Ligneel, nummer één van België Een clubman zoals er weinig zijn PZC Terneuzen begint aan serie finales Zwinstedenloop kent sterkste bezetting ooit sport z27 Atleet wil in Sluis nieuwe status van toploper waarmaken tussen schelde en grens vooruitzicht achter de schermen Oud-speler Johan Bogaard staat dag en nacht klaar voor voetbalvereniging Sluis door Peter van Kouteren ZOTTEGEM - Hij is in het bezit van het parkoersrecord van de Zwinstedenloop en realiseerde vorig jaar in België de beste sei- zoentijd op de marathon. Het is even wennen, maar Ronny Lig- neel heeft zich aangepast aan het verwachtingspatroom dat hoort bij de nummer één van zijn land, dat door de jaren heen sterke atleten heeft voortge bracht. „Het belooft een span nend seizoen te worden", blikt hij vooruit aan de vooravond van de internationale Rabo bank Zwinstedenloop, die zon dag in Sluis wordt gehouden. „Maar ik heb zelfvertrouwen." Ronny Ligneel is inmiddels 33 jaar en aan zijn elfde seizoen toe als loper van lange afstanden. Zijn debuut op de marathon, in 1987, leverde een tijd op van 2 uur en 20 minuten en stimuleer de om door te gaan. Zijn topjaar beleefde hij vorig seizoen, met veel ereplaatsen en absolute hoogtepunten in de marathon van Kortrijk naar Brugge (eer ste, in een persoonlijk record van 2.13.09 uur) en de marathon van Echternach (winst in 2.13.52 uur). „Mijn snelheid is de laatste jaren wat minder ge worden", weet hij. „Dat heeft te inaken met leeftijd, maar ook met het feit dat ik vooral train óp uithouding. Maar mocht het zondag op een sprint aankomen, dan geef ik mezelf toch redelijk veel kans." Ligneel, die bediende is bij een meubelbedrijf, bevindt zich nog in de opbouwfase naar de mara thon van Antwerpen, die 19 april wordt gehouden. Daar wil hij pieken en laten zien dat zijn prestaties van vorig jaar niet op toeval berusten. Zijn nachtrust is er als vader van een pasgebo ren dochter wel eens bij inge schoten, maar Ronny Ligneel heeft het idee dat hij perfect op schema zit. „Ik ben op een goeie leeftijd", beseft hij, „en ik voel aan mijn training dat het zeker niet minder gaat dan vorig sei zoen." Geen druk De beste jaartijd van vorig sei zoen schept verwachtingen, maar legt absoluut geen druk op de ontspannen ogende atleet uit Zottegem. Ronny Ligneel weet wat hij kan en heeft zin in een nieuw seizoen. Hij kent het ge rucht dat Vincent Rousseau zich opnieuw op de lange afstanden wil specialiseren en weet dat een aantal jongere atleten zich eveneens op de duurlopen wil toeleggen. „Er zijn de laatste jaren in Bel gië natuurlijk niet veel lopers doorgebroken", stelt hij vast. „Als Rousseau inderdaad volle dig terugkomt, is hij outstan ding nummer één. Achter hem komt een aantal mensen in aan- SLUIS - De Zwinstedenloop over ruim 21 kilometer kent zon dag de sterkste bezetting in het vijf-jarig bestaan. Alle win naars van de afgelopen vier jaar staan in Sluis om 14.00 uur aan het vertrek. Geert de Ruddere 1994)Marnix Goegebuer (19 95 en 199 6) en Ronny Ligneel (1997) nemen het op tegen onder anderen John Vermeule en Ben Meziane. Bij de vrouwen staan Carla Beurs- kens (vorig jaar winnaar) en de sterke Belgische Ciska Maton aan het vertrek. Secretaris Frank Gijsel van de stichting Zwinstedenloop ver wacht zo'n vijfhonderd deelnemers, van wie de helft bij de in schrijving op voorhand al zeker is van een prijs in natura. Het organiserend comité.bestaat naast Gijsel uit voorzitter Willy Schram, Marchal van Lare (penningmeester) en de bestuurs leden Sjaak Oosterling, Frank Verschorre, Walter Boender en Theo Schram. Het startschot voor de halve marathon wordt gegeven door