Steen voor euthanasie-voorstel Vaticaan maakt joden excuses Wereldtitel voor Ids Postma Landelijke fusie stroombedrijven op losse schroeven 4 WEKEN Nieuwe beschuldigingen tegen Clinton tr Initiatiefwet D66 moet einde maken aan strafbaarheid Links wint ie Franse regio's Simonis op bres voor zieke Surinamers Soeharto bruuskeert het IMF Zonneboiler wint terrein Duiker komt om bij Gorishoek Vijf doden door beving in Iran Strijd tegen de kwakzalver VOOR 15,00 JA, ik wil: Dood door boom De PZC 10° Beetje zon Veel bewolking, maar overdag droog. Matige wind uit west tot noordwest. Middagtemperatuur rond 10 graden. FrankVandenbroucke meldt zich aan wielertop 241e jaargang no. 63 maandag 16 maart 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een oud-me dewerkster van het Witte Huis, Kathleen Willey, beticht de Amerikaanse president Bill Clinton van meineed. Zij deed dit gisteravond in een Ameri kaans tv-programma. Volgens Willey wilde Clinton haar in 1993 in het Witte Huis zijn geslachtsdelen laten be tasten. Willey zegt dat Clinton in een rechtszaak onder ede loog over zijn seksuele avances tegenover haar. Clinton ont kende toen dat hij voor haar seksuele belangstelling zou hebben getoond. Dat was in de zaak die een ex-medewerkster van Clinton, Paula Jones, aan spande over- diens vermeende seksuele intimidatie toen hij gouverneur was in Arkansas. Willey zou onder druk zijn ge zet door medewerkers van de president om haar mond te houden. Zij had geen vaste be trekking in het Witte Huis. In 1993; bezocht ze Clinton in zijn kantoor om over een vaste baan te praten. Ze was toen ontdaan en ontredderd door grote financiële moeilijkheden waar zij toen in verkeerde. t Clinton stelde dat hij Willey troostte met een omaiming en mogelijk een kusje op haar voorhoofd. Volgens Willey pleegde de president ongeneer- de avances tegenover haar. Het verhaal van Willey was voor de advocaten van Paula Jones van belang om aan te tonen dat de president geregeld seksueel in timideerde. De affaire Lewinsky vertoont eenzelfde patroon van bewe ringen en pogingen het z wij gen op te leggen door tussenperso nen die namens de president optreden. Monica Lewinsky was mede werkster van het Witte Huis. Zij zou zijn overgehaald haar affaire met Clinton te verzwij gen tegenover onderzoeker Kenneth Stair. Die is aange steld om de gangen van Clinton na te gaan in de Whitewater- zaak rond frauduleuze zaken in onroerend goed. RTR/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - D66-ka- merlid Van Boxtel zal een initiatiefwetsvoorstel in dienen om euthanasie in beginsel niet meer straf baar te maken. Kern ervan is dat artsen die handelen op verzoek van de patiënt en aan zorgvuldigheids- vereisten hebben voldaan niet meer vervolgd kun nen worden. Van Boxtel kondigde dat zon dag aan in het tv-programrfia Buitenhof. Op dit moment is euthanasie nog in alle gevallen strafbaar. Wel kan het Openbaar Ministe rie besluiten af te zien van ver volging als blijkt dat de arts zorgvuldig heeft gehandeld. Uit onderzoek blijkt dat een groot deel van de artsen eutha nasie niet meldt omdat ze dan behandeld worden als verdach te van moord. Van Boxtel wil daarom de bewijslast omdraai en. Niet de arts moet aantonen PARIJS - Links heeft de regionale verkiezingen in Frankrijk gewonnen, maar niet in de mate die opiniepeilingen de afge lopen dagen hadden aan gegeven. Volgens de eerste gege vens van zondagavond heeft een meerderheid in 12 tot 15 van de 22 regio's gestemd voor de linkse kandidaat. De Parijse re gio is de grootste buit van links. Op