Geen rijksgeld scheepsbouwfusie op vrije voeten gesteld Inspectie monumenten voorkomt erger Stalling Goese reinigingsdienst plat Scheepvaart kent ongelukkig begin '98 op Westerschelde Werven moeten problemen op eigen kracht oplossen Verdachte (18) van 1998 zeeuwse almanak Occasion PZ< G zeel lan< vrijdag 13 maart 1998 De gebouwen aan het Geldeloozepad moeten wijken voor een milieustraat. doorRené Schrier GOES - Aan het Geldeloozepad in Goes is begonnen met de sloop van een aantal ge bouwen van de voormalige dienst ge meentewerken, tegenwoordig de bureaus reiniging en onderhoud. Allereerst valt de voertuigstalling onder de slopershamer, later zullen ook de oude timmermans werkplaats, een fietsenstalling en een ga rage aan de beurt zijn. De garage staat overigens pas voor volgens jaar op het programma. Het kantoor en de kantine blijven bestaan, evenals een stenen loods. De sloop is onder meer nodig voor de aan leg van een milieustraat van het Open baar Lichaam Afvalverwerking Zeeland (OLAZ). Verder is de reorganisatie van en kele gemeentelijke diensten mede aanlei ding voor de werkzaamheden. Ook de sloop van de huisvesting van het bureau beplantingen onder de televisietoren heeft daarmee te maken. Het is de bedoe ling' dat in een nieuw te bouwen pand on der de televisietoren het nieuwe bureau 'wijkgericht werken' wordt gehuisvest. Daar vallen dan beplantingen en onder houd onder. Aan het Geldeloozepad blij ven de ruimtes voor het bureau reiniging. Die krijgt er onder meer een zoutloods bij Onderdeel van de werkzaamheden op het terrein is een bodemsanering. Het gaat om foto Willem Mieras verontreinigingen die daar al vele jaren in de grond zitten en om een olievervuiling die voor een deel onder de kantine zit. Ver der moeten de wanden van de voertuigen stalling vandaag door specialisten verwijderd worden, omdat ze asbest be vatten. Het is de bedoeling zo snel moge lijk weer met de opbouw te beginnen. Ge dacht wordt aan april. Tegen het eind van het jaar moet alles gereed zijn. ook de werkzaamheden onder de televisietoren. De 'dienst gemeentewerken' zit al vele tientallen jaren aan het Geldeloozepad. Daarvoor was de afdeling, gehuisvest in wat nu bekend staat als restaurant de Stadsschuur. poogd worden die variant, tegen de zin van de minister, kansrij ker te maken. Op de achter grond speelt dat Joep van den Nieuwenhuyzen. na te zijn vrij gesproken in een proces wegens handelen met voorkennis, een claim van vele honderden mil joenen bij de Staat heeft gede poneerd. Daarmee heeft de Begemann-topman een druk middel in handen Geen besluiten Algemeen wordt aangenomen dat minister Wij er s vóór de ver kiezingen geen verstrekkende besluiten over de scheepsbouw en dus ook niet over de KSG zal nemen. Het is niet aannemelijk dat de bewindsman een volgen de regering zal belasten met be slissingen die grote financiële en sociale consequenties heb ben. Een woordvoeder van Economi sche Zaken liet donderdag we ten dat het departement op de hoogte is van allerlei bewegin gen in de scheepsbouw maar dat geen enkel verzoek om steun is binnengekomen. Komt zo'n verzoek wel binnen, dan wordt dat afgewezen. Twee gewonden bij aanrijding in Zierikzee ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding in Zierikzee zijn donder dagavond een zeventienjarige bromfietser uit die plaats en zijn veertienjarige passagiere ge wond geraakt. De bromfietser verleende op kruising van de Hoge Molen straat en de Paardenstraat geen voorrang aan een auto, be stuurd door een 24-jarige man uit Zonnemaire. De zeventien jarige werd in het ziekenhuis opgenomen, de duopassagiere mocht na behandeling naar huis. door Jacques Cats MIDDELBURG-Ze kon ge woon niet langer wachten. Voorzitter van de meervoudige strafkamer mr. R. C. P. Ranune- loo was nog niet uitgepraat over de beslissing tot onmiddellijke invrijheidstelling of de moeder van de 18-jarige