Nellie Cooman. Tevens is er een loop over tien kilometer en een prestatieloop voor de jeugd. vrijdag 13 maart 1998 door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - Na de alge hele afgelasting, die het ama teurvoetbal vorige week ten deel viel, is er de hoop dat de competitie dit weekeinde op alle fronten hervat kan wor den. Zo vlot het seizoen voor de winterstop vorderde, zo moeizaam gaat het toch de laatste weken. Op het pro gramma staat dit weekeinde in elk geval zowel in het za terdag- als in het zondag voetbal een volledige speel ronde, met als meest in het oog lopende wedstrijden HW'24-Moerse Boys, Ter- neuzen-Virtus, MOC'17-Ax- el, AZ W-Middelburg en Breskens-S teen. HVV'24 In de race naar de titel is Moerse Boys zondag HW's eerstvolgende tegenstander (thuis). Eerder dit seizoen werd het, in Zundert, 1-1, in een wedstrijd waarin de Zeeuws-Vlamingen aanvan kelijk domineerden, maar waarin Moerse Boys gaande weg steeds sterker werd. „Een gelijkspel was die dag het hoogst haalbare", weet Maarten Scheerders, HW's linkshalf, zich nog te herin neren. „We waren toen echt niet zoveel beter dat we had den moeten winnen." Scheerders rekent voor zon dag dan ook op een wed strijd, waarin „we er alles aan zullen moeten doen om de drie punten in eigen huis te houden.Het feit, dat HW de laatste weken weer herin neringen oproept aan de ploeg die in de eerste compe titiehelft zoveel indruk maakte, doet daar niet aan af. „Want", zegt de midden velder, „óók Moerse Boys is al een aantal weken goed bezig. Je wint niet zomaar met 3-0 in Terneuzen." Qua opstelling zal trainer Ko Stoutjesdijk zondag overi gens wat moeten improvise ren, omdat zowel Dennis Rietjens als Ralph Zegers met. een liesblessure kampt en Dennis Rodrigo een schor sing van één wedstrijd uitzit. Daar staat tegenover dat Jan Leendertse na zes maanden afwezigheid weer inzetbaar is. Terneuzen Terneuzen hoopt zondag, thuis tegen Virtus (de num mer drie van de ranglij st)re vanche te nemen voor de 5-3 nederlaag die het eerder dit seizoen in Zevenbergen leed. „Daar", herinnert Michel de Vries, Temeuzen's linker vleugelverdediger, zich nog, hebben we in feite onszei f te kijk gezet. Het had nooit mo gen gebeuren dat het bij de rust al 5-1 was." Vijf wedstrijden resteren er dit seizoen nog en Terneuzen zal ze alle vijf moeten win nen, wil het nog enige kans op de nacompetitie maken, zegt De Vries ook. „Ons doel blijft toch om op zo kort mo gelijke termijn terug te keren in de tweede klasse." De be langrijkste opdracht daarbij is de wisselvalligheid die Terneuzen tot nu toe ken merkte uit te bannen, ,?Want met 1-0 winnen van Patrij zen, en vervolgens met 3-0 verliezen van Moerse Boys: dat schiet niet écht op aldus De Vries. Voor het duel met Virtus (de winnaar van de tweede pe riode) zijn Barry van dei- Hooft en Rolf Mobach van wege een schorsing niet be schikbaar. Bart Rijnhout ontbreekt door een liesbles sure. Axel Axel kan zondag een belang- rij ke stap op weg naar het be houd van het derde klasser- schap zetten als het zondag de uitwedstrijd tegen MOC'17 in winst weet om te zetten. Thuis was Axel de huidige nummer tien al met 3-1 de baas en dat rechtvaar digt de hoop op een goed re sultaat. „MOC is ook in zo verre belangrijk dat het van alle tegenstanders die we dit seizoen nog tegenkomen de zwakste is", weet aanvaller Ludwig van Gremberghe. „Ik schat HW'24, Patrijzen, Middelburg en Terneuzen toch hoger in." Het is niet dat Van Grem berghe MOC nog helder op het netvlies heeft, maar juist het gegeven dat hij zich wei nig van de ploeg uit Bergen op Zoom kan herinneren is al een indicatie voor