Tunnel gaat niet te veel kosten Belgische kokkelstropers gepakt Crosshead is geen studioband Grunberg verzwijgt diepere bedoelingen zeeland woensdag 18 maart 1998 14 GS blijven optimistisch Jazz by the Sea wordt een Walchers festival Verdachten Cobrazaak ontkennen niet, maar zwakken eigen rol af kunst cultuur dooi Wout Bareman MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten blijven optimistisch gestemd over de afloop van ver schillende procedures rond de aanleg van de Westerschelde- tunnel. GS gaan er nog steeds vanuit dat de kans dat de pro vinciale bijdrage hoger uitvalt doorErnst Jan Rozendaal DOMBURG - Het festival Jazz by the sea in Domburg, dat deel uitmaakt van de Zeeland Nazo mer Festivals, verandert van opzet. Het evenement wordt uitgebouwd tot een Walchers festival. Niet alleen Domburg staat in september drie dagen in het te ken van de jazz, maar ook Vlis- singen. Op de afsluitende zon dag - 20 september - zullen in strandpaviljoens langs de hele kust van Walcheren jazzgroe- pen optreden. De jaarlijkse jazz-kerkdienst verhuist van Oostkapelle naar de Grote Kerk inVeere. Kwaliteit Begin vorig jaar overwoog het bestuur van de Zeeland Nazo mer Festivals nog om de subsi die voor Jazz by the sea te beëin digen omdat de kwaliteit te wensen overliet. Onderzoek heeft echter uitgewezen dat van de verschillende Nazomer Fes tivals de jazzdagen het beste aansluiten bij de wensen uit de toeristische sector. Daarom is nu besloten het festival uit te bouwen en op te waarderen. De Rabobank noordwest-Walche- ren sponsort het evenement dit jaar met 50.000 gulden. De bij drage van de Zeeland Nazomer Festivals wordt vei-hoogd van 10.000 naar 37,500 gulden. Gis teren besloten ook Gedeputeer de Staten eenmalig 25.000 gul- dan de geplande 75 miljoen gul den (4,6 procent van de totale kosten) gering is. Van forse overschrijding van de bouwkos ten zal volgens hen geen sprake zijn. Het college van GS schrijft dat in een voorstel om voor een vast percentage van 4,6 procent deel den uit te trekken voor Jazz by the sea. „Het idee is om tot een. nieuwe opzet van het festival te komen en dan een sponsor te vinden die dat de komende j aren wil voortzetten", aldus coördi nator R. van Meijel van de Zee land Nazomer Festivals. Over de programmering wilde hij niets onthullen, behalve dat meer dan in het verleden ruimte zal zijn voor vernieuwende stro mingen in de jazz. Gedeputeerde Staten willen het geld uit het economisch toeris tisch ontwikkelingsfonds halen en uitkeren aan het Bureau voor Toerisme Zeeland. Vorige maand besloten Provinciale Staten bij de behandeling van de cultuurnota 1998-2000 de subsidie die de provincie voor de Zeeland Nazomer Festivals in gedachten had met 25.000 gulden te verminderen. Cultuurnota Gedeputeerde J. van Zwieten (toerisme) ontkent dat deze kor ting nu via een omweg teniet wordt gedaan. „Dat heeft niets met elkaar te maken. Het ver zoek ligt al een aantal maanden hier, vér voordat de Staten be sloten in te grij pen in het budget van de Nazomer Festivals. In het verleden hebben wij de Na zomer Festivals ook incidenteel met een vergelijkbaar bedrag uit het economisch toeristisch ontwikkelingsfonds gesteund. Dat doen we nu ook, omdat de toeristische impact van dit fes tival groot is." te nemen in het aandelenkapi taal van de NV Westerschelde- tunnel. De andere aandeelhou der is het Rijk. Volgens berekeningen blijkt dat, indien er onverhoopt toch sprake zou zijn van overschrijding van de kosten, de provincie beter af is met een vaste procentuele bij drage dan met een vast bedrag (van 75 miljoen gulden). GS wijzen er nogmaals op dat de risico's van de bouw en het bo ren voor rekening van de aanne mer zijn. Risico's die overblijven liggen op planologisch gebied en