deelnemer aan de Arnemuidse oudejaarsrellen drong donderdagmiddag in de Middelburgse rechtszaal al naar voren om haar zoon te om helzen. Op de publieke tribune maakten naaste bekenden een vreugdedansje. Na ruim twee maanden voorarrest was de jon gen weer vrij man. Niet voorlang echter, als het aan officier van justitie mr. A S. Flikweert ligt. Hij kwam met een forse eis op de pi'oppen: vijf tien maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk. Net als een dag eerder tijdens een besloten zitting tegen enke le minderjarige relschoppers was geëist, werd daar als extra voorwaarde de deelneming aan een leerproject aan toegevoegd. Plus het gebod dat de jongeman zich tijdens de komende jaar wisseling op een aantal tijdstip pen bij de politie moet melden. Op 26 maart zal duidelijk wor den hoe de straf definitief uit pakt. Ook nu weer kwam het OM met een felle aanklacht: met voorbe dachten rade pogen tot zwaar mishandelen van twee politie mensen in functie. „Het mis handelen van politiemensen is", zo zei Flikweert in een toelich ting, „volgens de wet strafver zwarend. Agenten moeten hun werk kunnen doen. Daarom ge nieten ze extra bescherming." De donderdag voor het hekje ge roepen jongeman verdient in de ogen van de officier van justitie vanwege de leidinggevende rol de hoogste straf. Hij had bij het belagen van twee agenten op oudejaarsavond voorop gelo pen, het moment van in actie ko men afgeteld en de eerste klap pen uitgedeeld. Volgens Flik weert behoorde de verdachte tot het clubje dat een plan had be raamd om de politie terug te pakken nadat de wetsdienaren in de middaguren enkele char ges hadden uitgevoerd. Bij die gelegenheid was de jongeman flink in de prijzen gevallen: „Ze sloegen mij en nog een ander he lemaal verrot." Hoe twee agenten aan hun ern stige kwetsures zijn gekomen is er ook na twee zittingsdagen niet duidelijk geworden. In het proces tegen drie minderjarigen werd alleen gerept van het ra ken van politiekuiten en het slaan op het politiebusje en een lantaarnpaal. Het aandeel van de achttienjarige ging naar zijn zeggen eerder in de richting van gooien van een eind hout naar een agent. Weliswaar van een afstand van een meter. Officier Flikweert: „Verdachte noemt het zelf gooien, maar in feite is het slaan." Afschuw Raadsman D. Olie wees erop dat de politiecharges op de middag van oudejaarsdag de gemoede ren hadden verhit. Dorpelingen hadden met afschuw gesproken over de ranselpartij en zelfs ge roepen: 'zo is het wel genoeg!' Olie vroeg zich af in hoeverre de twee belaagde agenten de ge beurtenissen zwaarder hebben aangezet. „Als het optreden van de jongens zo levensbedreigend was, waarom hebben ze dan hun vuurwapen niet gebruikt.?" De raadsman vond alleen een beschuldiging van openlijke ge weldpleging gerechtvaardigd. Olie vroeg de rechbank in de be oordeling zijn cliënt niet boven de groep uit te tillen. „Achter lijk van ons', zo bestempelde de verdachte in een persoonlijke nabetrachting de gebeurtenis sen op oudejaarsdag. „Ik heb'", zei hij, met verwijzing naar de acht weken verblijf in een Huis van Bewaring, „mijn lesje wel geleerd." Werkloosheid in Zeeland in '97 niet afgenomen DEN HAAG - De werkloosheid in Zeeland is vorig jaar gelijk r gebleven terwijl die in de rest j van het land daalde door de sterke groei van de werkgele- s genheid. r Zowel in 1996 als in 1997 be- droeg het Zeeuwse werkloos- j heidspercentage 7 procent. Be- I zien over een langere periode, I neemt de werkloosheid in Zee- land echter ook af: in 1994 be- droeg die nog 8 procent. j Deze cijfers komen van hqt Cen traal Bureau voor de Statistiek. In 1997 bedroeg de Zeeuwse be- t roepsbevolking 157.000 perso- nen. Van hen waren 146.000 mensen werkzaam. Elfduizend mensen waren werkloos. In I 1996 bedroeg de Zeeuwse be roepsbevolking 150.000 mensen van wie er 140.000 werkzaam waren. Tienduizend personen zaten zonder