Leon Rasser wil vooral luisteren 5 Wandel eens met een man zonder benen Tom Poes en het Kukel Toonder Studio's varia vrijdag 13 maart 1998 Na kwart eeuw weer protestantse dominee in Amsterdamse havens levensbeschouwing het weer O 0i puzzel recept Snelle bouillon met prei en gember Bel ANWB Rechtshulp 070 - 3147788 door Arie Bergwerff Dominee Leon Rasser is sinds kort als koopvaardijpredi- kant werkzaam in de Amster damse havens. Zijn werkgebied omvat grofweg het Noordzee kanaal, van IJmuiden tot Am sterdam. Ook de haven van Den Helder valt eronder. Zondag middag om half drie wordt hij tijdens een dienst in de Bethle- hemkerk in IJmuiden officieel in het werk ingeleid door zijn Rotterdamse collega Van Dij ken. Met de komst van Rasser is er na ruim 25 jaar weer een pro testantse koopvaardijpredikant actief in het havengebied. „Een schip dat net de Amster damse haven is binnengelopen, krijgt heel wat mensen aan boord. Die komen vooral voor de lading en alles wat daarmee te maken heeft. Niemand heeft echt aandacht voor de mensen aan boord. Als koopvaardijpre dikant ben ik vooral naar hen op zoek. Ik vraag naar hun vrouw, naar hun kinderen. Dat vinden ze leuk. Ze hebben net twee maanden op zee gezeten, met voortdurend diezelfde koppen om hen heen. Ze zijn blij dat er iemand is die naar hen luistert." „Ik ga aan boord van schepen die net zijn binnengelopen en meld dat ik van Seamen's Mis sion ben. En dat kennen ze, want dat zit overal ter wereld. Ze nemen je mee naar de mess- room, naar de kantine, en als ze het niet te druk hebben, bieden ze je koffie aan en kun je een praatje maken. Natuurlijk word je dan even uitgeprobeerd, wil len ze weten of je ze komt beke ren." „Ik vertel bij zo'n bezoek altijd over het Seamen's Centre, in de buurt van het NS-station Slo- terdijk. De club is helemaal ge richt op zeelieden en voorziet absoluut in een behoefte. Je kunt er voor minder dan twee gulden een biertj e drinken, voor normaal tarief bellen en tegen een normale koers geld wisse len. En er wordt niet raar tegen je aangekeken als je het Engels niet goed machtig bent." Leon Rasser constateert dat de werkdruk op sommige schepen zo hoog is dat de bemanning niet eens tij d heeft om naar de club te gaan. Tijd voor een praatje aan boord is er soms ook al niet. Hij is dan vaak snel weer vertrok ken, maar laat in ieder geval een Leon Rasser: „Dominees die voor eigen parochie preken moeten er ook zijn, maar zo'n type ben ik gewoon niet." foto GPD/United Photos De Boer internationaal krantje achter, met informatie in vijf talen. Het zijn vaak eenmalige ont moetingen die hij heeft, vertelt de jonge predikant. Dat eenma lige biedt op een bepaalde ma nier ook kansen, meent hij. „Je zit aan boord dicht op elkaar. Je moet met elkaar samenwerken en met die boot je geld verdie nen. Dan is het handig om jezelf niet teveel prijs te geven. Je kunt, na maanden op zee, beter eens leeglopen bij die dominee die aan boord is gekomen. En die kan ook nog eens een keer goed luisteren, want daar is hij voor opgeleid. Bovendien kun je alles aan hem kwijt, want hij heeft geheimhoudingsplicht. Je hebt heel nadrukkelijk de gele genheid om aan te geven of je er gens hulp bij nodig hebt." Inmiddels weet Leon Rasser dat geen enkele zeeman het fijn vindt om lang van huis te zijn. „Alleen de jongeren malen daar niet zo om. Van de anderen krijg je verhalen te horen dat ze bij thuiskomst door hun kind 'oom' worden genoemd in plaats van 'vader'En over hoe erg zoiets is. Wat wij dan kunnen doen is luis teren. En dat is meer dan je denkt, hoor!" Bij de gesprekken komt ook nogal eens naar voren dat zee lieden