de 209 regionale zetels krijgen links en groen de meeste zetels: 85 tot 88. Tot nu toe had links slechts twee regio's in handen: de Limousin en Nord-Pas-de-Calais. De regionale raden hebben een grote autonomie op gebied van onderwijs, cul tuur, economie en trans port en heffen daar zelf belastingen voor. Het voorzitterschap van een regio is een fel begeerde politieke sleutelpost. In het Ile-de-France, de regio Parijs, is het nog nooit eerder gebeurd dat links als beste uit de bus kwam (circa 40%). Het Front National ver wierf in de regio's gemid deld 15% van de uitge brachte stemmen en blijft daarmee stabiel op een derde plaats. De partij boekte een beetje winst maar minder dan wat de enquêtebureausmet na me bij lage opkomst had den voorspeld. ANP Een Parisienne maakt haar keuze, terwijl haar hondje buiten het stem hokje wacht, foto Eric Feferberg/AFP dat hij juist heeft gehandeld, maar de officier van justitie moet bewijzen dat de medicus fout zat. Van Boxtel hoopt het initiatief wetsvoorstel te kunnen indie nen samen met coalitiepartners WD en PvdA Hij lijkt daarbij op voldoende steun te kunnen rekenen. Vrijdag bepleitte het WD-kamerlid M. Kamp een soortgelijke aanpak. Ook PvdA-kamerlid Swildens zegt dat de uitgangspunten van Van Boxtel „precies aansluiten bij wat in onze fractie wordt ge- Ids Postma tijdens zijn ereronde in Thialf HEERENVEEN - Henk Gemser was er af gelopen donderdag al van overtuigd dat Ids Postma de wereldtitel schaatsen zou winnen. De kernploegcoach besloot 's avonds na de loting even naar huis te gaan. Daar schreef hij alvast de speech voor het slotbanket van de titelstrijd. „.Dinsdag was hij pijnvrij, woensdag en donderdag zag ik Ids op de training over het ijs dansen. Toen wist ik dat het goed met hem was.." Gemser had het goed. Ids Postma was vrijdag, zaterdag en zondag in Heerenveen ongenaakbaar en greep voor de tweede keer de wereldtitel. foto Jasper Juinen/ANP Bij de vrouwen was er waardering voor Gunda Niemann. Velen hadden de 31-ja- rige Duitse afgeschreven, maar ze was toch weer de sterkste. Niemann werd voor de zevende keer wereldkampioen. zie ook pagina 13 door Eelco van der Linden ROME - Na elf jaren van discus sie en voorzichtige schuldbe kentenissen publiceert het Vati caan vandaag een document waarmee de katholieke kerk de joden excuses maakt voor haal bij drage aan het ontstaan van antisemitisme en haar 'passivi teit' inzake de holocaust. Het initiatief is van paus Johan- nes Paulus II, die wil dat de kerk haar fouten tijdens de vervol ging en uitroeiing van joden door nazi-Duitsland tijdens de Tweede Wereldoorlog erkent en dat katholieken en joden zich nog voor 2000 met elkaar ver zoenen. Van het document, dat begeleid wordt door een pauselijke brief, is alleen bekend dat het uit 20 pagina's bestaat en is opgesteld door cle Australische kardinaal Edward Cassidy, voorzitter van de Vaticaanse commissie voor de religieuze verhoudingen met het jodendom. Cassidy is de op volger van kardinaal Wille- brands en de Duitse kardinaal Bea, die als eerste, in 1960, ter voorbereiding van het Tweede Vaticaanse Concilie, de op dracht kreeg de relatie met het jodendom te herzien. Het concilie brak met de aloude overtuiging dat de joden ver antwoordelijk waren voor de dood van Jezus Christus. Dit vormt de bijbelse basis van het christelijk antisemitisme - of anti-judaïsme, een term die de kerk prefereert omdat die het racistische element uitsluit. Het lukte Bea echter niet dat het Concilie verdergingen, zoals hij in 1964 zei, 'zou boeten voor het feit dat de