept-verorde ning. Tot grote teleurstelling van een groot deel van het publiek werd het voorstel met tien stemmen voor en zeven tegen aangeno men. Twee raadsleden waren af wezig. Voor de paviljoens in voormalig Valkenisse geldt ove rigens een overgangsregeling. Dit jaar mogen ze nog tot twee 's nachts open blijven, volgend jaar tot een uur en in 2000 tot twaalf uur. Het is de bedoeling dat cle effecten van de nieuwe regeling regelmatig, worden on derzocht. Repetitie Glorify. foto Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - De allereer ste repetitie van het interker kelijk jongerenkoor Glorify uit Middelburg vond plaats in een bovenzaal van de Ontmoe- tingskerk. Dat is nu alweer vijf jaar geleden. Korte tijd later moest het koor verhuizen om dat het ledental was gegroeid tot bijna zeventig. Tegenwoor dig repeteert het koor elke dinsdagavond in de aula van de Oranje Nassausehool aan de Olmenlaan. Hier wordt de laatste maanden ook druk ge oefend voor het lustrumcon cert dat aanstaande zaterdag 21 maart wordt gehouden in het kerkelijk centrum De Hoeksteen in Middelburg. Het wordt de allereerste keer dat het koor optreedt met een uitgebreid combo en speciale kostuums. De meeste van de veertig uitvoeringen die Glori fy tot nu toe gaf vonden plaats tijdens speciale diensten in kerken en bejaardenhuizen. Daarom waren - de vijfhon derdzestig kaartjes voor het lustrumconcert in een mum van tijd uitverkocht. „We heb ben al veel mensen moeten te leurstellen", zegt secretaris Ad Riemens van Glorify. „Maar wê zijn nu ook bezig met een tweede uitvoering. Als alles meezit, geven we binnen zes weken een .tweede lustrum- concert in Goes Glorify werd opgericht door Zias en Sjanie Lukasse en Su zan Louwerse, leden van de hervormde kerk en de christe lijk gereformeerde kerk. In Middelburg ontbrak nog een koor dat gespecialiseerd was in wat vlottere gospelliederen. Ze kozen vóór een interkerkelijk jongerenkoor, zódat de drem pel voor alle gezindten laag is, Glorify heeft ook veel leden van buiten Middelburg, zelfs uit Noord-Beveland. Doel is het evangelie via zang en mu ziek uit te dragen. Route 66 Voor het lustrumconcert is een toepasselijk thema gekozen. Onder leiding van dirigente Jeanne Ovaa wordt een muzi kale reis gemaakt door de bij bel. Dit gebeurt onder de noe mer Route 66, naar de bekende Amerikaanse weg die van Chi cago naar Los Angeles loopt. „De 66 slaat ook terug op het aantal boeken en brieven in het oude en nieuwe testament. Bo vendien telt Glorify op dit mo ment ook 66 leden", licht Rie mens toe. Tijdens het concert krijgt het publiek door middel van acht tien gevarieerde liederen (van Afrikaanse liederen tot rap- muziek) die aan elkaar gepraat worden een beeld van de bijbel. Riemens hoopt niet alleen dat het publiek geniet van het op treden, maar ook dat enkele toeschouwers zich zullen aan melden als nieuw lid. Vooral aan mannelijke leden is ge brek. door Ab van der Sluis Middelburgse uitkeringsgerechtig den gaan andere uitkeringsge rechtigden informeren over premiere gelingen, bijzondere bijstand en het Gemeentelijk Sociaal Fonds. Wethou der M. L. Strous gaf maandag het start sein voor 'NEE heb je, JA kun je krij gen'. Alle 1400 uitkeringsgerechtigden krijgen een brief waarin nut en nood zaak van het experiment wordt uitge legd. Vanaf half mei worden mensen die leven van een minimuminkomen geïn formeerd. Alle belangstellenden kun nen een antwoordstrook terugsturen, waarmee ze aangeven prijs te stellen op een huisbezoek van een vrijwilliger. Het project 'NEE heb je, JA kun je krij gen' is voorzover bekend uniek. De Ver eniging van Nederlandse Gemeenten en de Vereniging van Sociale Diensten hebben nog nooit gehoord van een der gelijk experiment. In andere gemeen ten informeren ambtenaren of vrijwil ligers uitkeringsgerechtigden of er is schriftelijke informatie beschikbaar. Waarom komt de gemeente juist nu met het project Onduidelijk heid over premieregelingen en de bijzondere bijstand bestaat toch al veel lang.er „Voorlichting kan altijd