Sloe krijgt grote autoterminal Krachtpatser in de branding Brussel kort vergoeding aardappeltelers VN veroordelen Israël over beleid nederzettingen 4 WEKEN 7,95 ^intratuin Kerken in offensief tegen 24-uurseconomie verkopers daklozenkrant Russen eisen steur (35) terug MEUESTE Baas vuiloven Antwerpen pikte hasj VOOR 15,00 Voorjaars heester Vestiging Italiaanse rederij kan Vlissingen 150 banen opleveren Melkert houdt minder over Nieuwe act Zeeuwse Jackson Ajax verbleekt in Moskou .^81 O O l J 6° W 4 Beetje zonneschijn Vanochtend bewolkt, maar droog. Van middag vanuit het noordwesten af en toe zon. Maxima tussen 9 en 12 graden. 241e jaargang no. 65 woensdag 18 maart 1998 losse nummers 1,75 Arrestatie van EINDHOVEN - De Eindhoven- se politie heeft gisteren op twee verschillende plaatsen verko pers aangehouden van de Belgi sche daklozenkrant. In een geval betrof het de echte krant, in het ander geval ging het om een vervalsing. Onlangs bekend geworden dat een Roemeens-Kroatische bende op grote schaal de uitgave vervalst. In de Eindhovense binnenstad pakte de politie vijf Roemenen omdat ze met de krant vent ten zonder vergunning. In een winkelcentrum in een buiten wijk hield de politie een 3 0-jari- inwoner van het Belgische Molenbeek aan. Hij verkocht op agressieve manier vervalste exemplaren. ANP BERGEN - Het stadsaquarium in de Noorse stad Bergen moet een van zijn vissen teruggeven aan Moskou. Dat schrijft een zo ologisch instituut in de Russi sche hoofdstad. Het gaat om een 35 jaar oude steur die in 1964 Noorwegen cadeau werd ge daan door de toenmalige sovjet president Chroetsjov. Door overbevissing zijn de vis sen, die meer dan honderd jaar oud kunnen worden, tegen woordig zeldzaam in Russische wateren. RTR Het beach and recovery vehicle - kortweg barv - in actie in de Noordzee bij Scharendijke. foto PieterHonhoff door Andries Molengraaf SCHARENDIJKE - De Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine hebben dinsdag langs het Noordzee strand bij Scharendijke hun nieuwe trots beproefd: het beach and recovery vehicle. Dit 'barv', een omgebouwde Leopard 1-tank met een enorme trek kracht, moet voertuigen die bij amfibi sche landingen op stranden vastlopen, terug in het landingsvaartuig duwen. De proeven hadden niets te maken met het bivak dat 34 onderofficieren-in-op leiding van de Koninklijke Luchtmacht op slechts een kilometer afstand had den opgeslagen. Zij waren daar op oefe ning en zouden later op de dag naar Ouddorp gaan om de vuurtoren tegen 'de vijand' te verdedigen. Sergeant majoor R. C. van der Sloot wist niet eens dat verderop met een ban' getest zou worden. Trekkracht Kapitein M. Nuijten, via de landmacht bij de oefening met de omgebouwde tank betrokken, zei dat de tests nodig zijn om te zien hoe het barv zich ge draagt als het tot een diepte van ander halve meter in het water zijn werk moet doen. Het ding moest vanuit het water met een kabel een andere tank als het ware voorttrekken, hoewel deze zoda nig vast stond dat ie niet in beweging kwam. Dat maakte niet uit, het ging puur om het meten van de trekkracht. ,,Je hebt op anderhalve meter diepte te maken met opwaartse druk en met een gladde ondergrond. De bedoeling van deze tests is te meten hoe groot de trek kracht is bij dat soort omstandighe den", aldus Nuijten. De omgebouwde tank zal gestationeerd worden op de HMS Rotterdam, het 160 meter lange amfibische transportschip van de marine. Het krachtmonster kan worden ingezet bij onder meer vredes operaties. „Het is net als met het leger zelf: je hoopt dat je 'm nooit hoeft te ge bruiken" aldus T. Bostelaar van Defen sie. „Maar je moet 'm wel hebben." P. Wijnberg van de Rijkswerf in Den Helder, de bouwer van het barv, zei dat er nóg een gemaakt moet worden. Hij krijgt mogelijk ook een order uit Lon den. „De Britten hebben er belangstel ling voor. Ze werken nu met omge bouwde Centurion-tanks. Daar zijn ze niet zo tevreden meer over." (Advertentie) Deze Ampelopsis lijkt op een wijnrank. Ze groeit woekerend en heeft in de zomer kans op blauwe besjes. Bloeit helemaal op in de volle zon. Nu als kamerplant, kan na de vorst zo de tuin in. Van 14.