moeite hebben met de manier waarop door de maat schappijen met hen wordt om gesprongen. Boten worden ver kocht, contracten verlengd en de bemanning weet van niets. „Ze kunnen aan boord niet re kenen op loyaliteit van hun baas. Het is ongelooflijk hoe - ook Nederlandse - reders met hun arbeidskrachten omsprin gen", aldus Rasser. „Ze weten vaak niet waar ze aan toe zijn. Dat maakt het werk buitenge woon zwaar." Collega's Leon Rasser heeft twee colle ga's: namens het Apostolaat ter Zee doet pastor J. van der Zalm er zijn werk en namens de Deut sche Seemannsmission is pastor C. Praeckel actief. Het Protes tants Koopvaardijwerk Neder land (PKW.N) besloot opnieuw een predikant aan te stellen om dat het steeds drukker wordt in de Amsterdamse havens. De komst van Rasser is financieel vooral mogelijk gemaakt door de Samen-op-Weg kerken. Daarnaast is er de steun van de Nederlandse Zeemanscentrale en van kerkelijke gemeenten en fondsen in Noord-Holland. Zijn komst heeft te maken met nog een belangrijke verande ring, vertelt Rasser. „Beman ningen worden steeds interna tionalen Vroeger had je een schip met alleen Nederlanders of alleen Duitsers. En een Ne- deilandse dominee ging naar een Nederlands schip. Nu is het zo dat er zes of zeven nationali- teiten rondlopen op een schip. Onduidelijk is welke dominee verantwoordelijk is voor welk schip." Besloten is nu dat de landen hun zeevarende landgenoten niet meer over de hele wereld na hoe ven te lopen. Nederland is nu verantwoordelijk voor de Ne derlandse havens, Groot-Brit- tannië is verantwoordelijk voor de Britse havens. „Zover is het in de praktijk nog lang niet, maar die kant moet het wel op. De Duitsers en de Scandina- viërs echter werken nog volgens de oude methode." Russisch leren Rasser bedient zich in die inter nationale wereld vooral van het Engels. Daarnaast moet hij Russisch leren. „Dat was voor waarde bij mijn aanstelling. Rusland en Oekraïne gelden als de opkomende zeevarende na ties. Ze hebben zeehavens en de lonen zijn er laag. Een Rus doet het al voor minder geld dan een Filipijn. En de rivierschepen, de zogenoemde Wolgaschepen, va ren nu ook op Amsterdam: sche pen van bijna dertig jaar oud, die elf knopen varen. Dat zijn ei genlijk de lïabanten van de zee." Rasser zegt graag te werken in het grensgebied tussen kerk en samenleving. „Dominees die voor eigen parochie preken, moeten er ook zijn, maar zo'n type ben ik gewoon niet. Ik ben iemand die belangstelling heeft voor techniek. Ik ben voor ze ventig procent actief als domi nee, maar voor het andere deel van mijn inkomen werk ik bij een geluidsbedrijfIk wil weten waar een schip gebouwd is, hoe hard het loopt. Verder hou ik van havens. De kerk is ook een beet j e een haven in deze woelige wereld. En waar kun je nu beter een haven zijn dan in de haven zelf?" „De directheid onder zeelieden staat me ook aan. Je hoeft niet met fluwelen handschoenen pastoraat te bedrijven. Het gaat er vrij grof aan toe en er wordt scherp geformuleerd. Daar voel ik me wel thuis bijIk vind het prachtig om met mijn auto door de haven te rijden en ergens een gangway op te klimmen, terwijl je geen idee hebt wat je aan boord aantreft. Elke dag is an ders. Daar geniet ik van." GPD Zeeland: Weinig zon Het weerbeeld blijft de komende da- Door: Gerald van der Grijn gen wisselvallig met af en toe regen of een bui. Bovendien is er voor de zon maar een bescheiden rol weggelegd. Wel wordt het met name na het weekeinde iets zach ter. De oorzaak van het overwegend bewolkte weerbeeld is een standvastig hogedrukgebied boven de Atlantische oceaan. Deze laat met een noordwestelijke stroming storingen