de (gerin ge) indruk die de degradatie kandidaat in het Axelse bos nalieten. De Zeeuws-Vla mingen (die bij winst naar onderen toe een gat slaan van vijf punten) kunnen zondag over een complete selectie beschikken. AZVV AZW treft morgen (zater dag) in de tweede klasse van het zaterdagvoetbal op eigen veld Middelburg, dat met 23 punten uit 17 wedstrijden een plaats in de veilige mid denmoot inneemt. Hoewel de Axelse hekkensluiter nog niet eens tot de helft van dat totaal reikt, gaat voorstop per Gerben Steijaert ervan uit dat AZVV morgen niet kansloos is. „Middelburg is een ploeg die probeert te voetballen", legt hij uit. „Over het algemeen zijn wij tegen dat soort ploegen in het voordeel, hoewel je dat mis schien dit seizoen niet zou zeggen." Wil het de dreigende degra datie voorkomen, dan weet AZW zich voor de opgave gesteld dat het de nog reste rende vijf wedstrijden alle in winst omzet. „En dan nog zijn we afhankelijk van onze concurrenten", beseft Steij aert, die („hoewel ik het mis schien niet mag zeggen") de kans daarop minimaal acht. Marco Bolleman en Patrick Baumgarte zijn voor het tref fen met Middelburg (waarte gen het uit 0-0 werd) ge schorst. Bovendien is het meespelen van Jaap den Doelder vanwege een lichte blessure niet helemaal zeker. Spannend Als de strijd om de eerste plaats in een klasse onge meen spannend is, dan is dat wel in de vierde klasse van het zondagvoetbal. Op vijf speeldagen van het eind neemt Breskens de eerste plaats in met een totaal van 41 punten uit 18 wedstrijden en volgt Zierikzee met 39 punten uit 17 duels op de tweede plaats. Zondag wacht Breskens de thuiswedstrijd tegen Steen, waarvan uit met niet minder dan 5-1 gewonnen werd. Het was het begin van een minde re periode van Steen, maar zo langzamerhand lijkt het de weg omhoog weer gevonden te hebben, zodat voor zondag niets zeker lijkt. Zierikzee speelt uit tegen Hansweertse Boys, dat de huidige nummer twee eerder dit seizoen op 3-3 hield. Stapje terug Is het duel om de eerste plaats nog volledig open, ze ker is ook nog altijd niet wel ke ploegen een stapje terug zullen moeten doen. Vanzelf sprekend is Koewacht (dat nog slechts zeven winstpun ten telt) de belangrijkste de gradatiekandidaat, maar daarnaast zijn ook Sluiskil, Philippine en Clinge verre van veilig. Van dat trio tref fen Philippine en Clinge el kaar in Philippine en speelt Sluiskil zondag op eigen veld tegen Hontenisse. Koewacht maakt zich op voor de thuis wedstrijd tegen IJzendijke. Iride derde klasse van het za terdagvoetbal gaat Terneu- zense Boys op bezoek bij SSV'65 en één klasse lager staat Zaamslag voor de uit wedstrijd tegen Borssele. Zaamslag heeft de kans om zich definitief buiten bereik van de laagst geklasseerde ploegen te spelen. d De Schelde klaar r voor NK speedo - door Aector Doorns doorSven Remijnsen Michel de Vries (rechts) moet zondag met Terneuzen winnen van Virtus. Want: „Ons doel blijft toch om op zo kort mogelij ke termijn terug te keren in de tweede klasse." foto Charles Strijd merking voor de tweede plaats. Ik verwacht dat de nieuwko mers me het vuur aan de sche nen zullen leggen, maar daar raak ik zeker niet gestresst van", vertelt hij. „Het motiveert juist om bij de besten aan de top te blijven." Full-time baan ,Ik vertrek liever vanuit een po sitie waarin minder rekening met me wordt gehouden, maal ais alles goed verloopt in de trai ning, speelt stress geen rol. Ik probeer in het weekeinde met een groepje te trainen, maar doordeweeks moet ik voor het grootste deel individueel trai nen. Ik heb lichamelijk geen zwaar werk, maar toch een full time baan. Vóór zes uur ben ik