beter. Mensen die te maken hebben met de sociale wetgeving leven in een oerwoud van re gels. Er is een nieuwe Algemene Bij standswet gekomen, er is een Wet Boe ten en Maatregelen en er zijn allerlei premieregelingen. Je kunt het niemand kwalij k nemen dat ze niet weten hoe al les in elkaar steekt. Het is specialisten werk geworden. In meerder opzichten is dit project een experiment. We kun nen niet bogen op ervaringen van el ders. We weten niet of de geselecteerde mensen geschikt zijn, we weten ook niet wat we over ons afroepen. Stel dat hon derden mensen bij de dienst aanklop pen, Dan moet je in staat zijn om die te verwerken. Je hebt best kans dat de groep een ringer legt op een aantal zere plekken.Misschien komen we wel fou ten tegen en slagen we er niet in om de belangen van uitkeringsgerechtigden te behartigen. Er zit een aantal onze kerheden in. Misschien is om die rede nen nooit eerder begonnen met een der- gelijk project. Je moet 't aandurven." Is het niet eerder een taak van de gemeente zelf of van het ministe rie van sociale zaken om tekst en uitleg te geven. Waarom moeten daarvoor vrijwilligers worden in geschakeld „Als mensen van de sociale dienst dat doen, wordt dat verkeerd begrepen. Je bent dan ook een verlengstuk van die sociale dienst. De kans bestaat dat mensen dan argwanend staan tegen over huisbezoek. Daarom is het beter M. L. Strous: „Ik vind dat de uitkeringen omhoog moeten. Die zijn nu te laag." om voor dit project vrijwilligers in te schakelen. We hebben gedaan wat we moeten doen, maar folders zien er soms saai uit, zijn moeilijk of nodigen niet uit." Wat denkt u, waarom zijn mensen niet op de hoogte van hun rech ten. Schaamt men zich voor het feit dat men afhankelijk is van een uitkering „Een hele hoop mensen is niet goed in staat om al die informatie te verwerken of ze zijn niet bereid om zich door de materie te werken. Misschien is een persoonlijke benadering beter. Ik heb geen flauw idee hoeveel mensen reage ren op onze brief. Het is ook een combi natie van factoren. Met name als het gaat om het Gemeentelijk Sociaal Fonds, waaruit je een bijdrage kunt krijgen in de contributie van een sport vereniging voor je kind. Het is nogal wat dat je daarvoor naar het gemeente huis moet, langs een aantal loketten, waarbij je kans de loopt dat je kennis sen tegenkomt. Mensen doen dat niet. Mensen zijn ook bang voor inkomens effecten. Als je vroeger een premie kreeg, had dat fiscale consequenties. Door de bijzondere bijstand wordt dat nu niet belast. Dat moet je mensen ver tellen, omdat ze dat niet weten. We ltrij- gen van het Rijk steeds meer geld voor bijzondere bijstand. Op ons rust de dure plicht om ervoor te zorgen dat mensen daarvan optimaal gebruik maken." Bijzondere bijstand, het Gemeen telijk Sociaal Fonds, huursubsi die; zijn dat niet allemaal lapmid delen. Is het niet veel beter om minister A Melkert om een hoge re bijstandsuitkering te vragen „Ik héb hem dat gevraagd toen hij in Middelburg was, maar luij voelt daar niets voor. Met bijzondere bijstand ben je in staat om maatwerk te leveren. Als je de norm verhoogt, is de prikkel om werk te aanvaarden te gering, zegt hij. Melkert vindt dat het verschil tussen tussen loon en uitkering moet blijven. Ik vind dat de uitkeringen omhoog moeten. Die zijn nu te laag. Ik krijg een brede waaierd van mensen binnen, die hartstikke omhoog zitten. Het enige wat wij kunnen doen is de norm voor kwijtschelding verhogen. Dat is de eni ge, effectieve ma nier van gemeenten om inkomenspolitiek te bedrijven. We ma ken daar dankbaar gebruik van." De sociale dienst van Middelburg heeft de afgelopen jaren veel kri tiek gekregen. Aanvragen wer- foto Ruben Oreel den niet op tijd afgehandeld, mensen werden niet correct be handeld. Moet niet eerst de socia le dienst op orde zijn voor dit pro ject. Eén van de vrijwilligers zei bij de presentatie moeite te heb ben 'af te dalen in de catacomben' van de sociale dienst. „We zijn nu een jaar druk doende om de achterstanden terug te dringen. We zijn uit een heel