Wiskunde moet leuk worden Productieplatform op transport PZC Borssels bureau wint prijs met tuin Onduidelij kheid over vervuiling van terrein Terneuzen zeeland 19 ondernemend zeeland Vlissings bedrijf Heerema maakt steeds grotere offshore-installaties in detail agenda marktbericht lezingen woensdag 18 maart 1998 door Henk Postma Een mens vertrouwt tegen woordig liever op de uit komst van rekensommen, dan dat -ie z'n lot in handen legt van God of goden. Het geloof in wetenschap en techniek ver dringt het religieus besef, con stateerden economen begin de ze eeuw al. En ze voegden daar aan toe allerminst zeker te we ten of we daar nu gelukkiger van worden. Onderwijs dat de natuur in wetten vangt is doods, of dan toch zeker saai, krijgen leer krachten veelvuldig van scho lieren te horen. Maar als scho lier ontkom j e er niet aan. In het voortgezet onderwijs is het straks onmogelijk een diploma te halen zonder examen te doen in wiskunde. De eisen waaraan daarbij moet zijn voldaan, worden bovendien verzwaard. Maar de animo van scholieren om door te leren in exacte vak ken als wis- of natuurkunde is ondertussen naar een zorg wekkend dieptepunt gedaald. Niet dat het in technologisch hoog ontwikkelde samenlevin gen als de onze ontbreekt aan logisch denkvermogen. Inte gendeel. Wereldwijd onder zoek heeft uitgewezen dat de Nederlandse schooljeugd op terreinen als wiskunde, na tuurkunde en scheikunde da gelijks internationale toppres taties levert. En toch kijken vrijwel alle scholieren dat soort vakken met de nek aan. „Onze leerlingen zijn dan wel erg goed in wiskunde, maar ze vinden het helemaal niet leuk" zegt J. Begijn, conrector havo/vwo van de Temeuzense scholengemeenschap De Rede. Etij behoort tot de brede stroom in onderwijsgevend Nederland die zich realiseert dat het hoog tijd wordt leerlingen te laten ervaren dat vakken als wis kunde wel degehjk verassend, ja zelfs opwindend kunnen zijn. Lesmethoden De eerste stappen ter verbete ring van het imago van de exacte vakken zijn al gezet. Zo wordt in de eerste klassen van het voortgezet onderwijs (ba sisvorming) sinds enkele jaren gewerkt met lesmethoden die beter aansluiten bij de bele vingswereld van scholieren. Gepensionèerd docent-onderzoeker E. de Kerf liet de vwo'ers kennismaken met het 'mystieke' gedrag van licht- en subatomaire deel tjes. foto Willem Mieras Blijkens eerder genoemd on derzoek zijn leerprestaties daarmee, in vergelijking met andere landen, aanzienlijk verbeterd. Voor de hogere klas sen (tweede fase) worden nu soortgelijke methoden ontwik keld. Verder barst het de laatste jaren van buitenschoolse acti viteiten die vakken als wiskun de, natuurkunde en scheikun de populairder moeten maken. Scholen en scholieren worden overspoeld met uitnodigingen voor Olympiades en andere wedstrijden of spellen die een beroep doen op reken- en meet kundig inzicht. Zo doet De Re de nu alweer voor het derc(e achtereenvolgende jaar mee aan de zogenaamde Kangoeroe Wiskunde Wedstrijd. Ruim vijfenzeventig leerlingen uit de eerste vier klassen, van vbo tot vwo, hebben zich ervoor aan gemeld. Er zijn schoolprijzen en landelijke hoofdprijzen mee te winnen. Deelnemers aan de Kangoe roe-wedstrijd krijgen aan staande vrijdag op school vijf kwartier de tij d voor het beant woorden van dertig meerkeu zevragen. De moeilijkheids graad is afhankelijk van leeftijd en schooltype. Of dat nu echt leuk is? Wis en waar achtig