over Nederland trekken. Vandaag trekt de eerste storing langzaam over onze regio naar het zuiden. De dag begint bewolkt met wat lichte regen of motregen. Vanochtend verandert daar in eerste instantie weinig aan. Later wordt het echter geleidelijk droger waarna het in de tweede helft van de middag overwegend droog is. Af en toe kan dan zelfs de zon even doorbreken. De maximumtemperatuur komt uit omstreeks 9 graden bij een matige westenwind. Vanavond zijn er opklaringen en is het nog steeds droog. De wind draait geleide lijk naar meer noordwestelijke richtingen. Pas vannacht kan er op nieuw enige neerslag vallen maar dan in de vorm van en kele buitjes. Met minima rond 6 graden is het overi- Motregen - m j Qjll gens niet koud. Zaterdagoch- j'n'go r I^g»|li40| tend zijn er naast wolkenvel- FilFL den ook enkele zonnige mo- '-"'f W4 menten. Een paar verspreide 'lAi 1 buien blijven echter ook r- - overdag mogelijk. De tempe- i- r--4il~~^T] ratuur komt opnieuw uit om- j streeks 9 graden. Nazater- |Lft_4LJ r dag blijft het wisselvallig met van tijd tot tijd regen. Zondag is er veel bewolking met mo gelijk wat regen maar vooral op maandag is het bewolkt en regenachtig. Met maxima rond 11 graden is het dan wel een stuk zachter. Vooruitzichten maandag weer zaterdag maandag max. 9° 11° 11° min. 6° 6° 6° wind NW 4 NW 4 WNW 4 vrijdag onder 18.45 zaterdag op 7.01 5° WNW 5 Maan vrijdag onder7.11 zaterdag op 20.07 Nautisch bericht Meest matige west-zuidwestenwind, 4 Beaufort. In de loop van de dag draait de wind naar west-noordwest. Zicht is goed. Tempera tuur kustwater circa 7 graden. op Zoon Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 13 MAART VM uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.21 220 14.37 232 08.39 208 20.45 186 Terneuzen 02.41 244 14.57 256 09.07 217 21.15 195 Bath 03.43 290 15.57 304 10.16 243 22.18 220 Roompot Buiten 02.20 160 14.30 177 08.30 158 20.35 135 Zierikzee 04.00 157 16.20 167 10.05 154 22.05 131 Stellendam Buiten 02.45 13814.55 161 08.35 096 20.40 075 Wemeldinge 04.00 181 16.20 192 10.00 170 22.10 148 Philipsdam West 04.30 171 16.40 179 09.55 163 22.05 141 ZATERDAG 14 MAART Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm 02.52 227 15.07 235 09.12 211 21.20 191 03.10 251 15.25 261 09.42 219 21.48 201 04.13 296 16.29 308 10.47 241 22.53 225 02.55 167 15.05 179 09.05 16021.15 139 04.30 162 16.50 168 10.25 156 22.35 136 03.20 14415.30 163 09.05 095 21.10 076 04.30 186 16.50 193 10.30 172 22.40 152 05.00 172 17.10 178 10.25 166 22.40 147 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O zonnig lichte sneeuw mist matige sneeuw AA Koufront licht bewolkt W—B lichte regen yV hagel Warmtetront matige regen fÉÜa zwaarbewolkt /////f Samengesteld tront zware regen Isobaar Europa: Zon en sneeuw door Dick Hofland Daar is Astor met zijn baasje. De herdershond springt een gat in de lucht en vangt moeite loos een tennisbal met zijn bek. Astor mag vier keer per dag in het park rennen en dollen. Van achter het raam kijkt een oude man naar dit tafereel. Hij zit in een rolstoel en wordt door een verpleegster opgehaald. Het beeld vervaagt en er verschijnt een tekst: 'Uw hond komt vaker buiten'. Met andere woorden: waarom zou je niet eens een ommetje maken met iemand die in een verpleeghuis de help dag uit het raam zit te staren? Omdat de maatschappij dat maar moet doen? Maar die maatschappij ben je toevallig wel zelf. Dat is dan ook de strekking van dit filmpje van Sire, onderdeel van een gisteren begonnen campag ne die jaren gaat dureh. Belangeloos Sire, de stichting voor ideële re clame, is ondermeer bekend van acties als 'Een beter