kerk en vooral de kin deren van de kerk, de christe- HILVERSUM - Kardinaal Simonis, net terug uit Suriname, heeft de regering gevraagd om 51 doodzieke Surinamers een levensreddende behandeling in Nederland te laten geven. Eind vorig jaar werd de hulp aan Suriname stopgezet. Daarbij werd een uitzondering ge maakt voor mensen die alleen in Nederland be handeld kunnen worden. Deze uitzonderings regel liep op 14 februari af. Mensen in levensnood mogen volgens Simonis niet het slachtoffer van een politiek steekspel worden. Als deze mensen niet snel worden ge holpen, gaan ze dood, zei de kardinaal gisteren in het RKK/KRO-programma Kruispunt -,Dat mag niet gebeuren. GroenLinks en D66 zullen minister Px-onk deze week Kamervragen stellen over de kwestie. Buitenland-wooi-dvoerderM. Vei-hagen van de CD A-Tweede-Kamerfractie is zeer voor actie, hij dringt er al langere tijd op aan. Verhagen steunt ook Simonis in zijn oproep. PvdA-Kamerlid Jeltje van Nieuwenhoven schaait zich eveneens achter het initiatief van GroenLinks en D66. ANP nen, het joodse volk onjuist heb ben behandeld'. Bea doelde ook op de zwijg zaamheidvan de kerk inzake de holocaust en met name op de rol van de px-o-Duitse paus Pius XII (1939-1958), van wie Bea biechtvader was. Naar het schijnt zal paus Johannes Pau lus II in zijn brief Pius XII wel noemen, maar zeker niet bekri- tiseren. De paus heeft altijd de stelling gehuldigd dat Pius XII heeft gezwegen om de vele katholieken die joden hielpen niet in gevaar te brengen. De paus zou wel, en dat is voor het eerst, de passiviteit van de christenen tijden het nazisme veroordelen. Het document zal waarschijn lijk niet de hele joodse wereld tevreden stellen, maar geldt als een belangi-ijke poging van de kei-k haar eigen verleden onder ogen te zien, GPD De Indonesische pi-esident Soe harto heeft zaterdag zijn nieuwe regering gepresenteerd, waarin hij opnieuw een aantal getrou wen en vrienden op cruciale mi nistersposten zette. Soehai*to riskeert met deze regering een vei'harding van zijn relaties met het IMF, dat Jakai-ta tot econo mische heivormingen probeert te bewegen. De president be noemde zijn oudste dochter Siti Hardianti Rukmana (foto) tot minister van Sociale Zaken. dacht". Swildens kan zich wel voorstellen dat over de uitwer king van het initiatiefwetsvoor stel nog discussie zal ontstaan, „maar dan heb je het over pun ten en komma's". Veto In het verleden liepen pogingen om euthanasie niet meer straf baar te stellen stuk op een veto van het CDA dat nog deel uit maakte van het kabinet. Ook het huidige kabinet wilde niet zo ver gaan als Van Boxtel. Het heeft wel voorgesteld om toet singscommissies, bestaande uit een ethicus, een jurist en een medicus, te laten beoordelen of een arts zorgvuldig heeft gehan deld. Het ooi-deel van de com missie moet bepalend zijn voor de vx-aag of het OM tot vervol ging ovei-gaat. Dat plan wordt deze week in de Kamer bespi'oken. Volgens Van Boxtel is die regeling weliswaar een vooruitgang, maar biedt ze onvoldoende soelaas. Ze zal overigens wel gesteund worden door de regeringsfi-acties. Ook de artsenorganisatie KNMG ï-eageert positief op het D 6 6-ini- tiatiefANP SCHERPENISSE - Een 48-jari- ge Belg is zondag om het leven gekomen toen hij aan het duiken was in de Oosterschelde bij het Thoolse Gorishoek. Toen andere duikers de man net na de middag vonden had hij had al enige tijd in het water ge legen en was er slecht aan toe. De duikers schakelden hulp in, waai-na de watei-politie en ook een traumahelikopter arriveer den. Reanimatie van het slacht