wel, verzekert conrector Begijn. „Leerlingen kunnen ontdekken dat wiskunde wel degehjk een fantastisch vak is. Ze krijgen puzzels, raadsels en breinbrekers voorgeschoteld die leuk, creatief en uitdagend zijn. Je kunt er de conditie van jegrijzehersencellenmee op de proef stellen. Niet omdat het zonodig moet, maar voor je plezier." Het begon ooit, zoals met alles wat in onze cultuur een beroep op de ratio doet, in het oude Egypte. Elk voorjaar wiste de wassende Nijl de grenzen van de akkers uit. En dus moesten die grenzen elk jaar weer op nieuw worden vastgelegd. Zo werd de kunst van meet- en re kenkunde geboren, beweerde later de Griekse schrijver He rodotus. Europa keek er de kunst van af met breuken te rekenen. Amb tenaren gingen die wiskundige kennis gebruiken om de lonen van arbeiders te berekenen, en om aan de weet te komen hoe veel graan er nodig was voor de bereiding van brood of bier. Bierfabrikant Wiskundig denken werd de motor van de technologische ontwikkeling. Zonder al die formules geen voortgang van energie- of computertechnolo gie. En als die bierfabrikant zich niet door de wiskunde zou laten leiden, was hij al lang failliet gegaan. Hoe zou hij an ders kunnen uitrekenen hoe hij zijn flesjes zo efficiënt moge lijk kan vullen? En toch is het nog steeds hoogst onverstandig om op al dat ge goochel met figuren en cijfers blind te varen. Want er wil nog wel eens een denkfoutje in slui pen. en dat niet alleen. Weten schappers beseffen inmiddels dat de natuur nog altijd onbe rekenbaar genoeg is om zich niet helemaal in wetten te laten vangen. Het zijn de wis- en na tuurkunde zelf die hen dat dui delijk heeft gemaakt. Droomvak De cijferreeksen die de techno logie dagelijks over ons uit stort, kunnen hoogst bedrieg lijk zijn. Daarom moet het wis- en natuurkunde onderwijs er vooral op zijn gericht de kriti sche geest te scherpen, zeggen wetenschappers als prof. dr, J. de Lange, hoogleraar wiskun de- en informatica-ondex"wijs. Als het aan hem ligt wordt van wiskunde een 'droomvak' ge maakt dat leerlingen direct confronteert met 'de wereld om hen heen', dat 'algemeen vor mend' is, en een 'kritische hou ding bij brengt tegenover de in formatiestroom'. Dat is niet alleen voorwaarde om als tech nicus goed te functioneren. „Ook een kunsthistoricus moet weten dat hij soms met grafie ken wordt belazerd." Vijftien vwo'ers, afkomstig van scholen in Middelburg, Middelharnis, Zierikzee, Goes en Bergen op Zoom zijn er nu in ieder geval ook van doordron gen dat de natuur zich soms an ders gedraagt dan de aloude natuurkunde voor mogelijk houdt. Ze leerden dat in de Masterclass quantumfysica, waarvoor ze de afgelopen we ken drie middagen bij elkaar kwamen in het Goese Lyceum. Gepensioneerd docent-onder zoeker E. de Kerf uit Goes, die lange tijd werkte aan de Uni versiteit van Amsterdam, con fronteerde hen met het geheim- zinning, nooit met volledige zekerheid te voorspellen ge drag van licht en subatomaire deeltjes. Bij het afscheid schudde één van de scholieren hem dank baar de hand. „Gewoon mys tiek", concludeerde hij begees terd. door Ben Jansen NIEUWDORP - De olieprijzen zijn nog altijd veel te laag om een rendabele grootschalige olie- en gaswinning op het con tinentaal plat in de Noordzee mogelijk te maken. Toch ver vaardigt Heerema Havenbe drijf in het industriegebied Vlissingen-Oost schijnbaar aan de lopende band de ene na de andere offshore-installatie. Gisteren