Brussel draait geldkraan dicht Verte aardbeien! Albanezen praten toch met Serviërs Maximum aan uitgaven voor geneesmiddelen 4 WEKEN Dodelijke afloop beroerte-onderzoek Nederland kan fluiten naar EU-subsidies voor probleemgebieden Bolkestein tegen tunnel HSL Manchester uitgeschakeld Tanken kan wachten. Ontvoering Nederlandse missionaris Carabinieri arresteren Bosnische Serviër Kostic KQUMar VOOR 15,00 JA, ik wil: Zie Mitsubishi. 9° 6° NW 3 Zonnige perioden Vooral vanmorgen flinke zonnige perioden, 's middags meer wolkenvelden. Maxima 9 a 10 graden. 241e jaargang no. 66 donderdag 19 maart 1998 losse nummers ƒ1,75 van onze redactie binnenland UTRECHT - Een internatio naal onderzoeknaar de behan deling van mensen met een lichte beroerte is in 1996 on middellijk stopgezet na de dood van zeventien patiënten uit de onderzoeksgroep. De slachtoffers zijn voor het grootste deel Nederlanders. Bij 36 andere mensen bleven dege- volgen beperkt tot ernstige complicaties. Dat heeft onderzoekscoördi nator dr. J. Gorter van het Aca demisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) gisteren bevestigd. Het onderzoek is in mei 1996 stop gezet. In de zomer van 1997 zijn 58 deelnemende ziekenhuizen - behalve in Nederland ook on der andere in Italië, Groot- Brittanië en Australië - op nieuw begonnen. Het onder zoek moet uiteindelijk de beste behandelingsmethode opleve ren voor mensen die een'waar- schüwingsberoerte' hebben gehad. Aan het eerste onderzoek de den 1316 mensen mee. Van hen kregen 665 patiënten aspirine, een middel dat goed werkt bij mensen die een licht hartin farct hebben gehad. De andere 651 mensen kregen een antis- tollingsmiddel om te voorko men dat zich opnieuw bloed- propjes in de slagaders zouden vormen. In deze groep deden zich bij 53 mensen ernstige complicaties voor, waaraan ze ventien mensen overleden. In de aspirinegroep kregen zes mensen complicaties, waaraan één persoon overleed. Weglekken De onderzoekers vermoeden, zegt. Gorter, dat het antistol- lingsmiddel het bloed teveel verdund heeft. Daardoor kon het bloed weglekken via be schadigde vaatwanden wat hersenbloedingen veroorzaak te. In het pieuwe onderzoek is de dosering van het middel daarom sterk aangepast. Voor het nieuwe onderzoekzijn 4500 patiënten nodig. Tot nu toe zijn er ruim honderd deel nemers. In Nederland worden jaarlijks 26.000 mensen geti-offen door een beroerte (herseninfarct). De ziekte is de tweede doods oorzaak in Nederland. ANP VVD-leider Bolkestein wil tijdens de kabinets formatie een aantal be sluiten over infrastruc tuur terugdraaien. „Dan gaat het onder meer over die HSL-tunnel in het Groene Hart. Ik zal zeker proberen daar vanaf te komen." D66-leider De Graaf keerde zich gister avond tegen de opstelling van O Bolkestein. regels voor landbouwv erkeer ina 11 RIO DE JANEIRO - De katholieke kerk in Brazi lië heeft gisteren alarm geslagen over de 'ontvoe ring' van een Nederlandse missionaris door de Bra ziliaanse politie. De federale politie arres teerde pater Winfridus O verbeek in de kleine stad Aracruz in de oostelijke deelstaatEspirito Santo en bracht hem over naar de provinciehoofdstad Vi- toria. Overbeek werkt on der indianen van de Tupi- nikim- en de Guarani- stammen in Aracruz. De drie politiemannen hadden zich niet geïdenti ficeerd en legden evenmi n een arrestatiebevel over, verklaarde een woord voerder van de kerkelijke missieraad. Achtergrond van de zaak is kennelijk een geschil over een stuk grond, dat volgens de indianen aan hen behoort maar de afge lopen weken in beslag was genomen door de machti ge fabriek Aracruz Celu- losa. DPA van onze redactie buitenland BRESCIA - De carabinieri, het politiekorps van het Ita liaanse leger, heeft dinsdag de Bosnische Serviër Pre- drag Kostic gearresteerd. Dit hebben de carabinieri giste llen meegedeeld. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag klaagde de 38- jarige Kostic in 1995 aan we gens oorlogsmisdaden in het Bosnische kamp Omarska. De arrestatie is verricht voor het huis van de pastoor van Verolanuova in Noord-Italië. Kostic had geprobeerd 13 miljoen lire (bijna 15.000) af te persen van de geestelij ke don Giuseppe Piccoli door hem met de dood te bedrei gen. De pastoor belde daarop de carabinieri. Kostic wordt ervan verdacht dat hij in 1992 in Omarska als kampbewaker een vrouwe lijke gevangene heeft ver kracht, die in de aanklacht bij de codenaam 'F wordt ge noemd. Die verkrachting wordt door de aanklager van het tribunaal aangemerkt als misdaad tegen de menselijk heid en oorlogsmisdaad. De Serviërs sloten in