offer mocht echter niet meer baten. Hoe het ongeval heeft kunnen gebeuren, was zondag nog onduidelijk. Wel staat vast dat het slachtoffer alleen aan het duiken was. De politie te water en de politie Tholen heb ben de zaak in onderzoek. TEHERAN - Een zware aardbe ving heeft zatei-dagavond Iran getroffen. Er zijn zeker vijf do den gevallen en vijftien mensen raakten gewond. Dat meldde radio Teheran gisteren. Het seismologisch instituut in Straatsburg belichtte dat de schok een ki-acht had van 6,5 op de schaal van Richter. Het epi centrum lag in het noorden van de provincie Kei-man in een dunbevolkt gebied. Zeker vijf tien dorpen zouden schade heb ben opgelopen. AFP Tien jaar geleden was de zonneboiler nog een zeldzaam ver schijnsel. Vandaag de dag staat op duizenden daken in Neder land een collector die zonnewarmte opvangt ten behoeve van de warmwatervoorziening. In Zeeland worden zon neboilers in enkele projecten toegepast, zoals hier op het dak van de Schutterijflat in Vlissingen. Wie denkt dat kwakzalvers alleen op middeleeuwse jaar markten te vinden waren heeft het mis. Nog steeds worden voor forse bedragen gemalen beukennootjes als ge neesmiddel verkocht. Werk genoeg nog voor vereni- 1 *1 ging tegen de kwakzalverij. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. doorTheo Giele MIDDELBURG - Na Delta Nutsbedrijven eisen nu ook an dere distributiebedrijven dat het nieuw te vormen landelijke, stroombedrijf GPB hen meer geld zal opleveren. Het Grootschalig Productie Be drijf ontstaat door fusie van het overkoepelende SEP en de vier grote regionale elektriciteits producenten EPZ, EZH, EPON en UNA waarvan distributiebe drijven aandeelhouder zijn. Om de GPB een stevige basis te geven wordt de winstuitkering de eerste jaren bescheiden ge houden. Voor het Zeeuwse nuts bedrijf was dit om een voorbe houd te maken bij deelname aan het GPB. Delta is voor eenderde eigenaar van de EPZ en het divi dend uitgekeerd door de stroomproducent is een belang rijke inkomstenbron. De winst uitkering van EPZ aan Delta over 1996 bedroeg 16 miljoen. Volgens het Financieele Dag blad willen de distributiebe drijven Nuon, Edon, ENW, Pnem/Mega en Eneco dat het GPB aan hen lagere tarieven zal berekenen voor de zogeheten verstromingscontracten. Dit zou het GPB jaarlijks 300 tot 800 miljoen aan inkomsten schelen. Geld dat in het laatje blijft van de distributiebedrij ven. Door lagere kosten te bedingen willen de distributie bedrijven het nadeel van het te rughoudende dividendbeleid goedmaken. In december werd al een princi pe-akkoord gesloten over de vorming van het GPB, tijdens een vergadering waarbij Delta verstek liet gaan. De wens van de distributiebedrijven om de winst van het GPB af te romen dreigt de fusie tussen de elektri citeitsproducenten op losse schroeven te zetten. De betrok kenen overleggen maandag. De uitwerking moet rond zijn voor donderdag. Dan stemt de Twee de Kamer over de nieuwe Elek triciteitswet. De bedoeling is dat het GPB op 1 april van start gaat. De presi dent-commissaris van Delta, gedeputeerdeing. J. I. Henekeij, zei eind februari al te betwijfe len of de beoogde oprichtings datum gehaald zou worden. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 OUDDORP - Een 54-jarige man uit Ouddorp is zaterdagmiddag in zijn woonplaats door een on geval om het leven gekomen. De man hielp met het omzagen van een aantal bomen op een bunga lowpark, toen hij vermoedelijk een tak op zijn hoofd kreeg. Hij g 713214 overleed ter plaatse. ANP HH 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1