is het jongste werk stuk van de onderneming, het productieplatform K7 voor de Nederlandse Aardolie Maat schappij, op transport gegaan. Het is een hardnekkig misver stand dat Heerema booreilan den bouwt. Dergelijke werk tuigen zijn bestemd voor het zoeken naar winbare hoeveel heden olie en gas. De construe- ties die Heerema maakt, zijn bestemd voor de winning van eerder aangeboorde olie- en gasvelden. Een gestage stroom jackets en decks (onderstellen en opbouwen) is de afgelopen jaren vanuit de Van Cittersha- ven naar voornamelijk de Noordzee vertrokken. De sta len gevaarten worden steeds groter. Dat komt omdat Heere ma de laatste tijd verscheidene opdrachten voor platforms op het Britse deel van het conti nentaal plat heeft verworven. Het water is daar dieper (90 tot 120 meter tegen ongeveer 30 meter op het Nederlandse deel van de Noordzee). Offshore-installaties worden al sinds 1974 in Vlissingen- Oost gebouwd. Op het terrein aan de Van Cittershaven was eerst de Nederlands-Ameri kaanse Pijpleiding Maat schappij actief. Na het. faillis sement van dit bedrijf, eind 1981, zette THC Fabricators (vanaf 1985 onder de naam Heerema Havenbedrijf) de productie voort. De onderne ming is een onderdeel van de Heerema Fabrication Group, waaronder ook Grootint in Zwijndreeht en vestigingen in Noorwegen, Verenigd Konink rijk en België vallen. De groep levert offshore-installaties als complete projecten af: van ont werp tot en met plaatsing. De Heerema Fabrication Group heeft in 1996 op een omzet van 580 miljoen gulden een netto winst van bijna 38 miljoen gul den geboekt. De cijfers over 1997 zijn nog niet bekend ge maakt. Productiemanager R. Smidtman van Heerema Ha venbedrijf omschrijft de resul taten van het Zeeuwse bedrijf over het afgelopen jaar als Creatief bureau Kip Co is de nieuwe naam van Urekrea, het bedrijf van Nicky Kipper man in Vlissingen. De eermali- ge grimeerstudio aan de Bouwen Ewoutstraat is uitge groeid tot een organisatie die cursussen verzorgt, creatief materiaal verhuurt en ver koopt, creatieve activiteiten verzorgt, theater- en artiesten bemiddeling doet, licht en ge luid verzorgt en als nieuwe ac tiviteit kinderverjaardagen regelt aan huis of op locatie. Die activiteit wordt op woens dag 3 juni, in de Pinksterva kantie ingeluid met een voor stelling van Muis en Leeuw in het Arsenaal in Vlissingen. De stichting Max Havelaar introduceert deze week in su permarkten, speciaalzaken en wereldwinkels thee met het keurmerk van de stichting. Het keurmerk garandeert dat de winning en verwerking van het product in het land van her komst onder'fatsoenlijke om standigheden voor de thee plukkers geschiedt. De thee komt in zes merken met 23 va rianten in de winkelschappen. Milieusparende cv-ketels en isolatiemaatregelen komen aan bod bij de presentatie die Delta Nutsbedrijf dinsdag 24 maart houdt in dorpshuis Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek vanaf 19 uur. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Rik de la Ruelle is in Koe wacht begonnen als Klusse- nier. Zijn klusbedrijf is aange sloten bij de Veenendaalse franchiseorganisatie met de zelfde naam. De la Ruelle voert allerlei klei ne en grote klussen uit bij par ticulieren. Het Bedrijvenadviescentrum van Rabobank Goes en IMK Opleidingen organiseren een cursus Financieel inzicht voor ondernemers. In de cursus staan de omgang met en inter- pres'tatie van financiële be- drijfscijfers centraal. De cur sus beslaat drie avonden. Dierenambulance Zeeland maakt een nieuwe start. De voormalige Dierenambulance Walcheren rijdt binnenkort rond in een nieuwe Volkswa genbus die is voorzien van de nieuwe organisatiënaam. De auto is door de Vlissingse fami lie Van Dijk aangeschaft met sponsorgeld. De dierenambu lance vervoert dieren naar die renasiels, particuliere adressen of egel- en vogelopvang de Mikke in Middelburg. Met ne gen vrijwilligers is Dierenam bulance Zeeland 24 u ur per dag oproepbaar. De Engelse wegvervoerder Calor en de Nederlandse trans porteur van buikproducten óver water Unie Gas hebben de Dow Europe Responsible Care Award 1997 gekregen. De on derscheidingen zijn inmiddels in het communicatiecentrum van Dow in Terneuzen uitge reikt door Klaas van Hout, di recteur Transport Industrie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Beide winnaars hebben volgens Dow het voor bije jaar de beste prestaties neergezet op het gebied van veiligheid, kwaliteit, milieu en gezondheid. Het nieuwste resultaat van de inspanningen van Heerema Havenbedrijf: niet te verwarren met een booreiland, K7. ;t productieplatform, foto Lex de Meester 'goed'. De ontwikkeling van de olieprijs en belastingmaatre gelen in landen die olie- en gas velden tot hun territorium kunnen rekenen, zijn in sterke mate bepalend voor de omvang van de orderportefeuille van Heerema. „We kunnen een jaar of drie vooruitkijken in de markt", zegt projectenmana ger R. Lammes. „Over een pe riode van een jaar zijn we rede lijk zeker van opdrachten. Basisbezetting Aanvankelijk zag het ernaar uit dat Heerema op korte ter mijn enkele belangrijke Noor se opdrachten in de wacht zou slepen. Om te voorkomen dat te veel werk en geld naar het bui tenland zou vloeien heeft de Noorse regering evenwel be sloten de projecten waarvan de opdrachten onderdeel zijn, voorlopig uit te stellen. Lam mes: „We vallen daardoor op onze basisbezetting terug. De aard van het werk bij Heer ema betekent dat de behoefte aan arbeidskrachten sterk va rieert. Daarom heeft het be- drijf een organisatie die het mogelijk maakt met grote aan tallen ingeleend personeel- te werken. De vaste bezetting be draagt 150 werknemers (75 in kantoorfuncties; 75 in de pro ductie). In drukke tijden zijn soms meer dan 600 personen bij Heerema aan het werk. Het lukt niet altijd zoveel gekwali- ficeerde werknemers in Neder land te vinden. In dat geval maakt Heex'ema gebruik van metaalwerkers uit Schotland, waar veel ex-varing bestaat in de offshore-industrie. door Claudia Sondervan BORSSELE - Het Borsselse ontwerpbu reau voor tuin en landschap Ruimte Groen, pas een half jaar geleden opgericht, heeft de eerste prijs in een tuinontwerp wedstrijd iix de wacht gesleept. Het vakblad voor groenvoox-zieners Tuin Landschap schreef de prijsvraag uit ter ge legenheid van het eigen twintigjarig be staan. Willem-Jan Joosse en José Siixxonse werdexx beloond met twintig groene vak boeken. Het bux-eau vaix de recent in Velp afgestudeerde compagnons is gevestigd aan de Borszeestraat in Borssele. De vorm te geven tuin heeft doorsnee nieuwbouwmaten: een achtertuin van vijf bij vijf meter en een voortuin van vier bij vijf meter bij een i'ijtjeshuis. „Daar haalt de vakwereld de neus meestal voor op", weet Joosse. „Daar valt moeilijk wat mee te doen. Het is veel werk voor weinig ruim te." Feit is wel dat de meerderheid van de tuinliefhebbers