milieu be gint bij jezelf' en 'Je bent een rund als j e met vuurwerk stunt' Campagnes die gericht zijn op Advertentie het welzijn van mensen en die veelal alleen tot stand komen omdat velen zich belangeloos inzetten. Zo ook bij dit aanzien lijk moeilijker te vatten thema, waarin het gaat over normen en waarden, verantwoordelijk heidsgevoel, individualisering en saamhorigheid. „Het onderwerp is zo groot, zwaar en veelomvattend, dat we hebben gekozen voor een cam pagne waarin we steeds een as pect belichten. De ene keer is dat heftig, zoals het zinloze ge weld, de andere keer heel klein, zoals een kapot stoplicht. Maar de rode lijn is dat we steeds een beroep doen op het gevoel van verantwoordelijkheid van men sen", zegt Jaap Toorenaar. Hij ontwierp de campagne, die be gint met een grote advertentie in de dagbladen waarin alle Ne derlanders worden aangespro ken als dorpsgenoten. „Dat is een poging om dat onoverzich telijke, onpersoonlijke begrip samenleving te verkleinen tot iets overzichtelijks, iets liefs, iets gezelligs", verklaart hij. Autistisch Dat lieflijke dorp schrok nog niet zo lang geleden op van de moord op Meindert Tjoelker. Willekeurig geweld nadat ie mand een beroep op anderen had gedaan om geen fiets te ver nielen. „Je zag", zegt Toorenaar, „dat er toen in heel Nederland iets ontstond van: de grens is be- reikt, het gaat echt de verkeerde kant op met onze maatschappij. Je kunt mensen blijkbaar niet meer aanspx-eken op hun vei- antwoordelijkheid zonder de kans te lopen op een doodschop. De individualiseiing is zo ver doorgeschoten dat mensen zich in hun eigen huis, hun eigen ge zin hebben teruggetrokken en zich niets meer van hun omge ving aanti-ekken. We zijn bijna een autistische samenleving ge worden. Deze Sire-campagne is al ver voor de dood van Tjoelker ontstaan, dus die gebeurtenis is niet de aanleiding, maar geeft wel heel goed aan waar het om gaat. Als we willen dat het met onze maatschappij niet hele maal fout gaat, dan zullen we daar zelf iets aan moeten doen. Je kunt je niet verschxxilen ach ter opmerkingen als: 'daar moet de i'egering maar voor zox'gen' of: 'dat is een taak voor de poli tie'. Wij zeggen: zou je zelf niet iets willen doen? Wij vragen geen geld, je kiijgt nooit een px-achtige samenleving door er alleen maar voor te betalen." GPD Doorloper 1 2 3 4 5 6 7 HORIZONTAAL: 1. Vruchtenmoes, bijzonder onder wijs; 2. automerk, hersenen; 3. zake- lijkleider, selenium; 4. schil van een vrucht, echter; 5. Frans voornaam woord, dierengeluid, lidwoord, familielid; 6. imiteren; 7. op een nieuwe regel, metaal; 8. buisver lichting, holte, dierengeluid; 9. stad in Vlaanderen, Japans spel, gram mofoonplaat; 10. zinneprikkeling, rinforzando; 11. procureur-gene raal, gerecht; 12. voedsel, electrisch geladen deeltje, oorlogsgod; 13. beproeven, Spaanse uitroep. VERTICAAL: 1. Samenvoeging, hoofddeksel; 2. siersteen, overgevoeligheid voor een stof;3. persoon, Nijlreiger, ver zekeringscontract; 4. dialect, als on der,ontkenning, wilde haver; 5. ri vier in Siberië, gehannes, nummer, hij, neon; 6. deel van een trap, groente, persoon; 7. roem, wind richting, korte kous, voor; 8. nog maals, afstandsmaat, ooievaar, mager; 9. Engels telwoord, plant,periode. Oplossing donderdag Spook, studio, spaak, kwaad, dor pel, doorn, koper, narwal, clown, waard, tekort, piket, dosis, staart. Het citaat is van Bear-Oberdorf: "De leeuw weet niets van de streken van ratten". Tom Poes boog zich peinzend over de greppel, die hij terzijde van de weg ontdekt had en wierp er een blik in. In deze beschouwing werd hij echter gestoord door Wammes Waggel. „Hallo, zeg!", riep