bij de grondverwerving. Wat de planologie betreft loopt erbij de Raad van State nog steeds een bodemprocedure van de ge meente Borsele tegen het be stemmingsplan WOV. Nog dit voorjaar wordt een uitspraak verwacht. GS stellen vast dat tot dat moment sprake is van enig risico, al achten ze de kans heel klein dat het bestemmings plan wordt vernietigd en het project moet worden stilgelegd. Daarbij speelt een belangrijke rol dat de bouw inmiddels in volle gang is. Onteigening Bij de grondverwerving voor de tunnelinrit en de toeleidende wegen aan de Zuid-Bevelandse kant wordt rekening gehouden met een onteigeningsprocedure, maar als alles volgens plan ver loopt hoeft ook dat niet te leiden tot vertraging. In het. kader van de milieu-effect-rapportage voor verwerking en berging van de boorspecie bestaat de moge lijkheid dat aanvullende voor zieningen moeten worden ge troffen, maar dat heeft geen invloed op de kostenpost. En tenslotte gaan GS er vanuit dat de risico's in de exploitatiefase 'relatief beperkt van aard' zul len zijn, ook al omdat het ver voersaanbod niet al te optimis tisch is geraamd. Het voorstel om deel te nemen in de NV Westerscheldetunnel komt op 23 maart aan de orde in de statencommissie Verkeer en Waterstaat, 30 maart in de com missie Algemeen Bestuur en op 17 april in Provinciale Staten. BRUINISSE - Een tip van een oplettende voorbij ganger heeft gistermiddag geleid tot de aanhou ding van twee Belgen die illegaal kokkels hadden gestroopt voor de handel. De voorbijganger zag de handkokkelaars gister morgen bezig op de slikplaat tussen de Grevelin- gendam en Bruinisse. Hij noteerde het kenteken van de auto die aan de oever geparkeerd stond en belde de politie. Toen die ter plaatse arriveerde, maakten de stropers (een man en een vrouw) zich uit de voeten en verdwenen over de Philipsdam in de richting van Tholen. Daar konden ze met de in geroepen hulp van de politie Tholen worden aan gehouden. De Belgen hadden in hun kofferbak een kleine honderd kilo kokkels, veel meer dan de toegestane tien kilo die per persoon voor eigen gebruik mag worden geoogst. Een van de twee Belgen gaf toe voor de handel in de weer te zijn geweest. De kok kels 'doen' in België 250 frank per kilo. Dat is on geveer dertien gulden. De kokkels en het vistuig werden in beslaggenomen, de stropers zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. foto Wim van Vossen door Aector Dooms MIDDELBURG - De 24-jarige hoofdverdachte in de Cobra zaak trachtte gisteren de recht bank in Middelburg duidelijk te maken dat er in Zeeuws-Vlaan- deren nimmer sprake is geweest van een criminele organisatie. „De organisatie bestond uit Ita lianen en een Nederlander. Die Nederlander was ik. Ik heb daarin een rol gehad, maar ik heb niet de hele operatie ge leid", zei hij nadrukkelijk. Op het deel uitmaken van een criminele organisatie staat doorgaans een zware straf. De Terneuzenaar leek zijn mede verdachten in bescherming te nemen, maar hij kon niet hele maal om de rol van de drie ande re hoofdpersonen heen. „Zij zijn er zijdelings bij betrokken ge raakt, maar ik zie verder geen enkel verband. Ze werkten op freelance-basis." Gisteren bleek wel dat in de dossiers stee vast dezelfde namen opdoken. De kopstukken zouden betrok ken zijn geweest bij heling van gestolen auto's uit Italië, Portu gal en België, die grotendeels werden betaald met harddrugs. De tweede dag van de Cobra zaak stond voornamelijk in het teken van de transporten van harddrugs naar het buitenland en de plaatselijke drugsactivi teiten (vanuit drugspanden in de Terneuzense binnenstad) van de vier mannen. Brein De 24-jarige Terneuzenaar gaf toe een rol te hebben gespeeld bij vijf buitenlandse drugs transporten van ettelijke dui zenden xtc-pillen en