jm ROVINCIALE ZEEUWSE COU Joodse weerzin tegen RK-nota Crimineel personeel teistert NedCar Franse militairen getuigen toch voor Tribunaal 4 WEKEN Tienduizenden misdrukken voorkeurspelling ie omloop 1 m Dow Jones weer door het plafond Net oplichter VOOR 15,00 JA, ik wil: Zandstorm velt oorlogsveteraan Kritiek op holocaustverklaring Vaticaan Rau stapt op Diplomarecord Zeeuwse zwemsters Volleybalcoach Goedkoop stopt Dokter Spock overleden RAF-terrorist op vrije voeten W 4 Veel bewolking Veel bewolking en vooral vanochtend af en toe wat regen of motregen. Maxima rond 10 a 11 graden. Matige westenwind. 241e jaargang no. 64 dinsdag 17 maart 1998 losse nummers 1,75 •\Y* Clinton steeds meer aangeschoten wild pagina 2 iHÉBf NEW YORK - De effec tenbeurs in New York heeft gisteren de stijgende lijn weer opgepakt. De Dow Jones-index boekte een flinke stijging van 116,33 punten (1,34 procent) tot 8718,85. Daarmee werd het record- slot van afgelopen woens dag (8675,76) ruim schoots overtroffen. De beurs trok zich op aan geruststellende woorden van de gevierde superbe- legger Warren Buffett. Hij liet de aandeelhouders van zijn bedrijf Berkshire Hathaway weten dat de aandelenkoersen niet zijn overgewaardeerd, als de rente in de VS op het hui dige niveau blijft. Op de olietermijnmarkt in New York kelderden de prijzen naar een diepte punt. De notering van ru we olie voor levering in april sloot 0,77 dollar la ger op 13,29 dollar per vat (159 liter). Dat is het laag ste peil in bijna tien jaar. ANP van onze redactie binnenland BORN - Inbraak, diefstal, drugshandel, mishandeling en brandstichting zijn de laatste twee maanden aan de orde van de dag bij autofabriek NedCar in het Lim burgse Born. President-directeur Chris Dewulf heeft de noodklok geluid over de golf van criminaliteit die het bedrijf teis tert. Een voorlopig dieptepunt werd bereikt op 4 maart toen binnen de fabriek op vier plaatsen brand uitbrak. Een van de brandhaarden was vlakbij een elektrici- teitskast. Als die in brand was gevlogen, zou de productie van de autofabriek zijn uitgevallen. Vlak voor het carnaval werd een medewerker door twee collega's in elkaar geslagen en naar het ziekenhuis overgebracht. Bij de politie is toen aan gifte gedaan van mishandeling. De poli tie in Sittard. voert een onderzoek uit. Ook het bedrijf zelf is bezig met een on derzoek. Volgens Dewulf is de normver vaging binnen de bedrijfspoorten 'een maatschappelijk verschijnsel'. Een klei ne groep in de fabriek zou een waar schrikbewind voeren. Een aantal mede werkers ('minder dan tien') is inmiddels ontslagen. Triest „Inbraak, diefstal, vernielingen, bedrei gingen, brandstichting en mishandelin gen zijn bij ons schering en inslag", zegt topman Dewulf. „Dat is triest, heel triest." In een brief aan de leidinggevenden bij NedCar somt Dewulf een groot aantal misstanden op, te beginnen met diefstal: horloges, kleding, onderdelen en perso nenauto's. „De normvervaging gaat steeds verder." Kledingkasten worden vernield, auto's worden bewust bescha digd, toiletten worden besmeurd met graffiti en de wc-deuren worden inge trapt. De drank-, snoep- en sigaretten automaten worden gekraakt. „Ook heel leuk is het om 's zomers de stekker uit de ijsautomaat te trekken. Op vrijdag 20 februari werd een NedCar- medewerker met de ambulance naar het ziekenhuis afgevoerd, omdat hij in el- Werknemers van NedCar na het einde van hun dienst op weg naar huis. foto G PD kaar was geslagen door twee collega's. Het was een aframmelpartij met voorbe dachten rade, weet Dewulf. Verder werden laatst tien mannen uit een perso- neelsbus verwijderd omdat ze de chauf feur bedreigden, dealden en de banken kapot maakten. In de ondernemingsraad (OR) van Ned Car wordt al wekenlang over het geweld en de