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS >t 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. van onze redactie economie BRUSSEL - Het toekomstig Europees landbouwbeleid ziet er voor Nederland minder slecht uit dan het zich vorig jaar liet aanzien. Vandaag presen teert EU-commissaris Fischler zijn plannen voor het land bouwbeleid van 2000. De voor lopige conclusie luidt dat melk veehouders redelijk goed weg komen, terwijl aardappeltelers en kalvermesters klappen krij gen. De Europese Unie moet om drie redenen het landbouwbeleid aanpassen. Er dreigen opnieuw overschotten, er komen nieuwe WTO-onderhandelingen aan Advertentie GLASHAIMDEL Jiwaltieit 'ut glas,. GOES voor een vrijere wereldhandel en de EU wil uitbreiden naar het oosten. De grote lijnen van het nieuwe beleid zijn al langer bekend. De garantieprijzen voor zuivel da len vanaf 2000 met 15 procent, de akkerbouwprijzen met 20 procent en de rundvleesprijzen met 30 procent. Ter compensa tie krijgen de boeren directe in komenssteun. Nederlandse telers van fa brieksaardappelen boeren in de voorstellen achteruit. Zij zien hun prijsdaling van 20 procent voor slechts 44 procent gecom penseerd. Schrappen De Nederlandse zuivel komt er daarentegen niet slecht vanaf. Aanvankelijk was voor deze landbouwsector, de belangrijk ste voor Nederland, een daling van 10 procent voorzien. Fisch ler vindt de extra prijsdaling rechtvaardig, omdat de premies op snijmaïs blijven bestaan. Eerst was het de bedoeling die te schrappen. Maar de premie gaat zelfs omhoog, samen met de an dere akkerbouwpremies. Het geld wil Fischler halen bij de sector die snijmaïs het meest ge bruikt: de melkveehouders. Om de pijn toch wat te verzach ten, wil Fischler het totale EU- melkquotum met 2 procent ver hogen. De helft daarvan is be doeld voor jonge boeren. De an- BRUSSEL - De directeur van een verbrandingsoven in Ant werpen, die door de douane in beslag genomen hasj verduis terde, is gisteren veroordeeld tot twee jaar celstraf voorwaarde lijk en 10.000 gulden boete. De veroordeelde ontvreemdde regelmatig hasj dankzij een ge heime deur bij de toegang tot de oven. Ondanks de aanwezig heid van een politieman die toezicht hield voorkwam de di- ï'ecteur dat de drugs in rook op gingen. AFP dere helft voor boeren in berg achtige of noordelijke gebieden, ANP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Algemene Ver gadering van de Verenigde, Na ties heeft gisteren opnieuw het Israëlische nederzettingenbe- leid in het bezette Oost-Jeruza lem gehekeld. 120 VN-lidstaten steunden een resolutie waarin de bouw door Israël van wonin gen in het Arabische deel van Jeruzalem werd veroordeeld. Drie leden stemden tegen en vijf onthielden zich van stemming. Het was de vierde buitengewone zitting in een jaar over de om streden joodse nederzetting Har Homa. Syrië had het VN-debat aangevraagd. Anders dan bij de Veiligheidsraad zijn resoluties van de Algemene Vergadering niet bindend. Eerder op de dag werd de Britse minister van Buitenlandse Za ken Cook onthaald op Israëli sche protesten tijdens zijn be zoek aan Har Homa. Cook, die namens de Europese Unie het Midden-Oosten bezoekt, riep Israël op zijn nederzettingenbe- leid in de Palestijnse gebieden te stoppen om zodoende het vre desproces een kans te geven. Israël diende bij de Britse am bassade een officieel protest in tegen Cooks bezoek. Netanyahu liet weten dat hij zich tegen 'elke Europese interventie' inzake Oost-Jeruzalem verzet. Ne tanyahu kortte bovendien een ontmoeting met de Britse be windsman in en zegde een diner af. Het bezoek van Cook beves tigt het onvermogen van de EU een bemiddelingsrol te spelen in het Israëlisch-Arabische con flict, aldus de Israëlische radio. RTR/DPA/AFP zie ook pagina 5 ^(Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) tFAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: (Advertentie) Deze Ribes is een heester die al vroeg in het voorjaar bloeit met dieproze bloemtrosjes. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2B, 0113-215395, RENESSE, LAÓNE 20, 0111-061031, DE RI|K, OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 door Wilfred Scholten DEN HAAG - Kardinaal Simo- nis is bang dat de 24-uurseco nomie die er dreigt aan te ko men 'culturele armoede' en 'verschraling van de cultuur' veroorzaakt. Bovendien zal ons bioritme van slag raken. De economie zelf kan er zelfs door in de problemen raken. „Forse gezondheidsproblemen en het wegvallen van sociale samenhang zullen op den duur de slagkracht van de Neder landse economie aantasten", zei de aartsbisschop gisteren bij de start van de actie 'Neem tijd om te leven, kerken tegen de 24-uurseconomie'. Simonis