praktisch nooit thuis. Eigenlijk ben ik ook geen trainingsdier, maar in de wedstrijden kan ik mezelf vaak overtreffen, Ik hoor soms trainingstijden van colle ga's: daar val ik van achterover. Ik kan op een training zeker niet lang 3,10 min. op een kilometer lopen, maar mij n persoonlij k re cord op de marathon ligt wel op dat schema. Ik heb een geweldi ge wedstrijdmotivatie. Ik kan echt extra diep gaan als het no dig is. De adrenaline stroomt dan veel harder," Geruggesteund door die pretti ge wetenschap durft hij dit sei zoen elke confrontatie aan. „Ik loop gemiddeld op een heel sei zoen maar twintig wedstrij den", zegt hij. „Dat is niet veel, maar ik vind rust heel belang rijk. Je moet voldoende recupe reren om een volgende keer op nieuw alles te kunnen geven. Ik ben in de wedstrijden tamelijk regelmatig en heb maar in wei nig marathons een serieuze in zinking. Als iemand een inzin king krijgt, zal het één van mijn concurrenten zijn." Met de winst van vorig j aar in de Zwinstedenloop nog vers in het geheugen en het sterke deelne mersveld op de affiche, geeft de Belg zichzelf goede kansen om opnieuw te kunnen zegevieren. „Mocht het onverhoopt niet goed gaan, dan zal ik me daar echt niet druk om maken. De marathon van Antwerpen blijft mijn hoofddoel, daar wil ik meespelen voor een plaats op het podium. Ik zit nog volop in de voorbereiding en doe geen domme dingen. Ik leid een re gelmatig leven en eet zo gezond mogelijk zonder extreem vreemd te doen. Roken is na tuurlijk taboe, maar een glaasje wijn mag natuurlij k al tij d op ta fel komen. Dat kan smaken hoor. Zeker na een overwin ning." Ronny Ligneel, vorig jaar tijdens zijn winnende aankomst in de Zwinstedenloop: „Mocht het in Sluis onverhoopt niet goed gaan, dan zal ik me daar niet druk om maken. De marathon van Antwerpen blijft mijn hoofddoel." foto CharlesStrijd r- TERNEUZEN-Dejeugdzwem- i4 ploeg van De Schelde neemt za- terdag (morgen) in 's-Graven- :hj zande voor de tweede keer in o, successie deel aan het clubkam- e" pioenschap speedo van Neder- gj land. i)j De Schelde behoort tot de beste 9] twaalf Nederlandse kring- 7" teams, die zich rechtstreeks tj hebben geplaatst voor de eind- 1 j strijd. Ook de ploeg van Storm 's vogel uit Vlissingen dwong op a'i basis van een gunstige tweede ,e plaats in de voorronde van de 9. kringwedstrijden nog een b plaats af op het NK. Zestien zwemclubs treffen elkaar in de 5.' finale. a- Jac van der Hooft hoopt op het 9-j consolideren van de vierde plaats in de voorronde van de j kring. „De toppers Merwede uit Dordrecht en RZR Veenendaal springen er boven uit, maar de ~j plaatsen drie tot en met acht lig- iet gen heel dichtbij elkaar. Een 3-; foute wissel op de estafette kan 2', al gevolgen hebben. De estafet- tes liggen ons goed. Vorig jaar 3,'i hebben we daar ook onze winst 3.; uit gehaald. Zeven van de vijf- tien programmanummers be- J staat uit estafettes. We besteden 9,i erop de training extra aandacht aan." 2' Jac van der Hooft vindt het J knap dat De Schelde er weer bij ik: is. Hij verzekert dat de finale dag voor de kinderen, die varië- _j ren in de leeftijd tussen acht en dertien jaar, een hele ervaring is. De Schelde zal zich niet onbe tuigd laten, want een volle bus met supporters vertrekt morgen naar's-Gravenzande. e e 1 Jac van der Hooft. SLUIS - Johan Bogaard greep een maand geleden voor de tweede maal op rij naast de Han van der Hooft-voetbaltrofee. Ging vorig jaar de onderschei ding voor de meest verdienste lijke vrijwilliger van Zeeuws- Vlaanderen al aan hem voorbij, dit jaar werd hij ook niet tot de beste jeugdtrainer gekozen. Zijn reactie? „Misschien