diep dal gekomen. Het is niet de bedoeling dat mensen doordrin gen in de catacomben van de dienst. We hebben de afdeling intake versterkt met gespecialiseerde medewerkers. Die verschaffen informatie om mensen zo snel mogelijk zekerheid te verschaffen. Intakers zorgen ervoor dat dossiers panklaar de sociale dienst ingaan. Uit keringsgerechtigden hebben nu niet meer met alles en iedereen intensief contact. Dat kan ervaren worden als klantonvriendelijk, maar het is wel klantgericht. De catacomben blijven gesloten voor bezoekers. Mensen moe ten aan de ingang snel en efficiënt ge holpen worden." Wanneer heeft voor u het project aan zijn doelstellingen voldaan „Dat klinkt misschien gek, maar ik ben het meest tevreden als het project geen enkele klant oplevert. Want dat bete kent dat we het goed doen. Tevreden ben ik ook als de bijzondere bijstand en de premies volledig opgesoupeerd wor den of als het budget zelfs een klein beetje wordt overschreden." VLISSINGEN - Voor de tiende maal vindt zaterdag (morgen) een vaartocht plaats voor verstandelijk gehandicapten, bege leiders en hun naaste familie op de Westerschelcle. De PSD stelt belangeloos haar nieuwste schip, de Prins Johan Friso, beschikbaar. De bemanning, die bestaat uit tien personen van matrozen tot de kapitein, gaat mee als vrijwilliger. De organi satie van de tocht is in handen van de Federatie van Ouderver enigingen Zeeland. De Loodsencoörperatie verzorgt gratis de begeleiding. Aan boord wordt muziek gemaakt door "De Dik- küh nekküh bent' van de Koninklijke Harmonie Ons Genoe gen uit Vlissingen, Axelerando uit Axel en Dans- en Amuse mentsorkest Roulette uit Oost-Souburg. Zanger Jacco Ricardo uit Oostburg verzorg! een optreden. MIDDELBURG - De politie heeft donderdagmiddag in Mid delburg een Roemeens gezin opgepakt dat illegaal in Neder land was. De familie (man, vrouw en drie kinderen) had geen verblijfsstatus. Zij waren met de auto van België naar Neder land gekomen. In Middelburg verkochten zij daklozenkran ten. Door tussenkomst van de Vreemdelingenpolitie is het ge zin begeleid naar de grens met België. MIDDELBURG - Het Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middelburg begint gratis muzieklessen voor kinderen. De op leiding bestaat uit twaalf lessen over drie maanden waarbij kinderen op een speelse manier kennismaken met verschil lende aspecten van muziek. Plet lesprogramma bestaat onder meer uit notenschrift, ritmiek en samenspel. De lessen zijn bedoeld voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Met het pro ject dat in april begint, wil Blue Spirit kinderen laten zien hoe leuk het is om met muziek bezig te zijn. OOSTKAPELLE - Het zevende team van Koudekerke is woensdag de winnaar geworden van de wisselbeker van het jaarlijkse koersbaltoernooi in de Halve Maan in Oostkapelle. Op de tweede en dei"de plaats eindigden respectievelijk het eerste team van Domburg en het tweede van Biggekerke. Aan dit vijfde toernooi van de stichting Welzijn Ouderen Platte land Walchex-en deden 37 teams exx 222 spelers mee. VROUWENPOLDER - Bij een botsing tussen een tankauto en een personenauto op de Vrouwenpoldex-seweg te Vrouwen polder zijn donderdagmiddag twee vrouwen uit Middelburg lichtgewond geraakt. De slachtoffers zijn voor onderzoek naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De aanrijding ontstond, doordat de 62-jaxïge bestuurster van de personen auto verkeerd inhaalde. Beide wagens reden richting Noord- Beveland. De Middelburgse haalde de tankauto in op het mo ment dat er een tegenligger aan kwam. De vrouw kon die nog net ontwijken, maar raakte daarbij de vx-achtwagen die be- stuxxrd werd door een 57-jarige man uit Raamsdonkveei-. De auto van de Middelburgse sloeg enkele malen over de kop. Te gen de vangrail kwam de wagen tot stilstand. De leeftijd van de gewonde medepassagier is niet bekend. De wagen van de twee vrouwen werd geheel vernield- KOUDEKERKE - Uit de garage van een woning aan de Banc- kertstraat in Koudekerke is voor tweeduizend gulden aan ge luidsapparatuur