een hoe veelheid cocaïne. Hij wordt als het brein beschouwd. Over zijn aandeel was hij duidelijk. „Ik informeerde naar de prijs en de hoeveelheden. Ik financierde de drugs met de'opbrengsten van de auto's, maar ik heb nooit zelf drugs aangekocht"vertelde hij. Maar ook de namen van de 32- jarige verdachte en zijn 34-jari- ge broer doken regelmatig op als financiers. Getuigen die een kleinere rol hadden in de Cobra zaak noemden vaak de namen van de hoofdverdachten. Een keer werd een drugstransport van 10.000 xtc-pillen in België onderschept. Ook bij een gesto len trailer met acht auto's in Antwerpen liep het mis. Aan de belastende verklaringen van een Terneuzenaar, die mo menteel in detentie zit in Neder land, maar nog een straf moet uitzitten in Portugal, werd door de verdachten geen waarde ge hecht. „Die zijn leugenachtig." De 36-jarige verdachte uit Ant werpen meende dat er misver standen zijn geweest, maar hij deed niet moeilijk over zijn rol. „Ik heb auto's gehaald en ook drugs vervoerd naar Italië. Ik wist niet hoeveel, want ze zaten verpakt. Soms was ik verrast als er een auto met een Italiaans kenteken voor mijn deur stond, want dat had ik niet geregeld." De activiteiten verplaatsten zich ook naar andere delen van Nederland (Friesland en Twen te). Dat het onderling tussen de verdachten niet altijd boterde bleek uit de mislukte aankoop van een Porsche, waarvoor de 34-jarige verdachte 84.000 gul den had betaald, maar het geld van de jongste verdachte nog niet zou hebben teruggekregen. Daarbij werd geweld niet ge schuwd. Raadsman mr. C. Dekker van de 32-jarige Terneuzenaar wilde het volledige autodossier (met 114 auto's) behandeld zien. De rechtbank vond het niet nodig om alle stukken voor te houden. Er werden ook nog stukken be handeld over een verkrachting, mishandelingen, bedreigingen en afpersingen, waarvan de broers werden verdacht. Van daag worden de laatste feiten in de Cobrazaak behandeld. Pas daarna volgt het requisitoir van de officier van justitie mr. D. van der Bel. Motorrijder zwaargewond ZAAMSLAG - Een 38-jarige motorrijder uit Hulst is gister morgen zwaargewond geraakt bij een ongeval in Zaamslag. In de Terneuzenstraat botste het slachtoffer om tien over half elf op een bedrijfsauto. De 48-jari- ge bestuurder uit Kloosterzan- de keerde de auto op de weg en gaf geen voorrang aan de motor. De motorrijder liep hersenletsel en verschillende botfracturen op. Hij werd per traumaheli kopter naar het Dijkzigt in Rot terdam gebracht. Hetthema van de boekenweek is Panorama Nederland, stad en land in pro za en poëzie. Tal van Nederlandse schrijvers hebben Zeeuwse steden en landschappen in woorden vastgelegd. Tijdens de boekenweek publiceert de PZC een serie citaten uit de moderne Nederlandse literatuur waarin een plek in Zeeland wordt beschreven. Fotograaf Lex de Meester heeft de loca ties opgezocht en vastgelegd. In de zevende aflevering het Zwin, zoals be schreven door Jacques Hamelink in zijn verhaal 'Brandoffer op zondag'. Het was of de zee telkens, golf voor golf, zich trachtte af te zetten tegen het strand, verder terug wilde wijken. Het zand lag roerloos, zoog de hitte in zich op. 's Nachts hingen de sterren vlak boven de duintoppen. Vloed, het geluid van een machtig aanspoelen van water in de klinkende ruimte, weerkaatst tegen de duinwanden. In diepe zandkommen dreef een vage nevel. De grond dampte. De zee een groot blinkend beest, een vis, de staart roerloos, vaag ademend, maar waakzaam, gereed. En dan de eb. Voetstappen in het natte zand, de angst bij het late zwemmen verraderlijk meegelokt te worden naar de diepten waar het water zwart werd van kleur. Later passeerden we diep in het duin een man, rakelings, hij zei niets, keek niet eens op. Er waren vage stemmen