baan. Voor de En quête Beroepsbevolking inter viewt het CBS jaarlijks een op de honderd inwoners. Advertentie BOEKENWEEK 11-21 maart tijdens de Boekenweek ontvangt u bij aankoop van 19,50 öf meer aan boeken het Boekenweekgeschenk De heilige Antonio van Arnon Grunberg EXTRA KOOPAVOND vanavond, vrijdag 13 maart van 19.00 - 21.30 uur bij Boekhandel Fanoy in Middelburg met als bijzondere gast: CONNY PALMEN Conny Palmen signeert van 19.30-21.00 uur haar nieuwe boek I.M. en haar andere boeken BOEKENWEEK bij de boekhandels FANOY MIDDELBURG DE RUITER VLISSINGEN door A. J. Snel VLISSINGEN - Het ministerie van Economische Zaken geeft I geen cent hulp aan Nederlandse scheepswerven die zich via fu sies en overnames bezighouden aar met herstructurering van de ,p] sector. De werven moeten de problemen op eigen kracht op- va) lossen. -q Een woordvoerder van het mi nisterie laat dat weten in een re actie op berichten die circuleren over bundeling van scheeps werven waarvoor het Bege- mann-concern en haar voorma lige topman Joep van den Nieuwenhuyzen een plan zou den hebben. Van den Nieuwen huyzen zou de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) die hij in eigendom heeft, willen RPF wil grens 4 aan uitdiepen j Westerschelde Je! DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van de RPF gaat een motie indienen om verdere ver dieping van de Westerschelde te voorkomen. De vaargeul wordt nu uitgebag gerd naar 48 voet zodat grotere schepen de Antwerpse haven kunnen bereiken. De RPF meent dat de Belgen op termijn een verdieping naar 50 voet willen. „Wij willen een grens stellen. De verdieping naar 48 voet is genoeg. Als ze meer diepgang willen, wij ken ze maar uit naar Zeebrugge", zegt D. Stellingwerf van de RPF. Minister Jorritsma (verkeer en Waterstaat) heeft eerder in een Kamerdebat over het natuur- u I herstel in de Schelde gemeld dat J bij haar nog geen verzoeken wa ren binnengekomen voor verde- n re verdieping. Het natuurher- n stel in de Westerschelde is nodig I om de schade door de verdie ping te compenseren. samenvoegen met de Schiedam- se Wilton-Fijenoord Groep. Be- gemann zou Koninlijke Schelde Groep in Vlissingen van de overheid willen overnemen. De Schelde, Wilton Feijenoord en de RDM moeten vervolgens sa mensmelten tot één concern. De voorzitter van de Wilton- Fijenoord Holding, P. A M. Pel- lenaars, bevestigt dat er ge sprekken zijn met Van den Nieuwenhuyzen. Van de zijde van de KSG in Vlissingen wordt geen reactie gegeven. Er wordt gewacht op het advies dat Max de Jong over een aantal weken zal uitbrengen over de toe komstmogelijkheden van de Vlissingse scheepswerf, die in de economische gevarenzone verkeert. De Jong doet een on derzoek naar de KSG op ver zoek van minister Wijers van Economische Zaken en van de werf zelf. In het onderzoek komen drie scenario's aan de orde: door gaan als Koninklijke Schelde Groep, splitsing van de groep en als derde samenwerking met andere concerns. Als voor die laatste optie wordt gekozen, is een aantal varianten denkbaar. Minister Wijers heeft eerder, in dien gekozen wordt voor sa menwerking, van zijn voorkeur laten blijken voor een combina tie van KSG en Damen in Gorin- chem. De variant waarbij het Begemann-concern en Van den Nieuwenhuyzen een sleutelrol zou vervullen zou naar verluidt hoger genoteerd staan bij de ambtelijke top van Economi sche Zaken. Door het spotlight te richten op Begemann en Van den Nieuwenhuyzen zou ge- door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Voor de scheep vaart op de Westerschelde is het jaar 1998 bewogen begonnen. Donderdag botsten twee tan kers op elkaar. Dit ongeval werd door een reeks andere ongeval len vooraf gegaan: 1 januari: op de rede van Vlis singen botsen de Cypriotische Cast Salmon en de onder de Ba- hamas-vlag varende Atlantic Cartier. Beide schepen lopen lichte schade op; 3 januari: de Union-sleper