Omars ka moslims en Kroaten op nadat zij in mei 1992 de macht hadden gegrepen in het district Prijedor. Dusko Tadic is tot nu toe de enige verdachte die door het hof is veroordeeld wegens misda den in die streek. AFP/ANP Zongerijpte verse aarbeien Heerlijk zoet. Klasse 1. QQ Bak 500 gram W van 4.98 voor Mi door Paul Koopman en Mare Peeperkorn BKXJSSEL - De Europese Commissie acht de kans minimaal dat Nederland de komende jaren meer subsidie uit Brussel ont vangt voor economische probleemgebieden. „Je kunt niet verwachten dat Den Haag blijft profiteren van deze steunfondsen", zei verant woordelijk Europees commis saris Wulf-Mathies gisteren. Het kabinet daarentegen zet juist in op een verdubbeling van de EU-subsidies van zes naar twaalf miljard gulden. Wulf-Mathies maakte tij dens de presentatie van de Commissie- plannen voor het EU-beleid in de jaren 2000-2006 korte met ten met de verwachting van het kabinet dat er meer geld uit de Europese subsidiepotten ge haald kan worden. „De steun fondsen zijn er voor de armste landen en daar hoort Nederland niet bij", aldus de commissaris. In het voorstel van de Commis sie worden de regels voor de fondsen aangescherpt en ver liest Flevoland vanaf 2000 zijn EU-subsidie van 330 miljoen. Dat bedrag wordt overigens in zes jaar tijd afgebouwd. Wel maakt Nederland kans op EU- geld voor probleemwijken in de grote steden en mogelijk ook voor de sanering van de var kenshouderij. De besluiten daarover moeten komende maanden genomen worden door de ministers van de EU-landen. Het voorstel van de Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - om de regels voor de steun fondsen aan te scherpen, past in het algemene streven om de Unie te moderniseren. De subsi diemolen moet langzaam maar zeker tot stilstand worden ge bracht, opdat de lidstaten, be drijven en boeren weer op eigen benen leren staan. De Commis sie stelt daarom tevens een in grijpende wijziging voor van. het landbouwbeleid, waar bijna de helft van het EU-budget aan wordt besteed. Als het aan de Commissie ligt, dan gaat de door de EU gega randeerde melkprijs met 15% omlaag. Om die inkomensach teruitgang te compenseren, mag er 2% meer melk geproduceerd worden. De helft daarvan is ge reserveerd voor boeren in berg achtige streken, het andere pro cent is bestemd voor jongere melkveehouders. Ook komt er een nieuwe premie per koe, die rekening houdt met de hoeveel heid melk die het dier geeft. Dat is gunstig voor Nederland. Hoewel de Commissie-voorstel len minder slecht voor de Ne derland uitpakken dan de oorspronkelijke plannen van vorige zomer, is minister Van Aartsen (Landbouw) allerminst tevreden. Dat de helft van het extra melkquotum naar de bergboeren gaat, noemt hij 'ronduit onacceptabel'. Bran che-organisatie LTO-Neder- land vreest dat het inkomen van de zuivelboeren fors zal dalen. De EU-steun voor rundvlees moet volgens de Commissie met 30% omlaag, maar ook hier staat een premieverhoging voor de dieren tegenover. Ruim een kwart van dit geld mogen de na tionale regeringen zelf verde len. Volgens Van Aartsen dekt de premie de prijsverlaging maar gedeeltelijk. De voorziene daling van de graanprijs met 20% krijgt even min een warm onthaal. LTO eist volledige compensatie voor elke prijsdaling. GPD zie ook pagina 2 Manchester United, dat als grote favoriet te boek stond, is gis teravond uitgeschakeld in kwartfinales van de Champions League. De Britten kwamen na 0-0 uit niet verder dan 1-1 in de thuiswedstrijd tegen AS Monaco (foto). Borussia Dort mund (na verlengingen), Real Madrid en Juventus zijn de andere halve finalisten. Juventus won met- -v Q spectaculaire cijfers in Kiev (1-4). 8 *3 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,14 en 15; sport: 18 en 19 van onze redactie binnenland van is dat de uitgaven voor ge neesmiddelen zijn gestegen. Medicijnen die in een zieken huis worden gebruikt, komen uit het ziekenhuisbudget. Nu steeds meer zorg plaatsvindt buiten het ziekenhuis, stijgen de uitgaven voor geneesmiddelen, stelt Nefarma. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: mN Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 (Advertentie) DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid laat be kijken of het Rijk de uitgaven voor geneesmiddelen aan een maximum kan binden. Over schrijdingen zoals nu schering en inslag zijn, zijn dan niet meer mogelijk. Borst kampt voor dit jaar met een tekort van waar schijnlijk 1,5 miljard gulden. Het tekort wordt vooral veroor zaakt door overschrijdingen op de uitgaven voor geneesmidde len en kunst- en hulpmiddelen. De minister gaf gisteren aan dat de uitgaven voor geneesmidde len één van de weinige open- eindregelingen is binnen haar begroting. Zij heeft weinig greep op het voorschrijfgedrag van artsen. Schrijven zij veelge- neesmiddelen voor, dan stijgen de uitgaven. Eén van de moge lijkheden om dit aan banden te leggen, is afspraken maken over het geneesmiddelenbudget voor artsen in een regio. Voor opera ties gebeurt dit ook. De werk groep waarin ambtenaren van de ministeries van VWS en Fi nanciën zitten, kijkt of dit ook voor medicijnen mogelijk is. Volgens de koepelorganisatie van de farmaceutische industrie Nefarma zijn niet de hoge prij zen maar onder meer het toege nomen gebruik de oorzaak van de overschrijdingen op het ge neesmiddelenbudget. Nefarma is bang dat de industrie 'weer de zwarte piet krijgt toegespeeld'. Volgens Nefarma is ju;st het overheidsbeleid de.oorzaak er- Tweeduizend Serviërs demonstreren bij het Amerikaans Cultuur Centrum in Pristina. foto Srdjan Ilic/AP touwtrek rond deze Servische provincie. De 'schaduwpresi- dent' van de Kosovo-Albane- zen, Rugova, verklaarde zich bereid een onderhandelingsde legatie te vormen met het oog op mogelijke gesprekken met de regering in Belgrado. Vorige week reisde een Servi sche delegatie nog vergeefs naar Pristina, de hoofdstad van Kos ovo. Vertegenwoordigers van de Albanese meerderheid in de provincie weigerden herhaalde lijk de delegatie uit Belgrado te ontmoeten. In Kosovo is gisteren opnieuw betoogd tegen de Servische overheersing. In Pec, in het wes ten van de provincie, schoot de Servische politie een betoger dood. Er vielen zeker vijf ge wonden tijdens de betoging. In Pristina betoogden gisteren meer dan 50.000 mensen tegen het Servische bewind, zonder dat de politie ingreep. Het was de grootste anti-Servische de monstratie ooit in Pristina. Tweeduizend Serviërs hielden er gisteren met Servische vlag gen een tegendemonstratie. Albanië, Bulgarije, de voorma lige Joegoslavische Republiek Macedonië, Roemenië en Tur kije hebben in principe een ak koord bereikt over de oprich ting van een' multinationale snelle interventiemacht voor de Balkan, zei het Turkse ministe rie van Buitenlandse Zaken na twee dagen durende besprekin gen in Ankara, De Verenigde Staten en Slovenië woonden als waarnemers de discussies tus sen de deelnemende landen bij. Minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken en minister van Defensie Voorheove ver klaarden gisteren in de Tweede Kamer dat de druk op de Servi sche president Milosevic maxi maal moet worden opgevoerd om autonomie in Kosovo te be werkstelligen. Militair ingrij pen is wat betreft de twee be windslieden niet'aan de orde. Van Mierlo toonde zich zeer te rughoudend om met militaire maatregelen concessies van Milosevic los te peuteren en het geweld tegen de Albanese meer derheid te stoppen. Dreigen met militair geweld kan in dit stadi um contraproductief werken, zei de minister. Hij vindt dat eerst moet worden afgewacht wat de effecten zijn van de aan gekondigde economische sanc ties tegen Klein-Joegoslavië en het opvoeren van de diploma tieke druk. Van Mierlo verwacht bovendien dat China of Rusland in de vei ligheidsraad militaire oplossin gen tegen Klein-Joegoslavië zal tegenhouden. Voorhoeve ver klaarde vorige week dat Neder land bereid is troepen naar Ma cedonië of Albanië te sturen, als ons land dat wordt gevraagd. Voorlopig is dat niet aan de or de, aldus Van Mierlo, omdat de troepenmacht in Macedonië niet versterkt zal worden. Dit geldt ook voor de internationale politiemacht in Albanië. De Contactgroep voor voorma lig Joegoslavië en de EU-landen sluiten een onafhankelijk Koso vo, waar 90 procent van de be volking Albanees is. volledig uit. AFP/DPA/GPD van onze redactie buitenland PRISTINA - De Amerikaanse Balkan-gezant Gelbard heeft gisteren in Kosovo een diploma tiek succesje geboekt in het ge- Advertentie Er is een auto die 1.000 kilometer op één tank benzine a kan rijden. Zie de Carisma. De Carisma met 1.8 GDI-motor is door de revolutionaire directe benzine-inspuiting bijzonder zuinig. Bel voor 'n kennismaking 0800-0383. MITSUBISHI De Carisma GDI 1.8 is er vanaf 37.975,-. MOTORS Prijs incl. BPMlBTW, excl. verwijderingsbijdragekosten rijklaar maken, af Hoofddorp. Leaseprijs Carisma GDI l.S v.a. f S75,- per maand (e.xcl. BTW, 4Smndl20.000 km). Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar Mulligdrantiellnter-Eiiro Service Imp.: MMSN B.V. (023) 55 55 222 Mitsubishi Dealer Lease (070) 515 II 82.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1