van mensen in de duinen en langs de steeds verder versplinterende zee liepen smalle zwarte gedaanten die als ze stilstonden op donkere palen leken. (uit: Jacques Hamelink, Het plantaardig bewind, uitgeverij Van Gennep, Amsterdam, 1964.) Schouwse band komt met nieuwe cd doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - „Dit lijkt wel een neerlandistiek praatje. Dat was niet de bedoeling." Treffen der kon uitgever Vic van de Reijt dinsdagavond niet uitdrukken dat een literaire avond met Ar- non Grimberg niet hetzelfde is als een literaire avond met om het even welke andere schrijver. Grunberg praat niet over zijn werk, hij praat over zijn leven. Vraagt iemand naar diepere be doelingen, dan klapt hij dicht. Maar praat hij over zijn leven, dan is hij bijna net zo onderhou dend als wanneer hij erover schrijft. De aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg zat vol voor de schrijver van De heilige Antonio, het boekenweekge schenk 1998. Met zijn zevenen twintig jaar is Grunberg de jongste schrijver die ooit die eer kreeg toebedeeld. Voor het in terview dat zijn uitgever hem afnam, kwam ook een aanmer kelijk jonger publiek opdagen dan doorgaans voor lezingen van de Stichting Literaire Acti viteiten Zeeland (SLAZ). Alsof benadrukt moest worden dat dit geen gewone literaire avond zou worden, werd begon nen met een film die uitgeverij Nijgh VanDitmar over de suc cesauteur heeft laten maken. De hilarische documentaire deed denken aan een item uit het Po lygoon Journaal. Een aantal mijlpalen uit'Grunbergs leven passeerde de revue. Dat hij van school werd gestuurd. Dat hij tevergeefs probeerde acteur te worden. Dat hij als tiener to neelstukken schreef en deze zelf uitgaf. Dat hij in Amsterdam een tijdje medicijnen aan huis bezorgde, met risico's voor de volksgezondheid. Maar ook dat hij met zijn romans Blauwei maandagen en Figuranten bin nen de kortste keren een onge kend succesvol schrijver is ge worden. Dat hij is uitgeweken naar New York, waar hij niet al leen schrijver is maar ook enige tijd makelaar en ober is ge weest. Anekdoten Het filmpje was een handzaam uittreksel van Grunbergs leven tot dusver en Van de Reijt greep het gesprek aan om een aantal gebeurtenissen uit te diepen. In de meeste gevallen vroeg hij overduidelijk naar de bekende weg, af en toe bleek hij zelf ook niet precies te weten hoe de vork in de keel zat. Er werd gezellig gekeuveld en vooral niet over li teratuur gesproken. Dat bleek dé manier te zijn om Grunberg aan de praat te krijgen. Spre kend over zijn moeder, zijn va der, zijn schooltijd en wat Van de Reijt zijn 'periode van twaalf ambachten en dertien ongeluk ken' noemde, volgden de anek doten elkaar in hoog tempo op. Het kostte Grunberg weinig moeite de lachers op zijn hand te krijgen. Zijn verhalen zaten vol bizarre wendingen, ontmoetin gen met vreemde figuren en dik wijls hadden ze een tragische ondertoon. Net als in zijn ro mans, eigenlijk. Niet voor niets informeerde Van de Reijt de aanwezigen telkens waar of op welke manier de anekdoten een plaatsje hebben gekregen in Grunbergs werk. Zo werd naarmate de avond vorderde duidelijk dat zijn boe ken nog autobiografischer zijn dan zij al lijken. Veel van wat hij opschrijft heeft Grunberg zelf meegemaakt. De tragische afloop van veel avonturen, de maniakale gedre venheid waarmee Grunberg kennelijk van alles en nog wat onderneemt en de geringe af stand tussen zijn leven en werk hamerden dinsdagavond het besef erin dat hij in zijn boeken oneindig veel meer wil vertellen dan alleen wat episoden uit zijn leven. Maar toegeven deed hij het niet. Niet alleen als schrij ver, ook als verteller bleef Grun berg op een veilige afstand van zijn onderwerp. 