criminaliteit gepraat. Volgens OR- voorzitter Jean Wouters is de verklaring van de directie dat de fabriek een afspie geling is van de maatschappij te eenvou dig, „Een deel van de criminaliteit komt van mensen die niet tevreden zijn met het gevoerde beleid. Volgens de onderne mingsraad is het vandalisme te wijten aan de werkdruk en de geringe verlofmo gelijkheden." Bij NedCar werken zevenduizend men sen. Het succes van de Volvo's en Mitsu bishi's eist blijkbaar zijn tol. Wouters: „We hebben als OR al gevraagd om extra personeel, meer werknemers op vrijdag en maandag zodat anderen verlof kun nen nemen en maatregelen om het hoge ziekteverzuim te voorkomen. Maar de directie is niet te overtuigen." Regiobestuurder Van Vonken van vak bond De Unie vermoedt dat de plotselin ge onrust bij NedCar het gevolg is van het beleid om steeds meer tij delij ke krachten in te huren. „Bij vast personeel weet je tenminste wat voor vlees je in de kuip hebt." Vonken pleit er daarom voor ook uitzendkrachten uitgebreid op hun ante cedenten te laten onderzoeken. GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - Als het het Joego slavië Tribunaal Franse militai ren dagvaardt om te getuigen, dan zullen zij 'zeker' naar Den Haag komen óm dat te doen. Wel zijn enkele voorbereidingen no dig voordat zij voor de rechters hun verklaringen afleggen. Dit zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Hubert Védrine, gisteren na een bezoek aan het Joegoslavië-Tribunaal. Aan het werkbezoek aan het VN-hof was een maandenlange ruzie tussen het tribunaal en Frankrijk voorafgegaan. De Franse minister van Defensie betichte het tribunaal er vorig jaar van zich bezig te houden met 'juridisch spektakel'. Zo rechtvaardigde hij het besluit van Parijs Franse officieren die aan VN-vredesmissies in Bosnië hebben deelgenomen, slechts schriftelijk te laten getuigen. Hoofdaanklaagster Louise Ar bour noemde de houding van Parijs onaanvaardbaar en ha merde er vervolgens herhaalde lijk op dat de procedureregels bepalen dat een getuige in Den Haag mondeling wordt onder vraagd. Frankrijk leek een" speciale po sitie op te eisen, wat landen als Kroatië tegen de borst stuitte. Zagreb meende dat er sprake was van ongelijke behandeling. Het tribunaal heeft namelijk ROOSENDAAL (ANP) - De po litie in Roosendaal heeft giste ren een 37-jarige man uit die plaats aangehouden op verden king van fraude via Internet. Het politieonderzoek verliep grotendeels via het wereldwijde computernetwerk. De verdach te heeft een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. Via Internet bood de man verza melobjecten te koop aan die ver volgens nooit werden geleverd. De Roosendaler streek zo'n 15.000 gulden op. Hij had klan ten in de Verenigde Staten, Ja pan, Australië, Zwitserland en Frankrijk. De goederen die hij aanbood varieerden van niet opgenomen nummers van de Rolling Stones tot brieven met originele handtekeningen van mensen als prins Charles en La dy Diana en The Beatles. ANP geprobeerd getuigen en ver dachten uit het voormalige Joe goslavië met dwangbevelen voor de rechters te krijgen. Védrine en Tribunaal-woord- voerder Christian Chartier be nadrukten gisteren dat er geen speciale regels voor Franse ge tuigen komen. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Vóórletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naai-: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC van onze redactie buitenland BEIROET - Eén van de blikvangers van Bei roet, een reuzenrad dat de burgeroorlog en Is raëlische luchtaanvallen had overleefd, is uit eindelijk geveld door een zware zandstorm die het Midden-Oosten gisteren teisterde. In de Li banese hoofdstad Beiroet werden windsnelhe den van 110 kilometer/uur gemeten. De storm werd in Libanon omschreven als de zwaarste ooit, in Jordanië als dezwaarste sinds 50 jaar. Ook Israël, Egypte en Syrië werden ge troffen. In de Egyptische hoofdstad Cairo kwam een man die in de laadbak van een vrachtauto stond om het leven to en hij met zijn hoofd tegen een lage brug sloeg die hij in het opgewaaide stof niet had gezien. Elders in het land vielen twee doden en 27 gewonden. In de Jordaanse hoofdstad Amman werden dertien mensen in het ziekenhuis opgenomen met ademhalingsmoeilijkheden. Op veel plaatsen was er nauwelijks zicht. Op de snel weg naar Bagdad kwam een auto in botsing met een tankauto, waarbij een dode en een ge wonde vielen. De kust bij Eilat in Israël raakte door de storm zwaar beschadigd. Baden in zee werd verbo den. AP foto Joseph Barrak/EPA van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - Jood se leiders hebben gisteren zeer kritisch gereageerd op het document over de holocaust dat het Vati caan gisteren publiceerde. Een commissie van de Rooms-Katholieke kerk concludeert daarin dat de kerk als instituut niet me deplichtig is aan de joden vervolging door de nazi's tijdens de Tweede Wereld oorlog. Wel vraagt de Kerk er vergiffe nis voor dat haar leden vaak niet voldoende hebben gedaan om slachtoffers te helpen. De lang verwachte verklaring neemt de veel bekritiseerde paus Pius XII in bescherming tegen beschul digingen dat hij te weinig tegen BONN - De sociaal-democrati sche premier van de belangrijke Duitse deelstaat Noord-Rijn- land-Westfalen, Johannes Rau, heeft gisteravond aangekon digd dat hij deze zomer aftreedt. Rau reageert op de luider wor dende roep om zijn vertrek. Af gelopen weekeinde drongen SPD-kopstukken aan op zijn aftreden. De premier zei dat hij met zijn vertrek de partij nieuw elan wil geven. DPA de jodenvervolging door de na zi's heeft gedaan. Ze maakt melding van 'wat paus Pius XII persoonlijk of via zijn vertegen woordigers heeft gedaan om honderdduizenden joodse le vens te redden'. Over het uitblij ven van een openlijke veroorde ling van het antisemitisme rept ze echter niet. Het veertien pagina's tellende document noemt de moord op zes miljoen joden een 'onzegba re tragedie' en vindt het een 'morele plicht' voor christenen om ervoor te zorgen dat die nooit meer kan plaatsvinden. De RK-Kerk erkent dat christe nen zich door de eeuwen heen schuldig hebben gemaakt aan anti-joodse uitingen. De wor tels van het antisemitisme van de nazi's liggen echter buiten het- christendom, aldus de ver klaring. De ideologie van het nationaal-socialisme is volgens het Vaticaan een 'modern neo- heidens' gedachtehgoed waar ook vele christenen het slacht offer van zijn geworden. „Dit is meer dan een veront schuldiging, het is een boete doening", zei kardinaal Edward Cassidy, voorzitter van de paus elijke commissie voor de betrek kingen met het jodendom. Kritiek Van joodse zijde kwam onmid dellijk kritiek. De Nederlandse orthodoxe rabbijn R. Evers noemde het document een be langrijke stap, maar 'te laat en te zwak'. Zijn liberale collega A Soetendorp vindt dat het Vati caan de medeverantwoordelijk heid van de RK-Kerk voor de holocaust duidelijker had moe ten uitspreken. „Zonder de zo geheten catechese der vergui zing, de anti-joodse uitleg van het Nieuwe Testament, was de vervolging van joden op zo'n grote schaal niet mogelijk ge weest." De orthodoxe rabbijn L. van de Kamp bleef na lezing zitten met de vraag 'wil de Kerk verant woordelijkheid dragen voor twintig eeuwen antisemitisme of niet?' Hij vindt de verklaring te terughoudend. „Als de situa tie in de RK-Kerk kennelijk nog zo veel behoedzaamheid nodig maakt, was het dan wel zinvol om met zo'n verklaring te ko men?" Vooral de verdediging van paus Pius XII roept veel kritiek op. „Teleurstellend", vindt Soeten dorp. „Pius