en de medegelovigen van 19 andere kerkgenoot schappen richten zich tegen de tendens dat Nederland 'ver- economiseert'. Om het tij te keren zullen 6000 kerkelijke gemeenten en parochies hand tekeningen gaan verzamelen die in juni worden aangeboden aan regering en parlement. Momenteel zijn er al 100.000 binnen. De ondertekenaars roepen de politici op de ope ningstijden van winkels die de ze kabinetsperiode verruimd zijn weer terug te draaien, om dat het ten koste gaat van het welzijn van de mensen. „Het opofferen van collectieve rust momenten op het altaar van de economie geeft blijk van cultu rele armoede", aldus de kardi naal. GPD zie ook pagina 2 door Ben Jansen VLISSINGEN - De Itali aanse rederij Atlantica SPA de Navigazione in Napels wil een havenbe drijf in Vlissingen stich ten, dat mogelijk goed is voor 125 tot 150 arbeids plaatsen. De onderne ming, ook bekend onder de naam Grimaldi Lines, is een van de grootste au totransporteurs ter we reld. Vestiging in Vlissin- gen-Oost betekent dat de rederij niet langer op Ant werpen zal varen. Voorzitter D. J. P. Bruinoog'e van Zeeland Seaports vertelde dinsdag dat de gesprekken met Grimaldi in een vrij vergevor derd stadium verkeren. Er zijn drie locaties onder de aandacht van de Italianen ge bracht. Hun voorkeur, gaat uit naar de aankoop van een 38,5 hectare groot terrein tussen Eu- rogas en Pechiney. Het haven schap heeft toegezegd dat een op een ponton geplaatste ro-ro- steiger en aansluitingen op het wegen- en spoorwegnet binnen acht maanden na de beslissing van Grimaldi gereed zijn. Bruinooge: „Deltalianenwillen een terminal waar ze alles in ei gen hand hebben. Het gaat niet alleen om het aan- en afvoeren van auto's. Het is de bedoeling dat ook retourvracht wordt meegenomen. Bovendien is Gri maldi ook van plan faciliteiten in te richten om auto's van hun laag conserveringswas te ont doen of op andere wijze ver- koopgereed te maken. Dat bete kent meer werkgelegenheid en meer toegevoegde waarde." Hij schatte de investering die Grimaldi wil plegen op meer dan 50 miljoen gulden. Redenen voor Grimaldi om te overwegen Antwerpen te verla ten, zijn de hoge loodskosten en havengelden en ook het gebrek aan flexibiliteit bij de haven werkers. Op deze punten scoort Vlissingen veel hoger. Aangeno men wordt dat de directie van de Anrtwerpse haven alsnog po gingen in het werk zal stellen om Grimaldi tot andere gedachten te brengen. Bruinooge is niette min optimistisch. „Je weet het natuurlijk nooit zeker bij dit soort zaken, maar ik heb er toch een goed gevoel bij." Hij heeft de indruk dat de Italiaanse rederij binnen één a twee maanden een beslissing neemt. Uitbreiding Grimaldi is bezig met een forse uitbreiding van haar vloot auto schepen. Als blijk daarvan is za terdag in Salemo de Grande Europa gedoopt. Dit schip kan op vijf dekken 4650 personen auto's vervoeren. Grimaldi wil schepen van dit type gebruiken voor een combinatie van lijn dienst, autotransport en kust vaart. Daarbij zou de terminal in Vlissingen een knooppunt kunnen zijn voor de Noord-Eu- ropese markt. Minister Melkert van Sociale Zaken verwacht dit jaar een meevaller op zijn begroting van een half tot één miljard gul den. Dat is minder dan een jaar geleden, toen de bewindsman een meevaller in de sociale zekerheid van 1,5 milj ard kon mel den. Volgens bronnen in politiek Den Haag blijkt uit ramingen van Sociale Zaken dat de verwachtingen O voor 1999 nog minder gunstig zijn. De Zeeuwse Michael Jackson, Middelburger Marlon Zandber gen (28), treedt niet langer op in zijn eentje of met een break- dancegroep met dansers, maar in het gezelschap van vier lenige meiden. Onder de naam The Ul timate Dance Company bren gen zij onder meer een aange paste versie van de Robot-act. Verschillende muziekstijlen, zoals R&B, hip hop, house en soxxl passeren de revue. „We willen allemaal de top halen." De rol van Ajax in het Europese bekertoernooi is uitgespeeld. De Amsterdammers konden gisteravond in de return van de kwaxtfinales tegen Spartak Moskou niet voor een stuntje zor gen. In de bittere kou verloor de ploeg van trainer Morten 01- sen opnieuw: 1-0. Het eerste duel in de Amsterdamse Arena eindigde twee weken geleden in een 3-1 zege J g voor Spartak. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 varia: 4buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21,22 en 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1