Fighter botst op de rede van Vlissingen met de Barracuda van Multraship bij een poging het containership Yzmir te as sisteren; 21 januari: in de monding van de Westerschelde breekt brand uit aan boord van de Turkse bulkcarrier Ziya K. Het schip wordt later naar Antwerpen ge sleept; 26 januari: het zandschip Arenda uit Goes loopt aan de grond in het Nauw van Bath en zinkt. Het schip wordt na enkele dagen gelicht; 29 januari: het Belgische bin nenvaartschip Tibidabo loopt even oostelijk van Terneuzen aan de grond. Het wordt na kor te tijd door sleepboten losge trokken; 1 februari: het vrachtschip Pa- tria uit Spanje loopt vast op de oostelijke havendam bij Vlis singen en dreigt te kantelen. De boot wordt op tijd vlot getrok ken. 9 februari: op de WesterscheL de ter hoogte van waarde raakt een duwbakcombinatie geladen met zand in de problemen. Na een noodreparatie kan de een heid doorvaren naar Hans- weert; 12 februari: ter hoogte van Kaapduin, in het Oostgat voor de Walcherse kust, komen de Tor Anglia en de Majestic met elkaar in aanvaring en lopen lichte schade op. De schepen kunnen hun reis vervolgen. 16 februari: op de rede van Vlissingen raakt de autoboot Medea op drift. Sleepboten voorkomen een stranding; 28 februari: ter hoogte van de Braakmanhaven bij Hoek bot sen de Panamese Scandinavian Highway en de Indiase State of Andhra Pradesh. De schade blijft beperkt. 4 maart: op de Spijkerplaat ter hoogte van Ritthem loopt de bulkcarier Tal vast. Zeventien sleper trekken het schip na één dag weer vlot: 10 maart: op de Westerschelde bij Kruiningen loopt de bulk carrier Utviken aan de grond. Sleepboten krijgen het schip 's nachts los. De occasion was fraai opge poetst en de verkoper be schikte over een vlotte bab bel. Fraai karretje meneer, prima onderhouden, prettig geprijsd, van een oud vrouw tje geweest, altijd in de gara ge gestaan.... Nee, meneer begreep toch ze ker wel dat geen officiële ga rantie kon worden verstrekt, maar daarover hoefde hij zich geen zorgen te maken; als zich onverhoopt een pro bleempje zou voordoen, me neer hoefde maar te bellen. Die toezegging deed de Zie- rikzeeënaar bezwijken. Hij telde vlot het verlangde be drag neer en reed opgewekt met zijn zoveelstehandsje huiswaarts. Daar zouden de buren van opkijken. Dat deden zij zeker. Vanach ter vele gordijnen werd de volgende ochtend met een ge amuseerde glimlach toege keken hoe de man verwoede doch vergeefse pogingen in het rverk stelde enige bewe ging te krijgen in zijn pas ver worven vervoermiddel.Die blikken vanachter die gordij nen, die deden het vooral. Woedend kroop de man uit zijn auto, beende driftig naar huis, greep de telefoon en baste tegen de verkoper: „Die auto die je me gisteren hebt verkocht - dat kreng wil 's morgens niet eens starten." Aan de andere kant van de lijn bleef het even stil. Toen klonk het monter: „Dan moet u het voortaan, 's mid dags maar eens proberen." Gedoogstatus rangeerterrein Sloe is terecht DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft geweigerd op verzoek van loonwerker M. Boonman de gedoogvergunning te schorsen die de provincie Zeeland de NS verleende voor het rangeerter rein Sloe. Boonman woont vlakbij het ter rein. De Raad van State zag geen aanleiding een schorsing uit te spreken. Namens de provincie is in deze kwestie naar voren gebracht dat er voor de NS veel grotere be langen op het spel staan dan voor Boonman. door Richard Hoving GROEDE - Monumentale ge bouwen zijn kwetsbaar. Een ontbrekende dakpan, een ge scheurde lei of een verstopte goot heeft vaak al verstrek kende gevolgen. De Monumen- tenwacht Zeeland inspecteert jaarlijks bijna zevenhonderd oude, historisch waardevolle torens, kerken, woningen en gemeentehuizen om erger te voorkomen. Wim Jakobsen en Gerrit Ver heij vormen samen één van de drie inspectieploegen van de provinciale stichting. Vrijwel dagelijks trekken ze erop