gestolen. Om bij de spullen te komen, werd een deur geforceerd. door René Schrier GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft be langstelling voor nieuwe kanto ren in het Goese Bekhofgebied. Van een vlotte invulling van dat tex-rein is echter voorlopig geen sprake. Dat heeft te maken met een verschil van inzicht tussen het waterschap en de ontwikke laar van het Bekhof, ABN/AM- RO Projectontwikkeling (APO). APO verwijt het waterschap trage besluitvorming. „Geen sprake van", werpt dijkgraaf W. A Gosselaar tegen. „Als APO morgen met een plan komt, kun nen we daar meteen over pra ten." De Goese wethouders C. R. M. M. Linssen en rnr. S. J. Heijning zullen proberen schot in de zaak te brengen. Onderzoeker - aquisiteur J. Sprangh van APO bevestigt dat het watei'schap onderzoekt of zijn kantoor kan worden uitge- bi-eid met nieuwbouw in het pal tegenover gelegen Bekhof. Hij klaagt echter over trage besluit vormingbij het waterschap. Het wachten zou zijn op het nieuw te installeren bestuur en beslissin gen zijn volgens Sprangh dan ook niet voor mei, juni of moge lijk nog later te vexwachten. Sprangh: „Wij willen vooxt met het gebied. Als we pi-aten over juni of misschien na de vakantie duurt het wel erg lang." Volgens dijkgraaf Gosselaar is er APO ex- meer op uit om samen met het waterschap het Bekhofgebied te ontwikkelen. Daar voelt de dijkgraaf niets voor: „Wij willen gewoon kan toren huren en als er een pro jectontwikkelaar met een plan komt, kunnen wij daar een be slissing over nemen. Dat geldt voor het Bekhofgebied, maar wat ons betreft ook voor liet ter rein x-echt tegenover ons kan toor, de zogenaamde kavel Pik. Maar APO heeft momenteel geen concreet plan, dus valt ei- wat ons betreft niets te beslis sen." Kantoorunits Het waterschap zit in een kan toor dat in Goes bekend staat als het Magnoliagebouw. Aan dat kantoor zijn enige tijd geleden tijdelijke kantooi-units vastge- bouwd voor het projectbureau zeeweringen. De gemeente Goes vindt die kantoren geen fraai gezicht en hecht er aan dat ze binnen afzienbare tijd weer ver dwijnen. Daarom zoekt het wa terschap naar uitbreiding van het Magnoliagebouw. Het Bek hof zou daar geschikt voor zijn, omdat het grenst aan het kan toorvan het waterschap. Ook de gemeente Goes zou wel gelukkig zijn met die ontwikke ling, omdat het Bekhofgebied wat de gemeente betreft volge bouwd wordt met kantoren, wo ningen en parkeerruimte, APO wil ook graag winkels in het Bekhofgebied, maar daar is wethouder Linssen niet voor te porren. Linssen: „In het oor spronkelijke plan werd er van uit gegaan dat er een compleet winkelcentrum op het Bekhof zou verrijzen, met een passage en alles wat er op- en aanzit. Zo'n project zou iets toevoegep aan Goes. Die gedachte is nu uitgekleed tot een aantal losse winkels en daar voelen wij nigt zo veel vooi'. Dan krijg je meer het idee dat we met het Bekhof gebied in onze maag zaten en het, als lapmiddelen, maar heb ben volgestopt met woningen, kantoren en winkels. Dat zou geen meerwaarde hebben voor de binnenstad." De wethouder begrijpt ook APO's vrees niet voor de bouw van wat meer kantoren. Volgens hem is daar in Goes voldoende vraag naar. Plij wijst in dat vel band op allerlei verzoeken die bij de gemeente zijn binnenge komen. Sprangh ziet geen problemen in de bouw van winkels, bijvoor beeld aan de kant van de Piet Heinstraat. „Wij moeten nu naar een alternatief zoeken en de winkelinvulling is er daar een van. Ik moet iets met het ge bied.." OOSTKAPELLE - Mensen met een taaiknobbel kunnen zich nog tot 25 april aanmelden voor het Groot Oostkappels Dictee der Nederlandse Taal. Dinsdag 9 juni wordt voor de zevendó keer het groot dictee gehouden in de openbare basis school De Knotwilg in Oostka pelle. Die avond kunnen lief hebbers samen met enkele prominente gasten hun kennis van de Nederlandse taal toet sen. Deelnemex-s kunnen zich aanmelden bij de bestuurscom missie van De Knotwilg, Vro- nesteyn 40,4356 AG in Oostka pelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11