slechts over zo'n opper vlak kan beschikken. Gezin Het ontwerp moest passen bij het gezin, bestaande uit vadex-, moeder en drie kinde ren van twee, vijf en zeven jaar. Het gezin wenste zit- en speelruimte. Bestaande ele menten als bestrating, schutting, schuur en een boom (Aralia elata) moesten in het ontwexp worden meegenomen. Uitvoering mocht ixiet duux-der zijn dan 3.500 gulden voor de achter- en 2000 gulden voor de voortuin. Het bxmeau schiep een tuin waarin een ondex-broken ovaal van een ge schoren haag voor en lage betonnen muur- tj es achter het huis de hoofdstructuur vor men. De jury noemt het ontwerp 'ki-achtig, een voudig exx bi'uikbaar', de muurtjes een 'gouden greep' en de vorm van de cirkel sterk in het tuing'eheel. In de smaak valt ook de overeenkomst in vorm van voor- en achtertuin. door Marcel Modde TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten weigeren een volledige beschikking af te geven voor het terrein van een voormalig gara gebedrijf aan de Transport straat in Terneuzen. Het college vindt dat er nog te veel onduide lijkheid bestaat over een moge lijke bodemverontreiniging op het grootste gedeelte van het perceel. Onderzoek van het noordelijke deel van het terrein, waar ook de brandstofpompen hebben ge staan, heeft aangetoond dat ex- geen sprake is van ernstige ver- ontreining. Eigenaar M. L. de Haan heeft echter vei-zuimd het volledige perceel grondig te la ten analyseren, vinden GS, Een bezwaar van De Haan tegen dat standpunt is gistex-en onge grond verklaaxxl. De eigenaar verkocht in juli 1995 zijxx garage- en bei-gings- bedrijf Het Centx-um. Op het ter rein is inmiddels een handel in tweedehands goedex-en ge bouwd. De Haan vindt dat hij door de provincie onnodig op kosten wordt gejaagd. „Ik heb drie onderzoeken laten uitvoe ren. Vex-volgens vindt de provin cie dat er nog een vierde ondereoek nodig is en achteraf concluderen ze doodleuk dat het nog steeds niet voldoende is. Het had allemaal zoveel sneller en makkelijker gekund als ze van tevoren gewoon adequate informatie hadden gegeven wat er pi-ecies van mij wox-dt ver langd." De Haan vindt het ook vreemd dat GS zijn bezwax-en onge- Bezit joint kost Belg 100 gulden DRAAIBRUG - Het bezit van een joint leverde een 23-jarige. Belg uit Brugge een boete vaix 100 gulden op. De man wex-d maaxxdagavond in Dx-aaibi-ug, bij Aardenbxu'g, aangehouden. grond verklaren, maar op basis daarvan nu wel enige nuances hebben aangebracht in het pro- ces-vex-baal van de hoorzitting van 17 febx-uari. In dat verslag wordt gesteld dat 'bepaalde ge deelten vaix het terrein schoon zijn'. „Tijdens de zitting is me degedeeld dat als er op de be doelde gedeelten een verontrei niging was aangetroffen, dit ook zou zijn opgenomen in de be schikking. Hiermee wordt ui teraard iets anders bedoeld dan 'schoon'. Hiermee wordt tevens de indruk gewekt alsof de pro vincie nalatig is geweest met de (omvang van de) ondei-zoeken. De provincie heeft echter alleen op basis van de ingediende on- derzoeken een beschikking ge nomen", aldus GS. De Haan overweegt tegen de gang van za ken beroep aan te tekenen bij de Raad van State. HULST FNV - De Bouw- en Houtbond FNV afdeling Hulst houdt vrijdagavond 20 maait haar jaarlijkse algemene ledenver gadering in café De Ster. Dis- trictsbestuux-der C. Monden geeft een uiteenzetting over ac tuele bondszaken. Verder wordt er gekaai-t, gepierd, gesjoeld en een loterij