win ik de volgende keer." Het is inderdaad niet ondenk baar dat Bogaard volgend jaar een nieuwe gooi doet naar de trofee. Want welke categorie de jury ook uitkiest, de kans is groot dat de 50-jarige inwoner van Sluis wordt genomineerd. Het tekent de veelzij digheid van JohanBogaard, die zich sinds 23 februari 1966, de dag dat voet balvereniging Sluis werd opge richt, inzet voor de plaatselijke club. Functies Alle mogelijke functies heeft hij in die 32 jaar vervuld. Bestuurs lid, speler, trainer en begeleider van de jeugd, maar ook grens rechter, kantinebeheerder en terreinknecht. Van lijnen trek ken tot het inzamelen van de be dragen voor de lotto en de toto, Johan Bogaard staat altijd klaar voor de club. Dat hem dat in dank wordt afgenomen, bleek afgelopen zaterdag, toen Bogaard werd gehuldigd van wege zijn verdiensten voor de vereniging. „De huldiging was een mooie blijk van waardering voor mijn werk voor de club", zegt Bogaard. „Ik doe heel veel voor voetbalvereniging Sluis, en het doet me goed om te merken dat anderen mijn werkzaamheden op waarde weten te schatten. Ik was overigens al eens eerder ge huldigd, door de gemeente Sluis. En sinds 1980 ben ik al erelid van de club." Jeugd Bogaard besteedt veel van zijn tijd aan het begeleiden van de jeugd. Elk jaar organiseert hij de jeugdvoetbaldagen van Sluis. Ook is hij een van de drij vende krachten achter de Werk groep Stichting Sport Sluis, een organisatie die zich tot doel heeft gesteld de sport in de stad te promoten. Daarnaast is hij actief binnen de SWWZ, de Stichting Voetbalverenigingen West-Zeeuws-Vlaanderen, die zaalvoetbaltoernooien organi seert en een West-Zeeuws- Johan Bogaard, met zijn vrouw Barica in de kantine van voetbalvereniging Sluis: „Ik zou die Van der Hooft-trofee graag eens winnen. Hoe, dat maakt me niet uit. Beste terreinknecht zou al mooi zijn." foto Peter Nicolai Vlaamse jeugdselectie onder haar hoede heeft. Bogaard vindt dat de jeugd niet mag worden vergeten. „Aan de jeugd moet aandacht worden besteed. Het jeugdwerk wordt in deze tijd te vaak op een zij spoor gezet. De politiek heeft blijkbaar andere belangen, maar tegelijkertijd wordt wel van de verschillende verenigin gen verwacht dat de jeugd wordt beziggehouden." Met de jongeren zelf kan hij het overigens prima vinden. „Als trainer laat ik ze vrij, dat blijkt goed te werken. Ik sta niet bo ven de jongens, maar ertussen. Alleen als het echt nodig is grijp ik in." Cadeau Binnenkort heeft Bogaard zijn jeugdleden zelfs een cadeau aan te bieden. In het kader van zijn vijftigste verjaardag heeft hij de plaatselijke ondernemingen stuk voor stuk verzocht vijftig gulden te investeren in de jeugdopleiding van voetbalver eniging Sluis. Want als het geld niet naar de club komt, dan komt de club wel naar het geld. Het eerste elftal van voetbalver eniging Sluis verblijft momen teel in de onderste regionen van de zesde klasse A van het zon- dagamateurvoetbal. De ver richtingen van de ploeg in de roodwitgestreepte shirts gaan Bogaard, die zelf jarenlang in het eerste elftal van Sluis speel de, nauw aan het hart, maar moedeloos wordt hij er niet van. „Waarom zou ik? De club heeft er al vaker slecht voorgestaan, en elke keer zijn we er weer bo venop gekomen. Ik zie niet in waarom dat deze keer niet het geval zou zijn. Ik blijf in ieder geval mijn best doen voor de club." En die Van der Hooft-trofee komt er ook nog wel een keer. „Ik ben nu twee maal genomi neerd geweest, maar ik zou de trofee graag ook eens winnen. Hoe, dat maakt me niet uit. Bes te terreinknecht zou al mooi zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49