'Waar haalt een mens de kracht vandaan om zo veel tegenslag te doorstaan?', vroeg iemand uit het publiek over zijn talloze mislukte esca pades. Glimlachend ontweek Grunberg een antwoord. „Een glaasje wijn helpt." Lezing door Elly de Waard MIDDELBURG - Dichteres El ly de Waard (57) houdt zondag 22 maart een lezing over haar werk in COC-café Goudwaard in Middelburg. De organisatie is in handen van de stichting Lesbische en Ande re Vrouwen Activiteiten (LAVA). De Waard debuteerde in 1978 met de bundel Afstand, Haar laatste poëziebundel, ge titeld Het zij, verscheen twee jaar geleden. De Waard schrijft bevlogen, romantische poëzie waarin ze zich ook op vrijmoe dige wijze uit over de lesbische erotiek. De lezing begint om 16 uur. door Andries Molengraaf BURGH-HAAMSTEDE - De geur van zweet, de hitte van lampen, de rook en alles wat er bijhoort. Niets is mooier dan live muziek maken, vindt de Schouwse coverband Cross head and the Southside Horns. Toch is de blues-rock formatie in januari de studio in Ouwerkerk ingedoken om een nieuwe cd op te nemen. „Maar dat studiowerk zit niet in de aard van het beestje." Zanger Kees de Feiter zegt het niet verontschuldigend, maar met grote steïligheid. Daarom ook is het nieuwe album Take it or leave it! in minder dan twee maanden opgenomen en niet, zoals de debuut-cd Say no more, in een maand of vijf. „Dat was voor ons echt te veel van het goede", zegt De Feiter, die indertijd (eind 1994) ei genlijk helemaal niet van plan was een cd op te nemen. „We zijn een band van 'uit het bus je gaan en drie uur optreden'. Niet een band om foutloos al lerlei muziekpartijen op te ne men. Maar dat die eerste cd er toch kwam, was eigenlijk een beetje de wens van onze fans. Toen er ook nog sponsors ble ken te zijn die de cd financieel mogelijk wilden maken, was de beslissing voor ons nog makkelijker." Frustratie Inmiddels is dus ook de twee de cd een feit. Elf covers staan er op, van onder meer Eric Clapton, B.B. King en Delbert McClinton. De titel Take it or leave it! is vergelijkbaar met dé titel van de eerste cd. Say no more was bedoeld om tegen de mensen te zeggen: luister en geniet ervan. Doe er iets mee, maak jezelf er blij mee. Het is positief bedoeld. De ti tel Take it or leave it! zegt in feite niets anders. Qua regio nale waardering worden we soms onheus bejegend, omdat .we alleen maar gejat werk spelen. Als mensen horen dat je een coverband bent, krijgen ze 'al een beetje een vieze smaak in hun mond. Wfj heb ben echter zoiets van: luister nou maar, beoordeel ons als band en geniet ervan. En als het jenietbevalt, danluister je maarniet." De nieuwe cd moet de organi satoren van de grotere Zeeuw se muziekfestivals ei-van overtuigen dat ze niet meer om Crosshead heen kunnen. „We hebben twee keer op Beachpop gespeeld en doen tal van andere optredens. Met heel veel succes. Maar onze frustratie is dat het voor ons niet meevalt om voet aan de grond te krijgen op de grotere festivals op Walcheren en Zuid-Beveland. We hopen met deze cd dat te doorbre ken", aldus De Feiter. „De mensen in Zeeland moeten weten dat er meer is dan alleen Blof. Niets ten nadele van die jongens hoor, helemaal niet. Wat zij doen is echt top. Ik ben er absoluut niet jaloers op. We zijn geen concurrenten van el kaar. Wat zij doen is totaal an ders. dan wat wij doen. Maar dat neemt niet weg dat Zee land zich moet realiseren dat er echt meer is dan Blof De nieuwe cd 'Take it or leave it!' wordt zondagmiddag (22 maart) gepresenteerd in muziek café Brandenburgh in Burgh- Haamstede. Daar zal de cd ook te koop zijn. Het elf tracks tellende album is verder verkrijgbaar inde cd-zaak Delta Discs in Zierikzee. De prijs is 30 gulden. foto Eric de Gelder Het plantaardig bewind Jacques Hameiink

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32