gehouden. Ook wor den acht jubilarissen gehuldigd voor hun langdurig lidmaat schap van de FNV. (Advertentie) Verbouwen? rig] Dan nu naar Pilaar voor de grootste keuze fmfr in bouwmaterialen professioneel advies! PILAAR BOUWMATERIALEN ALBERT JOACHIMIKADE 33 GOES-TEL. 0113-215401 Openingstijden ma l/m vrij: S.30-17.30 - za. 9.30-15.30 uur EVENEMENTEN AXEL - Het Trefpunt, 14 uur: Orkest 'de Jeugd van toen'; GOES - Ambachtscentrum, 14 uur: Pop pentheater Sim Bolus speelt 'Ei, ei dit ben jij!'; 'S-GRAVENPOLDER - Sporthal De Zwa- ke, 14 uur: Kindertheater 'Graat en Har- mien' met 'de Storm'; KLOOSTERZANDE - de Stengewei, 15 uur: Circus Bavaria; MIDDELBURG - Stadsschouwburg, 20 uur: Het Groot Niet Te Vermijden met hun nieuwe show 'Stairway To The Stars'; VLISSINGEN - Arsenaaltheater, 20.15 uur: Postbank Kleïnkunstfestïval met drie halve finalisten (Koopmans en Gun ning; Richard Groenendijk en Iwan Dam); BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14 uur: Anas- tasia en Flubber; 19.30 uur: Titanic; 20 uur; Good Will Hunting; Cinemactueel, 14 uur; Flubber en Anas- tasia; 14 en 20 uur: Titanic; 20 uur: The Jackal en G.I. Jane; GOES - Grand, 14 uur: Anastasia; 19,30 uur: Titanic; HULST - De Koning van Engeland, 14 uur: Flubber en Anastasia; 20 uur: Tita nic, Kiss the girls, Good Will Ffunting, As good as it gets en The Postma n; MIDDEL BURG - Cinema, 20.30 uur: The Winter Guest; TERNEUZEN - Porgy Bess, 20 uur: Death and the maiden; VLISSINGEN - Alhambra, 14 uur: Flub ber, Anastasia en Mortal Kombat2; 14en 20 uur: The Jackal; 19 uur:Titanic; 20 uur: Good Will Hunting en Kiss the girls; TENTOONSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 14- 17 uur: Josef van Ruyssevelt, een schil dersleven (t/m 31/5); BIERVLIET - Galerie Art House, 9-12 uur: Expositie 'Het versierde eï' (t/m 18/4); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerscho- le, 13.30-16.30 uur: Kees de Waal, schil derijen (t/m 28/3); GOES - Stadskantoor, 9-17 uur: Georg Riel (schilderijen) en Ahmad Vahidï (hout-panelen) t/m 3/4; Goes Museum, 10-17 uur: Mathisse Arendsen, diverse werken (t/m 1/5); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8,30- 12.30 uur: Jean Vandenhove, schilderij en (t/m 9/4); HULST - Bibliotheek, 10-12 en 13-17.30 uur; Fototentoonstelling met thema 'Pa norama Nederland' (t/m 21/3); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Banana-mania' (t/m 27/3); Gemeentehuis, 8.30-12 uur en 13-16 uur: Martin en Elma Smit, expositie van foto grafie en poëzie (t/m 20/3); MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 10-21 uur: Tentoonstelling over 10 Zeeuwse schrijvers en dichters (t/m 25/4); De Vleeshal, 13-17 uur: Werk van Mat Collïshaw (t/m 5/4); Wieke Terpstra (t/m 10/4); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12-17 uur; 6 solopresentaties (t/m 7/6);OOST- KAPELLE - Toeristisch Centrum Oranje zon, 10-16 uur: Cees Willemsen, schilde rijen in diverse technieken (t/m 30/4); Zeeuws Biologisch Museum, 12-17 uur: Wandelstokken (t/m 13/9); Zand nader bekeken (t/m 27/9); OUDDORP - Bezoekerscentrum De Gre- velingen, 10-17 uur. Werken cursisten cursus Natuur en Fotografie (t/m 25/3); SLUIS - Raadskelder, 14- 17 uur; Marian Binkhuysen, schilderijen en schetsen (t/m 29/3); TERNEUZEN - Bibliotheek, 10-17 uur: Tentoonstelling over antiek (t/m 31/3); VLISSINGEN - Stadhuis, 8.30-17 uur: 'De keuze van de politiek' (t/m 20/3); Bellamy 19, 10-17 uur: Theresa Ferket 'Looking back in wonder' schilderijen en tekeningen (t/m 19/4);IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Werk van 5 fotografen de geschiedenis van de camera (t/m 28/3); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: 'Mail-Art in the Gallery' werk van diverse kunstenaars (t/m 14/5). HULPCENTRA >r geheel Zeeland: tel. Alarmnummer vi 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht bereikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. Beursbericht markt Goes Aardappelen ƒ16,75-/17,50 (0 mm op waarts); zaaiuien klasse II ƒ0,72-/0,78 Hooi en stro oogst 1997, uit de schuur per 1000 kg: weidehooi 165,00-/200,00, dijkhooi ƒ120,00-/145,00, veldbeemd 100,00-/140,00, roodzwenk ƒ100,00- ƒ115,00, raaigrassen ƒ90,00-/120,00, gerstestro 100,00-/130,00, tarwestro (kleine pakken) uit schuur ƒ95,00- ƒ110,00, (grote pakken) uit schuur /85,00-/95,00. Tarwe, bij hectoliterge wicht van 72 ƒ24,50, bij 72 of meer 26,00; brouwgerst voorschotprijs bij 100% brouw ƒ28,00; voergerst, voor schotprijs ƒ23,75, blauwmaanzaad ƒ330,00-/370,00, karwij 122,50; bruine bonen oogst '97 ƒ92,50.-ƒ97,50. Op uitnodiging van het Katholiek Vrou wengilde verzorgt F. Barends van Sothe by's vandaag, woensdag, in het Reynaertshof een lezing over de Bieder meier-tijd. Na de pauze is er Tussen Kunst en Kitsch. De aanwezigen mogen per persoon maximaal drie voorwerpen aan de taxateur aanbieden. Sieraden en archeologische voorwerpen komen niet aan bod. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Drs. A. M. F. W. Verhoegt, onderzoeker bij het Papyrologisch Instituut 'van de Rijksuniversiteit Leiden, houdt voor het Nederlands Klassiek Verbond vandaag, woensdag, een lezing in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. De titel van zijn lezing is Een ambtenaar in actie in Ptole- meïsch Egypte: een kijkje in de agenda van Menches, gemeentesecretaris van Kerkeosiris (120-110 v, Chr.). Prof. dr H. E. S. Woldring spreekt don derdag 19 maart in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg over christelijk-sociaal denken als uitdaging. Dat gebeurt op uitnodiging van Vrije Uni versiteit en Samenleving. De aanvang is 20.00 uur. Drs. P. L. de Jong, Nederlands-hervormd predikant in Rotterdam, spreekt dinsdag 24 maart over de vraag Een kerk? Datgebeurtom 19.30uurindeGe reformeerde Westerkerk aan de Westwal in Goes, voorafgaand aan de jaarlijkse le denvergadering van de Confessionele Vereniging in de Nederlands-Hervorm de Kerk Provinciale Commissie Zeeland. De School van het Gouden Rozenkruis houdt dinsdag 24 maan een lezing in ho tel Terminus in Goes. Mevrouw H.Tome- sen-Hellings spreekt dan over de wijs heid van het hart. De lezing begint om 20.00 uur. Drs. Jacob Slavenburg spreekt dinsdag 24 maart over de geschiedenis en bete kenis van de gnosis. Slavenburg is onder meer bekend als (mede)vertaler van de geschriften die in 1945 werden gevon den in het Egyptische plaatsje Nag Ham- madi en schrijver van boeken als De ver borgen leringen van Jezus en Een sleutel tot Gnosis. De avond wordt georgani seerd door de Vrijzinnige gemeente Zie rikzee en boekhandel De Vries. De lezing in het kerkcentrum achter de Gasthuis- kerk in Zierikzee begint om 20 uur, deur open vanaf 19.30 uur. Zondag 29 maart volgt een dienst in de Gasthulskerk met als thema Jezus en Gnosis (11 uur) met voorganger ds Klaas Henrikse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35