uit om een monumentaal gebouw aan een grondige inspectie te onderwerpen. Donderdagoch tend hebben de monumenten wachters hun servicebus voor de Nederlands Hervormde kerk in Groede geparkeerd. Het kerkbestuur heeft een abonnement op de Monumen ten wacht en zodoende jaar lijks recht op een onderzoek naar de staat van de eeuwen oude, van oorsprong katholie ke dorpskerk. Reparatie De aandacht van Jakobsen en Verheij gaat in de eerste plaats uit naar de houten balken in de nok van het kerkgebouw. Tij dens hun laatste bezoek ver toonden de balken al de eerste sporen van slijtage. Eenmaal bovenin het gebouw blijkt dat er inmiddels een kleine repara tie is uitgevoerd. Aan de on derkant van een van de dragende balken zijn twee me talen platen aangebracht ter ondersteuning. „Eigenlijk is dit niet zoals het hoort", zegt Jakobsen. Hij wijst naar de on derkant van de balk. „De extra steun is noodzakelijk gewor den omdat er een stuk hout. is weggevreten. Het. was beter geweest als er hars ter vervan ging van het hout was aange bracht." Leien De leien op het dak zijn ook een belangrijk aandachtspunt. Wind en regen zijn de grootste bedreigingen voor een monu mentaal pand, legt Verheij uit. „Een scheurtje in een lei en je hebt een vochtprobleem" De leien vertonen nauwelijks ge breken. Slechts een gering aantal exemplaren wordt ver vangen. Nadat de dakgoten zijn schoongemaakt dalen Jakob sen en Verheij weer af naar de begane grond. De binnenmu ren van de kerk vertonen een aantal kleine scheurtjes. Vol gens de monumentenwachters vinden die hun verklaring in het verleden. „De muren van de kerk zitten barstensvol met zouten omdat Groede meei'de- re keren onder water heeft ge staan." Aan het eind van hun onder zoek stellen Jakobsen en Ver heij vast dat het kerkgebouw zowel aan de binnen- als aan de buitenkant geen gebreken vertoont die op kort termijn tot grote problemen kunnen lei den. De toren die aan de voor kant aan het gebouw vastzit baart daarentegen wel zorgen. De voegen zijn grotendeels uit gesleten en op een aantal plaatsen groeit mos tussen de stenen. Het verschil in onderhoud tus- Wim Jakobsen (achter) en Gerrit Verheij inspecteren de kerk in Groede. foto Peter Nicolai. sen de kerk en de toren is niet meente Oostburg en het opvallend, zegt Jakobsen. gebouw van de hervormde ge- „Het gebouw en de toren heb- meente in Groede. De kerkelij- ben allebei een andere eige- ke gemeente is er de afgelopen naar. De toren is van de ge- jaren blijkbaar meer aan gele gen geweest om onderhoud te plegen." Het werk van de Mo- numentenwacht staat de ko mende maanden volop in de belangstelling. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft 1998 uit geroepen tot Jaar van het Monumentenon- derhoud. Het themajaar is donderdag door staatssecreta ris A Nuis (Cultuur) op een bij eenkomst in de Sint Joriskerk in Amersfoort, officieel ge opend. De Landelijke Monu mentendag die in het najaar wordt gehouden staat even eens in het teken van het on derhoud aan oude gebouwen. Extra aandacht Volgens Jakobsen en Verheij kan het beslist geen kwaad dat hun werk extra aandacht krijgt. Ondanks dat de Monu- mentenwacht .Zeeland ruim twintig jaar bestaat wordt nog maar een beperkt deel van de drieduizend Zeeuwse monu menten aan een jaarlijkse inspectie onderworpen. Ja kobsen denkt dat niet alle eige naren van monumentale ge bouwen op de hoogte zijn van het bestaan van de Monumen- tenwacht. „Daar komt dus verandering in," De monu mentenwachter vermoedt dat een kleine groep eigenaren de Monumentenwacht niet con sulteert omdat er een vergoe ding voor een onderzoek wordt gevraagd. Volgens hem een on zinnige reden. De kosten zijn gering omdat we een provinci ale stichting zijn. Bovendien is een regelmatige inspectie absoluut noodzakelijk. De kleinste gebreken kunnen de grootste financiële gevolgen hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9