deze uit. „Kijk eens wat ik hier heb!" „Hm", zei Tom Poes afwezig. „Een oude radio lijkt me. Leuk hoor „Ja, reuze!hernam Wammes trots. „Heb ik gevonden tussen ouwe rommel. Een echte radio, met een toeter en alles. Vind je hem niet enigjes? Het is alleen jammer, dat hij niet spelen wil. Ik heb er nog wel een nieuwe batterij ingezet - maar hij doet het niet. Hoe zou dat komen, zeg?" „Je moet hem aarden, denk ik", mompelde Tom Poes. Hij boog zich weer over het gat, want dat vond hij belangrijker dan de vondst van Waggel. „Het is diep", dacht hij. „Hm, die vreemde ventjes huizen onder de grond, dat is duidelijk. En ze zijn vast hier uit gekomen om het kukel van Bulle Bas te meten. Maar ik kan toch niet zo maar in deze put naar beneden gaan? Dat is te gevaarlijk. Als er nu maar een andere manier was om ze hier beneden te bespieden..." Hij begon te peinzen zonder zich te storen aan de bedrijvigheid van Wammes Waggel, achter hem. Die was bezig een lang ijzerdraad in de bodem te steken - en omdat de aarde zacht was ging dat vrij gemakkelijk. „Aarden? Een goed idee", prevelde hij. „Een meter of drie zal wel genoeg zijn, zou het niet? En als ik nu het einde van de draad in dit pief je steek is het gepiept!" Hij voegde de daad bij het woord en tot zijn verrassing sloeg er een grote blauwe vonk uit het kastje. „Grutjes!", riep hij uit. „Wat een enig toestel!" Janny van der Lee (4 personen) Ook met bouillon van een blokje kunt u snel een heerlijke soep maken, of om het nog fraaier te zeggen zoals de Fransen: een con sommé. Ingrediënten: 2 dunne preien stukje verse gemberwortel van 3 cm boter om te fruiten 2 bouilonblokjes 7,5 dl water 2,5 dl witte wijn. Bereiding: Maak de preien schoon en snijd ze in dunne ringen. Schil het stuk gemberwortel, snijd de gember eerst in plakken en snijd de plak ken in reepjes. Verhit wat boter in een pan en fruit hierin de prei en gember ongeveer 3 minuten onder voortdurend om scheppen. Schenk de boter uit de pan en voeg de bouillonblokjes, het water en de witte wijn toe. Roer tot de bouillon is opgelost en laat de soep op laag vuur onge veer 5 minuten koken. Serveer met stokbrood of warme toast. Met een hogedrukgebied wat zich de komende dagen ten westen van Ierland bevindt, wordt wat onstabiele lucht naar het noord westen van Europa aangevoerd. In Engeland en Duitsland resul teert dit in bewolking en regen. In Noorwegen en Zweden zorgt een storing voor veel sneeuw, mogelijk zal er plaatselijk ongeveer 10 a 15 cm sneeuw bijkomen. In Duitsland, zal de temperatuur de komende dagen schommelen tussen maximum waarden van 4 en 9 graden. Rond het hogedrukgebied is het beter weer zoals in Spanje en Frankrijk. In Spanje komen er aan de noordkant wel wat buitjes binnendrijven, maar in het binnenland en vooral aan de Spaanse Rivièra is het mooi zonnig weer. Het kwik kan daar oplo pen naar net boven de 20 graden, tegen 12 a 14 in het noorden. Ook in Frankrijk krijgt men langs de kust, van Brest tot Bordeaux enkele buien. In de rest van het land is het vrij zonnig, waarbij het kwik oploopt naar 13 tot 18 graden. Er is wel een storing in het Middellandse zeegebied die wat roet in het eten gooit voor in het zuiden van Italië en Joegoslavië. Naast bewolking en buiige regen, zullen er ook een paar onweersklappen te horen zijn. IJsland ligt vandaag en de komende dagen onder bewolking, die van tijd tot tijd dik genoeg is om wat regen en sneeuw te laten vallen. Juridische problemen tijdens uw vakantie! Het komt voor. Hoe nu verder? De ANWB helpt met gratis juridisch advies voor ANWB-leden ANWB rechtshu'P

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4