XII had veel meer kunnen en moeten doen", aldus Evers. „Het Vaticaan moet zich zeer duidelijk voor de bescha mende opstelling van paus Pius XII verontschuldigen", eiste de Israëlische opperrabbijn Israël Meir Lau. De joodse critici vinden ook dat het Vaticaan het nazisme te veel losmaakt van het kerkelijke an ti-joodse erfgoed. Het nazisme kan volgens Evers echter niet worden afgedaan als een puur heidens gedachtegoed. „Ook de christelijke theologie is een voe dingsbodem geweest voor het antisemitisme van de nazi's." GPD/RTR/ANP zie ook pagina 2 Sophie Serrarens (17) uit Ossenisse, haar zusje Charlotte (15) en Ilse Verschelden (19) uit Sint Jansteen (vlnr) werden maandagavond in Hulst door hun vereniging Watervrienden De Kikkers gehuldigd omdat zij het presteerden het volle dige scala aan in Nederland bestaande zwemdiploma's te behalen. In totaal zijn dat er vierentwintig. „Mis schien behang ik mijn kamer er wel mee", zegt Sop- 'li hie. Bert Goedkoop heeft zijn functie als bondscoach van de Nederlandse vrou wen volleybalploeg neei-- gelegd. De oud-interna tional gaf gistellen te ken nen niet meer voldoende gemo- Q tiveerd te zijn. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19 Het reuzenrad van Beiroet ligt in puin. De wereldberoemde pedagoog en opvoedingsgoeroe Benjamin Spock is zondag in zijn huis in San Diego overleden. De schrij ver van de absolute bestseller Common Sense Book of Baby and Child Care, waarvan er over de hele wereld meer dan dertig miljoen zijn gedrukt, is 94 jaar geworden. In 1992 waarschuwde hij nog A voor koeienmelk (f oto) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Van de Woorden lijst Nederlandse taal, in de volksmond het Groene Boekje, is sinds enkele maanden een groot aantal misdrukken in om loop. Het gaat mogelijk om vijf tigduizend exemplaren. Zeker vijf pagina's in het boek je, waarvan in 1996 een geheel nieuwe druk verscheen in ver band met de herziening van de spelling, zijn niet compleet. On deraan de bladzijden ontbreken meerdere woorden. Uitgeverij Sdu in Den Haag rea geert geschrokken op de ont dekking. De zaakis inmiddels in onderzoek. Misdrukken die nog in magazijnen liggen worden te ruggehaald. De misdrukken komen volgens adjunct-uitgever Mieke van Dalen alleen voor in de tiende oplage van november 1997, waarvan de verspreiding enkele maanden geleden is begonnen. Vermoedelijk is de gehele opla ge aangetast. In dat geval gaat het volgens van Dalen om vijf tigduizend exemplaren. Over het schadebedrag voor de Sdu kon Van Dalen gisteren nog geen mededelingen doen. De fout is gemaakt bij de druk ker, Sdu Grafisch Bedrijf, con cludeert Van Dalen. Hoe dat is gebeurd is nog onduidelijk. Woordvoerder E. Sanders van de Nederlandse Taalunie, ver antwoordelijk voor de inhoud van onze redactie buitenland HAMBURG - Een voormalig lid van de extreem-linkse Rote Ar mee Fraktion (RAF), Peter-Jür- gen Boock, is na zeventien jaar cel vrijgelaten. De 46-jarige Boock was tot le venslang veroordeeld. Boock was in 1977 betrokken bij de moord op Jürgen Ponto, de di van het Groene Boekje, noemt de verspreiding van de mis drukken 'heel erg vervelend' maar vindt het verder een zaak voor de drukker. „Die zal met een oplossing moeten komen." Sanders verwacht dat verdere verspreiding van de misdruk ken wordt voorkomen en dat kopers van misdrukken hun ex emplaar kunnen inruilen. Dat laatste is het geval, bevestigt de uitgever. GPD recteur van de Dresdner Bank. Datzelfde jaar speelde hij een rol bij de ontvoering van de werkgeversbaas Hanns-Martin Schleyer, die uiteindelijk werd vermoord. Boock zorgde ervoor dat Schleyer werd ondergebracht op een schuilplaats in Scheve- ningen. In 1981 pakte de politie hem op. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1